DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE SPIONNE VAN DEN NEGUS. QxtgelijAsch Qjotizicfd T>uiteniand. Deze Coorant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN w Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groota contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 18® Dit nBB!®er be»lMt uil twee bladen Directeur: C. KRAK. Maandag 12 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een leerlinge Van Lawrence, den ongehroonden koning van Arabië. brutale staaltjes. Het Oeal Oeal-incident. In het hol van den leeuw. Haar grootste slag. REDEVOERING VAN HITLER. De rede van Hitier. Adoli Hitier Veertien optrekken vernield. OVERWELDIGE DRUKTE AAN DE BELGISCHE KUST. Gevolg van het mooie van de devaluatie. weer en ROYALISTEN OVERVALLEN DEMOCRATISCH DAGBLAD BUREAU. GROOTE BRAND TE SPARTA. VISSCHERS DOOR STORM OVERVALLEN. Een zestigtal visschers vermist. TREIN RIJDT IN RUSTENDE MENIGTE. Dertien dooden en 26 gewonden in Korea. BOSCHBRANDEN IN OREGON EN MONTANA. VIER DOODEN EN 18 GEWONDEN BIJ TREINBOTSING. Wat vandaag de aandacht trekt BANDIETEN OVERVALLEN MEXICAANSCH DORP. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Vier dooden. EEN BEDROGEN VENUS. Door haar echtgenoot geplunderd. SLACHTOFFER VAN BLOEDWRAAK. ALKMAARSCHE COURANT. i||§ Men kan ziek geen modernen oorlog indenken zonder spion- nage en contra-spionnage. En in de tropen nog minder dan er gens anders. In Addis Abeba, de hoofdstad van Abessynië, we melt het van Japansche, Duit- 6che en Italiaansche agenten, van menschen, die in dienst staan van den Engelschen „In- telligence Service", van het Fransche „Deuxième Bureau" en niet in de laatste plaats ook van Russen, die erheen zijn gekomen in verband met de geheimzin nige rol, die de vroegere officier van Koltsjak en tegenwoordige militaire instructeur van het Abessynische leger, Perkin, speelt. Doch ook Abessynië blijft in dit op zicht geenszins stilzitten; de naam Woëzero Mftnén heeft zich reeds een on- aa.igenamen klank verwonen bij den Itt liaanschen inlichtingendienst in Mo- galiscio, de hoofdstad van Italiaansch Snnaliland. Woëzero MAnén is ontdekt door den beroemden overste Lawrence, „de onge kroonde koning van Arabie"|hyf 4pn ge allieerden tijdens den w*WTnoorlt»g on- sc.atbare diensten bewees en kort ge leden in Engeland gestorven is. (De oor zaak van zijn dood en zijn begrafenis waren in zoo n waas van geheimzinnig heid gehuld, dat er thans weer overal ge ruchten opduiken, dat de wereldberoem de spion nog in leven is en in Abessyni- schen dienst zou zijn). Zij debuteerde in 1917 als agente van den inlichtingendienst. Deze ontplooide destijds een ongewone werkzaamheid in het door onderlingen strijd verzwakte Abessynië In het koninklijk paleis te A'dis Abeba gebeurden zonderlinge dingen en er was Lawrence buitenge woon veel aan gelegen om het juiste van de zaak te weten te komen. Doch zelfs z.jn beste agenten konden niets bei eiken in een land, waar zoo geheel andere ver houdingen hecrschten dan in de re6t van het morgenland. Toen viel zijn oog op W-.ëzero MAnén. Zij sprak verschillen de talen en had een bijna Europeesch voorkomen. Lawrence nam haar in zijn dienst, liet haar de noodige opleiding gt en en verstrekte haar toen haar eer ste opdracht. Zij had geluk. Binnen wei nige dagen was zij de vriendin van den persoonlijken adjudant van den jeugdi gen negus Lidj Jéassue en liep het pa leis in en uit. De hartstocht voor het genot van opium, die' zich had meester gemaakt van haar nieuwen vereerder deed de rest. Acht dagen later was La wrence in het bezit van het geheime verdrag tusschen Lidj Jéassue en de Turken. Kort daarna sloeg Ras Tafari, de tegenwoordige negus, toe; Lidj Jéas sue verloor den troon en zijn leven. Woëzero MAnén werd hofdame bij de nieuwe keizerin Zaüditoe en geniet een f'ink pensioen sinds den dood v&n de vorstin. Toen de Italianen blijk van hun vijan digheid begonnen te geven, verscheen zij plotseling weer ten tooneele. Zij stond tusschen de Abessynische en de Itali aansche troepen bij Oeal-Oeal. Als bede lares vermomd sloop zij om de militaire tri nsporten heen en wist alles te verne men, wat het oppercommando in Addis Abeba graag wilde weten. Des nachts brak zij door de voorposten-linie en wei nige uren later was de bevelhebber van dei. Abessynische grenspost ingelicht over den opmarsch der Italianen, zoodat dj toeleg om hem onverhoeds te overval len, mislukte. De Italianen zochten ijve rig naar den 6pion, die hun plannen had verraden, doch niemand viel het in, de in lompen gehulde bedelares te verden ker. En toen men eindelijk aan haar d.cht, zat zij al lang en veilig en wel in Addis Abeba. Kort daarop waagde zij zich in het hol van den leeuw zelf. Abessynische solda ten voerden haa- langs sluipwegen mid den door het Italiaansche gebied tot vlak bij de grensposten van Mogadiscio, waar de comedie op touw werd gezet, dat zij achterna werd gezeien door de Abessy- niirs. De Italiaansche posten hielden haar dientengevolge voor een van hun vrouwelijke agenten en ontvingen haar mot open armen. Zij gaf zich een air van buitengewoon gewicht, eischte onmid dellijk bij den commandant te worden t» ingelaten, daar zij hem een gewichtige mededeeling te doen had en kwam op deze wijze in het Italiaansche hoofd kwartier. Ook hier koesterde men niet der. minsten argwaan tegen haar, zoodat zij op haar gemak alles kon waarnemen, wat haar de moeite w aard scheen. Op eer. avond was zij plotseling weder ver dwenen en in Addis Abeba was men we der in het bezit van belangrijk materiaal. In Maart van dit jaar sloeg zij haar grootsten slag. Tusschen Abessynië en Japan waren onderhandelingen aange knoopt over het sluiten van een militair verbond; doch de Italianen hadden hier van de lucht gekregen en het was hun zelfs gelukt het document machtig te worden van het ontwerp-verdrag. Dit werd weliswaar onmiddellijk ontdekt, doch de tekst was inmiddels naar Rome overgeseind. Men was er echter van over tuigd, dat het eenige oorspronkelijke be wijsstuk, het ontwerp zelf, zich nog in Addis Abeba moest bevinden. Opnieuw was het Woëzero MAnén, die uitkomst wist te brengen. Onder welk voorwend sel het haar gelukte, binnen het Itali aansche gezantschapsgebouw te komen en daar de hand te leggen op het kost bare document, zal wel nooit bekend worden; doch zooveel is zeker, dat het ontwerp zich des avonds van denzelfden d&£- waarop het was ontvreemd, weder in de archieven van het Abessynische ministerie van Oorlog bevond. Woëzero MAnén, die reeds, als eenige vrouw, ge decoreerd was met de Menelik-medaille, kreeg voor dit ongehoorde stukje de hoogste militaire orde van Abessynië, de Ster van Ethiopië, alsmede een groote geldelijke belooning. De Italianen hebben alles in het werk gesteld, om een einde te maken aan de gevaarlijke werkzaamheid van deze ge heimzinnige vrouv Doch tot dusverre is alles, wat zij tegen haar ondernomen hebben, op een mislukking uitgeloopen. Had men eindelijk met zekerheid haar verblijfplaats vastgesteld, dan bleek Woëzero MAnén gevlogen, als men de hand op haar wilde leggen. Waar be vindt zij zich op dit oogenblik? Niemand die het weet. Misschien rijdt zij door de onbekende steppen van het Ometo- of GaMa gebied, door Issa, Harrar, Agadén, Afar of Kaffa, om een boodschap van den negus over te brengen aan een der tallooze kleine vazalvorsten. Misschien speelt zij weer bij een hooggeplaatst Ita liaansch officier in Eritrea of in Soma- liland voor eenvoudige, inheemsche dienstbode; en misschien zit zij ook wel rustig en bedaard in Addis Abeba, om krachten te verzamelen voor een nieu we actie en intusschen met captain Perkin en William Carr van den „Intel- ligence Service" gemoedelijk een kopje thee te drinken. Te Rosenheim is Zondag het feit her dacht, dat 15 jaar geleden de plaatselijke groep van de N.S.D.A.P. werd opgericht, de °P twee na oudste groep van het rijk. Tegen vier uur arriveerde rijkskanselier Hiitler. Hij ?e8Toftte de oude leden van de partij met een Handdruk, waarna gouwleider en staatsmi nister Adolf Wagner een welkomstrede uit sprak waarin hij de strijddoeleinden van het heden uiteen zette en zich daarbij met name keerde tegen het politieke katholicisme en, wat het Joodsche vraagstuk betreft er den nadruk op legde, dat de partij het niet noo- hig had deze kwestie met kracht van vuisten °P te lossen. Hitier begon met herinneringen op te roe ien aan den tijd, 15 jaar geleden, toen hij voor het eerst in deze staa sprak. In dien jjjd stond één nationaal-socialist tegenover ben andersdenkenden. Thans staan negen tienden van het geheele Duitsche volk tegen over een tiende kleine twijfelaars. Toen heeft de N.S.D.A.P. niet gecapituleerd, zij het thans zeker niet In den strijd heb ben wij, aldus Hitier het rijk veroverd, in den strijd zullen wij het behouden. Wie te genover ons staat moet zich niet in ons ver gissen. Wij hebben den strijd nooit ge schuwd, vroeger niet en ook thans niet. Wan neer ze hem willen, kunnen ze hem krijgen. Wij zullen ze verpletteren. Voortgaande vergeleek Hitier, wat de an dere in 14 jaar heerschappij tot stand ge bracht hadden wat de nat.-soc. regeering in jaar heeft opgebouwd en waarvoor 'hans een fanatiek, mannelijk, jong Duitsch volk gereed staat tot verdediging. Zou dit groot worden der beweging, tot het geheele ri]k omvat werd, mogelijk geweest zijn zon der den zegen van den Almachtige? Wat wij zijn aldus spr. zijn wij niet tegen, rnaar met den wil der voorzienigheid gewor den. En zoolang wij trouw, eerlijk en strijd vaardig zijn, gelooven aan ons werk en niet capituleeren, zullen wij ook verder den ze gen der voorzienigheid hebben. Wanneer ons ook in de toekomst het lot weer wil beproeven dan zullen ons zulke hamerslagen der voorzienigheid eerst recht hard en sterk maken. In het verder verloop van zijn redevoering sprak Hitier de overtuiging uit, dat niemand ter wereld Duitschland meer zou kunnen aanvallen. Duitschland wil den vredeswil opstuwen, overal in Duitschland is werk, werk en nogmaals werk. Zooals Duitschland den vrede wil, moesten ook de andere vol keren hem willen. Wie echter dezen vrede, onzen vrede wil verstoren, stuit niet meer op een volk van pacifisten, maar op een volk van mannen. Dat feit zal meer bijdragen tot den vrede dan alle gepraat. Hitier ging daarop over tot het in groote lijnen schetsen van den toekomstigen weg van het nat.-soc. Het doel is het eenheid-vor mende beeld van het Duitsche volk steeds meer te verdiepen tot volkomen innerlijke aaneengeslotenheid. Wanneer wij den heili gen wil bezitten ons volk voor deze eenheid op te voeden, dan zal na tientallen jaren van onwankelbaren arbeid het nat.-soc als we reldopvatting de groote algemeen bindende beleving van ons volk zijn. Dan zal er een volk zijn dat diep in zijn innerlijk vervuld is van zijn gemeenschappel ijken taak en zijn zending. Daaraan geloof ik zoo onwankel baar voor de toekomst als 15 jaar geleden aan den tegenwoordigen tijd. Toen heb ik deze vlag geschapen en gezegd, dat zij eens over geheel Duitschland zou waaien. Vijftien jaar zijn voorbij en boven Duitschland wap peren onze vlaggen. En thans profeteer ik verder: Over 500 jaar zal deze vlag de gelief de van de Duitsche natie zijn. Met een beroep op zijn hoorders achter de vlag te blijven opmarcheeren naar de toekomst, besloot Hitier zijn rede. BRAND OP DE BRUSSELSCHE TENTOONSTELLING. Gisternacht omstreeks 1 uur is een nieuwe brand uitgebroken in het Lunapark van de Wereldtentoonstelling te Brussel en wel aan den z.g. Dikke-lindenlaan. Een veertiental optrekken, kleine paviljoentjes en barakken werden een prooi der vlammen, terwijl een viertal anderen brandschade bekwamen. De brandweer had eenige uren werk, alvorens zij de vlammen geheel meester was. De schade is aanzienlijk en wordt slechts voor een deel door verzekering gedekt. Onder de getroffenen van deze brand be hoort ook een Amsterdamsche caricaturist die thans reeds voor de tweede maal door een gelijk ongeluk is overvallen. Op de Parijsche tentoonstelling is zijn stand n.1. ook reeds een keer afgebrand. Ook hij behoort tot de slacht offers die er het ergst aan toe zijn, aangezien hij in het geheel niet verzekerd was en heel zijn have en goed, zijn geld, zijn papiervoor- raad en zijn installatie, in de asch is gelegd De man geeft den moed echter niet op en tracht nu aan teekenpapier te komen, waarna hij een ezeltje wil huren, waarmede hij dan door de expositie wil trekken op zoek naar ge gadigden voor een caricatuur. De vermoedelijk oorzaak van de brand is kortsluiting, Uit Oostende wordt gemeld, dat deze bad plaats Zaterdag is overstroomd door een vloedgolf van bezoekers, zooals nog zelden, zelfs niet in de drukste tijden, het geval is geweest. Zaterdagavond arriveerden alleen reeds uit Engeland acht mailbooten van den dienst DoverOostende met ongeveer 800G Engelsche bezoekers aan boord. De drukte is onbeschrijfelijk en niemand herinnert zich, ooit een zoo druk vreemdelingenverkeer te hebben aanschouwd. Het werd een buitenge woon moeilijk probleem, in de vele pensions en hotels een kamer te vinden, en vele bezoe kers trokken dan ook verder naar Hevst, Blankenberghe, Zoute, Knocke en andere badplaatsen, zoodat de geheele Belgische kust van dit buitengewoon drukke bezoek profiteert. In Belgische kringen is men van meening, dat het buitengewone bezoek behalve aan het mooie weer in de eerste plaats te danken is aan de devaluatie van de franc. alisten hebben te :ig royalisten neooen te al gepleegd op de redactie rad „Patris". Zij waren tot Omstreeks dertij Athene een overval lokalen van het blad „Patris". Zij hun daad overgegaan bij wijze van protest tegen de onverzoenlijke houding van het blad jegens de monarchie en ook uit protest tegen ernstige beleedingen der royalisten. Heel het in de redactiebureaux aanwezige meubilair werd kort en klein geslagen. Onder de motie ven, die de royalisten tot hun daad hadden gedreven, wordt verder nog genoemd, de om standigheid, dat de „Patris" interviews had gepubliceerd met persoonlijkheden, die na den laatsten opstand naar het buitenland ge vlucht waren, zooals o.a. Venizeloe en een aantal opstandige officieren De minister van binnenlandsche zaken heeft in verband met het gebeurde last ge geven alle democratische dagbladbureaux onder politiebescherming te plaatsen. In het centrum van Sparta (Grieken land) is een brand uitgebroken, die met racende snelheid om zich heen greep. Binnen korten tijd stond e.en geheele sU dswijk in brand. Talrijke huizen wer den door de brandweer omvergehaald om het vuur in zijn loop te stuiten. Het ge vaar van uitbreiding is nog niet gewe ken. Zaterdagochtend werden zestig vis- schersbooten m »t ongeveer 200 visschers er in ten Noorden van Formosa door een storm overvallen. De meesten hunner konden zich in veiligheid brengen, doch nog een zestigtal visschers in zeventien loten worden vermist. Uit Seoel op het schiereiland Korea wordt gemeld, dat Zaterdagavond te Fcekoefoe in de Koreaansche provincie Ke.nkyonando een ernstig ongeluk is ge beurd, waarbij 13 personen werden ge dood en 26 gewond. Honderden bewoners van Hoekoefoe zochten op de spoordijk, die door haar hoogere ligging eenige koelte ving, tegen den avond verkoeling van de hitte van den dag. De trein na derde zonder dat men er acht op sloeg e reed met groote snelheid in de me nigte, met het bloedige noodlottige ge volg. In Oregon en in het Westen van Mon- tana zijn tengevolge van de hitte en de droogte nieuwe exoote boschbranden uit gebroken, die ook naar den staat Idaho dreigen over te slaan. Bovendien is de nog te velde staande tarwe over een oppervlakte van 100 acres, 8 mijl ten Zuid-Westen van Spokana, een prooi de: vlammen geworden In.Montana, Oregon en Idaho zijn 1500 man voor het blusschingswerk gemobi- Pseerd. Een trein van den Toledo-Cincinnati- spoorweg is gisteren nabij Springfield in den staat Ohio in botsing gekomen met een goederentrein. Vier passagiers werden gedood en 18 gewond, waarvan eenigen ernstig. Een spionne van den Negus van Abessinië. (Dag. Overzicht). Brand in het Lunapark van de Brus seis che wereld ten toonstel ling. (Buitenland). Overstroomingen in Japan eischen zeer veel slachtoffers. (Buitenland). Het afgeloopen weekend eischte tal van dooden, zoowel op de ver keerswegen als op het water en in zee. (Binnenland). Ernstige steekpartij in Amster dam. (Binnenland). Groote inbraak te Amsterdam. (Binnenland). Nieuwe vlootvoogd voor Ned. Indië. (Binnenland). Eenige ernstige verkeersongeval len uit Alkmaar's omtrek (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Een bandientenbende heeft Zaterdag het dorp San Jose in den Mexicaanschen staat Mihuatlan overvallen en uitgeplun derd. De burgemeester en de gemeente secretaris werden aan een boom opge hangen en nog drie andere dorpsbewo ners, die zich verzetten, werden gedood. Regeeringstroepen, die ter assistentie zijn verschenen, achtervolgen thans de bandieten. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den spoorwegoverweg St. Ilgen Walldorf een auto, waarin vier jongelui gezeten waren door den sneltrein Heidel- bergKarlruhe gegrepen en geheel ver nield. De inzittenden werden op slag gedood. Te Berlijn is het proces begonnen tegen den 27-jarigen Bernhard Sido en den 39- jarigen Waldemar Happe. Begin 1932 leerden zij in Zwitserland de latere echtgenoote van Sido kennen. Happe die zich uitgaf voor professor, stelde z'n vriend S. als zijn secretaris voor. Enkele maanden later verloofde Sido zich. Hij zag kans zijn bruid 12.000 Zwitser- sche francs af te troggelen om een auto te koopen, die evenwel aanzienlijk minder kostte. Na eepigen tijd leende Sido 20.000 francs, zoogenaamd om 16.000 mark aan Happe te rug te betalen. Teneinde het huwelijk op de lange baan te schuiven gingen de beide heeren op reis. De poging na hun terugkeer om nog eens 7.000 francs te bemachtigen mislukte. Toen besloot Sido te trouwen. Een dag voor de bruiloft zag hij kans 20.000 franc van zijn bruid los te krijgen, z.g om een hotel te koopen. Na de bruiloft vertrok het paar naar Berlijn-Wannsee. Spoedig vertelde Sido zijn vrouw, dat hij voor een goede baan bij een verzekeringsmaatschappij 10.000 mark borg stelling te kort kwam. Zijn schoonmoeder fourneerde 12.000 francs, waarbij mevrouw Sido nog 500 francs bijpaste. Het was evenwel nog niet alles. Teneinde het huwelijk te ontbinden spelde Sido zijn vrouw op de mouw, dat het in het belang van een hotelbedrijf het beste is getrouwd te zijn op huwelijksvoorwaarden, doch een der gelijke overeenkomst kan slechts gesloten worden door ongehuwden. Met dit voorstel ging mevrouw Sido accoord, vooral omdat Sido haar beloofde haar direct na het sluiten van de overeenkomst opnieuw te zullen trouwen. Aangezien de echtelieden wederzijds over spel voorgaven werd het huwelijk ontbon den. Sido liet zich schriftelijk een verklaring geven, dat zijn vrouw afzag van iedere bij drage voor levensonderhoud. Maar nauwelijks was hij in het bezit van dit bewijs, of hij ging er met Happe van door. Toen ging mevrouw Sido een licht op en diende zij een aanklacht in. Een Albaneesch dorpsbewoner te Izhantse, die gedurende vier maanden zijn huis niet had durven verlaten uit vrees, als offer van een bloedwraak te vallen, besloot tenslotte zijn oogst binnen te halen. Nauwelijks had hij zijn woning verlaten of hij werd uit een kreupelbosch neergeschoten door de verwanten van eer man, voor wiens dood zijn broer ver oordeeld was. Waarschijnlijk hebben zij gedurende vier maanden elkaar regel matig afgelost om op dit oogenblik te wachten.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1