Aqmda ^mnetdand Stad en Omge ruime armslag aan dr. colijn. OP EEN SMOKKELAUTO GESCHOTEN. Opsporing van den bestuurder verzocht. EEN TRAGISCH STERFGEVAL. Te Den Bosch. ONGELUK OP ONBEWAAKTE Eén doode en een zwaar gewonde. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Harmonie, half 8, t/m. Dinsdag, hoofdn Ein Stern fallt vom Hiir.mel (rom., geprolon geerd); hoofdrol Joseph Schmidt. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdag- en Donderdagav., half 8 hoofdnummer De vlucht naar het geluk (rom.), hoofdrol Dick Powell. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer Onder moeders vleugels (rom.); hoofdrol Kathari ne Hepburn. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopend voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria Theater half 8, eerste hoofdnum mer Twaalf ambachten en dertien ongeluk ken (kom.), hoofdrollen Stan Laurel en Oli- ver Hardy; tweede hoofdnummer De groote schoonmaak (klucht), hoofdrol Anny Ondra Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Theater Cinema Americain, half 8, eerste hoofdnummer De witte demon (myst.); twee de hoofdnummer Ridders van den kouseband (kom.), hoofdrol Sidnay Howard. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zondag 28 Juli. 2 uur, Wielerbaan Wieringen, intern. Wie lerwedstrijden, o.a. HollandBelgië. 7 uur 's av., Alkm. wielerbaan, wedstrij den, w.o. van koppels. 8.15 uur, Sted. Muziektuin, Operaconcert door de Haarl. Ori-estvereeniging o. 1. v Marinus Adam. 2—5 en 7—9 uur, in de herv. kerk te Eg- mond aan den Hoef, tentoonstelling hand werken. Zomerfeest Schoorl: 2 uur volks- en kin derspelen; 5 uur feestbal bij Nic. Schuijt. Colijn in staat is gesteld, terwijl de politici beraadslagen, te doen wat de tijdsomstandig heden vereischen. Het komt er thans op aan de tegenstel lingen niet meer te verscherpen dan noodig is. Hoe eerder practische mannen uit de te genwoordige regeeringspartijen tot elkaar komen en, met terzijdestelling van persoon lijke overwegingen, een gemeenschappelijk program opstellen, hoe beter dat zal zijn. Er staan groote landsbelangen op het spel. In laatste instantie gaat het er zelfs om onze democratische vrijheden te verdedigen. Laat het parlement toonen, dat het opgewassen is voor zijn taak. Doet het dat niet, dan zul len de anti-parlementaire stroomingen in ons land slechts aan kracht toenemen. De Standaard (a.r.) zegt: Dat dr. Colijn uitsluitend aan de R.K. om vertrouwen vroeg, vloeide volgens de Stan daard voort uit de door de R.K. zelf gescha pen situatie. Had de R.K. Staatspartij een ernstig woord van waarschuwing gericht tot de R.K. bladen en personen, die zonder eenige terughouding en beperking het kabi net maandenlang op de meest scherpe wijze bestreden: had de heer Aalberse, in zijn eerste rede over het bezuinigingsontwerp en het beleid van het kabinet, laten blijken, dat hij en de R.K. Kamerclub geenszins instem den met de felle critiek, welke vele R.K. bla den dagelijks aan hun lezers voorzetten, dan zou de situatie zeker een eenigszins andere zijn geweest, maar noch het een, noch het ander is geschied. Het A 1 g. H b 1. (lib.) zegt: Eenerzijds zijn er redenen om te vermoe den, dat deze opdracht weinig kans van sla gen heeft. Aan den anderen kant kan men toch moeilijk aannemen, dat een serieus poli ticus het op een regeeringscrisis zou laten aankomen, wanneer hij de consequenties daarvan niet terdege onder de oogen had gezien en zijn bestek reeds had gemaakt. Een der grootste onzekerheden betreft thans de vraag, welke monetaire politiek wij van een kabinet onder roomsch-katholieke signatuur mogen verwachten. Prof. Aalberse zelf heeft nog zeer onlangs te Genève zeer duidelijk gezegd, dat hij van devaluatie geen heil verwacht, en gewezen op het totaal on juiste uitgangspunt van de z g. „koopkracht theorie", welke ten grondslag ligt aan de idee van opwekking van het economische leven door monetaire maatregelen en uitvoe ring van openbare werken op groote schaal. Hiertegenover 6taat echter de zeer duistere uitlating van prof. Aalberse in zijn Kamer rede van Dinsdag J.I., waarin hij het had over de „vrijmaking van het bedrijfsleven". Dit kan zoowel beteekenen verdere „conse quente deflatiepolitiek'' door veel drastischer ingrijpen in de vaste lasten, als devaluatie, en ten slotte ook beide. Dat is het voordeel, maar ook, zegt het blad, het nadeel van economische vaagheids- leuze. Het streven intusschen om, hangende de oplossing van het politieke conflict, geen toe stand te laten ontsaan die tot een onherstel bare de facto devaluatie zou leiden, die na derhand door een nieuwe regeering, die deva luatie zou verwerpen, niet meer zou kunnen worden ongedaan gemaakt, verdient aller wegen' steun. Een politiek van ongelukken door tijdelijke kortsluiting in de leiding kan niemand wenschen. DeMaasbode (R.K) laat zich als volgt uit: Het blijkt weer, dat H.M. de Koningin Hare taak ten volle begrijpt en inzag, dat snel handelen noodzakelijk is. Onze landsvrouwe wijst den weg, die thans moet worden gegaan: de medewerking moge algemeen zijn, met terzijdestelling van zelfs het meest verklaarbare sentiment. Zou het mogelijk blijken een kabinet te for- meeren, dat met recht den naam van natio naal zou kunnen voeren, dan ware dit wel bij uitstek de oplossing, door het landsbelang thans op de allereerste plaats geboden. Wij erkennen, dat de wetenschap dat het roer rustte in de ongetwijfeld sterke, rustige en ervoren hand van dezen man, verre boven de gewone maat, van inzicht in de inter nationale economische verhoudingen, van breede visie ondanks zijn vast zitten aan denkrichtingen en toestanden van een voorbij verleden van diep-christelijke overtuiging bovenal, ons een gevoel van gerustheid gaf, dat wij zeer noode missen. H e t V o 1 k (S.D.A.P.) vraagt zich of hoe het nu gaan zal: Het is duidelijk, zegt het blad, dat de katholieken vooralsnog weinig neiging ver- toonen, uitsluitend met de sociaal-democraten in zee te gaan. De overwegingen, die het katholieke stand' Eunt betalen, zijn ongetwijfeld niet zonder eteekenis. Voor het welslagen van de con structieve welvaartspolitiek is verbreeding van het parlementair blok van vijftig leden, dat sociaal-democraten en katholieken te zamen vormen, inderdaad gewenscht. Het blad zinspeelt verder op een samen werking met de Chr.-Historischen en de vrij zinnig-democraten. De Nieuwe Venlosche Crt. (R.K.) is niet tevreden. Moet, zegt het, dat Aalberse een nationaal kabinet vormt, waarin ook de socialisten plaats nemen? Dat zullen zij èn anderen wel weigeren. Dus een z.g. nationaal Kabinet in geest gelijk Colijn dat deed? Dat lukt hem niet, wijl de anti-revolution- nairen absoluut weigeren, omdat hij Colijn deed vallen, naar zij beweren. Zullen ze ook weigeren in een kabinet zit ting te nemen, dat samengesteld wordt door een niet-katholiek, bijv. jhr. De Geer? Wij hebben hoop, dat ze dit niet zullen weigeren. Dan zou een niet-katholieke als formateur aangewezen zijn, wijl hij een kabinet zou kunnen vormen op breedere basis, wat dus sterker is en beter. Vooral voor een moeilijke tijd als waarin we nu leven. Aalberse zou bovendien onmogelijk zijn, wijl voor zijn Brüning-politiek geen meerder heid te krijgen is bij de groepen, die tot heden in het kabinet vertegenwoordigd zijn. En een mr. Steenberghe als een Van Zee land laten optreden, zou devaluatie beteeke nen. Wat willen we toch ook niet. Ook om het groeiende anti-papisme, dat goed werken ten zeerste zou bemoeilijken, meenen we een katholiek kabinetsformateur te moeten afraden. Ofschoon wij prof. Aalberse èn door de omstandigheden èn om zijn persoon, politiek en groote talenten feitelijk den aangewezene achten, en wij een opdracht uit vaderlands liefde, verantwoordelijkheidsgevoel en idea lisme cok niet zouden willen weigeren, even min als in het moeilijke jaar 1918, achten wij het in de gegeven omstandigheden toch beter zoo besluit het blad, dat het een niet-katho liek wordt. DE PROFESSOR AAN HET CONFEREEREN. Nadat minister van Staat prof. mr. P. J. M. Aalberse gistermorgen van H.M. de koningin de opdracht had ontvangen tot vorming van een parlementair kabinet, op zoo breed mo gelijken grondslag, heeft de formateur, zoo schrijft de parlementaire redacteur van de Telg., terstond gistermorgen een aanvang gemaakt met het consulteeren van de voor naamste fractieleiders. Prof. Aalberse heeft allereerst geconfe reerd mei den heer J. J. C van Dijk, bij aan vankelijke ontstentenis van den anti-revoluti- onnairen fractieleider, den heer J. Schouten, die zich echter eenigen tijd later ook bij prof. Aalberse heeft vervoegd Daarna heeft de leider der sociaal-demociatische Kamerfractie, de heer J. W. Albarda. prof. Aalberse be zocht; hun onderhoud heeft ongeveer ander half uur geduurd. Tot hedenavond laat heeft prof. Aalberse met verschillende politieke persoonlijkheden geconfereerd. Zaterdagochtend zal de forma teur zijn besprekingen voortzetten. Wanneer nu ook de besprekingen met de Christelijk-Historische, Vrijzinnig-Democra tische en Liberale fractieleiders een vlot ver- oop hebben, wordt het niet geheel uitgesloten geacht, dat prof. Aalberse, gevolg gevend aan den door H. M. de koningin uitge sproken wensch de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen, wellicht nog Zaterdag verslag Z3l kunnen uitbrengen van het resultaat zijner stappen. In ieder geval mag wel worden aangenomen, dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, de formateur zich uiterlijk Maandag naar H M. de koninging zal begeven. In parlementaire kringen wordt vrij alge meen verwacht, dat in ieder geval de Anti- Revolutionnaire. de Vrijzinnig-Democratische en de Liberale fracties niet bereid zullen worden gevonden tot de vorming van een parlementair kabinet op breede basis mede te werken. Is de ontwikkeling van zaken aldus, dan zal dit beteekenen. dat de forma teur de opdracht, als onvervulbaar gebleken, zal moeten teruggeven. Omtrent hetgeen daarna zal geschieden, verdiept men zich slechts in gissingen. De Kroon kan daarna aan prof. Aalberse op dracht geven tot het vormen van een extra parlementair kabinet, dat dan b.v. zou kun nen bestaan uit r.k., s.d. en c.h. indien althans een voor deze partijen aanvaardbaar pro gram zou kunnen worden opgesteld. Echter wordt ook niet verworpen de mogelijkheid, dat het kabinet-Colijn. al dan niet gerecon strueerd, na een of twee mislukte pogingen van den r.k. formateur, voorshands aan het jewind zou blijven in verband met de bui tengewone omstandigheden. IS PROF. AALBERSE TEGEN DEVALUATIE? Naar aan het ANP. wordt medegedee'd, wordt in parlementaire kringen met stellig- ïeid verwacht, dat. indien prof Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het be- ïoud van de waardevastheid van onzen gul den zal blijven waken als zulks tot dusver is geschied. j Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Nederlandsch regeerings- gedelegeerde op de jongste internationale ar- beidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan een zoo ver moge lijk gaande deflatie de voorkeur te geven. Het Hbl. schrijft: In normale omstandigheden pleegt, ingeval een kabinet ontslag verzoekt en het staatshoofd dit in overweging neemt, steeds aan het dan demissionaire ministerie verzocht te worden, de loo- pende zaken af te doen. Ditmaal, nu de omstandigheden van bij zonderen aard zijn, is volkomen terecht blijkens de verdere formuleering, van wat de koningin aan het ontslag gevraagd heb bende kabinet verzocht heeft, ruimere arm slag aan dr. Colijn c.s. verstrekt. En dit wel op die wijze, dat het thans demissionaire kabinet hierdoor niet alleen gerechtigd zal zijn, voor zoover dat nog een bepaald oogenblik noodig mocht wezen, Koninklijke Besluiten te doen nemen, onder meer in het belang van de verdediging van den gaven gulden, maar ook om te dien einde eventueel maatregelen van wetgevenden aard voor te stellen, en in het parlement te verdedigen. Wellicht heeft het uitstel der beslissing van den ministerraad inzake het advies aan de Koningin verband gehouden met het tref fen van voorbereidingen of althans met het bestudeeren van maatregelen, die het straks misschien nog in bepaalde eventualiteiten zou moeten nemen. AV.R.O.'s JAARVERGADERING TE DEVENTER. Redevoeringen van den voor zitter, den heer G. de Clercq en van den directeur van het Om roepbedrijf, den heer W. Vogt. De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft hedenmiddag in de foyerzaal van den schouwburg te Deventer haar achtste jaar- lijksche algemeene ledenvergadering gehou den. Op voorstel van den voorzitter G. de Clercq werd onder applaus der vergadering besloten tot het verzenden van een telegram van verknochtheid aan H. M. de Koningin Zijn rede vervolgende, zeide de heer de de Clercq: Wanneer ik den toestand van de A.V.R.O. in één enkelen volzin zou moeten schetsen, dan zou ik kunnen zeggen: „Het gaat ons best! Wij staan er goed voor!" Er is vrede en vertrouwen en rust in onze gelederen en wij kunnen al onze krachten geven aan vruchtbaren opbouwenden arbeid Na gewezen te hebben op de toenemende bemoeienis van de overheid met den omroep, zeide spreker, dat nog niet opgeloste kwes ties, waarbij ook de regeering niet door den omroep betrokken is geworden, die zijn tusschen radio en pers en radio en het bureau voor muziek-auteursrecht. Ons kantoorgebouw jn Amsterdam is 'n sieraad van de Keizersgracht en onze nieu we studio in Hilversum rijst nu zoo snel omhoog, dat wij allen popelen van verlangen het schoone bouwwerk, dat tot de modernste best uitgedachte studiogebouwen van Euro- po zal behooren, voltooid te zien. De verhouding tusschen A.V.R.O. en overheid was ook in het afgeloopen jaar Heel veel vraagstukken, de organisatie van den omroep (als geheel) betreffende, kwamen er niet aan de orde. Spr. gaf uiting aan de hoop, dat voor het vraagstuk der zendtijdverdeeling een rege ling zal worden getroffen, waarbij aan ge rechtvaardigde verlangens van de A.V.R.O. zal worden tegemoet gekomen. Spreker memoreerde tenslotte den terug keer van den omroeper Guus Weitzel en uit te den wensch, dat de vergadering zal wor den voortgezet in de overtuiging, dat de A.V.R.O. gedragen wordt door den trouw, de offervaardigheid en de hartelijke genegen heid van haar 200.000 luistervinken (lang durig applaus). Redvan den heer W. Vogt. Bij de behandeling van het jaarverslag en rekening en verantwoording over 1934, hield de directeur van het Omroepbedrijf, de heer W. Vogt, een rede, waarin hij er op wees, dat er in deze zorgelijke tijden weinig uiterste krachten moeten inspannen om dit ledental in 1935 op peil te houden. De oorzaken zijn natuurlijk in de eerste plaats te zoeken in de slechte tijdsomstan digheden. Echter tegen de overweging: de A. V. R. O. heeft geld genoeg, wilde spr met kracht waarschuwen; alle Nederland- sche radio-luisteraars mogen bedenken, dat zij nimmer op goedkooper wijz. een omroep zullen kunnen verkrijgen dan nu door het eendrachtig samenwerken van de A.V R.O. en haar leden mogelijk is. 'De vraag besprekende, waarom een groot deel van het Nederlandsche volk zich niet achter de A. V. R. O. heeft geschaard, zeide spr., dadelijk te ontkennen, dat dit komt om dat dat groote deel van het Nederlandsche volk de A. V. R. O. niet genegen is, of dat het bezwaar heeft tegen de denkbeelden, die de A. V. R. O. ten aanzien van den Neder- landschen omroep vóór staat. Het feit dat de .egenstanders hun aanhang hebben, komt in spr.'s oogen door de voor stelling, die die andere omroepen hebben gegeven van gevaren, die zouden ontstaan voor andere dierbaarder goederen dan de omroep, wanneer men zich achter de Avro plaatste. Het niet algemeen volgen van de A.V.R.O. heeft niet een positieve oorzaak, maar een negatieve n.L: vrees, die geestelijke en zede lijke goederen, die men in geen geval in ge vaar brengen wil, onbewust afbreuk te doen Nu weten wij aldus spr. dat dit ge vaar denkbeeldig is. Deze waarden zijn bij de A. V. R. O. veilig A. V. R. O. beteekent: rechtvaardigheid. Wij bewegen ons, als A. V. R. O., op een speciaal terrein van de maatschappelijke werkzaamheid. Wij zijn omroepers en wi willen niet anders dan omroepers zijn. Wi willen omroepen voor het geheele Neder landsche volk en iedereen ongeacht gods dienstige of politieke overtuiging is bT ons welkom en geestelijk veilig Ons past he kleed van den Maatschappij-Missionaris niet Wij willen nochtans hopen, dat er een oogenblik kome, waarop men ons niet meer voorhoudt: Van U kan geen goeds komen, want ge zijt niet een der onzen", maar waar op men zegt: „Van U is het goede en het goedgemeende, deswege zijt ge van ons allen en vóór ons allen". Wij zullen voortgaan naar beste weten en kunnen, onze rijk geschakeerde taak te ver vullen. Wij zullen beproeven door onze daden steeds meer Nederlanders voor de A. V. R. O. te winnen. Wij zullen niet ver sagen in het nastreven van ons doel: De A. V. R. O. de Algemeen Omroep van geheel onze natie. (Krachtig en langdurig applaus). De brigadecommandant der koninklijke marechaussee te Sprundel (N.B.) heeft aan houding en voorgeleiding verzocht van den onbekenden bestuurder van een auto, ge nummerd N 25962. Deze auto kwam eergisteravond omstreeks 10 uur in snélle vaart over de Belgische grens, waarschijnlijk smokkelwaren vervoe rende. De chauffeur gaf aan de sommatie van de marechaussees om te stoppen, geen gehoor, waarop deze het vuur op de auto openden, echter zonder resultaat. Het is evenwel mogelijk dat de bestuur der gewond is. Een lantaarn zou vernield zijn. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de auto te Eindhoven was verhuurd aan den 22-jarigen Fr. Saamen, aldaar. Of deze den wagen bestuurde, staat echter niet vast De feestvreugde te 's-Hertogenbosch is gisteren verstoord door een tragisch sterf geval. In Casino was een reünie van de ouden van dagen die gisteren hun feestdag hadden en onder leiding van het comité Am- bok (Amusement voor minvermogende ouden en kinderen) gisterochtend Oud 's Hertogen bosch bezochten om daarna in Casino aan een feestmaal aan te zitten. De maaltijd was juist enkele oogenblikken beëindigd, toen het gezelschap zich gereed maakte om een dansje te doen. De heer L. C Puls, penningmeester van het comité Am- bok, geleidde een der oude vrouwen ten dans toen hij plotseling dood neerviel. Een hart- verlamming had een einde aan zijn leven naamlooze vennootschappen en maatschap- gemaakt. Zijn echtgenoote was getuige van pijen zijn, die op zulke van bloei en voorspoed dit tragisch verscheiden. De feesten van het sprekende cijfers kunnen wijzen als de comité werden onmiddellijk afgelast. A.V.R.O. Bedroeg het saldo der beschikbare midde len reserves op 1 Januari 1934 ruim 2 millioen gulden, op 1 Januari 1935 was dit gestegen tot ruim 2% millioen gulden. Deze cijfers moeten dan nog beschouwd worden, los van de belangrijke „stille reserve", die gelegen is in de steeds in omvang en aantal toenemende bezittingen van de A. V R. O. als: het kantoorgebouw te Amsterdam, een uitgebreide technische apparatuur, een groot gramofoonplaten-archief en een deel van het kapitaal, dat van vorm veranderd is, n.1. de nieuwe studio. In vele A. V. R. O.-gezinnen wordt bijna gebrek geleden, o' men heeft er op zijn minst moeite de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het mag onder deze omstandigheden niet verwonderen, dat er in het cijfer van de contributiegeldcn der Luistervinken een daling te bespeuren valt. Mogen wij er gezien de omstandigheden echter niet tevreden over zijn, dat deze daling thans ten opzichte van de contribu ties van 1934 zich tot ongeveer 10 pet. beperkt? Onder deze omstandigheden kan het de Algemeene Vergadering niet moeilijk vallen, den gang van zaken bij ie A. V. R. O. met eenige gerustheid te beoordeelen. Toch zijn er syptomen die ons donkerder schaduwen doen zien dan wii vroeger wel hebben bespeurd. In het leaental is een kleine achteruitgang te bespeuren. Het jiiste aantal leden bedroeg op 1 Januari 1935: 198.187 en wij zullen onze Op den onbewaakten overweg in het Kanaal Zuid te Apeldoorn van den locaalspoorweg ApeldoornArnhem is gisteravond te acht uur een motorfiets, bestuurd door den 18-jarigen O. W. den Hengst uit Delft, met als duopassa gier den 20-jarigen H. v. Rossum uit Apeldoorn door een locaaltrein, die om 20.09 te Apeldoorn moest aankomen, gegrepen en meegesleurd. Va-- Rossum werd op 25 M. afstand van den o erweg van de motorfiets geslingerd. Zwaar gewond en in bewusteloozen toestand bleef hij langs den spoorweg liggen. Eenige meters ver der werd ook den Hengst van den motor ge worpen en deerlijk verminkt. Hij moet op slag zijn gedood. Op 250 M. afstand stond de trein stil en is de motorfiets er onder uit gehaald. Het voertuig was geheel vernield. De gemeen tepolitie onder leiding van den wnd. commis saris J. Helder met assistentie van den adj. insp. de Groot was spoedig ter plaatse, alsmede dokter Gispen uit Apeldoorn. De laatste heeft den zwaar gewonden v. Rossum verbonden. Van Rossum is daarna vervoerd naar het Alge meen Ziekenhuis te Apeldoorn. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het lijk van den Hengst is per politie-auto naar het politiebureau te Apeldoorn vervoerd. Naar wij vernemen heeft de machinist Vlogtman tijdig fluitsigr alen gege ven. Ooggetuigen verklaren dat de motorrijder voor het oversteken van den overweg nog even weifelde, doch het ten slotte toch heeft gedaan, wat zijn ongeluk werd. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag, 27 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 768,3 m.M. te Scilly en Brest. Laagste barometerstand 739,4 m.M. te Leydisfjord. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag, 28 Juli: Meest matige zuidelijke tot westelijke wind; half tot zwaar bewolkt of betrokken; kans op regenbuien; weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. De depressie strekt haar invloed steeds ver der naar het zuiden uit. De daalgebieden ne men thans hun weg over Schotland naar het Kattegat. Tegelijkertijd is de druk bezig een kern te vormen over Frankrijk en centraal- Europa, waardoor de wind benoorden de 50ste breedtegraad overal naar west omging en in de bovenlucht met grootere snelheden. De westelijke winden brachten in ons land en in Frankrijk eenige afkoeling en gaven aan leiding tot onweersregens. Het regengebied langs den zuidrand der depressie strekt zich nog niet zuidelijker uit dan de 55ste breedtegraad. Een koude luchtstroom over het oostelijk Oostzeegebied en Finland verdrijft de zomerwarmte uit oost-Europa. Voor het volgende etmaal Is een matige westelijke wind te verwachten met afwisse lend zware en lichtere bewolking en moge lijk enkele regenbuien. LICHT OP! Hedenavond voo- rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 9.30 uur licht op. HOOG- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Juli. Dat. Hoogwater Laagwater vm. nam. vm. nam 28 238 311 11.16 1146 29 3.26 3.55 0.07 30 4.09 4.35 0.32 0.50 31 4.45 5.11 1.13 1.29 HOOG- EN LAAGWATER te BERGEN AAN ZEE. Dat. Hoogwater Laagwater vm. nam. vm. nam. 28 241 3.14 11.28 11.58 29 3.29 3.58 019 30 4.12 4.38 0.44 1.02 31 4.48 5.14 1.25 1.41 HET KAASDRAGERSJUBILEUM. Gisteravond is het feest ter eere van het 60-jarig jubileum van den kaasdrager J. Dijkman voortgezet met een traditioneele fuif in het Waaggebouw. Zeer velen waren daar aanwezig en zeer velen hebben daar het woord gevoerd, w.o. burgemeester van Kinschot, de raadsleden Govers en Stoutjes* dijk, de directeur van het marktwezen de heer Voorthuysen, de heeren Keijsper, enz. Wethouder Bonsema bood namens de marktcommissie bloemen aan en de heer Grondsma had een enveloppe in zijn zak van de vereeniging van kaashandelaren in \Toordholland en overhandigde die aan den jubilaris. Het feest, dat tot laat in den nacht duur de, was zeer vroolijk en voor den jubilaris onvergetelijk. NAT. BEIAARDWEDSTRIJD TE ZWOLLE. De heer van Langen wint tweeden prijs. Gisteravond is de vierde nationale leiaardwedstrijd van de Nederlandsche Klokkenspelvereeniging te Zwolle aange vangen met een wedstrijd voor bewerkingen van bekende composities voor den Beiaard. Er was een wedstrijd „beiaard-bespeling". Een eersten prijs werd niet toegekend, doch de heer P. A. van Langen uit Alkmaar werd een goede tweede met 385 punten. Hij speelde een improvisatie van hem zelf. DOOR AUTOBUS OVERREDEN EN GEDOOD. Toen gistermorgen de landbouwer J. Pol man van zijn land bij de kaasfabriek te Purmerend met zijn driewielige kar, bela den met mest, den Purmer-Oosterweg op wilde rijden, werd hij aangereden door een autobus van de firma Fontijn, die uit de richting Edam den weg af kwam. P. werd van de kar geslingerd en door de autobus overreden. In ernstigen toestand is hij naar het gemeentelijk ziekenhuis te Pur merend overgebracht, waai hij kort na aan komst aan de opgeloopen verwondingen i* overleden. HET WERK AAN DEN VOOR- EN Z1JDAM. Gieter is het werk aan den Voor- en Zijdam officieel gereed gekomen en opgeleverd. Een mooi stuk werk is tot stand gebracht. Naar menschenberekening kunnen de walmuren eeuwen mee. De Voordam is belangrijk verbreed, zoodat het verkeer daar veel beter kan geschieden. Wij wenschen van dit feit geen melding te maken zonder een compliment aan den aanne mer en speciaal aan den uitvoerder, den heer H. Punt, te hebben gebracht.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2