PALMOLIVE tmnieuws £and= w JmuiAoum JiuHst en Wetenschap Uit de Pers Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. PERSSTEMMEN OVER HET PAR LEMENTAIR CONFLICT. trel,i óoo< temin had echter de heer W. met zijn agres sief optreden gevaarlijk spel gespeeld en Werd hij veroordeeld tot 25 boete of 15 d^gen. Onrust onder het Koedijker schoone Ir geslacht. Een vertegenwoordigster van het Koedijker schoone geslacht, mej. Dirkje B., huisvrouw van Corn. H., presenteerde zich aan den poli tierechter naar aanleiding van de omstandig heid, dat zij een dorpsgenoote een slag in den hals had toegebracht. De liefde, die niet altijd bestendig van duur is, speelde in deze onverkwikkelijke geschiedenis een niet onbe langrijke rol en was we! oorzaak van deze dramatische scène Mej. Dirkje werd ver oordeeld tot f 15 boete of 10 dagen, tegen welke straf zij eerst protesteerde, maar later toch maar in berustte. Maar zóó ging het toch niet. 'Een 33-jarige crisis-venter, Roelof P. uit de gemeente Hoorn, die te Opperdoes geen ventvergunning meer kon krijgen en nu op eigen initiatief de onderneming maar voort zette, weigerde gehoor te geven aan het verbod van den gem.-veldwachter Wolf, ging dezen ambtenaar met goed succes te lijf en wist hem zelfs tegen den grond te drukken. Dit kleine krachtmensch, dat er uitzag als de kapiteint van een zeiljacht, stond thans te recht en door het opleggen van 15 boete of 10 dagen hechtenis werd hem aan het verstand gebracht dat hij zijn handen van den gezalfde der wet heeft al te houden. Disharmonie onder de Zaankanters. Te Akersloot had de muze van den dans Terpsichoré de 21-jarige Aart Evert R. uit Wormerveer in een café te saamgebracht roet den handelsreiziger H. Bets uit Zaandijk, die te Akerslot met een zeiljacht vertoefde. Er stond echter na afloop ongenoegen tusschen deze beide heeren, waarbij Aart zijn tegen- pleiter een zoo gevoelige opstopper tegen zijn gelaat toebracht, dat de getroffene ge noodzaakt was de hulp van een specialist in te roepen. Thans stond ce loshandige meneer terecht en werd, gelet op den ernst der ge volgen, veroordeeld tot 25 boete of 15 dagen. De wel niet peperlooze rekening van den specialist zal later wel volgen! Hij heeft zijn handen en zijn tong tot direct gebru.k gereed. De 20-jarige Peter V. te Noordscharwoude is een jong mensch, dat zoowel met zijn handen als met zijn tong paraat is, getuige zijn verschijning voor den politierechter naar aanleiding van het feit, dat hij den koopman Corn. Dissel, met wien hij kwestie kreeg over een loopende vordering, 'n flinke tik op z'n aangelaat had toegediend. Hij had nu ook weer heel wat in te brengen en gaf te ken nen, dat hij de f 15 boete of 10 dagen, waartoe hij werd veroordeeld, absoluut geen koopje vond, zooals de politierechter hem wilde suggereeren. Dat is een duur experiment. Een ingezetene van Hoorn, Jan B., die zich weigerachtig had betoond op het bevel van een rijksveldwachter, die hem gelastte van zijn rijwiel te stappen, om zich te onder werpen aan de belastingcontrole, ondervond heden, dat van een dergelijke nalatigheid geen grapje wordt gemaakt, aangezien hij tot 25 boete of 15 dagen werd veroordeeld. Saboteerende wegrenners. Het komt ons voor, dat de wegrenners het langzamerhand wel 'n beetje erg begin nen te maken. Niet alleen leveren zij een nieuw rijweggevaar op met hun kunsten, doch ook hebben zij geen bezwaar de con trole op de naleving der rijwielbelasting wel te saboteeren, zooals de brig.-titulair Vroom op 2 Juni ondervond van een vijftal wegren ners, de heeren gebr. Joh. en Willem Zden bakkersknecht Frans B., de melkboer Corn. D en den werkman O. S. Op zijn vordering werd slechts uitdagend gebruld: 't Is wel goed hoor, we hebber, 'n plaatje en onge stpord met een lief gangetje van 40 K.M. werd doorgetrapt. Maar Vroom liet het er niet bij. Hij wist de kilometervreters onder zijn bereik te krijgen. Thans stonden de 5 saboteurs achtereen volgens terecht en werd hun die minachting voor het gezag geducht ingepeperd. Jan Z. en Gerrit S. boften er nog bij, zij werden gestraft met 20 boete of 15 dagen hechtenis. De drie overige met 25 boete of 15 dagen, dus zij kregen het volle pondje, 'n ernstige waarschuwing voor andere lief hebbers. Nieuwe zaken. Artikel 247, 8 maanden geëischt. De middagzitting was tevens bestemd voor de berechting van een tweetal zedenzaken waarvan de verdachten zich in voorarrest bevonden. Allereerst werd dan voor de strafkamer geleid de 59- jarige arbeider Jacob W., wonende te Hoorn, welke man zich aldaar op 6 April aan oneerbare handelingen met een minderjarige strafbaar gesteld bij art. 247 strafrecht, had schuldig gemaakt en welke zaak met gesloten deuren werd behandeld. De eisch luidde 8 maanden gev. onvoorwaardelijk. Mr. Windhaus fungeerde al6 ver dediger. Een schandelijke aanranding. Dader ontoerekenbaar geacht. Op 7 Mei werd de echtgenoote van den te Beemster wonenden landbouwer S. eensklaps in haar woning overvallen door den 23-jarigen knecht Corn. Joh. N. geboren te Hoorn. Hij greep de doodelijk verschrikte vrouw onder het uitslaan van onzedelijke taal bij de keel en wierp haar op den grond, waarop hij de weer- dooze vrouw poogde aan te randen. Het kwam echter gelukkig niet zoo ver en de dader nam de vlucht, doch werd in Friesland nabij Drachten aangehouden en gearresteerd. Thans stond dit gevaar lijke jongmensch, 'n bleeke pafferige jcngen met een bril op, terecht. Er werd tegen hem in gesloten zitting gevorderd 1 dag hechtenis met aftrek van 1 dag met ter beschikkingstelling van de re geering op advies van dr. Hoeneveld, die bedoelden boerenknecht niet toereke- ningvatbaar achtte. In deze zaak oppo neerde mr. Schuurman als verdediger. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. Door een gewezen boekhouder van de afdeeling zuivelcentrale van het landbouwcrisisfonds. De gewezen boeldi ouder van de afdeeling Zuivelcentrale van het Landbouw Crisis fonds, de 35-jarige W. F. van B., thans ged., stond ter zake van verduistering van geldbe dragen tot een totaal van 10.000, welke hij als hoofd van de afdeeling onder zich had. Verdachte gaf toe, dat hij zich in den loop van eenige jaren gaandeweg dit bedrag heeft toegeëigend. Hij had een salaris van 200 's maands, doch leefde op grooteren voet dan deze bezoldiging toeliet. Het O.M., waargenomen door mr. Cohen Tervaart, eischte 1 jaar en 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Hess, betoogde, dat de verleiding op de bureaux van crisis-instellin gen wel heel groot is. President: Een maatschappij zonder ver leiding is het ergste wat men zich denken kan. Voorts betoogde pleiter, dat verdachte een blanco strafregister heeft en dat hij alle medewerking heeft verleend om deze zaak tot opheldering te brengen. Pleiter verzocht clementie. De rechtbank zal 6 Aug. uitspraak doen. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERING. De krijgsraad 'e 's Hertogenbosch heeft gisteren den soldaat A. A. K. uit Delft, van het le reg. veldartillerie in den Haag, we gens principieele dienstweigering veroor deeld tot 10 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den dienst. DE MISDRIJVEN VAN OSS- De rechtbank te 's-Heriogenbosch zal in October een aanvang maken r.iet de berech ting van de misdrijven der Ossche onder wereld, die dv.n laatsten tijd aan het licht zijn gekomen. Wij hebben gisteren reeds eenige pers stemmen opgenomen en laten thans nog eenige opmerkelijke volgen: De Maasbode (r.k.) schrijft: Slechts één zaak is noodig: Een zoo spoedig mogelij ke oplossing. Mogen allen, op wie een be roep zal worden gedaan voor de oplossing van deze zoo buitengewoon moeilijke en ge vaarlijke crisis, daartoe volledige medewer king verleenen. Het verstand alleen, door verlichte vaderlandsliefde gescherpt, moet thans aan het woord zijn bij allen. Voor een te veel aan misschien nog al te licht geraakt sentiment is minder dan ooit plaats. Misschien heeft dit bij het ont staan van het conflict reeds te veel gespro ken aan beide zijden. Want het zou zeer on billijk en al te simpel zijn deze crisis eenvou dig zonder meer op het debet van de katho lieke fractie te schuiven. Feitelijk was de breuk na de rede van dr. Colijn in eerste in stantie aanwezig. Het Safety-first brandt ons thans allen in de ziel: het moge ook het parool zijn van allen, die zullen hebben mede te werken om het land zoo snel mogelijk door deze crisis in crisistijd heen te helpen. „Het Vol k" (soc.-dem.) stelt voorop, dat de heer Aalberse, sprekende namens de ge- heele r.k. fractie, alleen heeft betuigd, dat, wanneer een votum van vertrouwen zou worden gevraagd, dit, op grond van met na me aangewezen tekortkomingen in de sociaal- economische politiek van de regeering, niet zou kunnen worden gegeven. Intusschen, schrijft het blad, moet worden erkend, dat deze verklaring nog vernietigen der voor het kabinet was, dan een simpele niet-aanvaarding van een motie van vertrou wen zou zijn geweest. Want, zonder het stel len van een zoodanige motie af te wachten en zonder ook nota te nemen van de verzach ting, die in het stenogram van Colijns rede was aangebracht, waardoor voor de katho lieken de mogelijkheid was geschapen om het afleggen van een duidelijke verklaring te ontgaan, heeft prof. Aalberse, na een scherp omlijnde opsomming van de ondeugden van het kabinet, geopenbaard, dat de katholieken in hun geheel niet langer hun vertrouwen aan het regeerbeleid in zijn tegenwoordigen vorm kunnen geven. Zonder twijfel hebben zij dan ook het kabinet welbewust getorpe deerd. Natuurlijk, zoo vervolgt het blad, zal men de voorstelling ingang trachten te doen vin den, alsof de katholieken het land en den gulden roekeloos in gevaar hebben gebracht en ook de verklaring van den premier werd reeds door een poging hiertoe ontsierd zal duchtig gewerkt worden met het spookbeeld eener roomsch-roode regeering onder den genadigen steun der communis ten. Het een, zoowei als het ander is een be- driegelijke voorstelling van zaken, waarte gen bij voorbaat met kracht moet worden opgekomen. Dat het kabinet-Colijn, evenals het minis- terie-Ruys in 1923 na de verwerping van de Vlootwet, gehoorzamend aan een verzoek van de Kroon zou terugkeeren, is natuurlijk volkomen ondenkbaar. Daarvoor is te duide lijk aan het licht getreden, dat het beleid van het kabinet in zijn geheel niet het vertrou wen geniet van de groote meerderheid der Kamer. Om deze reden achten wij ook een reconstructie der regeering, bijvoorbeeld door wisseling van den kabinetschef, uitge sloten. In feite staat de zaak toch zoo, dat, wan ner wij de communisten en de heeren Snee vliet en Westerman uitschakelen, nade- maal deze lieden in het ernstige politieke le ven toch niet meetellen tegenover het hui dig regeerbeleid staan: 28 katholieken, 22 sociaal-democraten, 10 Christel ij k-h istor i- schen, één christen-democraat en één katho liek-democraat, zijnde bij elkaar 62 leden. Daartegenover kon Colijn nog rekenen op den onverkorten steun van 32 leden, n.1. de anti's, de liberalen, de vrijzinnig-democra ten, de staatkundig-gereformeerden en de heeren Vervoorn en Lingbeek. Samenvattend kan men dan ook zeggen, dat de regeering in de Kamer nog maar een verpletterend geringe minderheid heeft, waarop zij voor de groote onderdeelen van haar crisisbeleid kan rekenen. Er is dan ook voor haar geen andere uitweg dan heengaan. Dat daardoor een moeilijke politieke toestand ontstaat, willen wij geenszins ontkennen. Het landsbelang vordert echter een moedig onder de oogen zien van de werkelijkheid. Een pijnlijke operatie dient met vaste hand te worden ondernomen, opdat de patiënt, die te lang reeds het slachtoffer was van een politiek van pappen en nathouden, eindelijk net herstel vinde, dat hem tot genezing zal voeren. Het is te begrijpen, dat zij, die geroepen zullen worden, ten deze handelend op te treden, dit niet zonder aarzeling doen. Geen partij zal onder de huidige omstandigheden belust zijn op het aanvaarden van regeerver- antwoordelijkheid. Doch dit zijn overwegin gen, die moeten wijken voor de eischen der volksgemeenschap. Het kabinet-Colijn, welks crisispolitiek faalde, kan op korten termijn door een nieuwe draadkrachtige regeering worden vervangen. Mits nu kloek gehandeld worde. Daarop komt het aan! De „Limburger Koerier" (r.k.) constateerde, dat het kabinet-Colijn, na 26 maanden aan het bewind te zijn geweest, in elkaar is gezakt. Inmiddels, zegt het blad, waren er nog twee redenen, waarom onze redactie de laat ste dagen geen behoefte gevoelde om haar bekende meening nog eens te herhalen. Al les op zijn tijd en ieder op zijn plaats. Als eerste onder de katholieke dagbladen heeft de „Limburger Koerier" gewaarschuwd tegen de economische politiek van het kabi net. Bij die eene waarschuwing is het niet gebleven. Velen in den lande hebben zich bij onze actie voor radicale koersverandering aangesloten. Onze taak was hiermede afge- loopen. Het woord was nu aan de katholie ke fractie der Tweede Kamer. Zij zou in het kritieke stadium haar weg wel vinden zon der ongevraagde adviezen. En bovendien: wie de ontwikkeling der gebeurtenissen met groote aandacht had gevolgd kon wel voor zien, dat dit wellicht het einde zou zijn. Het economisch regeeringsbeleid had gefaald. De dagen van het kabinet-Colijn waren ge teld. In de sterfkamer moet men niet te luid praten. Met een zucht van verlichting kan Neder land afscheid nemen van een staatkundig be leid, dat ons volk ten verderve dreigde te voeren. Twee jaren werden er verloren. De moeilijkheden zijn toegenomen. Den opvolger van Colijn wacht een bijna bovenmenschelijke taak. Moge het zittend kabinet spoedig de baan vrij maken voor nieuwe mannen, die hun beste krachten aan die taak moeten beproeven. De Nederlander (C.-H.) schrijft: Het valt niet te ontkennen, dat de regee ring hoog spel heeft gespeeld. Wij kunnen ons volkomen begrijpen, dat de regeering weten wilde, waar zij aan toe was en dat zij daarom vernemen wilde, of zij nog op het vertrouwen van de R.-K. kon rekenen. Maar laat men billijk zijn naar beide kanten. Nu de zaak eenmaal zoo gesteld werd, was er voor de R.-K -fractie nauwelijks een anderen uitweg. Wie de ontwikkeling van het politieke leven in den laatsteu tijd nauwkeurig heeft gevolgd en wie zich rekenschap heeft ge geven van hetgeen er in R.-K. kringen leeft, moest begrijpen, dat het voor de R.-K. fractie toch eigenlijk onmogelijk was, na alles wat er was voorgevallen, met zooveel woorden te verklaren, dat zij der regeering haar ver trouwen gaf. Dat zou haar gezag in eigen kring toch wel zeer afbreuk hebben gedaan. Als de regeering van de R.-K. fractie verlangt had het bezuinigingswetsontwerp in vei lige haven te helpen brengen en haar verder haar gang te laten gaan, zou de zaak anders gestaan hebben. Wij althans zijn er niet van ovrtuigd, dat de R.-k. dan de verantwoorde lijkheid zouden hebben willen aanvaarden het Kabinet tot heengaan te dwingen, ook al bleef het bescheid van minister Colijn op de rede van mr. Aalberse onbevredigend. Maar wat thans van de R-K. fractie verlangd werd, was practisch, dat zij haar inzichten zou verloochenen. Zoolang dan ook niet vast staat, dat de R.-K. toch in ieder geval de regeering zouden zijn afgevallen, kan men dan ook naar onze meening niet zeggen, dat de schuld van het conflict uitsluitend bij hen ligt. Het conflict moet mede worden betreurd om de onzekerheid op monetair terrein, die daarvan het gevolg zal kunnen zijn. Want het kan moeilijk anders dan dat de gulden het thans weer zwaar te verantwoorden zal krijgen. Toch kan hetgeen er in de Tweede Kamer is voorgevallen niet worden geduld als een uitspraak ten gunste van devaluatie. Op geen enkele manier is gebleken, dat de meerderheid daar voor is. Zelfs de R.-K. fractie heeft zich niet onomwonden voor devaluatie uitgesproken. Het is dan ook te hopen, dat men ondanks het conflict er in zal slagen de positie van den gulden te handhaven. Het zou wel een betreurenswaardige samenloop van omstan digheden zijn, wanneer dit kabinet, dat steeds als een van zijn belangrijkste doel einden heeft gezien de handhaving van den dat de gulden in gevaar kwam. „D e R o 11 e r d1 a m m e r" A.-R.) oordeelt als volgt over het kabinet: De regeering kon niet anders doen dan ze deed. Hoe de vorm ook was doet er niet toe: namens heel zijn fractie deelde mr. Aalberse mee, dat zij het kabinet-Colijn, dus ook de drie roomsch-kath. ministers, wantrouwen. Daarmee stelde zij zich formeel en materieel, naast sociaal-democraten, communisten en losloopende eenlingen zonder verantwoorde lijkheidsgevoel. Ze mogen nu gebelgd zijn over het feit, dat dr. Colijn ze in zijn ver klaring op een lijn stelde met die afbrekers; ze zijn welbewust en met ongewaarsdmwd, maar moedwillig, tot die combinatie toege treden. Het kabinet is getroffen, zegt dit blad, door een oppositie, welke de oplossing der nu ontstane crisis niet kan brengen. Een he terogeen gezelschap kan wel breken maar niet bouwen. Toch spreekt het vanzelf, dat mr. Aalberse en zijn naar buiten eens gezinde fractie, de verantwoordelijkheid zal moeten aanvaarden. Een andere oplossing dan ontslagaan vrage van het ministerie-Colijn ziet het blad niet. In theorie is Kamerontbinding mogelijk; doch welke vraag zal men den kiezers voor leggen? Wat de regeering wil, weet ons volk; maar wat wil de oppositie? Dat weet zij zelf niet; zooveel partijen, zooveel opinies en in elke partij nog weer verschil van in zicht. Bovendien is een verkiezing in dezen tijd, vol van hartstochten, waarlijk niet een zaak van vreugde. Brengt echter heengaan van dit kabinet de oplossing? Anders gezegd, aldus vraagt „De Rotterdammer": Kan dit kabinet heen gaan, als er niemand is, die de portefeuilles over kan nemen? Het blad spreekt ten slotte de vrees uit, dat het huidige conflict, dat van zekere zijde gezocht en van andere zijde aangewakkerd is, tot een economische catastrofe zal leiden, in plaats van tot maatschappelijk herstel. WAT HET BUITENLAND ZEGT. De meening in Engeland. Onze regeeringscrisis wordt in Engeland met zorg gevolgd; alle avondbladen bevat ten artikelen met portretten van koningin Wilhelmina, van dr Colijn of van beiden. Het besluit van den Kabinetsraad, om de be slissing over een eventueel aftreden der re geering of een verzoek aan de koningin om het parlement te ontbinden, tot morgen te verdagen, wordt hier druk besproken, evenals het bericht, dat de regeering met alle haar ten dienste staande middelen zal trachten den gulden op goudbasis te houden. Hier wordt geen geloof gehecht aan het gerucht, dat de regeering-Col ijn voorbestemd zou zijn te vallen en er wordt verder op ge wezen, dat zelfs, als dr. Aalberse leider der regeering mocht worden, dit geenszins be- teekent, dat Nederland den gouden stan daard verlaat, daar deze zich niet voor in flatie heeft verklaard. Hoe men er in Frankrijk over denkf. De Parijsche pers wijdt meer plaatsruim te aan de moeilijkheden van het kabinet- Colijn dan zij in lange jaren in dergelijke gevallen heeft gedaan. Voorheen was de be langstelling voor de Nederlandsche minis- terieele crisis hier te lande zeer gering, maar in de laatste jaren is men het lot van den gulden gaan vereenzelvigen met dat van den heer Colijn, en wat thans in Nederland geschiedt, heeft de intense belangstelling van de financieele wereld en van de groote pers. Alle beschouwingen zijn dan ook van tiancieelen-politieken aard. Zoo schrijft de „PI ntransigeant" in haar gewoon buitenlandsch overzicht: „Nederland heeft twee voorbeelden, ten eerste dat van België, welk land gedevalu eerd heeft zonder dat de gehoopte resultaten bereikt zijn, en ten tweede dat van Frank rijk, waar zware opofferingen het begroo- tingsevenwicht hebben bewerkstelligd. „Nederland heeft de keuze tusschen den teleurstellenden breeden weg en den gezond- makenden heelmeester; het heeft nog zijn eigen lot in handen, maar er moet niet meer geaarzeld worden". Het blad „L e Temp s" wijdt ditmaal haar dagbulletin aan Nederland. Het blad schrijft o.a., dat de tot nog toe gevolgde politiek van den heer Colijn een realistische politiek was, geheel in de lijn van het libe ralisme, het liberalisme dat Nederland groot gemaakt heeft. Ook de „Temps" legt den nadruk op de mogelijke ernstige gevolgen van de huidige crisis voor financiën en eco nomie van Nederland; „de politieke ma noeuvres van de partijen ontwikkelen zich", schrijft het blad, „paraellel aan den specu latieven druk op den gulden. De speculatie hoopt nog steeds wanorde te stichten in de overblijvende wissels van het goudblok, en zij wordt daarbij geholpen door de Neder landsche voorstanders van devaluatie, die thans nieuwen moed scheppen". „Het is niet wenschelijk", vervolgt de „Temps", „dat tot Kamerontbinding wordt overgegaan, dat zou een sprong in het duis ter zijn, maar anderzijds is het vormen van een nieuwe regeeringscoalitie ook geen ge makkelijk ding. De katholieke partij zal zich echter doen leiden door voorzichtigheid en gezond verstand, en zeker niet de voorkeur geven aan het risico van Kamerontbinding". FILMSTERREN NAAR VENETIE. Komt Greta Garbo? Naar wij vernemen, is het zeer waarschijn- lijk dat Greta Garbo de première van de spre kende versie van de film „Anna Karenina" zal bijwonen, welke ter gelegenheid van de Biennale te Venetië als premiere voor Europa zal worden gegeven. Bij de eerste vertooning van „China Seas" te Venetië worden Jean Harlow en Wallace Beery verwacht. PROP AG ANDA^COM MISSIE VOOR~~ HET GEBRUIK VAN ZUIVELPRODUCTEN. Naar wij vernemen worden in deze pro vincie propaganda-commissies gevormd voor het gebruik van zuivelproducten uitgaande van het Crisis-Zuivel-Bureau te Alkmaar. Er is o.m. een commissie gevormd voor de ge meenten: Harenkarspel, Oudkarspel, Oude Niedorp, Winkel en Zuidscharwoude Eere voorzitter dezer commissie is de heer A J Wijnveldt, burgemeester der gemeente Oud karspel, voorzitter de heer Zwart burge meester van Winkel. Leden de heeren S van der Wal te Winkel, W. van der Oord', Hoogland, Barsingerhorn, D. Kriller, voor zitter Zuivelfabriek Excelsior Heerhugo- waard te Oude Niedorp, G. Nes directeur Zuivelfabriek Westfriesland Lutjewinkel, J. Wit Jr., 't Veld, Oude Niedorp, W. Keesoj, Nieuwe Niedorp, K. Gootjes Dirkshorn en G. Gayaard Langereis. Het doel dezer conv missie is de propaganda ter hand te nemen voor het gebruik van zuivelproducten. Door den minister van economische zaken zijn daarvoor gelden beschikbaar gesteld uit het Landbouw Crisisfonds. Er worden belang, rijke mogelijkheden tot verhooging van het zuivel-gebruik gezien, bijvoorbeeld door ver. hooging van het gebruik van melkbrood, ter wijl ook de consumptie van boter en kaas voor uitbreiding vatbaar is. De N.-Holland- sche Commissie heeft als leden de heeren Ir. D. C. de Waal Alkmaar, J. Veldstra te Op meer en C. J. Versnel te Hilversum. LILI GREEN'S BALLET. In de Rustende Jager te Bergen. De uitvoering van het Nederlandsch bal let, onder leiding van Lili Green, is gister avond in de Rustende Jager te Bergen in alle opzichten een succes geweest Deze avond heeft wel bewezen, dat het publiek in Bergen ook in het seizoen weet te waardeeren als er iets goeds te genieten wordt gegeven. Niettegenstaande den prachtigen zomeravond was de zaal nagenoeg geheel bezet en het publiek was opgetogen over hetgeen te genie ten werd gegeven. Alles was dan ook tot in de puntjes verzorgd. Onomstootelijk werd het bewijs geleverd, dat men hier te doen heeft met een ernstig streven om met een goed Nederlandsch bal let voor den dag te komen. De costuums wa ren een lust voor het oog. Ook de aanklee ding van 't tooneel en de belichting waren af. Deze avond legde er getuigenis van af, dat Lili Green een ballet-ensemble tot stand heeft gebracht, dat een factor van beteeke- nis genoemd mag worden in ons artistieke leven. Maria Petrelli, de echtgenoote van d® schilder mr. Sjollema en Iril Gadescow heb ben zich doen kennen als solo-dansers va» beteekenis. Ook Lily Green weet zich nog ali een eerste kracht te handhaven. Willem de Vries vertolkte de bijpassen® muziek van Debussv, Rossini, Bralims, Cm* pin, Strauss en anderen uitnemend. Tere®, deelde ook hij in het succes dat aan het Wh let ten deel viel. Het 15-tal nummers, w.o verscheid® waarin het geheele ballet optrad, werd vW- afgewerkt. I Wij genoten bijzonder van liel balletnuj mer Fresco, dat aan primitieve Italiaanse» j schilderijen deed denken. Ook van de levffjl dige en dartele Tarantella, waarin Mar Petrelli de leiding had, werd ten zeerste gr noten. In de Bacchanale, waarin Lili Green leiding had, levt.de zij het bewijs, dat ballet bij haar in goede :anden is. Lili Green als Maria Petrelli hadden w men in ontvangst te nemen rf. Het „Donau wellen "-ba liet met de fijn tolkte muziek van Strauss, was het s van den avond en moest voor een g^ herhaald worden. r ili Brahms „Nachtvlinder" werd door Green smetteloos vertolkt. Met spa volgde het publiek deze uitbeelding. In Albeniz „Serenata" bewonderden de fijne expressieve gebaren van Mar In Chopin's „Pierette ou Ballonette j{ Lili Green en Iril Gadescov, gaf v.°.iver(k laatste evenals in „Aldegrias" van ^aflS. bewonderenswaardige staaltjes van kunst te zien. pallet Het optreden van Lili Green s bracht in Bergen veer eens een aveui seizoen, die wij de laatste jaren te betfee$ ben gemist. Het enthousiaste Pu® Sjai. N3 den avond ten zeerste op prijs te? Jgns* afloop werd er tot twee uur gezeil' nl,oriie 1(1 In November zal men in de 1 ^eder' Alkmaar de kennismaking met nUiu- landsche ballet, dat nog tal van 1 jef' mers op het programma heeft, *u halen,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8