DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. INT.MOTORRACES buitenland binnenland 21aqeiiihdi Omczicht De verhouding Engeiand-ltalië. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. He. 197 Pil b.,t..l «H tw«e bl.den Di,.ctCTr, C. KRAK. Donderdag 22 Augustus 1935 HooHr.d.ct.»r: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Een gematigd artikel van de Glornale d' Italia. deDet<Giornale d'Italia concludeert, dat het tn het grootste belang van beide landen is een conflict te vermijden en te komen tot een algemeene ongerepte samenwerking. Het bik schetst de twee stroorn.ngem die de openbare meening in Engeland beheerschen en verklaart, dat in Italië nooit eenige ani mositeit tegenover Engeland heeft bestaan en dat men in Italië het Engelsche volk nooit verantwoordelijk heeft gesteld voor de vij andige houdig, die m een deel van de Brit sche pers tot uiting is gekomen Italië heeft altijd een openlijke en actieve samenwerking met Engeland gewenscht, die haar oorsprong en noodzakelijkheid vond in Europa, doch zich ook dient uit te trekken tot de overige werelddeelen, Afrika inbegre- jvfa1 te hebben herinnerd aan de Italiaansch —Engelsche samenwerking in Afnka in het verleden schrijft het Wad, dat Engeland, na dat het zijn plannen dank zii de diploma tieke samenwerking met Italië kon verwe zenlijken, in de huidige omstandigheden slechts denzelfden weg had te volgen. De Britsche imperialisten moesten zich er reken schap van geven, dat het niet Italië was door zijn actie, doch integendeel Engeland door zijn tegenwerking, dat deze tradiüo- neete Italiaansch—Engelsche samenwerking had verbroken, waarvan tot nog toe vooral Engeland de voordeelen had genoten De aanwezigheid van Italië in Abessinië betee- kende definitieve vrede aan de grenzen en voor eens en voor goed een einde an de vele Abessinische invallen en grensschendingen op Britsch gebied, die waren opgesomd en gelaakt in verschillende Britsche witboeken. Het beteekende een stuk Europa, overge bracht naar een der gevaarlijkste gebieden, ten bate van geheel Europa. Het Italiaansche leger en de Italiaansche marine, die aan het eind van het vorige jaar beschikten over 1881 vliegtuigen, met inbe grip van de reserve-toestellen en de lestoe- stellen, hebben sedertdien de luchtvloot voortdurend uitgebreid. Thans zullen zij de beschikking hebben over ongeveer 2000 vliegtuigen, van welke waarschijnlijk 1250 toestellen zijn die behooren tot de eerste linie-groep. Fr zijn eenige nieuwe vliegtuig-typen in gebruik genomen, o.m. de Fiat C.R. 30, welke een snelheid van ongeveer 360 K M. per uur kan bereiken; verder is de lucht- vaartafdeeling uitgerust met Piagio 16 B. eendekker, welke voorzien is van drie Piag- gio-motoren en een maximum snelheid kan ontwikkelen van 400 K.M. per uur, met een actieradius van bijna 2000 K.M., met een be lasting van een halve ton bommen en met een actieradius van ongeveer 1500 K.M. bij een belasting met 1 ton bommen. Voorts zijn nieuwe drie-motorige Savoia zwarebommen- werpers in gebruik genomen, welke over een afstand van bijna 1000 K.M. bij een snel- hedi van 325 K.M. twee ton bommen kun nen vervoeren. Deze nieuwe bommenwerpers worden se dert eenige manden vervaardigd, doch nog niet alle escaders zijn ervan voorzien. De Italiaansche luchtmacht. De Fransche pers wijdt groote aandacht aan de te verwachten beslissingen van het Engelsche kabinet en adviseert in meer of minder hoffelijken vorm Engeland, de zaken niet op de spits te drijven en vooral geen be sluiten te nemen, die de spanning tusschen Italië en Engeland zouden kunnen vergroo- ten. De Intransigeant schijft o.a., dat men zelf onaantastbaar moet zijn om zich tot zede- meester over anderen op te werpen. Het is heel mooi, een beroep op den Volkenbonds raad te doen of zich tot voorvechter van de eerbiediging der verdragen uit te roepen, doch slechts dan, wanneer deze edele denk beelden door altruistische gevoelens gedra gen worden. Engeland heeft bijv. een aparte vlootovereenkomst met Duitschland gesloten en daarmee het verdrag geschonden, alleen omdat het geloofde, daarmee zijn eigen be lang te dienen. Wat het zelf gedaan heeft, kan het Italië niet verbieden. Men kan niet altijd nemen als men van tijd tot tijd ook niet weet offers te brengen, zelfs al valt dat moeilijk. Engeland oefent over Abessinië practisch een oeconomisch protectoraat uit en loopt gevaar, bepaalde voordeelen te verlie zen Doch een Europeesche crisis zou voor Engeland nog veel grooter nadeelen tenge volge hebben. De Temps schrijft in eenigszins gematig der toon ongeveer hetzelfde en spreekt den wensch uit, dat de Engelsche regeering zich niet door haar huidige slechte luim zal La ten beïnfluenceeren. Het staat vrijwel vast, dat Italië te Genève op 4 September verte genwoordigd zal zijn. Men moet verhinde ren, dat het daar als beklaagde verschijnt of dat met sancties gedreigd wordt, voordat Italië gelegenheid heeft gehad, zijn drijf- veeren uiteen te zetten. fn de Liberté protesteert de oud-minister en senator Lemery tegen de afpersingsme thoden van Engeland en speciaal van de Engelsche pers tegenover Frankrijk. Als En geland dreigt, zich uit den Volkenbond te rug te trekken indien Frankrijk het Engel sche standpunt niet steunt, beteekent dat, dat men in Engeland Duitschland de vrije hand wil laten. Als Italië echter iets doet, dat men in Frankrijk liever anders gezien had, kan men daarom nog niet de vriend schap met Italië verbreken. De instortingsramp te Berlijn. De opruimingswerkzaamheden in de Hermann Goeringstrasse. De bergingswerkzaamheden in de Herman Goeringstrasse zijn gisteren den geheelen nacht en dag voortgezet, door de pioniers. Tot gistermorgen was het helaas nog niet niogelijk de vermiste arbeiders te bergen. Men hoopte evenwel spoedig het grootste öeel der bergingswerkzaamheden achter den r"g te hebben. Aangaande die werkzaamheden is een «Werende gehouden tusschen de betrok- hÜÜ lnstam'es> welke tot resultaat heeft ge- dat overeenkomstig den wensch van de i nve?en de pioniers ook verder aan het zullen blüven. Pioniers zullen in drie ploegen het werk rj^'zetten. Voortdurend zullen twee groe pen, elk van 80 man aan het werk zijn. Koi vi werkzaamheden zullen op bijzonder eidvolle wijze moeten worden verricht, angezien de vrees bestaat, dat anders op- feuw verzakkingen zouden kunnen plaats 'nden. De autoriteiten zijn voortdurend op Plaats van de ramp aanwezig. Twintig vermisten. 0n schijnt thans vast te staan, dat bij het do» m tw'nt'K personen vermist zijn, of ze allen onder het puin bedolven liggen, liiJ10? n'^ bekend. Het is nog steeds moge- J dat sommige arbeiders niet naar het D .iZl)n teruggekeerd. unster Goebbels heeft bepaald, dat de families der vermiste arbeiders voorloopig ieder duizend mark zullen ontvangen, ten einde de eerste nood te kunnen lenigen. De mijnwerkers uit het Roergebied te Berlijn. De uit twaalf ervaren mijnwerkers be staande reddingsploeg, die om assistentie te verleenen bij de instortingsramp te Berlijn gisteren met een speciaal vliegtuig uit Essen vertrokken was, arriveerde tegen kwart voor vijf op het Berlijnsche vliegveld Tempelhof. Met auto's gingen zij onmiddellijk naar de plaats van de ramp in <fe Hermann Goering strasse, voorzien van hun eigen werktuigen en zuurstof-apparaten. In den tuin van de ambtswoning van rijks minister Goebbels staken de arbeiders zich in hun werktenue, terwijl de leider van de bri gade Von Hoff, die over groote ervaring op het gebied van het reddingswezen bij mijn rampen beschikt, een bespreking met de Ber lijnsche autoriteiten had over de werkwijze van zijn ploeg. Gezien de onmogelijkheid om langs anderen weg eenig resultaat te berei ken, zou men in de buurt van de plaats, waar men slachtoffers vermoedde, een schacht graven onder de ruïnes door. De mijnwerkersploeg werd hiervan op de hoog te gesteld, nadat hun leider Von Hoff hun had gewezen op het moeilijke van hun taak, aan gezien de omstandigheden hier geheel anders waren dan in de mijnen Tegen zes uur gisteravond werd den mijn werkers het theoretische plan nogmaals uit eengezet op de plaats zelf, waarna met het graafwerk werd begonnen, waarvoor her haaldelijk balken en puin uit den weg ge ruimd moesten worden, waarbij pioniers as sistentie verleei.den. Rijksweerminister keert terug. De rijksminister voor Verkeer. Von Elz. die met vacantie aan den Rijn vertoefde, heeft, nadat hij zich voortdurend op de hoogte had laten houden van den voortgang van het reddingswerk in de Hermann Goeringstrasse, besloten zijn vacantie te onderbreken en is naar Berlijn teruggekeerd om persoonlijk bij het werk aanwezig te kunnen zijn. Voor de nabestaanden der slachtoffers. Hitier heeft dr. Goebbels opgedragen een bedrag van 30.000 mark te veraeelen onder de nabestaanden van de slachtoffers. De direc teur-generaal der Rijksspoorwegen heeft een bedrag van 50.000 mark beschikbaar gesteld. Nog meer mijnwerkers ontboden. Op instructie van Goebbels is nog een ploeg mijnwerkers uit Wietze-Steinfoerde bij Hannover naar Berlijn ontboden. Per vlieg tuig zijn de mannen naar Berlijn gereisd, waar zij tegen 11 uur des avonds landden. Onmiddellijk begaven zij zich naar de plaats van het ongeluk. Moeilijk reddingswerk, Het reddings- en opruimingswerk vordert slechts langzaam. Ieder oogenblik doen zich nieuwe moeilijkheden voor. Zoo raakte tegen middernacht een kabel in brand, waardoor de straat eenigen tijd lang in dichte rookwolken gehuld werd. De gang, die de mijnwerkers thans graven, wordt om nieuwe ongelukken zoo veel mogelijk te voorkomen, heel nauw gehouden, maar toch nog zoo, dat twee man er in werken kunnen. EEN WONDERLIJKE GENEZING TE LOURDES. De Echo de Pari» doet het volgende ver haal van een wonderbaarlijke genezing, die verleden jaar te Lourdes is voorgekomen Mevrouw Dodd, een vrouw van 48 jaar, moe der van drie kinderen, te Parijs, kwam ver leden jaar met de nationale bedevaart tc Lourdes aan Zij was sedert twee jaar bed legerig; sedert vijf maanden was zij aan den rechteram en aan haar geheele linkerzijde verlamd. Haar linker oor was geheel doof, haar tong verlamd. Zij had een aanhoudend etterende kankerachtige wond in de rechter borst. Na aankomst te LoUrdes werd de zieke, die de reis liggende had volbracht, naar het zie kenhuis overgebracht, waar zij terstond een morfine-inspuiting kreeg. Toch werd zij naar het bad overgebracht. Toen deed zich een zeldzaam feit voor. De zieke, in het water gedompeld, slaakt een rauwen kreet en op hetzelfde oogenblik gaat de wond dicht; de verlamde vrouw bezwijmt. Een jaar is sindsdien verloopen. Het bu reau voor medische waarnemingen heeft op 19 dezer de wonderbaarlijk genezene onder zocht en stelt haar werkelijke genezing vast. Het gewicht van mevr. Dodd is van 34 kilo tot 64 kilo gestegen. De kleur van het gelaat is rozig en de afschuwelijke wond heeft plaats gemaakt voor een witte, niet-pijnlijke huid. De correspondent van de Echo de Paris te Lourdes heeft met mevrouw Dodd gesproken Heeft u, zoo vroeg hij haar, een herinnering bewaard aan het oogenblik, waarop uw ge nezing intrad? Ik zal mij altijd herinneren, dat ik bij de aanraking van het water bezwijmde en dreig de te sterven, zoo'n pijn deed mijn hart. Daar ik niet kon spreken, uitte ik een kreet, dien ik als een verre echo hoorde. Mijn dankbaar heid jegens de Maagd was zoo innig, dat ik aan de verpleegsters verlof vroeg mij een tweeden keer in het bad te mogen onderdom pelen. Het werd mij toegestaan. Wat hebt u na uw genezing gevoeld? Een gevoel van grooten honger. Ik herin ner mij nog het groote stuk kalfsvleesch, dat ik na mijn terugkeer in het ziekenhuis heb gegeten. Hoe is uw terugreis naar Parijs verloo pen? Zonder de geringste vermoeidheid. Mijn man, die Engelschman is en als vrijwilliger in het Fransche leger heeft gediend, is heel erg geschrokken, toen hij mij, bij aankomst aan het station Austerlitz op mijn beenen zag staan Mevrouw Dodd heeft ten slotte den journa list verteld, dat haar moeder, twee en dertig jaar geleden, te Lourdes van een kanker in den buik is genezen. MOEILIJKHEDEN IN ECUADOR. Uit Quito wordt gemeld, dat de minister van oorlog van Ecuador den president van de republiek Velasco Ibarro tot dictator heeft uitgeroepen. In den afgeloopen nacht s evenwel aan dit dictatorschap een einde gemaakt, doordat de leider van het leger den president en zijn ministers heeft gevangen genomen. AAN DEN VOORAVOND VAN DE BUITENGEWONE KABINETS ZITTING. Drukte bij het Foreign Office. De Londensche regeeringswijk was gister, aan den vooravond van de buitengewone ka- binetszitting over het Italiaansch—Abessini sche conflict, het brandpunt van groote di plomatieke activiteit. Talrijke besprekingen zijn gehouden, niet slechts met de leden van het kabinet en vooraanstaande diplomaten, doch ook met leden der regeeringspartijen en der oppositie en met de Hooge Commissaris sen der Dominions. Nadat reeds een bespreking had plaats gevonden tusschen den leider der liberale op positie Sir Herbert Satnuel en den Volken bondsminister Eden, vond gister een lang durig onderhoud plaats tusschen den minis ter van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare en den leider van de Labouipartij George Lansbury. Van bijzonder belang acht men ook het onderhoud van anderhalf uur, dat Hoare met Lloyd George had, wiens oordeel men nog altijd van groote beteekenis acht. Den geheelen dag beraadslagingen. Volgens de Times neemt men aan, dat het Britsche kabinet vandaag den geheelen dag zal beraadslagen. Morgen zal een beslissing kunnen worden getroffen over de kwestie van het verbod van uitvoer van munitie en het vraagstuk van de houding te Genève op 4 September. 175 APEN OP LONG ISLAND ONTSNAPT. Wild van opwinding is een troep van 175 apen uit een particulier dierenpark op Long Island ontsnapt. Schreeuwende verspreidden zij zich langs de zuidkust. De eigenaar heeft het publiek en de politie verzocht de dieren zoo eenigszins mogelijk levend bii hem terug te brengen. Inmiddels zijn de politieagenten na een jacht, die den geheelen dag geduurd heeft, er pas in geslaagd twee apen te van gen- BRUTALE BANKROOF IN AMERIKA. Vier gewapende mannen hebben gister de First National Bank te Blairstown in Ame rika overvallen en er een buit gemaakt van ongeveer 20 tot 25 duizend dollar. DE KERKROOF TE PAMPELUNA. De politie is gisteren den geheelen dag be zig geweest met het zoeken naar het kostbare Arabische kistje, dat volgens de verklarin gen van den horlogemaker Arias, in de om geving van de stad begraven ligt, tot dus verre echter zonder resultaat. Gelijk reeds gemeld, zijn de gestolen juweelen volkomen vernield, zoodat weliswaar de intrinsieke waarde onverminderd is, doch de artistieke waarde onherstelbaar verloren is gegaan. POLITIEKE AANSLAG? Manuel Eijo, een neef van den bisschop van Madrid, die in de stad Vigo liep te wan delen, is door een drietal personen aangeval len, die een aantal schoten op hem losten, waardoor hij ernstig gewond werd. Eijo had zich korten tijd geleden aangesloten bij de sindicalisten. Het schijnt, dat hij zijn aan vallers kent. Hij weigert evenwel hun namen te noemen. GROOTE BRAND IN CARTONNAGE- FABRIEK. Gisteravond omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de Sueddeutsche Wellpappen und Kartonnagen Werke G m.b.H. in het noord-oosten der stad Neurenberg. De vlam men grepen met groote snelheid om zich heen. Tegen middernacht duurde de brand nog. Hoewel het eerst gelukt was het vuur eenigszins in zijn vaart te stuiten, sloegen de vlammen toch later weer op de nog niet aan getaste deelen van' de fabriek over. Men vreest, dat de geheele fabriek een prooi der vlammen zal worden. DE TROEPENBEWEGINGEN IN SPANJE. Uit particuliere bron verluidt, dat in de provincie Cadiz alle particuliere auto's in beslag genomen zijn ten behoeve van mili taire transporten. De voor de kustverdediging gemobiliseer de troepen worden verdeeld over het gebied tusschen Cadiz en Gibraltar. Tengevolge van het feit, dat de autoritei ten zeer gereserveerd zijn over het doel van deze troepenbewegingen en de perscensuur geen berichten daaromtrent doorlaat, doen de meest uiteenloopende geruchten de ronde. Zij zijn echter door de officieele instanties als geheel uit de lucht gegrepen tegenge sproken. DE NORMANDIE BIJNA AAN DEN KETTING. Volgens den correspondent te Havre van de Matin doet daar het verhaal de ronde, dat de Normandië, toen zij van haar eerste reis naar New York te Havre was teruggekeerd, bijna aan den ketting is gelegd. Het betrof ditmaal te Havre wel niet een kwestie van fraude, wel echter van douanen. Toen de douane-ambtenaren het prachtige schip na zijn eersten terugkeer uit de Nieuwe Wereld visiteerden, vonden zij in een hut een pak tabak, blijkbaar door een reiziger vergeten en dus niet voorkomend op den in ventaris van de Normandië. De douane-ambtenaar, zijn plicht vervul lend, nam het pak tabak in beslag en legde ene boete op aan den kapitein, waarvan deze echter niet de geringste notitie nam. Wat vandaag de aandacht trekt,,. De verhouding tusschen Engeland en Italië. (Dag. Overzicht.) De instortingsramp te Berlijn; moei lijk reddingswerk. (Buitenland.) Groote brand te Neurenberg. (Buiten land.) De troepenbeweging in Spanje. (Bui tenland.) Nu de warenwet vervangen wordt. (Binnenland.) Het staken van betalingen van den bankier Katan te Vlaardingen. (Bin nenland.) Ontploffing in stroocartonfabriek tfl Oude-Pekela. (Binnenland.) Jhr. dr. W. A. Beelaerts van BIoHand overleden. (Binnenland.) Doodelijk verkeersongeval te Heem stede. (Binnenland.) IJsco-man nabij Nijmegen doodge reden; auto-bestuurder rijdt door. (Bin nenland.) De heer en mevrouw Waugh bij H". M. de Koningin op bezoek. (Binnenland.) Zondagmiddag half twee Het startschot voor de Alle bekende rijders! Uitgebreid programma half twee> 25 Augustus. De administratie der douanen liet het hier- bij echter niet zitten. De stoomvaart-maat schappij, die eigenares is van de Normandië, onving weldra van den kantonrechter een ernstig papier, waarop o.m. te lezen stond, dat, omdat de boete van 760 frank niet was voldaan, er beslag zou worden gelegd op het schip Gelukkig zijn de 760 frank wel betaald. ABESSINIE MOBILISEERT VOLLEDIG. De „Daily Mail" meldt, dat Keizer Haile Selassie van Abessinië besloten een alge meene mobilisatie van zijn troepen te gelasten in verband met de dreiging van oorlog met Italië. DIMITROF BENOEMD TOT SECRETARIS-GENERAAL VAN DE KOMINTERN. Het officieele Russische telegraaf-agent- schap maakt bekend, dat gister de eerste zit ting gehouden is van de nieuwe centrale executieve van de Komintern. Er werd een uit 19 leden bestaand bestuur gekozen, waar toe o.m. behooren Manoeilski, tot dusverre secretaris-generaal, Stalin, Cachin, Marty, Pieck, Elorin, Ercoli etc. Met algemeene stemmen werd tot secretaris-generaal be noemd Dimitrof. Hiermede zijn hem ook for meel de bevoegdheden verleend van voorzit ter van de Komintern. TOLHEFFING, DIE NIET DOORGAAT. Heffing op benzine ervoor in de plaats? Dezer dagen hebben wij gemeld, dat als zeker mag worden aangenomen, dat de re geering zal afzien van de voorgestelde tol heffing op de bruggen over de groote ri vieren, waartegen ovfral in den lande protes ten waren gerezen. Wat er voor in de plaats zou komen was echter niet bekend. Men zegt nu te hebben vernomen, dat de regeering van plan zou zijn „over het geheele land den benzi.ne-prijs te verhoogen met Yt cent per liter", waaronder men dan wel een verhoo ging van de heffing op benzine zal moeten verstaan. JHR. DR. BEELAERTS VAN BLOKLAND, t Griffier Eerste Kamer. In den afgeloopen nacht is Jhr dr. Beelaerts v. Blokland, griffier der Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Oosterbeek overleden, tengevolge van een bloedvergiftiging, ontstaan uit een negenoog. De overledene vertoefde op het land goed „Transvalia", waar hij zijn va cantie doorbracht. ALKMAARSCHE COURANT Na wekenlang de scherpste aanvallen op Engeland te hebben gepubliceerd, bevat de Giornale d'Italia aan den vooravond van de buitengewone zitting van het Britsche kabi net in verband met het Italiaansch-Abessijn- sche connict een artikel, dat een analyse geeft van de betrekkingen tusschen Italië en Engeland en dat opvalt door zijn gematig- (Zie verder eventueel laatste berichten.)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1