DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HALF TWEE. INTERN. DEELNAME. De Driemogendheden-conferentie mislukt. 137e Jaargang Qjaqetiifaxh OveczicAt De houding van Engeland na de mis lukking. - Buitengewone zitting van het Britsche kabinet. Aloisi ontvangt de journalisten. Waf vandaag da aandacht trekt.». ^buitenland Groote brand op de Berlijn- sche Radiotentoonstelling. ALKMAAR-GRASBAAN. 47 INSCHRIJVINGEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Ven 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordara C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 195 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Dinsdag 20 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De momenecl nog te Aix-les-Bains vertoevende Britsche Eerste Minister Stanley Baldwin heeft gister den leden van zijn kabinet een mededeeling gezon den, zich gereed te houden voor een bui tengewone zitting van het Britsche kabi net ter bespreking van de door het mis lukken der Parijsche driemogendheden- conferentie ontstane situatie. Een tijd stip voor deze zitting is nog niet vastge steld, doch men acht het waarschijnlijk, dat zij reeds Vrijdag a s. zal worden ge houden, aangezien de tijd, die nog rest vóór den 4den September, zeer kort is. indien men nog met andere leden van den raad in verbinding wil treden. Ver moedelijk zal om te beginnen de Abes- sinië-commissie uit het kabinet bijeen komen, die na den toestand nauwkeurig onderzocht te hebben het volledige kabi net bepaalde voorstellen zal doen De minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare is gisteravond van zijn buiten goed in Norflok naar Londen teruggekeerd en bracht op den terugweg naar de hoofd stad een kort bezoek aan den koning te Sandringham Na aankomst te Londen had hij eenige telefoongesprekken met Baldwin te Aix-les-Bains en met den voorzitter van den geheimen Staatsraad MacDonald, die te Lossiemouth vertoeft en van daar uit de zaken voor Baldwin waarneemt. Eden zou gisteravond onmiddellijk na zijn terugkeer te Londen een onderhoud met Sir Samuel Hoare hebben. In goed ingelichte kringen te Londen ver klaart men, dat inde komende 14 dagen nauw contact zal worden gezocht met Frank rijk en de Amerikaansche regeering Na ce mislukking van de besprekingen te Parijs is voor Engeland de kwestie van de opheffing van bet wapen-uitvoerverbod opnieuw acuut geworden. Het staat vast, dat de voorloopige beslissing van de Engelsche regeering, waar van ongeveer vier weken geleden aan het Lagerhuis mededeeling is gedaan, thans op nieuw overwogen zal worden. Engeland heet! indertijd de uitvoerlicenties geweigerd om niet vooruit te loopen op een eventueel te Parijs te nemen beslissing, in de hoop, hier door gemakkelijker tot een vreedzame rege ling te komen. Hl sommige kringen verwacht inen, dat Italië thans het in de nota-wisseling van 1925 ingenomen standpunt, waarbij de bijzondere belangen van Engeland in 't gebied van het lana-meer werden erkend, zal verlaten. Uit verschillende berichten zou blijken, dat Italië niet bereid is, zijn vroegere verklaringen, dat Engeland overwegend belang heeft bij de handhaving van de controle op het Tana- meer ei) het stroomgebied, „die voor den economischen bloei van Egypte en den Soe dan, ja zelfs voor het bestaan dezer gebieden van levensbelang zijn", te bevestigen. Men gelooft te Londen niet, dat het Brit- ach® Parlement vervroegd bijeen zal worden geroepen. Dit zou slechts het geval zijn, in dien de toestand zoo ernstig zou worden, dat üJvre8eering van meening was, dat zij in ieder geval kennis zou moeten nemen van het standpunt der volksvertegenwoordiging. Een dergelijke situatie is naar de meening in regeeringskringen echter niet aanwezig en men wil, alvorens verdere stappen in dien 8®est te doen, eerst het resultaat van de raadszitting te Genève op 4 September a s. afwachten Aloisi ontvangt de journalisten. Baron Aloisi heelt gisteravond vóór zijn Wertrek de vertegenwoordigers ontvangen van v?. Eransche en buitenlandsche pers, waarbij ll een reeks vragen beantwoordde, j *#t zijn spijt stelde baron Aloisi vast, dat e besprekingen der drie mogendheden niet een resultaat hadden geleid. De weg van diplomatieke contact blijft open. Hij zag "ter nog geen basis voor nieuwe ondeihau- delmgen Aloisi wees verder het verwijt af, dat Italië ue'gert zijn eischen openlijk uiteen te zetten Wussolini heeft Eden in Rome nauwkeurig Bezegd welke doeleinden Italië zich gesteld ?®eft. Van een Engelsch-Italiaansch conflict desondanks geen sprake zijn. De bespre- lnBen in Parijs zijn in volstrekte hartelijk- fe)d verloopen. Het doel van Italië is de 'V'gheid van zijn Oost-Afrikaansche kolo- "ren te waarborgn. Er bestaat een direct ge vaar voor het bestaan van deze koloniën en, nadat de jarenlange pogingen om met Abes- sinië tot een overeenstemming te komen, zon der resultaat waren gebleven, was Italië niets anders overgebleven dan handelend op te treden. Van 1894 tot 1928 heeft Italië ge tracht met Abessinië samen te werken. On danks de verschillende verdragen is het ech ter door Abessinië steeds vijandig bahandeld. Op de vraag, wat Italië onder veiligheid verstaat, antwoordde Aloisi: Italië is van meening, dat de tijdens de onderhandelingen naar voren gebrachte voorstellen de veilig heid van zijn koloniën niet waarborgen. Aan gezien de meeningsverschillen over de Abes- stnische kwestie zoo groot zijn, heeft het geen doel gehad in Parijs verder te onderhan delen Toen een der aanwezigen Aloisi er aan her innerde, dat tijdens de besprekingen Italië voorgesteld was het Abessinische bestuur en de politie technische adviseurs te geven, die een zekere controle konden uitoefenen, wierp hij tegen, dat zulke technische adviseurs in verschillende staten, o.a. in China, aanwezig zijn, maar dat hun beteekenis van geen be lang is. Op de vraag, hoe het voorgenomen op treden van Italië in overeenstemming ge bracht kon worden met de in het verdrag der drie mogendheden vermelde onafhankelijk heid van Abessinië, antwoordde Aloisi. dat de onafhankelijkheid van Marokko, Irak en Egypte in dienovereenkomstige verdragen ook erkend was. De opmerking, dat een militaire onder neming in Abessinië gevaarlijk en kostbaar was, beantwoordde Aloisi met vast testellen, dat de ltaliaansche regeering precies weet, wat zij van olan is en niet bang is voor dc consequenties. Men behoeft niet te vreezen, dat Italië in Abessinië zoo gebonden zou worden, dat het niet in staat zou zijn zich aan Europeesche problemen te wijden. Aan de a.s. manoeuvre» zullen ongeveer een millioen man deelnemen. Bovendien beschikt Italië nog over reserves, want het is wel arm aan grondstoffen maar niet aan menschen. De politiek van het z g front van Stresa zal tot het einde ten uitvoer worden gelegd. Daaraan verandert de afloop van de Parijsche onderhandelingen niets *ome is het met Parijs en Londen er ov.-r eens, dat de ltaliaansche politiek ten opzichte van Oostenrijk op geenerlei wijze moet wor den belemmerd. Veeleer bestaat het voor nemen de samenwerking met Parijs en Lon den in dit opzicht binnenkort te verdiepen. In dit verband maakte Aloisi er melding van, dat het bijeenroepen van een Donau-confe- rentie nagestreefd zou worden. Omtren4 datum en plaats der conferentie is nog geen beslissing gevallen. Op de vraag, of Italië aan de zittingen van den Volkenbondsraad van 4 September zon deelnemen, verklaarde Aloisi, dat Italië zich voorbehoudt naar Genève te gaan. De beslis sing daarover hangt af van de ontwikkeling der gebeurtenissen. De laatste besprekingen te Parijs. Omtrent het laatste onderhoud, dat de Fransche minister-president Laval gisteren met Eden en baron Aloisi heeft gehad, ver luidt in wei-ingelichte kringen, dat ook de kwestie van de aanstaande bijeenkomst van den Volkenbond is besproken. Laval zou tegenover Aloisi den wensch te kennen heb ben gegeven, dat Italië althans op de Vol kenbondsvergadering vertegenwoordigd zal zijn om zijn standpunt te verdedigen. Officieuse ltaliaansche pers stem over de parijsche confe rentie. In een hoofdartikel over het negatieve re sultaat van de Parijsche conferentie van drie schrijft het officieuse „Giornale dTtalia", dat deze mislukking was te voorzien. Het blad keert zich dan opnieuw tegen eenige Engelsche dagbladen, in dit geval tegen de „Times", de „Daily Telegraphen de „News Chronicle". Naar aanleiding van de verzachting van de „Times", dat Eden en Laval hun tijd hebben verknoeid, antwoordt het „Giornale d'Italia dat Italië niemand iets had gevraagd en nie mand had verzocht, een conferentie bijeen te roepen. Het had zich bereid verklaard, te luisteren naar de Britsche voorstellen, dit het ernstiger en meer het overwegen waar: had gedacht. Het contrast, dat te Parijs was gebleken, was een wezenlijke en geen for mee'e tegenstelling tusschen beide lander In antwoord op het denkbeeld van de „Daily Telegraph", om het driemogendheden- verdrag van 1906 te wijzigen en er een vier- mogendheden-verdrag, met inbegrip van Abessinië, van te maken, schrijft het ltaliaan sche blad, dat met het oog op de veiligheid, die Italië in de eerste plaats moet eischen, deze oplossing precies tegenovergesteld is aan die, welke Italië verlangt, aangezien Abessinië zich gedurende een tiental jaren van de wapens bedient om zijn naburen en speciaal Italië aan te vallen. Het blad verschilt voorts van meening met de „Times", dat de toekomst van den Vol kenbond afhangt van Mussolini. Deze aldus het „Giornale d'Italia gaat sterk in de overtuiging van zijn goed recht, voort op zijn weg, zonder de organisatie van Genève in gevaar te brengen. De toekomst van den Volkenbond hangt veeleer af van degenen die den Volkenbond, nadat deze de Japansche in vasie op Chineesch gebied had toegelaten, willen dringen op den weg van verdediging van een barbaarschen staat, die geen grenzen wil erkennen en zich zelf niet kan verdedigen als het erop aan komt, zich te laten vertegen woordigen. Tenslotte krijgt de „News Chronicle" ten antwoord, dat het conflict er niet een is van kleur of grootte, maar tusschen de bescha ving en de Abessirdsche bedreiging daarvan en van de levensbelangen van Italië. De „Lavoro Fascista" meldt uit Parijs, dat het slotcommuniqué der besprekingen een volledige nederlaag der conferentie betee- l.ent, waaruit men onmogelijk een nieuwe op lossing kan gaan zoeken, vooral niet zoo lang men van Britsche zijde geen rekening met de werkelijkheid wenscht te houden. De bestaande moeilijkheden werden vooral ver groot door den wil, de juridische clausules te handhaven, die reeds lang door de feiten waren achterhaald. Het blad wijst tenslotte nog op de onpar tijdige en neutrale houding van Frankrijk en gelooft, dat dit conflict een keerpunt zal wor den voor het Britsche imperialisme Vertrek van Eden en Aloisi utt Parijs. Fransche pers-commen taren. De Engelsche Volkenbondsminister Eden en de ltaliaansche vertegenwoordiger Aloisi zijn gisteren uit Parijs vertrokken om resp naar Londen en Rome terug te keeren. Waar schijnlijk zal het van het verloop der verdere jedach ten wisseling, die langs diplomatie- cen weg wordt voorgezet, afhangen, of Ita- ië in Volkenbonaszitting van 4 Septem lier a s. vertegenwoordigd zal zijn of niet Te Oenève zal de houding van Italië door de meerderheid ongetwijfeld veroordee'd worden. De consequentie hiervan behoort te bestaan in politieke en economische en fi- nancieele sanctie-maatregelen, waarbij Frankrijk zich zal moeten aansluiten, want het was juist op initiatief van Frankrijk dat een commissie is tot stand gekomen, die een onderzoek naar de noodzakelijkheid van toepassing der sancties instelt. In de „Liberté" schrijft Bainville, dat de Engelsche regeering <fe verantwoordelijk heid draagt voor het mislukken van de con ferentie van drie, aangezien zij haar ver tegenwoordigers veel .te beperkte instructies heeft gegeven. De „Temps" geeft voorzichtig neutraal commentaar op de bespreking en adviseert Mussolini tusschen de regels door, niet over ijld te handelen- De dag van gisteren was ongetwijfeld een slechte diplomatieke dag Weliswaar heeft men verklaard, dat de con ferentie slechts verdaagd en langs diploma- tieken weg voortgezet, doch dat /erandert niets aan het feit, dat de Parijsche bespre kingen hun doel gemist hebben. De tragiek van het Engelschltaliaansche meenings- verschil ligt hierin, dat beiden het eerlijk meenen en dat de eischen van beide landen tot een bepaald punt gerechtvaardigd zijn. Frankrijk is door het sentiment nauw ver bonden met Italië. De gelijke politieke be langen zijn te sterk dan dat Frankrijk niet sympathiek tegenover het streven van Italië zou staan. Het kan echter onmogelijk af stand doen van bepaalde grondbeginselen, waarop sedert den oorlog zijn geheele bui- tenlardsche politiek is gebaseerd. De Fran sche regeering heeft het ltaliaansche kabi net voldoende bewijzen van haar goeden wil gegeven. Men kan echter niet het onmoge- ijke van haar eischen. Voorloopig mag men nog hopen, dat Italië zal weten toe te geven. Noch het Engelsche protectoraat over Egyp te, noch het Fransche over Marokko zijn in één dag tot stand gekomen. Mussolini is een voldoende groot staatsman, die zijn land ge noeg diensten heeft bewezen, om geen suc cessen noodig te hebben, die minder berus ten op noodzaak dan op het prestige van Italië. De meening van Paris Midi. Ten aanzien van de plotselinge onderbre king van de Ehiemogendhedënconferentie schrijft Paris Midi, dat vier maanden gele den, op een Zondag in April, Mussolini, MacDonald en Laval aan de pers het com muniqué van Stresa hebben verstiekt. Dit beteekende de samenwerking van Frankrijk, Engeland en Italië voor den vrede voor Europa. Gisteravond eveneens op Zondag, zijn de vertegenwoordigers van de drie mogendhe den na een korte bespreking uiteengegaan. Zij hebben aan de pers een mededeeling verstrekt,-welke een streep zet onder de Driemogendhedenconferentie, doch te gelij kertijd ook een streep onder Stresa. Nog geen nieuwe ltaliaansche voorstellen. De nieuwe ltaliaansche voorstellen, dfe men tegen gistermiddag had verwacht, zijm tot dusverre niet ontvangen. Personen uit de omgeving van den Keizer deelen mede, dat deze alle voorstellen zake lijk en aandachtig zal bestudeeren en tegen voorstellen zal doen, die een basis zullen vormen voor onderhandelingen. De Keizer heeft verklaard, dat hij geen voorstel heeft gedaan om een spoorweg-con cessie aan Italië te verleenen van Ery- threa naar Somaliland, aangezien dit ge lijk zou staan aan het toekennen van een „corridor Japansche belangstelling. In Japansche kringen verklaart men, dat Japan de onderhandelingen te Parijs zeer aandachtig heeft gevolgd'. In geval van een oorlog zou Japan zich waarschijnlijk niet tot een protest in Rome beperken. I I Men is, volgens deze verklaring, ook be reid Abessinie een leeninig te verstrekken, wanneer dit land er om zou vragen, hetgeen tot nu toe niet is geschied. De keizer houdt da" en nacht beraadslagin gen, waaraan door de ministers zoowel als door de buitenlandsche raadslieden en mili tairen wordt deelgenomen. De drie mogendhedenconferentie en het Italiaansch-Abessinisch con flict. (Dag. Overzicht). Groote brand op de Berlijnsche tentoonstelling. (Buitenland). Bloedige onlusten in Spanje eischen zes dooden en twaalf ge wonden. (Buitenland). Rumoerige Hartjesdag in Amster dam. (Binnenland). Met de „Tarakan" naar Noorwe gen. (Artikelen). Gaat de tolheffing op bruggen niet door? (Binnenland). Uitslag raadsverkiezingen van Halsteren en Mierlo (N.Br.) door Ged. Staten ongeldig verklaard. (Binnenland.) Nieuwe vinding op het gebied vaji wegen-aanleg. (Binnenland). Arrestaties te Oss. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) Geheele Berlijnsche brandweer gealarmeerd. Men vreest, dat menschen zijn omgekomen. Te Berlijn is gisteravond in de groote Pa liotentoonstelling tegen half negen vermoedelijk tengevolge van kortslui- tirg eer» groote brand uitgebroken. De geheele brandweer heeft de melding gr jot alarm gekregen en is met al het bc chikbare materiaal uitgerukt. Ook een zeer groot aantal autos van den Geneeskundigen Dienst is ter assisten tie opgeroepen. Het schijnt, dat ook eenige personen in de v'ammen zijn om gekomen. Brand van reusachtigcn om vang. Reeds drie gebouwen door het vuur vernield. De brand in ds Berlijnsche Radio-ten toonstelling in de groote tentoonstel lingshallen aan den Kaiseidannn nam spoedig na het uitbreken een reusachti gcn omvang aan. Binnen een uur waren de hallen 3. 4 en 5 geheel door de vlam men vernield. Het vuur sloeg hijna vijf tig meter omhoog en tastte ook het re taurant in den radiotoren aan. In alle Westelijke voorsteden van Seri iju zag men reeds op grooten afstand den hellen vuurgloed tegen den donkeren nachthemel. Het signaal groot alarm werd gege ven voor de geheele Berlijnsche brand weer. Uit alle deelen der stad werd ma teriaal naar de tentoonstellingsterreinen aan den Kaiserdamm gedirigeerd, terwijl ook onmiddellijk speciale commando's van de Schupo en afdeelingen van den Arbeidsdienst, de S.A., de S.S. en het lever werden gemobiliseerd voor de hu'.pverleening. Het was reeds een moei lijke taak, een afzetting te vormen die de honderdduizenden nieuwsgierigen en kijklustigen, die zich in de buurt van het tentoonstellingsterrein bevonden, op een afstand kon houden. Voor zoover tegen 9 uur viel na te gaan waren de hallen 3, 4 en 5 verloren. Dank zij de koelbloedigheid van perso neel en verschillende bezoekers slaagde men er nog in, in allerijl het kostbaarste tentoongestelde materiaal naar buiten en in veiligheid te brengen, wat o.a. ge schiedde met de kostbare televisie-too st» llen. De beide groote automobiel-hallen 1 en 2 liepen geen gevaar. De brand is waar schijnlijk uitgebroken in hal 4. Menschen in nood. Men seinde gisteravond nog: Op den brandenden radiotoren be vonden zich nog acht burgers, die door het vuur bedreigd werden en die men nog niet heeft kunnen redden. Twee moedige brandweerlieden zijn er in geslaagd een slang te brengen van den grond naar het op een hoogte van ongeveer 50 M. gelegen restaurant in den radiotoren, waar ongeveer 10 perso nen een toevlucht hadden gezocht en dut Motorraces. door de hoogoplaaiende vlammen even eens in brand was geraakt. De brand weerlieden klommen langs de ijzeren masten van den radiotoren naar boven en wisten op deze wijze den slang tot in de onmiddellijke nabijheid te brengen va in brand geraakte deelen van het restaurant. Aldus werden de restaurant bezoekers, die na het uitbreken van de brand in spreekkoor herhaaldelijk naar beneden geroepen hadden: „Redt ons", buiten gevaar gebracht. Het Oostelijk gedeelte van den radio toren, waaraan een reusachtige lichtre clame was aangebracht, stond laat in den avond nog volkomen in vlammen gehuld. Daarentegen hoopte men het vuur in het restaurant en op het overige deel van den toren geleidelijk te kunnen blusschen. Intusschen is men er in geslaagd vrij steilig vast te stellen, dat het vuur is uitgebroken in de hal 4, waarschijnlijk bij de firma Siemens. De tentoonstellingshallen 1, 2, 6, 7 en 8 heeft men kunnen behoeden voor het razend om zich heen grijpende element. Hal 4 is volkomen verwoest. De hallen 3 en 5 zijn door het vuur aangetast. Voor zoover omstreeks 10 uur gisteravond berend was waren geen personen ge wond. Alle tentoonstellingshallen ont ruimd. Uitbreiding van het vuur voorkomen. De geweldige brand in de tentoonstel lingshallen was gisteravond tegen 10 uu- in zooverre bedwongen, dat het vuur zich niet meer uitbreidde. De bestrijding der vlammen begon systematisch bij den oorspronkelijken brandhaard in hal 4. Van hal 3 en hal 5, evenals van het geweldige binnenplein en van de Oostzijde van het uitgestrekte tentoon stellingsterrein werden omstreeks 30 groote en middelgroote slangen uitge legd, waaruit zonder ophouden water in de vlammen gespoten werd. Hal vier moet echter wel als volkomen verloren worden beschouwd, evenals het grootste gedeelte van de daarin tentoongestelde voorwerpen. Ook een deel van de hallen 3 en 5 heeft geleden van het vuur. Het is echter gelukt de hallen 1 en 2, die door een breeden weg van de overige hallen gescheiden zijn en de hallen 6, 7 en 8 te behouden. Bij wijze van voorzich tigheidsmaatregel hebben de talrijke exposanten met behulp van de SA, SS en de mannen van den Arbeitsdienst ook do door het vuur gespaarde hallen ont ruimd. Reeds een uur na het uitbreken van den brand was een groot gedeelte van het tentoongestelde in veiligheid gebracht. 20 gewonden. Hoewel dit officieel niet toegegeven wordt, staat toch vast, dat bij den brand op de radiotentoonstelling omstreeks twintig personen dusdanige brandwon den hebben bekomen, dat zij naa" het ziekenhuis moesten worden vervoerd. 4

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1