dagblad voor alkmaar en omstreken. Wasscherij S. KROM n.v. 2kgetijksch Outvzkfd DE ONLUSTEN TE TOULON EN BREST. tBaitwland Ons waschgoed is helder. ALLE waschgoederen keurig gemangeld. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- on Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2<— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTLEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, grooto contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Jrieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No 186 nummer bestaat uit lbladen- Directeur: C. KRAK. Vrijdag 9 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Ook te Marseille zeer ernstige incidenten drieduizend arbeiders contra de politie. talrijke arrestaties. Om half twee in den afgeloopen nacht hadden de ongeregeldheden in Toulon een zeer ernstig karakter aangenomen. De om lusten waren in den loop van den avond steeds ernstiger geworden. De begn.fenis van den arbeider Het jongste rnobilisatiebevel in Abessinie. Italiaansche berichten over maatregelen en moeilijkheden in Abessinie. DE BIJLEGGING VAN HET CONFLICT MET POLEN. Een officieel communiqué. Tel. 4041 (3 lijnen.) NIEUWE RAMP OP LUZON. Vijftig inlanders levend be ven. DE JOURNALIST JONES NOG STEEDS NIET IN VRIJHEID. Thans in handen van andere bandietenbende Wat vandaag de aandacht trekt HET EINDE VAN DE „BLIKKEN-TROMMEL-POST". ALKMAARSCHE COURANT. 1 - Frankrijk beleeft op het oogen- lik moeilijke dagen. Nu zijn het iet moeilijkheden van politieken aard het buitenland betreffende, maar zuiver innerlijke aangelegenhe den: de relletjes die stakende haven arbeiders en hun collega's van aan verwante beroepen uitlokken. Het begon te Brest, het vervolgde te Toulon en het plantte zich voort naar Marseille. Waar het einde is, kan bij lange n_ niet gezegd wor- den, al is het duidelijk, dat de re geering krasse maatregelen zal ne men. Gistermiddag hebben de arbeiders in de arsenalen van I oulon een kwartier gestaak De marine-prefect gaf bevel de poorten van het arsenaal te sluiten De arbeiders ver klaarden, dat het hier ging om een protest demonstratie in verband met den dood van hun collega te Brest. Donderdagavond kwam het te Toulon tot nieuwe botsingen Na afloop van het werk trokken de arbeiders der marme-werkplaat- sert de straat op. De politie trad overal zeer energiek op. Leden van de Communistische Jeugdvereeniging, die de voor uitrukken ge reed Staande mobiele garde trachtten te pro voceeren, werden op twee plaatsen in de stad uiteen gedrev. De politie moest her haaldelijk tegen de demonstranten optreden Verscheidene arrestaties werden verricht. Twee dooden; 50 gewonden. Na het vallen van de duisternis was het gekomen tot heftige botsingen tusschen be- toogers en politie. Om middernacht waren, volgens een officieele mededeeling, reeds twee dooden gevallen onder de opstandelin gen, een agent van politie was zwaar ge wond, terwijl ruim 50 personen verwondin gen bekomen hadden. Onder deze vijftig ge wonden bevonden zich 20 agenten van poli tie en andere ordebewaarders. Volgens berichten uit particulieren bron, die hedennacht nog niet konden worden ge verifieerd, zouden zelfs 5 dooden gevallen zijn en ruim 100 persoden zijn gewond Vooral de benedenstad was het tooneel van gevechten. Tegen 9 uur des avonds, toen de politie samenscholingen wilde uiteen drij ven en te dien einde eenige revolverschoten in de lucht loste, kletterde uit de ramen der omliggende huizen plotseling een regen van projectielen van allerlei aard naar beneden. Tegelijkertijd werden de ruiten van de étala ges der winkels ingeslagen, kruidenierswin kels werden geplunderd, de deksels van de rioleeringen werden weggenomen en naar de Politiepaarden geslingerd. Kort na, middernacht duurde de tegen stand der oproerlingen onverminderd voort. De prefect heeft een battaillon infanterie op geroepen, aangezien dc bereden mobiele garde in de nauwe straten van de beneden stad niets kan uitrichten tegen de rebellen. De schijnwerpers van de oorlogsschepen zijn gericht op de daken der huizen in de op standige wijk. De oproerlingen trachtten het station te bestormen, doch zij werden door de ®obiele garde afgeslagen. Nader wordt nog gemeld, dat de ongere geldheden het karakter van muiterij aanne men. De burgemeester van Toulon werd ^gen den grond geslagen en in zorgwekken- den toestand opgenomen, Te Marseille. Des avonds kwam het ook te Marseille tot zeer ernstige incidenten. Ongeveer driedui zend arbeiders van de arsenalen aldaar trok ken tegen de politie op, die eenige malen chargeerde, waarbij talrijke revolverschoten werden gelost. Er werden zeer vele personen gewond, het aantal arrestaties is groot. De minister van binnenlandsche zaken heeft een inspecteur-generaal naar Toulon gezonden, die tot taak zal hebben een on derzoek in te stellen ilaar de onlusten, die Maandag hebben plaats gehad. De inspec teur-generaal is vergezeld van een contro leur van de Sureté en heeft te Parijs de eer ste besprekingen met de leidende autoritei ten vau Toulon gehad, te Brest. De begrafenis van den arbeider, die bij de onlusten te Brest is gedood, en die begraven werd in een voorstadje van Brest, Saint Ma- roc, is in volkomen orde geschied. Daar, zooals reeds gemeld, aan de orga nisatoren van de begrafenis de verantwoor delijkheid voor de handhaving van de orde was overgelaten, beperkte de politie zich tot het houden van toezicht. De plaatselijke vak- vereenigingsleiders hadden vóór de begrafe nis order gegeven, de orde en de disciplinie te bewaren. Voorts was bepaald, dat na de begrafenis geen optochten mochten worden gehouden, en vóór alles de straten en plei nen waar zich de onluste hebben afgespeeld moesten worden vermeden. Onder de arbeiders van Brest werden pamfletten verspreid, waarin de socia listische en communistische vakvereeni- gingen hun leden aansporen Vrijdagochtend 8 uur het werk in de arsenalen te hervatten. De arbeiders zouden zich aan de hun ge geven instructies houden, zoodat men heden avond geen nieuwe ongereldheden verwacht Ondertusschen zijn 35 afdeelingen mobie le garde aangekomen, zoodat de militairen zich terug konden trekken. Van de ongeveer 50 arbeiders, die bij de ongereldheden te Brest gewond, in het zie kenhuis moesten worden opgenomen, zou den er twee in levensgevaar verkeeren. Zij hebben door slagen met geweerkolven zware verwondingen opgeloopen en hun toestand schijnt zeer ernstig te zijn. Alle overigen zijn min of meer zwaar gewond De politie heeft in totaal 40 arrestaties verricht. De gearresteerde oproermakers. De parijsche bladen wijzen er op, dat zich onder de gearresteerden ook een persoon be vindt die van Duitsche nationaliteit zou zijn en uit Augsburg afkomstig is. Deze zou bij zijn verhoor verklaard hebben, dat hij werk zaam was bij de opstelling van een reus- achtigen kraan. Een nader onderzoek heeft evenwel aangetoond, dat hij in de meeste ge vallen onwaarheid gesproken heeft. De prefect te Brest heeft overal m de bin nenstad versperringen laten aanbrengen. De verschillende groote winkelzaken hebben uit voorzorg de rolluiken neergelaten. De mate- rieele schade ten gevolge van de ongere geldheden van gisteren schijnt grooter te zijn dan die van den eersten dag. Overal liggen stukken hout, overblijfselen van banken en kiosken, boomstammen en takken welke hier en daar door de stakers in brand zijn ge stoken. De oevolking blijft grootendeels in huis. De meeste arbeiders hadden zich naar Saint Ma roe begeven voor de begrafenis van hun kameraad. De staking onder de bemanningen van de s.s. „Champlain" en „Colombie is geëin digd. De booten zouden gisteravond uit Havre vertrekken. Men hoopt, dat de „La- fayette" morgen uit Havre kan vertrekken op den vastgestelden tijd. De hervatting van het werk door de be manningen van de groote Oceaanstoomers is te danken aan het gunstig verloopen on derhoud tusschen de delègaties van de stakers met den minister voor de koopvaardij Mario Roustan. De loonkortingen welke door de bezuinigingsdecreten aan de bemanningen zouden opgelegd worden, zullen voorloopig niet toegepast worden. De betaling van over uren, welke tot nog toe niet geschiedde, en welke thans door de stakers wordt geëischt, zal door den minister in welwillende over weging genomen worden. Leon Blum heeft namens de socialisten en Thores namens de communisten de vertegen woordigers van de linksche partijen in de Kamer bijeen geroepen teneinde de gebeur tenissen te Brest en Toulon te bespreken en de noodige handteekeningen te verzamelen voor het bijeenroepen van de Kamer. Staking in bioscopen te Parijs. Gisteravond is plotseling het personeel van de bioscopen in staking gegaan uit protest tegen de loonsverlagingen. De filmvoorstef lingen werden afgebroken en den toeschou wers werd de betaalde entreegelden terug betaald. De staking duurt nog voort. Communistische actie in Londen. De communistische partij heeft haar leden opgeroepen tot sympathie-demonstraties met de stakende Fransche arbeiders. De commu nisten zijn bijzonder actief in het havengebied onder de arbeiders der dokken en de zeelie den der daar liggende schepen. Het „Giornale d'Italia'' weet interessante bijzonderheden mede te deelen omtrent het jongste mobilisatiebevel in Abessinie en in zake de voorbereidende maatregelen van het Abessinische leger. Volgens het blad hebben de Abessiniërs in het Tigrai-gebied, dicht bij de grens van Eritrea, loopgraven en versterkingen gebied, die niet alleen van defensieven aard zijn, doch ook al steunpunt voor een aanval zou den kunnen dienen. In de streek van Makalle zijn niet alleen versterkingen aangelegd doch heeft men tevens een wegennet geschapen, dat van zuiver strategischen aard is. Dicht bij de grens zou men versterkte centrale punten hebben gebouwd voor de ontvangst en distributie van materiaal, terwijl men bo vendien bezig zou zijn met den bouw van wapen- en munitie-magazijnen. Volgens het Italiaansche blad versterkt Abessinië zijn grenzen geleidelijk en op onop vallende wijze, door voortdurend kleine troe peneenheden naar de grens te zenden. Bij de versterking van de grens van Eritrea zou dit op systematische wijze zijn geschied. Bijv. op 10 Juli j.1. arriveerde te Adigrat een mi- trailleurafdeeling van 1000 man. Op denzelf de dag kwamen 2000 man te Sinkata aan en op 13 Juli werden 12.000 man te Adoea ge concentreerd, en 2000 man in de omgeving. Op 21 Juli arriveerden 1000 man te Agoa en wederom 1000 te Adigrat. Bijna dagelijks zouden volgens het „Gior nale d'Italia" karavanen met wapens en mu nitie Addis Abeba verlaten in de richting van de grenzen vail Somaliland en Eritrea, en tegen het einde'-van de maand Juni was de mobilisatie in de districten Les jent en Oeöliso in vollen gang. Bovendien is men te Addis Abeba begonnen met het organisee- ren van de luchtafweer. Wat de mobilisatie aan de grens van Ita- liaansch Somaliland betreft zou deze in de districten Harrar en Ogaden practisch vol tooid zijn en haast men zich met het zenden van meer wapens en munitie naar dit gebied. Terwijl op 9 en 11 Juli nog een karavaan met wapens Addis Abeba verliet, vinden de transporten in de laatste weken nog uitslui tend met auto's plaats. Volgens Italiaansche schattingen bevinden zich op het oogenblik in Abessinië 110.000 gewapende manschap pen aan de grenzen, waarvan 83.000 aan de grens van Eritrea en 30.000 aan de grens van Italiaansch Somaliland. Bovendien zou er nog een geheim mobilisatiebevel van den Negus zijn, volgens het welk uiterlijk 12 September a.s. alle valide mannen gewapend moeten vertrekken naar de posten, die hun door hun stamhoofden worden aangewezen, terwijl de bevelhebbers 3 dagen voor 12 September de laatste instructies zouden ont vangen. In tegenstelling tot alle berichten betref fende de saamhoorigheid van alle lagen der Abessinische bevolking en de blijken van solidariteit van het zwarte ras in alle deelen der wereld met het Abessinische volk, weet het „Giornale dTtalia'' mede te deelen, dat er een conflict zou zijn ontstaan tusschen een aantal stamhoofden in het Noorden van Abessinië over de vraag, wie het opperbevel over de strijdkrachten in het Noorden zou voeren. Voorts spreekt het blad tegen, dat negers uit de Italiaansche koloniale troepen naar Abessinië zouden deserteeren, doch be weert het wel, dat agenten van den negus onder de zwarte bevolking van de Italiaan sche koloniën propaganda voor Abessinië voeren, evenwel althans volgens het „Giornale dTtalia" zonder succes. Gisteravond is een gemeenschappelijk door Polen en Dantzig opgesteld com muniqué van den volgenden inhoud ge publiceerd: Bezield door den wensch alle moeilijk heden, die zich :n den laatsten tijd heb ben voorgedaan in de Danztigsch-Pool- sche betrekkingen uit den weg te rui men en in volkomen overeenstemming de in de laatste twee jaar van samen werking gehandhaafde lijn van directe ge iachtenwisseling ook verder in acht te nemen, hebben de gevolmachtigde ver tegenwoordigers van Dantzig en Polen contact gezocht om het terrein van de bostaande moeilijkheden te onderzoeken en een oplossing te vinden. In het communiqué wordt dan verder uiteengezet, dat de senaat van Dantzig iri het verlangen een geordende huis houding en rechtstoestand te heretellen, welke volkomen rekening houdt met de behoeften van Polen en Dantzig, zijn verordening betreffende het vrij van rechten invoeren en eenige soorten goe deren heeft opgeheven. In een eveneens door beide partijen onderteekend aanvullend protocol wordt dan nog bepaald: De senaat van de Vrije Stad Dantzig en de Poolsche regeering zullen onder handelingen aangaan ten behoeve van het afsluiten van een overeenkomst, die de effecten van Dantzig6che guldenad ministratie op den Poolschen transito handel en het transitoverkeer door het gebied van de Vrije Stad Dantzig en het vrije economische verkeer tusschen Polen en Dantzig, zal moeten opheffen. De senaat van de Vrije Stad Dantzig zal voor een korten tijd de guldenrege ling nog in stand houden. Gedurende dien tijd zal Polen geen nieuw voorstel indienen tot uitsluitend of preferentieel gebruik van den zloty bij het haven- of spoorvvegbestuur. Toch zal in het belang van het Poolsche bedrijfsleven de hef fing van douanerechten in Dantzig ge durende dien tijd in zloty geschieden. Na dien tijd worden de bepalingen van artikel 205, par. II van de overeenkomst van Warschau van kracht. Voorts zijn bij de besprekingen door beide partijen mondelinge verklaringen afgelegd. Van Dantzigsche zijde werd verklaard: Mochten in verband met de onderhan delingen over de gevolgen van de Dant zigsche guldenregelingen op den Pool schen transitohandel en -verkeer door het gebied van de Vrije Stad Dantzig en het vrije economische verkeer tus schen Dantzig en Polen besprekingen tu.schen de leiders van de beide circu latiebanken noodzakelijk lijken, dan zul len die besprekingen aangeknoopt wor den. Van Poolsche zijde werd verklaard: Uit naam van de Poolsche regeering bevestig ik met het oog op de overeen komsten van heden, dat het haven- accoord van 5 Augustus 1933 en van 18 September 1933 de juridische en feitelijke basis is voor de afwikkeling van het Dantzigsche havenverkeer. 31ijkens de berichten die thans gelei delijk worden ontvangen uit het centrum en het noorden van Luzon op het eiland Manilla, waar diluviaansche regens ver leden week geweldige overstroomingen hebben veroorzaakt, bedraagt het aantal dooden tengevolge van deze rampen 180, dat der dakloozen vele duizenden, is de oogst vernield en de materieele schade zeer aanzienlijk. Dinsdag had in het noorden van Luzon ee.i nieuwe ramp plaats: bij een aard verschuiving langs een rivier werden 50 inlanders levend begraven. Eerst na 24 uur graven vond men het eerste lijk. Volgens uit Peking ontvangen berichten hebben de bandieten, die den Engelschen journalist Jones hebben ontvoerd, hun ge vangene nabij de grens van Tsjahar en hol aan een andere bandietenbende overge dragen, die het bedrag van het losgeld zou hebben verhoogd tot 100000 dollar. De voortdurende verplaatsing van de bandieten heeft de onderhandelingen over de uitleve ring van Jones aanzienlijk bemoeilijkt. DE OVERSTROOMINOEN IN AMERIKA. Schade 3 millioen. De overstroomingen, welke reeds sedert eenige dagen verscheidene staten in noord- Amerika teisteren, nemen ook in Ohio steeds dreigender vormen aan Het water heeft vooral groote schade aan gericht in het dal van de Muskingum. De overstroomingen worden hier de hevigste van de laatste 22 jaar genoemd. De mate rieele schade wordt geschat op 3 millioen dollar. Drie personen zijn verdronken, Do onlusten te Toulon en Brest. (Dag. Overzicht). Nieuwe ramp op Luzon; 50 inlan ders levend begraven. (Buitenland). Het jongste mobilisatiebevel in Abessinië. (Buitenland). Wetsontwerp ingediend over een nieuwe Warenwet. (Binnenland). Bescherming van luchtaanvallen. (Binnenland). Bezuiniging op onderwijs-uitga ven; hervorming H. B. S. (Binnen land). H. M. de Koningin wordt in Schot land lastig gevallen door opdringe rige persfotograven. (Binnen 'and).. Vechtpartij te Oss. (Binnenland). De Lord Mayor van Albury be zoekt de Alkmaarsche kaasmarkt. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) VAN TWINTIG POLITIEMANNEN EN EEN STIER. Een stier van 1800 pond, die bestemd was voor het slachthuis van Brooklyn heeft voor dat hij aan zijn eind kwam het genoegen ge smaakt een wijk van New York gedurende twintig minuten geducht op stelten te zetten In Delaneey Street wipte het beest uit zijn wagen en ging aan den haal. Vrouwen en kin deren vluchtten in alle richtingen, tot de stier van het hollen genoeg kreeg en kalm weg plaats nam op den hoek van Allen Street en Broome Street, weigerend om maar een streepbreed uit den weg te gaan. Het was een gezellig kijkspel voor een groote menigte, dat twintig politiemannen tevergeefs al hun kennis van „cowpunching" aanwendden om het dier weer op gang te krijgen ten einde het naar zijn bestemming te brengen, en ver volgens de handen uit de mouwen staken om het stuk hoornvee op een vrachtauto te krij gen. Onder de vele vrouwelijke toeschouwers waren er, die vonden, dat de politie het arme beest niet moest mishandelen, anderen jouw den de mannen van het gezag uit als cow boys van den kouden grond. Onverstoord reden zij echter den vrachtauto achterwaarts naar den stier, legden een paar planken schuin, en bonden een touw om den hals van den weigerachtigen viervoeter. Vijf politie mannen plaatsten zich aan het touw om te trekken, 3 mannen wrongen den staart vau den stier en een tweede drietal duwde met alle macht den gewichtigen delinquent op. Eindelijk slaagden zij, onder het gejuich van de menigte er in, den stier op gang te brengen en met een vaartje belandde het dier in de auto, welke hem in gezwinde vaart naar het slachthuis bracht. Het eiland Niuafu van de Tonga-groep, liggende 2600 mijl ten Zuid-Westen van Ha- waii bezit geen haven ten gevolge van de vele riffen, welke het eiland omgeven. De bevolking bestaat uit 1300 zielen, allen in landers, op enkel blanke copra-handelaren na. Ten enide correspondentie met de buiten wereld mogelijk te maken, vond mx. W. G. Quensell een middel uit om de brieven van het rifeiland naar de voorbijkomende sche pen te brengen. Hij sloot de post van hef eiland in een blikken trommel, die op een houten blok werd gebonden. Wanneer de mailbooten voorbij kwamen, zwommen de in landers tusschen de riffen door naar de boo ten, terwijl zij het blok met den trommel voor zich uitduwden. De enveloppen waren, behalve van de gewone postzegels van Ton ga, voorzien van het stempel: „Tin Can Mail, Niuafu Island. Tonga Islands". De aflevering van de post naar het eiland geschiedde op dezelfde wijze als de verzen- <fing. Vijftien jaar heeft deze postbediening goed gewerkt, doch onlangs vroegen de in landers een vergoeding, welke ongeveer neer- iwam op twee pond den man per keer zwem-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1