De van verduistering verdachte notaris. Zeer vele middenstanders uit Bergen op Zoom gedupeerd. 3 TON TEKORT? Te Lochem. COURANTEN-LOOPER GEDOOD. Aangereden door auto. DE TOUR VAN ALBURY'S BURGERVADER. Onverwacht bezoek aan Hooge- veen. Bezoek aan bad Boekelo. NOODWEER IN VERSCHILLENDE DEELEN VAN FRANKRIJK. DE KLEEDING DER TURKSCHE GESTELIJKEN. KLOOSTERZUSTERS VEROORDEELD WEGENS DEVIEZEN-OVERTREDINGEN. GANGSTER SCHIET POLITIE COMMISSARIS TIJDENS VERHOOR NEER. NIEUWE STAM ONTDEKT. In ons nummer van gisteren meldden wij reeds over de verduiste ring van eenige tonnen door een no taris uit Bergen op Zoom. Een speciale verslaggever van de Telegraaf is in verband met deze verduistering een nader onderzoek gaan instellen en schrijft hierover het volgende: De déconfiture van het notaris kantoor J. Ch. H. P., is niet geheel onverwachts gekomen. Insiders verwachtten reeds jaren geleden, dat de notaris, die zich al te veel bezig hield met zaken, welke niet direct tot het nota riaat behoorden, op den duur zijn verplich tingen niet zou kunnen nakomen. Toch heeft de arrestatie van den algemeen bekenden no taris in een kleine gemeente als Bergen op Zoom natuurlijk groote consternatie ver wekt. De heer P. was nogal populair en ge noot het vertrouwen van velen. Dit is thans wel diep geschokt. Ongeveer vijftien tot twintig jaar geleden, had notaris P. een schitterend notariaat, dat groote verdiensten opleverde. Hij hield zich toen ook uitsluitend bezig met werkzaamhe den, die tot het notariaat behoorden, maar doordat hij veel geld tot zijn beschikking had, werd hij er toe gebracht, zijn spaar gelden in verschillende financieele onderne mingen te wagen. Zoo heeft hij zich o.m. la ten verleiden deel te nemen aan de oprich ting van een bioscoop-theater. Zelf heeft hij een zeer zware hypotheek daarvoor overge nomen en tevens moest hij voor bedrijfska pitaal zorgen. Het ging ten slotte zoo, dat de notaris als het ware de directie voerde. Daarvan hebben filmverhuurkantoren te Den Haag en Amsterdam misbruik gemaakt door den notaris, die natuurlijk op filmge bied een volslagen leek was, allerlei waar- delooze prullen op te dringen, welke bij het publiek allerminst in den smaak vielen. Een andere oorzaak. Ook wist men hem te bewegen veel te hooge huurprijzen te betalen voor sommige films, welke hij persé aan zijn concurrent, het Luxor-theater, wilde afsnoepen. Daar door is deze onderneming, hoewel er belang stelling voor was, toch geen financieel suc ces geworden. Dat is zeker één der oorza ken, die tot den ondergang van den notaris hebben geleid1. Een andere oorzaak is, dat hij evenals des tijds notaris Molenaars te Rotterdam, optrad als geldschieter voor kleine bouwers. De ge legenheid daartoe was in Bergen op Zoom ruim voorhanden. Men zal zidi herinneren, dat in het jaar 1924, onder de leiding van burgemeester Stulemeyer door gemeenten in het Zuiden domeingronden zijn aangekocht. Dat was een buitengewoon voordeeligen koop en een zeer handige zet van dezen bur gemeester. Immers daardoor was men in het bezit gekomen van kostbare bouwterreinen voor een betrekkelijk bescheiden prijs. De financieele positie van Bergen op Zoom is door den aankoop van deze gronden dan ook aanzienlijk gunstiger dan van andere ge meenten in den lande. In geen enkele plaats in het Zuiden is daardoor zooveel gebouwd als in Bergen op Zoom. Doch niet alleen groote solide bouw ondernemingen trachtten hier aan het werk te komen, ook kleinere speculanten begaven zich op het gladde ijs. Zij werden door de Rotterdamsche banken niet aan geld gehol pen, doch notaris P. bleek geneigd als ban kier op te treden. Zoo heeft hij langzaam maar zeker zijn geld uitgezet en was ten slotte de eigen kas uitgeput. De notaris had persoonlijk de mid delen niet meer om de zaken, die hij op zich had genomen, te financieren. Het natuurlijk gevolg was, dat hij gelden, die hij van der den in beheer had gekregen, uitzette in de ondernemingen, waarvoor hij zich had ge ïnteresseerd, zoowel in bouwondernemingen als in het theater. Zoodanig heeft hij met de hem toevertrouwde gelden gemanipuleerd, boekhouding was zeer gebrekkig, althans niet zooals voor een goed notariaat wordt vereischt. In 1930 was het insiders reeds duidelijk, dat de zaken van notaris P. scheef moesten loopen. Hij vond toen een kapitaalkrachtig inwoner van Bergen op Zoom bereid hem 60.000 te leenen. Daarmede kon hij zidi voorloopig weer redden en inderdaad heeft hij dit geld terugbetaald op een bedrag van 15.000 na. Doch met deze 60.000 kon hij het gat niet stoppen. De laatste maanden liep de zaak weer scheef en hij werd van alle kanten bedreigd. Eenige vooraanstaande katholieke organisaties hebben toen getracht den nota ris te redden. Zij boden hem een bedrag van een ton aan om alsnog zijn notariaat te kun nen voortzetten, doch de bepalingen, waar onder hij deze gelden zou krijgen, waren dermate fnuikend, dat hij het aanbod van de hand moest wijzen. Hij zou daarmede zijn geheele zelfstandigheid hebben prijsgegeven en tevens zou aan het licht zijn getreden, hoe hij gefaudeerd had. De heer P. heeft dit aanbod dus geweigerd. Ontdekking. Intusschen had een credietbank in Den Haag ontdekt, dat gelden, welke als rente en aflossing aan notaris ter hand waren ge steld, door hem niet waren verantwoord. Het vermoeden bestaat dat hij dergelijke han-, delingen meer heeft gepleegd, niet alleen ten nadeele van de credietbank in Den Haag, doch ook ten nadeele van te Bergen op Zoom gevestigde ondernemingen. Hij zou dan als volgt te werk zijn gegaan: Als hij een kwitantie kreeg van de crediet bank, met de opdracht deze te incasseeren, zond hij deze naar de bank terug met de me- dedeeling, dat zij onbetaald was. In werke lijkheid had hij echter zelf een kwitantie uit geschreven en de bedragen in zijn boeken verrekend. Een der klanten, die reeds betaald had en door de credietbank in Den Haag was aangeschreven aan zijn verplichtingen te voldoen, meldde, dat hij dien notaris het geld reeds ter hand had gesteld. Daardoor werd de directie van de credietbank opmerk zaam gemaakt op de manipulaties van den notaris. Men heeft zich toen naar Bergen op Zoom begeven en een inval in zijn kantoor ge daan. Toen dit eenmaal bekend was, heeft de Broederschap van Notarissen de Kamer van Toezicht te Amsterdam opgedragen een onderzoek in te stellen. De accountants van de Kamer zijn daarop bij den notaris geko men en het gevolg was, dat ongeveer begin Juli notaris J. L. J. Clercx tot waarnemer werd aangesteld. Deze notaris is thans nog bewindvoerder voor de zaken van notaris P, De Haagsche Credietbank heeft zich ver staan met den officier van Justitie te Breda. Toen eenmaal vaststond, dat notaris P. frau de had gepleegd en valschheid in geschrifte, werd besloten tot arrestatie over te gaan. Deze arrestatie heeft gisteren plaats gehad en de notaris is reeds naar Breda overge bracht. Aanvankelijk is, toen de zaken scheef lie pen, nog surséance van betaling aange vraagd, waarop de lijsten van crediteuren en debiteuren bij de rechtbank te Breda zijn in gediend. Deze lijsten geven echter een valsch beeld van den toestand, want door de ge brekkige boekhouding zijn verschillende pos ten niet verantwoord. Hoezeer de boekhou ding van notaris P. in de war was, blijkt wel hier uit, dat toen notaris Clercx hem vroeg of hij nu alles goed had opgegeven, notaris P. bevestigend antwoordde, terwijl op hetzelfde oogenblik een schuldbekentenis van 2000 gulden werd aangeboden door een cliënt, die lont had geroken en nog tijdig zijn gelden in veiligheid wilde brengen. Het juiste bedrag is op het oogenblik nog niet na te gaan. doch men vermoedt, dat de som van 300.000 gulden niet ver bezijden de werkelijkheid is. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en eerst nadat de ac countants alle bescheiden grondig zullen hebben nagegaan, zal precies kunnen wor den vastgesteld hoe groot het bedrag is, dat met deze debacle is gemoeid. De crediteurenlijst. Op de griffie van de rechtbank te Breda hebben wij inzage gekregen van een voorioo- pige crediteurenlijst, welke ingediend was door notaris P., toen destijds voorloopige surséance van betaling werd aangevraagd. Deze lijst is echter zeer onvolledig en naar nader blijkt, moet zij nog belangrijk worden aangevuld. Volgens de voorloopige lijst zou den de schulden bedragen 128.152. Daar onder zijn verschillende boedels, die onver deeld zijn en waarvan de gelden door den notaris zijn achtergehouden, o.a. een boedel ad 22.558 en een boedel ad 12.203. Voorts komen daarop voor eenige hypotheek schulden, die door den notaris verrekend! wa ren, doch niet waren afgedragen aan de rechtmatige bezitters. Ook eenige kleinere boedels komen op deze lijst voor, benevens crediteuren van sommen, die de 1000 niet te boven gaan. Een be kend inwoner van Bergen op Zoom parais- seert op deze lijst voor 12.600. Doch zoo als gezegd, is deze lijst onvolledig en zijn naderhand nog verschillende schuldvorde ringen ingediend. Ook na het bekend worden der arrestatie kwamen ten kantore van nota ris P. verschillende posten binnen, die tot dusverre aan den bewindvoerder waren ver zwegen. Wij hebben den bewindvoerder Clercx ver zocht ons het juiste cijfer mede te deelen. Het eenige dat de notaris wenschte te zeggen was, dat het gerucht als zouden er tonnen mede gemoeid zijn, als overdreven moet wor den gekenschetst. Het juiste cijfer wenschte de heer Clercx echter niet op te geven. Daarna zou het gezelschap naar Arn hem gaan om daar te logeeren. Op weg naar Arnhem passeerde de burgemeester van Albury en zijn echtge- noote Lochem, waar een oogenblik werd afgestapt. Na door den burgemeester, den heer R. van Luttervelt welkom ge- heeten te zijn, werd in hotel „Stad l ochem" de thee gebruikt. Nadat door mej. Franken nog aan mevr. Waugh bloemen aangeboden wa- r:* werd nog het woord gevoerd door den heer jhr. mr. P. van Foreest, secre taris van het Verfraaiings Gezelschap. Door Lochemsche boerendansers wer den oud-Geldersche dansen vertoond die zee in den smaak vielen bij den heer en mevr. Waugh. Door een der boerinnetjes werd tenslotte een speldje aangeboden met het wapen van Lochem er op. De heer en mevr. Waugh dankten voor de hartelijke ontvangst en brachten vervol gens een bezoek aan den antiquiteiten- hc* del van der. heer A. Nijstad. Deze bood den heer en mevr. Waugh een plaat aa>voorstellende het beleg van Lochem door de Spanjaarden, omstreeks 1600. Onder hoera-geroep van vele belang stellenden vertrokken de gasten daarop in de richting van Arnhem. De couranten-bezorger van de „Vooruit", de 33-jarige Jonker, wonende in de Paulus Potterstraat 151, die gisteren in den namid dag tijdens het bezorgen der couranten op het Paul Krugerplein door een personen auto is aangereden en zwaar gewond moest worden opgenomen, is in den afgeloopen nacht in het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal aan de opgeioopen verwondingen overleden. DE BRANDKAST MEEGENOMEN. Brutale inbraak in Krimpen aan de Lek. Gisternacht is een zeer brutale inbraak gepleegd in het dorp Krimpen a.d. Lek, meldt de „N.R.Ct." Een brandkast is door de inbrekers uit een boerderij weggehaald, terwijl bewoners lagen te slapen. De inbraak is gepleegd in de boerderij van den veehouder N. de Jong, gelegen aan de Noord te Krimpen a.d. Lek. De heer de J. was met drie zoons en een dochter thuis. Niemand heeft iets van de inbrekers gemerkt. Gistermorgen bemerkte men echter, dat de brandkast, die in de voorkamer stond, ver dwenen was. De brandkast, die een meter hoog en een meter breed is, is zeer zwaar. Er moeten dan ook zeker meer dan twee in brekers aan het werk zijn geweest, daar men anders de zware kast niet had kunnen ver- sleepen. Door het openen van het raam zijn de iiv brekers binnengedrongen. De brandkast heb ben zij van de voorkamer naar de achter kamer gedragen, vandaar door de gang naar de voordeur. Buiten moet een auto heb ben gewacht, waarmee men de kast vervoerd heeft. Een spoor van de kast is nog niet ge vonden. De gemeentepolitie van het dorp heeft de assistentie van de Centrale Recher che te Rotterdam ingeroepen; de dactylosco- pische dienst heeft een onderzoek ingesteld, dat nog geen resultaat heeft opgeleverd. Ook het speuren met politiehonden leverde geen succes op. Uit alles valt op te maken, dat hier beroepsinbrekers aan het werk zijn geweest, die de inbraak goed hebben voor bereid en met groote brutaliteit hebben uit gevoerd. In de kast zat een bedrag van 2000 aan baar geld; voorts eenige spaarbankboekjes en een groot aantal geldwaardige papieren, die een groot bedrag vertegenwoordigen. Reeds is een doode te betreuren, terwijl een vijftigtal personen verwondingen opliep, waarvan verscheidene van ernstigen aard. Aangezien zich op het oogenblik, waarop het noodweer losbarstte een groot aantal kleine vaartuigen op de Donau bevond, vreest men, dat heden nog een groot aantal ernstige on gelukken bekend zal worden. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld, dat het noodweer om zes uur losbarstte. Op meer dan 30 plaat sen moest het verkeer met de electrische trams worden gestaakt, evenals het tramver keer met eenige voorsteden. Door vallende dakpannen en stukken muur werden onge veer 50 personen getroffen. Diverse auto's en paarden werden door den storm omver geworpen. In een der voorsteden zijn twee huizen in gestort, in een andere voorstad ondergingen drie huizen hetzelfde lot, terwijl in Ureest zelfs 15 huizen instortten. HET LAATSTE LIJK UIT DE BASALTGROEVE GEBORGEN. Gister kon het laatste slachtoffer van de instorting in de basaltgroeve bij Taschenhof geborgen worden. Het stoffelijk overschot is naar de geboorteplaats van het slachtoffer overgebracht. Het ongeluk, dat 9 slachtof fers eischte, geschiedde op 5 Augustus j.1. De andere slachtoffers zijn eergisteren be graven. Gistermorgen is de burgemeester van AiDury, die via Ommen op weg was naar Boekelo, teneinde aldaar het na tuurbad te bezichtigen, een verkeerde weg ingeslagen, zoodat hij in Hoogeveen uit kwam. De burgemeester was vergezeld van zijn echtgenoot» en mej. Lunsigh Ton- ckens. Het gezelschap werd ten gemeen-, tehuize te woord gestaan door den ge meente-secretaris, aan wien enkele sou venirs van Albury werden geoffreerd. Nadat de chauffeur van de K. L. M. zich ten gemeentehuize van den juisten weg op de hoogte had laten stellen en de ge meente-secretaris den burgemeester een nieuwe „Gids van Hoogeveen" had aan geboden, weike dankbaar werd aan vaard, vertrok men in de richting Zuid- woide. Om kwart voor één is de burgemeester van Albury, de heer Waugh, in gezel schap van zijn echtgenoot» en mevrouw LunsingTonkin6, een bezoek aan het nabij Enschede gelegen Bad Boekelo ge- b.rcht. De bedrijfsleider van het bad, de heer Kuiper, verwelkomde de Australische gasten bij den ingang. Aan mevrouw Waugh en mevrouw Lunsing Tonkins werden bloemen aangeboden. De burge meester werd daarna op zijn verzoog langs het golfbad geleid, waarvoor hij zich zeer bleek te interesseeren. Daarna gebruikte het gezelschap in tegenwoor digheid van den heer Wolf, directeur I van het vliegveld Twente de lunch. De heer Waugh had van Groningen via Aü6en en Hoogeveen naar Twente gere den. Na het bezoek aan bad Boekelo. dat ongeveer anderhalf uur duurde, werd naar Lochem gereden waar om ha f vier j een officieel» ontvangst plaats vond. MOEILIJKHEDEN MET SCHIPPERS TE MAASBRACHT. Onder de schippers, die te Maastricht met hun schepen op bevrachting wachten, heerscht groote ontvredenheid en zelfs ver bittering over de verdeeling van de vrach ten. De schippers met kleinere tonnenmaat van 500 tot 900 ton achten zich onbillijk be handeld tegenover de groote schepen. De kleinere moeten oa. 5 tot 6 weken wachten op bevrachting, terwijl de grootere gewoon lijk in acht dagen of nog eerder van den wal zijn. De schippers beweren, dat de bevrach ters, met name de Staatsmijnen, zich niet aan de wet op de evenredige vrachtverdeeling houden. Dinsdagmorgen is het tot een kleine botsing tusschen groote en kleine schippers gekomen, waarbij in de beurs klappen wer den uitgedeeld. De gemeente- en rijkspolitie, die bijtijds tusschenbeide kwam, wist de ge moederen te kalmeeren. Ook gistermorgen verklaarden de schippers zich tegen het nummeren. Er was een vergadering belegd, waarop de heeren Bulthuis, Driedijk en Vaas- sen van de I.S.V. het woord hebben gevoerd. Op Vrijdag a.s. zal een bijeenkomst plaats hebben tusschen de Bevrachtingscommissie, vertegenwoordigers van den handel en de schippersvereenigingen. De paar honderd schippers die in de zaal aanwezig waren, spraken zich nogmaals uit tegen het numme ren. Namens een groote groep schippers is een request aan den minister van economische zaken gezonden, waarbij een beroep wordt gedaan op de regeering om het werk eerlijk over de geheele linie van de binnen- en Rijn- schepei te laten verdeelen. .JBuitenland NOODWEER BOVEN BOEDAPEST. Woensdagmiddag heeft boven de stad een hevig onweer gewoed, tengevolge waarvan de Internationale Universitaire Sportfeesten moesten worden onderbroken. Verscheidene daken werden afgerukt, o.a. dat van de pers tribune van het Nieuwe Stadion. Ook wer den boomen en telegraafpalen omgeknakt. Verschillende stadswijken kwamen onder wa ter te staan, terwijl andere in het donker werden gehuld. Het noodweer duurde drie uur, TWEE NIEUWE ARRESTATIES IN VERBAND MET DE WAPEN SMOKKELARIJ TE LE HAVRE. In verband met de groote smokkelaffaire te Le Havre, waarbij 310 kisten wapens en munitie verdwenen en als zand en steenen te voorschijn kwamen, zijn gister wederom twee personen gearresteerd. Een der gear resteerden is transportondernemer, de tweede employé van een Parijsche radio-onderne ming. VISCOUNT BRIDGEMAN OVERLEDEN. Viscount Bridgeman, de voormalige Eerste Lord der Engelsche Admiraliteit, die zich in 1929 uit de politiek had teruggetrok ken na een carrière van veertig jaar en die slechts enkele maanden geleden benoemd was tot voorzitter van de British Broad- casting Corporation, is gisteren in den leef tijd van 71 jaar te zijnen huize te Londen overleden na een ziekte van drie weken. Bridgeman was twee jaar minister van binnenlandsche zaken, toen hij in 1924 be noemd werd tot eerste lord der admiraliteit. Na zich uit het lagerhuis te hebben terug getrokken presideerde hij in 1932 de enquête commissie, die belangrijke aanbevelingen deed betreffende de reorganisatie der poste rijen. In 1933 werd hij bestuurslid van de B.B.C., waarna hij'in Maart j.1. wijlen J. H. Whitley opvolgde als voorzitter van de B. B.C. MUNTEN UIT DEN TIJD VAN DE ROMEINSCHE REPUBLIEK GEVONDEN. Te Zara, de Italiaansche havenstad aan de Dalmatische kust, zijn, gedurende den aanleg van een nieuwen verkeersweg, ruim 250, meerendeels zilveren munten aan het licht gekomen, afkomstig uit den tijd van de Romeinsche Republiek. MERKWAARDIGE VONDST VAN ITALIAANSCHE STUDENTEN. Een groep Italiaansche studenten heeft op het eiland Neresine, niet ver van Triest,, op- gravingswerken verricht. Gedurende hun werkzaamheden hebben zij de resten van een zeer oude hecropolis ontdekt, welke gedeelte lijk in de rotsen is uitgehouwen. Verschei dene graven bleken resten van menschelijk gebeente te bevatten, alsmede steenen wa penen en fossielen van zeedieren Men meent uit het gevondene te kunnen afleiden, dat deze graven van zeer ouden datum moeten zijn, vermoedelijk meer dan 3000 jaar oud. EIGENAARDIG VOLKSFEEST TE RAVENNA EN OMSTREKEN. Te Ravenna en omstreken is dezer dagen het St. Laurentius feest gevierd, een volks feest waaraan merkwaardige gebruiken zijn verbonden. Volgens de legende zouden de bewoners van het Zuiden van Ravenna ge legen kustplaatsje Cervia, in het verre ver leden geteisterd zijn door een demon, die het in het bijzonder voorzien had op het welzijn van moeders en hun pasgeboren kinderen. Totdat een jonge vrouw uit Cervia, plotse ling in een visioen van den H. Laurentius den raad ontving, zich, met de geheele be volking van Cervia en Ravenna, onder te dompelen in de Adriatische Zee. Allen ge hoorzaamden, en de booze macht van den demon bleek gebroken. Sindsdien trekken de bewoners van Cer via en omstreken elk jaar op den lOden Augustus naar de Adriatische kust. Na het traditioneele massa-zeebad, volgt een dans feest en de dag wordt besloten met een vuur werk. 66 COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De politie te Warschau heeft Woensdag avond bij communisten huiszoeking verricht en 66 personen gearresteerd. Nadat Zondag en Maandag reeds in het Zuiden en Westen van Frankrijk zwaar nood weer had geheerscht, waardoor aanzienlijke schade werd veroorzaakt, is thans de om geving van Bordeaux door een hevigen wervelstorm geteisterd. Het station van Bordeaux en vooral de telefoon- en telegraaf verbindingen hebben zwaar geleden De om geving van Beautiran—Castres is geheel van de buitenwereld afgesneden. De spoorlijn Bordeaux—Toulouse werd op tal van plaat sen door omgevallen telegraafpalen en omge waaide 'boomen versperd. Vele personen- en goederentreinen moesten op de stations blijven of in het open veld stoppen. Pas tegen den ochtend waren de hinderpalen uit den weg geruimd en kon het verkeer hervat worden. Te Bordeaux zelf viel de stormschade mee Slechts eenige boomen knapten af en <"enige hoogspanningsleidingen werden vernield. Omtrent de gevolgen van het noodweer te Amiëns en in het gebied van de Sonrnie wordt nog gemeld, dat vele huizen in de richting van Rouaan ontruimd moesten wor den. Zeer veel vee is verdronken. In de over. blijfselen van een schuur, die door den blik sem was getroffen en geheel was afge brand, heeft men het verkoolde lijk van een landarbeider gevonden. Te Marsac in het departement Tarn werd een 7-jarig knaapje door den bliksem ge troffen en gedood Er is een kwestie gerezen tusschen de Oecumenische patriarch en de vali (stad houder) van Istanboel over de vraag of het Grieksch-Katholieke bisschoppen gepermi- teerd moet worden kerkelijke kleeding te dra- gen bij de bijwoning van bijeenkomsten van de Heilige Synode. Aangezien de bijeenkom sten gehouden worden in een speciale zaal van cfe phanar in tegenwoordigheid van de Ikonen, voor welke beelden eeuwige lichten branden, houdt de Patriarch staande, dat deze bijeenkomsten gelijk moeten worden ge- steld aan kerkelijke plechtigheden en dat de bisschoppen die er deel aan nemen derhalve hun kerkelijke gewaden mogen dragen. Men verwacht, dat een beroep zal worden gedaan op den minister van binnenlandsche zaken. Gistermiddag heeft de Berlijnsche recht bank uitspraak gedaan in het proces we gens het overtreden der deviezenbepalingen tegen de zeven kloosterzusters van de Orde van den Goeden Herder. De Overste werd veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en 1800 mark boete, de overige zes beklaag den slechts tot boeten, die varieerden van 1800 tot 4500 mark. De inbeslaggenomen 23.500 mark werden verbeurd verklaard terwijl het klooster aan sprakelijk werd gesteld voor de boetes en de kosten van het geding. Tijdens het verhoor van den na een schiet partij gearresteerden gangster Arthur Payne, die met twee metgezellen voor den politiecommissaris van Sacramento, (West- Amerika) Elton Fish, was geleid, trok Payne plotseling een revolver en loste een aantal schoten op commissaris Fish, die op slag dood was. Fish is de vierde politieman, die in de afgeloopen weken in deze streek door de kogels der bandieten valt. Met moeite slaagde de politie erin, te voorkomen dat de menigte Payne en zijn metgezellen lynchte, De Australische regeering heeft officieel rapport ontvangen van de ontdekking van 'n nieuwen stam in Nieuw Guinea. De man nen zijn gewapend met pijl en boog, en stee nen bijlen. Zij spreken op jodeltoon. De vrouwen en kinderen vluchtten bij de nade ring der bezoekers. Zij zijn niet groot, licht van kleur en had den bloemen in het haar. Iedere familie leeft op eigen grond, doch de begraafplaats heb ben zij gemeenschappelijk. De inboorlingen vielen de expeditie dik wijls aan, doch werden verdreven, waarbij zij bij een gelegenheid negen dooden en bij een andere zes dooden achterlieten. DE FRAUDE TE HAVRE. Werk van een bende? Ondanks de officieel tegenspraak van de regeering te Parijs, die ontkende dat de staat voor tientallen millioenen francs is opgelicht door ontduiking van invoerrechten te Havre, gaan eenige Fransche bladen door met uitge breide berichten te brengen over deze „schan daalzaak". Indertijd hebben wij gemeld, dat ontdekt was dat jarenlang groote hoeveel heden radio-artikelen frauduleus te Havre werden ingevoerd, waardoor de Fransche staat voor tientallen millioenen zou zijn tekort gedaan. Volgens de officieele lezing van de regeering zou het gefraudeerde be drag niet meer dan enkele tienduizenden be dragen, en zou onmiddellijk een streng onder zoek worden ingesteld. Reeds werd ook ge meld, dat twee douane-controleure te Havre zijn gearresteerd wegens verdenking van medeplichtigheid aan de smokkelarij. Zooals men verwachten kan, heeft ook deze zaak een „mooie blonde vrouw" op den ach tergrond (volgens de reportage van eeflige Fransche bladen dan altijd), die aan &et hoofd staat van een bende, en die indrukwek kende relaties „in hooge kringen" zou hebben Voornoemde relaties van deze „amazone de la fraude", zooals „Le Journaal" zich uit- drukt, zouden de reden zijn dat het onderzoek te Havre niet al te scherp wordt uitgevoerd. De enquête strekt zich uit over twee jaar. D® administratie over die periode zal worden gecontroleerd. Het gaat te langzaam, klaagt men, en dat is een nieuw bewijs dat de douane in Frankrijk in een heilig huisje woont. De tijd zal leeren of de justitie de berich ten over het „fantöme fuyant" van de myste rieuze schoone bendeleidster naar het rijk der praatjes zal verwijzen of niet, maar zelfs de sappige reportage van den specialen verslag gever van het .Journal", die in alle mili®11® van Havre zijn oor te luisteren legt, eindigt met het welsprekende, on parle °n parle bewijzen van het bestaan van de amazone heeft hij niet kunnen vinden, en misschien bestaan de 150 millioen francs aan ontdoken inaoerrechten ook niet Reuter meldt, dat de rechter van instructie te Havre de arrestatie der beide douane controleurs heeft bevestigd. Voorts werd de heer Fauligny, directeur van een der groote transportzaken te Havre, in hechtenis genomen. In zijn woning werd een huiszoeking gedaan.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8