DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Qageliiksdi Ovtciicht Tusschen 15 en 20 Augustus: eerste opmarsch der Italianen? ^Buitenland ■mm- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/hHERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 187 Dtt nummar bestaat uit drla bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 10 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Onthullingen over een veldtochtsplan. VERBITTERDE STRIJD. Het Romeinsche blad Giornale (fltalia geeft in een lang artikel uit latingen van den bekenden corres pondent van de Echo de Paris, Henry de Kerillis, weer, die sinds zijn groot interview met Mussol ini de lieveling van de Italianen ge worden is over de waarschijn lijke inleiding der Italiaansche ope raties in Abessinië. Er staat: De militaire acties, die slechts nog door een wonder kunnen worden voor komen, zullen zich logischer wij2e als volgt afspelen lo. Een frontaanval in de richting van Adoea, dat slechts 150 kilometer van de te genwoordige grens verwijderd ligt. Een groote symbolische overwinning die er toe moet dienen in de eerste plaats een grooten indruk op de fantasie van het eigen volk en de wereld te maken en in de tweede plaats voor altijd de smartelijke herinnering aan 1896 (groote definitieve nederlaag der Italia nen bij Adoea met 10.000 dooden, gewon den, en gevangenen) uit te wisschen. 2o. Het versterken van de nieuwe stellin gen. 3o. Kleine luchtaanvallen, meer, om den moreeien tegenstand van den tegenstander te irowakken, dan om onaangrijpbare krach ten te onderwerpen. 4o. Een gelijktijdige zeer krefend op een uit elkaarvallen van den Abesainischen staat en de Abessmische weer macht, waarna den een nieuwe, sneller en MnaeUager Italiaansche opmarsch onder veel gunstiger voorwaarden zou kunnen worden uitgevoerd. De Kerrillis wijst dan nog eenmaal op den geweldigen omvang van de door de Italia nen op zich genomen taak, waarbij het pres- 'ge en de grootheid van het land den inzet vormen. Tegelijkertijd geeft hij echter uit- klnng aan zijn vertrouwen in de geniale van ^en Duce, zijn koelbloe- gneid, zijn kracht en zijn scherpen blik, zeker nog wel „troeven verbergt, waar- n W'1 allen nog niets beseffen'. Zeer interessant is ook de eerste korte me dedeel ing, die de naar Abessinië gezonden bijzondere correspondent van het groote Pa- rijsche weekblad La Tribune des Nations aan zijn blad uit de 'taliaansche havenplaats in Afrika Massaoea heeft gestuurd. Hij schrijft: Het zenden van troepen naar Erythrea geschiedt thans in zeer snel tempo. Onge- veerl5 schepen brengen iedere maand 15 a 20.000 man op de kleine, van Massaoea. In de tweede helft van Juli heeft dit cijfer zich echter verdubbeld. In dit tijdsvak hebben ongeveer 18.000 man Suez gepasseerd. Reeds in Februari had men de 100.000 man overschreden. Het is niet anders dan juist, om in de eer ste plaats op de uitstekende uitvoering van de onderneming en de schitterende uitrus ting der Italiaansche manschappen te wij zen. De soldaten handhaven een voorbeel dige houding en zijn van al het noodige ma teriaal en munitie rijkelijk voorzien. Minder spreekt men in Italiaansche krin gen natuurlijk over diegenen, die reeds naar huis moesten terugkeeren. Het is echter on vermijdelijk, dat reeds nu ziekentransporten naar Italië gezonden moesten worden. Ik heb daarbij opgemerkt, dat sinds eenigen tijd de Italiaansche schepen met voorliefde des nachts het Suezkanaal passeeren. Dat het niet lang meer zal duren tot men tot de eigenlijke militaire operaties overgaat, daarover is iedereen in Italië en Oost-Afrika het eens. De voorbereidingen daartoe zijn reeds te ver gevorderd. Volgens de beste in formaties zullen zij ongeveer in dien vorm beginnen, dat de Italiaansche troepen in de eerste plaats de laagvlakten achter zich brengen, en dit nog voor het ein de der regenperiode en evenzoo voor de be slissing van de Volkenbondscommissie, die cp 25 Augustus genomen moet zijn. De vijan delijkheden zullen dan in de Abessinische bergen na de regenjïeriode, die op het oogen- blik nog een ernstige hindernis vormt, wor den voortgezet. Alle deskundige Europeanen zijn het er over eens, dat Italië zeer veel menschen-materiaal zal moeten opofferen, om een beslissend succes te behalen. dranklustige duitschers. Voor 3000 millioen mark bier, wijn en schnaps. 'n het door de Duitsche rijkscommissie p. r volksgezondheid uitgegeven tijdschrift u "^P.t'iohe Gesundheitsdienst, bindt ïja* F'scher, medewerker aan het Kai- d ^('helm-Instituut voor anthropologie, arrestatie van joden, die gastrecht misbruiken. Een ieder is daartoe volgens de s.s. bevoegd. Het blad der S.S. „Das Schwarze Korps Puoiiceert aanwijzingen voor de arrestatie an J°den. Het blad gaat daarbij uit van Pfragraaf der Duitsche strafwetgeving, re t *-'1 'Sereen bevoegd is, ook zonder ar- estatie-bevel der justitie een arrestatie te "V-'men, indien de dader op heeterdaad rdt betrapt of wanneer de verdenking kan ^aan dat hij gevlucht is. dioh wetsvoorschrift, dat was uitgevaar van V001^ c'e achtervolging en opsporing baa ernstl8e misdadigers moet thans dienst ar worden gemaakt aan de anti-semieti- actie. Een Jood, aldus het blad, die zich met misbruikmaking vai\ zijn gastrecht in het openbaar met een Duitsche vrouw vertoont, een Jood, die in een openbare dansgelegenheid op aanmatigende wijze op treedt, een Jood, die in een Duitsche bad inrichting door zijn gedragingen opvalt, wekt de openbare ergernis en brengt daar mede de openbare orde in gevaar. Hij moet wegens onwelvoeglijkheid gestraft worden overeenkomstig paragraaf 360 sub. 11, van strafrecht. Een verklaring, wat onder dit begrip moet worden verstaan geeft de wet niet, doch men kan wel zeggen, aldus het blad, dat dit begip is uit te breiden tot die gevallen, waarin de innerlijke gevoelens van den Duitschen mensch op grove wijze wor den gekwetst en deze innerlijke verontrus ting ten gevolge heeft dat de openbare or de in gevaar wordt gebracht. Iedere volks genoot, die een Jood betrapt bij een overtre ding overeenkomstig paragraaf 360 sub. 11 of direct daarop, is gerechtigd hem te arres teeren en indien hij zich te weer stel gebruik te maken van geweld. Verzet de betrokkene zich tegen de arrestatie, dan heeft hij in strijd met de wet en met het recht gehan deld. Maakt hij zich bij het bieden van te genstand schuldig aan het toebrengen van lichamelijk letsel, dan is hij strafbaar. Het orgaan der S.S. wijst er op, dat het dringend noodig is, dat iedere Duitsche volksgenoot nauwkeurig op de hoogte is van de voorloopige arrestatie, opdat hij met een rustig geweten zonder pardon zou kunnen optreden indien hij ziet, dat de eer van het Duitsche volk geschonden wordt. DE BIJZETTING VAN DE SLACHT OFFERS VAN DE INSTORTINGS RAMP BIJ TASCHENHOF. Onder groote belangstelling van de zijde der bevolking van Goldberg en omstreken is in de groote zaal van het hotel „Prinz Heinrich" de rouwplechtigheid gehouden voor de arbeiders, die bij de instorting in de basaltgroeve bij Taschenhof om het leven zijn gekomen De met rouwfloers versierde straten wer den afgezet door S.S., S.A. en Arbeidsdienst, en de negen lijkkisten, in de zaai werden be dolven onder een schat van bloemen en kran sen. Een der slachtoffers kon nog steeds met van onder het puin in de groeve geborgen worden. Nadat de gouwleider en staatsminister Dr. Wagner en de leider van den Arbeidsdienst Dr. Ley het woord hadden gevoerd en vier reusachtige kransen voor de kisten hadden geplaatst, werden de kisten naar de woon plaatsen der slachtoffers overgebracht, waar nog heden de teraardebestelling geschiedde. 125.000 GULDEN VOOR KINDER LIEDJES. Een Engelsche koopman, die zijn laatste dagen eenzaam in een tuinhuisje in het graafschap Wennox had gesloten, is thans op 77-jarigen leeftijd overleden. Bij opening van zijn testament bleek, dat hij zijn gehee le vermogen van 125.000 gulden had nage laten aan het 5-jarig dochtertje van een buurman. Het kind had den grijsaard als hij in zijn leunstoel in den tuin zat, eiken ochtend kinderliedjes voorgezongen. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN SOVJET-RUSLAND. Vermoedelijk 28 personen gewond. Ondanks de strengste maatregelen slaagt men er niet in, de spoorwegongelukken in de Sovjet-Unie geheel te voorkomen.De „Praw- da'' meldt, dat dezer dagen op den Noord- Kaukasischen spoorweg een ernstige trein botsing is geschied. Tengevolge van een ver keerden wisselstand reed op het station Georgijewsk een goederentrein een uit an dere richting komenden personentrein met volle kracht in de flank, waardoor vier wa gons van den personentrein vernield werden. Volgens de voorloopige berichten werden 28 personen gewond, waarvan zes levensge vaarlijk. DOODVONNISSEN WEGENS SPOORWEGDIEFSTALLEN. De „Prawda" meldt, dat een krijgsraad te Moskou tegen drie personen wegens dief stal van spoorwegmateriaal den dood door den kogel heeft geeischt. Vier andere be klaagden werden elk tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. De veroordeelden, waaronder zich ook een spoorwegbeambte bevond, hadden 'n dieven bende gevormd, die op den spoorweg nabij Tomsk regelmatig de slagen van de koppe lingen der automatische rem-installaties doorsneden. In totaal hadden zij op 20 lijnen 345 koppelingsslangen afgesneden en op de markt verkocht. EEN AANSLAG MET... WATER! Wat auto-suggestie vermag. Uit Parijs wordt gemeld: Men had den auteur Gordon hertaalde malen schriftelijk gedreigd, dat wanneer hij zijn betrekkingen tot een bepaalde dame niét onmiddellijk zou verbreken men hem met zoutzuur voor zijn leven zou schenden' Toen hij nu een dezer dagen de straat op ging, kwam plotseling een man hem tege moet, die een glazen bo naar hem toewierp! De bol brak tegen het voorhoofd van Gor don en de daarin aanwezige vloeistof stroomde hem over gezicht en kleeren. Gor don zakte bewusteloos ineen; in het zieken huis stelde men vast, dat de huid op ver schillende plaatsen geheel ingevreten was. Het eigenaardigste was echter, dat de vloeistof in den bolzuiver water bleek te zijn! Deze ongewone afloop van een overi gens onschuldige douche is te verklaren uit den zenuwschok van den getroffene, die be slist meende, een zoutzuur-aanolag ten offer te zijn gevallen! EEN MODISTE ZONDER HANDEN. In een van de voornaamste straten van Sofia heeft een zesentwintigjarige modiste, Kata Bubew geheeten, een zaak van dames- kleeren opgericht. Hoewel het aantal con currenten in de Bulgaarsche hoofdstad groot is, heeft Kata toch veel te doen. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat haar handen te kort komen. Inderxlaad is dit ook het geval, hoewel het juist aan het feit te wijten is, dat Kata in het gehéél geen handen heeft, dat zij zooveel toeloop heeft en het zoo druk bij haar is. Op alle gevaarlijke kruispunten in de Ver. Staten zijn borden aangebracht, met de waarschuwende woorden „Stop! Look! Lis ten!" woorden, die al velen tot voorzichtig heid hebben vermaand en het leven gered. De man, die deze leuze uitvond, de onder wijzer Ralph R. Upton uit Seattle, is nu zelf te Laporte in Indiana om het leven gekomen bij een auto-ongeluk. Zijn auto kwam in bot sing met een vrachtauto, en wel op een der gevaarlijke kruispunten, waar de vermanen de woorden stonden. JAPAN, HET TUNNELRIJKSTE LAND TER WERELD. Ter gelegenheid van de opening van den bijna acht kilometer langen tunnel, die van Tokio naar Shimonoseki loopt, deed de ver gen de voor velen verrassende mededeeling, tegenwoordiger van de Japa ische spoorwe- dat Japan het tunnelrijkste land ter wereld is. Tot dusver bezit Japan twaalf tunnels, die ieder langer zijn dan 2'A kilometer. De grootste bevindt zich op het traject Takasa- ki—Nagaoka, de Shimidzu-tunnel, die tien kilometer lang is. Van groote bekendheid is ook de Sasago-tunnel, op het traject Kobe- Takamatsoe, die 3.12 K M. lang. DE HITTEGOLF IN AMERIKA. Reeds 15 dooden. De hittegolf, die thans reeds verscheidene dagen de staten van het Zuid-Westen teistert en ook in Kansas zich doet gevoelen, heeft voor zoo ver tot dusverre bekend is, reeds 15 dooden geeischt. HET VERGETEN KUNSTGEBIT. Een Nederlandsche toerist heeft een buiten gewoon merkwaardig avontuur in het Tatra- gebergte in Tsjecho-Slowakije beleefd. Het is slechts aan een wonder toe te schrijven, dat onze 69-jarige langenoot M. J. in het leven gebleven is. Hij had den 2205 meter hoogen berg Pa- tria bestegen en weer afgedaald. In het dal gekomen, herinnerde hij zich plotseling, dat hij zijn kunstgebit op den berg uit zijn mond had genomen en daar had neergelegd. Kor daat keerde hij zich om en klauterde weer naar boven toe. Toen hij voor de tweede maal op den berg aankwam, was het al don ker geworden. De toerist was vrij moe en hij stortte van een rotsblok naar beneden. Onge veer twintig meter dieper bleef hij bewuste loos liggen. De nacht viel in en het begon te regenen. De regen bracht den Nederlander weer tot zich zelf. Hij richtte zich op en zette zich weer in beweging. Doch hij sloeg een ver keerde richting in en in plaats, dat hij naar het Tschirmer meer ging, kwam hij na een wandeling van circa twaalf uur bij het Po- pradermeer aan. Zijn echtgenoote had intusschen voort durend in doodsangsten gezeten. Zij dacht, dat haar man of het slachtoffer van misdadi gers was geworden of dat hij doodelijk ver ongelukt was. Men kan zich voorstellen, hoe blij zij was, haar echtgenoot weer gezond en wel in de armen te kunnen sluiten. BEGRAFENIS VAN RAZZA OP STAATSKOSTEN. Oorzaak van de ramp een raadsel. De geheel verkoolde lijken van de inzitten den van het neergestorte Italiaansche vlieg tuig „Savoia 81" zijn gister naar Caïro over gebracht. De Italiaansche gezant, die zich voor de zomermaanden te Alexandrië be vindt, heeft zich eveneens daaheen begeven. De oorzaak van de ramp is nog steeds on bekend, doch men blijft vermoeden, dat deze gelegen is in ontploffing van een benzine tank. Alle gebouwen van de Italiaansche kolonie te Alexandrië en te Caïro hebben de vlaggen halfstok. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot der slachtoffers zal te Rome plaats hebben op staatskosten. In afwachting van het resultaat van het Waf vandaag de aandacht trekt Tusschen 15 en 20 Augustus: eerste opmarsch der Italianen? (Dag. Over zicht.) Het Abessinische conflict. (Buiten land.) De rust in Toulon en Brest hersteld. (Buitenland.) Het vliegongeluk der Italianen. (Bui tenland.) Nasleep Essensche redevoeringen. (Buitenland.) Nederlandsche j'ongen in België van een rots gestort en gedood. (Buiten land.) Nieuwe arrestatie te Oss (Bin nenland.) Politieke hartstochten in Amsterdam. (Binnenland.) De stormramp van Borculo 10 Jaar geleden. (Binnenland.) In Gasselte (Dr.) twee jsersonen ver brand, w.o. een jongetje uit Schagen. (Stad en Omgeving.) Uit het parlementaire leven. (Arti kelen.) Holland's stedenschoon in prent en praal. (Artikelen) onderzoek, dat wordt ingesteld door generaal Pellegrini en eenige andere deskundigen, ont houden de bladen zich van opmerkingen of gissingen omtrent de oorzaak van de ramp Wel schrijven zij, dat het verlies te bitterder wordt gevoeld, omdat het vliegtuig, een prachtige machine, reeds zijn kwaliteiten had bewezen tijdens verscheidene vluchten over de Middel landsche Zee en boven Afrika, waarbij het in totaal reeds 20.000 KM. had afgelegd. Toen het toestel Donderdagavond uit Caïro vertrok, waren de weersomstandig heden zou gunstig mogelijk. Het „Giornale d'Italia schrijft, dat het ongeluk onder mysterieuze omstandigheden heeft plaats gehad. Koning Victor Emanuel, die momenteel te St. Anna de Valdiere vertoeft, heeft de weduwe van minister Razza en de familie der overige slachtoffers een betuiging van deel neming gezonden. Mussolini verklaarde zich smartelijk ge troffen door den dood van minister Razza, baron Franchetti en de overige inzittenden. In een telegram aan de weduwe van Razza betuigt hij zijn deelneming en herinnert hij eraan, dat Razza gedurende 20 jaar zijn trouwe medewerker is geweest, terwijl hel fascisme een zijner toegewijdste mannen in hem verliest. Baron Raimondo Franchetti, multi-milion- nair en ontdekkingsreiziger, de rijkste man van Italië, had groote landgoederen nabij Treviso. De te Florence in 1889 geboren zoon van Alberto Franchetti had tallooze expedi ties geleid in Indo-China, Annam, den Soe dan, Britsch Oost-Afrika, Zuid-Abessinië, Somaliland en Eritrea. Hij was bekend door zijn rijke giften aan de gemeente Venetië. Zoo kocht hij een der schoonste paleizen van Venetië, Ca D'Ore, om het gebouw aan de stad ten geschenke te geven. Minister Razza had baron Franchetti aangenomen als geo grafisch adviseur, dezelfde post dien de En- gelschman Louis Nesbitt bekleedde, die on langs bij de ramp van de „Gaai" in Zwitser land om het leven kwam. De machine was een drie-motorige Savoia- Marchetti-eendekker. Zij moet van groote hoogte zijn neergevallen. Minister Razza was aan boord om een in spectiereis te gaan maken langs de groote openbare werken wejke op het oogenblik in Eritrea worden aangelegd. Aan boord was ook een techniker, Viotti, die de Oceaanvlucht van Balbo had meege maakt. GRIEKENLAND KONINKRIJK? Een gerucht, dat wel zeer onwaar schijnlijk is. Het gerucht gaat, dat de Griek- sche minister-president Tsaldaris de Grieksche koningskroon heeft aangeboden aan de hertog en hertogin van Kent. Voorloopig meenen wij met dit gerucht geen rekening te moeten houden. Immers, het is nog lang niet zeker, dat Griekenland weer een koninkrijk wordt en zelfs, de kans daarop schijnt uitermate gering. ALKMAARSCHE COURANT. Losse nummers 5 cents. A intensieve politieke actie, gloeiend heete reede tusschen 15 en 20 Augustus m aan 'e&en het alcoholgevaar. n steeds, zoo schrijft hij, geeft het uitsche volk jaarlijks meer dan 3 milliard ria_ V00r a'c°holische dranken uit. De j- voor verbruikte grondstoffen aan voe- ngsstoffen van groot calorieëngehalte. Zou en deze stoffen voor de menschelijke voe- mg gebruiken, dan zou het buitengewoon (■langrijke probleem van de verzekering an onze voedselvoorziening uit eigen bodem meteen zijn opgelost. Thans wordt niet al- een een volkskapitaal van bijna 3% milliard mark verspild, doch ter goedmaking van de oaardoor aangerichte schade moet jaarlijks drie tot vier milliard mark worden be- ,*ea, te weten aan verplegingskosten, ver- ?!')f in ziekenhuizen en sanatoria, rechtszit- 'ngen en hechtenis wegens alcoholdelicten, stnede gezins- en kinderzorg. Daarbij nog vol eens £esproken van de schadelijke ge- 01f>en voor net komende geslacht. LEERAREN ZAKKEN VOOR HET EXAMEN. Aardrijkskunde en geschiedenis zeer zwak. 't Gebeurde te Melbourne. Negen leeraren in het middelbaar onderwijs verklaarden zich be reid, om hetzelfde examen ai te leggen als hun leerlingen. Wat was het gevolg? Van de 23 scholieren slaagden er 22 voor hun examen en van de 9 leearen zakten er (precies alle negen! De heeren maakten in het examenwerk van hun eigen vak uitstekend werk, maar van de an dere vakken hadden zij bijna allen onvol doende. In het algemeen bleek, dat hun algemeene ontwikkeling maar zeer matig was. Zelis was er één, die niet wist, wie de Melbourne-race georganiseerd had! Op het gebied der geschiedenis en aardrijks kunde waren de leeraren wel bijzonder zwak. Zoo werd o. m. gevraagd: tot welken staat be hoort Java en wat weet je van dien staat? Een der leeraren schreef woordelijk: Java is een kolonie van Nederland. Nederland zelf is een der grootste keizerrijken van Europa, dat in den wereldoorlog tevens een groote koloniale mogendheid werd ten koste van Duitschland. Een andere vraag: wie waren Napoleon en Bismarck? Een der antwoorden luidde: Napo leon was de grootste veldheer, dien Duitsch land ooit gekend heelt. Hij veroverde in de middeleeuwen de Spaansche vloot en ontdekte later den zeeweg naar de Indien. Bismarck was een componist, van wien vooral het „Ave Maria" zeer bekend is geworden. Hij leefde in de 19de eeuw en werd in zijn geboorteland Italië zeer geëerd. Geen wonder, dat de examen-commissie van oordeel was, dat het met de algemeene ont wikkeling der leeraren slecht gesteld was! STOP! LOOK! LISTEN! Tragisch geval. (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1