Eerste lustrum Wieringermeerpolder. Qemmdemdett J-Üdschdften £aaMe AeddtUm. Pluimveeteelt. WORDT DE WERELDJAMBOREE I VOOR PADVINDERS IN 1937 IN NEDERLAND GEHOUDEN? NEDERLANDSCHE TUINDER8BOND. Vergadering van het district Noordholland. LANGS HET JAAGPAD. Iets voor kalkoeniokkers. Sterfte onder kalkoenkuikens. aan HOORH D€ MOORD TE ZOETERWOUDE. In hooger beroep bevestiging van de vonnissen der rechtbank ge- vraagd. JONOE KATHOLIEKEN GEARRESTEERD. BUUKTTPHUS BIJ BEDEVAAR» GANGERS. ERNSTKj NOODWEER BOVEN NAPELS. Elf doottra. EEN DOLLE WOLF. GROOTE DIAMANTZWENDEL' ONTDEKT. Het hoofdkwartier der Nederlandsche Padvinders verzoekt ons op de mededee- ling in de pers, dat de delegatie der N. P. V. op het wereldcongres te Stock holm zou hebben aangeboden, de a.s. Wereld-Jamboree in 1937 te Nederland te organiseeren, de volgende aanvulling op te nemen Geruimen tijd geleden verzocht het Internationale Bureau te Londen aan hei. Ned. hoofdkwartier in Nederland, de mogelijkheid onder de oogen te willen zien van een Wereld-Jamboree in 1937 in ons land en van onze wenschen te doen blijken op het a s. congres te Stock holm. Welnu, het hoofdkwartier was, gezien den steun dien de Hongaarsche Vereeni- ging van haar regeering gehad heeft en v elke steun zeer noodzakelijk is geble ken bij de organisatie der laatste Jam boree en de zeer onzekere perspectieven in de economische wereldtoestandên, Van oordeel dat geen invitatie voor een Wereld-Jamboree kon worden gedaan, alvorens een waarborgsom van 50.000 w?.o bijeengebracht en er daarenboven uitzicht was op een werkkapitaal van ongeveer 25.000. Het hoofdkwartier heeft zich tot de regeering gewend met verzoek een bedrag van 50.000 voor dit doel te willen garandeeren, doch de re geering heeft gemeend met het oog op de tijdsomstandigheden, aan dit verzoek geen gevolg te kunnen geven. Begin Augustus was slechts de helft van de waarborgsom bijeen en moest aan het Internationale Bureau worden medegedeeld, dat Nederland op het con gres geen uitnoodiging zou kunnen doen. Het Internationale Bureau, dat om verschillende redenen gaarne zag, dat de a.s. Wereld-Jamboree in Nederland werd gehouden, vroeg de Nederlandsche delegatie of zij een motie van het Inter nationaal congres, waarin de hoop werd uitgesproken dat Nederland alsnog in de drié volgende maanden zou trachten de benoodigde gelden bijeen te krijgen, zou willen aanvaarden. De Nederlandsche delegatie heeft hiertegen geen bezwaren gehad, maar stelde haar uitnoodiging geheel afhankelijk van het bijeen bren gen van het garantiebedrag De toestand is dus deze: de Wereld conferentie heeft de N. P. V. verzocht nog drie maanden te probeeren de noo- dige gelden bijeen te krijgen. Lukt dit niet, dan zal Engeland de uitnoodiging* doen. De groote ideëele belangen en gel delijke voordeelen, die aan een kamp van wellicht 30 a 40.000 jongens, uit alle deelen der wereld verbonden zijn, gaan dan voor ons land verloren. Het districtsbestuur van den Nederland- schen Tuindersbond hield dezer dagen een vergadering, in hoofdzaak belegd ter be spreking van de vraag, of een protestverl gadering moest worden gehouden in Nöord- holland. Na eenige uitvoerige besprekingen van den noodtoestand in den tuinbouw was het bestuur homogeen van oordeel, dat een protestvergadering noodzakelijk is. De steunuitkeeringen van de voorgaande jaren zijn van dien aard geweest, dat een beperkt gedeelte van de richtprijzen is vergoed, hetgeen een buitengewone verar ming dér tuinders tengevolge heeft gehad. De vervroegde uitkeeringen op de producten van oogst 1935 zijn zoo belachelijk laag, dat het slechts een redding beteekent voor enkele weken. Besloten werd, om Zaterdag 14 September in „De Harmonie" te Alkmaar een groote demonstratieve vergadering te houden. Jaagpad: zoo heet het nog steeds, maar de jager, die met zijn paard het schip voorttrekt langs het kanaal bij tegen wind, zie je er niet meer. Motorkracht heeft zijn taak overgenomen. Of de schipper zelf, hij of zijn zoon of zijn knecht, zijn vrouw of dochter soms ook, moet in de lijn om voorovergebogen, moeizaam zwoegend het zwaarbeladen schip voort te trekken langs de water baan. Zoo pas, toen ik het jaagpad langs fietste, ging mij nog zoo'n schipper aan de lijn voorbij, optornend tegen den feilen Noordenwind: het jaagpad heeft :>og altijd zin, niet alleen voor het ge not van den toerist. Dat genot is er overigens in hooge mate, langs het jaagpad toont zich de natuur in eenvoudige, stille verstolen scnoonheid en wat de wijdheid der verre velden en de hooghei 1 der open hemelen betreft, niet alleen in eenvoud en be scheidenheid, maar ook in grootsche pracht. Dit jaagpad langs het Friesche Ka naal een van de vele in ons water rijke, ons vaarten- en kanalenrijke Ne derland ligt op maar korten afstand van den grooten weg waarlangs het drukke autoverkeer vliegt en raast. Maar 't is er toch stil en eenzaam, ook de meeste fietsers prefereeren den druk ken hoofdweg en motorverkeer kan hier lmgs het smalle paadje vlak langs het water gelukkig niet komen. De groote weg is vlakbij, maar toch net ver genoeg af om niet meer hinderlijk te zijn: la waai en stank dringt niet tot hiertoe door. Ik weet weinig p'ekjes dicht bij de stad, waar het zoo mooi is Wijd ligt er het water, niet strak en stijf, maar met verschillende bochten, die er variatie aan geven. Het scheepvaartverkeer is niet druk helaas, verkeer langs den weg veroorzaakt niet alleen lawaai en ge vaar, het heeft ook het schilderachtig tafereel der zeilende schepen gelukkig wel niet geheel, maar dan toch voor een belangrijk deel doen verdwijnen. Een enkele motorboot, een enkel zeilschip als een forsche breedgewiekte vogel gaat voorbij. Vol bloemen is de berm op dezen Augustusdag, voller dan van vogels, voor wie dit de stille tijden zijn. Een weelde van bloesemig-kleur toeft hoog op langs het smalle paadje, dat af en toe vrijwel bedolven wordt onder deze overdaad van groei en bloei. Wit duizendblad en groengele pastinaak geeft de hoofdtoon aan in deze rijpe zomerweken, het pur perrood van de klaver, het rose van stal- kruidi en akkerwinde, het paars van wikke, het geel van boterbloemen kleurt er tusschendoor. Het is het bont geheel der bermen in Augustusdagen, zooals het overal in dezen tijd met meer of minder variatie de wegzoomen tooit, maar hier, waar weinig menschen komen en waar het gewas bij gedeelten ook blijkbaar nog niet eens gemaaid is dit jaar, groeit het alles in ruigen, weel- derigen overvloed. Vogelgeluid is er, ik zei het al, weinig in dezen stillen tijd. Van 't voorjaar heb ik hier den eersten roep van kieviten grutto en tureluur beluisterd, prille, so nore klanken van 't nieuwe getijde nu zij hun broedsels hopelijk klaar gekomen en de jonge vogels hebben den zeekant gezocht. Er vliegen zwaluwen, ook grijs bruine oeverzwaluwen over het water, er zweeft een zilvermeeuw, er schiet een rank elegant visehdiefje neer, er schar relt een waterhoentje langs den oever, er trippelt een kwikstaart hij de boer derij aan den waterkant, er is ook in dit opzicht dus vertier volop, maar 't is toch niet de uitbundigheid van drukke sei zoenen, 't is sober en ingetogen, ai is het nog interessant en boeiend genoeg En over dit alles de wijde zonnehemel, op dit uur grijsbewolkt, met regen drei gend, maar straks weer blauw, vol witte wolkgevaarten en zonnegloed, open, on belemmerd, ontzaglijk wijd, over dit al les de hooge hemel en rondom dit ailes het veld, de weiden en de bouwlanden, het rijpend koren, de al opgestelde schoven hier, de groene landen, het vee, de hoeven ginds, veraf en dichtbij, dat alles het is de schoonheid van het jaag pad voor ons hier in de zeestad niet a'leen, voor zoo velen in provincie en land vlak bij huis, verscholen schoon heid, sober en grootsch, wijd en majestu eus en toch ook weer bescheiden, onop dringend, natuurlijk gegroeid en juist daardoor in argeloosheid ongemeen be korend! A. L. B. sfcfc;;: 111 ÉSIs- i i (Van onzen eigen verslaggever). Voor den Wieringermeerpolder was het heden een feestdag. De jaarlijksche polder dag, ingesteld ter herdenking van het droog vallen, beleefde zijn eerste lustrum en de bewoners, het zijn er al 2400, wenschten dezen eersten mijlpaal feestelijk te vieren, waarvoor de medewerking van de Wierin- germeerdirectie en Z. Exc., den minister van Lidth de Jeugde werd verkregen. De feestdag mocht zich verheugen in stra- lenden zonneschijn. Bij het binnenrijden van den polder kwamen wij onwillekeurig in be wondering voor het vele, dat in de voorbije vijf jaren tot stand werd gebracht. In de Wie ringermeer beschikt men reeds over drie wooncentra's met kerken en scholen. Tal van kunstwerken als wegen, bruggen en kanalen kwamen tot stand en vele boerderijen staan verspreid m dezen 20.000 H.A. grooten polder. De teelt van tarwe, suikerbieten, aardappelen, maanzaad, karwei en peul vruchten wordt in den polder reeds met suc ces beoefend en in groote weide-vlakken graast reeds het vee. Het centrum van de feestelijkheden was vandaag het nieuwe dorp Middenmeer, ge legen tusschen Wieringerwerf met zijn terp en het meer bekende Slootdorp. Vanmorgen al vroeg vingen de feestelijk heden aan met het optreden van den gooche laar mr. Palma, die voor 4O0 schoolkinde ren uit de geheele Meer optrad en uitbundig succes had. Om 2 uur hedenmiddag werden de feeste lijkheden eigenlijk pas officieel geopend. Op het sportpark te Middenmeer waren verschil lende wedstrijden georganiseerd, o.a. door de rijvereenigingen Westfriesland, Ros6ignal en Bucephalis, welke onder leiding stonden van den instructeur Vethman. Bovendien werden behendigheidswedstrijden op motoren geor ganiseerd, terwijl iets geheel nieuws was een wedstrijd met rupstractors, waarmee ver schillende demonstraties werden gegeven. Aan deze tractor-wedstrijden namen 16 tractors deel. De verschillende wedstrijden en demon straties werden bijgewoond door den mi nister van waterstaat jhr. mr. van Lfdthde Jeude, die in gezelschap was van den direc teur der Wieringermeer, ir. Smeding en van den hoofdingenieur-directeur ir. v. d. Steur. Dit gezelschap werd op het feestterrein welkom geheeten door burgemeester Peters, van Medemblik, nadat hij eerst den minister naar de overdekte tribune had geleid. In de pauze sprak de burgemeester een korte rede uit, waarbij hij herinnerde aan een ge denksteen, die in de scholen was aange bracht, vermeldende, dat op 21 Augustus 1930 de Meer was droog gelegd. Het staat er simpel aldus spr. en velen beseffen niet, wat vooraf is gegaan. Men vond het heel gewoon. Na 1930 kwam de kolonisatie met wegen aanleg, huizenbouw en grondwerken. De arbeiders en leiders van dien tijd vormden de eerste bevolking. Deze besefte meer en beter, wat de beteekenis van 21 Augustus is en daarom organiserde men z.g. polderdagen op dien datum. In 1933 werd de eerste ge houden, in 1934 de tweede waaraan reeds meer feestvierenden deelnamen en nu in 1935 is er de derde dag, die samenvalt met het eerste lustrum der drooglegging van de Wieringermeer. Thans viert de geheele bevolking feest en namens deze bevolking heette de heer Pe ters den minister hartelijk welkom. In diens komst zag spreker een medeleven met het pionierswerk, dat verricht is en hij uitte den wensch dat de minister een prettigen middag zou hebben. Daarna bracht spreker dank aan ir. Smee ding voor diens komst. Aan alle arbeiders in den Wieringermeer- dienst een duizendtal was hedenmid dag 12 uur vrijafgegeven met behoud van 5 uur dagloon en daardoor ook kwam het dat het aantal feestvierenden steeds grooter werd en de drukte op deze schitterenden zo merdag steeds groeide. Na de pauze werden diverse athletiekwed- strijden gehouden, terwijl hedenavond een 2 K.M. veldloop door de Meer zal worden fehouden. Hedenavond zal de voordracht- unstenaar van Riemsdijk optreden, waarna een vuurwerk den feestdag zal be sluiten. Weest voorzichtig nut vuur In bosch en heide. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord inslui ten en blad vermelden. Een lezer vraagt: „Ik wil ook wel eens een vraag stellen en dit is niet over kippen doch over kalkoenen. Misschien kan U die vraag wel beantwoorden. Hoe Jtomt het, wanneer de kalkoentjes 4 tot 8 weken oud zijn, dat ze dan sterven, welke oorzaak heeft dit? Wegens ziekte of wegens in de veeren komen? Ze loopen een paar dagen in elkaar, laten hun vlerken hangen en kunnen niet langer op hun pootjes blijven staan en dood zijn ze. Het voer bestaat uit met geweekt tarwe brood." Over het algemeen is er op alle vragen over ziekten slechts één antwoord en wel: laten onderzoeken door een deskundige. De lerlei vragen over ziekten met een geleerd gewone methode van pluimveebladen om al- betoog in de vragenbus te behandelen loopt op kwakzalverij uit. Een ziekte kan alleen be streden worden als zij behoorlijk vastgesteld is en dat is onmogelijk door een behoorlijk onderzoek. Ik heb er al meermalen op ge wezen, dat men pluimvee gratis kan laten •onderzoeken aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam en dat is dus de beste weg om de ziekten en haar bestrijding te leeren kennen Als ik nu op deze kalkoenenziekte inga, dan is dat omdat er onder jonge kalkoenen een hoogst besmettelijke ziekte voorkomt, die in vele kalkoenenfokkerijen groote schade ver oorzaakt en waarvan het nuttig is eens wat meer te weten. Ik zeg dus niet, dat de kal koentjes van den lezer daaraan lijden, doch geef in verband met zijn vraag eenige nuttige wenken aan kalkoenfokkers. Eigenaardig is dat de thans te bespreken ziekte over de geheele wereld bekend is on der den Engelschen naam, n.1. „blackhead" wat „zwartkop" beteekent. De ziekte wordt zoo genoemd omdat roode gedeelte aan den kop vaak donkerblauw tot zwart gekleurd zijn, hoewel dat lang niet altijd zoo is. Het gaat met dezen naam als met zoovele namen van ziekten, een ziekte raakt onder den een of anderen naam bekend en deze naam wor telt dan vast in over de geheele wereld en feeft later aanleiding tot veel verwarring, leem maar eens de pullorumziekte die over al „witte diarrhee der kuikens" genoemd wordt, hoewel er lang niet altijd witte diar rhee bij optreedt. Hetzelfde geld van de coccidiosis die men roode diarrhee noemt. De ziekte der kalkoentjes, waaraan geheele kal- koenenfokkerijen te gronde zijn gegagn gaat vaak gepaard met zwarte verkleuring den kop en omdat de ziekte al zeer iar kop en omdat de ziekte al zeer lang in Amerika onder den naam blackhead bekend geweest is, is deze naam in allerlei landen overgenomen. De ziekte komt het meest voor bij kalkoenkuikens maar ik 'heb haar ook wel aangetroffen bij kipkuikens en bij jonge fa zanten, patrijzen en bij pauwen kan zij ook voorkomen. Zij kan zeer snel verloopen en binnen een week massa's kuikens dooden on der verschijnselen van sufheid, gebrek aan eetlust, diarrhee die zwavelgele mestbe- standdeelen bevat. De zieken laten de vleu gels hangen en op een gegeven oogenblrk vindt men ze dood in de rennen. In het laatste stadium der ziekte treedt de zwarte verkleu ring aan den kop op door de storing in de ■bloedcirculatie. Wat de oorzaak betreft komen we op een moeilijk punt waar al jaren en jaren in de wetenschappelijke wereld over gestreden wordt. In de zieke plekken dér levers der kal koenen vindt men n.1. met het microscoop één-cellige diertjes die velen voor de oorzaak houden. Het bewijs echter dat deze ééncellige wezens de oorzaak zijn is niet zoo gemakke lijk te leveren en in nieuwe Italiaansche pu blicaties ziet men dan ook weer andere één cellige wezentjes als de oorzaak aanwijzen als in de Engelsche en Amerikaansche lite ratuur. Gelukkig behoeven we ons over deze veroorzakers der ziekte niet zoo erg veel zor gen te maken, want we kunnen de ziekte be strijden zonder de oorzaak precies te ken nen. De onderzoekers zijn het n.1. we' eens over de manier waarop de besmetting plaats vind, n.1. door wormpjes die in den blinden darm leven. Deze wormpjes verwonden en prikkelen den darmwand en daardoor krij gen de ziekteverwekkers gelegenheid dén darmwand ziek te maken, in het bloed te. komen en daardoor weer in den lever terecht! te komen. Daar beginnen ze nu hun eigen-' Hjke schadelijke werking, ze vormen zieke plekken in de lever die daardoor niet goed meer werkt en te samen met de darmziekte sterven dan de kalkoentjes. Maakt men zulke kalkoentjes open (wat ik iederen leek sterk af raad), dian ziet men in de lever typische rondé vlekken ter groote van een erwt tot een cent toe en de blinde darmen blijken meestal» ook hevig ontstoken te zijn. Het is dus een echte darm-leverziekte, wat meebrengt dat- de zieke dieren voortdurend veel smetstof met hun mest kwijtraken. Verder zal ieder die ooit een lever van zoo'n ziek kalkoentje gezien heeft meteen begrijpen dat daaraan niets meer te genezen valt. De levercellen in de zieke plekken zijn totaal verwoest en daar is geen herstellen meer aan. Ook vormen de blinde darmen één etterige, zwerende, ver dikte massa en zijn ook niet meer te genezen. Het gaat net als met coccidiosis, geneesmid- dfelen zijn er niet. Alleen heel lichte gevallen kunnen genezen en dergelijke dieren bl ven smetstofdragers. We hebben dus te trachten de ziekte te voorkomen en dat kunnen we als we weten, dat vooral kipkuiken6 de wormen bevatten die de smetstof overbrengen en dat de smetstof lang in den bodem kan zitten en door oude kalkoenen verspreid kan worden. Kalkoenenfokkers mogen dus in geen geval kalkoentjes opfokken op terrein waar de ziekte al eens voor gekomen is en ze mogen in geen geval de dieren opfokken op terrein waar kip- kuikens geloopen hebben. De kalkoenen- opfok eischt dus nog veel strenger dan de kipkuikenopfok versche onbesmette grond. In Amerika heeft men streken, waar de grond zoo besmet was, dat er geen kalkoentje meer in leven bleef. Men heeft daar pas weer de zaak aan den gang gekregen toen men wist hoe de be smetting plaats vond en de dieren op gaasbodems ging opfokken. In den laat- sten zijn er ook proeven genomen om bij de kalkoenkuikens de blinde darmen, v/aar de besmetting vanuit gaat, weg te nemen. Dit is echter geen gemakkelijke operatie al heeft men er wel goede re sultaten mee bereikt. In Engeland probeert men het tegen woordig met het inspuiten van arseni- com-preparaten. Deze dooden de smet stof in het lichaam en ook van deze in spuitingen heeft men in lichte gevallen re?ds succes gezien. De zaak van de bic ckhead-bestrijding is dus in volle studie en staat er lang niet hopeloos voor. Nadruk verboden. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. De gemeenteraad heeft Dinsdagavond een vergadering belegd onder leiding van den burgemeester den heer Spaander. Ingekomen was een schrijven van den heer Quax, pas de vorige vergadering geïn stalleerd, dat hij om gezondheidsredenen be dankt als lid van den nieuwen raad. Goedgekeurd werd de rekening van het Kerkenarmenfonds over 1934, sluitende in ontvangsten met 10664.97; uitgaven 9826.02; batig saldo 838.95. Aangenomen werd een voorstel tot wijzi ging van de winkelsluitingswet, tevens een voorstel tot goedkeuring van de gewijzigde statuten van de vereen, „de Ambachtsschool voor Hoorn en omstr.". De geloofsbrieven van het nieuw benoemd raadslid, den heer N. Harder, werden behandeld en tot zijn toelating werd besloten. nAstra?\ geïllustreerd maandschrift. Het vroeg verschenen Septembernummer bevat een verscheidenheid van goede verha len, rijk geïllustreerd. Ted O. Sickens opent de rij met „Uitstel van een trouwdag". Al ton Wekke schreef „De Infanta Béatriz", een gevoelig verhaal. De Engelsche schrijver W. A. Darling- ton geeft een humoristisch verhaal „Mr Cronk zoekt de stilte". Hij weet 't type van dezen onhandigen detective, wien deson danks alles meeloopt, meesterlijk vol te hou den. „Monki" van Nic Niche is „een waardige geschiedenis van apenverstanó- zooals de ondertitel luidt. To Timp, een n« jeugdige schrijfster, zet haar loopbaan goefi in met een fleurig verhaal „List", dat naar stijl en uitwerking belaften voor de toekomst inhoudt. Ook is er een aardige Noorsche no velle, „Svein Storvangen's bruiloft", door Thomas Oye. Ca rel van der Vet schrijft een zeer boei end verhaal: „De geschiedenis van Jean Lagrange", waarvoor Rie Reinderhoff eeni ge fraaie teekeningen maakte. Van Herman Schratenbach een komisch verhaal „De politiehond". De rubriek „Den- ken en Oplossen" bevat ditmaal twee opga- ven. (Ongecorrigeerd.) Voor het Haagsche gerechtshof hebben heden in hooger beroep terecht gestaan de 57-jarige los-werkman A. v. K. en diens 26- jarige zoon F. W. v. K. uit Zoeterwoude, die door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, de vader wegens zware mishandeling tot 2 jaar, de zoon wegens doodslag tot 5 jaar gevangenisstraf, gepleegd in den avond van 27 Jan. j.1. in de gang van hun woning op j. v. Polanen, verloofde van de dochter dés huizes. Na een uitvoerig, getuigenverhoor vorderde 4de proc.-gen. bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het arrest van het hof volgt Te Weiaschenfeld bij Bayreuth zijn 5 feden van de katholieke jeugdorganisatie ra Schutzschaft genomen, omdat zij een nazi- plakkaat hadden verscheurd. Uit Glasgow meldt men, dat er than6 twee ;evallen van buiktyphus zijn geconstateerd katholieken, die in Juli hebben deelgeno men aan de bedevaartstocht naar Lourdes. Thans zijn 77 gevallen bekend. Zooals reeds fn het kort werd gemeld, heeft Dinsdagavond een ontzettend noodweer ge woed boven de omstreken van Napels. In het geheel zijn 21 personen om het leven geko men. Tijdens dit hevige onweer hebben zich zware wolkbreuken ontlast. Door den inslag van bliksem en door de watermassa's is ern stige schade aangericht. Het telefoonverkeer tusschen Napels en omgeving werd bijna geheel onderbroken. De electrische tram» konden niet meer rijden, omdat geheele wegen vernield waren en de stopplaatsen on der water stonden. In het bijzonder werd Castella Mare ge teisterd. Door het hooge water van drie rivie ren werd de stad onder water gezet. Hier en daar stond het water tot 2 meter hoog. Vier personen zijn verdronken, vijf anderen ernstig gewond. Militairen en brandweer werden ontboden. Zij trachten de watermassa's te keeren, teneinde het gevaar voor de stad te verminderen. Ook te Gragnano heeft het noodweer gewoed. In deze plaats zijn zeven menschenlevens te betreuren. Te Esdjin in de Turksche provincie Adana is een dolle wolf in de straten verschenen. Het dier heeft verscheidene uren de stad ge terroriseerd en twee personen werden het slachtoffers van het verscheurende beest. Be halve deze twee dooden, werden nog een zeventiental personen, en vele koeien en hon den gebeten. Ten slotte viel de bevolking in grooten getale op het beest aan en doodde het. Alle dieren, welke door den dollen wolf waren gebeten, moesten worden afgemaakt. De wetenschappelijke vervaardiging van kostbare „diamanten" uit gebroken flesschen is te Wolmaransstad (Afrika) aan het licht gekomen door de bekentenissen van een in lander. Als leider van dit clandestiene bedrijf vertelde hij, dat de „handel" verschillende deelen van Transvaal en de Oranje Vrijstaat besloeg. Een „steen" van dertig karaat, wel ke zij op hun manier hadden vervaardigd bracht 150 op. Maandenlang hebben de makers van de namaaksteenen proeven genomen om de juis te facetten en den goeden glans op een stuk glas te krijgen. Het ruwe materiaal bestond uit witte flesschen met zwaren bodem. Uit het dikke deel van den bodem werd een stuk ter grootte van een shillingstuk genomen en hierin werden facetten geslepen met een amarylsteen. Diamantzuur hielp om het ge val nog echter te maken. Daarop werd het product in een open vuur verhit en in een kom met suiker gewor pen, waar de plotselinge afkoeling heele kleine barstjes veroorzaakte. Aanvankelijk gebruikte men water, doch hierbij werden de barstjes grooter dan bij een echte diamant. Wanneer het stuk glas eenige dagen in wa ter, dat ijzerroest bevatte, werd gekookt, en de roest de kleine barstjes was binnenge drongen, kreeg het precies het uiterlijk van een diamant van gemiddelde kwaliteit. Na een verdere behandeling met diamantzuur was „steen" klaar voor de markt. Wanneer zij een namaak-diamant wilden verkoopen, wekten de makers het vertrouwen van hun slachtoffers door de onderhande lingen te openen met kleine, echte diaman ten. Was de indruk van een serieusen han del gevestigd, dan kwam men met den „groo ten steen" .voor den dag.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8