Lichaamsontwikkeiing in Engeland. ^Binnenland ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 29 JULI 1935 Buitenland De „C. 3-naiie" moet een „Al-natie" worden. aanvallen uit de lucht. het deviezenproces tegen de duitsche kloosterlingen. de onlusten in ulster duren voort. het raadsel der verdwenen munitie. PLANNEN TOT REORGANISATIE VAN HET ENGELSCHE LEGER. ZUID-SLAVTE EN DE TERUGKEER DER HABSBURGERS. Verklaring van den premier. REVOLTE VERIJDELD IN JAPAN. de affaire-jacobs. JOURNALISTEN ONTVOERD. Een losgeld van 100.000 dollar gevraagd. Eenige bizonderheden. PUZZELT GIJ MEE? Goede, athletische figuren vallen sterk op in Engeland. Zij zijn uitzonderingen die een regel bevestigen. De regel is, dat het Engel sche volk „C3" is. Indien men het niet wist, zouden de Engelschen het zelf vertellen Er wordt in woord en geschrift herhaaldelijk geklaagd over de bedenkelijke lichamelijke hoedanigheid geklaagd van het Engelsche volk. De klachten zijn gegrond. Men vindt de bevestiging in de aanschouwing van zijn medemenschen op straat, in de „tubes" en bussen van Londen en andere steden, ook in het noorden van het land. De cijfers van de departementen voor landsverdediging be wijzen, dat het gehalte van candidaten voor den dienst veel te wenschen overlaat. Men beeft thans een begin gemaakt met een siootsche onderneming, welke van een C3"-natie een „AP'-natie moet maken. De aanduiding „Al" is ontleend aan de kwali ficaties van Lloyd's, het scheepsverzeke- ringsbedrijf. Lloyds neemt alleen risico's voor „Al -schepen, dat zijn schepen van de beste hoedanigheid, constructievormen en materialen. De aanduiding heeft toepassing gekregen voor het menschelijk lichaam. Om goed te zijn moet het „Al" zijn. Men kan begrijpen, hoe het is wanneer het als „C3" wordt aangeduid. De nieuwe ingestelde raad voor ontspannende lichamelijke oefe ning stelt zich het hoogreikend doel een natie van „Al"-menschen te scheppen. Hij gaat alle mannen, vrouwen en kinderen van het land opwekken tot trainen, bedoeld om hen lichamelijk en geestelijk gezonder te ma ken dan zij zijn. De koning en de koningin zijn beschermheer en beschermvrouw van de beweging geworden. Lord Astor is pi esident van den raad. Dokters, onderwijsmannen en bekende kampioenen voor „physical culture" maken er deel uit. Ministers en oud-minis ters van onderwijs en gezondheid hebben de campagne hun zegen gegeven. UI* den raad wordt een uitvoerend comité gevormd, dat zal moeten beginnen een overzicht te krijgen van de bestaande gelegenheid voor ontspan nende lichamelijke oefening voor volwasse nen, het werk van reeds bestaande organisa ties' op dit gebied te coördineeren en uit te breiden en den zegen van lichamelijke ent spanning en opvoeding te brengei aan d» duizenden die alsnog buiten zulke organisa ties staan. Een deel van het aanzienlijk en nog steeds toenemend bedrag van 'i koning.* jubileum fonds zal worden gebruikt om d* kosten van de onderneming te bestrijden. In het leer plan der lagere scholen wordt voldoende tijd gegeven aan lichaamsoefeningen. Het geldt niet voor dat van de middelbare scholen en hierin moet verbetering komen. En het moet een nationale regel worden dat ook na den schooltijd ontspannende lichaamsoefeningen element van gewicht blijven in het leven van allen. Gemeentebesturen moeten leiders benoe men, die verantwoordelijk zijn voor den goe* denfysieken staat der gemeentenaren, zooals het hoofd van de waterleiding verantwoorde lijk is voor goed drinkwater en de directeur van de gemeentelijke electriciteitsfabriek voor den ongestoorden toevoer en de onver anderlijke spanning van den stroom De raad is ingesteld op liet geschikte oogenblik. want jong en oud zijn in dezen tijd even ontvankelijk voor ideeën van dezen aard en willen met ijver en vuur meedoen aan hun verwezenlijking. Een jong meisje in Londen, dat in haar verschijning zelf de beste eigen schappen van Atalanta, Venus en Brünhilde schijnt te vereenigen, heeft eigenhandig een vrouwelijke gezondheidsverbond opgericht, dat in een ommezien zijn takken heeft ge spreid over de gansche metropool en dat in i El1''6" 01 commons en andere open stads- Plritken eiken dag de bewijzen toont van ook' nnrfi de masfa"klassen van jonge en v?Ü Vrouwe" ,dle me» klaarblijkelijke pn r r/>mPen takken en ledematen zwaai- tie* ^rin8en e" wenden in posi ties, welke kracht en extra-rekbaarheid ge ven aan „onderwerkte" spieren De nieuwe leuze is: sport en lichaamsoefe- ng voor allen; en de secretaris van den nieuwen raad die gezonde lichamen en ge- onde geesten moet maken voor die bewo "6™ v,an, htet vereenigd koninkrijk, heeft al ge/.egd dat men binnen niet te langen tijd een demonstratie van Britsche sportsman- nen en -vrouwen op touw zal zetten die de wereld zal verbazen. Een rondschrijven, door de Engelsche re geering aan plaatselijke overheden gezon- den, geeft voorschriften voor bescherming tegen de gevaren van den luchtoorlog, wel ke burgerlijke bevolkingen bedreigen. De re geering is nog niet zoo ver gegaan dat zij oefeningen voor burgers om vertrouwdheid te verwerven met verdediginsmiddelen ver plichtend stelt. Ze is ook nog niet voorne mens bomvrije schuilplaatsen te doen bou wen; niet omdat ze deze niet wenschelijk acnt maar omdat zulk een plan, ten deele om de hooge kosten, onuitvoerbaar wordt geacht. Blijkens het rondschrijven moet de zorg voor beschermende middelen in han den blijven van bestaande plaatselijke dien sten, brandweer, politie, ziekenverpleging. oor het personeel van zulke diensten moe ten reserves van gasmaskers en beschermen de kleeding worden opgelegd. Er moeten ook voorraden komen van scheikundige ont- smettingsstoffen, d.w.z. stoffen die de ver ten van gasbommen onschadelijk kunnen maken. Zoogenaamde gas-scholen moeten worden opgericht om gasonderwijzers te kweeken, die tot taak zullen hebben burgers in te wijden in de geheimen van het gas-de- fensief. De plaatselijke overheid krijgt ver der de taak haar bevolking te waarschuwen bij ophanden luchtaanvallen, regels vast te stellen voor het dooven van lichten, schade te rapporteeren, politiemacht en brandweer te versterken, reddingsploegen samen te stel len, slachtoffers te behandelen, anti-gas- diensten te bestendigen, wegen te herstellen en van verschillende openbare overheden in groote gebieden. In het rondschrijven wordt er nadruk op gelegd, dat de verant woordelijkheid voor afdoende bescherming van de burgerlijke bevolking op de plaatse lijke besturen komt te rusten hoewel de re geering technischen- en financieelen steun zal geven. De toon van de circulaire is wat schuch ter gesteld, blijkbaar in het besef, dat men hier te doen heeft met de officieele bood schap, dat een eens naar beschaving reiken de westersche wereld in geestelijk verval te rugzinkt naar barbarisme, dat allerminst op een verzachtende uitlegging aanspraak kan maken, omdat het zich bedient van de nieuwste wetenschappelijke middelen. Mil- lioenen menschen in Engeland, als elders, verzetten zich met de macht der wanhoop te gen een „uitgemaakte zaak", welke voor hun gevoel aan hun leven veel van zijn luister en beteekenis ontneemt. Het rond schrijven is met de gedachte aan die millioe- nen en daarom met zorg opgesteld. De re geering dient er zich in aan als een apostel van voorzorg. Deze verdedigingsmaatrege len zijn voorzorgsmaatregelen; en door ze te nemen kan de regeering niet worden be schuldigd van schrikaanjaging en van het wekken van paniek. Met dat al wordt het land er in vredestijd mee georganiseerd op oorlogsvoet. Het rondschrijven is een offi cieele erkenning van de onwaarschijnlijk, zoo niet van de hopeloosheid, van durenden vrede. Het moet doen veronderstellen, dat de regeering niet verwacht, dat de internatio nale belofte waarbij gifgas als oorlogsmid del uitgeschakeld werd zal worden gehand haafd. Ma een behandeling van 10 uur is vonnis gewezen tegen de vier zusters van de con gregatie van den H. Karl Borromaeus. De vicaris generaal, Lujtgardis Knappek en de oeconome Rosalie Bell werden veroordeeld tr!n™aar g^angenisstraf en 115.000 resp. HfO.OOO R.M. boete. De overste generaal celicitas Potrz werd veroordeeld tot 1 jaar •'waanden gevangenisstraf en 55.000 R M. terwijl zuster Rosa Voelkel wegens gunstig ing der vergrijpen veroordeeld werd tot 5 maanden. Het voorarrest wordt ff®**! in mindering gebracht. Voorts werd bloten tot confiscatie van de inbeslag-ge- "omen 75000 dollar bonds- en de 66.600 7 Nederlandsche guldens-obligaties ten gun- •w van het Duitsche rijk. HET ANTI-SEMITISME IN DUITSCHLAND. Een mededeeling van Helldorf. De president van de Berlijnsche politie, graaf Helldorf deelt, in overeenstemming ®el de partijinstanties, het volgende mede. De laatste dagen is geconstateerd, dat in j*«ele gevallen leden der beweging zich heb- n laten verleiden deel te nemen aan anti- Joodsche demonstraties. Staat en beweging jrebben er steeds weer den nadruk op gelegd, dat individueele acties verboden zijn. Tot deze verboden individueele acties behoort in "e* bijzonder het beschilderen en beschadi gen van uithangboorden, vensterruiten en dergelijke meer. Voor de wijze van optreden van provocateurs is het kenmerkend, dat ^e'fs in enkele gevallen men in staat was ambtenaren van politie door een beroep op te verhinderen in te grijpen gelijk zij ^rplicht waren. De strija tegen het Jodendom wordt door *>aat en beweging op andere wijze gevoerd, «eder, die deelneemt aan verboden individu ele acties stelt zich daarmede buiten siaat beweging en stelt zich bloot aan bestraf- ting. Naar uit Belfast gemeld wordt is, de toe stand in Ulster nog steeds niet weer nor maal geworden. In lennymount moest een aantal katholie ke meisjes onder politiebescherming naar haar werk worden gebracht. Desondanks slaagde de menigte er in eenigen der meisjes de kleeren te verscheuren. Een fabriek moest worden gesloten, aangezien de protestant- sche arbeiders weigerden samen te werken met de katholieken. Door het sluiten van de fabriek komen 1000 arbeiders op straat te staan. In totaal zijn bij de onlusten 265 gezinnen uit hun woning verdreven. Op de verlaten huizen waait de Engelsche vlag, die daar geheschen is als overwinningsteeken van de organisten De stedelijke commissaris voor Belfast heeft een rapport gepubliceerd volgens het welk 141 personen bij de onlusten gearres teerd zijn. Het raadsel der 310 kisten munitie die door een Fransche firma via Rouen en Le Havre naar Argentinië waren gezonden, en vandaar met steenen en zand gevuld naar Le Havre terug kwamen, is thans opgehel derd. Uit de mededeeling der kapiteins van de beide Fransch schepen, die de lading aan boord hadden genomen, blijkt, dat de wa pens en munitie in Buenos Aires zijn aange komen. De Argentijnsche douane-beambten hadden echter gemerkt, dat zij voor Para guay bestemd waren en uit dien hoofde het verdere transport over Argentijnsch gebied geweigerd. De lading werd daarom op twee vrachtschepen geladen, die onder toezicht gesteld werden van de Argentijnsche doua ne. Des nachts echter gelukte het den beiden vaartuigen om ongemerkt het anker te lich ten en de leiding naar Asuncion te vervoe ren. Hier werden de kisten uitgepakt, met steenen en zand gevuld en op dezelfde vaar tuigen weer naar Buenos Aires terugge bracht, alwaar zij door de beide Fransche schepen argeloos weer aan boord werden genomen, nadat de Argentijnsche douane 't verbod op het vervoer over Argentijnsch ge bied had gehandhaafd. De Fransche export firma lijdt in het geheel geen schade, aan gezien de lading door Paragauy besteld en betaald was. MERKWAARDIGE PAMFLETTEN. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit München dat, nadat in de afgelocpen weken revds dikwijls zeer openlijk communisten den katholieke jeugdorganisaties in Duitschland aanbiedingen voor een bondgenootschap hadden gedaan en het orgaan van het cen trale comité van de Internationale Commu nistische Jeugdorganisatie in Juni deze kwestie positief had behandeld in een arti kel, zijn thans te Muchen pamfletten gevon den, welke „zoo karakteristiek en kenmer kend zijn", dat zij voor zich zelf spreken. De pamfletten hebben den volgenden tekst „Aan de katholieke bevolking van Mün chen, Tegen de onderdrukking van Uw geloof moet een verscherpte strijd worden gevoerd. Wij communisten stellen U voor, ondanks het verschil van wereldbeschouwing een ge meenschappelijke!} strijd voor de vrijheid van geweten te organiseeren. Wij stellen U voor, in alle bedrijven, in al le stadsdeelen gemeenschappelijke comité's op te richten voor den strijd voor vrijheid van geloof en geweten. Wij stellen U verder voor een gemeen- schappelijken strijd te organiseeren voor de bevrijding van alle in kerkers opgesloten geestelijken en orde-zusters, voor de bevrij ding van alle anti-fascisten. Weercorpsen te vormen voor de bescher ming der anti-fascistische bevolking. De K. P. D". (Communistische partij van Duitschland). De „Sunday Express" publiceert eenige bijzonderheden omtrent de plannen, die op gesteld zijn ten behoeve van een volledige reorganisatie van het Engelsche leger in den loop van het volgende jaar. Behalve deze re organisatie staat een groote uitbreiding van de vloot op het programma. Het blad meldt, dat het departement van oorlog voornemens is geheel nieuwe strategische richtlijnen uit te werken, nieuwe uniformen in te voeren en over te gaan tot een nieuwe methode van re- cruteering en invoering van nieuwe wapens. Zoo zal het thans in het leger gebruikte type geweer geheel worden afgeschaft. Men is n.1. bezig met de laatste proefnemingen met een nieuw model geweer, met de productie waarvan binnenkort een aanvang zal worden gemaakt in de Enfield Small Arms Works. De vuursnelheid van dit nieuwe model zal veel grooter zijn, terwijl het grootere tref zekerheid zal bezitten. Voorts is een nieuw machinegeweer ontworpen, dat beter draag baar zal zijn. Bij de as. manoeuvres zal ook een nieuw type snelle tank en een nieuw model pantserwagen gebruikt worden. Wat de strategische richtlijnen betreft, het gehee- le streven zal thans uitgaan naar grootere bewegelijkheid van het leger. De stoottroe pen zullen niet langer de bajonetdragende soldaten zijn. Bij de artillerie zullen de paar den van de R.H.A. vervangen worden door kleine rupsbandtractoren. De affuiten zullen op luchtbanden worden geplaatst. De der tienponder zal worden vervangen door een 3.7 inch houwitser. In plaats van vier infanteriebataljons zal een brigade komen van één zwaar bataljon naast drie lichte betaljons. Het zware batal jon zou bijna uitsluitend bewapend worden met machinegeweren, en loopgraafmortieren. De taak van dit bataljon zou hoofdzakelijk bestaan in het steunen van de lichte batal jons. Volgens de nieuwe strategische richtlijnen zouden de infanterie-bataljons niet meer de eersten zijn, die tot den stormloop overgaan. Dat zal de taak worden van de tanks, die een snelheid zullen kunnen bereiken van tus- schen de 5 en 40 mijl per uur en bemand kunnen worden met 2 tot 7 manschappen. Sommige tanks zullen zijn uitgerust met een klein soort kanon, dat granaten zal kunnen afvuren. De Royal Air Force zal in het legerwerk worden ingeschakeld, met als voornaamste taak het richtingaangeven voor het artille rievuur. Het departement van oorlog zal binnen kort een beslising nemen inzake de nieuwe uniformen. Daarbij zullen sommige eigen schappen van de thans gebruikte uniform welke thans twee jaar gedragen wordt worden behouden. Verschillende cavallerie-eenheden zullen niet meer een rijbroek en sporen dragen, doch gekleed worden in lange broek en korte beenbedekking. Tenslotte zullen geheel nieuwe eischen worden gesteld aan den recruut. Zijn oplei ding zal veel uitgebreider moeten worden dan vroeger het geval was, gezien het feit, dat men rekening heeft te houden met een voortschrijdende mechanisatie van het leger. Wat de plannen van dé admiraliteit be treft, verneemt het blad, dat de kruiseisterkte zal worden opgevoerd van 50 tot 60. De nieuwe kruisers zullen vijf nieuwe slagsche pen gebouwd worden, terwijl de bouw van düikbooten zal worden versneld. De vijf nieuwe slagschepen zullen in de plaats komen van vijf verouderde schepen De vervanging is echter verboden volgens het verdrag van Washington tot na het vol gende jaar. Het zijn schepen van 27.500 ton met pantserplaten van 15 inch en kanonnen van 15 inch. De plannen voor de nieuwe slagschepen zullen worden uitgewerkt voor een type van 34.000 ton of een van 26.500 tonhet staat nog niet vast welk type defini tief gekozen worden zal. Binnenkort zullen echter inschrijvingen worden geopend voor de scheepsbouwmaatschappijen ten behoeve van hetp rogram van 1935. Op dit program staan 3kruisers, 1 vliegtuigmoederschip, 8 destroyers, 1 flottieljeleider en drie duikboo ten. Verwacht wordt dat de desbetreffende contracten over drie maanden zullen worden geplaatst. De senaat heeft heden met algemeene stem men de door de Skoeptsjina reeds aangeno men wetsvoorstellen inzake de voorloopige twaalfden goedgekeurd. Voor het einde der debatten verklaarde minister-president Stoya dinovitsj o.m., dat zijn regeering een regee ring van opbouwenden arbeid was en niet een regeering, die een regeeringssysteem wilde Tiquideeren. Bij de bespreking der buitenlandsch- politieke kwesties ging de ministerpre sident nader in op de restauratie der Habsburgers in Oostenrijk en o.a. zeide hij, dat Joego-Slavië de restauratie der Habsburgers niet een zuiver Oosten- rijksche kwestie zou kunnen beschou wen. Het betrof hier eerder een interna tionaal vraagstuk, waarbij Joegoslavië ten nauwste betrokken was. Dit brengt mede, dat Joegoslavië zeer beslist tegen restauratie is. Met voldoening, zoo vervolgde de minis terpresident, kon hij op grond van gedach- tenwisselingen met de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Belgrado me- dedeelen, dat Joegoslavië wat zijn blik op de Habsburgerskwestie betreft, niet alleen staat. Hetzelfde standpunt hadden de Tsje- choslowaaksche en Roemeensche bondgenoo- ten, alsmede andere trouwe vrienden inge nomen. Verscheidene groote mogendheden in Europa waren dezelfde meening toege daan. Men kon derhalve den loop der din gen in kalmte tegemoet zien. Van de Oosten- rijksche regeering was een geruststellende verklaring binnengekomen. Hij wilde zich overtuigd houden van de oprechtheid der verklaring van de Oostenrijksche regeering, met wie Joegoslavië de best mogelijke betrek kingen, goed nabuurschap en vriendschap wil onderhouden. Naar nu eerst bekend wordt, hebben in Juli 1933 nationalistische groepen in Japan het voornemen gehad voor een opstand, wel ke echter tijdig kon worden ontdekt. De lei ders werden gearresteerd; leden van de be weging waren o-a. studenten, journalisten, zakenlieden enz. Uit het thans gesloten ver hoor blijkt, dat het voornemen bestor.d om te land en uit de lucht aanvallen te doen op de regeering, de politie, de banken en de muni tiedepots. Men wilde de leiders der regee ring uit den weg ruimen om den staat op nieuw op te bouwen. Het laat zich aanzien, dat men de keizerlijke heerschappij in den ouden vorm wil herstellen met wegneming van alle tusschen den keizer en het volk staande organisaties, zooals het parlement enz. Tegen de schuldigen was oorspronke lijk een aanklacht ingediend wegens poging tot moord en brandstichting. Ete aanklacht is thans verscherpt tot oproer, en daarom zal het opperste gerechtshof de zaak behan delen. Nader wordt gemeld, dat de leden van het complot zich noemden „Gods troepen". Zij werkten tezamen met de patriottische arbeiderspartij. De beweging was onvol doende voorbereid. Het politieke departement van Zwitser land deelt mede, dat het departement van buitenlandsche zaxen van Duitschland en de Zwitsersche gezant te Berlijn op 26 Juli een scheidsrechterlijke procedure hebben aanvaard en met handteekening bekrachtigd, welke bepaalt, dat een scheidsgerecht zal worden benoemd, dat tot taak zal hebben de omstandigheden vast te stellen, waaron der Berthold Jacob Salomon op Zwitsersch gebied en van daar op 9 Maart in handen van de Duitsche overheid geraakt is, tenein de te beslissen of daardoor de Zwitsersche territoriale souvereiniteit geschonden is op een wijze, waarvoor de Duitsche regeering verantwoordelijk is, of niet. Wanneer het scheidsgerecht tot de conclu sie komt, dat door deze gebeurtenis de Zwit sersche teritoriale souvereiniteit op de aan gegeven wijze is geschonden, zal het moeten beslissen, hoe dit weer kan worden goedge maakt. Het scheidsgerecht is samengesteld uit dr. Raphael Erith, Finsch gezant te Stockholm, leider, Michael Hansson, voormalig presi dent van het gemengde hof van appél in Egypte, scheidsrechter, dr. Andraes Juhasz, president der Koninklijke Hongaarsche Cu rie, scheidsrechter, staatsraad prof. dr. vry- heer von Freytagh Loringhofen, Duitsch scheidsrechter, prof. dr. Max Huber, voor malig president van het Permanente Hof voor Internationale Justitie, Zwitsersch scheidsrechter. De partijen verplichten zich de werkzaam heden van het scheidsrecht in ieder opzicht te bevorderen en het in het bijzonder door de bevoegde autoriteiten iedere juridsche hulp te verleenen. Twee journalisten, de Engelschman Ga- reth Jones en de Duitscher Herbert Muller, correspondent van het D.N.B. te Peking, zijn op een autotocht van Peking naar Dolonor door bandieten gevangen genomen. Ook hun Russische chauffeur werd gevangen geno men, doch later weer vrijgelaten om de eischen over te brengen der bandieten, die een losgeld van 100.000 verlangden. De overval geschiedde nabij Paotsjang, ongeveer 130 K.M. ten Noord-Oosten van Kalgan. Zoowel de Britsche als de Duitsche ambassadeur te Peking hebben de noodige maatregelen genomen. De tezamen met den correspondent van het D. N. B. ontvoerde Engelschman Jones is de vroegere secretaris van Lloyd Geor- ge, die op het Oogenblik als dagblad-cor respondent in China reist. Jones was eenige weken geleden in Chi na aangekomen en heeft onlangs een be zoek aan Binnen-Mongolië gebracht. Op weg naar de Mongoolsche stad Dolonor, waarbij hij werd vergezeld docr dr. Muller, die uitstekend Chinees spreekt, moesten de beide reizigers door gebieden, die ten gevolge van de onlangs op eisch van Japaq plaats gehad hebben de ontruiming, doof de troepen van den generaal Tsjoeng Tsjeh Juan als onveilig worden beschouwd. Men verwacht, dat de chauffeur der bei de journalisten, die werd vrijgelaten om de losgeld bepalingen van de bandieten over te brengen, morgen te Kalgan aan komt. HEVIGE ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK. Waarschijnlijk 30 fot 40 dooden. In een kruitfabriek in Varese heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan. Men vreest, dat onder de puinen der fabriek nog dertig tot veertig dooden liggen. Omtrent de oorzaak van de explosie is nog niets bekend, aangezien krachtige afzettings maatregelen genomen zijn en een direct contact met de verantwoordelijke instanties nog niet mogelijk is geweest. De bevolking van Varese, dat in de nabij heid ligt van Milaan bevindt zich in groote opwinding. De eerste dooden geborgen. Inzake het ontploffingsongeluk te Varese wordt thans bekend gemaakt, dat tot dus verre 12 lijken zijn geborgen. Het opruimingswerk duurt voort. Waarschijnlijk 55 dooden. Nader wordt bekend, dat het aantal dooden tengevolge van het ontploffingsongeluk in Varese omstreeks 55 bedraagt. Verscheidene jonge meisjes hebben he leven verloren. De lijken, die tot dusverre konden worden gebor gen zijn ot onherkenbaar wordens verbrand. De fabriek staat in brand. GROOTE BRAND IN TEXTIEL FABRIEK. In de katoenspinnerij Eduard König und Compagnie in München-Gladbach is Zater dag in een droogkamer een brand uitgebro ken die zeer snel om zich heen greep en de aangrenzende opslagplaatsen van katoen be nevens 4e bleekerij in vlam zette. Behalve de machines van de aangetaste afdeelingen der fabriek zijn ongeveer 50.000 K G. katoen ver brand. GROOTE DORPSBRAND IN RUSLAND. In Uchorod in de nabijheid van de Kar- patho-Russische gemeente Chloumed is Za terdagmorgen een brand uitgebroken, waar door vier woonhuizen, twee buitengebouwen en 50 groote graanoppers in de asch werden gelegd. Het vuur schijnt zijn ontstaan te heb ben gevonden in onvoorzichtige bediening van een pers-machine. AUTOBUS DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN. 15 dooden, 17 gewonden. Een autobus is Zaterdag in de nabijheid van Matanzas op Cuba gegrepen door een goederentrein. De autobus was geheel be zet met personen, die de nationale regatta te Varadero wilden meemaken. Vijftien der in zittenden werden gedood en zeventien ge- wond, waarvan verscheidene ernstig. Voor een goed en sympathiek doel. De Commissie voor den verkoop der Zo- merposizegels zend ons een puzzle ter plaatsing, waaraan iedeie lezer van ons blad kan medewerken. Met behulp van de woordpuzzle (48 et ters) wordt een gezegde gevormd, waarvan iedere Nederlander doordrongen moet zijn; het beoogt een sympathiek doel te steunen Hier volgt de opgave: Omschrijving: 45451147 heerlijk jaargetijde. Groote stad, in het centrum des lands ge legen: 32—15-33-2—2S-h-31. Hoort men vaak door de radio: 38— 46 —13. Was tot voor enkele jaren een politiek verbond in Nederland: 40—39—164341 —31—41—6 In het noorden des lands vindt met het vliegveld: 934—361—44. Prachtig dorp nabij Utrecht: 3—3541— 14—31. Prachtige bloemen (Aalsmeer is er door bekend!): 7—25—8—37—18. Een hooggeplaatst persoon in Neder- landsch Oost-lndië: 23—10. Een 1217 dient om iets in op te ruimen. De Meimaand heeft zich dit jaar geken merkt door weer, dat terecht 43—29—19 27 genoemd werd. Met een 204230 spelen kleine kinde ren graag. Het tegengestelde van achter: 2421—26 —22. Prijzen- Voor de goede oplossingen is de Commisssie in het bezit gesteld van een groot aantal zeer fraaie prijzen, haar van vele zijden ter beschikking gesteld. Hoofdprijzen: Een auto, een radiotoestel, een rijwiel, eer. reis naar het buitenland, rondvluchten per KLM. enz. In totaal meer dan 1000 prijzen. Wijze van inzending: De oplossing dezer puzzle kan door iedere(n) lezer'es) van dit blad worden ingezonden. Het is geoorloofd meer dan één oplossing te zenden. Als voorwaarde is gesteld, dat het ant woord op een briefkaart geschreven moet worden, bij voorkeur op een Puzzle-brief- kaart die men voor 10 cent kan koopen aan de stalletjes van de Zomerpostzegel-Comi- té's in de postkantoren of kan aanvragen bij de Plaatselijke Comité's. De gewone en ook de speciale puzzle-briefkaart moeten ge frankeerd worden met minstens 2 zomer- postzegels van 6 cent. De oplossingen moeten vóór 1 September i.i het bezit zijn van het secretariaat van het Comité voor de Zomerpostzegels. Tessel- schadestraat 9, Amsterdam W. Naam en adres a.u.b. in drukletters ver melden. De jury ter beoordeeling der ingekomen

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9