Spoel Jjujzzosideu Stukken. iBinnenland DE INTERNATIONALE VIERDAAGSCHE. De derde dag. DE RFSTAURATIE DER GROOTE OF SINT LAU- RENSKERK. Maasoever. Normale uitvoering: AANKOMST VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN HEER S. HOOGSTRA. BRAND TE GRONINGEN. In de dekenfabriek „Het Centrum". Motoren. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. De officieele K.N.W.V.-teams. Naar de K.N.M.V. ons meldt, bestaat ook dit jaar voor deze groote Internationale motorwedstrijd groote belangstelling en kan verwacht worden, dat Nederland wederom krachtig vertegenwoordigd zal zijn. De K.N.M.V.-sportcommissie heelt thans de officieele Nederlandsche teams gekozen en wel in het eene team de rijders: J. E. Fijma (Ariel), J. Moejes (Ariel) en G. A. de Ridder (B.S.A.) en het in tweede team D. H. Eysink (Eysink), G. G. W. Timmer (New Impe ria!) en J. Teeken (Ariel). Reserve-teamrij- d r zal zijn H. Hoogeveen. Naast deze teams, die zullen strijden voor den Internationalen Zilveren Vaas, de wisselprijs, die reeds eens in 1931 in Nederlandsch bezit is ge weest, zal voor de merkenteamprijs nog uit komen het bekende Velocette-teamSybrandy Wittenberg en v. d. Voort, dat het vorige jaar door het winnen van de gouden team- medaille zoon' fraaie prestatie leverde. Bo vendien worden de inschrijvingen verwacht van een Nederlandsch Ariel-team en een Eysink-team. Waar hiernaast nog talrijke rijders het voornemen koesteren als personeele deel nemers in dit in Beieren te verrijden groot- sdie motorsportevenement mede te rijden, mag gezegd worden, dat de K-N.W.V. erin geslaagd is de Nederlandsche deelname op een hoog peil te brengen. Wandelen. Onze eigen verslaggever schrijft ons d.d. Donderdag uit Nijmegen: Over de Maas bij Cuyk, op de plaats waar anders een veerpont het verkeer tusschen de beide oevers onderhoudt, ligt deze dagen een pontonbrug, daar geslagen door het corps pontonniers, dat elk jaar zijn mede werking verleent aan het welslagen van de vierdaagsche afstandsmarschen. Het was voor de loopers van 50 en 55 kilometer op den derden dag, die hier de Maas moesten oversteken om elders weer in het Land van Maas en Waal terug te keeren. In een drietal uren was de brug gelegd, doch toen de grootste contingenten gepasseerd waren, werd het middenstuk wttr weggevaren, om het scheepvaartverkeer zoo min mogelijk tt hinderen. De laatkomers moesten van de veerpont gebruik maken. Dat maakte overigens voor den uitslag der marschen niet het minste verschil, want een der hoofdprincipes van deze onder leiding van den Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding staande sportieve gebeurtenis is, dat het niemand interesseert, wie het eerste aan komt. Alleen in welke conditie men aankomt heeft aller belangstelling. Daarover viel de zen dag overigens waarlijk niet te klagen. Het was aan de loopers en loopsters te merken, dat de helft thans achter den rug was. Het geeft eenige verademing, dat elke stap, die men thans aflegt, nader tot het doel voert en het verschil tusschen dit en het be gin en het einde steeds grooter maakt. Men leide hier vooral niet uit af, dat de deelne mers het als een soort „dienst" beschouwen Opgewekt aanvaardt men de waarlijk niet lichte taak, die men zelf op zich heeft geno men, en even opgewekt wordt ze volbracht. Dat was weer het beste te constateeren on derweg op de verschillende halteplaatsen, waar even werd gerust en een verfrissching werd gebruikt. Het stadje Grave, anders een stil plaatsje, vooral nu het groote verkeer er omheen is geleid, was een en al leven en be weging. De bevolking was uitgeloopen en ook talrijke vreemdelingen hadden er hun tenten opgeslagen om de vierdagen-loopers te zien passeeren. Het was er gezellig druk en de café's maakten goede zaken. Enthousiaste wandelaars zijn er onder de deelnemers. We spraken een familie, beken de inwoners van Wassenaar, die haar vacan- tie doorbracht in de Dolomieten. Maar me vrouw en haar zuster waren ingeschreven voor de Vierdaagsche, die nu in de vacantie kwam te vallen, omdat deze later werd ge nomen dan oorspronkelijk in de bedoeling had gelegen. Niettemin werd de vacantie er om afge broken en thans loopen de dames welgemo.d mee. Ze zullen het er zeker goed afbrengen, want het is niet de eerste keer, dat ze er aan deelnemen. Dengene, die den derden dag hebben vol bracht heeft de leider van deze 25ste vier daagsche een aardige verrassing bereid. Iedere aangekomene kreeg een blauw bordje van de Zuid-Hollandsche Plateelbakkerij in Gouda met 'n toepasselijk opschrift. Het was een attentie, die algemeen zeer op prijs werd gesteld In vele huiskamers zal het bordje een eereplaats krijgen! Het parcours van dezen dag was belang rijk minder zwaar dan Woensdag. Het ging door een van de mooiste streken van ons land, bij Berg en Dal en Groesbeekeen heel verschil met gisteren. Voor de deelnemers maakte dat ook een belangrijk verschil uit. De weg was hier en daar beschaduwd, mee- rendeels goed geplaveid en er waren punten met een prachtig uitzicht in het parcours, zoodat het een lust was daar te wandelen Nu het zwaarste achter den rug schijnt, hadden de geneeskundige dienst en de mas- sage-afdeeling, verzorgd door het Ned. Ge nootschap voor Heilgymnastiek en Massage, het dan ook belangrijk minder druk. Sportmassage kon vroeger en kan nog wel in sommige gevallen een pijnlijke kwestie zijn. Hier dient ze echter niet om de spieren een stimulans te geven; men bepaalt zich uitsluitend tot het restaureeren van door overmatige inspanning aangericht kwaad. Met zachte en zeer deskundige hand worden de stijve spieren gewreven, totdat men zich weer zoo frisch voelt als weleer. Alleen op medisch advies van den geneeskundigen dienst wordt men in de massage-afdeeling opgenomen, waar heeren en dames hun sexe genooten in behandeling nemen. We hebben er vandaag eens, onder leiding van den pers commissaris, kapitein F. G. Dürst Britt, die zich deze dagen weer een voortreffelijke gastheer voor de journalisten betoont, een kijkje genomen. Daar wordt nog heel wat opgekalefaterd, dat anders de verdere deel neming had moeten opgeven. Er wordt aan velen een weldaad verricht. De pers was heden de gast van het comité. In auto's werd het parcours van den derden dag afgereden, een mooie tocht, die ook den journalisten veel schoons van Nederland heeft laten zien, en na afloop zijn aan een lunch de banden tusschen de leiding der Vierdaagsche en de pers wederom verstevigd Kapitein Dürst Britt heeft daarbij nog eens gewezen op den steun, dien de pers steeds aan het streven der afstandsmarschen geeft, waarop de heer H. A. Meerum Terwogt na mens de aanwezige journalisten met een kort woord heeft gerepliceerd. Het was een genoegelijke bijeenkomst, waarbij eens te meer naar voren kwam, hoe zoowel de pers als de organisatoren der Vierdaagsche hetzelfde doel nastreven. Op het binnenplein van de Prins Hen drikkazerne was net 's middags weer de be kende gezellige drukte, die met het binnen komen der deelnemers steeds samen gaat. Er waren meer opgewekte gezichten en het door de leiding aangeboden bordje deed de stemming nog verbeteren. Er waren des mor gens elf deelnemers niet gestart, zoodat er 2934 op marsch gingen. Het aantal uitval lers was op dezen dag, zooals te verwachten was, geringer dan gisteren; na het opmaken der lijsten bleek het 19 te zijn. Morgen is het de laatste dag. Dan is het vierdagen-feest weer ten einde. Hoeveel bla ren zouden er dan in totaal zijn doorgesto ken? Maar hoeveel nieuwe levensvreugde zal er weer zijn opgedaan? En dat is tenslotte maar het voornaamste. Mijnheer de Redacteur. Gelieve mij bij dezen in de gelegenheid te stellen, enke.e bemerkingen te maken naar aanleiding van Uw hoofdartikel in Uw blad van Maandag 8 Juli J.I., inzake do restaurarie van de Sint-Laurenskerk te Alkmaar. Bij voorbaat mijn dank. Uw artikel met de uoodige belangstel ling lezende, kan ik mij niet vrij maken van de gedachte, dat U wel wat haastig meeningen en zinnen hebt geplaatst, welae nu niet bepaald oen zuiver beeld van een en ander geven. Dat de vakbonden hun invloed hebben doen gelden en zullen blijven aanwen den, om deze restauratie n i e t i n den voorgestelden vorm te doen geschieden, is juist: wat echter geens zins wil zeggen, dat wij tegen de restau ratie zouden zijn. Integendeel! Ten eerste uit het oog punt van werkgelegenheid, ten tweede, omdat ook wij prijs stellen op behoud van monumenten van beteekenis. Wij wemsclien dus geenszins onder te doen voor hen, welke en hooge bewon dering hebben voor monumenten als doie kerk. Iets anders is, en daartegen verzetten wij ons, (niet in de laatste plaats, jui6t onidat het een historisch monument is) dai dit zeer, zeer noodige werk, zou wor den uitgevoerd in werkverschaffing. Hij, die met bouwwerken van dezen a&rd op de hoogte is, za en kan moeilijk tot de gedachte komen, dit bij uitstek gevaarlijk en technisch werk in werk- veischaffing te doen uitvoeren. Wat bedoelt men met werkverschaf fing? Het uitvoeren van die werken, waar men, zonder bepaalde vak kennis, alleen in het bezit van een sterke gezonde body, nuttigen arbeid kan en wil leveren, welke werken niet mogen worden onttrokken aan de ge wone arbeidsmarkt. Daar zijn wij niet tegen. Integendeel. Wel zijn wij hier tegen, omdat dit soort restauratie niet alleen verlangt een groote vikbekwaamhend, maar te vens routine in dit werk. Dit wordt door de leiding van monu menten-zorg ook best begrepen en veel al zijn het dezelfde arbeiders, welke van plaats tot plaats trekken voor de diverse restauraties. Ja, zal men zeggen, dat is goed, maar in normale tijden; nu is er geen geld. Och kom, het geldi6 er wel; het wordt immers aangeboden, echter onder bepaalde voorwaarden; voorwaar den van uitvoering in werkverschaffing. Het toch reeds ontzettend zwaar ge troffen bouwbedrijf wordt zoodoende eer. werkverschaffings-object, tot ecrade van al zijn beoefenaren en vele anderen ont trokken. Het is een misbruik maken van de we-kloosheid in het bedrijf. Daartegen blijven wij ons verzetten en niet alleen hierom. Er zijn nog een tweetal argumenten voor onzen tegenzin: Ten eerste, men moge het nu voorstel len dat ongeveer 35 arbeiders uit Alk maar hieraan geruimen tijd werk zou den hebben; deze voorstelling van '.aken kan slechts gezien worden .'.oor diege nen, welke van het bouwbedrijf in het algemeen en van restauratie-werk in het bijzonder, niets, maar dan ook to taal niets af weten. Wisten zij dit wel, dan zouden zij ook weten, dat slechts een speciaal soort ar beiders geschikt is voor dit werk en men, zelfs onder deskundige leiding, niet iedereen aan dergelijke objecten kan plaatsen, mede ook uit het oogpunt van gevaren, weike kans bij zulk werk bui tengewoon groot is. Ten tweede wordt dit werk veel te duur in werkverschaffing. Afgezien van het feit dat er werkelijk goede krachten zijn, zullen deze, zoodra zij in het vrije bedrijf arbeid kunnen v! .den, natuurlijk dan het vrije bedrijf verkiezen. (Loonverschil). Elk der nieuw aangekomen arbeilers moet zich wat wij noemen inwer ken; dat kost tijd en geld. Maar bovendien is met talrijke feiten aan te toonen, dat werkverschaffing voer dit soort werk onnoodig duur is. Wii leven in een tijd van aanpassing en bezuiniging, doch kunnen in dezen moeilijk getuigen, dat dit hier wordt be reikt. Ik zeide reeds, dat dit, uit financieel oogpunt bezien, niet de goedkoopste en meest juiste weg is. Ik wil dit met enkele voorbeelden staven. Wij hebben hier b.v. een aanta wer ken uit Rotterdam met begrooting in normale uitvoering, en in geheele werk verschaffing. Ziehier het enorm ver schil: 1. Strandbonlevard Hoek van Holland. Normale uitvoering: Totaal kosten 24.500. Aantal mandagen pl.m. 1800. Geheel werkverschaffing: Begrooting 50.000. Waarin loonpost 25.000. Aant. mandagen pl.m. 6000. 2. Noorderkanaal. Normale uitvoering: Totaal-kosten 20.800. Aantal mandagen pl.m. 2700. Geheel werkverschaffing: Begrooting 37.000. Waarin loonpost 31.000. Aant. mandagen pl.m. 6000. 3. Stratenplan- Ond-Mathenesse. Berekend naar 2/3 van het oorspron kelijke plan. Normale uitvoering: Totaal-kosten 362.000. Aantal mandagen (zonder voerlieden zandaanvoer) 8180. Geheel werkverschaffing: Begrooting 740.000. Waarin loonpost 380.000. Aant. mandagen pl.m. 78.000. 4. Stratenplan Pleinweg Linker Totaal-kosten 173.000. Aantal mandagen (zonder voerlieden zandaanvoer) pl.m. 4000. Geheel werkverschaffing: Begrooting: 300.000. Waarin loonpost 130.000. Aant. mandagen pl.m. 22.600. 5. Zolder-Begraafplaats Linker- Maasoever. Normale uitvoering: Totaalkosten: 94.500. Aantal mandagen pl.m. 11.000. Geheel werkverschaffing: Begrooting: 176.000. Waarin loonpost 141.000. Aantal mandagen pl.m. 35.000. Recapitulatie: Totaal-kosten: Normale uitvoering: 1. -24.500 2. 20.800 3. 362.000 4. 173 000 5. 94.500 674 800 Geheel werkverschaffing: 1. 50.000 2. 37.000 3. 740.000 4. 300.000 5. 176.000 1303.000 waarin aan 'oon: 1. 25.000 2. 31.000 3. 380.000 4. 131.000 5. 141.000 707.000 Nu staan wij in dezen met onze opvat ting niet geheel alleen. Wij weten dat in de Raadsstukken ook mededeeling is gedaan van den architect voor de restau ratie-werkzaamheden, welke zich als volgt verklaarde: „Uit de door den architect voor de restauratie-werkzaamhe len verstrek te inlichtingen is gebleken, dat er voor het werk vermoedelijk geen of niet voldoende leidekkers en steen houwers in Alkmaar kunnen worden gevonden, zoodat hiervoor werkkrach ten van elders zullen moeten komen. Uit het onderhoud, dat Burgemeester en Wethouders met bedoelden archi tect hebben gehad, is verder komen vast te staan, dat de kosten van uit voering van het gehee'e werk op de wijze, zooals de Minister van Sociale Zaken zich dit voorstelt, duurder zijn dan bij uitvoering nder normale ar beidsvooraarden." Conclusie: geld is er; werkverschaffing aan dit werk kan het niet zijn; het schaft f^een werk, het verplaatst het werk; het had al lang moeten gebeuren. Ik zal niet op den verderen inhoud van Uw artikel in dit verband ingaan, al zou hiervoor reden te ver over zijn, n.1. wat betreft de geringschatting over denk beelden van anderen. Waar het mij om te doen was: tegen het door U gestelde inzicht het oordeel te plaatsen van iemand, welke gerekend wii worden tot kenner van het Bouwbe drijf. Met dank voor de opname. F. HARIOT, Hoofi- en Districtsbestuurder A. N. B. (Na hetgeen wij over deze kwestie reeds hebben geschreven, kunnen wij betrekkelijk kort zijn, omdat het nergens toe dient, dat alles nog eens te herhalen. In normale tijden zal niemand er aan den ken arbeidsvoorwaarden te verdedigen, welke voor de betrokken vakarbeiders een achter uitgang beteekenen, maar in abnormale tijden kan het noodzakelijk zijn, een geheel andere beslissing te nemen. Ook de meerderheid in onzen Raad heeft wel eens arbeidsvoorwaarden in werkver schaffing geaccepteerd, welke, volgens de voorstemmers zeli, onbevredigend moesten worden genoemd, maar men deed dat, omdat men de Rijkssubsidie niet missen kon en om dat zonder die subsidie, en dus zonder uit voering van diverse werken, de arbeiders in nog slechtere conditie zouden komen. Dat abnormale tijden ongewone besluiten noodzakelijk kunnen maken, is ook bij het uit voeren van arbeid in werkverschaffing wel eens gebleken als de Raad maatregelen nam om het werk niet al te spoedig gereed te doen zijn en daardoor machinaal werk door handenarbeid heeft vervangen. Het werk komt dan duurder, maar men bereikt met deze werkwijze, dat een grooter aantal werkloozen een langeren tijd aan ioonenden arbeid wordt geholpen, m.a.w., dat een grooter aantal mandagen bereikt wordt, wat men ook bij de door inzender gegeven voorbeelden kan cons+ateeren. Intusschen willen wij door op details in te gaan, niet de kern van de kwestie uit het oog verliezen en deze is kort en bondig de volgende: Er is voor de restauratie van de Sint Lau- renskerk destijds een bedrag van 450.000 geraamd en er is geruimen tijd onder nor male arbeidsvoorwaarden aan gewerkt. De aannemer kreeg een behoorlijk percentage en men werkte zoo lang, dat het geld op was, toen de restauratie nog lang niet voltooid was. Geld voor voortzetting en afwerking is niet te vinden, tenzij men ingaat op het voorstel van het Rijk, om deze restauratie in werk verschaffing te laten uitvoeren. Een dergelijk voorstel is het beste bewijs van de abnor male omstandigheden, waaronder wij leven en wij betreuren het met inzender, dat een zoo omvangrijk en vakbekwaamheid eischend werk niet onder normale arbeidsvoorwaar den kan worden uitgevoerd De regeering wil evenwel niet alleen Alk maar aan de restauratie helpen, maar ook een vrij groot aantal werkloozen Ioonenden arbeid verschaffen. Zij is niet tot meerdere concessies bereid en het is nu alleen maar de vraag: zal de gemeente dit voorstel accep teeren of weigeren. Weigert zij, dan gebeurt er niets, dan wordt de kerk niet gerestaureerd en dan zullen 35 werkloozen op den demoralisee renden steun blijven aangewezen. Accepteert zij dan beteekent dit het behoud van een onzer kostbaarste monumenten en bovendien het verschaffen van arbeid aan een groep stadgenooten, die reeds te lang hun gereedschap als doelloos materiaal heb ben opgeborgen en hun arbeidsgeschrktheid met den dag kleiner zien worden. Wij zien den toestand op het oogmblik zoo. dat een arbeider meer heeft aan een gulden in de hand, dan aan een rijksdaalder, die hij zou moeten verdienen, maar die hij binnen afzienbaren tijd niet zal kunnen krijgen. Red. Alkm. Crt.) DR. JAC. P. THIJSSE GEHULDIGD. Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. In de met bloemen en palmen feestelijk versierd Koningszaal van Artis heeft gistermiddag de huldi ging plaats gehad van den beken den natuurvorscher dr. Jac. P. Thijsse ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Aan de huldi ging ging een noenmaal vooraf. Rede prof. Stomps. Prof. dr. Th. J. Stomps sprak als voor zitter van de huldigingsccmmissie den ju bilaris toe. Spr. herinnerde aan de vfclc boeken en tijdschriftartikelen, die door dr. Thijsse zijn gepubliceerd en die een kostbaar bezit vor men voor oud en jong Spr. eerde den jubila ris als oprichter van en spreker voor de Na- tuur-historische vereeniging. „U hebt velen geleerd plant en dier in dc- levende natuur te bestudeeren. Het allereerst bent U botanicus geweest en daarom ben ik zoo verheugd, dat ik indertijd Uw promotor ben geweest, toen onze senaat U het eere doctoraat verleende. Een schat van waarne mingen is verzameld in Uw geschriften; wij hebben zeer veel aan U te danken en met weemoed denken wij thans aan Uw vroegere medewerkers Jaspers en Heimans, aldus spr Uw blijde persoonlijkheid is voor velen een grooten steun geweest Tallooze vrien den zijn vandaag tot U gekomen om U hulde te brengen. Wij komen echter niet zonder ge schenk. Natuurmonument Thijsse Wij wilden U °n natuurmonument aan bieden gelegen op Texel, Texel, dat U zoo na aan het hart ligt. In zeer korten tijd was het bedrag uit duizenden handen bijeengebracht, ook H. K. H. prinses Juliana liet zich niet onbetuigd. (Applaus). Als geschenk bieden wij U tnans dit Jat P. Thijsse-natuurmonu- ment aan. Wij wenschen U toe, dat U nog vele jaren zult genieten van de rijkdommen van Uw eigen natuurmonument. Dr. Thijsse dankte in hartelijke en sympa thieke bewoordingen en hij noemde het een voorrecht ons in ie land nader te brengen tot zijn bewoners. Het was niet mogelijk een beter geschenk mor mij te bedenken dan een natuurmonument op Texel. Een natuurmonument is echter slechts vei lig bij de vereeniging tot behoud van natuur monumenten en de aanverwante vereenigin- gen. De gemeente, de provincie en de Staat doen op dit gebid eveneens prachtige dingen maar in deze lichamen hebben slechts weinig biologisch geschoolde personen zitting. Spr. wenschte het hem geschonken natuur monument over te dragen aan de Vereeni ging tot behoud van Natuurmonumenten. Spr. verzoekt de opbrengst te mogen behou den en haar te besteden ten bate der natuur bescherming en om 'liervan de helft te stor ten in een fonds voor een Heimans natuur monument in Zuid-I imburg. Mr. P. G van Tienhoven, voorzitter van de vereeniging tot Behoud van Natuurmonu menten, dankt den jubilaris voor zijn groot- sche daad. Ook spr. staat sympathiek tegen over een Heimans Natuurmonument in Zuid- Limburg. De heer Versluijs bood dr. Thijsse een exemplaar aan van Let „Gedenkboek dr. Jac. P. Thijsse", verschenen als speciaal nummer van het tijdschrift „De Levende Natuur", aan, dat dit jaar 40 jaar bestaat. De heer Thijsse dankt den heer Versluijs met enkele welgekozen woorden. Prof. dr. G A. van Poelje, hoofd der afd Onderwijs van het departement van O. K. en W., sprak den jubilaris toe namens den mi nister van onderwijs. Spr. uitte gevoelens van bewondering en sympathie voor den heer Thijsse. Koninklijke onderscheiding. Onder daverend applaus deelde spreker mede, dat het Hare Majesteit heeft behaagd den jubilaris te benoemen tot ridder in de or de van den Nederlanrjpchen Leeuw. In zijn dankwoord voor deze onderschei ding uitte de jubilaris zijn erkentelijkheid voor de belangstelling van de regeering voor het natuurbeschermerswerk. De directeur van Artis, dr. Sunier wees in zijn huldigingswoord op de samenwerking tusschen dit genootschap en dr. Thijsse. Van grooten invloed is zijn streven geweest op de ontwikkeling der belangstelling voor de levende natuur. Hier in artis, aldus spre ker, zijn Thijsse en Heimans indertijd op de been geholpen. Artis is ook de geboorte plaats van cultureele lichamen als de Ne- derlandsche Natuurhistorische Vereeniging de Nederlandsche Ornithologische Vereeni ging, de Ver. tot Behoud van Natuurmonu menten en vele andere vereenigingen. Het bestuur van Artis bied den jubilaris den titel van Honorair lid van Artis aan. (Applaus). Er volgden nog toespraken van den voor zitter van de Nederlandsche Natuurhistori sche Vereeniging, dr. Joh. H. van Burkom, den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A.N.W.B., die den jubilaris de eeremedaille van den bond aanbood; den burgemeester van Texel, den heer W. B. Oort; prof. dr. A. E. H. Swaen, die Thijsse's heilzaam in vloed op 't onderwijs in de Natuurlijke His torie loofde en namens de Ned. Vereeniging tot bescerming van vogels den jarige com plimenteerde; den heer ir. A. Schweers, pen ningmeester van de Mycologische vereeni ging. Prof. Stomps, tenslote het woord herne mend bracht de gelukwenschen van prof. Jeswiet uit Wageningen over en bood na mens dezen den jubilaris een portret van prof. Hugo de Vries aan, die veel bewonde ring voor Thijsse's werk koesterde. Hierna sprak nog dr. J. Heimans, die dankte voor de wijze, waarop dr. Thijsse den naam van zijn vader heeft genoemd en eraan herinnerd heeft op hoe ideale wijze die beiden, Heimans en Thijsse, hebben sa mengewerkt. Dr. Thijsse beëindigde het officieele ge deelte van deze huldiging met een algemeen woord van dank, nadat hij reeds alle spre kers afzonderlijk had beantwoord. In dit slotwoord betrok spr. mej. Geertruida Carel- sen, die hij een plionierster noemde van de liefde voor de natuur. PROF. F. A. F. C. WENT. t Te Wassenaar is overleden prof. dr. F. A. F. C. Went, oud-hoogleeraar in de plantkun de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. De overledene werd 18 Juni 1862 te Amster dam geboren. Hij studeerde aan de Amster- damsche .Universiteit in plant- en dierkunde en promoveerde in 1866 cum laude op een proefschrift: „De jongste toestanden der vacuolen". Na zijn promotie was hij nog eenigen tijd werkzaam te Bonn en Parijs, waarna zijn benoeming volgde tot tijdelijk leeraar bij het M. O. te Dordrecht. Van 18891891 was hij werkzaam als leeraar aan het Gymnasium te 's-Gravenhage, waar na hij, door het Buitenzorgfonds daartoe in staat gesteld, aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg onderzoekingen verrichtte. In 1891 begon zijn werkzaamheid aan het Proefstation voor de suiker West-Java, te Kakok Tegal, waar hij tezamen met J. Wak ker belangrijke onderzoekingen over de ziek ten en plagen van het suikerriet het licht deed zien. Gistermiddag is het stoffelijk overschot van den heer S. Hoogstra te Rotterdam aangekomen. Om ongeveer 5 uur voer een extra-veerpont, waarop de vlag halfstok woei, uit Zwijndrecht. Aan boord bevonden zich de burgemees ter, de heer P. L. de Gaay Fortman, de di recteur der haven- en veerdiensten, de heer L. IJzerman en een afgevaardigde van de Loge La Flambovante, die zich achter de auto, die het stoffelijk overschot van den heer Hoogstra vervoerde, voordat deze de pont opreed, stelde. Aan den Dordtschen wal stond vrijwel 't geheele personeel van den haven- en veer dienst in twee rijen opgesteld. Het bracht, terwijl de auto tusschen de rijen doorreed, aan den oud-directeur den militairen groet. Talrijke menschen aanschouwden in ernsti ge stilte het aangrijpende tafreel. Ook voor de woning van den heer Hoog stra, was de belangstelling groot en eerbie dig De burgemeester, de heer IJzerman en het lid van de Loge hebben het stoffelijk overschot van den heer Hoogstra op zijn tocht door de stad vergezeld. Gistermiddag om 4 uur is een fel uit slaande brand uitgebroken in het perceel Schuitendiep te Groningen, waarin op de bovenverdieping is gevestigd de Noord- Nederl kapok-wol-matrassen- en dekenfabriek „Het Centrum'- Het vuur is ontstaan op de bovenste etage, waar een groote partij kapok is opgeslagen De brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was den brand binnen een half uur meester. De bovenverdieping is gehee. uit gebrand, de benedenverdieping, waarin ge vestigd zijn de kantoren van een levensver zekeringsmaatschappij, kregen veel water schade. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10