i Qememtecadai JiadiopcogtaMtna Jeuilleton "ÉFDE EH POLITIEK C HEILOO 1^ De burgemeester herbenoemd. Een gemeente-opzichter benoemd. De nieuwe raad krijgt al direct twee belangrijke punten te behan delen. De gisteravond gehouden vergade ring van den raad dezer gemeente werd door alle leden bijgewoond. Na opening door den voorzitter jhr. N. van Foreest, kwamen allereerst aan de orde de ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. Staten, dat de burgemeester in zijn functie herbenoemd is en in handen van den commissaris der koningin de vereischte eeden heeft afgelegd. De heer Maas Geesteranus sprak een woord van gelukwensch en getuigde daarbij, dat de burgemeester altijd een onpartijdig voorzitter van den raad is geweest. Dat er steeds een goede fdóh heeft geheerscht, is aan zijn beleid te danken. (Applaus), De voorzitter dankte voor deze woorden en hoopte dat hij de komende zes jaren (de laatste van zijn burgemees terschap) met evenveel genoegen het ambt zal vervullen als tot dusver. Hij sprak den wensch uit, dat hij als burge meester nog vele hoogtijdagen zal mo gen beleven als die van Dinsdag (de of- ficieele opening van de twee groote wegen). Eenige berichten van Ged. Staten, meldende de goedkeuring van raadsbe sluiten, werden voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van den keuringsdienst voor waren in het district Alkmaar (ge steund door de vereeniging van burge meesters en secretarissen in deze om geving), om adhaesie te betuigen aan het bekende adres aan de regeering om niet over te gaan tot geheele of gedeelte lijke intrekking van de warenwet, had meenden B. en W. op het oogenblik weinig zin meer omdat dit punt uit het bezuinigingsontwerp is gelicht en de re- geering het bij een afzonderlijke wet wenscht te regelen. Bovendien wees de voorzitter op de schorsing der be raadslagingen over de bezuiniging in de Tweede Kamer. Desondanks vroegen B. én W. den raad zich uit te spreken, dat prijs wordt gesteld op behoud van de keuringsdiensten en speciaal dien te Alkmaar, met machtiging aan B. en W. om zoo noodig aan een actie voor dat behoud deel te nemen. De raad verleende die machtiging stilzwijgend. Dankbaar werd kennis genomen van de mededeeling van het gemeentebe stuur van Alkmaar, dat de bijdrage in de kosten voor naleving van de vleesch- keilfingswet met 10 pet. wordt verlaagd. Goedgekeurd werd ook het voorstel van B. en W. tot herziening van de ver- ordening op het heffen van vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken d'nnk in het klein. In verband met wetswijziging zal het vergunningsrecht voortaan niet meer geheven worden naar den omvang van de zaak, doch naar den omzet van sterken drank. De heer Dekker informeerde of de nieuwe regeling voor de vergunning houders voordeeliger zal worden. De voorzitter meende van wel, omdat de versoop van alcoholhou lende dranken afneemt. Goedgekeurd werden ook de balans en winst- en verliesrekening van de Stichting volgens de landarbeiderswet. Op een uitgesproken verlangen van den commissaris der koningin werd de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de veldwachters gewijzigd. De belang rijkste wijziging is, dat de veldwachters voortaan geen vrij wonen meer mogen geniéten. Het bedrag van de woning- huur zal de raad nog nader moeten vaststellen. De geloofsbrieven van de nieuw geko zen raadsleden werden door de daartoe aangewezen commissie (bestaande uit de heeren Barnhoorn, Greeuw en de Jager) goedgekeurd, zoodat op haar ad vies werd besloten tot toelating. Aan den landarbeider P. Polkes werd op verzoek van het bestuur der Stich ting volgens de landarbeiderswet een voorschot toegestaan van 3400 ter verkrijging van een „plaatsje", niet te verstrekken vóór 22 Nov. a s., omdat de aanvrager dan pas 25 jaar wordt. De heer Schuyt vroeg of B. en W. bij ingekomen aanvragen nog speciaal het daar voor indertijd aangekochte terrein aanwijzen. De voorzitter antwoordde, dat be langhebbenden niet gedwongen kunnen wor den van dien grond gebruik te maken en als zij voldoen aan de gestelde eischen, kan niet worden tegengegaan dat zij elders in de ge meente een stuk grond nemen. Overigens doen B. en W. wel moeite om het bovenbe doelde terrein voor dat doel in gebruik te doen nemen. Bijslag op het loon in land- en tuinbouw- en bollenbedrijf. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om bijslag op dit loon te verleenen, in dien in één van deze bedrijven één of meer arbeiders te werk gesteld worden boven het aantal, dat laatstelijk in het bedrijf werk- aam was en boven het aantal, dat met het oog op seizoenwerkzaamheden voor het be drijf onmisbaar is te achten extra werk krachten dus door wier tewerkstelling geen andere werkkrachten in het bedrijf worden ontslagen. De bijslag zal ten hoog ste bedragen een derde gedeelte van het in deze gemeente in het betrokken of in een ge lijksoortig bedrijf geldend loon, met een ma ximum van zes gulden per arbeider per week. De bijslag wordt slechts dan verleend, wanneer de werkgever zich verbindt om ge durende ten minste twee maanden een extra- werkkracht in dienst te houden. Er worden geen andere arbeiders met bijslag te werk gesteld, dan zij, die vallen onder de regeling voor tewerkstelling van werklooze arbeiders. De regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Juli 1935. De commissie voor de werkverruim.ng kreeg machtiging om soepel op te treden ten aanzien van den termijn van twee maanden De voorzitter deelde mede, dat, met vooruitloopen op dit besluit, door de com missie volgens de bovengenoemde regeling reeds enkele arbeiders aan werk heeft gehol pen. Verkoop bouwterrein. Aan den aannemer Jb. Kaandorp werd een bouwterrein van 24 M. breedte aan den Zeeweg verkocht voor 2 per M2. De voorzitter deelde mede, dat ir. G. H. Claassen te Amsterdam zijn aanvraag om het nog beschikbare bouwterrein aan den Kennemerstraatweg te mogen koopen voor 7250 had ingetrokken. Spr. vond dit wel jammer, maar geloofde, dat er wel spoedig een anaere liefhebber zal komen. De heer Greeuw beval aan om voor te schrijven, dat er aan den Zeeweg een open bebouwing moet komen. Spr. wenschte tus- schen elke twee te bouwen perceelen een stuk terrein open te houden voor bebos- sching. Aan de hand van een situatieteekening werd duidelijk gemaakt, dat aan dit verzoek reeds is tegemoet gekomen. De heer Greeuw kon zich daarom wel met het voorstel vereenigen, doch vroeg ook voo: taan rekemng te houden met zijn be merking. Overigens wenschte spr den ver koop van terreinen in het vervolg te doen bespreken met de Vaste Commissie. De voorzitter merkte op, dat nu reeds rekening moet worden gehouden met het in ontwerp zijnde uitbreidingsplan. Op ruimen bouw aan den Zeeweg zal worden gelet. De voor het uitbreidingsplan ingestelde instan ties worden over elk plan gehoord. Zij zijn er niet tegen om desnoods een paar per ceelen naast elkaar te bouwen, mits dan maar weer flink ruimte wordt gelaten. Gasleiding aan de Schuine Hondsbosschelaan. Op voorstel van B. en W. werd een ga rantie verleend voor afname van 380 kub. meter gas door aansluitingen op een te leg gen leiding door het gedeelte van de Schuine Hondsbosschelaan ten westen van de Spoor baan. De heer K o s t e 1 ij k drong er op aan, de garantie niet voortdurend te verleenen, met het oog op een eventueele teruggang van het gasverbruik door de concurrentie van elec- triciteit. De voorzitter deelde die vrees niet erg; hij zou nog meer concurrentie verwach ten van petroleum. Benoeming gemeente-opzichter. Voor de benoeming van een gemeente- opzichter (voorloopig voor één jaar) werd door B en W. de volgende alfabetische aan beveling ingediend: M Deutekom en A. Tie- mes te Alkmaar en J. Th. Toreken te Heiloo. Benoemd werd laatstgenoemde met zes stemmen tegen 5 op den heer Deutekom. Wijziging begrooting 1934. Deze wijziging betrof slechts af- en over schrijvingen, waartoe z. h. s. werd beslóten. Nog geen wijziging in de tarieven van het G. E. B. De heeren Kostelijk en Schuyt hadden een voorstel ingediend tot verlaging van de elec- triciteitstarieven. De heer K o s t e 1 ij k constateerde, dat het G. E. B. op goede basis staat en een flinke steun is voor de gemeentekas. Echter is het gebruik van electriciteii achteruit gaan de, speciaal voor kracht, zoodat het spr. raadzaam leek, dat de tarieven daarvoor worden verlaagd, om te voorkomen dat de gemeente een grooten afnemer zou verliezen. Ook met het oog op het streven der ge meente om ook na 1936 onafhankelijk te blijven, zal het aan te bevelen zijn, het ge bruik van electriciteit te bevorderen, wat net beste zal gaan door tariefsverlaging. Iedere verlaging neeft tot dusver het gebruik doen toenemen. Spr. las een staatje, waarin de in verschil lende gemeenten geldende tarieven werden genoemd, waaruit bleek, dat Heiloo bijna aan den spits staat. De gezinnen, waar men het electrisch licht het meest noodig heeft, omdat moeder de vrouw ook in den avond nog veel heeft te doen de gcinnen dus die den geringsten weerstand hebben betalen alzoo een eigenlijk te groot aandeel van de op den electrischen stroom te maken winst. Spr. zou hierin wijziging willen, om meer belasting naar draagkracht te krijgen. De heer Schuyt lichtte het voorstel eveneens toe. Het zou volgens hem geen be dreiging vormen voor de gemeentebegroo- ting. De voorzitter zette uiteen, dat be handeling van een voorstel als dit dient te geschieden bij de behandeling der gemeente- begrooting. Maar bovendien vonden B. en W. het onjuist dat de thans zittende raad, waarvan zes leden straks niet terugkeeren, een dergelijk ingrijpend besluit zou nemen, aldus den nieuwen raad bindend. De begrooting voor 1936 zal nog heel wat zorgen baren (al is Heiloo nog niet noodlijdend), zoodat spr. het niet aanbevelenswaard achtte om thans een voorstel aan te nemen, dat een mindere inkomst van circa 300 zal geven. Wat de tarieven betreft, meende spr.. dat die in Heiloo n<Mi niet zoo ongunstig afsteken bij die in andere gemeenten, zooals de heer Kostelijk had doen willen gelooven. Overigens, als het straks mogelijk blijkt, de tarieven te verlagen, zullen B. en W. daartoe gaarne medewerken, zoo mogelijk met ^rug werkende kracht. Spr. erkende de goede be doelingen der voorstellers, doch meende aanneming van het voorstel ernstig te moeten ontraden. >v.. De heer Keesman meende, dat, ge zien het standpunt van den voorzitter ten aanzien van den stervenden raad, ook geen opzichter had moeten wérden benoemd. Overigens juichte spr. het voorstel toe, omdat de destijds ingévderde verlaging tot meerdere ontvangsteh heeft geleid door toe name van het gebfüik;. J Spr. protesteerde* ertegen om de bedrijven te maken tot een sluitpost van de gemeente- beg,ooting. De heer Greeuw meende, dat het voor stel reeds vier maanden geleden is ingediend en zag in het thans pas komen van een advies van B. en W. aanleiding om het ban te ne men. Dr. Barnhoorn had bezwaar om mid den in een begrootingsjaar met tariefsverla ging te komen. Zij moet besproken worden bij de begrooting. Het andere bezwaar van den voorzitter (de stervende raad) nam spr. niet zwaar op. Resumeerende, zei spr., dat hij wel voor verlaging zou zijn, maar niet op dit oogenblik. De neer K o s t e 1 ij k merkte nog op, dat het vastrecht toch ook in den loop van een begrootingsjaar is gewijzigd. Toen reeds had men kunnen wetert, dat het naar tariefs verlaging zou gaan, doch eigenlijk is het voorstel van reeds vele maanden oud. Spr. meende, dat de begrooting het meest in ge vaar wordt gebracht door handhaving van de geldende tarieven. Wa 'aarom hebt U ons opgeroepen voor de ze vergadering, als wij toch geen besluit kunnen nemen? vroeg spr. In zijn repliek zeide de .heer Schuyt o.a., dat 31e voorstellen bedoelen, de verlaging te doen ingaan op 1 Juli 1935. Vrijdag 26 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (8.— 12.—, 4.8.en 11.—12.— VA RA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO—AVRO v. 8.—11.— uur). 8.—Orgelspel J. Jong. 8.30. Gr.pl. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. R. Numan. 10.35 Or.pl. 11. Verv. deel. 11.20 en 12.— Grpl 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.— Hofstad-strijkkwartet. 3.— De Avro-decibels olv. E. Meenk. 4. Gr.pl. 5.Kinderuur. 5.30 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 6.15 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 7.— J. C. C. Kayser: Levensstijl. 7.20 De Flierefluiters olv. E. Walis. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS-ber. 8 Ds. G. West: Wat in deze tijden toch een bron van blijdschap kan zijn. 8.30 Uit het Kurhaus, Scheve- ningen: Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. (9.15 B. Verhagen: Een avond in het Romeinsche Theater te Orange). 10.15 Ds. E. D. Spel berg: Over Holland's meeren en bosschen. 11.— Jazzmuziek (gr.pl) 11.30-12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz) (Alg. progr.) 8 —9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Voor zieken en oud envan dagen. 12.15 Gr.pl. 2. Voor kinderen. 3— Gr.pl. 3.15 Zang en Gr.pl. 5.— Causerie. 5.30 Schlagermuziek en gr.pl. 7.15 Le zing en gr.pl. 8.— Ber. en gr.pl 8.15 Koor- en orkestconcert mmv. solisten. 10.30 Ber. 10.35—12. Populair concert en Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10-50 Morgenwijding. 11.20 Orgel spel R. New. 11.50 Trocadero-Cine- ma-orkest olv. A. ,an Dam. 12 50 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 1.35 Birmingh. Philh. strijkorkest olv. J. Hoek mmv. L. Niblette, piano. 2.20 Het Pavilion Theatre-orkest olv Fr. Stokes. 3.20 Sted. orkest Harrogate olv. L. Cohen 4.35 E. Colombo's orkest. 5.35 Het Sharpesextet mmv. L. Zifado, zang. 6.20 Ber. 6 50 V. Olof's sextet. 7.35 BBC-dansorkest olv. H. Hall. 8.20 BBC-Militair orkest olv. B. W. O'Donnell. 9. „The Mystery of the seven café's", hoorspel 9.50 Ber. 10.10 Kamer muziek door strijkkwartet en H. Heyner, zang. 11.3512.20 Harry Roy en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 3.20 Gr.pl. 8.55 Orkest concert olv. Cooper. 10.55 Dansn». ziek. 11.20 Kamermuziek o. 1. v. j. Clergue. KALUNDBORO 1261 M 12.20 —2 20 Strijkorkest 0. 1. v. Nielsen 3 50 L. Preil's orkest. 8.20 Om. roepstrijkorkest olv. Gröndahl. 9.05 Saxofoonrecital. 9.20 Operette»*, ziek. 10.- Pianosoli. 10.35 Om. roep-symph.-orkest olv. Gröndaid 11 2(V—12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M 6 50 Orkest- concert. 12.20 Dito. 2.35 Grpl 4.20 Zang, viool en piano. 5.20 Or- kestconcert. 7.20 Kwintetconcert. 9 20 Orkestconcert uit Düsseldorf 11.20 Werag-kamerorkest olv. Ha- gestedt. ROME. 421 M. 9.— Gev. concert Hierna tot 11.20 Dasmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20—2.20 Omroeporkest olv Ga- son. 5.20 Gr.pl. 6.50 Salonorkest 7.35 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest. 9.20 Concert mmv. koor en solisten olv. H Scherchen. Hierna tot 11.20 Gr. pi. 484 M.: 12.202.20 Gr.pl, accordeonmuziek en zang. 5.20 Symph.-concert olv. André. 7.20 Gr.pl. 6.50 Piano-recital. 8 20 Om- roeporkest olv. Oason mmv. S. Stor- ga, zang. 10.30ll.20Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Wenn einer keine Reise tut", gr.pl. 10.20 Ber. 10.50 Solia- tenconcert. 11.05 Weerber. 11.20— 12.20 Populair concert uit Stutt- gart olv. F. Drost. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.8.20, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 11.05, Lond. Reg. 11.05—12.20, Keulen 12.20—14.20, Dsender 14.20-15.20, Lond. Reg. 15.20- 17.35, Keulen 17.35—18.50, Brus- sel Fr. 18.50-19.20, Brussel (VI.) 19 20—19.50, Parijs Radio 19.50- 20.35, Luxemburg 20.3522.30, Brussel Fr. 22.30—22.50, Weenen 22.50-24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50. Droitwich 10.3518.20, Brussel Fr. 18.20-18.35, Brussel VI. 18.35 —18.50, Droitwich 18.50—21.50 en Lond. Reg. 21.50—24. De voorzitter repliceerde. Aan het adres van den heer Keesom zei hij, dat het besluit om een opzichter te benoemen reeds verleden jaar genomen is en hij wees er op dat de man nu toch slechts voor één jaar is benoemd, zoodat de nieuwe raad hem straks weer kan laten gaan. Spreker dweepte niet met vastrecht, omdat dit den kleinen man aanspoort tot meer ver bruik. Spr. bleef bij zijn advies om het voorstel tot verlaging der tarieven thans niet aan te nemen. De heer V a h 1 schaarde zich aan de zn- de van den heer Kostelijk, maar vereenigde zich met het idee van den voorzitter om met behandeling van het voorstel te wachten tot de begrooting. Hij hoopte dat de nieuwe raad tot tariefsverlaging zal overgaan. De heer Kostelijk trad tegenover den voorzitter in een beschouwing over de be doeling van het vastrecht, dat gezien moet worden als een streven om de gebruikers ge legenheid te geven goedkoop electrisch licht te branden. De heer Opdam betoogde, dat het vast recht voor de menschen geen besparing brengt, zoodat men dit bij de begrooting wel onder de oogen moet zien. De voorzitter verzette zich tegen het thans voeren van debatten over vastrecht en bracht het voorstel Kostelijk—Schuit in stemming. Het werd verworpen met zes tegen vijf stemmen. Vóór waren de heeren Keesom, Greeuw, Kostelijk, Schuyt en De Gier, tegen de heeren Maas Geestermanus, Opdam, Franken, Bainhoorn, Vahl en Dekker. Nog een erfenis voor den nieuwa raad. Ingevolge een toezegging in de vajgi vergadering gedaan, lieten B. en W. jbs- nen en begroofingen maken voor nnxte" ring van de Kerkelaan en den Westtmfcj, welke stukken zij stelden in handen ro ie commissie van bijstand voor de wegen. Deze commissie stelde drarop voor os ie verbetering van beide wegen uit te stellen tot den hieuwen raad. Zij voelde geen vrijheid de noodige groote bedragen nog te vote ren. B. en W. konden zich met dit standpunt vereenigen en deelden mede, dat zij ie voorstellen tot verbetering van genoemde weggedeelten eenigen tijd zullen laten rusten. De heer Keesman vond het afwijzend standpunt zwak. De verbetering van den Westerweg en de Kerkelaan is al minstens twee jaar aan de orde. De benoodigde grond is voor het grootste deel reeds ter beschik- belanghebbeqden zullen zijn, die hun aanbod van grond weer zullen intrekken, indien met de beoogde verbetering zou worden gewacht totdat de nieuwe raad bijeenkomt. De heer Greeuw verdedigde de verbete ring van genoemde w egen ook met het oog op noodzakelijke werkverschaffing De heer K 0 s t e 1 ij k merkte op, dat de beoogde verbetering nog behoort bij wat reeds eerder is gedaan aan die wegen. Hit geheel afwerken werd uitgesteld, omdat fr nog eenige voorwaarden waren te vervullen En dat is nu gebeurd. Op een adres om ver- door WILLIAM LE QUEUX. 2) Voor hij de lift binnenging, gaf hij zijn gesloten en verzegelde adentasch aan het bureau af, met verzoek die in de safe op te bergen. Het re?u deed hij in zijn sigaretten- etui en ging daarna naar zijn kamer. Hij pakte zijn koffer uit, verkleedde zich en overlegde waar hij zou gaan eten. Hij besefte te laat, dat hij verkeerd had edaan door in Majestic af te stappen. Hij ad hier reeds vroeger eenige malen gelo geerd onder zijn waren naam en het was toen niet noodig geweest dien te verbergen. Nu was hij hier met een zeer bijzondere zending en zou het hoogst onaangenaam zijn als hij hier werd ontdekt onder een valschen naam. Majestic was een zeer cosmopolitisch ho tel. Men zag er menschen uit alle wereld- deelen en daarom zou het mogelijk kunnen zijn dat hij daar een van zijn talrijke bui- tenlandsche vrienden ontmoette, die hem als Salcedo zouden begroeten. Daarom besloot hij elders te gaan eten en wel in Restaurant Antonio, waar de kans gering was, dat hij een bekende ontmoette. Hij nam zich voor om den volgenden mor gen een briefje aan Danecourt te zenden om hem te melden, dat hij in Hotel Majes tic moest vragen naar Madden. Hij wilde voor alle zekerheid een briefje adresseeren naar de club en een ander naar Brown's Hotel, waar de jonge diplomaat gewoonlijk logeerde. Het was nu reeds acht uur en hij begon honger te krijgen. Zoo gaarne had hij ge dineerd in Hotel Majestic, maar het was te gevaarlijk. Hij ging dus naar Antonio. Het restaurant was overvol. Het was onmogelijk om een tafel alleen te krijgen. Hij moest aanzitten bij twee heeren. Van tijd tot tijd keek hij steelsgewijs rond om te zien of er een bekende aanwezig was en hij voelde zich opgelucht, toen hij niets zag. Hij was onrustig en terneergeslagen. Hij had Dane court noodzakelijk dezen avond willen ont moeten. Hij zou straks nog eens naar de club gaan, hoewel het niet waarschijnlijk was, dat Danecourt daar zou terugkomen. Eén van zijn tafelgenooten maakte een algemeene opmerking en daardoor werd hij in het gesprek betrokken. De beide vreem delingen waren sympathieke menschen en hadden veel gereisd. Zij vertelden veel van hun reizen, doch Salcedo was zoo voorzich- tie om niet te laten merken wie of wat hij was. Hij kende elke hoofdstad in Europa en deed hen verbaasd staan over zijn kennis omtrent verschillende landen. Het was tien uur, toen hij het restaurant verliet. Door het gesprek met deze vreem delingen was de tijd omgevlogen. Hij had eenige sigaren gerookt en een glaasje likeur gedronken. Zijn neerslachtigheid was ge weken. Toen hij in Hotel Majestic terug kwam was zijn vrees om een bekende te ontmoeten, verdwenen. Hij voelde lust om in de bar nog iets te gaan drinken. Het was te vroeg om te gaan slapen en hij sliep over het alge meen minder goed. Toch keek hij onderzoe kend rond toen hij de bar binnen trad. Er waren bijzonder weinig menschen, niet meer dan zes of zeven. Het was er veilig. Hij stapte naar het buffet en bestelde een whis- ky-soda. Toen hij plaats had genomen, kwam er een man op hem af, die hem aansprak met een onmiskenbaar Amerikaansch accent. „Mijnheer Lomax, het doet mij veel ge noegen u hier in Londen te ontmoeten. Ik kwam verleden Dinsdag hier uit New York". Het gezicht van Salcedo was als een mas ker. Het was een feit, dat hij zich dien Amerikaan in het geheel niet herinnerde. Lomax was een zijner schuilnamen en deze vriendelijke man had hem ongetwijfeld er gens ontmoet en was zeer verheugd hem weer te zien. „Ik geloof, mijnheer, dat u mii voor kmand anders aanziet zeide hij beleefd „Mijn naam is Madden en ik ben sinds ja ren niet in het buitenland geweest". De Amerikaan keek verbaasd. „Daar begrijp ik niets van. Ik zou wil len zweren, dat u George Lomax is, die ik vijf jaar geleden in Palermo ontmoette. U lijkt sprekend op hem en u spreekt En- felsch met een vreemd accent, juist als hij. k begrijp er niets van, maar als ik mij ver gist heb, bied ik u mijn excuses aan". Salcedo, alias Madden, alias Lomax, nam de verontschuldiging vriendelijk aan, maar hij was er zeker van, dat de Amerikaan slechts ten deele overtuigd was. Hij dronk haastig zijn glas leeg en verliet met een kort goedenavond de bar; hij begreep nu hoe dom hij was geweest om daar binnen te 'gaan en maakte zich zeiven verwijten over zijn dwaasheid om in dit cosmopoli- tische hotel zijn intrek te nemen. Hij gaf het kamermeisje order om hem 's morgens te wekken. Hij was gewend vroeg op te staan en had het den volgen den dag zeer druk. Het dienstmeisje bracht hem den volgen den morgen om acht uur warm water; zij vond de kamerdeur niet afgesloten. Hij antwoordde niet op haar kloppen en daarom ging zij de kamer in tot bij zijn bed. Toen zij zijn gezicht zag, gaf zij een ~il en liep hard de gang in en zond een oodschap naar den directeur om onmid dellijk boven te komen. De man, die inge schreven stond als George Madden, was dood. De directeur kwam een oogenblik later boven. Het witte gelaat van den overledene toonde geen teekenen van doodsstrijd; het leek waarschijnlijk, dat hij aan een hart kwaal was overleden. De directeur keek de kamer rond en ging naar de toilettafel. Daarop lag een zilveren damesbeursje. „Wie sliep den vorigen nacht in deze kamer?" vroeg hij aan het angstig bevende kamermeisje „Een mijnbeer Williams, mijnheer. Dat is een oude klant van ons. Hij is gistermiddag vertrokken". „En dat beursje was niet hier toen jij de kamer schoonmaakte?" Daarvan was zij zeker. Hij opende het beursje. Het bevatte acht tien franken en een spuitje voor onderhuid- sche inspuiting; niets anders. S Hij ging weer op het bed toe en onder zocht Jen doode. Achter zijn oor was fijn gaatje, dat door de naald van het spulr je kon gemaakt zijn. Itl Het was duidelijk dat een vrouw de kafflo was binnen geslopen en hem eenig zwaai en snel werkend vergif had ingespoten. wijl de ongelukkige sliep. In haar haast n» zij het beursje vergeten en daardoor het overtuigend vastgesteld hoe de woo" was gepleegd. „Raak niets aan! Sluit de deur en fjjj mij den sleutel. Ik zal de politie telefoneer® HOOFDSTUK II. 1 Op den morgen, volgende op deze gische gebeurtenis, ging Danecourt club binnen en ontving van- den P°r jgjf kaartje van den overledene en schap die voor hem was gegeven Het viel hem op, dat de naam °P kaartje niet was gedrukt, doch door eigenhandig geschreven. Hij ging de. W' kamer binnen en zette zich tot naoe „Dus die slimme oude kerel is I ouden en wil mij spreken. Er is ie» y de, dat is zeker, want anders zou^nij boodschap hebben achtergelaten 'rdjg- overwoog hij. „Het is altijd een eigen* zjcl> heid van hem om blanco kaartjes o 1 te hebben, zoodat hij eiken schuil"' .^it aannemen, die hem op dat oogen®' Best, ik ga onmiddellijk naar jestic". ®ij»; Toen hij aan het bureau vroeg heer Salcedo, kreeg hij ten antwoo |0geer* in het hotel niemand van dien naa (Wordt

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6