DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Italiaansch-Abessinische conflict. BxxQeliiksch OvuzicfU 1Buitenland 137e Jaargang Nieuwe troepen door Italië naar Abessinië gezonden; groote opwinding te Rome. Het Engelsche kabinet bespreekt den toestand. HET CONGRES VAN DE KOMINTERN. Wat vandaag de aandachl trekt ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Fecstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. lil PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Mo. 184 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 7 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Op Whitehall zijn gisteren belangrijke be sprekingen gevoerd over het Italiaansch- Abessinisch conflict tusschen verschillende Britsche ministers. Gistermorgen had de Volkenbondsminister Anthony Eden een on derhoud met den minister van buitenland- sche zaken Sir Samuel Hoare, terwijl in den namiddag een langdurige conferentie werd gehouden, die werd bijgewoond door mi nister-president Stanley Baldwin, Sir Samuel Hoare en Eden. De laatste bracht een uitvoe rig verslag uit van de onderhandelingen te Geneve. Eveneens aanwezig waren de perma nente onder-staatssecretaris van het Foreign Office Sir Robert Vansittart. en de voorzitter van de Rijkscommissie voor de landsverdedi ging, Sir Maurice Hankey. Naar verluidt zal voorloopig geen buiten gewone kabinetszitting worden bijeengeroe pen, aangezien naar de meening der minis ters de situatie niet zoodanig gewijzigd is, dat een kabinetszitting noodzakelijk kan wor den geacht. Voorloopig zal niet vóór 24 September as. de kleine comissie uit het kabinet bijeen komen, waarna in de daarop volgende week een zitting van het geheele kabinet bijeengeroepen zou kunnen worden. Baldwin vertrek vandaag met vacantie naar Aix-Ies-Bains en Sir Samuel Hoare keert naar zijn landgoed te Norfolk terug, doch zal in voortdurend contact met Londen blij ven. Ten aanzien van de voorgenomen driemo- gendheden-conferentie te Londen of te Parijs wordt verklaard, dat de vaststelling van den datum door de Fransche regeering moet ge schieden. Men verwacht evenwel dat de con ferentie in het midden of zelfs reeds bij het begin van de volgende week bijeengeroepen zai worden. Men meent te weten, dat de Ab- bessinische regeering niet aan de opening zal deelnemen, doch voortdurend op de hoog te zal worden gehouden door den Abbessini- schen gezant te Parijs. In Londen beweert men voorts, dat omtrent de agenda der con ferentie nog niets bekend is, doch dat het waarschijnlijk geacht kan worden, dat de kwestie van politieke of economische conces sies van Abessinië aan Italië ter sprake ge bracht zal worden. Het Engelsche stands punt ten aanzien van al deze kwesties blijft ongewijzigd: Engeland zal zich tegen geen enkele regeling verzetten, die voor beide par tijen aanvaardbaar is, doch de Engelsche regeering zal beslist weigeren, druk op Abes sinië uit te oefenen voor het waarborgen van politieke concessies. Ge»n verbod voor Britsche vrijwilligers in bet Abessinische leger? Te Londen wordt een officieele tegen spraak gepubliceerd, dat het Engelschen vrijwiligers verboden zou zijn, dienst te ne- jnen in het Abessinische leger. Men kan een tngelschman niet beletten, zich in vredestijd aan te sluiten bij een buitenlandsche strijd macht. Daarentegen bevat de Engelsche wet strafmaatregelen tegen Engelschen, die dienst nemen in het leger van een mogend heid, die in oorlog is met een bevrienden staat. Het schijnt nu nog niet vast te staan, hoe deze verschillende bepalingen geïnterpre teerd zullen worden, en in sommige kringen gelooft men, dat dit grootendeels zal afhan gen van de besluiten, die te Geneve genomen zullen worden Abessinisch Roode Kruis op gericht. Nadat dezer dagen de toetreding van Abessinië tot de Geneefsche Roode Kruis- eonventie geratificeerd was, is heden te Ad- djd Abeba onder voorzitterschap van den Negus het Abessinische Roode Kruis opge richt. lp zijn openingsrede verklaarde Keizer 'lail Selassi, dat het Roode Kruis niet alleen z°u dienen voor den oorlog, doch ook voor vrede. Tot üike 'een J*dragen ontvangen, vooral ook uit het bui- Hland. Morgen zal het Roode Kruis met Tot nog toe beschikte men nauwelijks over pkele middelen voor de medische foulpver- ^jhng. Thans worden echter aanzienlijke -•••«. mwigtii ixx\ 11VI zijn werkzaamheden beginnen. Dr. Martin over de financie ring van den oorlog. .De Abessinische gezant te Londen, dr. "•artin, heeft tegenover een vertegenwoordi ger van de „Intransigeant" verklaard, dat hij jyi' trachten op de Engelsche markt 5 mil- •oen pond sterling voor zijn land op te ne- "?.en- Abessinië heeft dit geld niet alleen noo- 'g om oorlog te kunnen voeren, doch ook om de enorme bodemrijkdommen van het land te kunnen exploiteeren. Abessinië is volkomen bereid concessies te verleenen voor de exploitatie van zijn petroleumbronnen, koper- en goudmijnen. k oor het geval, dat het tot een gewapend conflict met Italië zou komen, heeft Abes sinië een oorlogsbelasting ingesteld, die naar schatting 5 millioen pond zal opbrengen. Iedere Abessiniër was bereid, voor de vrij heid van zijn land en voor zijn koningshuis te sterven. De Abessiniërs waren uitstekende schutters, doch het ontbrak hun aan voldoen de Mauser-gewei 1. Tanks- en vliegtuigen bezat men zoo goed als niet, doch wat zou den deze kunnen uitrichten in een land dat bergachtig en vol ravijnen is en practisch geen groote bevolkingscentra heeft? De italiaansche pers over de nieuwe troepen-mobilisaties. Naar aanleiding van de mobilisatie van nieuwe troepen naar Oost-Afrika, schrijven de Italiaansche bladen, dat dit het beste com mentaar is, dat men kon geven op de beslui ten van Geneve. Het „Giornale d'Italia" schrijft, dat men te Geneve door mag gaan met praten en zelfs mag dreigen, doch dat men daarmee niets verandert aan de bestaande preceden ten, die geschapen zijn door bepaalde lan den, die zich in vorige eeuwen een groot ko loniaal rijk hebben veroverd, en daarbij geen beroep hebben gedaan op natuurlijke of historische rechten. Italië zal voor niemand onderdoen en alleen de fascistische regee ring zal de situatie beoordeelen. Alle Vol kenbondsresoluties en -inmenging scheppen slechts verwarring terwijl Italië een duide lijk en open spel speelt. Door de thans genomen maatregelen zijn momenteel zes divisies zwarthemden en ze- \en legerdivisies gemobiliseerd voor Oost- Afrika. Tegelijkertijd is een even groot aan tal divisies gevormd om de voor de koloniën bestemde troepen te vervangen en de sterkte van het leger in het vaderland op peil te houden. Japansche fascistische vliegers tegen het fascistische Italië. Vier Japansche burger-vliegers, leden d\.r grootste fascistische partij, hebben zich bij den honorairen consul van Abessinië te Osa- ka, Choesaboero Ygapo, aangemeld om als vrijwilligers dienst te ncinen bij de Abessini sche luchtmacht. Zij verklaarden dat zij, in dien de regeering hun de noodzakelijke ver gunnen en hun paspoorten zou weigeren, afstand zouden doen van de Japansche na tionaliteit en zich in Abessinië zouden laten naturalizeeren. De leider der fascistische partij heeft toe gezegd, hun twee vliegtuigen te zullen schen ken om in Abessinië te gebruiken. Egypte en het Abessinische conflict. De Egyptische bladen houden zich op nieuw uitvoerig bezig met de onlangs door den minister-president afgelegde verklaring, dat het standpunt van Egypte ten aanzien van het Abessinische conflict overeen zou komen met dat van Engeland. De eerste secretaris van den minister-pre sident heeft in opdracht van den minister president tegenover de vertegenwoordigers van de drie groote Egyptische bladen beves tigd, dat de veel besproken uitlating van den minister-president inderdaad juist is. Op vragen inzake geruchten omtrent Brit sche militaire voorbereidingen aan het Suez- kanaal verklaarde hij zich hierover niet te kunnen uitlaten. Op een groote vergadering van het ge nootschap voor den vrede te Alexandrië heeft de directeur van de Engelsche Victoria- school een redevoering gehouden welke prac tisch neerkwam op het partij-kiezen voor Abessinië. Een Italiaansche journalist die in dezelfde vergadering als spreker optrad werd uitgefloten, zoodat hij zijn rede moest onderbreken. De havenarbeiders van Port Said hebben besloten bij een eventueel uitbreken der vijan delijkheden niet te zullen werken aan de Ita liaansche schepen. Nieuwe troepen naar Oost Afrika. In het officieele mobilisatiebesluit, waarbij twee nieuwe diivisies van het Italiaansche leger en een divisie zwart hemden, in totaal 60.000 man militairen en 12.000 zwarthemden, voor den dienst in Oost-Afrika zijn opgeroepen, wordt verklaard, dat in verband met de voort gaande mobilisatie in Abessinië, de Duo» ia &ün functie van minister van oorlog1 heeft besloten, twee divisies van het leger te mobiliseeren, n.1. de divisie- Asseta, onder commando van generaal Ricardi en de divisie-Cosseria, onder ge neraal Pintor. De divisie-Cosseria wordt vervangen door e divisie-Cosseria no. 2, de divisie- Asseta door een nieuwe divisie-Trento, welke geheel gemotoriseerd zal zijn. Bovendien is een zesde divisie zwart hemden gevormd, de divisie-Tevere, wel ke zal bestaan uit Italiaansche vrijwil ligers uit het buitenland, oudstrijders, vrijwilligers in het binnenland en oor logsgewonden uit den wereldoorlog. De ze divisie zal onder commando staan van generaal Boscardi. De studenten, welke zich vrijwillig voor den krijgsdienst hebben aangemeld, zullen snel worden opgeleid voor den dienst in Oost-Afrika. De beide divisies, welke thans zijn gemobiliseerd, hebben hun standplaats in Piemont, nabij de Fransche grens; de divisie-Asseta in Asti en de divisie-Cosseria in Imperia, tusschen Julia en San Remo aan de kust gelegen. Opwinding te Rome. Als een loopend vuurtje verspreidde zich gistermiddag door Rome het bericht van de nieuwe groote mobilisatie van troepen voor Oost-Afrika. Aan de kiosken verdrongen zich de menschen om de zoo van de persen ko mende dagbladen te lezen. Zelfs in de druk ste straten zag men nauwelijk iemand, die niet al lezende voortliep. De courantenver- koopers schreeuwden op alle hoeken het nieuws uit. Overal wordt de jongste gebeur tenis druk besproken. Thans zijn ifl totaal dertien divisies voor Oost-Afrika bestemd. Deze maatregel, schrij ven de Romeinsche bladen, beteekent het beste commentaar dat men kon geven op de resoluties van Geneve inzake het geschil met Abesinië. Geneve, zoo zegt de „Giornale d' Italia", kan blijven praten en zelfs dreigen, het kan niet de groote koloniale rijken annu- leeren, welke sommige landen zich in den loop der eeuwen hebben gevormd. Italië be hoeft voor niemand onder te doen. Alleen de fascistische regeering beoordeelt haar positie en haar besluiten. De polemieken en inter venties van den Volkenbond stichten slechts verwarring, terwijl Italië open kaart wil spelen. Buiten de thans gemobiliseerde ze ven legerdivisies en zes divisies van zwart hemden is een gelijk aantal divisies gevormd om de manschappen die voor Oost-Afrika bestemd zijn te vervangen en de legersterkte in het vaderland te handhaven. Tenslotte wijst het blad op het kenmerken de feit, dat onder de nieuwe opgeroepen di visies er een is van vrijwilligers, oud-front strijders en oorlogsverminkten. Deze mani festatie van den vrijen wil beteekent een vol maakte fusie tusschen het fascistische regiem en de natie. Het feit, dat den laatsten tijd talrijke Ita liaansche vrijwilligers uit Tunis zich heb ben aangemeld, heeft te Rome diepen indruk gemaakt. Naar gemeld wordt, bieden zich cok bij de Italiaansche consulaten in Zuid- Amerika tal van vrijwilligers aan. De Aca- demicien Marinetti. bekend dichter en futu rist, heeft het denkbeeld geopperd, een divisie van kunstenaars en schrijvers te vormen. De minister van propaganda Galeazo Ciano, schoonzoon van den Duce, zou als kapitein naar Oost-Afrika vertrekken. Interview met den Negus. In een interview met den Reuter corres pondent, die hij in het keizerlijk paleis bij zich had ontvangen, bevestigde de Negus dat hij, hoe zeer ook gehecht aan de zaak van den vrede, niet van plan is zijn heiligen plicht ie verzuimen om zijn legers aan te voeren in geval van een oorlog. In antwoord op een vraag of de keizer van plan was Mussolini op neutraal grondge bied te ontmoeten, indien een dergelijke ont moeting zou kunnen worden gearrangeerd, zeide de Negus, dat een dergelijke ontmoe ting niet was voorgesteld. Indien een derge lijk voorstel echter zou worden gedaan, zou hij het in overweging nemen. De Negus antwoordde nog op een vraag van den interviewer, of de keizer zou toe- sternen in een of anderen vorm van een eco nomisch mandaat over Ethiopië door den Volkenbond, dat hij verscheidene gelegenhe den de Volkenbond reeds een kostbaren eco- nomischen en socialen steun aan zijn leden had gegeven, zonder echter schade te doen aan de politieke onafhankelijkheid. De keizer zou dan ook geen bezwaar maken tegen een dergelijke steun. Met betrekking tot de positie dér vreemde lingen in Ethiopië verklaarde de Negus dat de regeering van plan is speciale maatrege len te nemen ter bescherming van veiligheid en bezittingen der vreemdelingen in geval van vijandelijkheden of troepen-bewegingen in hun nabijheid. Nog een verklaring van den Negus. Volgens berichten uit Addis Abeba heeft men den keizer van Abessinië in een inter view gevraagd, of hij bereid is toe te stem men in een controle van den Volkenbond, welke zou kunnen worden uitgeoefend door een internationale delegatie van neutrale leden van den Volkenbondsraad en die zich zou hebben bezig te houden met de ontwik keling van den handel, de industrie en den landbouw van het land, zoomede met het verleenen van concessies aan onderdanen van verschillende naties. De negus heeft hierop geantwoord dat de kwestie van een controle op Abessinië niet in aanmerking komt. Abessinië heeft reeds adviseurs van eigen keuze in dienst. Op de vraag of Abessinië dan bereid is Italië bijzondere economische voordeelen zonder politieke bevoofdeeling toe te staan, heeft de keizer geantwoord, dat Abessinië zelfs wanneer het zou willen Italië niet een dergelijk voorkeur zou kunnen geven, aan- Pezien zulks in strijd zou zijn met het ransch-Abessinische verdrag. Dit verdrag houdt bepalingen in, welke ook ten gunste van andere landen zijn. Met betrekking tot de kwestie van conces sies aan onderdanen van andere staten heeft de keizer verklaard, dat de buitenlanders, die serieus en eerlijk in Abessinië willen werken, steeds een welwillende ontvangst zullen heb ben. Bijzonder welkom zijn de buitenlanders, die industrieën willen stichten en de ontwik keling van den landbouw willen bevorderen De rede van Dimitrow. Het Sowjet-Russische telegraafagentschap publiceert thans het verkorte stenogram van liet door Dimitrow op het congres van de Komintern uitgebrachte rapport. Dit rapport behandelt „De opmarsch van het fascisme en de taken van de communistische inter- naitonale in den strijd om de tot stand bren ging van een eenheidsfront". Het rapport is ih drie hoofdstukken ingedeeld, die hun hoogtepunt vinden in het aangeven van de wegen en middelen om het fascisme te onder mijnen en het gestadigde oprukken daarvan te stuiten. Dimitrow wijst er op, dat reeds het zesde wereldcongres van de Komintern het prole tariaat heeft gewaarschuwd voor het nade ren van nieuwe fascistische aanvallen. De communistische partij is echter niet sterk ge noeg geweest om de massa's te leiden tot den strijd tegen het opdringende fascisme. Dit heeft overwonnen, omdat het er in geslaagd is breede massa's boeren en landarbeiders mee te krijgen en door te dringen in de rijen van de jeugd. Dimitrow oefent in dit ver band critiek uit op de gestie van de commu nistische partijen 'n de verschillende landen en gaat dan over tot bespreking van de Duitsche communistische partij. Hij bepaalt zich daarbij niet tot negatieve critiek, maar geeft tevens positieve richtsnoe ren, die tot een nieuwen opbloei van het com munisme in Duitschland en Italië moeten leiden, een ondermijning van de tegenwoor dige staatsmacht door een doen groeien van de ontevredenheid, straatonlusten enz. en ten slotte tot een communistische revolutie. De communisten moeten te dien behoeve ge bruik maken van de bestaande tegenstellin gen conflicten in fascistische landen, wam het fascisme zal niet van zelf vallen. Een val der fascisten kan slechts veroorzaakt worden door een versterkte revolutionnaire activiteit der communisten. Niet tevergeefs '.s leering getrokken uit de communistische ne derlagen. Thans begint de communistische partij opnieuw haar strijd en wel met geheel andere methoden. In het hoofdstuk „Eenheidsfront en massm organisatie" zegt Dimitrow dan: „De strijd van het eenheidsfront in landen, die door het fascisme geregeerd worden, is de voor naamste maar moeilijkste taak der Komin tern. „Het principieele doel in zulke landen, vooral' in Duitschland en Italië is het des kundig en vol begrip met elkaar in verband brengen van den strijd met de fascistische dictatuur van buitenaf en een ondermijning in het binnenland, in de fascistische massa organisaties. Dat is een zware taak, te meer, daar wij hier over onvoldoende ervaring be schikken". Dimitrow geeft dan een beschrij ving van de vreeselijke toestanden, die in Duitschland heerschen en geeft openlijk toe, dat de meerderheid van de arbeidenden zich nog niet bewust is van de mogelijkheid van een van het nationaal socialisme. Dimitrow is zich daar echter wel van bewust en zegt: „De ervaring leert ons, dat wij ook in fascis tisch geregeerde landen illegaal kunnen werken. Wij moeten met alle energie den kiem leggen in de fascistische massa-organi saties. Voor de communisten in fascistische landen is het bijzonder belangrijk overal aan wezig te zijn, waar massa's optreden. Die mogelijkheid moet zoo sterk mogelijk worden uitgebuit. De communisten moeten onvoor- Hot conflict tusschen Italië en Abessinië. (Dag. Overzicht). Het congies van de Komintern; de rede van Dimitrov. (Buitenland). Krachtige aardbeving in Hon garije. (Buitenland). De onlusten te Brest. (Buitenland). Nieuwe onderkoning van Britsch- Indië benoemd. (Buitenland). Koningin en Prinses in Schotland. (Binnenland). De politieke toestand van Zuid- Afrika; ih terview met generaal Pienaar. (Binnenland). De Commissie voor Schoone Lette ren biedt haar ontslag aan. (Kunst en Wetenschappen). Schorsing executie Marinebonds- gebouw. (Rechtszaken). Opnieuw duinbrand onder Schoorl. (Stad en Omgeving). Uitbreidingsplan van Heiloo goed gekeurd. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) waardelijk posten winnen in deze massa organisaties". Eens en voor al moet gebroken worden met de opvatting, dat het voor een revolu- tionnair onwaardig zich te leenen voor een actie van dezen aard. De posten, die de com munisten verkrijgen, zullen hun invloed ge ven en hen in permanent contact brengen met de massa's. In een volgend gedeelte behandelt Dimi trow dan de strategie van het toekomstig op treden der communisten. Men moet streven naar een eenheidsfront van alle anti-fascisti sche krachten in Duitschland. Uitvoerig be spreekt hij de practische verwerkelijking van dit eenheidsfront. Men moet niet zeggen, dat, wanneer men de zaak juist aanpakt niet gelukken zal alle ontevreden elementen bij een te brengen en in den strijd te werpen tegen het heerschende fascisme. De loontrek- kenden, arbeiders, landarbeiders en kleine ambtenaren, de .Joden, maar ook de katho lieke organisaties moeten bijeengebracht worden in den strijd tegen het fascisme Van dit bijeenbrengen van aan den fascistischen staat vijandig gezinde krachten, vooral in Duitschland en Italië, verwacht Dimitrow een belangrijken vooruitgang van de ge dachte van het eenheidsfront van vakvereeni- gingen in de geheele wereld. Uit het feit, dat zelfs in Duitschland en Italië, de grootste fascistische landen in het hart van Europa op deze wijze nog moge lijkheid bestaat te strijden tegen het fascisme, concludeert Dimitrow dan, dat het in de toe komst ook zal komen tot een internationale concentratie, tot een internationaal eenheids front van vakvereenigingen onder commu nistische leiding, zoodat dan de laatste étap pe voor de wereldrevolutie genaderd zal zijn BLOEDIGE BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN POLITIE. Te Phenhera in de Bntsch-Indische pro vincie Bihar is het wederom tot bloedige bot singen tusschen politie en Hindoes gekomen Ongeveer 3000 Hindoes hielden een reli gieuze betooging en trachtten daarbij een Mohammedaansche moskee te bestormen Bereden politie belette dit en opende het vuur op de betoogers, van wie, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 5 gedood en 7 zwaar gewond werden. DE ONTVOERDE JOURNALIST JONES NAAR JEHOL OVER GEBRACHT. De te Kalgan gestationneerde Japansche Overste Matsoei heeft den Duitschen journa list Mueller medegedeeld, dat zijn tegelijk met hem ontvoerde Engelsche collega Jones door de bandieten naar de grens van Jehol is overgebracht. De bandieten worden thans vervolgd. De naar Paotsjang gezonden 8000 dollar losgeld zijn door hen niet afge haald. Heden loopt de door de bandieten ge stelde termijn voor het ontvangst nemen van het losgeld voor de vrijlating van Jones af KRACHTIGE AARDBEVING IN HONGARIJE. In de stad Bekes heeft gisteravond te onge veer 6 uur een krachtige aardbeving plaats gehad, die gepaard ging met onderaardsch gerommel. Eenige scnoorsteenen werden ver nield, erwijl in talrijke woningen het huis raad in beweging werd gebracht. Als gevolg van het onderaardsch gerommel en de aard beving maakte zich een groote schrik van de bevolking meester, die zich op straat begaf. Menschenlevens zijn nief te betreuren. Ook te Yosa en Bekes Csaba zijn aardschokken waargenomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1