VOOK BEDRUKT LINNEN. EEN FIKSCHE REGENBUI. Wat nu? HELPT U ZELF. NIEUWIGHEDEN VOOR DE HUISVROUW. Een kijkj'e in de verschillende magazijnen. EEN RAADGEVING. HET MENU VOOR DE HEELE WEEK, EEN ORIGINEELE NACHTZAK. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. '562 Na het effen linnen Is het thans het bedrukte, dat aan de beurt is om favoriet te wor den voor de nazomersche ja ponnen en mantels. En won der is dat niet, als we de. snoe zige patroontjes zien, die in de handel zijn. Behalve, dat dit bedrukte linnen mooi is, is het ook zeer sterk. Men kan het ontelbare malen wasschen en het blijft als nieuw. Zoowel blouses, japonnen als mantels kan men er van maken. Op onze teekening ziet u: links: leuke linnen japon van effen linnen, gegarneerd met bedrukt materiaal. Het model is zeer eenvoudig, doch alleraardigst. Vleugelmouwtjes, een breede ceintuur en een klokkende volant aan de rok geven de japon iets aparts. Daarnaast ziet u een blouse van bedrukt linnen, gegar neerd met wit glasbatist. Tenslotte over een diago naal gestreepte zijden japon tot een driekwart lange pale- tot i 1 I Zelfs de meest voorzichtige vrouw kan het wel eens overkomen, dat ze in een regenbui komt te loopen en met verregende kleeren naar huis gaat. Het is dan zaak, de ontstane schade zoo snel mogelijk te herstellen. Voor natte costuums en mantels geldt als eerste regel: op een hanger laten drogen. Dan trekt men alles in de goede vorm en strijkt het met de hand zooveel mogelijk glad. Ziet men echter plooien en kreukels ontstaan, dan strijkt men het costuum, ter wijl het nog half nat is, op. Vlekken laat men rustig drogen en probeert ze dan door wrijven en borstelen te verwijderen. Voor alle kleedingstukken ook hoeden en schoenen geldt als grondregel, dat ze stofvrij moeten zijn. Wollen kleeren mogen niet snel gedroogd worden; want hierdoor krimpen ze. Crêpe georgette, waar men regen op ge kregen heeft, moet onder een niet te natte doek gestreken worden; waarbij men zich echter eerst van de kleurechtheid overtui gen moet. Natte hoeden worden niet op de haak van de kapbtok gehangen; want daardoor raakt het vilt uit zijn model. Het beste doet men de natte hoed, met de bol naar bene den. in een verwarmd vertrek te hangen en het model behoudt men, door de bol met papier op te stoppen- De rand kan men dan onder een vochtige doek een weinig opper sen en in de gewenschte vorm brengen. Fluweelen of velours hoeden verliezen de vlekken als men ze boven de damp van kokend water houdt. Natte schoenen moet men niet dadelijk op de leest zetten en heelemaal niet bij het vuur brengen; beter is, ze met papier, dat het vocht opzuigt, op te stoppen. Zijn ze heel erg nat, dan kan men ze nog beter op vullen met verwarmde lappen. Pas wanneer het bovenleer droog is, mogen ze op de leesten gezet worden, waarbij de zool naar boven gekeerd wondt, om beter te drogen. Dok hier heeft men eerst de modder ver wijderd. Regenvlekken op bruine schoenen verdwij nen wanneer men ze afwrijft met een in Na vele regenbuien gaat ook de gummi- regenmantel er op den duur vies uitzien. Een uitstekend middel om hem op te knappen is„ de mantel af te nemen met een in een mengsel van salmiak gedoopte spons. De mantel ziet er dan weer onberispelijk uit en de ondoordringbaarheid is grooter gewor den. Zeker, de paraplu is voor de regen; maar als er een flinke bui gevallen is, dan draagt het zeker niet tot het lange leven van dit nuttige voorwerp bij, om ze geheel uitge spannen te laten drogen. De natte paraplu mag men slechts half open zetten. Uitste kend is ook om de baleinen voorzichtig met olie in te smeren; maar dan moet men het zeer zorgvuldig doen; anders komen er vlekken in de zijde. Een paraplu moet men niet opgerold in een kast bewaren, daar door het uitdrogen de stofdraden licht af kunnen breken, ais men de paraplu weer gebruiken gaat. Een weinig zorg voor onze kleeding doet ze er langer goed uitzien en is dus een in directe besparing op ons kleedingbudget. Bovendien heeft men meer plezier van klee ding, die netjes is, dan van slordige. R. Het gebeurt vaak, dat, na lang gebruik de houten stoelen uit de keuken of van het tuinameublement een beetje wankel in de pooten worden en niet meer stevig staan. Het beste doet men dan driehoekjes van gedoopt wollen lapje. Om de zolen beetje te beschermen tegen het door- Sveeken met water, kan men ze, als de Schoenen nog nieuw zijn, behandelen met •Alle of vernis. Smerige en onooglijk gewor- tjen tascchen moet men opknappen met leer- BKÏ, -*• hout te zagen en deze vast te schroeven op ie manier, zooals op onze afbeelding duide lijk te zien is, om alle vier de pooten. De stoelen staan dan stevig en kunnen weer geruimen tijd dienst doen. WIJSHEDEN. 1. Menigeen acht zich onderschat, al3 men hem niet overschat. 2. Laf is het, het goede te erkennen en het na te laten. 3. Zijn gebreken wil men in de regel ook <bjj anderen vinden, zijn goede hoe danigheden wil men liefst alleen bezitten. 4. Wie geen grootheid naast zich kan dulden, toont hoe ver hij beneden haar staat. 5. De eene hand wascht de andere, zegt een spreekwoord; maar in zeer vele ge vallen worden ze geen van beiden schoon. 6. Vroege bijval wordt voor menig talent een valbijl. 7. Niet alle zuivere winst is zuivere winst. 8. Slechts het kleinste gedeelte der bloesems van ons leven kan bjj velen ver welken; zie rukken ze van te voren zelf uit 9. Afbreken is gemakkelijker dan op-, bouwen, behalve wanneer het luchtkasteelen betreft. 10. Bij een nietszeggende kop past gr wooplijk een te veelzeggende kop. De techniek bedenkt telkens nieuwe din gen om de huisvrouwen het leven gemakke lijker te maken. Hier volgt de beschrijving van eenige der laatste snufjes op huishoude lijk gebied: een metalen ..kogel", die om de theepot sluit, verhindert het koud worden der dranken. Het afdruppen en kringen maken van flesschen, die op het tafellaken gezet wor den, wort voorkomen door het „lekbakje", dat met klemmetjes om de flesch past. Zeer handig zijn de nieuwe citroenpersen, waarbij men niets van het sap verspilt. Een uitkomst voor de winkelende huls moeders is het leeren handvat, met aan iedere zijde verschillende haakjes, waaraan de pakjes gehangen worden. Men behoeft op deze manier niet bang te zijn, dat men pakjes ongemerkt zal verliezen, wat bij het in de handen dragen nog al eens voorkwam. De sinaasappelpers levert ons helder sap zon der pitten of vruchtvleesch. De nieuwste bad- thermometer heeft de vorm van een red dingsboei en drijft op het water. Voor de warme dagen brengt de „wonder- flesch" uitkomst, die voorzien van een batterij twintig koolzuurvullingen levert, zoodat we verschillende dranken „met spuit water" kunnen bereiden. Tenslotte is er in de handel gebracht een soort „etui" voor het bewaren van teere zijden kousen. R. Hier volgt een raad voor die vrouwen, die de gewoonte hebben, alles op te sparen en te bewaren. En dat zijn er meer, dan u misschien zou denken. Dat zijn van die vrouwen, die alles wat ze niet meer kunnen of willen gebruiken op zolder zetten of in kasten hangen met het idee: „Dat komt misschien nog wel eens van pa^. Ze vergeten die dingen natuurlijk glad en komt de schoonmaak of gaan ze verhuizen, dan weten ze met de rommel geen raad. Is u een van die vrouwen, die alles opbergen, neem dan de vol gende raad aan: Schrijf een briefkaart of geef een telefoontje naar een van die liefdadige instellingen, die oude kleeren, enz. gaarne in ontvangst nemen. Dan hebt u tenminste nog het prettige idee dat het door u geschonkene een doel heeft inderdaad nog van pas komt. De kleeren slijten toch ook door het in de kast hangen7 Waarom het dan niet liever weggeven Ook oude gebruiksvoorwer pen, speelgoed, e.d. wordt door de meeste weldadigheidsinstel lingen graag in ontvangst genomen. En men haalt het bij u weg ook!! Anders vergaat het u nog als de vrouw, dia toen ze zich bij haar echtgenoot be klaagde, dat ze niets had om aan te trekken, door deze mee naar de kleerenkast ge nomen werd waar bijna geen ruimte meer over was, zoo veel japonnen e.d. hingen er. „Oh ja," zei ze, „maar dat is allemaal al jaren oud en lang uit de mode. Dat kan ik niet meetr dragen!" „Waarom heb je het dan bewaard?" „Omdat het misschien nog wel eens van pas kon komen!" „Nu dan komt het op het oogenblik van pas. Je hebt toch niets om aan te trek ken!? Gebruik dit dan!!" RITA VAN B. Zondag: tomatensoep; saucijsjes, bloemkool, gekookte aardap- pelen; sneeuwpudding; fruit. Maandag: roastbeef, snijboonen, gekookte aardap pelen; caramelvla. Dindsdag: osselappen, spercieboooen, gekookte aard appelen vanillevla met frambozen. W oensdag: kalfslapje» doppers, gekookte aardapi pelen; fruit. Donderdag: biefstuk, sla met mayonnaise, gebakken aardappelen; Vrijdag: gestoofde aal, botersaus, gekookte aard appelen; wentelteefjes. Zaterdag: gehakt, peulen, gekookte aardappelenj drie-in-de-pan. De origineele nachtzak, die men op de nevenstaande afbeelding ziet, is gemaakt van lichtblauwe crêpe de chine en geborduurd met een alleraardigst motief, n.1. een nacht wacht. Deze nachtzak, die overdag op de sprei ligt, kan 's nachts opgehangen worden. Kiest men liever geen blauw, omdat deze kleur niet goed overeen komt met de kleur van de sprei, dan staat het natuurlijk vrij een andere tint te kiezen, die beter ermee harmonieert. Om deze nachtzak te vervaardigen maken we een zak, die 35 centimeter hoog is en 20 centimeter breed. Dan teekenen we de nachtwacht op dat gedeelte waarvan we de bovenkant willen maken, hechten dit op een stuk gewatteerd satijn. Daarna borduren we de omtrekken van de nachtwacht, hetzij i11 harmonieerende, hetzij in contrasteerende tinten. Als dit gedaan is, stikken we de zij naden van de zak dicht. Dan doen we de voering er in en hechten deze aan de bovenzijde vast op het crêpe de chine. Als dat gedaan is. kunnen we beginnen de ringen aan te naaien. Hiervan zet men er vier aan de voor- en achterzijde. Door deze ringen wordt een satijnen lint gehaald in een kleur, die iets donkerder is, dan het crêpe de chine. Aan beide zijden maakt men een paar groote strikken. Dit is een aardige afwerking, i en- slotte naait men er nog een paar lussen aan, waaraan we de zak 's nachts op kunnen hangen. Deze nachtzak, die zeer decoratief is, zal alleraardigst staan in uw slaapkamer. Ook is het een allerliefst voorwerp om als ge schenk te dienen voor een Jong meisje. Veel moeite om het te vervaardigen kost het niet, evenmin tijd of geld- En als het klaar is, is het een voorwerp, waarvan zoowel de geefster, als degene, die het ontvangt, veel plezier heeft. Kan dit alles u nu nog niet verleiden, om het nachtzakje eens te gaan maken. Me vrouw? MARJAN B. Amsterdam. Bij dit bedrag wordt 6 ets. extra be rekend voor por- to-kosten. 560 Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden voldaan per postwissel, in postzegels, of per postgiro 41632. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij be stelling duidelijk het nummer van het gewenschte patroon op te geven en tevens de verlangde maat. d. w. z. Iboven-, taille-, heupwijdte enz. Gelieve ver der naam en adres zoo volledig en nauwkeurig mo gelijk te vermel den men voor komt daardoor on- noodige vertra ging in de op- sturing. a Nr. 562: aar dige middagjapon van donkerblauwe taitzijde, gegar neerd met een groote ronde kraag van wit piqué of wit glasbatist. Het model is een voudigdoch ge distingeerd. Be- noodigd materiaal 4 meter taft van 90 c.M. breedte en 75 c.M. piqué, Nr. 560: frisch katoenen japon netje gegarneerd met wit piqué. Benoodigd mate riaal 4 meter katoen van 8Q c.M. breedte en 75 c.M. wit piqué. Deze patronen zijn in alle maten tegen de prijs van 0 50 ets, per stuk te verkrijgen bij de .Afdeeling Knip patronen" van de Uitgeversmaat schappij ..De Mijl paal", Singel 91,

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12