szs&isxt** va"d™ tfaoouicuiat Tlieuws meel-silo uitgebrand. 1 jarig knaapje verdronken. sytze rozema's laatste gang. begrafenis slachtoffers „gaai-ramp". vader voor hun oogen verdronken. colporteur van loten aangehouden. ongeluk met benzine. noordscharwoude steldé "u b het "°e «'w '"8° uitgeest graft egmond a. d. hoef schoorl een dag in anzio- «5=0833 Te Groningen. .Hedenmorgen vroeg is een felle brand uit gebroken in de geheel met houtmeel gevulde •ilo grensende en toebehoorende aan de kis tenfabriek van de firma J. Bouman aan de fiirleon te Groningen. De brandweer wist de brand te beperken tot de silo, welke geheel is uitgebrand Het crebouw was op beurspoli* verzekerd. De oor zaak van den brand is niet bekend. Hedenmorgen is het 1M-jarig zoontje van schipper A. Smit, liggende met zijn schip ,n het Hoendiep, ter hoogte van de Fnesch-Gro- ningsche suikerfabriek in een onbewaakt ooaenblik overboord gevallen en verdronken. Het lijkje is een kwartier later opgehaald. Veel belangstelling in Oroningen. Op de Zuiderbegraafplaats te Groningen js hedenmorgen onder zeer groote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den Velocitas-speler Sytze Rozema. Op het kerkhof, dat moest worden afgezet, droegen de eerste elftalspelers eh adspiran- ten tallooze kranzen. Eenige personen spra ken aan het graf, terwijl de teraardebestel ling door autoriteiten uit voetbalkringen werd bijgewoond. Wijlen Jos. de Langen te Formerend begraven. Hedenmorgen heeft op het R.K. kerkhof te Purmerend de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Jos. v. Langen, die bij de vliegramp met de Gaai" om het leven is gekomen. Te ongeveer kwart voor negen kwam de lijkstoet, die van de begraafplaats „Zorg vliet' was gekomen bij het geboortehuis van den heer v. Langen aan de Koemarkt aan, waar 8 volgauto's zich achter den lijkwagen aansloten. Van het woonhuis werd naar de R.K. kerk in de Kerkstraat gereden. Langs de straten, welke de rouwstoet passeerde, hadden zich vele belangstellenden opgesteld, die bij het passeeren van den rouwwagen eerbiedig het hoofd ontblootten. In de R.K. kerk werd een gezongen ui:- vaartdienst gehouden. Na de kerkelijke plechtigheid vertrok de stoet naar het R.K. kerkhof. Op de kist waren vele kransen gelegd. Op het kerkhof werd geen publiek toegelaten. Nadat de kist, welke wa6 bedekt met een palmtak van de gemeente Bellinzona, in de groeve was neergelaten, werden de gebeden uitgesproken. Diep onder den indruk ver lieten de aanwezigen daarna den dooden- akker. Tragische ongeval te Heerde. Gisteravond wilde de 33-jarige landbouwer G. J. Kraayenbrink met zijn vrouw en een paar kennissen een bad nemen in de Kleine VC etering te Heerde. Het water daarin staat niet hooger dan een meter. w*61" was een meters verder in de Wetering gesprongen en had het onge luk in een modderige kuil te geraken van on geveer 2 M. diepte, waaruit hij zich niet meer kon bevrijden. Op het geroep om hulp kwamen de andere personen aanloopen en haalden den heer K. uit het water. De levensgeesten bleken echter toen reeds te zijn geweken. Aantal lotenhouders opgelicht. De politie van het bureau Overtoom te Amsterdam heeft een 69-jarigen colporteur van loten terzake van oplichting aangehou den. De man had zich vervoegd bij een vrouw, die in het bezit was van vier Pana ma-loten, ter gezamenlijke waarde van waalf gulden. Zij ging op zijn voorstel in, ?e loten voor andere te ruilen en betaalde em voor de te maken kosten een bedrag an Z.Z80. De man heeft daarop de loten °or tien gulden verkocht en het geld ten eigen bate aangewend. Gebleken is, dat hij a an(*ere plaatsen' adressen in de stad ezelfde streek heeft uitgehaald, zoodat de pJiitie een goede vangst heeft gedaan. Jongen overleden. Gisteren was de 16-jarige M. v. S., te jvieuwe Tonge, bezig met teerwerken. Na oceindiging van zijn werkzaamheden wasch- 'e "ij handen en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret op, waardoor zijn. kleeren in brand vlogen. Of schoon hij onmiddellijk in een sloot sprong, "eP hij zoodanige brandwonden op, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ue geneesheer achtte overbrenging naar het ■Jekenhuis te Dirksland noodzakelijk, waar de jongen gistermorgen aan zijn verwon dingen is bezweken. STAKENDE JONGENS BIJ SLODFERSBEDRIJF. Actie met steunlijsten door de politie verhinderd, ten zestig jongens, werkzaam bij een s'oopersfima op de Marinewerf te Amster- am, die niet tevreden waren met 't loon, dat werd uitgekeerd, zijn in staking gegaan 'eneinde toch aan geld te komen, trokken J. met steunlijsten langs de huizen. De po- 'e van het bureau Kattenburg, die hier ennis van kreeg, heeft voor dit optreden een h ie gestoken en tegen enkelen proces-ver- opgemaakt. 1feest voorzichtig met vuur In bosch en heide. ver'ee^/^' ingekomen Noordermarktbond bericht sloten f|<vn C|fn Noordermarktbond aange- T° BriS h« 'o'?"1 I 54 28672 58 532 Ot tjmgendijk is dit bedrag Langend!?^ Tm f 112 000 aan den '5 ?al worden uitbetaald In to- 1(,nwa9 160.000 beschikbaar gesteld. weer nieJwe" r® uitbetalinK ziin thans Moest h^T h®?81"»*™ van toepassing, tninnl 1 v<?.nKe Uitbetaling door den rierte u pers°°nlijk de kwitantie worden on- heoef-na^'11^ 7^ 8eschieden aan lederen van den tuinbouw, die is aan- °,f s ';aan?es'°tene A" bij de Ned. groenten- en fruit-centrale. anneer de steun jn ontvangst wordt ge- 3« h" »°rd™ Setoond, dat men is aangesloten bij de L. C. O. en de aans'u.tingskaart van de N.G.F.C., waaruit blijkt, dat men is aangesloten onder de groep A. De betalingen zullen nog niet zoo spoe dig kunnen plaats vinden, gezien de vele werkzaamheden hieraan verbonden en te vens de drukke werkzaamheden op het be taal kantoor m verband met de aardappel campagne in aanmerking genomen. L>e opgravingen ten einde. Vannacht werd op den hoek van de Spoorstr. bij den heer J. de Bakker de wa- terieidmg van den nieuwen weg verbonde aan de hoofdbuis, die langs de Spoorstraat loopt, tiierdoor is nu voorloopig een einde gekomen aan de opengravingen van de dorpsstraat. Schoolfeest. JDe kinderen van de r. k. fröbelschool nebben Donderdag een schoolfeest gehad achter de r. k. kerk. Het was heel mooi weer en de kinderen hebben zeer genoten. Even als bij een „echt" schoolfeest werd door hen nog een optocht gehouden langs het dorp. Het was een aardig gezicht, al die kleine kleuters. ZWDSCHARWOVDf Bijenzwerm. Een groote zwerm bijen welke alhier rondvloog, heeft zich gevestigd in 'n hollen boom op het erf van aen heer A. v. d. W.; deze boom staat vlak aan de Dorpsstraat. De auto moest het ontgelden. De kermis is weer ten einde, men heeft in het algemeen op zeer prettige wijze ker mis gevierd, wanklanken zijn er zoo goed als niet gehoord en het was, ook ten gevol ge van de vele buiten-bezoekers, op de ker mis somwijlen bepaald druk. Jammer genoeg moeten we van een on geval melding maken. Zekere H., afkomstig uit Beverwijk reed des avonds laat nog over den weg, Loet genaamd, niettegenstaande deze voor het verkeer gesloten was. De daar gistationneerde woonwagens namen zoo goed als den geheelen weg in beslag. H. evenwel, die sterk onder den invloed van ster ken drank verkeerde, reed dien avond met 'n vrachtauto daar ter plaatse met het onver mijdelijk gevolg dat hij in botsing kwam met een der wagens. In het woonwagenkamp bracht dit veel beroering en weldra nam men daar dan ook tegenmaatregelen, waar bij de vrachtauto het wel ontgelden moest Geen ruit bleef er gespaard. H. die zeer schrok en een beetje tot bezinning kwam, kwam er persoonlijk nogal goed af. De politie stelt een onderzoek in. Naar we vernemen zal de kwestie in de kerkvoogdij der N. H. gemeente alhier spoedig hare beslissing hebben verkregen. Een accountant zal een deskundig en onpar tijdig rapport over deze zaak uitbrengen Deze accountant deelde op 13 Juli 1935 aan de kerkvoogdij en aan den nieuw be noemden voorzitter van het N. H. weeshuis mede, dat, gezien de nieuwe relatie tusschen de kerkvoogdij en het weeshuis, voor een goede uitvoering van de verstrekte opdracht net zeer wenschelijk is, dat de administratie van het weeshuis over de jaren 19301935 eveneens aan een controie zal worden onder worpen. De kerkeraad der N. H. gemeente Graft, welk college het bestuur vormt van het Weeshuis, besloot op 15 Juli j.1. naar aanleiding van bovengenoemd schrijven tot een voorloopig onderzoek. Uitvoering hier aan is echter niet gegeven. Een deugdelijk onderzoek naar het bezit en eventueele schulden van een instelling kan toch nimmer een motie van wantrouwen genoemd worden tegen de twee regenten, Zondag en Maandag zal in de herv kerk alhier een tentoonstelling van handwer ken worden gehouden, die tegen geringe en tree toegankelijk is. Van het vele dat er te zien zal zijn, noemen we een goed geslaagde maquette van het slot. Het echpaar Joost Mink en Mietje de Waal herdacht gister zijn gouden huwe lijksfeest onder groote belangstelling. Vooral 's avonds toen ons plaatselijk fanfarecorps de oudjes een serenade bracht, was het zeer druk bij het een voudige huisje aan den Kanaalweg. Een aantal zomergasten heeft eveneens een tocht naar Schoorldam gemaakt, aan gezien de oude Joost de rechterhand Ier visschers is. Een der zomergasten her dacht dit in een geestig speechje en over handigde een enveloppe met inhoud. Tn een groote kring danste het gouden paar onder de tonen van het fanfare corps op den Rijksweg. Het drukke ver keer werd daardoor even stop gezet, omdat een ieder stopt© om bij de pret van het oude paartje van de partij te zijn. Ook wij brengen het gouden paar onzen hartel ijken gelukwensch. VERSLAG ROODE KRUIS- OEFENING „HEILOO". 'Begunstigd door prachtig zomerweer vond Woensdagavond 24 Juli weder een buitenoefening plaats van het Ned. Roode Kruis afd. Heiloo, op het land goed „Nijenburgh", evenals de vorige maal welwillend door jhr. H. v. Foreest daartoe beschikbaar gesteld. Ditmaal werd ook aan de oefeningen deelgenomen door de afdeelingen Lim- men, Castricum, Bakkum en Purmerend. Onder de talrijke aanwezigen merktpn wij o.a. op jhr. mr, F. H. v. Kinschot, burgemeester van Alkmaar, kringcom missaris van het „Ned. Roode Kruis" Noordholland-Noord; den heer Nieuwen- huizen, burgemeester van Limmen en de doktoren v. d. Aa en Leenaarts van Castricum. Er werd gewerkt met zes ploegen en een afzonderlijke damesgroep van de afd. Castricum, welke onder leiding van den heer Kalkman stond. Nadat de gewonden op verschi lende plaatsen in hét bosch en het weiland verdeeld waren togen de colonnes er onder leiding van hun respectievelijke groepscommandanten met brancard en vr/bandmateriaal op uit, om de gewon den te verbinden en te vervoeren naar de algemeene verbandplaats, welke was gelegen aan het einde van de laan bij de boerderij. Weldra verschenen de verschillende colonnes met de gewonden op de ver bandplaats, waar alles door de verscha lende doktoren werd onderzocht en in orde werd bevonden. Er waren zes verschillende opgaven weike alle tot in de kleinste bizonder- heden goed werden uitgevoerd. Het geheel, dat onder de bekwame lei ding van den arts-leider van de afd. i^efloo stond, kan als goed geslaagd be schouwd worden. Vermoedelijk zal er 21 Aug. a.s. weder een oefening gehouden worden te Cas tricum. Naar het Duitsch van Baron Hellmuth von Klaynach. In een klein onder de palmen verborgen huisje bewonen wij een kamer met kleine keuken. De blik rust. als wij uit het raam zien, op de Tyrrheenscne Golf. Tegenover ons heb ben wij Kaap Circe, rechts daarvan de wij de, blauwe zee. Het is morgen; in den verwilderden tuin bloeien lila, gele en blauwe orchideeën, bonte cacteeën, bloemen, die alle muren als met een Oostersch tapijt bedekken, slap en nog met gesloten kelken; de nachtelijke dauw heeft ze als met duizend diamanten be sprenkeld. Het is morgen. Inkoopen doen, bij ons een prozaïsch werk, is hier een romantische aangelegenheid. Wij gaan ook niet met be- drijvigen tred aan dezen arbeid, wij wande- delen, wij ademen de geurige lucht onder de stralende zon, onder dezen eeuwig blau wen hemel, laten de blikken gaan over de wijde zee en zijn gelukkig, jong en sterk. De straatveger komt ons iederen morgen tegen; reeds uit de verte hoort men zijn ge zang, hij heft den arm op om te groeten: „Buongiorno Signore"; dan, als ware hi operazanger, opent hij allebei de armen als om de zon te omarmen. „Oggi Tempo bellissimo!" wij herhalen de laatste woorden: „Si, si bellissimo tempo >,A rrvedere" roept hij nog, en dan hoort men weer zijn heerlijken bariton „amore" uithalen, want welk Italiaansch volkslied zou niet „amore", de liefde be zingen? De weg brengt ons nu in smalle, nauwe, onwezenlijke romantische straatjes, waar de winkels zijn. In ieder huis woont een goe de kennis, een vriend of een vriendin. Ieder roept ons een vroolijk „God zegene u" of „een prettigen dag" toe, en zoo doet men inkoopen. Wij stappen eén der meestal overstroo mend volle winkels binnen. De menschen die zich om de kleine toonbank dringen, ma ken dadelijk plaats, want men laat in dit land een gast niet wachten. De Anzianer burgers en boeren bezitten een aangeboren takt een uit het hart komende beminnelijk heid en bereidwilligheid; ze stralen een zoo innige vroolijkheid uit, dat men dit zonne- volk moet liefhebben. Men is het middel punt van de kleine schaar; ieder wil helpen en raadplegen wat het beste en goedkoopste is. De winkelier in zwart zijden hemd met fascistische-emblemen regeert zijn koopers als een koning zijn onderdanen; voor den vreemdeling echter is hij de welwillendheid zelve, zoo ver hem dit zijn aangeboren ge voel van eigenwaarde veroorlooft. Vervolgens slenteren wij over de groente markt tusschen bergen van groenten en kos telijk fruit: vijgen, bananen, mandarijnen sinaasappels, perziken en wat niet meer, o Goddelijke overvloed! Beladen met artitjokken, langoesten, spaghetti en uien, die men in het Zuiden niei: missen kan, het lange brood onder den arm wandelen wij naar huis. Intusschen staat de zon hooger aan den hemel en heeft zij de bloemen uit hun slaap gekust. Op het gras onder het dichte wingerddak zetten wij ons neder om te ontbijten en dan wandelen wij langzaam en bedachtzaam naar het strand: want hier wordt het gaan weer tot langzaam slenteren, vol gelaten heid, tevredenheid, rust en droomerige ge- dachtenloosheid, want niets verstoort de harmonie van dit werkelijk gebenedijde le vensbestaan. Als wij aan het strand zijn, springen wij in de oneindige zee en zwemmen wij ver, ver weg. In dit sterk zout houdende water, komen wij ons als zonder gewicht voor. Later liggen wij uren lang op de rotsen, omspoeld van de kabelende golven in de stralende zon, kijken naar beneden en slaan het merkwaardige leven op den bodem der zee gade. Soms verschijnt een schildpad, roeit zich langzaam voorbij, om plotseling weder in de schemerige diepte te verdwijnen. Wij lachen om de vroolijke grappen van de )ewoners en bewonderen hun gewaagde sprongen, die ze, van de hoogste klippen af, uitvoeren. Zooveel mooie, regelmatige ge groeide lichamen, zooveel gratie en kuisch- heid in iedere beweging, men zou denken, dat ze allen tot oeroude Italiaansche ge- slachten behooren; later echter zien wij ze terug als arbeiders op een bouwland. Daar komt een zongebruinde visscher in zijn Sandoline aan, een kleine roeiboot, die een paddelboot gelijkt, slechts wat langer en knalrood geverfd; ternauwernood kan een persoon er in zitten. Vroolijk schom melt ze op de golven. Met veel stijkages en een stroom vriende- ijke woorden biedt de schipper mij zijn San doline aan, daarna springt hij in de zee, duikt onder, en haalt van den bodem een arm vol glimmende bladen en ranken, ver siert daarmede het bootje en zwemt zelf hof felijk lachend naar het strand. Men paddelt ver naar buiten, zóó, dat men de rotskust slechts als een silhouette ziet, of naar den overkant naar de Grotten van Nero, die het met hun kleurenspel wel tegen de beroemde blauwe van Capri kun nen opnemen. Maar de tijd gaat voorbij, en men moet eens naar huis gaan denken, om ook de maag zijn rechten te laten wedervaren. Wij doen een paar krachtige bewegingen met de roeispanen; de kleine Sandoline schiet met wit schuim voor haar boeg naar het strand, en weldra zijn wij weer thuis. Ik heb lang in Anzio gewoond, maar om daar een fornuis aan te maken, moet men er geboren zijn. Gas is er natuurlijk niet en iet voornaamste instrument in de keuken is de waaier. Niet om zich zelf toe te waaien, neen, om iet vuur leven in te blazen dient dit cocqu- ette instrument. Men moet stukjes houtskool eerst met den waaier tot gloeien brengen. Men waait tot de arm lam is, tot men geen adem meer heeft, en wat heeft men dan ten slotte bereikt? Dat plotseling een dikke zwar1?. roo'c u'* be* fornuis opstijgt over de kostelijke dingen, die tot bereiding gereed staan. Dat zijn dan oogenblikken van wanhoop. Roept men nu Santuzza, Raffaela, Teresina of hoe anders al hun mooie namen luiden, te hulp, dan komt deze Santuzza al neuri ënd binnen, lacht een toonlander in majeur en een in mineur, maakt eenige lichte hand grepen, die er uitzien als kinderspel, en men heeft op eens het mooiste vuur dat men zich denken kan. Wat wordt er nu gekookt? Natuurlijk eerst de heerlijke groenten, die men in den warén zin van het woord bijna cadeau krijgt. Wij hebben genoeg, behalve de groente, aan spaghetti, af en toe de prachtige visschen uit de Middellandsche Zee, kaas en het heer lijke fruit, dat, zooals men weet, bijna in ieder jaargetijde voorhanden is. Voor geheelonthouders is Anzio nu niet de uitgezochte plaats, want de kostelijke wijn is goedkooper, als men hem direct in de kleine Osterias, of nog beter bij den wijn boer zelf koopt, dan mineraalwater. Als het avond geworden is kleeden wij ons een beetje meer en gaan wij op de Piazza wandelen. De Piazza! De Piazza is de levensader van Anzio, daar klopt het hart van het zui delijke leven, daar vereenigt zich arm en rijk en zijn allen gelijk onder den avondhemel, onder de roode afscheidsstralen der schei dende zon. Als een wit plein, omgeven van witte hui zen, ligt daar de Piazza aan de glanzende bocht van de Tyrrheensche Zee. De laatste stralen glijden langzamer; als vermoeid strij ken zij over de kleine avondgolfjes en hullen den grooten hemelkoepel in rosa, roode, blauwe en lila sluiers. De roodgloeiende bal zinkt langzaam achter de hooge rotsen der kust in de zee. Nu ontwaken in het plaatsje de lichten De Piazza is plotseling een zee van licht en hier, indien men van de verhevenheid der natuur tot de menschenwereld terugkeeren kan en wil, lokt het leven. Veel wereldtalen hoort men door elkaar, maar ook alle inwoners van Anzio zijn daar. Jonge mannen gaan arm in arm in lange rijen op en neer. Zij zingen sentimenteele wijzen. Jonge vrouwen wandelen trotsch met hun kinderen voorbijde kleinste dragen ze meestal op den arm en nog 's nachts om twaalf uur kijkt zulk een baby vroolijk uit nieuwsgierige oogjes in de stralende wereld. Tusschen de inwoners bewegen zich ele gante vrouwen, maar ook zeer opgemaakte, met aangeplakte wimpers, geteekende wenk brauwen. vergulde voetnagels, die uit zilve ren sandalen kijken, en knalrooden mond, zelfs 's avonds met onmogelijk weinig klee ren aan. Rijke Amerikanen, wier glanzen de witte luxe-jachten in de haven liggen, drinken whisky en staan lachend te praten met in lompen gekleede visschers. De vleeschhouwer, de groentehandelaar en de eierverkooper veranderen 's avonds in ele gante gentlemen, greten met grandezza en slurpen hun likeur. Dikwijls wordt om elf uur op de binnenplaats van de Piazza een podium opgebouwd en een muziekkapel speelt tot laat in den nacht. Ze speelt zóó, als slechts Italianen spelen kunnen, onverschillig of het Verdi, Wagner of Puccini is. Ten slotte dan gaan wij naar huis, moe als een kind, dronken van de bekoring, de schoonheid van den dag; boven ons de ster renhemel, waaraan de maansikkel hangt. Van de zee uit stralen ontelbare lichtjes van vele bootjes. de visschers hebben druk werk. Ze steken en vangen met netten de visch. Want morgen is het immers weer ma Het. Ja, morgen, dan gaan wij weer inkoopen doen, morgen groeten wij weer de zon, de bloemen, de lieve menschen. Wij ademen diep, wij leven bewust in deze heerlijkheid IN EN OM HET RIETLAND. |L Heimans en Thijsse als wekkers <P van natuurliefde. Het rietland een rijk en veelzijdig natuurgebied. Heimans en Thijsse! Ik weet niet of deze namen nog voor de tegenwoordige jeugd beteekenen wat zij voor ons, die in de oor logsjaren schooljongens en -meisjes waren, beteekend hebben, tenminste voor velen onzer. Ik heb hier een boekje van hen bei den voor mij liggen, één uit de reeks van bekende werkjes over de natuur van deze beide mannen, die voor het wekken van liefde voor ons Nederlandsche landschap, voor bloemen en vogels en al wat daar leeft en groeit, zulke bijzondere verdiensten heb ben gehad. Hebben gehad, want Heimans is allang overleden, nog hebben, want Thijsse werkt nog in onverzwakte kracht! Ik bezit de heele reeks, maar dit deel ervan, „Door het Rietland", is mij toch wel bijzonder lief. Het is een van de eerste boeken, ik meen wel het allereerste, dat ik als gymnasiast buiten de verplichte schoolboeken om kocht en hoe verkwikkend stroomde wat de Bijbel „de geur des velds" noemt je uit deze blad zijden, uit de woorden en de teekeningen tegen. Als ik nu, een kleine twintig jaar later, het boekje weer eens doorblader, hier en daar een bladzijde lees en de plaatjes bekijk, dan is het of heel de wereld, die toen voor het gretige, volop genietende jon gensoog- en hart openging, opnieuw al zijn heerlijkheden voor mij uitspreidt. Daar bloeit de orchis en zingt de karekiet, daar lokt de zonnedauw en spreiden zich de va rens, daar geurt de kalmoes en laat de roer domp zich hooren, daar steekt het sierlijke pijlkruid zijn blad en bloem omhoog en pronkt de zwanebloem aan hoogen stengel aan den waterkant. Daat gaat het weer open, daar gaat het alles weer open, wat de rijke natuurwereld in en om het rietland aan schatten te brengen heeft. Ik had juist dit deeltje als eerste uitge kozen, vóór de andere, voor Hei en Dennen In de Duinen en In Sloot en Plas, die later kwamen omdat vooral het rietland me trok en boeide en bekoorde, omdat we het als jongens van de dorpsschool hadden door kruist en afgespeurd. Toen nog alleen uit lust naar avonturen. Nu bleef het in de vacanties, ver van de groote stad, waar ik later op school zou gaan, het uitverkoren domein van speur- en zwerftochten, niet meer uit lust naar avontuur alleen, maar ook om er wat meer van te weten, er wat dieper in door te dringen, wat meer van de schoonheden en wonderen er van te zien, te ontdekken, te ontleden voor zoover dat mo gelijk en wenschelijk was. En wat is toen dat boeiende boekje van Heimans en Thijs se een prachtige gids geweest, voor mij en voor zoovelen, wat kan het nog voor jong en oud een uitstekende begeleider zijn, op zwerftochten door het waterland! In en om het rietland, het is er nu weer op het mooist. Het riet zelf behoort tot de planten, die het laatst oprijzen uit den win terslaap. Wanneer het overal in wei en bosch al groeit en bloeit en zingt en roept, is het in het rietland nog vrij kaal en dor. Maar nu zijn bij het voortgaan der Juniweken ook de riethalmen al hooger opgeschoten, de karekieten hebben er weer hun kunstige nesten in gebouwd, die hangen aan de hal men, en hun roept klinkt uit ieder rietveld en uit iedere rietzoom op. De gorzen, de zwartgekopte rietgorzen zijn er ook en bui telen om de stengels en het ranke witte vischdiefje, vol elegance, vliegt er over, de kiekendief zweeft voorbij en de roerdomp laat zich hooren, de winde, de latyrus slin geren zich langs de moeraspaadjes, de or chideeën bloeien en de munt gleurt alom: ik zou nog vele, vele kolommen kunnen vul len als ik het u alles zou willen noemen of beschrijven. Deze enkele greep moge vol staan om u opnieuw te toonen welk een rijk en kostelijk landschap, een van onze aller mooiste, wij in het karakteristieke Neder landsche rietland bezitten, een van de staag bedreigde deelen van ons vaderland, die de eeuwen door hun baten brachten, wier in- en omwoners nu ook onder de crisis lijden, maar die tot die onvervreemdbare gedeel ten mogen blijven behooren, waar'een oor spronkelijke en prachtige natuurwereld zich wild en welig in rijke veelzijdigheid ont plooit en kan blijven ontplooien. A. L. B. „Natuurlijk moet zoo Iets mij nou weer Juist over komen, terwijl lk ben uitgegaan om scharretjes te vis- schen." w .(Humorist), I

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 11