DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. de verdediging van rusland. T>aqdiiksch Omtzicfd ^Buitenland HET CONFLICT ITALIË—ABESSIN IE. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho. 190 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Woensdag 14 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Leger, vloot en luchtstrijdkrachten op moderne leest geschoeid en geheel klaar voorden oorlog. Het verkeer geeft moeilijkheden. Het uitbreken van een gewapend conflict zou de Sovjet-Unie van heden zoowel in mi- litair als in economisch opzicht veel beter toeeerust vinden, dan dit nog voor enkele ja ren geleden het geval wasen hoewel de machthebbers in het Kremlin te Moskou zich er zeer goed van bewust zijn, dat een thans uitbrekende oorlog ook nu nog den economi- schen vooruitgang van het land langen tijd zou onderbreken en vóór alles een groot ge vaar zou opleveren voor het communistische regime behoeven zij nu minder vrees te koes teren dan ooit voor een gewapend treffen met een ander land. Immers, zegt de Av post ten eerste is het Roode Leger uitge groeid tot een van de machtigste strijdkrach ten ter wereld; en in de tweede plaats heb ben zich de Russische landbouw en industrie heden ten dage voldoende ontwikkeld, om deze eerbied inboezemende strijdkrachten te kunnen voorzien van levensmiddelen en het noodige materiaal Manschappen en materieel. Het Roode leger is verleden jaar van 600.000 op 940 000 man gebracht en de Rus sische luchtmacht wordt door deskundigen geschat op ongeveer 4000 vliegtuigen. Wel is waar kunnen deze machines niet worden vergeleken met die van andere groote buiten- Jandsche mogendheden, wat snelheid en ac tie-radius betreft, doch reeds hun aantal al leen maakt ze tot een geducht wapen; bui tendien zijn zij bemand met uitstekende pi loten, wier dapperheid en grondige kenr. s niets te wenschen overlaat. Ter zee is de Sovjet-Unie nog altijd een derde-rangs-mo- gendheid gebleven, welker groote schepen behooren tot een type, dat men 15 jaar ge leden reeds overal elders als veroudad be schouwde. Echter worden op de werven aan de Oostzee en aan den Pacific kleine onder zeeërs en torpedojagers in vrij groot aantal gebouwd; en dit zijn schepen, die bijzonder geschikt zijn voor de kustverdediging. Gezien Rusland's positie als continentale mogendheid, die geen overzeesche bezittin gen te verdedigen heeft en in economisch op zicht zoo goed als onafhankelijk is van het buitenland, speelt een vloot, die uit tal van slagschepen bestaat, volstrekt niet een zoo overwegende rol als voor staten met ver van het moederland verwijderde koloniën, zooals b.v. Engeland en Amerika. De taak van de Russische vloot zou zich in geval van oorlog in hoofdzaak beperken tot het verhinderen van een landing van vijandelijke troepen op Russisch gebied; en tegen deze taak zal de vloot binnen afzienbaren tijd wel zijn opge wassen. De industrie. ^at den industrieelen vooruitgang des lands aangaat, deze heeft in het afgeloopen jaar de snelle toename der bewapening nog overtroffen. Volgens de officieele statistieken w de industrievle productie in de laatste vijf maanden met 20.2 pCt. gestegen in vergelij- jfng met dezelfde periode in het afgeloopen jaar Waar zich enkele jaren geleden nog onafzienbare steppen uitstrekten, ziet men thans den rook opstijgen van fabrieks- schoorsteenen en hoogovens. De industrie in Sovjet-Rusland kan zich nog lang niet vergelijken met die van het buitenland; maar de dagen zijn toch voorbij, dat men uit het buitenland kostbare en inge wikkelde machines liet komen, die in een mi nimum van tijd onbruikbaar waren, tenge volge van verkeerde behandeling en nalatig heid bij de bediening. Langzamerhand is men er in geslaagd, de onwetende boeren zoo ver te brengen, dat zij niet ongeschikte bedieners van machines en fabrieksarbeiders zijn geworden. Alleen bij de collectieve ge meenschappen schijnt men nog raar om te springen met de machines; de Sovjet-pers weet te berichten, dat in zeker district, waar in men 900 dorschmachines telt, er nog geen 43 in goeden staat verkeeren. Doch dat de industrie hard vooruit gaat bewijst, buiten en behalve de productie-statistiek, ook het feit dat altijd volgens officieele opgaven het aantal arbeiders in de groote in- dustrieele ondernemingen gedurende de laat ste vier maanden met 6.8 pCt. is toegenomen, dat der ingenieurs en technici met 10 pCt. Het verkeerswezen. Napoleon heeft eenmaal als zijn meening te kennen gegeven, dat een leger met de maag strijdt; en de levensmiddelen verzor ging, die eerste vereischte voor een leger om zich te kunnen laten gelden, is eveneens sterk vooruitgegaan De vooriaarszaaiperio de, welke verleden jaar eerst den lOden Juni was afgeloopen, werd dit jaar reeds op 25 Mei als afgeloopen gemeld. In het Zuiden overtreft de tarwe-opbrengst de laatste jaar- tijksche gemiddelden; zij wordt geschat op 10 Vt centenaar per hectare. Hoewel de haat en de afkeer, door de boeren aan den dag ge legd tegenover het met macht en dwang doorgevoerde collectiviteitsprogram van de regeering, tengevolge waarvan millioenen noodeloos verhongerd zijn, nog niet geheel en al zijn verdwenen, nemen deze toch gelei delijk af. Dit voorjaar hebben zeer meer dan 500.000 boeren aangesloten bij de collectiva- tie-beweging De Sovjet-Unie zou dus over het algemeen voorbereid kunnen heeten op alle eventuali teiten, ware het niet dat haar toerustingen een zeer zwakke plek bezaten, namelijk den slechten toestand der spoorwegen. Onder de leiding van den commissaris voor het verkeerswezen Kaganowitsj, is er op dit ge bied den laatsten tijd reeds veel verbeterd; de fabrieken van locomotieven en wagons hebben meer afgeleverd, en het aantal bela den wagons is in de eerste vijf maanden van dit jaar met 10 pCt. gestegen, in vergelij king met dezelfde pericde in het afgeloopen jaar Voorts is Rusland's militaire positie in 't Verre Oosten met reuzenschreden vooruit gegaan, doordien men thans zoo goed als gereed is met het leggen van het dubbelspoor op de transsiberische lijn. Dit alles neemt echter niet weg, dat er nog een ware He-- cules-arbeid te verrichten blijft wat betreft de reorganisatie van de spoorwegen; en, re kening houdende met de strategische betee- kenis, welke het spoorwegnet in Rusland heeft, kan de Sovjet-Unie zich eerst dan met gerustheid verlaten op den uitslag van een eventueelen oorlog, wanneer haar verkeers wezen geheel in orde is. Italiaansche persstemmen. De Italiaansche bladen maken uitvoerig Helding van de commentaren over de a s. be sprekingen te Parijs, die verschijnen in de buitenlandsche bladen .Zelf echter vermijden 2>j het voorspellingen te doen of een eigen meening uit te spreken. Wel wijzen zij eenige voorstellen tot een oplossing als absurd van de hand. Zoo noemt de „Ottobre" het voorstel Italië af te schepen met Mozambique een dwaas heid, waaraan het toevoegt, dat ook berich ten volgens welke Sir Samuel Hoare Kenya of Engelsch-Soedan aan Italië zou willen af staan onmiddellijk moeten worden gedemen teerd. De Giornale d'Italië geeft een overzicht van zijn Londenschen correspondent, waarin deze spreekt over drie oplossingsmogelijk heden, welke de Engelsche bladen voorstellen met het oog op de Parijsche besprekingen De eerste betreft een toestaan van groote econo mische concessies aan Italië, de tweede een revisie der mandaten en van het koloniale bezit in ruil voor een verplichting van Ital'ë al te zien van een oorlog tegen Abessinië. De derde oplossingsmogelijkheid zou dan een Volkenbondsmandaat over Abessinië zijn. Deze drie oplossingsmogelijkheden worden in de Italiaansche pers uitvoerig weerge geven, zonder dat de kansen op succes of zelfs ook maar de waarschijnlijkheid van een aanvaarding door Italië in overweging wordt genomen. De Parijsche correspondent van den „Giornale d'ltalia" geeft uiting aan de in Parijsche kringen heerschende bezorgd heid over de ernstige gevolgen van een even tueel mislukken der Parijsche besprekingen op Europa. In Parijs beoordeelt men de Engelsche on toegeeflijkheid, aldus de correspondent, niet zoo pessimistisch en gelooft men, dat Eden nieuwe voorstellen meebrengen zal, die neer zouden komen op een toekennen van een Ita- liaanschen politieken invloed in Abessinië, in den geest van de Engelsche positie in Irak De „Lavoro Faxcista" polemiseert tegen de oorlogszuchtige pacifisten in Engeland, die een oorlog tegen Italië prediken. In Parijs ziet men echter in welke fout is ge maakt door Italië niet na den oorlog het aa dit land toekomende aandeel in de koloniën te hebben gegeven. De Parijsche vertegen woordiger iaat doorschemeren, dat men in Fiankrijk denkt aan oplosingen in den ge^st van Syrië, Marocco en Irak Pessimistisch zijn vooral de berichten uit het buitenland in de „Tribuna', die zich be wust is van de voor Frankrijk bestaande moeilijkheden tegelijkertijd de vriendschap van Italië te behouden en niet die van Enge- and te verliezen. Engelands pogingen een druk op Frankrijk uit te oefenen zijn zeer krachtig. In het gunstigste geval hoopt men in Parijs op een „afwacht-overeenkomst'', dus een voorloopige oplossing, waarvan men de practische waarde niet kan overzien De Londensche correspondent van het blad gaat ernstig in op het voorstel betreffende een verdeeling van de Portugeesche koloniën en ziet daarin een nieuwe oriënteering ten be hoeve van een bevrediging van de Italiaan sche expansiebehoefte. Het motief voor dit voorstel moet gezocht worden in den wensch van Engeland Italië een niet al te sterke posi tie te verkenen aan de Roode Zee op den Engelschen zeeweg naar Indië. DIJKDOORBRAAK IN ITALIË. Honderd dooden? In de in Boven-Italië gelegen stad Ovada, die 10.000 inwoners telt, heeft zich in den loop van gistermiddag, gelijk eerst gister avond bekend wordt, een ernstige dijkdoor braak voorgedaan. De Orba trad buiten zijn oevers en deed een dijk bezwijken. Met angstwekkende snelheid drongen de water massa's de stad binnen, waar verscheidene huizen vernield werden. Hedenavond ver luidde, dat ongeveer 100 personen om het le ven zijn gekomen. Tot dusverre ontbreken echter nadere bijzonderheden. Nader wordt opitrent den dijkdoorbraak bij Ovada gemeld, dat de stuwdam bij Mo- lare is doorgebroken. De watermassa's heb ben groote verwoestingen aangericht. Tot voorbij Ovada werden nog talrijke huizen overstroomd. Vele inwoners vonden den dood in de golven; In Ovada stortten onge veer 20 huizen in. Er worden ongeveer 100 personen vermist, doch de mogelijkheid be staat, dat tijdens de paniek velen hunner een toevlucht gezocht hebben in de bergen en dus nog in leven zijn Slechts 50 dooden? Ofschoon laat ré deu avond nog steeds geen officieele mededeelingen verstrekt wa ren, werden toch nog eenige verdere bijzon derheden bekend over het ernstige ongeluk te Ovada. Volgens de toen ontvangen berichten had men den indruk, dat ongeveer 50 personen het leven bij den dijkdoorbraak hebben ver loren. In de omgeving der stad had heden een zwaar onweer gewoed, dat gepaard ging met wolkbreuken en stormvlagen, tengevol ge waarvan de rivieren Orba en Stura en het niet ver van Ovada gelegen meer Orbi- cella hun waterniveau snel zagen stijgen, zoozeer, dat ten slotte de dijk doorbrak. De golven vernielden een straatweg over een lengte van 20 M., terwijl de geheele omge ving onder water kwam te staan. Toen de watermassa's talrijke huizen deden instorten en toen men zag hoe vee en zelfs menschen in de ziedende golven meegesleurd werden, maakte zich van de bevolking een paniek meester. Men vreest zelfs 500 dooden Volgens de laatste uit Rome binnengeko men berichten schijnt de dijkdoorbraak in Ovada nog veel ernstiger gevolgen te hebben gehad dan eerst werd aangenomen. Naar verluidt is niet Ovada zelf, maar veeleer het dorp Molare het zwaarste getrof fen. Het ligt in de onmiddellijke nabijheid van het meer Orbicella, dat gevoed wordt door de beide rivieren Orba en Stura. Vrij wel alle huizen van Molare zijn ingestort. Men vreest, doch acht het wel waarschijn lijk, dat van de 700 inwoners van Molare 500 zijn verdronken. Het dorp is van alle verkeer afgesloten Vier bruggen zijn door de watermassa's weggesleurd. Duizend slachtoffers? Men gelooft, dat bij den watersnood in de omgeving van Ovada 1000 personen om het leven zijn gekomen, doch tot nu toe is het niet mogelijk het juiste aantal slachtoffers op te geven. Onbeschrijfelijke wanhoop. Te Ovada zijn 130 huizen geheel ver nield. Te Caprietta en Molara bleef geen stein overeind. In het gebied van de ramp heerscht groote verslagenheid en onbeschrijflijke wanhoop. Overal ziet men menschen, die zoeken naar vermiste familieleden. Direct na het ongeluk was het bijna geheel onmogelijk hulp te verleenen, aangezien voortdurend nieuwe wolk breuken losbarstten. De watermassa is doorgedrongen tot bij het op 35 mijl af stand gelegen Alessandria. Vele men schen, die tijdens het noodweer de hui zen waren binnengevlucht werden on der de instortende muren bedolven. Ta! van andere personen werden door den stroom verrast, toen zij zich op het lanc bevonden. Zij werden meegesleept. Het is uiterst moeilijk de slachtoffers uit het puin te voorschijn te halen. WEISSENBERG VEROORDEELD. Tot Wt tuchthuisstraf en 5 jaar eerverlies. Gisteravond is te Berlijn vonnis gewezen tegen den 79-jarigen Josef Weissenberg, de stichter en leider van de inmiddels ontbonden Weissenberg-secte. Wegens vergrijp tegen paragraaph 176.3 en wegens beleediging in twee gevallen werd hij in totaal veroordeeld tot 1 Vi jaar tuchthuisstraf en 5 jaar eerver- ies. Het voorarrest wordt in mindering ge wacht. Motiveering van het vonnis. In de motiveering van het tegen Weissen- oerg uitgesproken vonnis zette de voorzitter van het gerecht uiteen, dat de voornaamste en a charge op 't gerecht een volstrekt geloofwaardigen en gunstigen indruk hebben gemaakt. Van den beklaagde zelf heeft het gerecht den indruk gekregen, dat hij een pri mitief, zedelijk niet zeer hoogstaand mensch met een krachtig driftenleven is. Ten aanzien van de strafmaat stelde het gerecht zich on danks de religieuze positie van den beklaagde niet op het standpunt, dat Weissenberg moest worden beschouwd als opvoeder der meisjes. Het gerecht ontkent niet, dat de beklaagde verscheidene sociale prestaties tot stand ge bracht heeft. Het kan zijn, dat deze omstan digheid, n.1. dat hij een zoo geweldige car rière gemaakt had, hem naar het hoofd is ge stegen. Juist door zijn positie echter droeg hij ook een verhoogde verantwoordelijkheid. Hij had het vertrouwen van zijn aanhangers niet zoo mogen beschamen, dat hij zich op deze wijze aan jonge meisjes vergreep. Met het oog op den objectieven ernst van de daad moest dus, ondanks de omstandigheid, dat het hier gaat om een ouden man, bij wien reeds zekere leeftijdsverschijnselen optreden, tegen beklaagde een tuchthui uitgesproken. ruisstraf worden HET „OPBLAZEN" VAN MOERASSEN. Nieuwe werkmethode bij wegen aanleg. Bij den aanleg van den nieuwen rijksauto weg van Berlijn naar Frankfort aan den Oder stuitte men op groote moeilijkheden nabij Kersdorf, waar de weg dwars door het Gollinger moeras loopt. Dit moeras heeft op sommige plaatsen een diepte van 20 meter, zoodat men geweldige hoeveelheden grond zou moeten uitgraven om den onderbouw van den weg op vasten bodem te doen rusten De specialist voor bodemonderzoek bij de generale inspectie voor den Duitschen we genaanleg, dr. Casagrande, heeft thans een nieuwe werkmethode uitgevonden om hierin te voorzien. Op plaatsen, waar het moeras slechts 10 meter diep is wordt een zeer hoo- ge dijk als fundament voor den weg ge bouwd. Door het eigen gewicht daarvan wordt het moeras reeds eenigszins aan beide kanten van dezen dijk weggedrukt. Door het doen springen van dynamietladingen heeft men den grond aan weerskanten van den dijk nog verder weggewerkt. Daarna heeft men in den dijk zelf springgaten geboord, die tot den bodem van het moeras reiken. In deze gaten is meer dan 4000 K.G. dynamiet aan gebracht. Door deze ladingen in bepaalde volgorde tot ontploffing te brengen, zal de moerasgrond zoodanig worden weggedrukt, dat de dijk erdoorheen zakt tot hij op den bodem van het moeras, dus op den vasten grond rust. Vele autoriteiten op elk gebied en duizen den belangstellenden woonden vandaag op eenigen afstand de werkzaamheden bij. Reus achtige hoeveelheden losgewoelde grond wer den omhoog geslingerd, doch het werk ge lukte uitstekend en het gewenschte resultaat werd ten volle bereikt. Ook op andere plaat sen zal men thans dezelfde methode toepas sen Terwijl de kosten van het verwerken der moerasgronden geraamd worden op 3.75 mark fier kubieke meter met de gewone werk methode, schat men de kosten der grondbe werking volgens het nieuwe systeem op slechts 0.80 mark per kubieken meter. DE EERSTE VONNISSEN TE TOULON. De rechtbank te Toulon heeft heden de eerste vonnissen gewezen tegen gearresteerde deelnemers aan de bloedige gebeurtenissen van de vorige week te Toulon. De eerste tien betoogers werden veroordeeld tot gevangenis straffen van 1 tot 8 maanden. De politie stelt momenteel een onderzoek in naar de schuldigen aan de onlusten, die nog niet verbaliseerd of gearresteerd zijn Huis zoekingen bij verdachten hebben geleid tot inbeslagneming van verscheidene revolvers met munitie. Tot de slachtoffers van de botsingen be hooren ook zes paarden der garde mobile Vier hunner werden door schoten gewond en twee door sneden met glasscherven of scheer mesjes. ZWARE STRAFFEN TE LEON. Te Leon in Spanje heeft een proces plaats gehad tegen 63 deelnemers aan den October- opstand Een der beschuldigden hoorde den doodstraf tegen zich eischen, de overigen kregen levenslange gevangenisstraf, Wat vandaag dm aandacht treht,,f De verdediging van Rusland. (Dag. Overzicht.) Visschersboot in Spanje verongelukt; 5 dooden. (Binnenland.) Twaalf Poolsche misdadigers uit de gevangenis ontvlucht. (Buitenland.) Dijkdoorbraak in Italië eischt vele dooden. (Buitenland.) Hevige ontploffing in Washington, (Buitenland.) Stoker aan boord van de „Morgen ster'' levend verbrand. (Binnenland.) Nadere bijzonderheden over het ver gaan van de Scheveningsche Schokker (Binnenland.) De gouverneur van Cura^ao minister van defensie? (Binnenland.) Opnieuw vragen over de N.S.B> weermacht. (Binnenland.) Mislukte moordaanslag te Weert (Binnenland.) De inbraak te Rustenburg voor de rechtbank. (Rechtszaken.) De heer Ringers gaat bij de Kroon in beroep. (Stad VOORMALIG GENERAAL GEARRESTEERD. De „Prager Abendzeitung" meldt uit Marienbad, dat de 72-jarige gepensionneerde generaal Rudolf Kraus aldaar is gear resteerd. De autoriteiten weigeren inlichtin gen omtrent de gronden voor deze arrestatie, die zou zijn geschied met medeweten van het Ministerie van Oorlog. Naar verluidt zou de generaal de wet tot bescherming der repu bliek hebben overtreden. Generaal Kraus was chef van den gene- ralen staf van Auffenberg en is een broer van generaal Alfred Kraus, die in 1917 de door braak bij Karfrait forceerde. Sedert de om wenteling leefde de gearresteerde terugge trokken te Marienburg. ENGELSCHE LUCHTMACHT OEFENT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden te Portmouth, Southampton en om geving oefeningen met vliegtuigen uitge voerd. Tusschen 1 en 3 uur werden de plaat sen geheel donker gemaakt. De straatver lichting werd uitgeschakeld en er was niets te zien. Teneinde de aanvallende vliegers te kunnen opsporen waren 50 zoeklichten op gesteld. De aanvallers markeerden het bombarde ment met groene lichtkogels. Zij hadden eenige successen te boeken. Te kwart over tien gisteravond is men erin geslaagd met succes de dokken van Portmouth te bombar deeren. EDELMOEDIG ROOVERHOOFDMAN UIT GEVANGENIS ONTVLUCHT. Gisterochtend is de beruchte rooverhoofd- man Cordioe uit de gevangenis van de Roe- meensche stad Betosani ontvlucht, nadat hij de bewakers had weten te bewerken, met hem mee te trekken om een nieuwe rooverbende te vormen. Cordioe beroofde alleen rijke landheeren en verdeelde een deel van de buit altijd onder de arme boeren, die hem dan ook steeds hielpen, van voedsel voorzagen en verborgen als hij achtervolgd werd. VISSCHERSBOOT TEGEN HAVENDAM GEWORPEN. Vijf inzittenden verdronken. Een boot met 12 visschers werd tengevolge van de hooge zeegang in de Asturische haven San Sebasti.an de Pravia tegen een in aan bouw zijnden havenmuur geworpen. De boot werd vernield en zonk. Van de inzittenden konden slechts 7 visschers gered worden. De overige 5 verdronken. GROOTE IUWEELENDIEFSTAL IN MONTE CARLO. In Monto Carlo zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag uit een juwelierszaak op ongelooflijk brutale wijze juweelen gesto len met een waarde van 1 millioen francs. De dieven hadden door de muur van een aan grenzend, op dit oogenblik leeg staand hotel een opening geslagen naar de schatkamer van den juwelier, die overigens zeer zwaar gegrendeld was. Teneinde zichniet te vergis sen bij hun nachtelijk werk en precies uit te komen in genoemde schatkamer, hadden zij eenige dagen te. voren als electriciens een be zoek gebracht aan de juwelierswinkel, waar zij de noodige opmetingen voor hun inbraak verrichtten De niets vermoedende juwelier had den bandieten rustig de leidingen laten controleer en. (Zie verder eventueel laatste berichten.) J

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1