Het conflict Italië-Abessinië. fixtgeUiksch Ooemcht O&UMMland JCuast en Wetenschap OOK ONLUSTEN IN DEN IERSCHEN VRIJSTAAT. REVOLVERDRAMA TIJDENS DE SENAATSZITTING. AANSLAG OP GIL ROBLES? Het corps diplomatique wenscht geluk. TOCH GEHUWD NA AMERIKAAN SCHE HUWELIJKSZWENDEL. Het Italiaansche volk, thans opgezwiept, eischt oorlog met Abessinië. - Slechts een klein ge deelte denkt anders en zwijgt of... fluitI BOOS OP ENGELAND! BRAND IN KAPOKFABRIEK. Te Nijmegen, ONZE OUDSTE NOG SPELENDE ACTRICE. Mevr. De BoerVan Rijk Maan dag a.s. 82 jaar. De politiek-godsdienstige onlusten te Bel- fast zijn overgeslagen naar den Ierschen Vrijstaat. Te Glones en Limerick zouden de katholie ken vele huizen van protestanten hebben aangevallen en groote verwoestingen heb ben aangericht. Te Limerick richtte de opge wonden menigte zich tegen twee vrijmetse laars-loges en vernielde de ruiten van een protestantsch kerklokaal. Te Kilmallock (Limerick) is de toestand bizonder gespannen. Een protestantsche kerk Werd in brand gestoken. Het gebouw brand de geheel af. Ook werden drie huizen van protestanten zwaar beschadigd. Te Glones is het gebouw der vrijmetse laars geheel door brand vernield. Te Trum (graafschap Beath) trok de me nigte eveneens op naar een protestantsche kerk en vernielde daar vele kostbare oude kerkvensters. Sedert Maandag patrouilleeren in Lime rick soldaten met de bajonet op het geweer. GROOTE BOSCHBRAND ZUID-FRANKRIJK. Een groote boschbrand in de nabijheid van Draguignan, tusschen Cannes en Toulon, is gisteren uitgebroken. Het vuur heeft over een gebied van 20 K M. reeds ruim 400 H A. eiken- en dennenbosch vernield. Troepen en particulieren werken gemeenschappelijk aan de bestrijding van de vlammen. In de nabij heid van Nimes zijn voorts nog 200 H.A. bosch door vuur vernield. Tijdens de zitting van den Braziliaanschen senaat deed zich een incident voor tusschen senator de le Torre en den minister van fi nanciën, dr. Pinedo. Op dat moment loste iemand, die werd gearresteerd, doch wiens identiteit nog niet is vastgesteld, eenige re volverschoten ten gevolge waarvan de tot senator gekozen dr. Enzo Bordabehere, de minister van landbouw, Dahau en afgevaar digde Mancini werden gewond. Bordabehere is kort daarna overleden. (Senator de la Torre voert in den senaat een actie tegen de ministers van financiën en landbouw inzake het onderzoek naar den handel in vleesch). De Spaansche ministerraad heeft zich gis teren o m. bezig gehouden met de kwestie van het vinden van een bom langs den spoor weg, welke de minister van oorlog, Gil Ro bles, moest passeeren op den terugkeer van de legeroefeningen in Asturië. De ministerraad besloot elke politieke propaganda ten gunste van amnestie der Oc- tober-opstandelingen zoo lang te verbieden tot dat alle opstandelingen hebben terecht gestaan. Alleen reeds in Asturië moeten meer dan 100 zaken door de krijgsraden worden be handeld. DE STAKING TE TERRE HAUTE. De algemeene staking, die sedert Maan dag in de stad Terre Haute in Indiana duurt en de aandacht van geheel Amerika op de stad heeft gevestigd, breidt zich steeds ver der uit. Een groot aantal mijnwerkers uit de naburige districten heeft zich bij de staking aangesloten. Men schat het aantal stakers thans op ongeveer 60.000. De winkels te Terre Haute zijn ook Dins dag, op een enkele uitzondering na, gesloten gebleven. De stad maakt den indruk alsof de staat van beleg is afgekondigd. 2000 manschap pen van de nationale garde zijn als verster king toegevoegd aan den veiligheidsdienst. Dinsdag moesten zij twee malen optreden, toen zich eenige duizenden arbeiders verza melden voor de emaille-fabriek, waar de sta kingsbeweging haar oorsprong vindt. Met behulp van traangasbommen zijn de stakers verspreid. Verscheidene stakers zijn gearresteerd. Daar de aanvoer van levensmiddelen bijna geheel werd '•♦opgezet, is er een zeer moeilijke toestand ingetreden In verband met de uitbreiding der sta king heeft ook het ministerie van Arbeid te Washington zich in de aangelegenheid ge mengd. VERONGELUKTE ALPINISTEN. Dinsdag heeft men in het Ankogel-gebied in Karinthie, een der eenzaamste gebieden der Oostenrijksche Alpen, de lijken gevon den van twee verongelukte bergbeklimsters, die sedert negen dagen worden vermist. De twee vrouwen zijn klaarblijkelijk ver ongelukt bij het plukken van Edelweiss. Een der slachtoffers laat vijf kinderen achter. POLITIEKE MOORD IN S1BERIE. De Prawda meldt, dat in de buurt van Krasnojarsk (Siberië) opnieuw een politieke moord is gepleegd. Vier personen zijn gearresteerd als ver dacht van den moord. Het zouden vroeger heerenboeren zijn geweest. DE ONLUSTEN IN LAHORE. Ongeveer 160 gewonden. De onlusten in Lahore hebben, naar thans bekend wordt, in totaal 36 gewonden bij de bevolking en 124 bij de politie ten gevolge gehad. In Lahore was het, gelijk men zich herinneren zal, tusschen Mohammedanen en Sikhs tot botsingen gekomen om een oude moskee. De Mohammedanen beweerden, dat de Sikhs deze moskee wilden afbreken, ter wijl de Sikhs verklaarden, dat zij den bouw- valligen moskee slechts wilden herstellen. De toestand is op het oogenblik rustig, doch alles hangt nu af van de beraadslagin gen der Mohammedanen, die Zaterdag een besluit zullen nemen, wat hun te doen staat. Een officieel rapport omtrent verdere bijzon- derhelen is niet gepubliceerd, geeft thans toe, dat de troepen op niet minder dan 10 plaat sen gevuurd hebben. DE BANKIER NEIDECKER TE NEW YORK GEARRESTEERD. De bankier B. Coles Neidecker van de Traveller Bank te Parijs is gearresteerd in een hotel te New York en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De Parijsche politie heeft de politie te New York er telegrafisch van op de hoogte gesteld, dat de beide broeders van den voort vluchtige, George William en Aubrey, waar schijnlijk Donderdag te New York zullen aankomen met het stoomschip Baltimore. Zij heeft hun arrestatie verzocht. De beide medeplichtigen van Neidecker, George Bar- rett en Mary Barrett, is men eveneens op het spoor. UITZONDERLIJKE KOUDE. Geheel Argentinië wordt door een gevoe lige koude geteisterd, welke nog steeds aanhoudt. Zelfs in het subtropische Noor den van Argentinië zijn temperaturen gere gistreerd van 7 graden onder nul. In Zuid- Argentinië is zelfs veel sneeuw gevallen. DE NEOUS VAN ABESSINIE JARIG. Ter gelegenheid van den verjaardag van den Negus van Abessinië, keizer Hail Selasse, is hedenmorgen te 10 uur het diplo matieke corps ten paleize ontvangen om den Negus geluk te wenschen. Opvallend was, dat geen enkel lid der Ita- lic^nsche legatie aanwezig was, wat groote ontstemming wekte bij de Ethiopische hoog- waardigheidsbekleeders en algemeen als een ernstige beleediging werd beschouwd, aange zien het geheele diplomatieke corps voor deze receptie was uitgenoodigd, evenals alle te Addis Abeba gevestigde consuls. De Belgische gezant Jansens hield een korte redevoering, waarin hij namens het ge heele diplomatieke corps den keizer geluk- wenschte met zijn 43-sten verjaardag. Voor het paleis had zich een groote menig te verzameld. Toen de Amerikaansche zaakgelastigde in zijn auto het paleis naderde, werd hij door de menigte luide toegejuicht. Deze ovatie staat in verband met het feit, dat juist dezer dagen bekend werd gemaakt, dat de Amerikaansche regeering haar officieren, die zulks wenschen, toestemming heeft gegeven dienst in het Abessinische leger te nemen, terwijl ook het Amerikaansche Roode Kruis hulp aan Abes sinië heeft toegezegd. De gravin von Wurmbrand Stuppach wiens huwelijk met den Amerikaan- schen millionairsszoon Clenidenin Ryal J.. door een Amerikaensche rechtbank ongeldig was verklaard toen bleek, dat zij opzettelijk naar Amerika was ge komen om, mede ten bate van anderen een millionnair te trouwen, zal binnen kort in het huwelijk treden met den Oostenrijkschen graaf Palfy, zoodra het Vaticaan de annuleering van het Ame rikaansche huwelijk heeft goedgekeurd. SPOORBRUG DOOR BERGSTORTING BESCHADIGD. Gistermorgen vroeg heeft in Roemenië een bergstorting de spoorbrug nabij Sinaia, op de lijn PloestiKronstadt, ernstig bescha digd. Met alle kracht wordt gewerkt aan het vrijmaken van de lijn. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Gistermid. is te Dresden een uit Praag ko mende autobus, waarin een reisgezelschap uit Barcelona gezeten was, toen de chauffeur wilde uitwijken voor een uit andere richting komenden tram, aan het slingeren geraakt en omgevallen. Van de 21 inzittenden wer den 16 gewond. De verwondingen zijn over het algemeen van lichten aard. De Afrikaansche kwestie die thans plot seling een zeer intens karakter heeft aange nomen, beheerscht op het oogenblik geheel en al het openbare leven in Italië. Aldus begint de Romeinsche briefschrij ver van het Hbld. een artikel, dat 23 Juli gedateerd is en welk verhaal hij aldus ver volgt: In alle Italiaansche steden werden giste ren en heden door de fascisten manifesta ties georganiseerd, die vooral in de groo'e- re steden werkelijk een omvang bereikten van groote volksbewegingen. Napels waar ik heden het vertrek van ten nieuw con tingent troepen bijwoonde, is sedert heden morgen getooid met vlaggen en van alle openbare gebouwen, van vele winkels en woonhuizen waait de driekleur. Het enthousiasme der bevolking bij het vertrek der troepen was zeer groot en vol gens personen, die ook reeds andere booten hadden zien vertrekken, grooter dan bij vo rige gelegenheden. Op het oogenblik, waar op ik dit telefoneer, gaan optochten door de stad die den oorlog met Abessinië eischen en volksliederen zingen. Er wordt veel ge juicht, doch ook, en daartoe behoort in Ita lië groote moed, wordt er gefloten. Op som mige oogenblikken was het fluiten zelfs even sterk als het juichen. Nu is de Zuid-Italiaan bij uitstek critisch en ik denk dat in Noordelijke steden een en ander wel niet zoo zal zijn. Hedenavond is de mededeeling, dat de Engelsche regeering besloten zou hebben de leveranties van wape nen en munitie aan Abessinië niet te verhin deren, als olie op het vuur geweest. Engeland is opnieuw het perfide Albion, dat zich niet schaamt, gemeene zaak te ma ken met de barbaarsche slavenjagers van donkerst Afrika tegen de beschaafde blan ken. Virginio Gayda wijdt hieraan een arti kel, dat om het zwak uit te drukken, zeer eigenaardig genoemd moet worden. De schrijver stelt n.1. de leverantie van wapenen en munitie aan een vrij volk als Abessiniërs op één lijn met die aan rebellen. De inhoud van dat artikel moge hier door eenige ciaten worden duidelijk gemaakt: „Deze Engelsche wapenleveranties komen neer op een bewijs van solidariteit tusschen Abessinië en Engeland althans in Ethiopië zou men het zoo zien. Het is niet anders dan een nieuwe aanmoediging aan de Ethiopiërs om te volharden in hun koppigheid en onbe schaamdheid. Doch wij vragen ons af er nog iemand in Engeland is, die denkt dat men in Italië geloof hecht aan de Engelsche bewering, dat Engeland niets anders te doen heeft dan te streven naar het behoud van den we reldvrede. Wij, in Italië zijn overtuigd, dat hier Britsche belangen in het spel zijn en wij zien niet in, hoe Engeland zich thans nog illusies kan maken over de mogelijkhe den van een compromis en over het slagen van onderhandelingen, waartoe de Engel sche regeering volgens de „Times" het ini tiatief zou willen nemen. Wij willen duidelijk zeggen, dat als het bericht, dat alle Engelsche bladen heden brengen, juist mocht blijken te zijn, Italië een dergelijk optreden, dus het vrijgeven van den wapenhandel op Abessinië, zonder aarzelen zal be schouwen als een uitgesproken daad van vijandschap van Engeland tegen Italië en wij zullen daarmee voor de toekomst rekening houden. Onnoodig dit men ons tracht wijs te maken, dat Engeland handelt voor den vrede en de algemeene rechtvaardigheid. Wij zien die handelwijze als zeer partijdig ten nadeele van Italië. Als Engeland zich wil opwerpen als ver dediger van de internationale rechtvaardig heid, waarom heeft het dan nooit eenigen soortgelijken maatregel genomen tegen Japan dat bezig is China te onderwerpen? China, dat eveneens lid is van den Volken bond, en herhaaldelijk te Genève heeft ge protesteerd. Niemand in Italië en waarschijn lijk geen objectief oordeelend persoon in de geheele wereld zal, dit overwegende, geloof hechten aan de fabel, dat Engeland in dit geval onpartijdig zou zijn. Italië zou dus voortaan weten, dat Engeland onder het voorwendsel den Volkenbond te steunen, de slavenjagers van Abessinië heeft gewapend tegen onze hoog beschaafde mannen. En Italië zal ook weten dat, als de strijd, waarin ons land gedreven wordt, door de onbeschaamde roofzucht der Abessiniërs, langer zal moeten duren dan voorzien is, dit voor een niet gering deel de schuld zal zijn van Engeland. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, zoo gaat Gayda letterlijk voort, dat Italië geweigerd heeft wapenen te leveren aan alle opstandige bewegingen in Afrika die tegen de Engelsche heerschappij gericht waren. Zoowel aan de beweging van de Mullnah als aan de Mahdi en aan de Egyj^ tische nationalisten. Blijkbaar hebben wij verkeerd gehandeld. Engeland leert ons thans, dat niet alleen dankbaarheid doch ook correctheid overbodige deugden zijn. Het zij zoo. Italië zal zich dat later herinneren. De wegen der geschiedenis zijn ingewikkeld en de gebeurtenissen zijn vele en onvoorzien. En vele zijn ook de vraagstukken waarmee Engeland in zijn uitgebreid koloniaal rijk heeft rekening te houden. Het is duidelijk dat een natie die aan den lijve heeft gevoeld wat de pressie en de macht van het imperialisme eener andere na tie vermogen, er later geenszins toe geneigd zal zijn, iets te doen wat dat imperialisme zal kunnen bevoordeelen. Hoe gemakkelijk kunnen onpartijdigheid en welwillende neu traliteit, samengaande met oogluikend toe laten van wapensmokkelarij en van de activi teit der geheime agenten, alles op een wijze dat men volkomen gedekt is tegen alle be schuldigingen van partijdigheid, neerkomen op een zeer groot voordeel en een belang rijke hulp voor een der partijen. Engeland is onze leermeesteres. Italië zal niet nalaten ook deze les te leeren. Men ziet, dat Gayda, die hier zeer duidelijk dreigt met de mogelijkheid dat later, bij een eventueelen opstand in een der Engelsche ko lonies, Italië als neutraal toeschouwster op voorzichtige wijze wapensmokkelarij en spionage in het belang der opstandelingen zou kunnen bevorderen. Een perscampagne tegen Japan is met kracht ingezet, en heeft groote beteekenis, daar thans, meer dan tot nu toe, de moge lijkheid bestaat, den komenden oorlog in Afrika voor te stellen als een verdediging van de belangen van het blanke ras tegen de toe- nemende macht der gekleurde rassen en dus als een Europeesch belang. Het is wel opmerkelijk, dat de Japansche gezant te Rome blijft volhouden dat zijn eerste verzekeringen aan Mussolini de ziens wijze der Japansche regeering uitdrukken en dat Japan dus bij het conflict geen enkel be lang heeft en geen partij zal kiezen. De „Temps" over het conflict. De „Temps", de spreekbuis van het Parij sche departement van buitenlandsche zaken, spreekt bij de behandeling yau bet Ita- liaansch—Abessinische geschil slechts in zeer verdekte woorden over de mogelijkheid van een uiteindelijken oorlog, zulks in tegen stelling met de overige Parijsche bladen. Te grondiger daarentegen behandelt net blad de vastgelegde procedure, die nu in Genève toegepast zal worden. De taak van den raad, aldus het blad, bestaat allereerst alleen daarin den toestand te onderzoeken, die door het mislukken van een vreedzame verzoening en een scheidsrechterlijke oplos- sching is ontstaan. Hij moet bovendien alle mogelijkheden nagaan om de beide partijen binnen het kader van de procedure van den Volkenbond te houden. Op deze wijze kan men zich inspannen ten behoeve van een vredelievende oplossing. De raad kan voor stellen den voor de verzoening en voor de arbitrage bepaalden termijn te verlengen. Hij kan helpen den vijfden arbiter te benoe men en hij kan de onderhandelingen ten be hoeve van een directe overeenkomst verge makkelijken. Eerst wanneer het onmogelijk mocht blij ken vóór 25 Augustus deze procedure aan den gang te brengen, kan een principieele be spreking via Genève op grond van para graaf 15 van het Volkenbondshandvest ge schieden. Er bestaat dus nog een speelruimte voor een politiek van vreedzame oplossing. Tot op dat oogenblik moeten alle besprekin gen er op gericht zijn de beide partijen aan leiding te geven zich te houden aan den nor malen weg der procedure. Onafhankelijk van de behandeling van de kwestie in Genève, aldus de „Temps" ver der, zou zich het contact tusschen Rome, Pa rijs en Londen op grond van het verdrag van 1906 verder ontwikkelen, welk verdrag wederzijdsche raadpleging vastlegt. Wan neer ook geen sprake is van het bijeenroepen van een eigenlijke conferentie, is toch zeker, dat onderhandelingen in Rome tusschen de Italiaansche regeering en de ambassadeurs van Groot-Britannië en Frankrijk op het program staan om de basis voor een bevredi gende regelin T te schetsen. Essentieel is echter, aldus het blad, dat Italië in Genève aanwezig is op den dag, dat het geheele probleem voor den Volken bondsraad wordt opgeworpen. Want alleen in Genève aan de raadstafel kan Italië met de beste kans gehoor te vinden zijn rechts aanspraken en zijn verwijten jegens Abes sinië naar voren brengen, evenals de be hoefte naar een Italiaansche expansie, wel ker bestaan niemand bestrijdt, doch die slechts kan worden bevredigd binnen het kamer van den Volkenbond. HET CONFLICT IN OOST-AFRIKA. „Kerk en Vrede" wendt zich tot de Italiaansche regeering. Het bestuur van de vereeniging „Kerk en Vrede'' heeft een adres van den volgenden in houd doen toekomen aan den minister van buitenlandsche zaken van Italië: „Het bestuur van de Christelijke anti-mili taristische vereeniging „Kerk en Vrede", die achtduizend leden, geestelijken zoowel als leeken, telt, ervan overtuigd, dat de oorlog en de voor bereidingen tot den oorlog onvereenigbaar zijn met het Evangelie van Jezus Christus, diep getroffen door de ontwikkeling der oorlogsvoorbereidingen, door uw regeering genomen tegen het Abessinische volk, een volk, dat even als het Uwe, behoort tot de Christelijke volkeren, overwegende, dat beide naties lid zijn van den Volkenbond, dat uw regeering door het verdrag van 26 October 1896, gesloten te Addis Abeba, „de volkomen onafhankelijkheid, zonder voor behoud, van het Abessinische Rijk als souve- reinen- en onafhankelijken staat" heeft er kend, dat de conventie van 13 December 1906, gesloten tusschen uw regeering en de regee ringen van Frankrijk en Engeland, de in tegriteit van Abessinië heeft verklaard te ïespecteeren en te handhaven en dat Abessinië verscheidene malen op grond van de beschikkingen der artikelen 11, 12, 13 en 15 van het Volkenbondsstatuut arbi trage heeeft gevraagd, wendt zich hierbij tot uw regeering en ver- zokt U met nadruk ongetwijfeld ook in den geest van het geheele Nederlandsche volk, uw troepen terug te trekken, een einde te maken aan alle voorbereidselen tot den oorlog en in den geest der verzoening langs den weg van arbitrage of justitie, het geschil tusschen uw regeering en die van Abessinië te regelen, op dat de wereldvrede gehandhaafd blijve". Aan alle religieuse, pacifistische en huma nitaire organisaties is verzocht, een dergelijk adres tot de Italiaansche regcering te rich ten. DE REIS VAN DE K 18- Eenige mededeelingen over de resultaten van prof. Vening Meinesz. Wij lezen in het Bat. Nsbl. van 15 Juli het volgende over de expeditie van de K 18 en de voorloopig door prof. Vening Meinesz verkregen resultaten: Professor Vening Meinesz zal als resultaat van zijn wetenschappelijke reis met de „K 18" een studie uitgeven, getiteld „Pendu- lum observations at sea". Deze publicatie zal verschijnen als een uitgaaf van de commissie voor graadmeting. Omtrent de resultaten van het onderzoek heeft professor Meinesz aan Aneta het vol gende medegedeeld: Van de resultaten der zwaartekrachts metingen, die ik voor de rijkscommissie voor graadmeting uitvoerde, is nog slechts een klein deel berekend; van Pernambuco en Kaapstad zond ik registraties en gegevens der slingermetingen naar prof. Muller den voorzitter der commissie, en per vliegpost kreeg ik de door twee rekenaars van het Meteorologisch Instituut te De Bildt bere kende resultaten terug, tezamen nu reeds een kleine honderd. Van eenige definitieve conclusie kan nu nog geen sprake zijn, maar wel kan ik zeggen da eenige belangrijke gevolgtrekkingen mo^ gelijk schijnen te worden. Het uit de resul taten van vorige reizen reeds vermoede systematische zwaartekrachtsverschil bij dea rand der continenten werd, voorzoover r berekend, overal bevestigd gevonden het nu bijna zeker als algemeen gelden??? beschouwd worden. Dit geeft merkwaard inzichten in de formatie van continenten oceanen. o® Het blijkt dat deze twee gebieden van a. aardkorst niet met elkaar in evenwicht keeren en een nadere studie maakt het wa schijnlijk, dat de oorzaak hiervan in ianïr> zame stroomingen in zeer diepe plastik lagen van de aarde is te .oeken. Belangrijk zijn ook de waarnemingen weest, die op land vanuit de havens verriru konden worden met het door de B.P M w-r willend ter beschikking gestelde toestel' hl welk snelle metingen te land mogelijk- maau Ook de loodingen met het door de marin ingebouwde echoloodmgstoestel hebben Z wichtige resultaten gegeven. In den Indischen Oceaan werden bijvoor beeld drie onbekende troffen van pl.m. 60nn meter diepte Z.O. van Mauritius aangeW fen en verderop, op weg naar Australië J eveneens onbekende uitgestrekte verheffing tot 1500 M. diepte. Zoo heeft deze reis een rijk wetenschap*, lijk materiaal opgeleverd, dat niet alleen mii zeer erkentelijk stemt, maar dat ook binnen. en buitenlandsche wetenschappelijke kringen, met dankbaarheid en respect voor onze derlandsche marine vervult Naast het schitterend vlagvertoon, j deze reis in vreemde havens beteekende een vlagvertoon, waarvan ik met trots ok tuige kon zijn heeft de marine zich met deze reis ook in de wetenschappelijke werejj een blijvend monument gesticht Gistermiddag werd de Nijmeegsche brand, weer gealarmeerd voor een brand in de ka, pokfabriek van de N.V. De Vreeze Industrie en Handelsonderneming aan de Burghard! v. d. Berghstraat te Nijmegen. De brand was uitgebroken in de kapokaj. deeling, waar een machine staat waannedi lompen verwerkt worden. De motor heeft blijkbaar gevonkt, waardoor de grondstoffen vlam vatten. Er ontstond een ernstige brand, doch door spoedig ingrijpen van de brand, weer kon erger voorkomen worden. Binnen een kwartier was men het vuur mester, waarna nog eenigen tijd nablusschingsarbój verricht moest worden. De schade is geluk, kig niet zoo groot, dat het bedrijf niet kan doorwerken en wordt' door verzekering dekt. OPLICHTER GEARRESTEERD. Goede vangst van de Niimeeg. sche politie. Gistermiddag is te Nijmegen gearresteerd zekere G van M. uit Hilversum, die er blijkbaar zijn werk van maakte door mid del van valsche kwartjes allerlei artikelen uit automaten te halen. Reeds geruimen tijd was opgevallen, dat er valsch geld in de automaten kwam Ea der automaathouders heeft van M., wet een auto voor de automatiek stond en zijn werk weer verrichtte, op heeterdaad bttiapt. De man verklaarde, dat hij dit valsche kwartjes systeem toepaste om aan te toonen, dat de automaten niet deugden. Hii vertegen woordigde namelijk een beter merk. HET S.S. BATOE NAAR RUSLAND. Voortaan heet het Kaïn. Het ongeveer 10,000 ton bruto reg. ton metende vrachtschip Batoe, dat door de Stoomvaart Maatschappij Nederland naar Sovjet-Rusland is verkocht, heeft thans den naam Kulu gekregen. Donderdag vertrekt het schiu, met het in orde brengen waarvan de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij j geruime ntijd bezig is geweest, met een Rus sische equipage naar zijn nieuwe bestem ming. Maandag 29 Juli a.s. wordt onze oudste nog spelende actrice, mevr. Esther de Boer—van Rijk, 82 jaar, Het is nauwelijks te gelooven voor i die haar kwiek en jong op straat ziet ko pen, het genoegen heeft haar waar dan <*jj te ontmoeten, of haar, wat in het achter 0® liggende seizoen met duizenden in den de het geval is geweest, in een van haar om rollen heeft zien spelen. Het is alsof V) laatste jaren niet ouder wordt. Haar langstelling in alle gebeurtenissen van "i openbare leven blijft onverflauwd en K verre reizen schrikt zij niet terug. Dat het afgeloopen tooneelseizoen gebleken, zij onvermoeibaar in schier elke stad en, groote dorpen in ons land, waar een sdKJ r burgzaal is, optrad en daarnaast met succes een uitgebreide tournee door maakte met haar eigen gezelschap, Boer—v. Rijk ensemble. En het bleek ook uit de wijze, waa haar welverdiende zomervacantie heelt gebracht. „Oma" heeft genoten van vacantiereis met de „Jagersfontein j. Teneriffe, waar zij heerlijke dagen n sleten, te Santa Crus, van haar reis n Spaansche boot naar Las Palmas op^ narische eilanden, en van den uit waarvan zij Zaterdag j.1. opgewekt gerust thuis kwam. lS vo°' Want reeds op 30 Augustus a.s. de 82-jarige de vacantie ajgeloop" met een voorstelling in Den Haag zeer drukke speelseizoen van geopend, dat haar weer naar sJ ons land, doch ook buiten de lanw zal voeren. Tatlfe H<2 De velen, die ongetwijfeld op haar verjaardag geluk zulten ju schen, zullen daartoe Maandag pp namiddag gelegenheid hebben, 0ntv#> vele vrienden en bewonderaars -* te Al#" gen m haar woning, OostetWK sterdam.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8