Tlex/m, Alg. Ned. Geheelonthoudersbond. ■focA CEaitiu m bleekt ICFDE EN POLITIEK Ml faoösso Jtadiopeoqcauuna o®000®# immers WITTER feuilleton Stad en Omgeving. 36e Algemeene vergadering ie Alkmaar in hel Gutden Vlies en bijt nooit De afd. Alkmaar 25 jaar. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der afd. Alkmaar verschillende bloemstuk ken sierden het podium werd de 36e al meene vergadering van den A.N.GÖ dezen keer te dezer stede gehouden. Er waren Zaterdagmiddag bij de opening een 70-tal dames en heeren aanwezig. De heer A. M a r t i n u s, uit Den Haag, sprak een woord van welkom speciaal tot de vertegenwoordigers van de zustervereenigin- gen in den lande. Hij wees daarna o.a. op de waarde der algemeene vergaderingen, als een soort wapenschouw, een bijeenkomst van gelijkgezinde strijdgenooten. I>e waarde van dergelijke congressen werd door spr. hoog aa.ngeslagen, vooral in dezen tijd, nu werk loosheid en armoede dreigen, evenals vroe ger, te leiden tot grooter drankgebruik. Bij vaste overtuiging en geloof aan de toekomst moet het mogelijk zijn den overal dreigenden vijand te verslaan. De afdeelingen Utrecht, Santpoort en St. Pancras deden mededeeling van haar bevin dingen bij het nazien van de kas der ge schriften, de administratie van het orgaan en van alle andere inkomsten van den bond. Zij war«n alle vol lof, waarna een en ander werd vastgesteld. Het jaarverslag en daarbij behoorende bij lagen werden onder dankzegging vastge steld. Als leden der commissie van geschillen werden herkozen de heeren J. W. Vlind te Krommenie, D. Volbeda Sr. te St. Jacobi- Parochie en W. D. van Maurik te Hilversum. Eveneens werden herkozen de heeren A. Hofland, R. B. Mammen en H. Scheepbou wer als leden der permanente commissie voor groepsactie. De vergoeding voor bondsfunctionnaris- sen werd vastgesteld als bij de begrooting was voorgesteld, op 300, onder opmerking dat de afd. Krommenie zich bleef verzetten tegen elke vergoeding. Aan de prov. propagandacommissies werd op voorstel van het hoofdbestuur in totaal 280 toegestaan en aan de jeugdclubs 175. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd na eenige besprekingen en gehouden stemming Haarlem aangewezen. Bespreking beleid hoofdbestuur. Door Haarlem werd geklaagd, dat het hoofdbestuur den termijn voor het indienen van wenken over het bondsterrein te kort had gesteld; de oproeping ter benoeming van een kampbeheerder was te laat gedaan; de rege lingen ten aanzien van het kampeerterrein waren ondeugdelijk; de kampcommissaris is niét actief genoeg en met een kamphuisje, tot wejks bouw reeds is besloten en waarvoor de bouvergunnig al is verkregen, is nog geen be gin van bouwen gemaakt Krommenie bracht het hoofdbestuur en speciaal den secretaris hulde voor hetgeen gedaan is. De commissie voor het kampterrein ont kende bij monde van den heer R u g a a r t (Apeldoorn), dat de bouwvergunning voor het kamphuisje reeds zou zijn verkregen. Een kampbeheerder kon dit jaar niet worden aan gesteld, omdat er geen geld was. De commis sie heeft gedaan wat kon om het kampeerter rein in orde te krijgen, al is zij daar niet in geslaagd. De officieele instanties in Apel doorn bemoeilijken den bouw van een houten kamphuis, zoodat van een aanbod van Gie- seudam voor zoodanig huis geen gebruik kan worden gemaakt. De afgevaardigde van Haarlem repli ceerde. De mededeeling, dat de bouwvergun ning was verkregen, had hij gehad van den opzichter van bouw- en woningtoezicht te Apeldoorn. Er werd op aangedrongen, om aan even- tueele kampeerders schriftelijk toestemming daartoe te geven zoolang er geen kampbe heerder is, om te voorkomen, dat zij door de politie worden geweigerd. De commissie voor het kampeerterrein ver zocht in geval van kampeerplannen een paar dagen van te voren bericht. Overigens zou zij de zaken van het terrein nogeens bespre ken. Beleid redactie van het orgaan. De afd. DenHelder protesteerde tegen het opnemen van stukken van anti-militairis- tische strekking, waardoor het colporteeren met het orgaan wordt bemoeilijkt, speciaal in de cantine. De redacteur van het orgaan, de heer R u g a a r t, antwoordde, dat inderdaad eens een artikel is geplaatst, hetwelk misschien in Den Helder niet goed is opgenomen. Minister Deckers is niet gemakkelijk Overigens meen de spr., dat ook in het orgaan van den A N. G.O.B. wel de aandacht mag worden geves tigd op boeken, die mededeelingen geven over wapenkapitaal en vredesbeweging. Spr. wil de wel toezeggen, dat ingezonden stukken en artikelen met een beslist antimilitairistische tendenz niet meer zullen worden opgenomen maar of de redactie te allen tijde zich zai houden buiten de vredesactie, wilde spr. niet beloven. Als er een boek over deze kwestie verschijnt, zal dat zeer zeker worden aange kondigd, en zoo zullen ook in de toekomst artikelen kunnen worden opgenomen, die een algemeen menschelijken geest ademen, ook al zijn ze dan misschien anti-militairistisch te noemen. Dit zal niet kunnen worden nage laten ten behoeve van een enkele afdeeling. Devoorzitter zou het den Helder- schen vrienden niet kwalijk nemen, als zij uit economische overwegingen de colportage met de Geheelonthouder niet kunnen voortzetten, b.v. in het geval, dat zij er door buiten werk zouden geraken. Maar daarvoor mag de bond zijn beginsel niet prijsgeven, hij moet zijn geestelijke vrijheid behouden. Het beleid van de redactie werd hierna goedgekeurd. Devoorzitter herinnerde eraan, dat het vrouwelijke redactielid, mevr. Rugaart (Tante Clara) dit jaar 25 jaar in functie is Begrootingen. De begrooting van de algemeene kas en het orgaan werden goedgekeurd. Het kasoverzicht van den algemeenen pen ningmeester, den heer C. de Jong te Sint Pancras, sloot met 2476.25 aan ontvang sten over 1935: het voordeelig saldo bedroeg 58.92. De begrooting 1935 wees in ont vangsten en uitgaven 2288.92 aan; voor onvoorzien was 46.42 geraamd. Het propaganda-steunfonds beliep aan ontvangsten 4875.60 en gaf een saldo van 562.20; de balans wees aan 13702.76. De exploitatie-rekening over 1934 van E>e Geheelonthouder gaf bij een ontvangst van 10680.25 een voordeelig saldo van 59 87 de balans per 1 Jan. 1.1. bedroeg 5000.59 (reservefonds 3715.08). Het kas overzicht van het brochurendepot gaf als uitgaven 1194.04 en toonde een saldo van 654.46. De balans beliep 1329.62. Vertegenwoordigers van zuster verenigingen. De vertegenwoordiger van de afd. Alk maar der I.O.G.T. sprak hierop een vriende lijk woord ter begroeting van het congres, zooals daarna gedaan werd door ds. Bick namens de N.C.G.O.V., die daarbij den wenschen uitsprak, dat ons land nog eens drankvrij zal worden. Een begroetingswoord werd voorts nog ge sproken door den heer Braaksma voor de Ned. Vereen, t. afsch. v. alc. dr. en door ver tegenwoordigers van de J V.O. en den J.G. O.B. Devoorzitter betuigde zijn erkente lijkheid voor de goede wenschen en meende te mogen zeggen, dat meer en meer bij de drankbestrijdersorganisaties de eisch van samenwerking in den strijd doordringt Verschillende voorstellen. Het hoofdbestuur stelde voor het abonne mentsgeld voor het orgaan te stellen op 1.50, waarop Rotterdam had geamendeerd er 1.80 van te maken, om te voorkomen, dat het bedrag lager wordt dan wat de gewone week-abonnees betalen. Het hoofdbestuur nam dit amendement over. De afd. Alkmaar wilde 1.50 zien vastge steld. Het abonnementsgeld werd zonder stem ming gebracht op 1.80. De afd. Alkmaar stelde voor, het hoofdbestuur op te dragen de mogelijkheid te onderzoeken van verlaging van den colpor- tageprijs van De Geheelonthouder van 3 op 2 cents. Gelijksoortige voorstellen waren in gekomen van Hilversum en Zaandijk. Het hoofdbestuur verklaarde in zijn prae-advies dat de gevraagde verlaging niet mogelijk is. De administrateur van het orgaan, den heer K a s p e r s, gaf dit nader aan. Krommenie vroeg om aan de afdee lingen voor de bladen, die zij gratis uitreiken aan werkloozen, een gereduceerden prijs e berekenen, zoo mogelijk deze gratis te ver strekken. Devoorzitter vond dit idee sym pathiek. Aan het hoofdbestuur en de administratie van het orgaan werd de uitwerking van de gedachte der afd. Krommenie opgedragen, waartoe met de afdeelingen overleg zal wor den gepleegd. Alkmaar, Hilversum en Zaandijk trokken haar voorstellen in. In het algemeen drong de voorzitter aan op meer en intensieve propaganda, om het sterk terugloopend aantal abonnees' op te vangen. Hkrna werd de vergadering verdaagd tot Zondag. In de lunchroom van den heer van Schagen werd een gemeenschappelijke broodmaaltijd genuttigd, waarna de afd. Alkmaar een auto tocht aanbood naar Bergen, Schoor! en Eg- mond. Des avonds was er in den muziektuin een feestavond met muziek en zang, eveneens door de jubileerende afdeeling aangeboden. Een der oudste leden van de afdeeling, de heer C. Groen, die nog mede had behoord tot haar oprichters, werd gehuldigd en ontving het eere-insigne van den Bond. De tweede dag. Deze tweede dag begon voor de congres sisten reeds vroeg. Om half acht was het al weer verzamelen op het Waagplein, van waar een wandeling naar den Hout werd gemaakt. Om 9 uur heette de tweede vergadering te zullen aanvangen, maar het werd wel ha.f tien. De voorzitter bracht allereerst aan de afd. Alkmaar een woord van hulde en dank voor de ontvangst en de organisatie van het congres en den feestavond van Za terdag. Daarna stelde hij aan de orde de conclusie en voorstellen van de jeugcommissie. Hij ging de instelling der commissie na; aanleiding was te onderzoeken wat en hoe er in de afdeelingen aan jeugdwerk werd ge daan. Hij constateerde, dat er verwijdering was ontstaan tusschen ouderen en jongeren, zoodat men zich niet meer voelde als leden van één groot gezin van drankbestrijders. De commissie had uit de van de afdeelin gen op hare vragen ontvangen antwoorden een achttal conclusies gevormd, die in den beschrijvingsbrief voor de algemeene verga dering waren opgenomen en die door spr. uitvoerig werden toegelicht en besproken. Hij constateerde, dat de jeugd erin is ge slaagd zich een plaats in de strijdende or ganisaties te veroveren, maar er zijn thans niet anders van overgefcleyep dan ontwik kelingsorganisaties, die practisch niet aan den strijd deelnemen. Ér wordt meer ge vraagd: „Wat geeft mij de jeugdbeweging?" dan: „Wat kan ik geven,?'' jeugdbewe ging is ontaard, ook doordat zich nog bij haar scharen velen, die reeds moesten staan in de organisaties der in den vollen strijd staanden. De jeugd is niet berekend voor de taak, welke zij in onze dagen heeft te ver richten. De klove tusschen ouden en jongen werd steeds grooter. Spr. ging een en ander uitvoerig na en zei, dat het congres thans heeft te bespreken de middelen die tot verbe tering zullen kunnen leiden, waarbij de rij'- pere jeugd heeft te erkennen, dat zij een en ander heeft prijs te geven van wat zij als op haar terrein liggend heeft opgeëischt en zich heeft te scharen in de rijen der ouderen om mee te strijden in hun gelederen. Spr. stelde vast, dat er geen vijandschap bestaat tegen de jeugdorganisaties, maar dat er gezocht moet worden naar wegen, waar bij de jeugd krijgt wat zij behoeft, maar ook geeft waartoe zij verplicht is. Zóó zullen de jeugdorganisaties recrutenscholen zijn, wel ker leerlingen eenmaal den strijd der oude ren zullen kunnen overnemen, wat alleen dan mogelijk is als zij betrokken worden in dien strijd. Als de jeugd dien weg niet zou willen gaan, zou spr. geneigd zijn te zeggen, dat zij parasiteert op wat is tot stand ge bracht door de ouderen. Spr. waarschuwde tegen conservatisme, oude gedachten zullen wellicht moeten plaats maken voor nieuwe. De jeugdbeweging is op een teruggaanden weg, niet alleen wat ledental betreft, maar Dinsdag 30 Juli. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uilz.) 8.Gr.pl. 10.Morgenwij ding. 10.15 Grpl. 10.30 Ensemble LismOnde. 11.— Kookpr. door mevr. Lotgering—Hiliebrand. 11.30 Verv- ensemble Lismonde. 12.30 De Min- streels olv. J. Brill en gr.pj. 2.30 Zang door Th. Raylé, bariton en H van Wielink, piano. 2.50 Voordr. O. Zeegers. 3.10 Gr.pl. 3.30—4.^- Uit het Jaarbeurs rest.: Carel AN berts en zijn ensemble. 415 Gr pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.Voor kleine kinderen. 5.30 Ensemble Jetty Cantor. 6.30 Dr. J. G. v. Dillen: rijden van op gang en tijden van neergang (III). 7.Gron. orkestvereeniging olv. K. Kuiler. 7.45 Gr.pl. 8— Ber. 8.05 Gron. orkestver. olv. K. Kuiler. 8.20 L. Riemens: Jacques Urlus (met gr.pl.) 8 50 Gron. orkestver. olv. K. Kuiler. 9.15 Afdaling m. d. murofoon in de Vesuvius. 9.25 Dis- conieuws. 10.Kovacs Lajos en zijn orkest mmv. H. Jager, zang. 11—Ber. 11.10—12.— De Avro- Decibels olv. E. Mcenk. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Schla- germuziek en gr.pl. 2.Vrouwen uur. 3.-4.Gr.p.. 4.15 Schlager muziek. 5.Koorconcert. 5.30 Or gel- en vioolsoli. 6.Orkestconcert. 6 30 Verv. orgel en viool. 7.15 Le zing. 7.35 Gr.pl. 8.— Ter. 8.05 Or- ke tconcert. 8.30 Symph.-concert en lezing. 10.— Gr.pl. en rep. 10.30 Ber. 10.35 Revue-progr. 11.20 12.20 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Orgel spel S. Torch. 11.50 Gr.pl. 12.20 Tom Jones'kwintet mmv. N. Brown, sopraan. 1.20 New Victoria-Cinema orkest olv. Phasey. 2.20 Gr.pl. 2.50 Verslag Davis-Oio-tennis-wedstrij- den. 5.35 Het Ch. Ernesco-kwintet. 6.20 Ber. 6.45 Cricketnieuws. 6.55 Het Broadhurst septet. 7.20 BBC Theaterorkesf olv. S. Robinson. 8.20 „Advancee Sparks", revue-progr. 9.20 Het New Georgian Trio. 9.50 Ber. 10.10 Orgelconcert G. D Cunningham. 10.40 Het Walford Hyden Zigeunerorkest. 11.35 12.20 Lew Stone en zijn Band, RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Concert o.l.v. Krettly. 905 Kamermuziek mmv. kwintet en koor. 11.1012.25 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2.20 Concert uit rest. Wivex. 3.50 —5.50 L. Preii's orkest. 8.20 Strausz-concert olv. Mahler. 9.05 Gr.pl 9.15 Hoorspel. 9.40 Zang en piano. 10.— Strijkorkest olv. Fr. Mahler. 10.40—11.20 Symph.-con cert olv Mahler. KEULEN. 456 M. 6.50 Orkest- concert. 12.20 Concert uit Dresden olv Schestak. 4.20 Kinderkoorzang. 5.20 Sted. orkest van Solingen olv. W. Staam. 8.30 Solistenconcert. 10 40—11.20 Taallessen. ROME, 421 M. 9.— Gev. concert olv. G. Zucolli. 10.20 Arrigo Sera- to, viool en A. Satta, piano. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.ï 12.20, 1.30—2.20, 5.20 en 6.10 Gr, pl. 6.35 Kamermuziek. 7.20 Gr.pl. 8 20 Pianorecital. 8.50 Zang. 9.20 Zar.g en gr.pl. 10.3011.20 Dans muziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest olv. Gason. 1.50— 2 20, 5 20. o 50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest olv. Gason. 10.30 11 20 Gr.pl. DEUTSCHIANDSENDER, 1571 M. 8.30 „Die muntere Seeschlan- ge", vroolijk progr. olv. H. Dekner. 10.20 Ber. 10.50 Concert, zang en NeoBechsteinvleugel. 11.05 Weer- ber. 11.20—12.20 Oscar Joost en zijn kapel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.8.40, D.sen- der 8.40—9.20, Keulen 10.20-- 13.20, Brussel VI. 13.20-14.20, Lond. Reg. 14.20—17.20, Keulen 17.20-18.50, Brussel Fr. 18.50— 19.20, Keulen 19.20—19.40, Parijs R. 19.40—20.20, Keulen 20.20- 22.20, Rome 22.20—23.20, Parijs Radio 23.20-24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, Droitwich 10.3518.20, Brussel VI. 18.20—18.45, Droitwich 18.45 —21.20, Lond. Reg. 21.20-22.10, Droitwich 22.10—24. ook ten aanzien van beginselvastheid en daad-bereidheid. Wij zullen een generatie krijgen, die even on-ontvankelij'k is voor hoo- gere idealen als die van een vijftigtal jaren geleden, alleen met dit. verschil, dat er thans een kern bestaat, die goed mag worden ge noemd. De jongeren moeten zich aansluiten bij de ouderen, maar hebben daarnaast recht erop om iets voor elkaar te kunnen zijn en opbouwend werk te verrichten binnen het kader van den bond. Na de uitvoerige inleiding van den voor zitter kreeg de vergadering gelegenheid haar meening uit te spreken. Doetinchem meende, dat het noodig is de jeugd een zekeren tijd te geven om zich aan te passen bij de ouderen. Deze afd. had meegewerkt aan het oprichten van jeugd- wandelclubs e.d., op voorwaarde dat ook deze in dienst van de organisatie zouden blijven, m.a.w. onder leiding van deze zou den komen. Daaruit volgt, dat ook de oude ren zich bij de jeugd hebben aan te passen. Vlaardingen protesteerde ertegen, dat de voorzitter ontspanning, ontwikkeling en ontaarding van de jeugdclubs in één adem had genoemd. Spr. gaf toe, dat er een klove is tusschen jong en oud1, maar deze is ontstaan door fouten van beide, en om deze te overbruggen, mag men het niet laten voorkomen alsof ontwikkeling en ontaar ding samengaan. Weinig aaad-bereidheid treft men niet alleen aan bij de jongeren. In cultureelen zin geeft de jeugd wel degelijk beschavenden arbeid. Het stukje levensidea- lisme dat zij nog heeft, mag men haar niet ontnemen. De heer Kaper (Zaandam) miste in de inleiding van den voorzitter iets over het geen de ouderen hebben te doen om de klove te overbruggen. Dordrecht was van oordeel, dat de jeugdorganisaties nu niet en nooit actief zul len deelnemen aan den strijd der ouderea Zij moeten méér tot de laatste groep worden gebracht. Devoorzitter wees er den heer Kaper op, dat de ouderen de verplichting hebben de bestaande organisaties te beschermen en dat zij ook overigens door de eischen van samenwerking en leiding wel degelijk iets te Cl ÜiXuC in Uwgo*4 voor VIJF wasschen 16 cfc •VtVvSVbSW Handilioitd. «tmk»" Aptldogrp Ij door W1LLIAM L£ QLEUX. 5) De prachtige avond en de omstandig heden waren hem gunstig gezind. Op zulk een oogenblik zou de sterkste vrouw zich niet kunnen bedwingen en de vurige liefde van den aanbidder beantwoorden. Hij wist zich echter te beheerschen en hield de harts tochtelijke woorden in, die op zijn lippen brandenwoorden, die hem voor altijd uit haar tegenwoordigheid zouden verban nen hebben. Bij het binnenkomen van Brighton namen zij afscheid van elkander. Hij haastte zich naar een restaurant om vlug iets te eten voor hij den laatsten trein naar Londen nam. Het jonge meisje wandelde in gedachten verzonken langzaam naar haar hotel, ver vuld van den jengen man, die haar juist verlaten had. Toen zij het hotel Bristol oinnen ging. kwam zij een zorgvuldig gekleed man tegen met een donker uiterlijk. Zij had hem her kend, doch draaide haar hoofd af, .in de hoop hem te vermijden. Dit bleek een vei- geefsche poging te zijn De man nam beleefd zijn hoed af, boog zeer diep en sprak haar in gebroken En gelsch aan. „Dit had ik werkelijk niet verwacht. Ik kon niet vermoeden dat Uwe Koninklijke Hoogheid in Engeland vertoefde", HOOFDSTUK III. Prinses Zita, de jongste dochter van Nl- colaas, koning van Slavonië want dat was de titel van het mooie meisje, dat in Hotel Bristol logeerde onder den naam Bet- tini schikte zich in deze onaangename ontmoeting en glimlachte den man vrien delijk toe. „Ik ben hier incognito, Izzedin Effendi, en ik ben er van overtuigd, dat ik op uw welwillendheid kan rekenen, door mijn in cognito te eerbiedigen". De slimme Turk boog onderdanig. Hij was een gelukzoeker, deelgenoot van een Duitsche bankiers'irma in Frankfort, die concessies zocht voor kopermijnen en ande re industrieele ondernemingen in Slavonië. Hij was zeer bevriend met verschillende leden van de hofhouding, royaal en een te deling en steun van de prinses, omdat hij eenige jaren geleden een zeer grooten dienst te bewijzen. Zij had hem toen te kennen gegeven, dat zij verplichtingen aan hem had en dat zij, als de gelegenheid zich voor deed, bereid was zijn belangen bij haar vader voor te dragen. Daar zij de rechterhand was van den Ko ningin en zijn vertrouwelinge in alle staats zaken, liet de slimme Oosterling geen ge legenheid voorbij gaan om haar zijn hulde te betuigen. Daarom was hij, toen de prinses hem vroeg haar geheim te bewaren, innig ver heugd haar de verzekering van zijn stil zwijgen te kunnen geven. Hij legde op Oostersche wijze de hand o»p zijn borst en zeide: „U kunt op mij rekenen, prinses". „Denk er omgeen woord!" zeide zij nadrukkelijk. „Ik verlang uw absoluut stil zwijgen. En die kleine concessie in Rako- vitz, waarover u onlangs met mij heeft ge sproken „Ja, prinses". De begeerige oogen van den Turk glinsterden bij het hooren van dien naam. „Hoe staat het daarmede? duizend verontschuldigingen, dat ik u in de rede val, u wilde zeggen Er kwam een ondeugende uitdrukking In haar donkere oogen toen zij neerzag op de zen dikken, opgesmukten oosterling, in wiens gelaatstrekk heid te lezen was. „Die kleine concessie in Rakovitz zal de belooning zijn voor uw stilzwijgendheid. Ik ga spoedig naar Vanina terug en dan zal ik dat met mijn vader regelen „Hoe moet ik uwe Koninklijke Hoogheid dank zeggen? Als iemand naar u zou vra gen, zal ik zeggen, dat ik u niet gezien heb sinds ik Slavonië verliet. Daarop geef ik u mijn eerewoord. Indien u dat niet genoeg is, wil ik eiken eed zweren dien u wenscht' Prinses Zita schudde vriendelijk het hoofd. „Uw woord is mij voldoende en ik ben er ook zeker van, dat onze wederzijd- sche belangen ons wederzijdsch verplich tingen opleggen. Onthoudt goed, dat men denkt, dat ik in Weenen vertoef Freule von hebzucht en begeerig- Salzberg en ik verlaten Engeland zeer spoedig". Voor den laatsten maal maakte hij een nederige buiging. „Dan wensch ik uwe Ko ninklijke Hoogheid een goede reis", zeide hij met gedempte stem. „Ik hoop u spoedig in Vanina terug te zien". „Tot weerziens", antwoordde de prinses. „Als u terugkomt, ligt de concessie voor u gereed. De prinses ging langzaam naar haar ka mers. Zij bezat de koninklijke hoedanig heid om haar gevoelens te verbergen. Zij had door woord, noch gebaar van haar er gernis doen blijken. Zij was echter hoogst verdrietig over haar ontmoeting met dezen kruipende gelukzoeker. Zij was van jdan geweest hem deze con- willen doen en nu was zij door de onver cessie, waarop hij zoo gesteld was te be zorgen, maar zij had dat uit eigen beweging warme weer heeft mijn eetlust bedorven" gen. Freule von Salzberg ging haar Konink lijke meesteres tegemoet toen deze binnen trad. „Uwe Hoogheid heeft mij gezegd niet te wachten. Wil ik iets voor u bestellen?" „Gaarna, lieve Nada". De prinses was al tijd vriendelijk tegen haar ondergeschikten „Iets lichts. Ik heb niet veel honger, het warme weer heeft mij eetlust bedorven". De hofdame was een kleine, knappe vrouw met sprekende, donkere oogen. Maar heden avond hadden zij niet haar gewonen glans. Haar wangen waren bleek en droegen spo ren van pas gestorte tranen. Prinses Zita merkte dit op, doch onthield zich om haar vertrouwen te vragen. Ver plicht om haar eigen aandoeningen te on derdrukken, wenschte zij die van anderen niet te doorgronden.' Zij was niet vergeten, dat Nada bij het hooren van Salcedo's dood in zwijm was gevallen. Toen zij was bijgekomen had zij verteld, dat Salcedo een intieme jeugdvriend was eweest en dat die vriendschap was blijven estaan. Ook daarna had Zita niets verder gevraagd. De prinsese was zeer verstandig voor haar vijf en twintig jaren een Ko ninklijk paleis is een goede leerschool en zij wist dat dit geen gewenscht oogenblik was om mededeelzaamheid te vragen. Nadat zij haar maaltijd gebruikt had en nadat zij bemerkte, dat Nada haar tranen met moeite bedwong, voelde zij, dat thans de tijd daar was om te spreken. Zij nam haar hand en drukte er een kus op. „Lieve Nada, afgescheiden van onze of ficieele verhouding, zijn wij goede vrienden, nietwaar? Ik zie, dat gij vanavond diep be droefd zijt. Heeft de dood van Salcedo u zoo aangegrepen?" Deze vriendelijke woorden deden haar hare zelfbeheersching verliezen. Zij barstte in tranen uit. „Ik werd verliefd op hem, toen ik nog een meisje was", bekende zii al snikkende. „Hij was zoo lief, zoo vriendelijk, zoo ridderlijk. Ik heb zoo geleden, want ik hoorde eerst la ter dat hij getrouwd was. Wij zijn echter goede vrienden gebleven. Vandaag treur ik om mijn jeugdvriend, den eenigen man, die tot mijn hart heeft gesproken". De prinsese nam de schreiende vrouw haar armen en sprak vertroostende woor den. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6