DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Italiaansch-Abessinische conflict. Qageliiksch Ovuiicht !Buitenlaud iBinnenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 180 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 2 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang gaan verzetten tegen eventueele maat regelen tot beveiliging van Britsche on derdanen. De ontwerp-resolutie als geheel door Mussolini verworpen? De „Information" verneemt uit Londen, dat Mussolini, volgens de laatste uit Rome Laval en Eden formuleerden een comoromis- aldaar ontvangen berichten het ontwerp resolutie, dat Lav-.i en Eden aan baron het niet accepteeren. |v~ tw gistermiddag verschenen Engelsche Het „neen" van Mussolini. Naar verluidt, is er overeenstemming bereikt tusschen Laval en Eden aan gaande een compromis-formule inzake het Italiaansch—Abessinisch conflict. Deze compromis-formule bevat de vol gende vier punten: 1. Er wordt een vijfde scheidsrechter in de verzoeningscommissie benoemd. 2. De verzoeningscommissie moet uiterlijk 4 September rapport uitbrengen 3. Op deze datum komt de olken bondsraad bijeen. 4. Indien inmiddels geen overeenstem ming is bereikt zal de Volkenboodsraad op dien datum de geheele Italiaansch- Abessinische kwestie beginnen te be handelen. De „Times"-correspondent voegt hieraan toe dat deze formule wanneer Italië en Abessinie er mee accoord gaan, als resolutie aan den Volkenbondsraad za1 worden voor gelegd. Er zal. eveneens met toestemming van Italië en Abessin.e, onmiddellijk eer con ferentie worden belegd van de 3 ondertee kenaars van het verdrag van 1906 er voorge steld zal worden dat de Abessimsche regee ring reeds in het eerste stadium dezer confe rentie zal worden uitgenoodigd om er aan deel te nemen. Verder wordt voorgesteld de conferentie zoo niet in Rome dan toch op een andere geschikte plaats in Italië te hou den teneinde het Mussoiini mogelijk te ma ken persoonlijk aan de besprekingen deel te nemen indien hij zulks wenscht In dit geval is het mogelijk, dat Laval zal vertegenwoor digen. De correspondent meldt nog dat men in Fransche kringen heeft verteld, dat een der 'hoogtepunten van de zitting een eisch van Engeland en bepaalde andere landen zou zijn geweest volgens welke Italië en Abessinie zich moesten verplichten, niet hun toevlucht te nemen tot het toepassen van geweld Men heeft gevraagd of Italië bereid zou zijn een dergelijke verplichting op zich te nemen tot 25 Augustus, doch Engeland en andere leden van den Volkenbondsraad hebben er op ge wezen dat in het ItaLaanschAbessinisch verdrag van 1928 geen tijdgrens voor het be reiken van een vreedzame regeling is vast. gelegd. Tenslotte wijst de correspondent er nog op, dat niet slechts Litwinof doch ook Eden op het standpunt hebben gestaan, dat geen der bij het begin der zitting genomen be sluiten de bevoegdheid om bepaalde onder werpen te behandelen van den Raad heeft beperkt en dat elk gedelegeerde het recht heeft, de algemeene kwestie aan de orde te stellen. Fransche pers voldaan over uitstel doch ongerust over op lossingsmogelijkheid. Uit de berichten in de Fransche pers blijkt, dat men in officieele Fransche kringen voldaan is over de door Lavel en Eden uitgewerkte ontwerpresolutie, waar door men vier weken tijd wint, doch dat de bezorgdheid over de oplossing van het eigenlijke conflict onveranderd voortduurt, omdat zoowel Abessinie als Italië op het in genomen standpunt blijven staan. De correspondenten meenen geconstateerd <e hebben dat te Geneve geen stemming heerscht om de actie van Italië in Abessi- nië in eenigerlei vorm te steunen. Zij mel den dat men te Geneve nog hoopt een oorlog in Abessinië te kunnen vermijden dat men evenwel te weten komt op welke feiten deze hoop is gegrondvest. De diplomatieke medewerkster van de „Qeuvre" Madame Tabouis, wier goede be trekkingen met de Quai d'Orsay bekend zijn meldt reeds dat de komende raadszitting op 2 September zal plaats vinden. De grootste moeilijkheid is de tegengestel de opvatting van Engeland en Italië onder de bevoegdheden van den hoogsten scheids rechter te overbruggen. Het gedeelte der ontwerp-resolutie, dat zich bezig houdt met de arbitrage-procedure, is de bron van alle moeilijkheden, aangezien daardoor het ge heel e probleem van het conflict aan de orde kan worden gesteld, tegen den wensch van Italië- Italië zal zich weliswaar gemakkelijk kunnen verplichten tot na de raadszitting op 2 September niet naar de wapenen te grijpen, doch Engeland eischt dat het deze verplichting voor onbepaalden tijd op zich n°emt, waarbij het opnieuw verwijst naar het ItaliaanschAbessinisch verdrag van 1928, waarin staat dat in geval van een conflict tusschen Italië en Abessinie geen geweld mag worden gebruikt. Wanneer de resolutie thans verwijst naar het in 1906 gesloten verdrag tusschen Engeland, Italië en Frankrijk wordt er aan herinnerd dat dit nooit door Abessinië is aanvaard. Engeland eischt echter dat Abessinië bij deze besprekingen wordt toegelaten. Te Ge neve is men van meening dat de oorlog slechts door onderhandelingen over het ver drag van 1906 kan worden vermeden, doch deze onderhandelingen zullen buitengewoon moeilijk zijn omdat het eigenlijke doel ten slotte ervan moet zijn de Italiaansche in vloedssfeer in Abessinië te vergrooten. Mussolini moet tevreden gesteld worden vanwege zijn verplichtingen tegenover het Italiaansche volk en het avontuur, waarin hij zich met zooveel lawaai heeft gestort. Anderzijds kunnen de concessies van den Negus niet zeer uitgebreid zijn want ook hij heeft verplichtingen tegenover zijn volk en tegenover de vorsten der stammen. Boven dien gelooft hij in staat te zijn Mussolini met de wapenen te kunnen overwinnen en zal trachten vriendschap te siuiten met de groote mogendheden. Te Geneve heeft men den in druk dat de Volkenbond heeft begrepen, dat hij niet kan dulden dat een lid zich op een ander lid stort, om zich in zijn land te ves tigen. In de „Echo de Paris" toont Pertina* zich zeer sceptisch over de practische waar de der ontwerp-resolutie. Zelfs als de arbi trale procedure tot tastbare resultaten komt is er niet veel van te verwachten omda zij slechts betrekking heeft op een onderge schikt punt als het grensincident van Oeal- Oeal. Ook de speciale correspondent van de „Matin" is van meening dat men door de bemoeiingen te Geneve slechts tijd wint. Het „Journal" noemt de zitting een eier- dans en de pogingen van den Volkenbonds raad acrobatiek. De „Petit Parisien" is te vreden dat het in de zitting van gisteren niet tot een conflict is gekomen. Nog steeds troepen naar Oost- Afrika. Ook op den dag dat de Volkenbondsraad bijeen kwam, hebben wederom groote troe penverschepingen naar Oost-Afrika plaats gevonden. Uit Napels vertrok het stoomschip „Romolo" met 37 officieren, 667 soldaten en 465 arbeiders aan boord en de „Viminale" met 64 officieren, 350 soldaten en 150 ge kwalificeerde arbe:ders naai Oost-Afrika Beide schepen zullen te Messina nog meer troepen en materiaal aan boord nemen. Uit Messina vertrok verder de „Abbazia" die te Napels en Messina materiaal en troe pen had opgenomen. Keizer Hail Selassi tegen eiken vorm van protectoraat. De speciale correspondent van de „Times" te Addis Abeba meldt, dat kei zer Hail Selassi elk mandaat of protec toraat, onverschillig of dit wordt uitge oefend door eer bepaalde mogendheid of dat het van internationalen aard is, beslist afwijst. Zelfs wanneer achter dergelijke voor stellen geen hebzucht steekt zou de kei zer van een land met een zoodanigen onafhankelijkheidsdrang als Abessinië iets dergelijks onmogelijk kunnen hand haven. De paleis-intriges die pas in den laatsten tijd zijn opgehouden, zouden onmiddellijk weer beginnen. De betceke- nis van den keizer als voorvechter met inzicht op dit gebied van moderne me thoden zou vernietigd worden. Het op treden van buitenlandsche adviseurs zou tot een verscherping van de vijandige stemming tegen vreemdelingen leiden Uit deze eenvoudige persoonlijke over wegingen doe* ook uit vele overwegin gen van hoogere orde is elk voorste' inzake een buitenlandsche controle on aanvaardbaar. Wanneer het ergste ge schiedt en dan geen sancties tegen Italië zullen worder toegepast, vestigt de Abessinische regeering geen overdreven hoop op de Britsche hulp. Bij het Abessinische voli zou echter de sedert kort bestaande vriendelijke en dankbare houding tegenover Engeland kunnen omslaan, waardoor het zich wellicht zou De'ipBpHIHIHI dagbladen melden order het opschrift": „Het neen van Mussolini", dat deze op het voor stel van niet-toepassing van geweld tijdens de onderhandelingen het volgende geant woord heeft' „Dat is te vaag voor ons. De onderhandelingen zouden eventueel zes maanden of nog langer kunnen duren. De Volkenbond moet een tijdstip bepalen tot welk oogenblik de oorkg niet moet begin nen". De raadszitting tot heden verdaagd De op gistermiddag bepaalde raadszitting is tot heden verdaagd. De reden hiervan is, dat Italië weigert zich hierin met het Engelsch—Italiaansche voor stel accoord te verklaren, dat Abessinië zal worden uitgenoodigd tot de besprekingen tusschen de drie groote mogendheden over het vraagstuk in zijn geheel, voorts, dat de raad het initiatief tot deze besprekingen neemt en tenslotte, dat voor de beëindiging daarvan en het weder bijeenroepen van den raad een termijn nl. 4 September wordt bepaald. ANTISEMITISME IN POLEN. In Oost-Opper-Silezië zijn den laatsten tijd verscheidene malen anti-Joodsche betoogin gen voorgekomen. Uit Schwientochlowitz wordt thans gemeld, dat daar in den nacht van Woensdag op Ponderdag op talrijke hui zen er. schuttingen anti-Joodsche leuzen zijn geschilderd. Van verschillende Joodsche zaken werden de vensterruiten vernield. De daders bleven tot dusverre onbekend. AUTOBUS-ONGELUK IN DUITSCHLAND. Te Eikelch is een vrachtwagen in botsing gekomen met een autobus, die vol vacantie- gangers was. Van de 28 inzittenden werden 15 min of meer zwaar gewond. Ook de chauffeur en de begeleider op den vrachtwa gen werden zwaar gewond. nalisten door de bandieten rijkelijk voorzien van voedsel en sigaretten, doch men had hen van alles beroofd. Zelfs had men hen in Chi- neesche kleeren gestoken. Op grond van de mededeelingen van dr. Mueller heeft de regeering Tsji verzocht als bemiddelaar op te treden om ook Jones in vrijheid te doen stel len. Dr. Mueller is er van overtuigd, dat dit succes zal hebben. Omtent de gevangenneming deelt dr. Mueller nog mede, dat de auto nabij Pao Tsjang van beide kanten op een afstand van 40 M. werd beschoten met geweren en een mitrailleur. Het is een wonder, dat niemand van de vier inzittenden werd gedood. Jones heeft zijn familie in Wales het vol gende telegram gezonden: „Behandeling goed verwacht spoedige vrijlating''. SCHILDERIJ GESTOLEN OP DE WERELDTENTOONSTELLING. Uit het Roemeensche paviljoen op de we- reldfentoonsteling te Brussel is een kost baar schilderij ontvreemd van den Roemeen- schen schilder Grogorescoe. Het schilderij was particulier eigendom en stelde den kop I van een Jood voor. De waarde wordt geschat op 300.000 ley. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. Aantal slachtoffers tot 125 gestegen. Het aantal slachtoffers van de hittegolf in het midden-westen der Vereenigde Staten is gestegen tot ongeveer 125. Alleen reeds in Nebraska stierven 20 menschen tengevolge van de hitte. Talrijk zijn ook de doodelrjke gevallen te New-York, waar de vochtigheids graad van de lucht bijna ondragelijk is. DE ELECTRISCHE STOEL. Het gerecht te Peoria (Am.) heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 26- jarige Gerald Thompson, die beschuldigd werd van moord op den 19-jarigen Mildred Hallmark. Thompson is tot den electrischen stoel veroordeeld. DE STAKINGSONLUSTEN TE MYSORE. Twee dooden; 27 gewonden. Naar uit Bangalore gemeld wordt, zijn bij de stakingsonlusten op de goudvelden in Mysore twee Indiërs door de schoten der po litie gedood en 27 gewond. De politie opende twee maal het vuur en chargeerde 7 maali met de gummistok. REEKS ARRESTATIES TE BARCELONA. Het versterkte politietoezicht te Barcelona heeft geleid tot de arrestatie van vele a-socia- HET AVONTUUR DER BEIDE JOURNALISTEN. Uit het verslag van den vertegenwoordiger je elementen en politieke vluchtelingen uit van het Duitsche Nieuwsbureau te Peiping, dr. Mueller, valt nog mede te deelen, dat de overval der bandieten geschiedde, toen Muel ler en Jones op een tocht door het Oostelijk deel der Tsjachar-provincie ongeveer 2000 K M. per auto hadden afgelegd. Dr. Mueller brengt de Chineesche autori teiten alle hulde voor hun houding onmid dellijk na het bekend worden van de ontvoe ring en hij stelt vast, dat het voorval zich heeft afgespeeld in een streek, die, zij het niet formeel, dan toch practisch geheel gedemili tariseerd was. In dit gebied bevinden zich nog 6lechts gendarmerieposten. Na het vertrek uit Dolonnor volgden wij, aldus dr. Mueller, den straatweg, dien men ons bij ons vertrek naar Kalgan had aange wezen als den eenig bruikbaren en veiligen weg. In de nabijheid van het Sjaboenor-meer ge raakten wij in een gewoonlijk voor auto's on toegankelijke zand-vlakte. Den 28 Juli gelukte het met de hulp van Mongolen, die zich in de buurt bevonden, den wagen weer vrij te maken. Een uur later bereikten wij de in een berg pas gelegen Chineesche nederzetting Hosjia Tahoe Ofang. Geen gevaar voor Jones. De vertegenwoordiger van het Duitsche Nieuwsbureau te Peking, dr. Mueller, die door bandieten was ontvoerd, is gisteren te Peking aangekomen; naar hij mededeelde, werd hij Dinsdag op eerewoord door de ban dieten vrijgelaten om over het losgeld te on derhandelen. Mueller is van meening, dat ook de Engelschman Jones binnenkort zal worden losgelaten. Er bestaat geen gevaar dat men Jones zal mishandelen, evenwel hebben de bandieten eens gedreigd hem op te hangen en hadden zij den strop reeds om zijn hals gelegd Mueller was vrijgelaten op aandringen van Tsjang Tsjoeng Tsji, een vriend van den bandietenhoofdman, die beide journalisten gevangen had genomen. Tsji wist de bandieten te bewegen Mueller vrij te laten opdat hij het losgeld kon halen op de Britsche en Duitsche legaties. Na rugge spraak met Jones heeft Mueller besloten hierin toe te stemmen en is hij vertrokken Even nadat hij was vertrokken, werd hem medegedeeld, dat het losgeld 50.000 dollar bedroeg. Tijdens de gevangenschap werden de jour- IVat vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueel laatste niet tijdig was ingezonden; van een der niet-toegelatenen ontbraken bovendien een tweetal bij den geloofsbrieven behoorende stukken. De niet-toelating van A. Snaphaan, J. D. E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn., en M. J. Snoeren, die de kennisgeving, voorge schreven in art. 14 der gemeentewet, niet hadden ingezonden, is gehandhaafd op grond, dat hun geloofsbrieven niet tijdig waren ingezonden en de plaatsen ingevolge art. 18, laatste lid, der gemeentewet geaent moesten worden opnieuw te zijn opengeval len. De toelating van de elf overige benoem den is vernietigd op grond, dat zij hun ge loofsbrieven niet tijdig hadden ingezonden en de plaatsen geacht moesten worden op nieuw te zijn opengevallen. Gebleken was n.1. dat aan geen der benoemden, ook niet aan de elf door den raad toegelatenen, door den voorzitter van het Centraal Stembureau bericht was gegeven van de ontvangst der mededeeling, bedoeld in art. 15, 2e lid der gemeentewet. De burgemeester verklaarde dat het bedoeld ontvangsïbericht direct door hem was geteekend en afgewezen, doch dat door een onverklaarbare omstandigheid deze berichten voor alle gekozenen waren gevoegd bij de stukken, welke voor eiken ge kozene in een afzonderlijke map worden op geborgen. Bedoeld stuk hebben de Ged. Sta ten niet als een „bericht aan den benoem den" aanvaard, nu het niet aan den benoem de was verzonden of hem ter hand gesteld. ale landen, die de Catalaansche hoofdstad tot schuilplaats hadden uitgekozen. Gisteren I heeft de politie den Duitschen communist Max Barth gearresteerd, die door de Duit sche justitie ter dood was veroordeeld. De I gearresteerde dreef te Barcelona een zaak, waar anti-fascistische bladen en tijdschriften werden verkocht. In zijn bezit werd een groote hoeveelheid communistisch propagan- da-materiaal gevonden. DE COMMUNISTEN IN SZETSJOEAN. Volgens berichten in de Japansche dag bladen breiden de communistische troepen, die de provincie Szetsjoean hebben beze;, thans hun invloed uit over de provincies Kan- soe en Sjensi, met het doel in contact te blij ven met Buiten-Mongolie door Ningsia. Te Mitsji in Sjensi is met Russische hulp een roode militaire school opgericht en een vlieg veld in orde gebracht. Van de 23 Hsiens 'n de provincie Sjensi zijn volgens deze berich ten 18 gebolsjewiseerd. DE OVERSTROOMINGEN OP KOREA. De overstrooming van de Yaloe-rivier heeft de meeste schade toegebracht aan de hout handelaren, wier verlies geschat wordt op 10 millioen yen. NIEUWE RAADSVERKIEZING TE LOON OP ZAND NOODIG. Geen enkele van de gekozenen door Ged- Staten toegelaten. In hun vergadering van 31 Juli hebben Ged. Staten van Noordbrabant behandeld de bezwaarschriften van A. Snaphaan, J. D E. van den Heuvel, P. J. Robben Azn., en M. J. Snoeren te Loon op Zand tegen be slissingen van den gemeenteraad aldaar d.d, 17 Juli 1935 betreffende toelating en niet- toelating van tot lid van den raad benoem den. De raad had besloten elf benoemden als raadslid toe te laten. Vier benoemden wer den niet toegelaten, omdat hun geloofsbrief NATIONALE CONCENTRATIE EN EENHEIDSPOLITIEK. Oproep van Verbond voor Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich naar aanleiding van de jongste politieke gebeurtenissen, met een oproep gericht tot „alle nationaal voelen de Nederlanders" om door nationale concen tratie een eenheidspolitiek mogelijk te maken. In dezen oproep wordt er op gewezen, hoe de laatste staatkundige gebeurtenissen in Nederland een fel licht geworpen hebben op de onverantwoordelijke wijze, waarop poli tieke leiders en hun verblinde volgelingen 's lands belangen aan hun partijzucht en partij-egoisme ten offer brengen. Roekeloos werd een regeeringscrisis in het leven geroe pen op een tijdstip, dat van de natie en haar regeering onder de ernstigste omstandighe den de uiterste inspanning wordt gevorderd om aan de overweldigende moei lij kneden het hoofd te bieden en slechts volkomen eenheid en samenwerking redding zou kunnen bren gen uit de nooden en gevaren, welke ons be dreigen. De gegevens en uitkomsten van de verkie zingen samenvattende, verkrijgt men een zorgwekkend beeld van den politieken toe stand des lands. Verdeeldheid, verwarring en onzekerheid alom. De zich sterk uitbrei dende macht en beteekenis der gezamenlijke Marxistische partijen en groepen legt aan allen, die het wel meenen met het vaderland, den plicht van groote waakzaamheid en een drachtig samengaan op Maar ook de onver hoeds gebleken aanzienlijke uitbreiding der N.SB. stemt tot ernstig nadenken. De on- Nederlandsche figuur in de N.S B. wordt door het Verbond voor Nationaal Herstel uitdrukkelijk en onvoorwaardelijk afgewezen. Zoo ooit van eenige toenadering sprake kun nen zijn, dan zou aan deze het laten vallen van het leidersbeginsel als eerste (echter niet: eenige) voorwaarde gesteld moeten worden. Tenslotte wordt een werkplan voor natio nale concentratie uiteengezet, dat de volgen de drie punten bevat: grondwetsherziening, als middel tot ingrijpende hervorming van onze staatsregeling; weerbaarheidsveffioo- ging, als noodzakelijke en onvermijdelijke waarborg voor ons vrij en zelfstandig notio- naal bestaan; en werkloosheidsbestrijding, als dringendst vereischte maatregel tot stof felijke en zedelijk herstel onzer samenleving. ALKMAARSCHE COURANT. VOOrstel inzoke het conflict, moor Italië wilde Aloisi hadden voorgelegd, als geheel heeft Het ItaliaanschAbessinisch con flict; de overeenkomst tusschen Laval en Eden. (Dag. Overzicht). Een reeks van arrestaties te Bar celona. (Buitenland). De competitie-indeeling in het Westen. (Sport). Nieuwe bekentenissen te Oss. (Binnenland). Werkkamp op Voorne geopend. (Binnenland). Noodlottig auto-ongeluk te Usquert (Gron.) (Binnenland). Doodelijk ongeluk onder do ge meente Limmen. (Stad en Omge ving). berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1