Amstecdamscfie JHeuc Nu de Warenwet vervangen wordt. Adverteeren... geld wegsmijten ALKMAARSCHE COURANT. fflfltofp Aeddhten PALMOLIVE HOUDT LOONGESCI.IL BIJ DE WERK VERSCHAFFING. In de Anna Jacobapolder; vijftig arbeiders leggen het werk neer. Zij gaven te kennen, dat zij hadden be sloten, op grond van een loongeschil, het werk te staken. De werkzaamheden in ge noemde polder bestaan uit het inpolderen van de schorren, hetgeen bij laag water geschiedt. Vorige week Maandag zijn de ar beiders naar deze polder uitgezonden, ter wijl zij de overtuiging hadden, dat hen een zelfde loon zou worden uitbetaald als zulks in Bergen op Zoom gebruikelijk is. Daar bij de uitbetaling is gebleken, dat zulks niet het geval is en het ontvangen uur loon veel lager is dan aanvankelijk werd ge dacht, heeft men eenparig het besluit genomen de werkzaamheden neer te leggen. Voorts hebben de stakers deze stopzetting gemotiveerd, omdat zij langer moeten wer ken dan de werkloozen, die in' eigen gemeen te in de werkverschaffing worden geplaatst. Dit houdt verband met de reis, welke zij da gelijks per autobus moeten ondernemen. De rijksinspectie te Breda zal van een en ander in kennis worden gesteld. ONVOORZICHTIGE WIELRIJDERS. Ernstig verkeersongeval op den Hemweg. Op den Hemweg te Amsterdam is gis teravond te half acht een ernstig ver keersongeval geschied, waarbij een motorrijder levensgevaarlijk werd ge wond en een wielrijder een hersenschud ding heeft opgeloopen. De motorrijder, een gemeente-veldwachter uit Ommen, reed met op de duo een 59-jarige man, eveneens te Ommen woonachtig, in de richting van Amsterdam, toen uit den Molen weg aan den kant van het kanaal, twee wiel rijders kwamen. Inplaats van den motorrijder voorrang te geven, trachtte het tweetal voor hen den Hemweg te bereiken, hetgeen nood lottig werd. Het motorrijwiel, dat geheel aan den rech terkant van den weg had gereden, kwam met de beide fietsers in botsing, met het gevolg, dat de veldwachter en één der wielrijders, een jongeman van 21 jaar, zeer ernstig kwa men te vallen. De veldwachter was er het ergst aan toe. De G. G. D. vervoerde hem met een schedelbasisfractuur in zorgwekken- den toestand naar het Wilhelmina Gasthuis. Naar hetzelfde gasthuis werd ook de wiel rijder vervoerd, die zijn onvoorzichtigheid met een hersenschudding had moeten bekoo- pen. De duorijder kwam er wonderlijk ge noeg zonder letsel af, terwijl ook de andere wielrijder geen verwondingen opliep. Het motorrijwiel en een der fietsen werden zwaar beschadigd. KNAAPJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Gistermiddag is het 6-jarig zoontje van de familie Erich, wonende aan den IJweg te Halfweg, dichtbij de ouderlijke woning door een passeerende vrachtauto, bestuurd door J G. uit Zaandam, gegrepen. De jongen was op slag dood. Het kind kwam hij het spelen achter een paard en wagen vandaan °n had zoodoende de auto niet zien aankomen. KORTE BERICHTEN. Mariette Serlé is tot leerares aan het Haagsch Conservatorium benoemd. Een interview met Dr. F. H. v. d. Laan. De oplossing en haar gevolgen. Een redacteur van het Algemeen Neder- landsche Persbureau in Den Haag heeft aan den directeur van den Keuringsdienst van tvaren voor het gebied 's Gravenhage, dr. F. H. v. d. Laan, verzocht, zijn meening te willen uiteenzetten over het wetsontwerp verlaging van de openbare uitgaven door vervanging van de Warenwet door den an dere wet betreffende hoedanigheid en aan duiding van waren. Dr. v. d. Laan heeft het volgende opge merkt: Het voorstel der Regeering komt hierop neer, dat de bestaande Warenwet wordt in getrokken en hiervoor in de plaats komt een wet, welke alleen den wettelijken grondslag voor de beoordeeling van waren in stand houdt. Het orgaan tot uitvoering van de eischen aan waren te stellen, wordt echter weggenomen. In tegenstelling tot het eerste wetsontwerp, de algemeene bezuinigingswet, wordt in 't thans ingediende wetsontwerp wèl gesproken van openbare keuringsdien sten. De regeering verwacht, dat er gemeen ten zullen zijn, welke deze openbare keurings diensten in stand zullen houden. Echter vrees ik, dat er een vrij chaotische toestand zal ontstaan ten opzichte van de ten-uitvoer legging van het toezicht. De regeering wil een voortbestaan van dit toezicht overlaten aan het vrije inzicht van de gemeenten. Maar hebben de gemeenten hiervoor de financieele middelen? Als de regeering haar steun, d.i. de helft der kosten van de diensten, terug trekt, moeten de kosten der gemeenten stijgen. Het beteekent een verdubbeling alleen in het gunstigste geval, n.1. wanneer alle ge meenten zich vrijwillig bij de bestaande dien sten aansluiten. Geschiedt dit niet dan kan het beteekenen, dat de gemeenten, welke diensten in stand houden, hiervoor vele maken haar tegen woordige kosten zullen moeten gaan beta len. En een algemeene aansluiting is zeker niet te verwachten. Vele kleine gemeenten zullen zich afzijdig houden. Hier en daar zullen gemeenten het toezicht doen uit oefenen door een plaatselijken apotheker of door een bureau van onderzoek, dat elders gevestigd is. En hieraan kleeft het bezwaar van misschien onvoldoende onafhankelijk heid en onvoldoende deskundigheid van wie dan dit toezicht zullen uitoefenen Vooral waar de centrale gemeente van een tegen- woordigen keuringsdienst klein is, zullen bij handhaving de kosten zeer aanzienlijk stijgen. Voorbeelden hiervan zijn gemeenten als Alkmaar, Zutfen en Goes. Het is te verwach ten, dat verschillende gemeenten medewerking aan keuringsdiensten, in zulke plaatsen ge vestigd, zullen achterwege laten. Onder de gegeven omstandigheden moet een uitbreiding van de provinciale taak wenschelijk worden geacht. Verwacht u een verzwakking van de controle? vroeg de redacteur. Als de gemeenten niet meer dan tot nu toe kunnen uitgeven, moeten de keurings diensten met minder rondkomen en dit zou grootendeels op afbraak neerkomen, ant woordde dr. v. d. Laan. Vergeet niet, dat reeds sedert 1933 een bezuiniging van niet minder dan ongeveer vier ton is verkregen door afschaffing van personeel en salaris verlaging. De sterkte der diensten is al tot een minimum gereduceerd. Men kan nu het aantal monsters nog meer verminderen en de inspecties nog meer verzwakken, maar dan daalt het nuttige effect in dezelfde verhou ding. deze Rijkscontrole moeten uitoefenen? En dit Rijksorgaan zal toch ook geld moeten kosten? De merken van de boter- en kaascontrole voor het buitenland zijn voorts thans onvol doende voor de binnenlandsehe consumptie. Dit blijkt uit het feit, dat er krachtens de Wa renwet een kaasbesluit is uitgevaardigd, dat met betrekking tot het binnenlandsehe ver bruik zekere merken bijvoorbeeld 40 plus en V.V., heeft ingesteld. Hoe de boter- en kaas controle de praktijken van den groothandel zou kunnen controleeren, is mij niet duide lijk verklaarde dr. v. d. Laan. Bovendien controleeren de botor- en kaascontrolestations slechts de aangeslotenen en juist wie niet aangesloten zijn, hebben toezicht het meeste noodig. Overigens zou ook zoodanige con trole preventief en dus veel kostbaarder dan het repressieve toezicht van de keurings diensten zijn. Kunt u een andere regeling dan de door de regeering voorgestelde aanbevelen? vroeg de redacteur. Wanneer antwoordde dr. v. d. Laan, de bestaande regeling niet kan worden ge handhaafd, zou misschien de volgende rege ling de aannemelijkste zijn: Het Rijk blijve een bijdrage betalen voor de keuringsdiensten tot een bedrag, dat het toch zal moeten uitgeven voor wachtgelden van de op te heffen keuringsdiensten en voor rente van kapitaal, in gebouwen van keurings diensten gestoken. Jarenlang zal het Rijk deze kosten, welke een vrij belangrijk bedrag vormen, moeten opbrengen zonder dat men er iets productiefs voor terugkrijgt. En ten tweede: laat de gemeenten het zelfde als nu blijven betalen en laat de be drijven verplicht worden, dan bij te passen wat er, als het Rijk ook een bijdrage blijft geven, nog zal ontbreken. Het bedrijfsleven heeft groot belang bij een onverzwakt voort bestaan van de Warenwet. Het kan dus tot een heffing worden verplicht. Deze heffing behoeft slechts enkele gul dens per bedrijf per jaar te bedragen. Zeker honderdduizend bedrijven in ons land zijn er bij betrokken. Geeft elk bedrijf vijf gul den, dan heeft men al vijf ton. Dacht U dat Uw concurrent zoo dom is t Een modern zakenman is „bjj de tyd" en adverteert in de (Ongecorrigeerd.) MR. EN MRS. WAUGH IN SCHOTLAND. Op de thee bij de koningin Naar wij vernemen, zijn gisteren de heer en mevr. Waugh, het populaire Australische echtpaar uit Albury, bij H. M. de koningin op bezoek geweest. De gasten zijn vriendelijk ontvangen en hebben bij onze Landsvrouwe de thee gebruikt. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Perkoetoet (thuisreis) is te Athene geland. ITALIAANSCHE CONSUL VAN ABESSINIE VERWONDT ZICH. Een conflict scheen nabij De ftaliaansche consul Debra Marcos in Godjan, baron Muzi Falconi, trachtte on geveer een maand geleden zich te Addis Abeba uit naar zijn post te begeven. Hij con geen uitvoering geven aan zijn voorne men wegens het feit, dat de Nij'1 niet kon worden gepaseerd Dinsdag deed hij op nieuw een poging en hij reisde in gezelschap van Italiaansche beoienden van Addis Abeba met een karavaan naar Godjan. Gisteravond werd hij in het ziekenhuis met een schot in den schouder teruggebracht De bedienden hebben verklaard, dat de consul zichzelf het schot heeft toegebracht. Dit zou zijn geschiedt tijdens een jachtpartij Zijn leven is niet in gevaar. Te Addis Abeba vreest men, dat deze aan gelegenheid door Italië als een ernstig po- 'itiek incident zal worden aangegrepen. De consul is een schoonzoon van den Brit- schen gezant te Addis Abeba. Uit Rome meldt men, dat Italië de diplo matieke betrekkingen met Abessinie niet ïeeft verbroken. De geruchten zijn hiermede tegengespro ken. KETELONTPLOFFING TE OUDE- PEKELA. Geen persoonlijke ongelukken. Zware ijzeren balken werden op INTERVIEW MET DEN NEGUS. Gebrek aan wapens en munitie. De Negus van Ethiopië heeft in een inter view met den vertegenwoordiger van de Daily Telegraph verklaard, dat zijn groot ste zorg is het gebrek aan wapens en muni tie. Hij noemde het Britsche embarge onbe grijpelijk. Verder zeide hij, dat, indien alle vredepo- gingen mislukken, hij erop vertrouwt dat zijn leger den slag van Adoea zal herhalen. JUcfUszaken EEN MESSENSTEKER. Een long van het slachtoffer was geraakt; de officier eischt één jaar en zes maanden. In den avond van 12 Juli had in de Stal- lingstraat te Breda, een vechtpartij plaats, waarbij de 24-jarige schoenmaker J. van Z., zijn buurman H. Huygens zoodanig met een mes in den ruk stak, dat een der longen werd geraakt. Verdacht van zware mishandeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend, stond van Z. Woensdag voor de Bredasche recht bank terecht. Hij ontkende Hugyens te hebben aange vallen, doch zou uit noodweer gehandeld hebben, nadat H. hem, na een ruzie over een antennepaal, bij de keel had gegrepen en met een mes gedreigd. De getuige-deskundige dr. F. C. M. Hof man verklaarde, dat de verwondingen als zwaar lichamelijk letsel moesten worden 'ge kwalificeerd. H. had een 6 c.M. diepe steek wonde onder het schouderblad, waardoor een der longen was geraakt en bloed in de borst holte kwam. Een drietal andere getuigen verklaarde, dat verdachte niet uit noodweer had gehan deld en H. reeds eerder op den avond be dreigd had hem „zijn kop van het lichaam te snijden". Verdachte was dien dag bijzonder vechtlustig en had 's middags een 14-jarigen "'"igen tot bloedens toe mishandeld. Het O. M., waargenomen door mr. F. Dee- len, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde volkomen bewezen. Om een zielige kleinigheid heeft verdachte, die reeds zeven maal veroordeeld werd, weer eens het mes getrokken, zoodat een strenge straf zeker op haar plaats is. Spr. requireerde daarom een gevangenis- straf van 1 jaar en 6 maanden. UW TEINT FRISCH... 13 ct. - 2 voor 25 ct. De verdediger, mr. P. G. A. J. Horsten, uit Bergen op Zoom, pleitte clementie. De rechtbank zal 2 September uitspraak doen. ONGELUK MET EEN JACHTGEWEER. De Bredasche rechtbank deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen den 47-jarigen landbouwer A. de L., uit Wagenberg, ge- meente Terheyden, die op 4 September 1934 op een zolderkamer bij het ontladen van een jachtgeweer zoo onhandig en roekeloos manoeuvreerde, dat het schot afging en de 17-jarige schilder P. J. M., uit Lage Zwa- luwe zoodanig in de borst werd getroffen, dat hij op slag werd gedood. De rechtbank veroordeelde de L. wegens dood door schuld tot 14 dagen gevangenis straf. De eisch was 14 dagen hechtenis. ZIJN STIEFBOER DOODGESLAGEN. Uitspraak doende in de zaak tegen den 33-jarigen landbouwer Th. W. P. v. d. V. uit Zevenbergen, die op 8 Mei j.1. zijn stief broer C. J. de D., na een woordenwisseling over een voetbal-aangelegenheid met een schrepel zulk een slag op het hoofd toe bracht, dat diens schedel werd verbrijzeld, tengevolge waarvan dei lD. na korten tijd overleed, veroordeelde de Bredasche recht bank Woensdag verdachte v. d. V. wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 8 maanden gevangenisstraf. (Ontvangen per draadlooze telefoon). i t i Vorige koers p/l6 93»/16 91 Vs 91'/« lt3/« 229/16 pl.m. 1.30 93J-V, 93i-V. pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 103^ 26'A H% 1'Vxe 26u/i6 17« z?7s 47I6 255'/4 IO274 U% 1%-f 2?H/is 10274' 11% Hi-%. 27è-3/16 27J-s/ie e .1 1 1 t 1 197'/» 8674 137/i« 67a 307. 627« IV» 4'/4 327, 5'/. 196-57, 85 69/ia 57/U .1/, 307, 195I-6J 196J-7J 67h» 1067. Gistermiddag vervoegde zich aan het Dis- tricts Arbeidsbureau te Bergen op Zoom een 50-tal werkloozen uit deze gemeente, welke te werk waren gesteld bij de werkverschaf fing in de Anna Jacobapolder in de provincie Zeeland. SLUITING BANKIERSKANTOOR KATAN. Vlaardingen opgeschrikt. Zooals reeds gemeld heeft het bankierskantoor der firma J. Katan j.1. Dinsdag zijn betalin gen gestaakt. Als een donder slag bij helderen hemel kwam dit bericht. Niemand in Vlaar- dingen heeft eenig vermoeden gehad, dat deze firma, welke reeds sinds 1852 gevestigd is, en het volste vertrouwen en een uitstekenden roep genoot, in moeilijkheden verkeerde. Zelfs den naasten medewerkers van dei heer S. Katan eenig eigenaar der firma nadat voor ongeveer een half jaar de andere firmant de heer J. Katan directeur van de visscherij Mij. „Vlaar dir.gen" was uitgetreden wa6 tot het begin van deze week niet in het minst bekend dat de toestand zoodanig was geworden, dat het besluit om de betalin gen to staken, moest worden genomen Het bleek niet mogelijk voorloopig nade re inlichtingen te krijgen. Slechts vele geruchten deden de ronde omtrent de grootte van de passiva, welke enkele tonnen groot werden genoemd. Omtrent de activa bleven alle berichten uit. Vele firma's werden genoemd, die ernstig be nadeeld zouden worden door deze krach Schippers en zeevisschers, die hun spaarcenten bij de bank hadden staan waren ten einde raad. Kortom, het was voor Vlaardingen een zeer donkere wolk, die was komen opzetten en waar vau de uitwerking nog niet is te over zien. De staking der betalingen der firma Katan is het onderwerp van den dag en geen wonder, want het waren juist vooral de zaken in Vlaardingen die dik wijls door de financieele hulp van Ka tan zijn geworden wat zij nu zijn en niet in het minst de met de visscherij annex zijnde bedrijven, die toch al zoo'n slechten tijd meemaken, welke getroffen zouden worden door deze krach waar van ook op het oogenblik de oorzaak noj niet bekend is. Eerst hedenmorgen kon de firma Katan, nadat enkele dagen met koorts- achtigen spoed aan de boekhouding was gewerkt en de crediteuren, berichten, dat zij de tussclienkomst hadden inge- loepen van mr. J. H. Kiewiet de Jonge, advocaat te 's-Gravenhage. Mr. Kiewiet de Jonge had gisteren een eerste be spreking, waarbij hij tot de conclusie is gekomen, dat een volledige uiteenzetting van de stand van zaken tegenover ere diteuren en een gedachtenwisseling met hen eerst mogelijk zal zijn zoodra een desbetreffend accountantsrapport in zijbezit is. Hiertoe is reeds de mede werking ingeroepen van het accoun tantskantoor van R. A. Dijker te Rotten dam. Van deze zijde is de verzekering ontvangen, dat zij met bedoeld rapport zoo tijdig gereed zal kunnen zijn, dat op Maandag 26 dezer een vergadering van crediteuren zal kunnen worden gehou den. Deze vergadering zal plaats vinden des namiddags te half drie in de groote zaal van het Handelsgebouw te Vlaar dingen. Aan de hand van de voliedige inlichtingen bij die gelegenheid te ver strekken, zullen de noodige voorstellen worden gedaan. Rekening houdend met de mogelijkheid, dat in die vergadering besluiten zouden zijn te nemen is een volledige opkomst van alle tot handelen bevoegde crediteuren dringend ge- wc? scht. Het spreekt vanzelf, dat aan de positie van de firma zooals deze was op Dinsdag 20 Augustus j.1. tot heden niets is noch zal worden veranderd. Van het grootste gewicht is, dat de re- geering zich uitspreke over de vraag of zij den gemeenten ten aanzien van de finan ciën voor de uitvoering van de wet volle dige vrijheid zal geven. Waar de meeste bedrijven niet of nau welijks rendeeren mag verder niet worden verwacht, dat zij de hooge kosten van een preventief toezicht zullen of kunnen be talen. Bovendien zal de regeering harerzijds toch altijd toezicht moeten houden op de verleening van merken bij het vrijwillige toezicht. Immers, gecontroleerd zal moeten worden, of dit toezicht overeenkomt met art. 14 van de Warenwet. Welk Rijksorgaan zal In de pers heeft een beschouwing gestaan over medewerking, welke misschien de botor en kaascontrole ter aanvulling van de keu ringsdiensten zou kunnen verleenen. Intus- schen zou ook dit een vrijwillig toezicht zijn. De boter- en kaascontrole betreft de berei ding en de echtheid van het product en geeft een certificaat in het belang van den export. Zij controleert thans niets, wat de handel met de artikelen doet. Wanneer de handel kaas van 20 plus verkoopt als volvette kaas, is dit thans niet een zaak van de kaascon trole, maar van de keuringsdiensten. Hedennacht sprong te Oude- Pekela (Gr.) in de stroocartonfa- briek de „Kroon" de voorverwar- mings-installatie van het water (merk Klamier). De uitwerking was zoodanig, dat het geheele achtergebouw verwoest werd. Het dak werd totaal weggeslagen. groote afstand gevonden. Gelukkig bevond zich tijdens de exploisie geen personeel in de fabriek, zoodat dit ongeval geen menschenlevens heeft gekost. door regelmatige massage van gezicht en hals met het ver zachtende Palmolive schuim. Het kost zoo weinig en doet U zooveel goed! J van Donderdag 22 Augustus 1935. •PGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V Koers van heden te: STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1931 4 1934 4 Ned.-Ir.diS 1934 4 1934 A 5J4 Duitschland 1930 Idem met kettingverklaring. BANK-1NSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert v. 250 Koloniale Bank t Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank 1NDUSTR. OND. BINNENL. i 109V» 1159/6 37V, 77 105 9lVie 91V» pl.m. §.15 Alg. kunstzijde Unie 31 Vg v. Berkels Patent 56i/o Calvé Delft Cert t 60tys NederL Ford ex. 40 afst i 2791/, Philips Gloeil. Gem. Bezit <1111 2581/, Unilever 1NDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Bethleh. Steel 1 Cities Service ai. Steel comm. U. S. Leather CULTUUR MAATSCH. H. V. A. Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. t Redjang Lebong 227, 43/» 176 94 91V, 17'/« 11.90 31 280 255 102 261/, U%-2 176 22J-7» 255 17V. 170 162 1 PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr. Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific gNoteering per 50. fExciaim. PROLONGATIE Vo.'g, k.eri Ëxdividend. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen 180 1077/18 66 90 369/18 141 155 161 60 170 162 107 67 62 141 154 160 57, pCt. Heden 57, pCt WlSSELK' 'I- KSEN A 4S1ERDAM. Oalo Madrid Kali* Vorige Koer, op koert heden 2 uur Obt.v i:L. 1.477, 1 475/, t 735V, 7 347, 4 59.55 59 58 9.7874 9 787, 9 1 9 24.94 24.92 9 48,32 48 227, c 0 32 90 32 80 37 90 37 90 t 9 36 90 36 90 1 t 20 2/1/, 20 25 1 12,127, 12.7%

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10