Aqmda Bezoekt KLEIN ARTIS. I Stedel ij k Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. HOE DE DAILY EXPRESS OVER DEN TOESTAND DENKT, In een moeilijk parket. De Vrijz. Dem. en de vorming van een parlementair kabinet. Siad en Omqeoina Eischt BOOG Azijn! Goedkoop, maar fijn! ^Binnenland BRAND TE OOSTERBEEK. RUMOERIGE LANDDAG BIJ NIJMEGEN. Leden van de N. N. S. A. P. in conflict met politieke tegen standers. Weec&edcht Weeroverzichf. Aardappelziekte. HOOO- EN LAAGWATER TE EGMOND AAN ZEE. Juli, HOOG- EN LAAGWATER TE BERGEN AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam. Harmonie, half 8, t/m. Dinsdag, hoofdn Ein Stern fallt vom rlimmel (rom., geprolon geerd); hoofdrol joseph Schmidt. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag- en Donderdagav., half 8, hoofdnummer De vlucht naar het geluk (rom hoofdrol Dick Powell. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half 3, matinee. A. B. T., half 8, hoofdnummer Onder moeders vleugels (rom.); hoofdrol Kathan ne Hepburn. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria Theater half 8, eerste hoofdnum mer Twaalf ambachten en dertien ongeluk ken (kom.), hoofdrollen Stan Laurel en Oli- ver Hardy; tweede hoofdnummer De groote schoonmaak (klucht), hoofdrol Anny Ondra Toegang voor eiken leeftijd. Theater Cinema Americain, half 8, eerste hoofdnummer De witte demon (myst.); twee de hoofdnummer Ridders van den kouseband (kom.), hoofdrol Sidnay Howard. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 29 Juli. 2—5 uur, in de herv. kerk te Egmond aan den Hoef, tentoonstelling handwerken. Donderdag 1 Augustus. 2 uur, concours-nippique te Midden- Beemster. roomsch-katholieken hebben, om met het perscommuniqué te spreken, een samenwer king uitsluitend met de s. d. geen „genoeg zaam breede basis" voor het nieuwe bewind geacht. De heer Aalberse heeft het toen durven bestaan, H. M. te verzoeken, aan de op dracht geen gevolg te mogen geven. De eerste poging is dus mislukt. De aan- richters van de schade in ons staatkundig en economisch leven bekennen, aldus het blad deze niet te kunnen herstellen. Vanzelf rijst de gedachte aan het aanblij ven van het demissionnaire kabinet of aan een nieuwe opdracht aan den heer Colijn, nu de verwekkers van de crisis vrees voor ver antwoordelijkheid aan den dag hebben ge legd. De taak van den heer Colijn zal dan echter weinig benijdenswaardig zijn. De po sitie van de drie r.k. ministers in zijn kabi net zou heel moeilijk worden, gesteld zij zou ijk genegen zijn hun portefeuille te behouden. En hoven zijn geheele kabinet zou het zwaard van Damocles der r.-k. oppo sitie met haar sleutelstelling in de Kamer blijven hangen. Waar de crisis echter niet op normale wijze kon worden opgelost, zou men wel met een abnormale oplossing genoegen moeten nemen, waarvan het odium opnieuw op de R.K. Staatspartij komt te rusten. Aan het gezag van het onmachtig gebleken parle ment zal die partij dan in elk geval meer af breuk hebben gedaan dan aan het gezag van het kabinet. Wij hebben echter af te wachten besluit de N. R. Crt. of niet eerst nog een andere op lossing zal worden bepro fd. Onder het opschrift De Vrouwe der duinen waakt over den gulden, schreef de Daily Express Za terdag het volgende: Een eenzaam en landelijk buitenhuis ligt midden in de duinen dicht bij Sche- veningen aan de Hollandsche kust. Maar de oogen van de geheele financieele wereld zijn erop gevestigd. Want daarbinen bewaakt koningin Wilhelmina, de vier-en-vijftig-jarige vorstin-weduwe, den gulden; daar ver dedigt ze de goudwaarde tegen z'n vijan den en houdt ze het lot van Holland's financiën in handen en van Holland's goed bestuur. Ze ziet het goud haar land uitvloeien, vandaag alleen al voor 3.000.000 pond sterling, maar ze blijft besloten den stroom te keeren. Vanmorgen ontving ze reeds vroeg en met tegenzin de beslissing van dr. Colijn (den kampioen van den gouden gulden) en zijn kabinet veroorzaakt door de R. K. Staatspartij. Later riep ze den tegenstander op van den demissionairen premier, professor Aalberse, leider der Katholieken en ze droeg hem op een regeering te vormen, doch gaf er hem enkele dagen slechts voor. Rustig strijdt Ze voor den gulden en Zo verlangt dat het nieuwe kabinet op zoo breed mogelijke basis ruste. Professor Aalberse is in een moeilijk parket. Om macht te krijgen, moet hij een aantal sociaal-demcoraten, voor standers van devaluatie, als ministers opnemen. Maar hij-zelve is tegen devaluatie. Hij is vóór de handhaving van de goud waarde van den gulden. En hij weet den wensch der koningin. Als hij met de socialisten samengaat, valt hij onherroepelijk haast. Dan kan men als zeker aannemen, dat de ko ningin dr. Colijn terugroept. Ondertusschen blijft dr. Colijn, door de eigenaardige, politieke situatie in Holland, hoewel hij demissionair is, de financieele „dictator" van de koningin, met alle macht om zoo noodig dringende maatregelen te nemen, die den gulden van devaluatie redden. Woensdag verloor Holland 3.000.000 pond sterling aan goud; Donderdag 7.000.000 en Vrijdag weer 3.000 000 pond sterling. Vijf ton daarvan, ter waarde van bijna 1.000.000 pond sterling, werd per vlieg machine naar Croydon vervoerd, op weg naar de Vereenigde Staten. Meer gaat nog naar Frankrijk. De Nederlandsche Effectenbeurs is kalm om onrust te voorkomen. Het bank- disconto is tot 6 pet. verhoogd en zal nog verder worden aangezet om buiten sporige speculatie te remmen. De koningin, in haar eenzame huis aan de zee, heeft er zich volkomen op ingesteld om tot het laatst te vechten voor het behoud van den gulden. De heer A. M. Joekes, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie, deelt het volgende mede: De berichten in de bladen, dat ik niet ben verschenen op de conferentie door prof. Aal berse Zaterdagmiddag j.1. ten zijne huize be legd met de voorzitters der verschillende ka merfracties, wekt den indruk, dat ik, hoewel daartoe uitgenoodigd, mij aan die bespreking zou hebben onttrokken. Naar aanleiding daarvan kan ik het volgende mededeelen: Op Zaterdagmorgen j.1. heb ik een lang durig onderhoud gehad met prof. Aalberse. Deze heeft mij daarbij de vraag gesteld hoe ik dacht over de mogelijkheid van een parle mentair kabinet. Ik heb daarbij aan den heer Aalberse geantwoord, dat, zooals is geble ken bij de debatten over het bezuinigingsont- werp, er wel groot verschil in de opvattingen van de verschillende parlementaire groepen met betrekking tot het te voeren financieele en sociaal-economisch beleid (men denke aan de vermindering van de vaste lasten ten aanzien waarvan prof. Aalberse en mr. de Geer aan elkaar tegengestelde standpunten innemen en aan het financieel program der S.D.A.P., dat bij de andere fracties g 'en steun heeft gevonden), dat een parlementair kabinet naar mijn meening thans geen rede lijke kans van slagen zal hebben. Daarom zou de V.D. fractie aan de vor ming van zulk een kabinet geen medewer king kunnen verleenen. De heer Aalberse heeft in deze opvatting terecht aanleiding gevonden mij niet uit te noodigen tot de dien middag te houden be spreking met de andere fracti< die blijkbaar ten aanzien van de mogelijk heid om thans een parlementair kabinet te vormen bij de eerste bespreking met mr. Aal berse een minder stellige meening hadden te kennen gegeven. Er is derhalve geen sprake van dat ik mij aan de bespreking ten huize van den heer Aalberse op Zaterdagmiddag heb onttrok ken. AUTO OVER DEN KOP. Zaterdagmiddag sloeg aan den Helder- scheweg voorbij de garage van den autobus dienst, door te snel rijden een auto, in de bocht van den weg over den kop. De wagen werd vrij ernstig beschadigd, doch de drie inzittende soldaten bleven ongedeerd. ONBEHOORLIJK. Gistermiddag is een automobilist aan den Groenenweg, toen hij een melkwagen be laden met melkbussen aanreed, die daardoor in de sloot terecht kwam, doorgereden. In de nabijheid wonende boeren, die hiervan getuige waren, waren zoo actief om hem per motorrijwiel achterna te rijden en slaagden er in het nummer van de auto op te nemen. De politie, met het gebeurde in kennis ge steld, onderzoekt de zaak. DE GEVAREN BIJ ONBEWAAKTE OVERWEGEN, De K.N.A.C. schrijft: Het ontzettende ongeval, dat dezer dagen op den ontewaakten overweg bij Castricum plaats had, waar een wielrijder werd gegre pen door een bij wijze van proef met een snelheid van 120 K.M. rijdenden dieseltrein, geeft gereede aanleiding nogmaals te wijzen op de zeer ernstige gevaren bij onbewaakte overwegen, ook al is er voldoende uitzicht, hetgeen niet overal het geval is (op 20 M. van de rails moet b'j hoofdspoorwegen 500 M. zicht zijn aan weerszijden van den spoor weg, bij locaalspoorwegen resp. 12 en 350 M.) Indien een trein met 120 K.M. snelheid rijdt dan worden deze 500 M. in 15 secon den afgelegd. Men kan daarom bij onbe waakte overwegen niet voorzichtig genoeg zijn. Gedurende de laatste vier jaren was het aantal dooden op deze overwegen 124 (ex clusief zelfmoorden), zijnde niet minder dan 4 pCt. van het totaal aantal dooden bij ver keersongevallen. Hoewel geen analyseerende statistische cijfers bestaan over de ongeval len in en buiten de bebouwde kommen, kan worden aangenomen, dat van de fatale ver keersongevallen buiten de bebouwde kommen er zeker 10 pCt. op onbewaakte overwegen plaats hebben. Bovendien zijn de ongevallen bij onbewaakte overwegen van veel ernstiger aard dan op de wegen. In het eerste geval is nl de verhouding v° het aantal dooden tot dat der gewonden 1 1, in het laatste geval 1:16. De K.N.A.C. deelt volkomen de meenin van de ministerieele commissie, waarin ooi de spoorwegen waren vertegenwoordigd en welke zes jaar geled'i haar rapport uit bracht, dat met de volkomen betrouwbaar gebleken automatische lichtsignalen, (waar van de kosten per overweg worden geraamd op 250 's jaars) de meest afdoende beveili ging van de onbewaakte overwegen kan wor den verkregen, althans dat het zaak is daarmede een ernstige proef te nemen. In België zijn reeds honderden van deze signaalinstallaties aangebracht; een alge meen invoering ervrn schijnt aldaar in de bedoeling te liggen. Ook in andere landen, als de Vereenigde Staten, Zweden, Duitsch- land, Frankrijk e a. voldoen deze installaties uitstekend. KNAAPJE VERDRONKEN TE MEDEMBLiK. Zondagavond werd te Medemblik het ze venjarig zoontje van' het gemeenteraadslid G. Veenstra vermist. Het ventje blijkt te zijn verdronken en werd hedenmorgen levenloos uit de Oosterhaven opgehaald. Drijvende Diergaardeen Aquarium. LigplaatsOudegracht bij de Ridderstraat. Nog t.e.m. Woensdag a.s. te bezichtigen. Dagelijks open van 9 tot 9 uur. Entrée slechts 10 ct. p. persoon. JONGETJE VERDRONKEN. Zaterdagavond omstreeks 9 uur is het 2 Yi-jarig zoontje van den heer Bleeker te Harenkarspel in een onbewaakt oogen- blik in de vaart voor de woning gevallen en verdronken. ONVOORZICHTIGE BADER OP HET NIPPERTJE GERED. Door groote oplettendheid van den badman Engel Zwart is Zondadgmiddag aan het tentenstrand van de Bad-Exploi- tatie Maatschappij te Bergen aan Zee een menschenleven behouden. Omstreeks drie uur toen de vloed op zijn hoogst was en ondanks het storm weer druk werd gebaad, bemerkte de badman, toen hij een zich te ver in zee begevend heer met zijn vlag waarschuw de, dat deze, een badgast uit Hilversum en een goed zwemmer, ondanks herhaal de pogingen ,tot achter de branding af dreef. Zwart bedacht zich geen oogenblik, gaf drie stooten op zijn hoorn waardoor het andere personeel gewaarschuwd werd dat hij in zee ging en begaf zich ijlings te water zooais hij gekleed was. Onder- tu«schen waren Schotten en zijn col lega's paraat, vierden de lijn, die de bad man niet verzuimd had om zich heen te binden. Het strandpubliek beleefde angstige oogenblikken, doch Zwart zwom met forsche slagen brutaal door de branding heen en bereikte in een korte spanne tijds de roekelooze zwemmer, die on danks zijn zwemkunst vast en zeker verdronken zou zijn. Prachtig bracht Zwart den drenkeling aan het strand. De Hilversuumsche badgast, die heel wat water moet hebben binnengekregen, doch niet bewusteloos was, werd geheel ontdaan, naar de badtent geleid, waar hij op zijn verhaal kon komen. Toen Zwart ,na droge kleeren te heb ben aangetrokken, tenstond weer naar zijn post terugkeerde, ging een welver diend applaus van de^talrj^ke strandbe- zoekers op als hulde voor zijn kranig op treden. Dat de zwemmer, die in groot levens gevaar had verkeerd, zijn afscheid van Zwart vergezeld liet gaan van een stoffe lijk blijk van dankbaarheid, behoeft geen betoog en was door den badman alles zins verdiend. DE REDDINGSBRIGADE DEMONSTREERT. Onder groote belangstelling, wij zagen o.a. de burgemeester jhr. F. H. v. Kin schot met zijn echtgenoote, wethouder Bonsema en meerdere raadsleden, heeft de Alkmaarsche reddingsbrigade Zater dagavond in 't Victoriebad eenige blijken van haar kunnen gedemonstreerd. Naast de goed en rustig uitgevoerde vervoer- en bevrijdingsgrepen, noodig bij het redden van drenkelingen, zagen wij, als het voornaamste punt van het programma, het redden van drenkelin gen, uit te water geraakte auto's. Door den chef-badmeester was hiervoor een ijzeren geraamte geconstrueerd, in de vorm van een auto, voorzien van een deur met een sluiting overeenkomstig de werkelijkheid en op afdoende wijze hebben een aantal leden van de red dingsbrigade bewezen, dat redding uit gezonken auto's zeer wel mogelijk is. Op een diepte van ruim 3 Meter werd de duikpop uit de gesloten cabine boven gebracht, veelal binnen de 20 seconden, en het hartelijk applaus, dat na iedere geslaagde reddingspoging opklonk, was zeker verdiend. Met een kort woord wees in zijn ope- ingsrede, de voorzitter, de heer Nouwen, op het belangrijke van deze demonstra tie, die zou moeten aantoonen, dat de brigade vooruit gegaan is, niet alleen in aantal, maar ook in geoefendheid. Hij vroeg het werk te steunen en deed een beroep op de be6te zwemmers om lid te worden, op de goede zwemmers om zich aan te melden als adspirant-lid en op de niet-zwemmers, om zwemmen te leeren. Het verdere van den avond werd ge- vu'd met een goed geslaagde demonstra tie schoonspringen van den heer S. Em- mering, oud-kampioen var. Amsterdam, terwijl een tweetal water-pantomimes een daverend lachsucces hadden. De jeugd vermaakte de aanwezigen met hindernis-zwemmen, wortelhappen en een vossenjacht. Het was voor de brigade een goed ge slaagde propaganda-avond. Bij het tevens gehouden afzwemmen werd het diploma behaald door de meisjes, G. Hartog, M. Weel, T. Bek, A. Fluiter, M. Molenaar, A. v. Nek, H. Ven- nik, Admiraal, G. Makron en L. Slinkert en door de jongens, N. Groot, J. Jorrits- ma, A. Roobeek, L. Robert, J. Bakker, C. Schilte, J. Lakemann, J. Quast, C. Wetterouw en C. Bos. OPRICHTING VAN EEN AQUARIUMVEREENIGING. Alkmaar telt vele aquarium-liefheb bers, maar een aquariumvereeniging bezit het nog niet. Daarom zal Woensdagavond a.s. op het tentoonstellingsschip „Klein Artis" een vergadering plaats hebben van aqua riumliefhebbers om tot het oprichten van een vereeniging te geraken. De aanvang dezer vergadering is om 8 uur en alle aquariumliefhebbers, die iets voor het vereenigingsleven voelen, zijn welkom. Door den hoofdredacteur van „Aqua* Terra", den heer W. Deutz, uit Rotter dam, zal een inleiding worden gehouden over het doel en streven van een aqua riumvereeniging. Zooals men weet heeft het schip „Klein Artis" ligplaats in de Oudegracnt bij de Ridderstraat. BAKFIETS OMGESLAGEN. Zaterdagavond tegen 8 uur kwam de knecht van den melkhandelaar Buisman, aan den Zijdam, uit de van den Boschstraat de Langestraat inrijden. Hij nam de bocht wat al te scherp en daarbij is de bakfiets om geslagen. Het geval had voor B nogal schadelijke gevolgen, bij den val brak de kraan van een nog* ongeveer half vollen melkbus, die daar door vrijwel leegstroom de; voortst sneuvelden een aantal eieren en room, pap en karnemelk vloeide tusschen de scherven van vele flesschen. GEST AACu. Geslaagd is voer leeraar bij het Nijver heidsonderwijs den heer C. Bierman. DE VERLICHTINGSAVOND TE BERGEN. De V.V.V. te Bergen organiseert Woens dag 31 Juli wederom den bij <le gasten en de bevolking uit de omgeving zoo gewaardeer de verlichtingsavond. De medewerking van de verschillende buurtcommissies is verkregen en voor particulieren stelt V.V.V. de bekende oranje lampions met kaarsen a 10 cent ver krijgbaar. Twee muziekkorpsen, te weten Bergens Harmonie en het Alkmaarsche Mu ziekgezelschap St. Louis maken dien avond hun muzikale rondwandelingen door de verlichte lanen en straten. Verlicht wordien de Dorpstraat vanaf de St. Antoniusstraat tot de Kerkstraat, de St. Antoniusstraat, de Loudelsweg vanaf de St. Antoniusstraat tot de Rui'neiaan. de Russelaan, de Molenstraat, de Kerkstraat, de Breelaan, de Russen weg, de Verlengde Ol- denburglaan de Van Oldenburglaan en de Stationsstraat. De V.V.V zorgt als steeds voor de verlichting van het terrein der kerkruïne. Ruim 10000 lampions zullen Woensdagavond onder het groenen blade rendak het historische dorp weer een feeë rieken aanblik geven. Uitstel, door slecht weer zal per bulletin door de V.V.V. in de omge ving van de autobussen en het spoorstation te Alkmaar en in het dorp bekend worden gemaakt. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag geraakte het achtjarig zoontje van den heer T. Timmerman te Lutie- broek bij het spelen te water. Zijn broertje, die zich bij hem bevond, riep onmiddellijk om hulp, doch dit trok niet spoedig genoeg de aandacht, zoodat het knaapje verdronk. In den afgeloopen nacht is brand' uitge broken in een groenten-winkel van den heer J. Zwagerman in de Weverstraat te Ooster beek. Binnen enkele oogenblikken stond de geheele winkel in vlammen en het vuur deel de zich daarna ook mede aan de bovenver dieping De brandweer wist de belendende perceelen te behouden. Het pand zelf brand de geheel uit. De oorzaak van den brand is niet bekend. De landdag van de Nederlandsche Natio- naal-Socialistische Arbeiderspartij welke gisteren te Berg en Dal bij Nijmegen ge houden is, heeft heel wat rumoer en op schudding veroorzaakt en de politie heeft handelend moeten optreden. De aanhangers van de N. N. S. A. P. waarvan leider is de heer Kruit, zijn meest in Duitschland woonachtige Nederlanders, zegt De Crt. Ongeveer 1000 personen wa ren voor dezen landdag per plezierbaot uit Duitschland gekomen. Nadat de douane te Lobith streng gecontroleerd had, meerde de „Drachenfels" omstreeks halftwaalf aan de kade te Nijmegen. Van hier moesten de Landdaggangers naar Berg en Dal vervoerd worden. Aanvankelijk waren daarvoor twee klei ne Duitsche autobussen beschikbaar. Later kwamen er nog enkele Hollandsche bij. Met dit weinig omvangrijke materieel wer den nu telkens eenige tientallen landdag gangers naar Berg en Dal overgebracht. Voor de menschen op de boot was het wachten en nog eens wachten. Tot over maat van ramp meenden eenige chauffeurs, in Berg en Dal aangekomen, dat zij niet meer naar Nijmegen terug hoefden. Een tiental nationaal-socialisten wien het wachten aan de kade verveelde, wilde van deze gelegenheid gebruik maken om de stad eens in te gaan. Er waren echter in de beneden-stad, voornamelijk in de Groote Straat, heel wat menschen op de been, onder wie ook tal van communisten. De nationaal-socialisten werden verre van vriendelijk ontvangen toen zij de Groote Straat wilden opwandelen. Het begon met wat schelden; de situatie liet zich echter na een oogenblik voor de vreemdelingen dreigend aanzien en zij achtten het dan ook maar beter om in een café de wijk te nemen. Nauwelijks hadden zij echter het café betreden of een aantal communisten drong daar eveneens binnen. Er ontstond een ge weldige kloppartij, waarbij ook van groote keien gebruik gemaakt werd. Rake klap pen vielen aan weerszijden en in een minimum van tijd was het café in een chaos herschapen. In het heetst van den strijd verscheen toen de politie, die met den gummistok het café ontruimde en de belhamels van het troepje communisten zaten weldra op het politiebureau. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Maandag, 29 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nederi. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769,3 m.M. te Biacksod. N Laagste barometerstand 731,0 m.M. te Wisby. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag, 30 Ju!-»: Matige in het noorden wellicht nog krach tige noordwestelijke wind; gedeeltelijk be wolkt; nog kans op lichte regenbuitje#; iets koeler. Sinds Zaterdag kwam een belangrijke wijziging in de drukverdeeling. Het gebied van lagen druk in het noorden sloeg af achter het diepe minimum dat over Scandi navië naar het oosteiijk Oostzee-gebied trok. Op IJsland steeg de barometer in twee et malen 25 mM. In het Oostzeegebied, in Denemarken en langs de Noorsche kust. stormt het rwaar uit west tot noord. Ook in geheel Duitsch land tot aan de Alpen komen krachtige win den met bewolkt weer en stormen in de mid delgebergten voor. De toppen der noordelijke Alpenketen rijn tot 3000 M. hoogte in wolken gehuld. Op de Britsche eilanden en in Frankrijk is het weer gunstig. Het is te verwachten dat dit weer type voor eenige dagen hetzelfde karakter zal behouden. In het etmaal van 's avonds 26 tot 's avonds 27 Juli is in de streek tusschen Hoorn en Enfchuizen de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aard appelziekte. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 21.30 uur licht op. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm. nam 30 4.09 4.36 0.32 0.50 31 4.45 5.11 1.13 1.39 30 4.12 4.38 0.44 1.02 31 4.48 5.14 1.25 1.41 Intusschen liet de situatie op straat zich weinig rooskleurig aanzien en de politie achtte den tijd dan ook gekomen ook hier krachtdadig op te treden. De motoren met zijspan daverden door de straten en over de trottoirs. De gummistok werd getrokken en her en der zocht de menigte een goed heenkomen. Toevalligerwijze was de Groote Straat feestelijk versierd met guirlanders en transparanten in verband met het feit, dat een priester, in deze straat geboren, giste ren zijn eerste mis opdroeg. De feestelijke stemming sloeg dus wel heel erg in het te gendeel om. Na het gebeurde besloot de politie geen der landdaggangers meer van boord te laten dan alleen om de in de autobussen te stappen. Begeleid door de motoren der politie reden de bussen naar Berg en Dal. Overal langs den weg tot aan de grens der gemeente Nijmegen stonden politiepa trouilles opgesteld. Aan de grens van Berg en Dal namen rijksveldwacht, marechaus see en gemeenteveldwachters de bewaking over. Een groot aantal politiemannen was hier op de been. Het liep tegen drie uur eer alle landdaggangers in Berg en Dal ver zameld waren. De Landdag werd gehouden op een afge rasterd terrein, waarop een groote tent was opgeslagen. Vele nationaal-socialisten liepen op het terrein in de bekende bruine uniform rond. Hakenkruis-armbanden zag men allerwegen. Van de landdaggangers waren sommigen met het insigne van de N. N. S. A. 1% getooid. Naar schatting wa ren op het terrein 2000 a 2500 menschen aanwezig. Behalve per boot waren ook nog vele landdaggangers per trein aangekomen, terwijl ook autobussen uit Zuid-Limburg menschen aanvoerden. De politiebewaking rond het terrein was zeer streng. Niemand werd toegelaten dan op vertoon van een lidmaatschapkskaart of insigne. Door de vertraagde komst der deelnemers liep het heele programma in de war. Om halfvier kon pas met het offi- cieele gedeelte van den landdag een begin worden gemaakt. Voor het vertrek van de demonstranten waren wederom uitgebreide ordemaatre gelen genomen. De politie had te Nijmegen het grootste geeelte van de Waalkade af gezet, alsmede de Groote Straat. Langs den weg van Berg en Dal naar de stad waren sterke politie-afdeelingen opgesteld, terwijl de motorpolitie surveilleerde. De djelnemers aan den landag werden met autobussen naar de boot gebracht, waarbij wederom politie tegenwoordig was. Een groot gedeelte was te voet naar de stad gegaan, waarbij de vorming van marsch- groepen verboden was. Een menigte van vele duizenden men schen had zich achter de politie-afzetting opgesteld. De inscheping geschiedde in de grootste orde en incidenten deden zich niet meer voor. Afwisselend werden nationaal- socialistische liederen en de Nederland sche volksliederen door de muziek je-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2