DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dr. Colijri's nieuwe regeering. Economische zaken gesplist. DE „NIEUWE*' REGEERDERS. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 178 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 31 Juli 1935 HET RESULTAAT. - Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Officieel werd hedenochtend acht uur medegedeeld Dr. Colijn heeft als volgt zijn kabinet gereconstrueerd Buitenlandsche Zaken: Jhr. Mr. A. C. D. DE GRAEFF. JustitieMr. J. R. H. VAN SCHAIK. Binnenlandsche ZakenMr. J. A. DE WILDE. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: Dr. J. R. SLOTEMAKER DE BRUfNE (nieuw). FinanciënMr. P. J. OUD. Defensie, ad interim: Dr. H. COLIJN (nieuw). WaterstaatJhr. Ir. O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE. Handel en Nijverheid: Dr. Ir. H. C. J. H. GELISSEN. Sociale Zaken: Mr. M. SLINGENBERG (nieuw). Koloniën: Dr. H. COLIJN. Landbouw en VisscherijMr. Dr. L. N. DECKERS (nieuw). Dr. H. COLIJN, Voorzitter van den Ministerraad. 137e Jaargang De officieele mededeeling, Nu Colijn de opdracht heeft uitgevoerd. Mr. Slingenberg. Minister Deckers als minister van Landbouw. Uit de pers. ALKMAARSCHE COURANT. Onze goudvoorraad is in een week tijds met ruim f 130 millioen achteruitgegaan, een vijlde deel van onzen voorraad is verdwe nen. Op de valuta-markt heerschte groote on rust, het bedrijfsleven is zwaarder dan ooit belast, de credietverleening is in één week tijds met 113 millioen gestegen en de metaaldekking is in verband met den goud voorraad met rond 13 afgenomen. De geldmarkt is bijna uitgeput en overal heeft de grootste onzekerheid geheerscht. Het feit alleen, dat aan dr. Colijn opdracht tot een kabinetsformatie werd gegeven, heeft het vertrouwen hersteld en de paniek bezwo ren. Waarom was dit alles noodzakelijk? Om dat men den kapitein van het Schip van Staat het roer uit handen heeft genomen zonder zelf te kunnen sturen. Omdat men zich blind gestaard heeft op de theoretische beschouwingen en zich in een politiek avontuur heeft gestort, waarvan men de gevolgen niet voldoende overzien heeft. Wie het thans bereikte resultaat bekijkt, zal zich mqt verwondering afvragen of al die be roering, al die onzekerheid, al die achteruit gang noodzakelijk was om dit te kunnen bereiken. Een extra-parlementair kabinet, drie katho lieke ministers, die naar verluidt deel van de regeering blijven uitmaken geheel voor eigen verantwoording en buiten elk overleg met de katholieke kamerfractie. Een verzwakking dus van den rechtstreek- schen invloed dier fractie, die haar politieke wenschen tot dusver te veel genegeerd achtte. Een simpele verschuiving van zetels in ht nieuwe ministerie, waarvan bet de vraag zal zijn of de verandering ook een verbetering zal wezen, omdat ministers, die door veel jarige ervaring volkomen op de hoogte van hun taak waren, zich in een nieuwen werk- king moeten inwerken. Een departement gesplitst, een nieuweling in het ministerie opgenomen, maar geen en kei bewijs, dat thans een andere sociaal-ecu nomisch koers gevolgd zal worden. Als men bekijkt, wat door de houding der katholieke kamerfractie, naast verlies en on zekerheid, aan practisch resultaat bereikt is. dan is dat niet minder dan beschamend vooi "O1, die al die onrust veroorzaakt hebben Wat zal die kamerfractie nu doen? Zal Z'J opnieuw stelling nemen tegen een sociaal- economisch beleid, dat nog weinige dagen geleden onaanvaarbdaar geacht werd? Of zal men nu, doordrongen van eigen on macht, de fout vermijden zich aan denzelfden politieken steen te stooten? Dan zou het beste bewijs geleverd zijn, dat e om het roer van ons staatsscheepje in e'gen handen te nemen voor de oppositioneel groepen nog niet gekomen is. En alles dus op een afschuwelijke vergis sing berust heeft. Het is diep-treurig, dat in een tijd dat a er samenwerking in het belang van land en vo"£ 200 dringend geboden is, dergelijke lergissingen kunnen voorkomen. De staatscourant van hedenavond zal de volgende mededeeling bevat ten: Wanneer, na ongeveer 14 dagen, het nieu- e Departement van Landbouw en Yissche- r'J zal zijn ingesteld, zal de tegenwoordige ®'nister van defensie, dr. Deckers, als hoofd dat departement optreden De minister-president, dr. Colijn, zal zich ^dan belasten met het beheer van het de partement van defensie, totdat in deze func- he definitief zal zijn voorzien. De basis van het nieuwe kabinet is in Zooverre gelijk aan het oude, dat het ook 'hans is samengesteld uit mannen van de Politieke richtingen die in het parlement ver tegenwoordigd worden door de R.K., de A R, de C.H., de V.B, en de V.D. Haar de Telg. verneemt wordt in parle- mentaire kringen verwacht, dat voor defen- ®'e wederom een R.K. bewindsman zal wor den aangezocht. Men verwacht, dat de Tweede Kamer 'poedig bijeengeroepen zal worden opdat de regeering de gelegenheid zal hebben door het afleggen van een verklaring het tijdelijk verbroken contact te herstellen en de ge schorste behandeling van het bezuinigings- ontwerp kan worden hersteld. Omstreeks negen uur begaf dr. Colijn zich gisteravond naar den Ruijgenhoek om H.M. de koningin mede te deelen, dat hij zijn op dracht aanvaard had. Eerst te kwart over elf keerde dr. Colijn in zijn woning terug. Het heeft H.M. de koningin be haagd, bij besluit van den 31sten Juli 1935 No. 2: lo. Het aangeboden ontslag van de heeren, minister van staat dr. H Colijn, minister van koloniën; jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken; dr. J. R. H. v Schaik, minister van justitie; mr. J. A. de Wilde, minister van binnen landsche zaken; mr. P. J. Oud, mi nister van financiën; mr. dr. L. N. Deckers, minister van defensie; jhr. ir. O. C A. v. Lidth de Jeude, minis ter van waterstaat; dr. ir. H. C. J. H Gelissen, minister van economische zaken, niet aan te nemen en met in gang van 31 Juli 1935: 2o. Op de meest eervolle wijze ont slag te verleenen aan dr. J. R. Slote- maker de Bruine als minister van sociale zaken en hem te ontheffen van het beheer ad interim van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen met dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan H.M. en aan den lande bewezen; 3o. Te benoemen tot minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen dr. J. R. Slotemaker de Bruine, tot minister van sociale zaken mr. M. Slingenberg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Men zou uit bovenstaande wellicht kunnen opmaken, dat er dus weinig of niets veran derd is, dat bijvoorbeeld minister Deckers defensie houdt en dat het ministerie van eco nomische zaken niet gesplitst zou worden. De kwestie is echter iets anders. De konin gin heeit het ontslag van genoemde mi nisters niet aanvaard, wat beteekent, dat zij op dit oogenblik in hun functies blijven. Pas over eenige dagen zal een nieuw Kon. Besluit afgekondigd worden, waarin dan zal worden meegedeeld, dat Economische Zaken gesplitst is en waarin officieel bekend wordt gemaakt, hoe de portefeuilles van het geheele mi nisterie verdeeld zijn. De nieuwe minister van sociale zaken, wiens portret men op onze fotopagina vindt is lid van Ged. Staten onzer provincie en sedert 1920 voor de Vrijz. Dem. partij lid van de Eerste Kamer. Hij is 53 jaar en geboren te Beerta. Hij doorliep het gymnasium te Winschoten en studeerde aan de universiteit te Groningen, waar hij op 23-jarigen leeftijd promoveerde Nadat hij ook het candidaat notaris-examen met goed gevolg had afgelegd, vestigde hij zich als advocaat te Haarlem, waar hij latei tot notaris benoemd werd. In 1910 werd hij daar raadslid en in 1913 lid van Prov. Sta ten In 1916 werd hij gekozen tot lid van Ged. Staten. De reorganisatie der Kennemer Eiectr. Mtp. kwam onder zijn leiding tot stand. Hij werd voorzitter van het Prov. Eiectr. bedrijf en heeft krachtig mede gewerkt aan den opzet van het waterleidingbedrijf, waar bij hij het initiatief tot overneming van dit bedrijf door de provincie heeft genomen Mr. Slingenberg heeft als lid van Ged. Staten zeer krachtig meegewerkt aan de tot standkoming van het Waterschap Noord- Hol landsch Noorderkwartier. In 1919 bij zijn aftreden als lid van God. Staten werd mr Slingenberg tot wethouder van Haarlem gekozen. De nieuw benoewde minutor. die ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw is, verbond zich in 1914 bij den Vrijw. Land storm. Hij leidde een compagnie te Haarlem, werd in 1916 benoemd tot eerste luitenant en in 1920 tot kapitein, waarna hij op non actief kwam. Het schijnt coaigaaias vreemd, dat een mi nister van Defensie, die zich tot dusverre met kanonnen en duikbooten heeft bezig gehou den, plotseling naar het departement van Landbouw verhuist Maar dr. Deckers was jarenlang hoofd inspecteur van de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven en secretaris en rechtskundig adviseur van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond. In 1912 promoveerde hij aan de universi teit te Leuven op een dissertatie. De Land bouwers van den Noord Brabantschen Zandgrond, bijdrage tot de kennis der maat schappelijke en economische ontwikkeling van den Ned Boerenstand in de 19e en 20e eeuw. Op dit terrein is minister Deckers dus geen MmAl Blijkbaar is het feit, dat dr. Colijn een op dracht tot vorming van een nieuw ministerie aanvaardde, zoo laat bekend geworden, dat de ochtendbladen nog niet in de gelegenheid waren er commentaar op te leveren. Slechts het Volksblad (soc.-dem.) laat zich en begrijpelijk in teleurstellenden zin over het verkregen resultaat urt. De heer Colijn, zegt het Wad, deelt aan de Koningin méde, dat hij de opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet van breede samenstelling aanvaardt. Men moet aannemen, dat hij voor zich het moge lijk acht, voor zijn regeering en voor zijn aanpassingskoers voldoende sieun te vin den. Het klinkt ongelooflijk. Is de uitspraak van het Nëderlandsche volk bij de verkiezingen van de laatste maanden dan nog niet duidelijk genoeg geweest? Zal het mogelijk blijken, een crisispolitiek voort i- dj€ de sociaal-economische toe- te zetten,Ml stand niet vermocht te verbeteren, die volkshuishouding in het gedrang bracht, die ieder jaar een nieuw angstwekkend begroo- tingstekort opleverde? Zal men de met den dag sterker en bewuster roep om actieve wel vaartspol itiek, om werkverruiming en koop krachtherstel, durven negeeren om de, door de uitkomsten weerlegde, leer van de aan passing te blijven volgen? Colijn probeert het opnieuw, doch het» blijft de vraag, hoe de Kamer hem zal ont vangen. Met andere woorden: of de katho lieke Kamerfractie onder het juk door zal gaan en met enkele tegemoetkomingen kt h< regeeringsprogram genoegen aal nemen. W kunnen nauwelijks aannemen, dat wij aul. een schouwspel te zien zouden krijgen. On danks het „neen" van den heer Aalberoeji ondanks de beleedigingen, dfe de katholiek# partij, de leider van de roomsche fractie en de inzichten, die de katholieken op het stuk van de crisispolitiek huldigen, in de afgeloopen dagen van de volgelingen van Colijn te ver duren hebben gehad; ondanks de met zeker heid te verwachten voortzetting van een koers, die zij nadrukkelijk hebben veroor deeld, ondanks alles zouden de katholie ken deze „oplossing" van de crisis slikken? Het komt ons vooralsnog niet mogelijk voor. Wij plaatsen hier de foto's van het nieuwe kabinet-Colijn, met uitzondering van die van mr. Slingenberg, welke men op de fotopagina vindt. Jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche zaken. Mr. J. A. de W11S* minister van binq,ejj> landsche zaken* Dr. H. Colijn, minister-presi dent, minister van koloniën en minister van defensie a. i. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth minister van waterstaat. de Jende, Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruin*, minister van onderwijs. Prol. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minis ter van handel en nijverheid. Mr. P. J. Oud, minister van financiën. (T Mr. J. R. Justitie. H. van Schaik, minister van Mr. dr. L- N. Deckers, luudbouw en YlöêcilSJ'ij. minister van

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1