Met 't Sterntje over stille en woelige wateren. ^Binnenland, DE LAATSTE LES VAN LANGELOT Stad en O TUSSCHEN DE ZANDBANKEN GROOTE BOERDERIJ AFGEBRAND, WEER EEN OSSENAAR GEVAT. Hij legt een bekentenis af. VII. Het was druk in het Volkerak en het leek wel of de kap.te.ns van alle schepen m de huurt een weddenschap aangegaan hadden ÏJbet eerst uit liet bedstroo en hef vroegst in de vaart zou wezen Hier en daar schoof de romp van een «roote schuit ons voorbij soms liet een ftoomfluit een korte maar du.delijke waar- Swing hooren en dan kwam er een vaar- achter ons, dat aan stuurboord passeer deen waarvan de schipper, knus in zijn dazen kajuitje, als 't ware machinaal even de hand omhoog stak. Zoo voeren we door de Carolinageul, waarna het vaarwater een anderen naam kriiet en Krammer genoemd wordt. Hier is het varen op de tonnen een eerste „„ejschte, want het wemelt van ondiepten en 7andbaken, die met eb zoo goed als droog komen of als grijs-gele eilandjes boven het water uitsteken. Mag ik eens wat vragen, kapitein?" je ga je gang maar'zei Piet. Als ze nou vannacht eens stilletjes zoo'n Ji' hadden weggenomen en ergens anders gelegd hadden, zou je het dan gemerkt heb- Die tonnen", doceerde Piet en hij ging bo^en op het bakje met gereedschap ziften, zijn allemaal gemerkt en ze staan op mijn kaarten met het nummer er bij. Er zijn rooie en zwarte en rooie met zwarte streepen, die liggen als 't ware op den hoek van twee vaar wegen zoodat je ze aan twee kanten kunt «alWren D'r zijn kroontonnen en gewone tonnen en je begrijpt wel, dat er 's avonds geen lantarenopsteker uitvaart om al die lichtjes aan te steken. Als 't vaarwater ver andert doordat er wat verzandt of als de stroom nieuwe geulen gemaakt heeft, dan nemen ze zoo'n ton weg en leggen die ergens anders. Dan staat er in de couranten een officieel bericht aan zeevarenden en dan schrap ik die ton op mijn kaart en teeken hem waar hij weer neergelegd is. Gesno- pcn'?w „Dank je", zei ik, „hoeveel ben ik je schul dig?" Stort het maar in't weduwenfonds van Schuttevaer", zei Piet". Kijk, nou gaan we door de Vlije van de Vliet-platen naar hei Slaak Dat kun je hier allemaal op de kaar' zien want je hebt hier natuurlijk geen bord jes van den A.N.W.B. met wegwijzers en mri het aantal Kilometers Vl eet je nou waar de volgende rooie ton zit?" „Daar heel in de verte, ziek ik een rood puntje", zei ik. „Je ga je gang maar", zei Piet", „maar het water loopt af, ik geloof nooit, dat we nog bijtijds op Tholen zullen komen". „En wat dan, Piet?" „Wel", zei Piet, „ik heb nog zoo'n vestzak ankertje in de boot liggen. Dat gooien we dan buiten boord en dan wachten we op hoog water". We voeren van het Zijpe de Mossel kreek in tusschen Sint Philipsland en Tholen. Een kerktorentje «n wat roode daakjes, dat was Sint Annaland. Maar Tholen 16 een eiland van belofte. Je ziet 't wel, maar je kunt er niet inkomen, je vaart er maar langs en het schijnt eindeloos. „D'r was hier eens een dominé", vertelde Piet, „die ging met zoo'n Thoolsche schuit uit varen. „Wat hebben jullie nou eigenlijk aan die tonnen?", vroeg hij. „Die tonnen*', zei een ouwe schipper, „die bennen net als sommige dominé's. Ze wijzen den weg, maar ze gaan 'm zelf niet''. Maar nou moet je eens opletten, want nou verdwijnen die tonnen. vTifiLf'* tussc'len de zandbanken en nou hebben ze de kanten van het vaarwater met dooie boompjes afgezet, of eigenlijk is dat meer een afbakening van de mosselperceeleii Nou zijn we in de Eendracht en dat haventje, hat je daar ziet, is Oude Vossemeer, maar haar moeten we natuurlijk niet wezen". „Daar ligt een schuit op 't droge, Piet". „Dat is de eerste", zei Piet „Zoo zul je er n°g wel meer ontdekken. Dat zijn allemaal schippers van Tholen, dat zie je aan de let ters. Al die hoogaarsen gaan nou voor anker, omdat ze vastloojjen en dan wachten ze op oog water om weer vlot te komen. Wij lig gen zoo diep niet en we kunnen misschien °g we een eindje varen, maar va6t raken *e toch i j'^°m zei de boeg van ons scheepje ea maar 8<>ed, dat de kapitein tijdig zijn ddenzwaardje had ingetrokken. „Daar zitten we nou", zei Piet en hij bant- naar een kasli€ onder het voor- ,a, J6.€n haalde er een mooi verzilverd ankertje uit. J'Paar &aat 't, één, twee, drie Als er ik gevaar was, dat we gingen draaien zou van achteren een ankertje uitgooien, en J We debben hier Kilometers de ruimte k„„ zu"en een aardig lijntje vieren, dan n we blijven zwaaien." kj?aar 'agen we in letterlijken zin op den noix Van de Eendracht, maar toch gelukkig heM 6en stukie boven water. Dat water was 7lli„;r a's glas en we zaten op een plaat van Zu,v«r zand en schelpen. „Minnen we niet een wandelingetje maken uaar die schuit, Piet?". zou het kunnen probeeren", zei hij, kiiVr Vr6es> dat er een sterke stroom staa', anW?ar eens hoe het S t e r n t j e aan wj" jeJf^t. Wat er ook op de wereld gebeurt, olijvèn» de 661-816 Paar uur wel moeten ScC>, dat we niet naast die andere *-••• 'jggen, Piet, dan konden we een par- gen" zett6n". zei Piet „en tenminste nrL aan *x>ord, als je die hebt'' n onldekt en opgegeten henia8te?ker^i8pi!;it1^rander aan en toen un j hebben we naar alle rege- OTvindb^r!Ln8t thee gezet-ho€we| de 8uikel- nierswinkel *2 er toeva"|g geen kruide- een diprmn n debuurt was De thee ging in leerde I er werden lw<* «ëmail- een Th^e "P^harreld en we dronken nief Iit;C0,mPletalS het Carlt011 Hot6l °ns niet smakelijker had kunnen leveren. „Jammer, Piet, dat we onze hengels niet meegenomen hebben". „Jij denkt weer aan gebakken botjes", zei ij, „maar die zwemmen hier niet, tenminste niet «bakken „Hoe zou het toch komen, Piet, dat we elKaar op het water zulke flauwe moppen ver tellen Je weet, dat het flauw is en toch zeg je zulke dingen". „Elke man blijft in zijn hart een kwa jongen verzekerde Piet. „Voor je om geving ben je natuurlijk gereserveerd, maar in de vrije natuur komen de ouwe streken er nog wel eens uit." „Op de Tholen 23 slapen ze allebei" zei hij, nadat hij door zijn verrekijker poolshoog te genomen had. „Daar zeg je zoowat, Piet. Gistermorgen waren we om vijf uur op en vanmorgen om vier uur. Wat denk je van een ochtend slaapje?" „Een pracht idee", zei Piet. „Ik zal onze slaapkamer wel even in orde brengen We hebben Iits jumeaux, maar geen nachtkast jes. Ik zal hier een paar planken leggen en als je nou met je hoofd op dien zak ligt, heb je een eerste klas ledikant, 't Is een beetje hard, maar dat went wel. Als je nu een eindje opschikt, dan kom ik aan den anderen kant Zoo, dank je en maf ze „Meet je de wekker niet zetten, Piet?" „Ik heb aan den portier gezegd, dat we om twaalf uur gewekt willen worden", zei Piet „Maar je hebt vergeten je schoenen buiten de deur te zetten. Laat mij 't maar even doen". „Blijf je d'r af!" rieo de kapitein van het Sterntje verschrikt en hij stak zijn hoofd boven den rand van het scheepje uit om plotseling tot de ontdekking te komen, dat de tholen 23 weer zeil geheschen had en langs ons heen voer. „Hé, hé, hé, hé, drie-en-twintig, kun je weer varen „JA, jé!", riep de schipper van de Th. 23 „Dat gé-4-At. Moet je naar Tholen?" „JA-A-A-A. „Kom dan maar achter me aan! „Opstaan!" commandeerde de kapitein. „We moeten varen". „En we liggen nog niet eens". Maar het is nu eenmaal ondenkbaar, dat Piet zal slapen als er gevaren kan worden en dus trokken we achter de Th. 23 aan in de richting van Tholen. „Een jaar of tien geleden", zei Piet, „ben ik eens met een scheepje in Tholen geweest en dat deugde niet." „Mocht je d'r dan niet komen?" „Het scheepje deugde niet", verduidelijkte Piet. „Dat had een verkeerden kiel en die is lek gestooten Er waren nog al wat menschen aan boord, toen we begonnen te zinken en toen is er een schipper Verkauteren van Tho len geweest, die ons er af gehaald heeft. Daar hebben we droge kleeren gekregen en de man wou er niks voor hebben. Dat was allemachtig aardig en als we in Tholen zijn, ga ik eens op zoek naar Verkauteren. Je moet maar eens uitkijken naar de Th. 24 Daar zit ie geloof ik op met zijn zoon. Misschien komt ie nog wel voorbij of halen we 'm in". Er doken allerlei zeiltjes aan den horizon op, want de Thoolsche visschersvloot was oo de thuisreis en de schippers kwamen alle maal achter elkaar door hetzelfde vaar- geultje den hoek om. „Hé daar!", schreeuwde Piet, die van zijn handen een scheepstromfiet gemaakt had „Is Janus Verkauteren al voorbij „Néé-e, die vischt nog!" „DAnk-je, dan zien we 'm wel in Tho len We voeren tusschen bladerlooze boompjes en houten staakjes en zagen ineens een torentje boven den dijk kijken. Onder de leelijke brug door, die Tholen sinds enkele jaren over het smalste punt van de Eendracht met Noord Brabant verbindt, voeren we een schilderachtig haventje in, waar de hoogaarsen drie rijen dik langs de steigers lagen en mannen op klompen hun netten breeduit over hooge staken te drogen hingen. Van den toren beierde een carillon een Hollandsch liedje. „In 't stille dal, in 't groene dal Hoe vroolijk buitelden die klokkengeluidjes door de blauwe lucht. Hoe zonnig lag daar dat mooie oude stadje „Bom", zei de torenklok nadrukkelijk. „Eén uur", riep Piet. „Nou krijg je vacan- tie tot morgenmiddag Besteed je tijd nuttig en kom niet in gelegenheden, waar je niet thuis hoort." „Be voel we in zoo'n wereldstad toch niks op mijn gemak, kapitein. Wat zou je er van denken als we samen eens gingen passagie ren". „Even het dekzeil vastmaken en dan ben ik tot je dienst'', zei Piet. „Ga jij ondertusschen maar eens op expeditie in het binnenland en kijk eens of er een behoorlijk hotel is Tj. Prt! f 1-501.80. Later echter was de Hind 6en Paar dubbeltjes lager. Meerdere of Van ere, aanvoer was op de bestede prijzen a" invloed. zen h bloenikool werden weer goede prij- de Jrs ed- ofschoon ze iets lager waren dan deden rl£6 week. De mooiste en grootste in u,,w f 14 kleinere of iets afwijkend Wervi 1 f 2 minder Tweede soort Was gerief 6 verkocht. De aanvoer De aanvoer van uien was vrij groot. Daar entegen was de vraag maar matig met het natuurlijk gevolg van lage prijzen. De prach tigste zilvernep bracht ruim 4 op; veel ervan werd echter verkocht voor 3—3.60. Zilverdrielingen golden van 2 —f 2.80 en voor zilveruien kan nauwelijks de minimum prijs van 60 cent per 100 K G. worden be dongen. Ook met de gele uien liep het slecht. De mooiste partijen groote gele konden de f 3 nog niet halen; bijna alles werd voor 2—2.60 verkocht. Drielingen brachten 1.70—2.70 op, en gele nep 2.30—/ 3. Aan de Broeker veiling werden weer bieten aangevoerd. De prijzen bleven maar laag. Mooie partijtjes brachten hoogstens 2.60 op. Het meeste werd voor 2—2.30 verkocht. Als gevolg van de hooge invoer rechten naar Engeland en het niet meer be schikbaar zijn van betalingscontingenten voor Duitschland, liep liet met de tomaten slecht. Ongeveer f 9 werd voor de A-sorteering be taald, voor B werd iets minder besteed-, C bracht ongeveer 5 op en CC kon nauwelijks den minimumprijs van 2 halen. De prijs van de wortelen bleef vrij station- nair, d. w. z. slecht Ongeveer 2 per 100 bos. Ook kregen de druiven een gevoeligen klap. Frankenthalers zakten tot gemiddeld 28 en Alicante tot 26.50. BROEK OP langendijk. Bloembollenveiling. De vierde droge bloemboHenveiling van de Langecfijker Groenten Centrale welke Vrijdagmorgen werd gehouden, vermocht geen fleuriger beeld te geven dan de voor gaande. De belangstelling van de zijde der koopers was wederom niet groot, terwijl slechts weinig gekocht werd. Niettemin ne men de aanvoeren eiken keer toe. Ditmaal was bijna een millioen stuks bollen ter vei ling gebracht. Er werden ongeveer 250 nummers geveild; slechts een tiental kon worden verkocht. Wat daarvan de oorzaak wet kan zijn? Zeker weten wij het niet, maar een belangrijke factor is, naar men ons mededeelt, dat de handelaren voor het grootste gedeelte hun benoodigde bollen uit de hand koopen en reeds hebben gekocht, zoodat de veilingen niet anders worden be schouwd dan om voor aanvulling te dienen. Het gevolg hiervan is ook, dat de bollen, welke niet uit de hand zijm verkocht, nu naar de veiling worden gebracht, in de hoop, dat ze nog worden afgedrukt, maar vrijwel met de overtuiging, dat dit toch niet heit geval zal zijn, zoodat ze op de veiling wor den ingeleverd voor de Regeering. Als men ziet, wat er op de veiling ge kocht wordt, vraagt men zich af, of de bol- lenkweekers nu nog iets zullen ontvangen, anders dan volgens het saneeringsbesluit. DE KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Wat wij soms te eten en te drinken krijgen. Verschenen is het verslag over het dienst jaar 1934 van den keuringsdienst voor waren. Daarin wordt o.a. medegedeeld dat het personeel in 1933 en daarvoor in totaal uit 16 leden bestond en voor 1934 teruggebracht werd tot 9, zoodat er een beperking tot onge veer 56 pet. plaats vond Over de geheele lijn is het aantal ver richte analyses en inspecties echter meer dan 56 pet. van dat van voorgaande jaren ge bleven. zooals verder zal blijken. Door de terugbrenging van het aantal keurmeesters van 6 tot 3 moest aan eiken keurmeester een dubbel zoo groot rayon voor zijn bijzonder toezicht worden toegewezen. In vorige verslagen is uiteengezet, dat, met de noodige omwisseling, iedere keurmeester meer speciaal de inspecties en de monster- name. die der melk uitgezonderd, voor zijn rekening krijgt. Dit geeft dezen ambtenaren eenige vrijheid van beweging, al naar de dienst of het opsporen van bijzondere geval len, daartoe aanleiding geven. Die vrijheid is in zooverre beperkt, dat als regel, waarop zeer weinig uitzonderingen voorkomen, alle keurmeesters iederen dag 's namiddags na hun thuiskomst, persoonlijk aan den direc teur verslag van hun bevindingen moeten uitbrengen. De genoemde inkrimping van hun aantal tot 3 kon echter niet tengevolge heb ben, dat alle werkzaamheden evenveel werden gereduceerd. Reeds eerder is er op gewezen, dat de con trole op consumptie-ijs, waarvan de verkoop telken jare toeneemt, eerder verscherpt dan verzwakt mocht worden. Het is genoeg be kend, hoeveel gevallen van het toebrengen van nadeel aan de gezondheid kunnen wor den veroorzaakt door den verkoop van on deugdelijk „ijs" door één verkooper op één dag. Uit preventief oogpunt is een geregelde controle op de bereidplaatsen en op het goed doorgekookt zijn dezer waar, blijvend noo- dig. Daar bovendien de verkoop ervan het meest op Zon- en feestdagen plaats vindt, is speciaa! de Zondagsdienst voor eiken ge bleven keurmeester beduidend uitgebreid moeten worden. Wat de controle van dit ar tikel alleen reeds voor 3 keurmeesters, 3 wachten voor 76 gemeenten, beteekent, is wel zonder meer duidelijk. Ook de controle op de melk mocht niet al te zeer worden beperkt. Allereerst wijzen we op het veelvuldig voorkomen in dit keurings- gebied van mastitis strepto coccen in de melk, door de veehouders bij het vee bekend onder den naam van „drop". Het nagaan van de oorzaak hiervan tot de speciale koeien van den betreffenden veehouder toe, eischt zeer veel tijd. Dan konden bij verzwakking der controle op de melk de zeer benarde omstan digheden van de veehouders dez-n er gemak kelijke- clan anders toe brengen de melk met water te vervalschen. Voorkomen van dit ernstig misdrijf door geregelde controle is te verkiezen boven bestrijding ervan met zware straffen. Ook het artikel „brood" laat geen al te groote verzachting der controle toe. De aller- noodigste en de meest aan vervalsching bloot staande waren moeten in deze tijden, nu de huisvrouw toch al met zoo weinig middelen het hoogst noodige zich moet verschaffen, toch zeker van deugdelijke kwaliteit zijn en de vereischte voedingswaarde bezitten. Een overzicht wordt gegeven van het on derzoek naar verschillende gebruiksartikelen. Consumptie-ijs. Wij laten hier volgen wat o.a. over con sumptie-ijs wordt medegedeeld. Dit is de eenige groep van levensmiddelen, waarvan men in het afgeloopen verslagjaar meer monsters onderzocht dan in 1933. Het geschiedde in de eerste plaats, omdat het consumptie-ijs zich al jarenlang onderscheidt door een hoog percentage onvoldoende mon sters. Bovendien manen de in ons land af en toe voorkomende ijs-vergiftigingen tot de grootste waakzaamheid; het keuringsgebied met zijn in den zomer uitgebreid toeristen verkeer (voornamelijk badgasten en Afsluit dijk bezoekers) heeft een goed toezicht drin gend noodig. Van 37 monsters roomijs was in twee ge len het kiemgehalte te hoog, terwijl 12 keer een te laag melkvetgehalte werd aangetrof fen. Het was opvallend, dat het artikel room ijs veel meer dan vroeger ten verkoop werd aangeboden. Men meende goed te doen ook van con sumptie-ijs geregeld het vetgehalte te contro leeren teneinde te bevorderen, dat deze waar met behulp van volle melk wordt bereid. Van de 131 monsters consumptie-ijs bleken slechts 11 een vetgehalte beneden 2,5 pet. te hebben zoodat wij kunnen zeggen, dat ons bovengenoemd streven succes heeft gehad. De pap, waaruit na afkoeling het consump tie-ijs wordt bereid, bleek in 7 gevallen niet goed gekookt te zijn, tengevolge waarvan de reactie volgens Storch positief uitviel. Coli- bacteriën, een bewijs van verontreiniging van het consumptie-ijs, werden in zeven gevallen aangetroffen; m een dezer gevallen was bo vendien het bacteriën-gehalte te hoog. Bovendien werd een te hoog kiemcijfcr van de waar aangetroffen in 28 gevallen, d. i. in 21.5 pet. van het aantal monsters. In het vorig verslagjaar bedroeg dit percentage 27, zoodat wij, dank zij de vergrocte controle, eenigszins zijn vooruitgegaan, doch met dit resultaat nog allerminst tevreden zijn. Aau dit hooge kiemcijfer is zeer waarschijnlijk het opnieuw opvriezen van ijs van een vorigen dag niet vreemd. Het kleine ftersoneel laat moeilijk toe na te gaan of het voorschrift dienaangaande wel wordt opgevolgd. Diverse monsters. Van het onderzoek van diverse monsters nemen wij nog het volgende over: Het zijn zoowel particulieren, die vreezen ondeugdelijke waar te ontvangen, of erger, vergiftigd te zullen worden, als winkeliers en grossiers, die, om buiten moeilijkheden met de Warenwet te blijven, monsters inzenden. Er kwamen 14 monsters met klachten over schadelijkheid; hiervan kon men afkeuren: kaas met stukjes glas er in, afkomstig van een gebroken thermometer, aardbeien, die dik met meeldauw bezet waren en bessensap, die zink bevatte. Telken jare wordt een aantal monsters boter toegezondendit jaar 9. Eén ervan was beschimmeld, één was vuil, de overige mon sters konden geen prima boter worden ge noemd, doch kwamen voor afkeuring niet in aanmerking. Na het gebruik van chocoladeletters bleken kinderen onpasselijk geworden te zijn. Na het gebruik door twee proefpersonen werd niets verdachts geconstateerd, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat van over- matig gebruik sprane wis geweest 7en monster Euau de Cologne bleek uit water te bestaan. Het was in Alkmaar gebeurd, dat aanhan gers van een bepaalde politieke richting hun sympathieën en antipathieën hadden geuit door gebouwen en tegelfietspaden met anilineverf-opschriften te besmeuren. De erbij betrokken gemeentediensten vroe gen om advies bij het verwijderen van deze opschriften Na eenige proefnemingen in het laboratorium is het gelukt deze kladderij voldoende te verwijderen. DISTRICTSARBEIDSBEURS. DOELENSTRAAT 30. TEL. 4395. De directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 3 opz. teekenaars, 2 bouw kundige opzichters. 2 waterbouwkundigen, 3 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 1 steenhouwer, 4 stratenmakers, 2 stratenmakers opperlieden, 1 stuc. opper man, 1 tegelzetter 1 decoratieschilder, 7 be tonwerkers, 36 opperlieden, 26 stucadoors, 51 metselaars, 86 timmerlieden, 15 voegers, 37 schilders, 129 grondwerkers. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 18 bankwerkers, 1 bbk- slager, 2 carrosseriebouwers, 2 constructie- werkers, 11 electriciëns, 3 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentmakers, 2 kernmakers, 2 ketel makers, 7 klinkers, 10 loodgieters, 2 lijnwer- kers, 7 machinisten, 2 mach. teeskenaars, 10 metaaldraaiers, 1 metaalvijler, 2 metaalslij- pers, 11 monteurs, 1 orgelmaker, 2 plaat werkers, 3 rijwielherstellers, 2 scheeps bouwers, 4 scheepstimmerlieden, 1 scheeps- werktuigkundige, 5 smeden, 14 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 2 vuurwer kers, 5 wagenmakers, 1 werktuigbouwkun dige 11 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 2 zand- vormers. Groep voedings- en genotsmiddelen: 42 sigarenmakers, 2 iastenplakkers, 1 strip per, 4 tabaksbewerkers, 10 slagers. 2 koks, 9 chocoladebewerkers, 1 suikerbakker, 16 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zuivelbereider. Groep verkeerswezen: 43 chauffeurs 7 koetsiers, 3 stuurl. gr. vrt., 3 motorschippers, 17 pakhuisknechts, 18 ma gazijnbedienden, 5 kellners. Groep boek- en steendrukkerijen: 4 letterzetters, 1 drukker. Groep houtbewerking: 21 meubelmakers, 8 meubelstoffeerders, 5 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 1 bert- ser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper. Groep landbouwbedrijven: 8 tuinlieden, 20 boerenarbeiders, 3 bloe misten. Groep handel: 18 vertegenwoordigers, 3 winkelbedienden, 1 etaleur, 1 colporteur. Overige beroepen: 8 boekbinders, 2 wasschers, 3 kleermakers, 1 rietwerker, 5 schoenmakers, 1 zeilmaker, 2 port. huiskn., 1 kalkbrander, 2 huidenzouters, 2 incasseerders, 4 zakkenstoppers, 2 ambte naren ter secretarie, 1 el. techn. ingenieur, 1' klompenschilder, 1 cartonnagebewerker, 17 kantoorbedienden, 3 administrateurs, 1 boekh. correspondent, 42 transport- en 240 los- arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: Tabaksindustrie 20, metaalindustrie 15, overige beroej>en 5. Jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen 25. Vrouwelijk personeel: 4 kantoorbedienden, 1 verpleegster, 1 costuumknijwter, 1 huis houdster, 1 kapster, 1 fabrieksarbeidster, 2 dagmeisjes, 3 werksters. Geplaatst: 21 werkzoekenden. Alkmaar, 17 Augustus 1935. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. Te Kunrade, gemeente Voerendaal (L.)' is gisteren de groote boerderij van den landbouwer Kerkhof, gelegen aan den Rijksweg MaastrichtHeerlen afge brand. De brand is ontstaan in de groote schuren en stallen. Het vuur vond gretig voedsel in de pas binnengehaalde oogst, welke daarin was opgeslagen. Aan blu6- schen viel niet te denken. De bewoners, geholpen door ijlings toegeschoten voor bijgangers, hebben nog gered, wat er te redden viel. Het huisraad kon nog ge heel in veiligheid worden gesteld. Tien va-kens zijn in de vlammen omgekomen. De boerderij is van het bekende Lim- burgsche type, zoodat de schuren met het woonhuis zijn verbonden. Hierdoor nam de brand spoedig zulk een grooten omvang aan. Het geheele complex werd dar. ook door het vuur verwoest. De schade, die meer dan 10.000 gulden be- drp-agt, wordt door verzekering gedekt. Di oorzaak van den bran l is niet be kend. Op enkele honderden meters afstand va de afgebrande boerderij zijn eenige weken geleden twee boerderijen en een limonadefabriek eveneens door brand verwoest. Gistermiddag is op verzoek van de Koninklijke Marechaussee te Oss, te Nijmegen gearresteerd de arbeider B., bijgenaamd Gekken Boei, bekend als een der kroongetuigen in het groote moord- proces G. de Bie contra P. de Bie, en die ervan verdacht wordt een der helers te zijn geweest van de in December 1933 ten nadeele van den heer Van der Zanden te Oss ontvreemde manufacturen. Tn de kazerne te Oss heeft B. een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij zal ter beschikking van den Officier van Justi tie te Den Bosch worden gesteld. 131. In de haven lag juist een schip dat naar Amerika rou vertrekken. Niemand wou echter ratten aan boord hebben. Daarom hadden ze om de touwen waarmee het schip was vast gelegd groote schijven vastgemaakt, zoodat de ratten niet langs de touwen aan boord konden komen. 132. Grootmoeder besloot aan den kapitein te vragen of hij haar mee wilde nemen naar Amerika. Maar de kapitein was onverbiddelijk en zeide kortaf „neen".

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 7