DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Streicher spreekt in Berlijn. Qageliiksch Overzicht ^Buitenland Vrijdag 16 Augustus 1935 137e Jaargang Groote redevoering in het Sportpaleis en in de z.g. Tennishall. Critiek op de buitenlandsche pers. De buitenlandsche persvertegenwoordi gers waren in zeer grooten getale opgeko men. Streicher, die met gejuich begroet werd, rekende eerst af met de zoogenaamde ont wikkelden, de verwaande lieden, die moraal en ontwikkeling verwarren Vervolgens be sprak hij de leugenachtige berichten in een deeT van de buitenlandsche pers. Met zulke leugens, aldus zeide hij, wordt alleen het doel nagestreefd een kunstmatige stemming tegen het Duitsche volk in het leven te roe pen. Spr. kan niet begrijpen, hoe een man van eer en fatsoen leugenfabrieken op te rich ten en zaken te doen met de verspreiding van zulke leugens. Zoo heeft de buitenland sche pers zich bijvoorbeeld de handen stuk geschreven over het bericht, dat hij, Strei cher, de eerzucht had in de rijkshoofdstad president van politie te worden. Vervolgens heeft men hem de ambitie toegeschreven den veroveraar van Berlijn, dr. Goebbels te wil len aflossen. Verder heeft de buitenlandsche pers berichten gepubliceerd over een bespre king tusschen hem, Streicher, Blomberg en Goebbels. Spr. betaalt 100,000 mark uit aan dengene, die het bewijs zal leveren, dat een zoodanige bespreking heeft plaats gevonden. De buitenlandsche pers heeft Streicher den „bloedigen tsaar van Franken-' genoemd. Hij heeft den buitenlandschen persvertegen woordigers de gelegenheid gegeven zelf in Neurenberg rond te kijken en zij hebben daar tot hun verbazing geen enkelen dooden Jood gevonden. Laat men er maar over pra ten, wanneer in Berlijn of elders iets gedaan wordt, wat den Joden niet volkomen aange naam is. Wien gaat het iets aan, wanneer wij in ons huis een reiniging doen plaats hebben? Wij bekommeren ons niet, aldus ging Strei cher voort, om de terechtstelling van negers in Afrika. Men moet zich er ook niet om be kommeren, wanneer wij in Duitschland ras- senschenders door de straten leiden en daar mede afschrikwekkend willen optreden. Waar Joden de macht in handen hebben gaan de volkeren steeds ten gronde. Het Duitsche onder het kanselierschap van een ni rT* *Cn z'Jn gegaan, wanneer da vr°^gere sociaal-democratische rijks in iofT'aardl8de Eduard Bernstein heelt ai ul ln »°V. Zeitung" geschreven: n'mL .lk °°k in jaren zeventig stil en gemerkt de Joodsche gemeenschap den g»keerd> ik ben toch altijd een Jood vf„Vt£ Een a"dere Jood heeft geschre- R. „Doop en zelfs kruising helpen in het geheel niet. Wij blijven ook in de honderdste generatie Joden, zooals voor 3000 jaar" Hoe 'ang hebben wij noodig gehad, aldus ver- vo gde Streicher, voor men in de huizen des ge oofs en zelfs bij partijgenooten zoo ver was, dat rassenschande als zoodanig erkend en aangeduid werd? Veel zou bereikt zijn, wnr^ü dd 'nz'cht reeds gemeengoed van net Duitsche volk was. Het Joodsche vraag stuk is met reeds, gelijk velen aannemen, opgelost met het overnemen van de macht door de nat.-soc. De moeilijkste taak begint veeleer nu eerst: millioenen Duitschers zijn nog niet bewust v<in cte bctcckcnis der ras* senonderscheidingen. Ook is het thans nog zoo, dat vaak een kerkelijke huwelijksinzegening tusschen een katholieken volksgenoot en et., evangelische volksgenoote, of omgekeerd, geweigerd wordt met het motief, dat dat een gemengd huwe lijk zoji opleveren. Komt echter een neger, of een Jood met een katholiek doopbriefje, dan wordt hij zon der bezwaren met een Duitsche vrouw in den echt verbonden. De priester zegt: De doopbriefjes moeten gelijk zijn. God zegt: Wanneer ik het gelijke nad gewild, zou ik het gelijke hebben ge schapen. Wanneer ik gewild had, dat blanke, zwarte en gele menschen zich zouden ver mengen, zou ik de verschillende rassen niet hebben behoeven te scheppen. Ik heb de ver schillende menschenrassen geschapen en ik heb gewild, dat deze grenzen nooit zouden worden overschreden. God wil niet aldus ging Streicher verder dat bloed vermengd wordt, dat niet bijeenhoort. Wie echter als partijgenoot denkt, dat hij het groote doei van onze beweging dient, wanneer hij den Jood tegen den grond slaat of zijn wonin gen vernielt, is nooit nat.-soc. geweest en zal het nooit worden. Ik geloof ook niet. dat de nat.-soc. de schanddaden gepleegd heb ben, die men hier en daar heeft kunnen waarnemen. Dat waren geen nat.-soc., dat waren provocateurs. Bij de schending van katholieke kerken en Joodsche synagogen heeft men dat gerechtelijk geconstateerd. Volksgenooten! Geeft een ieder, die zich zonder discipline gedraagt, aan! Wie gelooft met zulke uiterlijkheden de oplossing van deze problemen naderbij te komen, die is te dom om den ernst van het oogenblik te be grijpen. De geschiedenis toont, dat ieder volk, dat den Jood als gelijkgerechtigd bij zich opneemt, vroeger of later aan het Jood sche gif noodzakelijkerwijze ten gronde gaat. Wanneer gij weten wilt, hoe het een volk vergaat, dat zijn maagdelijkheid en zijn ras aan den Jood prijsgeeft, gaat dan naar he Pergamon-museum. Het Pergamon-altaar is duizenden jaren geleden door in het land geboren Noordsche menschen geschapen Waarom staat het niet meer in dat land? Het bolsjewisme van die dagen gin? over dit land heen. En wat is bolsjewisme? Bolsjewisme is radicale Jodenheerschappij. Dat het in Duitschland ook zoo gekomen zou zijn, wanneer Adolf Hitier het volk niet van den afgrond weggerukt had, kan een vlegel slechts ontkennen. De grootste schande van Duitschland was die tijd, toen de Jood het dorst te wagen het Duitsche volk volgens Talmoedische wetten te regeeren. Toentertijd werden den Duit- schen mensch al zijn spaargelden ontno men, die hem eenmaal een zorgenlooze ouderdom zouden hebben moeten verschaf fen. Op het laatste oogenblik zond ons de hemel uit het volk onzen Fuehrer, Adolf Hitier. Hij moest komen om het Duitsche volk, neen, de geheele wereld te bewijzen, dat wie aan het graf nog zijn hoop opbouwt, niet verloren is. Door den strjjd van het nat.-soc. tegen het Jodendom zal het Duit sche volk verlost worden van een ras, dat eeuwig den moord van Golgotha op het vporhoofd draagt. De andere volken zullen ons eens dankbaar zijn voor dezen strijd. Streicher besloot zijn rede, die herhaalde lijk door applaus werd onderbroken met een drievoudig Sieg Heil, dat jubelend door de menigte herhaald werd, uitgebracht op den leider van het Duitsche volk. Adolf Hitier De rede was naar de parallel-vergadering in de Tennishallen met luidsprekers overge bracht. Hier verscheen Streicher nog per soonlijk om daarna nog eenige woorden aan vullend toe te voegen. Bij het einde van de betooging in het Sortpaleis stonden in de Potsdammer Stras- se nog tienduizenden, die naar de rede van Streicher geluisterd hadden, die hier per luidspreker hoorbaar was gemaakt. Daarbij kwamen toen nog de 20000 bezoekers van het Sportpaleis. Ondanks deze geweldige op stuwing van menschen gelukte het de politie de menigte ordelijk te leiden. Nergens waren samenscholingen te zien. Ook de Tennishal len liepen ordelijk leeg. Ofschoon deze mas sa's menschen voor een belangrijk deel over den Kurfuerstendamm moesten, en andere hoofdverkeerswegen van het Westen van Berlijn, was ook hier niets te merken van onrust. DE BESPREKINGEN TE PARIJS. Een krachtig Engelsch optreden De Woensdag door Mussolini gelaste mobilisatie van 50.000 man nieuwe troepen heeft grooten indruk gemaakt in diploma tieke kringen te Parijs. Men acht het uitge sloten, dat de te Parijs begonnen besprekin gen zouden kunnen leiden tot een onderbre king der militaire voorbereidingen van Italië. Omtrent de politieke eischen van Italië kan men zich ook in ingewijde kringen nog geen duidelijk beeld vormen. Men neemt echter aan, dat zij zeer omvangrijk zullen zijn. Frankrijk wenscht evenzeer als Enge land den vrede te handhaven en de Volken- bcndsverplichtingen na te komen. Daarom tracht Laval op alle manieren tot een oplos sing te komen, die voor beide partijen aan vaardbaar is. Het onderhoud tusschen Laval en Aloisi schijnt echter geen klaarheid te hebben gebracht. Wei heeft men den indruk, dat Italië er belang bij heeft, zoo spoedig mogelijk een oplossing, in welke richting ook, te forceeren. De „Temps" betreurt het, dat een zoo scherpe perspolemiek tusschen Engeland en Italië plaats vindt. De „Paris-Soir" schrijft, dat men Enge land grootmoedigheid en Italië geduld moet aanbevelen. Het blad trekt een parallel met de verovering van Marokko door Frankrijk Jarenlang heeft Frankrijk zich met Chaouia tevreden gesteld, altorens het op Fez aan rukte. Het wist den Sultan van Marokko duidelijk te maken, dat hij er belang bij had, samen te werken met Frankrijk en niet met de opstandige stammen. Frankrijk wist zich ook, bij de diplomatieke moeilijkheden, die uit de geleidelijke verovering van Marokko voortvloeiden, te verzekeren van den steun van Engeland. Het zou voor de Italianen nuttig zijn, na te denken over de les, die de koloniale geschiedenis van de dertig jaar, die verloopen zijn tusschen den eersten veld tocht en den laatsten maatregel tot bedwin ging van Marokke, hun kan leeren. Laval ontvangt staatslieden. Laval heeft gistermiddag den Abessini- schen gezant te Parijs ontvangéh, en vervol- fens den Britschen Volkenbonds minister den, die vergezeld werd door den Britschen ambassadeur te Parijs en door den onder staatssecretaris van het Foreign Office Van- sittart. Krachtig verzet van Engeland? De Londensche „Star" bevat het sen- sationeele nieuws, dat Eden gemach tigd is om tegenover den Italiaanschen vertegenwoordiger baron Aloisi te ver klaren, dat de Italiaansche troepen in geval van een opmarsch in Abessinië de grenzen van de Britsche concessies aan het Tana-meer niet mogen overschrijden, terwijl hij voorts zou moeten verklaren, dat Engeland niet bereid is, de economi sche ontwikkeling van den Soedan en van Egypte in gevaar te laten brengen door een Italiaansche controle over de bronnen van de Blauwe Nijl. De Britsche concessies bij het Tana-meer heeft Italië in verdragen erkend, en onlangs heeft de Abessinisehe regeering zich bereid verklaard tot het sluiten van een overeen komst, die nog slechts formeel onderteekend moet worden. Te Londen verwacht men algemeen, dat de conferentie dadelijk morgen na haar begin haar hoogtepunt zal bereiken. De minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare. die in de afgeloopen dagen met succes aan een tennistournooi heeft deelgenomen, heeft zich naar zijn buitengoed begeven, waar hij permanent in telefonische verbinding me' Parijs en Londen kan blijven. Met voldoe ning heeft men in Engelsche kringen kennis genomen van het overeenstemmende Frati- sche en Britsche standpunt inzake de ge meenschappelijke verantwoordelijkheid van Engeland en Frankrijk als leden van den Volkenbond voor den gang van zaken. Nietszeggende verklaring inzake het onderhoud tusschen Laval en Aloisi. Het onderhoud tusschen minister-presi dent Laval en Baron Aloisi heeft ongeveer anderhalf uur geduurd. Het vond onder vier oogen plaats en zelfs geen der deskundigen werd erbij geraadpleegd. Na afloop legde Laval de volgende nietszeggende verklaring af' Ik heb vanmorgen een voorbespreking met Baron Alaisi gehad. Vrijdagmorgen zullen de vertegenwoordigers van de onder teekenaars van het driemogendhedenverdrag van 1906 bijeenkomen". In politike kringen verzekert men, dat Aloisi in deze voorbespreking in zeer alge- meenen vorm het Italiaansche standpunt heeft uiteengezet. Tot nog toe zijn noch van Engelsche, noch van Italiaansche zijde nauwkeurige voorstellen gedaan, zoodat men zich afvraagt, of deze op de a.s. confe rentie ter tafel zullen verschijnen. Het stand punt van Italië, zooals dit door Aloisi werd geschetst, komt hierop neer, dat Italië een groote expansie-behoefte heeft. Aangezien echter slechts weinig land voor emigratie uit Europa open staan, heeft Italië zich naar Abessinie gericht, waar het onbestreden verdragsrechten bezit. Bovendien heeft het te zorgen voor de veiligheid van zijn kolo niën Somaliland en Eritrea die aan Abes sinie grenzen. Met economische expansie alleen in Abessinie is Italië niet gediend. Italië erkent de rechten der andere mogend heden in Abessinie, doch wenscht politieke garanties. Daartoe heeft het momenteel 170.000 man in beide koloniën geconcen treerd. Italië zal er niet voor terugschrikken, deze troepen te gebruiken indien het niet langs vreedzamen weg de geëischte genoeg- doenning krijgt. Italië ontkent de interna tionale moeilijkheden niet, die het gevolg van zijn streven zullen zijn. doch het wijst erop, dat het tot de genomen maatregelen gedwongen wordt door kwesties van levens belang. Rede van den Negus voor de buitenlandsche journalisten. Tijdens de thee, die Haili Selassi gisteren den buitenlandschen journalisten heeft aan geboden, verklaarde hij, dat hij zich ver heugde, zooveel buitenlandsche persvertegen woordigers in zijn nieuwe slot te kunnen be groeten. Helaas waren zij door de ongeluk kige omstandigheden van het oogenblik hier gebracht, doch hij hoopte dat ze, evenals hij, zouden meewerken aan het handhaven van den vrede. Onderhoud Eden—Aloisi Na de bespreking, die Eden met minister president Laval heeft gehad, begaf hij zich naar het Engelsche gezantschap waar baron Aloisi hem een bezoek bracht. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. Omtrent den inhoud is echter niets bekend geworden. Aangezien Eden voor zijn bespreking met Aloisi ook een onderhoud had gehad met den Abessijnschen gezant,te Parijs, mag wel worden aangenomen dat alle deelnemers thans omtrent elkanders bedoelingen en plannen ingelicht zijn en dat de voorbespre kingen dus ten einde zijn. Abessijnsche bevelhebbers be geven zich naar hun posten. Naar uit Addis Abeba gemeld wordt, zijn in Abessinie thans alle voorbereidende maat regelen genomen, door voor de verdediging van het land noodig zijn. De bevelhebber of dedjazmatsj Amde is naar Aroessi vertrok ken met wapens en munitie om zich bij zijn troepen te voegen, die naar men aanneemt bestemd zijn voor de beztting van de steun punten Baii en Hamar. De dedjazmatsj Abarrah, de zoon van Ras Kassas, is met versterkingen opgebro ken om zijn vader, die het Noordelijke leger commandeert, te ontmoeten. De sterkte van het Noordelijke leger, dat over verschillende d'stricten verdeeld is, wordt geraamd op 425.000 man. Ras Kassas is gouverneur van Gondar. Incident tusschen Italiaansch consulair ambtenaar en Abes sijnsche politie. i e Diredawa is de secretaris van het Ita liaansche consulaat te Haden, naar uit Dji- boeti gemeld wordt, in een vechtpartij ge raakt met een Abessijnsch politie-beambte, waarbij de Italiaan zwaar gewond zou zijn Ook de Abessijnsche politie-man schijnt ge wond te zijn. Diredawa is een belangrijk station op Abessijnsch gebied aan den spoorweg Addis- AbebaDHboeti. i..en acht het niet uitgesloten dat de keizer van Abessinië indien het er op aai. komt bereid zal zijn zeer vergaande concessies te doen. I>e „Echo de Paris" meldt, dat men er aan den Quay d Orsay druk mee bezig lVat vandaag de aandacht trekt Streicher houdt een groote rede voering te Berlijn; kritiek op de buitenlandsche pers. (Dag. Over zicht). Koepernickiade in Engeland. (Bui tenland). Duitsche smokkelbende onschade lijk gemaakt. (Buitenland). Vuurgevecht in Bulgarije tusschen politie én uitgebroken communisten. (Buitenland). De besprekingen te Parijs; een krachtig optreden van Engeland) verwacht! (Buitenland). Opstandige beweging in Albanië. (Buitenland). Eenige doodelijke verkeersonge vallen. (Binnenland.) Dreigend conflict in de Tïlburg- sche textiel-industrie. (Binnenland.) is een plan uit te werken, dat de gulden middenweg zou zijn tusschen de Itali aansche eischen en de Engelsche sugges ties. Officieel wordt meegedeeld, dat Italië thans 1 millioen manschappen onder de w?.penen heeft OORLOGSVOORBEREI DINGEN IN ITALIË. Volgens de correspondent van de Daily Telegraph is het feest van Maria Hemelvaart niet plechtig gevierd voor zoover het de fa brieken van munitie, vliegtuigbouw en le- gerkleeding betreft, welker arbeiders continu in dag- en nachtploegen werken. Voedselvoorraden komen uit Rusland, Po len, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika en er wordt onderhandeld over het betrekken van steenkolen uit Polen, nu de Britsche mijn eigenaren hebben geweigerd nieuwe overeen komsten aan te gaan alvorens de uitstaande rekeningen zijn vereffend. De correspondent van Parijsche pers agentschappen in Addis Abeba gewaagt ook van oorlogsvoorbereidselen in weerwil van Abessinië's hoop op een vreedzame uitkomst. Naar schatting is het leger in het noorden 425.000 man sterk. Verschillende gouverneurs hebben het ver zoek ontvangen lijsten van militaire benoo- digdheden op te maken en naar het zuiden wordt munitie gezonden. De keizer heeft de hoofden der Somali's ontvangen en den toestand met hen bespro ken. Berichten uit Dzjiboeti doen weten, dat Frankrijk alle voorbereidingen treft voor de verdediging van Fransch-Somaliland door het zenden van een oorlogsschip, het verster ken van verdedigingswerken, terwijl het plaatselijk garnizoen met 1000 man Senega- leezen wordt uitgebreid. Omtrent de overetroomingen in China wordt nog geme'd, dat in Zuid-Hoepei g *oo te uitgestrektheden onder water staan. Duizenden vierkante kilometers ri'stvelden zijn overstroomd. Ontzaggelijke ramp. De watersnood in het gebied van de be nedenloop van de Gele rivier neemt nog steeds grooter vormen aan. Ondanks de ge nomen maatregelen bezwijken voortdurend dijken tegen de ontzettende watermassa's. In 40 dagen tijds is in Noord-Shantoeng 67 c M. regen. Het einde der overstrooming is nog niet in zicht. De voorzitter van de commissie inzake de reglarisatie van de Gele Rivier deelt mede, dat het overstroomde gebied in West-Shan- toeng ongeveer 6000 K.M.2 beslaat. 300 redders verdronken. De verliezen aan menschenlevens en de geleden schade zijn niet te overzien De on vermoeibare werkzaamheid der bergings manschappen wordt door den storm ten zeerste bemoeilijkt. Dertig reddingbooten zijn gekapseisd waarbij 300 personen zijn verdronken. In Zuid-Hoepei zijn de dijken van de Han- rivier bezweken. Vijfhonderd dorpen staan onder water. 30.000 huizen zijn ingestort. De rijstvelden zijn over een oppervlakte van duizenden vierkante kilometer vernie tigd. Overal heerscht hongersnood. 400.000 vluchtelingen hebben hun toevlucht gezocht op de heuvels of wachten in boomen of op daken op eventueele hulp. Reeds dagenlang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. ili PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. ^0 192 nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Gouwleider Julius Streicher heeft gister avond voor de eerste maal te Berlijn een groote redevoering uitgesproken in het Sportpaleis en in de z.g. Tennishallen De belangstelling was enorm groot. Reeds voor 4 uur gistermiddag trokken onafgebroken menschenmassa's naar de vergaderzalen. Vanaf 5 uur moest het verkeer in de omge ving omgelegd worden, daar de straten door de menschen versperd waren. Het Sportpa- last moest reeds voor zes uur wegens over volheid door de politie gesloten worden. A nat--soc- stormwind was gekomen. an den Duitscher, die thans nog beweerd, a"K'n met doopwater uit een Jood een 'et-Jood kan maken, verklaar ik, dat men van em dan ook een Jood maken kan. Na afloop van de Streicherbe- tooging. Laval De keizer van Abessinië tot concessies bereid? (Zie verder eventueel laatste berichten.) Een millioen man onder de wapenen. Er wordt heel hard gewerkt. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN CHINA.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1