DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het conflict Italië-Abessinië. Ho 173 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 25 Juli 1935 137e Jaargang Dxigdiiksch Oveezicht Het Engelsche standpunt inzake de wapen levering wordt bekend gemaakt. Vragen in het Lagerhuis. De verjaardag des keizers. Een homerisch tafereel. Japan en de Italiaansche pers- aanvallen. Abessinië's toetreding tot de Roode Kruisconventie. Een Russische persstem. De strijd om Abessinië kan het zelfde blijken als hetgeen de oorlog om Lybië met betrek king tot den oorlog 19141918 beteekende. !BuiUtdand TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. EIGENAARDIGE SOUVENIRS. EEN STRAFBARE DRUKFOUT. BRAND IN EEN GASHOUDER. EEN ZWANENGEVECHT. WIE HEEFT AAN MEVROUW HANAU HET SLAAPMIDDEL VERSCHAFT? EEN ONGEMAKKELIJKE ERFENIS. GROOTE BOSCHBRANDEN IN RUSLAND. GROOTE HOTELBRAND OP TOP VAN RIGIKULM. VERWARDE TOESTAND IN MEXICO. Wat vandaag de aandacht trekt NIEUWE HITTEGOLF IN LONDEN. Jiiimeulaud STEEKPARTIJ TE AALSMEER. GQURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In het Engelsche Lagerhuis is gistermid dag gevraagd of de regeering, gezien de ver klaring van Huil, den Amerikaanschen secre taris van staat, niet meer samenwerking mei de Ver. Staten zou zoeken om het conflict in Afrika te voorkomen. Minister Hoare antwoordde, dat hij met croote voldoening de uitlatingen van Huil gelezen had, die de verplichtingen van alle onderteekenaars van het Kellogg-pact nog eens nadrukkelijk onder de oogen bracht. De Engelsche regeering zou in deze richting aan de Ver. Staten allen noodigen steun ver- k fei volgende vraag luidde: Wil de regee ring niet het initiatief nemen om een geza menlijke verklaring van alle leden van den Volkenbondsraad te verkrijgen, waarin deze hun verplichtingen onder het statuut beloo- ven na te komen tegen ieder lid dat een an der lid den oorlog zou verklaren? Hoare antwoordde, dat een verklaring in dezen vorm niet verkregen zou kunnen wor den. De raad zal onderzoeken, welke artike len eventueel toepasselijk zouden zijn nadat alle omstandigheden overwogen en in het licht gesteld waren. Daarop vroeg Mander of een aankondi- fing.van de Engelsche politiek voor het uit reken van een eventueelen oorlog geen nut tig effect zou hebben vooral in verband met de niet volkomen zekere houding van sommi ge raadsleden te Geneve Hoare zei de, dat hij niet kon vooruitloo- pen op wat te Geneve zal verhandekf wor den. Mander vroeg toen of het niet unfair was, dat de wapeninvoer naar Abessinië door sommige leden verboden was en hoe de En gelsche regeering daar nu eigenlijk over dacht. De minister zeide, dat Frankrijk een ver bod had uitgevaardigd zoowel voor Italië als Abessinië en Zweden iets dergelijks. Spr zou het Engelsche standpunt voor het zomer reces (3 Augustus) in het Huis bekend ma ken. Op een nadere vraag van Sinclair ant woordde minister Runciman dat in de laat ste 6 maanden geen aanvraag voor wapen levering naar Abessinië in Engeland was ingekomen. De diplomatieke medewerker van Reuter schrijft ten aanzien van het conflict, dat men te Londen niet geneigd is technische middelen te zoeken, teneinde den Volken bondsraad te doen ontsnappen aan zijn ver antwoordelijkheid. Deze opmerking wordt gemaakt in ver hand met de geruchten, dat paragraaf 7 van artikel 15 Italië carte-blanche zou kunnen verschaffen in Abessinië. De correspondent van de Times te Addis kba, geeft eenige bijzonderheden over de viering van den verjaardag van den keizer van Abessinië. Na afloop van de verschillen de recepties zat de negus aan bij een grooten maaltijd van 5000 soldaten. De opzet van deze maaltijden, die regelmatig plaats vin- den, is het Onderhouden van een levendig contact tusschen den negus en zijn troepen. Meestal zit hij aan een op een verhoog ge- Plaatste tafel, achter een transparant scherm, doch bij deze gelegenheid was dit scherm weggelaten. De maaltijd is altijd zeer eenvoudig. Eigen aardig is, dat de soldaten hun wapens bij de hand houden. Het tafreel wordt gecomple- jerd door het verschijnen van geheele run deren en schapen, die voor zij genuttigd borden, met veel ceremonieel door voorproe vers gekeurd worden. Een en ander gaat met een maximum aan luidruchtigheid, die haar oorzaak vindt in een zelfvoldaan besef van kracht, in zijn werk. Deze luidruchtigheid Werd op den verjaardag des keizers nogal getemperd, aangezien de vorst heeft ontdekt, dat in deze zelfvoldaanheid wel eens een groot strategisch nadeel kon schuilen. In de Japansche bladen is bijna geen reac- jjc gewekt door de aanvallen, welke de Ita liaansche pers op Japan heeft gericht, even min als door de anti-Japansche demonstra hes in geheel Italië. De Japansche pers handhaaft haar houding, de minister van huitenlandsche zaken Hirota heeft echter te- 'egrammen gezonden aan de Japansche di plomatieke vertegenwoordigers in den vreem de. waarin hij hun aandacht vestigt op de geruchten en berichten van onruienden aard, die in het buitenland de ronde hebben ge daan betreffende den Italiaansch-Japansche betrekking en waarin hij hen instrueert niet te worden misleid door die onjuiste berich ten. Ontwaakt Airikaansch natio nalisme. De Temps bericht uit Djiboeti, dat de in boorlingen in Fransch-Somaliland, Britsch- Somaliland en zelfs in Zuid-Arabië over niets anders spreken dan over de geruchten van den a.s. oorlog tusschen de Abessijnen en de vreemdelingen. Men spreekt over de vooruitzichten van Abessinië „met hulp van Allah" en spreekt ook van ondersteuning van de gekleurde broeders die zich in ge vaar bevinden. Het Italiaansch-Ethiopische conflict heeft in enkele maanden meer bijge dragen tot het weder opleven van het Afri- kaansche nationalisme, dat sedert de ver overing van Khartoem door Lord Kitchener in doodslaap lag, dan jarenlange pan-Afri- kaansche en pan-Islamietische propaganda. Er is een kritieke toestand ontstaan, welke de volle opmerkzaamheid vereischt. Het ko lonisatiewerk. dat een eeuw lang met bloed en geld werd ontwikkeld mag niet in ge vaar worden gebracht door een actie, welke geografisch gesproken tot een beperkt gebied wordt beperkt. Omtrent het bericht, dat Abessinië is toe getreden tot de Roode Kruis-conventie, wordt van Zwitsersche zijde medegedeeld, dat tot r.u toe dit slechts bekend werd door de Zwit sersche en Fransche gezantschappen. Men moet nog een directe onmiddellijke en offi- cieele mededeeling ontvangen van Addis Abeba, alvorens het toetreden wordt gerati ficeerd; hierdoor wordt een staat niet on middellijk lid van het Roode Kruis, doch eerst moet nog zes maanden worden ge wacht. Voor het geval een land in oorlog is, kan deze tijd ook wegvallen. Om practisch toe te treden, moet een land evenwel over een Roode Kruis-organisatie beschikken. Aange- ien evenwel Ethiopië niet over een dergelijke organisatie beschikt, noch deze spoedig kan opbouwen door gebrek aan contanten, heeft het secretariaat van het Roode Kruis zich in verbinding gesteld met de Britsdie groep en voorgesteld met Abessinië een overeenkomst te sluiten. In geval van oorlog zou dan En geland een Roode Kruis-organisatie kunnen opbouwen en deze ter beschikking stellen van den Ethiopischen medischen dienst. In de Izwestija levert Radek een karakte ristiek van de Italiaansche politiek tegen over Abessinië, onder het hoofd „Abessinië en de toestand in Europa". Dit is een onver bloemd streven van het Italiaansch imperia lisme om den laatsten onafhankelijken staat van Afrika economisch en politiek te onder werpen en gewapender hand het land te ver overen, dat Italië een kostbaar bezit acht. Het wezen'van het vraagstuk ligt in het feit, dat Italië behoort tot de groep van groote mo gendheden, die, ontevreden met den uitslag van den wereldoorlog, streeft naar een nieu we verdeeling van de wereld. Italië kreeg als uitslag van den oorlog geen groote koloniën en ook op den Balkan gelukte het Italië niet ich te vestigen. Het Italiaansch imperialisme, dat op weg naar expansie in de eerste plaats streeft naar een nieuwe verdeeling van Afri- kaansche koloniën, koos het juiste oogenblik voor de oplossing van het Abessinische vraagstuk, waarbij het rekening houdt met de waarschijnlijkheid van een oorlog in de eerstvolgende jaren. De meening is, dat de tijd, welken Europa van den oorlog scheidt voldoende is, om Abessinië te veroveren en naar Europa terug te keeren om daar aan den oorlog deel te nemen. De toenadering, welke in Januari 1935 tusschen Frankrijk en Italië plaats vond, geeft het Italiaansche fas cisme de overtuiging, dat Frankrijk, ten ein de zich van de hulp van Italië tegen Duitsch- land te verzekeren, het Italiaansche imperia lisme in Abessinië geen ernstige moeilijkhe den in den weg zal leggen. In dit verband was Italië zeer gediend met de totstandko ming van het Engelsch-Duitsche vlootac- coord, dat wantrouwen van Frankrijk tegen over Engeland ten gevolge had en voor Frankrijk het gevaar opleverde in West- Europa geïsoleerd te blijven. De tegenstand van Engeland tegen de Italiaansche politie* wordt gemotiveerd door den wensch om den Volkenbond voor een ernstigen schok te be hoeden, daar, ten eerste, de houding van de Engelsche regeering tegenover den Volken bond, wegens buitengewone sympathieën in de breedste kringen van de Engelsche klein burgers en het proletariaat jegens den Vol kenbond en de bescherming van den vrede bij de aanstaande verkiezingen een groote rol zullen spelen, ten tweede, een verdere poging van den Volkenbond om, in geval bij gecompromitteerd wordt, het balanceeren van Engeland tusschen de Europeesche vol ken te benutten, onmogelijk zal zijn. Een groote rol spelen ook de overwegin gen van Afrikaansche politiek van Enge land. Wanneer Italië Abessinië zou verove ren, dan zou het in Noord-Afrika de leiden de mogendheid worden, die niet alleen van Egypte en Soedan, doch ook van de Arabi sche staten de buur zou worden. De heer schappij over de Roode Zeé is bij een oorlog in Europa en in het Verre Oosten een vitaal belang voor het Engelsche imperialisme. De moeilijkheden, welke Italië in Abessi nië al ontmoeten, kunnen grooter zijn, dan het zich voorstelt en daarmee houdt het Duitsche fascisme rekening, dat zich in het Abessinische vraagstuk zeer stil houdt om Italië niet af te schrikken. Wanneer Italië, zoo besluit Radek, ernsti in den strijd om Abessinië wordt ge wikkel kan dit tot zulk een verandering in de la biele krachtverhoudingen van Europa leiden, dat de Europeesche oorlóg in sneller tempo nader komt. De strijd om Abessinië kan het zelfde blijken als hetgeen de oorlog om Ly bië met betrekking tot den oorlog 1914— 1918 beteekende. 15 lichtgewonden. Woensdagmiddag zijn op de lijn Berchtes- fadenKoeningsee in de nabijheid van Chwoebbruecke twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Vijftien reizigers werden, voornamelijk door glassplinters, gewond. Drie wagens ontspoorden. Om 7 uur des avonds werd het verkeer weer hervat. De oorzaak van het ongeluk ligt in het voorbij rijden van een stopsein. Verleden week heeft op het goederensta tion van Bazel een groote pertoleum-brand gewoed. Bij deze gelegenheid hebben eenige personen een aantal der in het rond ge slingerde Butangashouders medegenomen. Een dezer gashouders is Maandag ten huize van een werklooze, die ernstige won den opliep, ontploft. De politie heeft in verband hiermede de bevolking verzocht alle medegenomen butan gashouders dadelijk bij haar in te leveren. Er zijn reeds zes dezer houders ingeleverd. Een oude vrouw bracht, behalve een der- gelijken gashouder, een geladen 1% c.M. granaat mede, die de brandweer buiten de stad tot ontploffing heeft gebracht. Naar de Basler Nachrichten uit Lörrach verneemt, heeft zich daar een machinezetter van een plaatselijke courant voor de recht bank te verantwoorden gehad, die instede van het onderschrift „Heil Hitier", „Heilt Hitier" had gezet. De rechtbank achtte het feit bijzonder ernstig aangezien er een groot aantal couranten met dezen fouten groet verspreid was. De verdediging van den zetter, dat het slechts een zetfout betrof, vond bij de rechtbank, die redenen meende te hebben en anderen duivel dan den druk- foutenduivel achter deze vergissing te zoe ken, geen gehoor. De zetter werd tot een gevangenisstraf van zeven maanden veroor deeld. In de oude gasfabriek Ehrenfeld te Keu len is gistermorgen een der drie gashou ders in brand geraakt. De drie gashouders hebben tezamen een inoud van 192.000 M3. De in brand geraakte gashouder heeft n inhoud van 60.000 M3 en bevatte op het oogenblik, waarop de brand uitbrak 10.000 M3 gas. Wat de oorzaak betreft het volgen- de Arbeiders waren bezig met schilderwerk aan den gashouder, toen plotseling een groot stuk ijzer losraakte, uit uitzienhjke hoogte op den bovenkant van den gashou der viel en daar een gat in sloeg van 50 bij 30 c M Door de daarbij uiteraard ontstane vonkenraakte het uitstroomende gas in brand, waarbij zich een vlam vormde van verscheidene meter hoogte. De stedelijke brandweer was in zeer korten tijd met zes motorspuiten ter plaatse en begon met koortsachtige haast aan het blusschings- werk Daarbij werd gebruik gemaakt van schuimblusch-apparaten, terwijl men voorts door het plaatsen van ijzeren platen en stuk ken asbest trachtte het gat te dichten. Even over 13 uur slaagde men er eindelijk in de vlammen te verstikken. Voordat het echter zoo ver was, achtte men het geraden om de omliggende plaatsen en werkplaatsen te doen ontruimen, teneinde bij een eventueele ontploffing zoo min moge- ijk slachtoffers te maken. Toen de vlammen eenmaal gedoofd waren, konden de afzet tingsmaatregelen worden opgeheven. Aan de Arendsee in Berlijn zijn tal van personen getuige geweest van een vinnig zwanengevecht. Eenige bezoekers waren in het meer aan het baden en hadden voor de gezelligheid en de veiligheid een rubberbeest in den vorm van een zwaan meegenomen. Op zeker oogenblik passeerde een zwanenfami- ie. Nauwelijks had vader zwijn zijn veron derstelden rivaal in de gaten, of hij stoof er met een groote vaart op af. Vinnig pakte hij er op in, maar telkens nam de rubber zwaan een duik om even later triomfantelijk boven te komen. Ten slotte deed de echte zwaan zulk een heftigen uitval met zijn sna vel, dat het rubber scheurde, en de zwaan tot zijn groote verbazing als een dun leeg velletje in de diepte zag verdwijnen. Men herinnert zich, dat er bij den dood van mevrouw Hanau, die aan overmatig ge bruik van een slaapmiddel wordi toege schreven, gezegd is, dat een iuist uit de ge vangenis van Frésnes ontslagen vrouw haar het slaapmiddel moet hebben verstrekt. E>eze vrouw was echter voor de politie onvind baar. Zij heeft zich nu vrijwillig bij de politie gemeld en verzekerd, dat zij mevrouw Hanau niet aan het slaapmiddel had gehol pen. Hoe zou ik dat hebben kunnen doen? vroeg de vrouw en zij voegde er bij. dat me vrouw Hanau haar niet noodig had om zich een slaapmiddel te verschaffen, want mevr. Hanau beschikte over alle pharmaceutische producten, waaraan zij behoefte kon hebben. Onlangs overleed te Boedapest een rijke bakker, die niet op al te goeden voet met zijn neef stond, maar hem niettemin zijn ver mogen naliet. De voorwaarden, waarop neef de 228.000 gulden mocht toucheeren waren zooman gewoon als prettig. Suikeroom had namelijk bepaald, „dat het geheele bedrag van 228.000 gulden zou moeten worden besteed aan den aankoop van beukenhout, dat de erfgenaam alleen in zulke hoeveelheden mag verkoopen, als hij eiken dag met eigen hand kan hakken. Voorts moet hij het hout in een kist doen en het persoonlijk aan zijn klanten verkoopen". Indien hij in gebreke blijft aan deze voor waarden te voldoen, zal het fortuin toeval len aan een anderen neef, die advocaat is en die aangewezen is als executeur en moet toe zien, dat al deze voorwaarden worden ver vuld. En zoo zal men binnenkort den jongen Hongaarschen bakkersneef in de straten van Boedepast boschjes hout zien venten, teneinde geen erfemis mis te loopen. Naar de „Iswestia" uit Krasnojarsk meldt, is de omgeving van deze stad tengevolge van boschbranden zoo ver men kan zien door dichte rookwolken omhuld. Men heeft hier alleen reeds honderd brandhaarden waargenomen. Tusschen het station Minino en Snesjnitza bevindt zich een onafzienbare vlammenzee. De branden zouden zijn ontstaan door on voorzichtigheid van bessenpukkers en nog zijn aangewakkerd door de ontzaggelijke hitte. In een bijgebouw van het Grand Hotel, dat op den top van de Rigikulm aan het Vier- woudsteden-meer is gelegen, is Woensdag ochtend vroeg een brand uitgebroken. Het hotel, dat in 1848 werd gebouwd, werd een prooi der vlammen. Het bevatte 130 bedden. De brandweer, die met extra-treinen van de Rigi- en Arth-Goldau-baan naar boven werd gevoerd, moest zich er wegens gebrek aan water toe beperken de beide andiere hotelgebouwen op de Rigi te behoeden voor een overspringen van het vuur. Men veronderstelt, dat de oorzaak van den brand gezocht moet worden in het slecht functionneeren van een schoorsteen. Het ministerie van oorlog in Mexico heeft gelast, dat de gardistische Roodhem- den moeten worden ontwapend. Tamoulipas is de toestand echter ernsti ger geworden. De bevolking eischt de afzet ting van den gouverneur. Volgens berichten uit Giudad Victoria gouverneur, Raffael Villareal door 20.000 agrariërs belegerd. Ongeveer 40,000 stads besturen in dien staat weigeren den gouver neur te erkennen. De orde moet door mili tairen worden gehandhaafd. Het conflict ItaliëAbessinië. (Dag. Overzicht). Felle brand is een gashouder te Keulen. Buitenland). Groote hotelbrand in Zwitserland. Een hotel geheel uitgebrand. (Bui tenland). Heden nog geen beslissing inzake den politieken toestand. (Binnen land.) (Zie verder eventueel laatste berichten.) De hittegolf is te Londen teruggekeerd >e temperatuur bedroeg gistermiddag om 4 uur 79lA gr. F., d. i. 4 gr. meer dan giste ren. Men voorspelt, dat het warme weder zal aanhouden. HANDELSOORLOG TUSSCHEN CANADA EN JAPAN. Vandaag is het definitief tot een han delsoorlog tusschen Canada en Japan gekomen door de afkondiging van een besluit, waarbij boven de gewone in voerrechten en de dumping-rechten een extra tarief van den invoer van alle Japansche waren wordt geheven tot een hoogte van 331/» procent. Zooals men zich zal herinneren, is aan dezen maat regel voorafgegaan verhocging der in voerrechten op vele Canadeesche goede ren door de Japansche regeering. HAILE SELASSIE 44 JAAR. De Italiaansche gezant te Addis Abe ba heeft geen gevolg geven aan de uit- noodiging de receptie bij te wonen, we'ke de keizer van Abessinië, Haile Solassie, den leden van het corps diplo- matique aanbood ter gelegenheid van zijn 44en verjaardag. Men beschouwt deze houding van den gezant als een bewijs van Italië's wrevel over de recente redevoering van den negus, waarin deze Musso'ini er van be schuldigde den strijd te zoeken. 1 Gistermiddag omstreeks 3 uur kregen twee personen aan den Stationsweg te Aals meer twist, voortkomend uit een oude veete. Zekere Vdie daar met een kermistent staat in het Lunapark, kreeg daarbij eenige steken met een mes in zijde en hoofd. De verwonde werd bij dr. W. binnengebracht, die hem verbond, waarna hij ter verdere verpleging naar zijn woonschuit is vervoerd. De dader, iemand uit Dordrecht, werd gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. MINISTER COLIJN TER AUDIËNTIE OP RUYGENHOEK. De minister-president dr H. Col ij n heeft zich gistermiddag naar den Ruijgenhoek begeven waar H.M. de Koningin thans verblijf houdt. Tegen halfvijf arriveerde dr. Colijn bij het Koninklijk buitenverblijf. Tijdens de audiëntie, die ruim drie kwartier duurde, heeft de minister president H.M. op de hoogte gesteld van het verloop van het debat in de Tweede Kamer over het Bezuini- gingsontwerp en van de zienswijze van het Kabinet ten aanzien van de thans ontstane politieke situatie. De audiëntie droeg een informatief karakter. Hedenochtend zal, gelijk gemeld, de ministerraad opnieuw bijeen komen. Dr. Colijn zal daar mededeeling doen van zijn onder houd met H.M. de Koningin, en daarna zal het Kabinet beraden over de definitieve vaststelling van het aan de Kroon uit t© brengen advies. In pa: lementaire kringen neemt men als dep meest waarschijulijken gang van zaken aan, dat het kabi net zijn ontslagaanvrage bij de Kroon zal indienen. Echter meent men in sommige kringen ook reden te hebben, de mogelijkheid, dat het kabinet de Kroon zal adviseeren tot Kamerontbinding, niet te moeten verwerpen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1