DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. fixufetiiksch Ouetticht Buitenland ONTSTEMMING TE ADDIS ABEBA. Dinsdag 6 Augustus 1935 137e Jaargang Iedere dag, die verloopt zonder dat Italië een beslissende verklaring aflegt, beteekent, dat Italië zich beter tot den aanval kan toebereiden. Aloisi te Rome terug. ONLUSTEN OP KRETA. Wat vandaag de aandacht trekt v ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN t Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3320, redactie 3330. No 183 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. r" De Italiaansche delegatie te Genève is met haar leider baron Aloisi te Rome terugge- fceerd. Aloisi bracht den chef der Italiaansche regeering direct uitvoerig verslag uit over het resultaat der besprekingen te Genève. In welingelichte kringen in Rome -wordt verklaard, dat het door de internationale openbare meening zoo veelvuldig besproken plan inzake het afzien van militaire maat regelen door Italië voor den duur der be middelingsbesprekingen, te Genève niet eens ter sprake is gekomen Vanzelfsprekend, aldus wordt verklaard, heeft Italië een dergelijke verplichting niet op zich genomen. De besprekingen te Genève hebben geenerlei wijziging in den toestand ten aanzien van het Abessinische conflict tot gevolg gehad. Italië heeft nergens consessies gedaan. Wat de deelneming van Italië aan de in September te houden besprekingen van den Volkenbondsraad betreft, hult men zich in welingelichte kringen te Rome in stilzwij gen en wijst men erop, dat alles wat op het oogenblik omtrent den stand van zaken zou kunnen worden gezegd, in de slotresolutie van Genève tot uitdrukking is gebracht. Ook de Italiaansche bladen van gisteren bespreken de resolutie van Genève met op zettelijke onverschilligheid. Overal trekt men de nuchtere vaststelling aan, dat het Ita liaansche standpunt te Genève volkomen heeft gezegevierd. Volgens te Rome uit Addis Abeba ontvan gen berichten, hecht men in Abessinië weinig waarde aan de besprekingen te Genève en acht men het uitbreken van vijandelijkheden onvermijdelijk. Het besluit der besprekingen te Genève heeft te Addis Abeba bitterheid en ontstem ming teweeggebracht, daar men den indruk heeft, dat Abessinië te Genève van zijn plaats verdrongen is. De besprekingen tusschen de drie groote mogendheden krachtens het verdrag van 1006 zijn naar de meening der Abessiniërs slechts een gebrekkig surrogaat voor de, krachtens het beroep op het Volkenbonds handvest verwachte, Volkenbondsprocedure Men acht in Abessinië het feit, dat geen toezegging is gedaan om tijdens den duur der bemiddelingspogingen af te zien van wapengeweld, van bijzondere beteekenis. Daar de regenperiode dit jaar zeer vroeg begonnen is, verwacht men een gedeeltelijk droge maand Augustus, die een vervroegd begin der troepenbewegingen mogelijk zou maken. Zondagmiddag is de resolutie van deri Volkenbond te Addis Abeba gepubliceerd. Men merkt daar op, dat in de maand respijt Italië zijn voorbereidselen in Somaliland en Eritrea kan verhaasten, terwijl Ethiopië ge houden is aan inactiviteit door het verbod van uitvoer van wapenen en munitie in vele landen. In een officieel communiqué word; medegedeeld, dat de beslissing van het scheidsgerecht rekening moet houden met het dubbele feit, dat Wal-Wal op de officieele Italiaansche kaarten staat aangegeven als Ethiopisch gebied, en dat in het Italiaansch memorandum alleen is gesproken van het feit, dat Wal-Wal door Italiaansche mili tairen was bezet. Men is te Addis Abeba zeer pessimistisch. Een hooge ambtenaar verklaarde aan Reu ter; „Wij voelen, dat iederen dag, welke verloopt zonder dat Italië een beslissen de verklaring aflegt dat het niet zijn toevlucht tot geweld zal nemen, Italië toestaat zich beter voor te bereiden tot den aanval. Wij hebben de voorstellen van den Volkenbond loyaal aangenomen, doch men begint zich hier af te vragen, of de macht van den Bond wel zoo groot is, als men wil doen gelooven. .Hef Volkenbondssecretariaat publiceerde gistermiddag een telegram van den keizer van Abessinië, waarin deze de leden van den Volkenbondsraad bedankt voor de pogingen die zij hebben aangewend om te komen tot oe raadsresolutie. De keizer herhaalt dat Abes sinië vastbesloten is tot een rechtvaardige, vreedzame oplossing te komen, en spreekt de hw>p uit dat 'de Volkenbond succes zal hebben bij de handhaving van den vrede. In Ethiopische Katholieke kringen en op het ministerie van buitenlandsche zaken te Addis Abeba wordt ontkend, dat de Fransche Katholieke missie-statie te Dubbo zou zijn aangevallen, en dat mgr. Jarousseau te Harar zou zijn beleedigd, zooals de Italiaan sche pers berichtte. Mgr. Jarouosseau, die sedert 57 jaar in Ethiopië woont, wordt door de bevolking en door den Negus zeer hoog geacht. De leden van de Duitsche, Arabische, Ar- meensche, Grieke, Russische, Zwitsersche. Turksche en Portugeesche kolonie in Ethiopië hebben een protest onderteekend tegen de woorden van Mussolini; „Ethiopië regeert de andere rassen met onrecht en wreedheid''. Zij verklaren, dat Ethiopië een Christelijk land is en gastvrij voor vreemdelingen. Britsche militaire voorzorgs maatregelen. De Britsche regeering heeft inlichtingen gevraagd aan haar vertegenwoordigers te Cairo en Bagdad over eventueele militaire maatregelen welke noodzakelijk zouden kun nen zijn, in verband met 't Italiaansch-Abes- sinisch geschil. Men gelooft, dat het waar schijnlijk is, dat de Britsche militaire strijd krachten in het Oosten geplaatst zullen wor den onder commando van Lord Allenby. Te Addis Abeba neemt men aan, dai de Abessinische regeering de voorstel len van den Volkenbondsraad zal aan vaarden Abessinië acht het vanzelfsprekend, dat de Volkenbondsraad op 4 September niet slechts de betrekkingen tusschen Italië en Abessinië aan een algemeen onderzoek zal onderwerpen, doch tevens een definitieve beslissing inzake het con flict neemt. Het ministerie van buitenl. zaken te Addis Abeba ontvangt dagelijks honderden aanbie dingen van vrijwilligers uit alle landen. Veel al zijn het officieren, die zich aanbieden voor het Ethiopische leger. In totaal zijn thans reeds 5000 aanbiedingen ontvangen, onge acht de aanbiedingen, welke bij de verschil lende consulaten zijn binnengekomen. Een viertal leden van de Japansche patriottische vliegers-organisatie heeft be sloten zich ter beschikking van Abessinië te stellen. De organisatie heeft besloten hun voor dit doel twee toestellen ter beschikking te stellen. Het valt evenwel te bewijfelen of de regeering toestemming zal verleenen. In hun maandelijksche rapporten verklaren de commissarissen van de pioniers der kolo nie Lybye volgens den gouverneur, maar schalk Balbo, in het bijzonder dat de Arabi sche bevolking zeer sympathiek staat tegen over Mussolini, als gevolg van de sympathie die de Duce koestert voor de inheemschen in Lybye, welke zich o.a. heeft geuit in de be lofte hun een nieuwe grondwet te geven. Verschillende Engelsche avondbladen mel den, dat de Abessinische regeering Vrijdag j.1. een contract met Japan zou hebben ge sloten voor een groote leverantie van wapens en munitie. De leverantie zou bestemd zijn om de moderniseering van de bewapening van Abessinië te bespoedigen. Tegelijkertijd zou den de voorbereidingen voor het zenden van Japansche militaire en handelsattaches zoo goed als voltooid zijn. Uit Ankara vernemen de Engelsche bladen, dat het Turksche ministerie van oorlog den momenteel te Addis Abeba vertoevenden Turkschen generaal Wehbi Pasja opdracht heeft gegeven, het Abessinische leger zijn diensten als officieel instructie-officier aan te bieden. Men ziet hierin een teeken van de on dubbelzinnige sympathie van Turkije voor Abessinië. „Giornale d'Italia" tegen Eden. De radiorede, welke minister Eden Zater dagavond voor de Engelsche zenders hield, wordt te Rome opgevat als een voorloopige aankondiging van sancties. De „Giornale d'Italia" vraagt in een offi cieus bericht of het nu eigenlijk Engeland of de Volkenbond is, die te oordeelen heeft over eventueele sancties. Engeland moedigt de Abessinische weigering tot toegeven en onbe schaamdheid aan en maakt dit land steeds minder geneigd tot vriendschappelijke oplos singen in het belang van Italië. Alles wat maar eenigszins geschikt is om het conflict tusschen Rome en Addis Abeba aan te wak keren, wordt in elk geval door Engeland ge daan. De „Giornale d'Italia" spreekt echter op zeer hartelijke wijze over den Franschen minister-president, Laval. Laval heeft tot dusver pogingen van Engeland tegengegaan en moeite gedaan voor een overeenstemming tusschen Italië en Engeland. Hiermede heeft hij Italië een vriendschapsdienst en tegelij kertijd ook Engeland een grooten dienst be wezen. Tot nu toe heeft Laval steeds de eischen van den Volkenbond met de nationale bestaans-eischen der Europeesche landen weten te vereenigen. Laval heeft het Europa willen besparen, dat een slavenstaat als Abessinië de ineenstorting van de Stresa- conferentie zou veroorzawen, schrijft het blad. Japansche wapenen naar Abessinië? De correspondent van de Exchange Tele- graph te Addis Abeba seint heden, dat Abes sinië een zeer groot contract heeft ondertee kend betreffende aankoop van wapenen en munitie in Japan. Tevens zou Japan een militaire en commercieele missie naar Abes sinië willen zenden. Stakingsbeweging, welke zich eerst ernstig liet aanzien, spoedig bedwongen. Volgens berichten in de bladen zijn op Kreta ernstige onlusten uitgebroken, die het karakter aannemen van een opstand De onlusten vinden hun "oorsprong in een sta king van de arbeiders in de roijnen-cultuur. Nader wordt gemeld, dat stakende arbei ders van de pruimenplantages de regeerings- gebouwen te Kandia, de hoofdstad van het eiland, hebben geplunderd. Bij de vechtpartijen, die als gevolg hier van ontstonden, werden dertig personen ge wond, waaronder vijf man der politie. Later kwam het bericht dat de stakers, ge steund door de plaatselijke bevolking in de buitendistricten van Kandia de plaatselijke autoriteiten hadden afgezet. De minister van oorlog heeft besloten oor logsschepen en vliegtuigen naar het eiland te zenden. Twee torpedojagers zijn reeds bij het eiland verschenen. Volgen» latere berichten van particuliere zijde is de toestand op Kreta ernstiger dan eerst werd verondersteld. Het aantal op standelingen is rond 4000. De militaire be zetting is niet voldoende om de orde te hand haven en heeft versterking verzocht. Muiterij op het vliegveld van Athene. Te Parijs zijn berichten uit Athene ont vangen, dat 25 manschappen van het mili taire vliegveld hebben gemuit; zij poogden tegen de regiering te ageeren De gendar mtn, die weden gezonden om de beweging te onderdrukken, werden ontvangen met schoten. Ten slotte werd de orde hersteld; 15 sol daten werden gearresteerd en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. De rust teruggekeerd. Kondylis had, aldus meldt in den laten avond een Reutertelegram uit Athene, een lang gesprek met de bugerlijke militaire autoriteiten op het eiland waarin hij mee deelde, dat oorlogsschepen en vliegtuigen op weg naar Kreta waren. Generaal Bacopoe- los vertrok onmiddellijk naar Kandia om persoonlijk de leiding op zich te nemen. Basopoelos heeft de regeering meegedeeld, dat hij erop vertrouwde de orde vanavond te zullen herstellen. En na dit geruststellende bericht werden de oorlogsschepen terugge roepen. Wat later kwam de mededeeling van Bacopoelos, dat de orde was hersteld. In totaal 37 gewonden Aangaande de bedwongen opstand op Kreta wordt nog door Reuter medegedeeld, dat de 'stakers in het centrum der stad door de troepen van den militairen gouverneur werden omsingeld en zich om 2 uur in den namiddag overgaven, nadat een ultimatum was gesteld. Er zijn thans onderhandelingen gaande om de eischen der stakers te onder zoeken. Een commissie uit de arbeiders doet pogingen om de rust te herstellen. De onlusten zouden een vrij groot aantal gewonden hebben geëischt, waaronder vijf officieren, acht soldaten, vier gendarmes en een twintigtal stakers. ERNSTIG ONGELUK IN EEN BASALTGROEVE. In de basaltgroeve Taschenhof, bij Goldberg, is gisterochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Onverwachts geraakte een rotswand los en de steenmassa's stortten omlaag. In totaal werden 39 arbeiders bedolven. Tegen den middag waren 3 dooden en 30 gekwetsten uit het puin gehaald, 6 arbeiders worden nog vermist. Gistermiddag om 5 uur bedroeg het aantal dooden reeds 5, daar er van Ie zwaargewonden 2 na aankomst in het ziekenhuis zijn gestorven. Tot dusverre zijn er 16 zwaargewonden in het zieken- jjujg opgenomen* Er moeten echter nog drie mannen onder het puin bedolven liggen Een van hen gaf des middags nog Ier ensteekenen. Er zijn reeds deskundigen gearriveerd ->m een onderzoek naar de oorzaak in te st- llen. Een dichte menschenmassa was voor de hekken der groeve bijeen om de resultaten van het reddingswerk en het onderzoek af U, wachten. Gisteravond laat heeft men de laatste drie vermisten weten te bevrijden. Een hunner was nog slechts in leven. Daar er nog een gewonde i s overleden be draagt het aantal dooden nu acht en er zijn nog zeven zwaar gewonden, meest met schedelbreuken. Thans 9 dooden. Er zijn tot nu toe in het geheel 9 dooden te betreuren bij het ongeluk in de basalt- groeve bij Glodberg. KINDEREN GEWOND. Bij het spelen met een granaat. Bij Nieuwpoort in België zijn twee jon getjes, van 14 en 13 jaar, die een uit den wereldoorlog afkomstige granaat hadden ge vonden gewond toen dit gevaarlijke projec tiel ontplofte, nadat hij er eenige steenen tegen aan hadden gegooid. De jongens zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Brugge. Nog een ongeluk. Drie kinderen, die met vacantie aan de Belgische kust vertoefden, hebben op een van hun wandelingen een Fransche granaat ont dekt. De knaapjes stookte een vuurtje en leg den daar de granaat in. Van eenige afstand sloegen zij het brandje gade. Toen het vuur uit was, was met de helsche machine nog niets gebeurd. Een van de jongens sloeg toen met zijnschep op het gevaarlijke voorwerp dat direct daarop ontplofte. De jongen werd tegen den grond geworpen en personen die te hulp schoten, troffen hem aan, badend in zijn bloed. Zeer ernstig verminkt werd hij overgebracht naar Ostende en later per automobiel naar Brussel. Het parket van Veurne heeft een onderzoek ingeleid. DE DEVIEZENPROCESSEN TEGEN GEESTELIJKEN. Weer een vonnis. Gister is te Berlijn vonnis gewezen in het deviezenproces tegen den geestelijken Se- bastian Aigner van de Zuid-Durtsche redemp toristen. Hij werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuisstraf, 249.500 R.M. boete en 5 jaar eerverlies, 4 maanden en 2 weken voorarrest worden in mindering gebracht. Voorts is be vel gegeven tot confiscatie van een bedrag van 134.200 M.M., waarvoor de congrega tie der Redemptoristen borg staat. TUCHTHUISSTRAFFEN VOOR DEVIEZEN-OVERTREDERS. De rechtbank te Keulen heeft gisteren twee personen veroordeeld, die groote bedragen aan effecten naar het buitenland hebben ge smokkeld om door hun buitenlandsche op drachtgevers, die voornamelijk in Amster dam zouden zitten, te laten verkoopen, Een hunner, die voor ruim 280.000 mark devie zen had gesmokkeld werd veroordeeld tot vier jaar tuchthuisstraf en 10.000 mark boete en de ander, die voor 150.000 mark deviezen had gesmokkeld, tot drie jaar tuchthuisstraf en 8.000 mark boete. ERNSTIG ONGELUK IN EEN VERBANDSTOFFENFABRIEK. In de verbandstoffenfabriek van Emil Bender te Kaiserslautern vond gistermorgen een ernstige ontploffing plaats in een lokaal, waarin een tiental meisjes met de vervaardi ging van pleisters bezig waren. Het lokaal was spoedig een vlammenzee en de brandweer die spoedig ter plaatse was, tastte met verscheidene stralen het vuur aan Alle aanwezige meisjes hadden brandwon den opgeloopen, waarvan vijf levensgevaar lijk waren. De gewonden, die voor een deel uit het venster van het op de tweede verdie ping gelegen lokaal op de binnenplaats sprongen, werden naar het gemeentelijke ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Twee der gewonden overleden Twee van de acht bij de ontploffing in de verbandstoffenfabriek van Emil Bender te Kaiserslautern gewonde meisjes zijn in den loop van den dag in het ziekenhuis overle den. De overigen verkeeren nog in levensge vaar. Drie meisjes lijden bovendien aan een zenuwschok. Een derde slachtoffer In den loop van gistermiddag is een 28 jarige gehuwde vrouw, die als arbeidster in de verbandstoffenfabriek van Emil Bender bij de ontploffing gewond werd, eveneens in het ziekenhuis te Kaiserslautern overle den. Er is nog één gewonde arbeidster in Ie vensgevaar. Voor de overige is het gevaar geweken. is BOSCHBRAND IN ENGELAND. Bij Dunwich, graafschap Suffolk, Maandag een groote boschbrand uitgebro ken. Negenhonderd boomen zijn een prooi der vlammen geworden. Vanochtend vroeg was men den brand meester. Men vreest evenwel, dat het vuur wegens de groote hit te weer zal oplaaien, tenzij het zal gaan re genen. Abessinië zeer teleurgesteld over de resultaten. Rusland bestelt 24 schepen bij Japan. (Buitenland). Doodelijk ongeval in de mijn Maurits. (Binnenland). Op den afsluitdijk zeven auto bussen in beslag genomen. (Binnen land). Een nieuw stadium te Den Haag? (Binnenland). Onlusten op Kreta; stakingsbewe ging spoedig bedwongen. (Buiten land). Fokker geïnterviewd; de onge lukken bij de K .L. M.verbeteringen aan de Fokker-machines. (Lucht vaart). Het vergaan van de „Gaai". Het oordeel van een Zvvitsersch vlieger. (Luchtvaart). Stratosfeervliegtuig naar beneden gestort; de piloot gedood. (Lucht vaart). (Zie Terder eventueel laatste berichten.) EEN ENGELSCH BEZOEKER AAN BERLIJN VERMIST? Naar de Daily Herald meldt, maakt men zich ongerust over het lot van den Engelschman Emil R. Voigt, de stichter en directeur van het omroepstation 2 KY te Sydney, dat eigendom is van de ar beidersbeweging van Nieuw Zuid-Wales. Voigt heeft zich drie weken geleden via Eindhoven naar Berlijn begeven om vandaar door te gaan naar Moskou. Hij schreef aan zijn wouw om den anderen dag, maar na het bericht van zijn aan komst te Berlijn, veertien dagen geleden, heeft zij niets ineer van hem gehoord. Uit Eindhoven schreef de heer Voigt aan zijn vrouw: „Ik heb een schitterende dag beleefd bij Philips. Ieder was even vriendelijk. Voor morgen hebben zij mij een auto en een gelijder ter beschikking gesteld voor een bezoek aan Hilversum ter bezichtiging van Nederlands twee eenige stations een van die twee een arbeidersstation die honderdmaal zoo sterk is als 2 K.Y." De heer Voigt is oud-Olympisch kam pioen hardloopen (1908). Hij hs geboren te Manchester en is de zoon van een Duitscher. Hij spreekt vloeiend Duitsch en Franscb. WEER EEN NEGER GELYNCHT. Een woedende menigte drong de gevange nis te Pittsburg in den staat Mississippi bin nen, overweldigde den cipier en haalde een neger uit zijn cel, die beschuldigd werd een blanke vrouw te hebben aangerand De menigte sleepte den neger mee en voer de hem een eind buiten de stad, waar hij werd gelyncht. Hedenochtend werd het lijk gevonden, hangende aan de brug over de Yalobusha. DOODELIJK ONGELUK IN DE BERGEN. Zaterdagochtend vertrok de gids Andre Piller van de Prinz van de Umberto-hut te Sexten met een buitenlander naar de kleine Zinne. Reeds vroeger had Piller deze spits beklommen in een uur en 20 minuten. Dit maal gleed hij van een steunpunt af en stortte in een ravijn van 40 M. diepte, waar hij ver pletterd bleef liggen. Doordat het verbin- dingsstel brak, werd zijn metgezel gered. Piller's lijk is later door andere gidsen ge borgen. HET VERGAAN VAN DE RUSSISCHE DUIKBOOT B 3. De teraardebestelling der slacht offers. Gister is te Kroonstad het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de 55 zeelieden, officieren en bemanning van de Sovjet-duik boot B 3, die verleden week in de Finsche Golf is gezonken. De plechtigheid werd bijgewoond door den waarnemenden Volkscommissaris van OorlogToechasjefski, den opperbevelhebber van de zeemacht Orlof, den Commandant van de Baltische vloot Galler, de leiders der partij-organisaties te Leningrad, vele Sovjet- en stedelijke autoriteiten, vertegenwoordigers van alle eenheden der Sovjet-zeemacht en van het Roode Leger en door duizenden arbei ders uit Leningrad. Toechasjefski, Orlof en Galler voerden het woord en betuigden hun deelneming aan de nabestaanden der overledenen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1