Agenda Ome Jiidcmiën Stad en OmgeiMuj. WeecAexuht fiicfitvflflrt IJSCO-MAN DOODGEREDEN. Auto-bestuurder rijdt eerst door, doch meldt zich later bij de politie, die hem arresteert. EEN NIEUW TSJECHISCH SPORTVLDEGTUIG, Het kost ongeveer f 1800 en is vervaardigd in de Bat'a fabrieken te Zlin. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het meisje met de blauwe hoed (Hollandsche film), hoofdrollen Dolly Haas en Lou Ban- dy. Toegang alle leeftijden. Harmonie, half acht, t/m. Woensdag, hoofdnummer Leve de vrouwtjes, hoofdrollen Dick Powell en Joan Blondell. Toegang alle leeftijden. City Theater, half acht, hoofdnummer de zangfilm One night of love, hoofdrol Grace Moore. Op het tooneel de conferencier Alex de Haas. Toegang alle leeftijden. Roxy Theater, half acht, hoofdnummer de wild-west-film Het uur der wraak, hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 14 jaar. In 1883 geboren, volgde hij van 1895 tot 1898 de H. B. S., te den Haag, van 1900 tot 1903 het gymnasium te Schiedam. Daar na studeerde hij te Leiden in de rechten, waar hij in 1907 promoveerde. Van 1909— 1924 was hij secretaris van den Hoogen Raad van Adel; van 1916—1921 lid van den gemeenteraad te Wassenaar. De overle dene publiceerde veel op het gebied van Staatsinrichting en was daarin een erkende autoriteit. DOOD DOOR EIGEN SCHULD. Auto-bestuurder veroorzaakt onder Heemstede een ernstige botsing. Hedenmorgen heeft onder de ge meente Heemstede bij Haarlem een zéér ernstige auto-botsing plaats gehad, die aan een auto-bestuurder het leven heeft gekost. Uit de richting Bennebroek naderde omstreeks 12 uur met snelle vaart (men spreekt zelfs van 80 K M.) een personen auto, bestuurd door A. G. S. uit Am sterdam. Ter hoogte van de Prinsenlaan wilde de automobilist een andere auto passeeren, maar bemerkte daarbij niet, dat van de andere richting een tegen ligger aankwam. Dit was een groote vrachtauto uit Etten—Leur met fruit be laden. Plotseling volgde een geweldige slag, doordat de personen-auto met groote snelheid op de vrachtauto inreed. Deze werd totaal vernield en ver in den omtrek vond men de brokstukken van de auto's. De chauffeur van de personen auto kreeg hierbij een stuk ijzer in het hoofd en moet op slag gedood zijn ge weest De andere chauffeur werd slechts licht gewond. Het stoffelijk overschot van den heer A. G. S. uit Amsterdam is naar het lijkenhuisje te Heemstede vervoerd. 80.000 K.O. HOOI VERBRAND. In een hooiberg, welke eigendom is van den heer A. Zouthuizen te Eemnes, is gis termiddag door hooibroei brand ontstaan. Weldra sloeg het vuur over naar een daar- naaststaande hooiberg, terwijl ook een bij deze hooiberg behoorende schuur spoedig werd aangetast. Er stond geen sterke wind, zoodat er wei nig gevaar bestond, dat de brand over zou slaan naar eenige gebouwen, welke in de directe nabijheid van de schuur zijn gele gen. In de beide hooibergen bevond zich in to taal 80.000 K G., welke een prooi der vlam men zijn geworden. De schade wordt door verzekering ge dekt. Gisteravond om 11 uur is de ijsco man P. v. Herpen, die met zijn ijsco karretje van de Velpsche kermis huiswaarts keerde in de gemeente Schaik onder Nijmegen door een vrachtauto, waarin 3 personen gezeten waren, van achteren aangereden. Hij werd tegen den grond geslingerd en bleef ernstig gewond liggen. De auto-passagier J. v. Dinter uit Schaik viel door den schok uit de auto en bleef eveneens gewond langs den weg liggen. De auto-bestuurder reed evenwel met groote snelheid door en liet beide slachtof fers aan hun lot over. Toen geneeskundige hulp kwam opdagen was de ijsco-man ster vende en toen het slachtoffer in het zieken huis aankwam, bleek hij reeds te zijn overle den. Van den laffen auto-bestuurder was geen spoor te vinden. Hedennacht echter meldde de chauffeur zich nog bij de politie te Schaik aan, die hem na verhoor in arrest stelde. HEIDEBRAND TE SOESTERBERG. Ongeveer 10 H.A. afgebrand. Gistermiddag heeft een zware heidebrand gewoed op het terrein van de militaire lucht- vaartafdeeling Soestertoerg. Door onvoldoen de voorzorgen van het personeel van den aannemer, dat sinds eenigen tijd bezig is, bepaalde deelen heide, in opdracht van de genie, kaal te branden, sloeg de brand over naar een belendend perceel. Vele toeristen en bezoekers van het vlieg terrein, alsmede de brandweer uit Soester- berg, de eigen brandweer van de luchtvaart- afdeeling, verscheidene leden van de Utrecht- sche boschbrandweer en een groot aantal mi litairen namen aan het blusschingswerk deel, zoodat men het vuur na 1X uur mees ter was. Niettemin is ongeveer 10 H.A. een prooi der vlammen geworden. ONGELUK MET ZWAVELZUUR. Arbeider ernstig gewond In de chemische fabriek van de fa. Reitsma aan den Toekomstweg te Enschede is giste ren een zwavelzuurvat ontploft, waardoor de 30-jarige arbeider L. ernstig werd ge wond. Hij was met zijn patroon eenige vaten zwavelzuur aan het nazien, welk zuur ge bruikt wordt bij de bereiding van oliën voor de textielindustrie. Daarbij hield L. een brandende lucifer voor de opening van een der vaten. Het vat had echter den heelen dag in de felle zon gelegen en daardoor schijnen zich gassen ontwikkeld te hebben. Het meta len vat sprong tenminste met een geweldigen knal. Een der bodems verwondde L. ernstig. Hij liep o.a. een dubbele beenbreuk op. De heer Reitsma beschadigde alleen zijn kleeren maar werd niet verwond. Na voorloopig te zijn verbonden is L. naar het ziekenhuis ver voerd. HUN KLEINDOCHTERTJE VERDRONKEN. Gistermiddag bemerkte de familie Bosch te Nieuwkoop, dat hun vierjarig kleindoch tertje, dat bij hen logeerde, verdwenen was Na langdurige onderzoekingen is men ten slotte in het achter he1 huis gelegen water gaan dreggen. Na eenigen tijd heeft men het meisje Opgehaald, dat blijkbaar spelender wijze te water is geraakt. Het meisje dat uit den Haag afkomstig was, bleek te zijn over leden. NOODLOTTIOE TOCHT NAAR HET STRAND. 9-jarige iongen gedood Gistermiddag omstreeks half vier is de negen-jarige jongen H. van Dalen die per rijwiel, in gezelschap van zijn moeder, op weg was naar het Bloemen- daalsche strand, door een auto gegre pen. De jongen was op slag dood. Den chauffeur treft geen schuld Het ongeluk is waarschijnlijk ontstaan, doordat de jongen den weg ter plaatse niet kent. GARAGE-BRAND TE BORCULO. Door onbekende oorzaak is gisteravond brand uitgebroken in de garage van den heer G. v. d. Heide aan de Spoorstraat te Bor- culo. De brand breidde zich zeer snel uit en weldra sloegen de vlammen over naar een groote schuur, waarin zich een aantal kippen en varkens bevond. De dieren konden nog bijtijds in veiligheid gebracht worden, de schuur brandde totaal uit. Ook een derde gebouw, dat eveneens dienst deed als garage werd nog door het vuur aangetast, doch kon door de brandweer gedeeltelijk behouden worden. Eenige vrachtauto's die in laatst genoemde garage gestald waren, konden nog naar buiten gebracht worden. Een per sonenauto die in de garage stond, waar het vuur was ontstaan, benevens een groote hoe veelheid onderdeel en en gereedschappen werden een prooi der vlammen. VREESELIJK MOTORONGELUK. Eén doode, twee gewonden. Zaterdagavond 10 Augustus tegen kwart voor 12 reed op den Nijlandiweg te Ban doen, den nieuwen weg die het westen der stad met den Lembangweg verbindt, ter. hoogte van de nieuwe moskee, de 32-jarige heer L. C. G. Anten, employé bij de General Electric te Bandoeng, met zijn Chevrolet- auto, nummer D 2754 in de richting Lem- bang. Reedis van verre zag hij, dat een motor fiets hem slingerend en met snelle vaart te gemoet reed, daarbij de rechterzijde van den weg houdend. Toen beide voertuigen elkaar tot op korten afstand waren genaderd, vrees de de heer A. een aanrijding en hij trachtte een ongeluk te voorkomen door tusschen de aan den kant van den weg staande boomen door te glippen. Nochtans tornde reeds de motor, die een vaart had van ongeveer 70 kilometer, tegen den auto op. De botsing was verschrikkelijk. De bestuurder van de motorfiets, de 22- jarige Frans Plantema, zoon van den direc teur der Ardjoenaschool, volontair bij de gemeente en een in sportkringen bekend jongmensch, vloog door de voorruit van den auto en kwam bewusteloo? op den weg te recht. Achterop de motorfiets, die niet van een duozitting, doch slechts van een bagage drager was voorzien, waren gezeten de 18- arige broer van den bestuurder, Siebert hantema, en de 20-jarige Van Randwijk, zoon van den directeur der gevangenis te Malang, die bij de familie P. was gelogeerd. Ook deze beiden kwamen te vallen en liepen inwendige üieuzingen op. Door den heer M., die direct na het onge uit ter plaatse passeerde, werden onmiddel- ijk het ziekenhuis en de politie opgebeld, waarna ook spoedig dokter Wesenhagen ar riveerde Met een auto van een nabij wonen de dame werden de drie gewonden naar het Juliana-ziekenhuis overgebracht. Anten is merkwaardigerwijze niet gewond. De bestuurder van de motorfiets, die een schedelbreuk had bekomen en wiens borst kas was ingedrukt, bleek in stervenden toe stand te verkeeren. Een uur na aankomst in 'het ziekenhuis gaf hij den geest. Behalve in wendige kneuzingen en verwondingen bleek Siewert P. ook een bovendijbeen te hebben gebroken. De botsing veroorzaakte een vreeselijke ravage. De motoi fiets lag achttien meter ver der totaal versplinterd, terwijl van den auto, die tot achter de boomen was teruggeslagen, een rechterwiel was afgerukt en zeven meter verder werd teruggevonden; de kap werd ernstig beschadigd en de radiator, die naar achter was geslagen, vertoonde een geweldig gat. De politie was spoedig ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. De toestand der gewonden was Zondag avond bevredigend; het bleek dat v. R. er nog het best van af was gekomen. (Bat. Nbl.) DE WETHOUDERSVERKIEZING. Zooals wij Maandagavond reeds voor spelden, besloot, in zijn gisteravond gehou den vergadering, de Raad van Arbeid aan den heer Vogelaar de gevraagde vergunning om, naast zijn functie van ambtenaar, een wethoudersbenoeming te mogen aanvaarden te weigeren. Aangezien de heer Vogelaar niet voorne mens is om voor een wethoudersbenoeming een op wachtgeldstelling te aanvaarden, is thans zijn benoeming uitgeschakeld. Als tweede candidaat heeft de oppositie mr. Lan geveld aangewezen. Zooals wij reeds be richtten, stelt de R.K.-fractie zich op het standpunt, dat bij diens benoeming een col lege van drie wethouders een te sterk links karakter krijgt. Vanavand komen ten Stad- huize de verschillende fracties bijeen. De R.K. zullen dan een poging doen om een meerderheid te vinden voor een college van vier wethouders, te weten 2 R.K., een soc. dem. en 1 van de oppositie. Wij achten het voorhands nog uitgesloten dat deze poging succes zal hebben, aange- zien de soc.-dem.-fractie zich, terecht, op het standpunt stelt, dat er bij de huidige stanc van zaken niet meer van links en rechts ge sproken kan worden. Nu zoowel de R.K. als de soc.-dem.-fractie besloot, de oppositie, voor de samenstelling van een college op breede basis, uit te noodigen een lid voor een wethoudersfunctie aan te wijzen, is de soc.-dem.-fractie van oordeel, dat een juiste democratische opvatting vordert, dat de op positie die aanwijst. Wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat de oppositie een ander stand punt zal innemen. De R.K.-fractie staat echter voor de moeilijkheid, dat ze op ge loofspunten wel een eenheid is, doch op eco nomische punten geen eenheid vormt. Voor een bevrediging van haar kiezers zou deze fractie er ten zeerste mede gebaat zijn, wan neer ze twee leden van haar fractie voor het college kon aanwijzen. Men zou dan beide stroomingen in eigen fractie kunnen bevre digen. Naar wij vernemen is de R.K.-fractie zoo zeer vervuld van deze moeilijkheid, dat zij zelfs nog niet onder de oogen heeft gezien, wie harerzijds als wethouder zal worden aangewezen. Deze fractie verkeert in te genstelling met de anderen in de gunstige (thans ongunstige) omstandigheid, dat vele van haar leden het wethoudersambt begee' ren. Hier wachten dus wel verrassingen. Zooals wij de toestand thans zien, geloven wij niet, dat de R.K.-fractie er in zal slagen een meerderheid voor haar inzichten te win nen. Wij achten het eerder aannemelijk, dat de raad tot de instelling van een college van beroepswethouders zal sluiten zooals in Zaandam, Velsen en den Helder het geval is. DE BRANDWEER RUKT UIT! Een rijtoer door de geheele stad Wat is Alkmaar toch groot en uitge strekt! En wat heeft Alkmaar een nauwe straatjes en scherpe bochten! Wij weten het thans, nu wij op üitnoodi- ging van den commandant gisteravond de tocht door de stad hebben meegemaakt, die de Alkmaarsche Vrijwillige Brandweer on dernam met al haar materiaal en al haar manschappen. Om klokslag half acht was het aantreden op het kazerneterrein en vijf minuten later vertrok de lange stoet: voorop de auto met den commandant er in en de motorspuit er achter, vervolgens de autospuiten en tenslotte de ladderwagen. Het ging vlot en onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek trok men de stad door, wijk na wijk. Niets werd overgeslagen, geen enkel stads gedeelte en overal trok de nieuwe wagen de speciale aandacht van het publiek, dat op de „oeken der straten stond, dat te hoop liep op de trottoirs, dat uit de ramen „hing" en voortdurend de colonne toejuichte. Alkmaar heeft kennis kunnen maken met iet geheele brandweermateriaal en de chauf- eurs der auto's hebben nieuwe routine kun nen opdoen in moeilijke stadsgedeelten, waar de bochten slechts met groote moeite ge nomen kunnen worden. Zoo had deze tocht dus tweeërlei doel en nut: ieder weet, wat de brandweer is en deze laatste weet, hoe elk punt bereikt kan woiden. De tocht duurde een uur en om kwart voor negen stonden alle wagens weer op hun plaats, gereed om uit te rukken als de alarm- dok luidt... ONVOORZICHTIGE ZWEMMERS. Gisteravond waren eenige zwemmers en zwemsters tusschen te Alkmaar en Koedijk aan het duiken. Een der duikers schoot het water in en kwam terecht op het hoofd van het 17-jarig meisje S., dat daarbij vrij ern stig verwond werd. Per auto werd zij naar Alkmaar gebracht en na onder dokters be handeling te zijn geweest naar haar woning vervoerd. MOTOR CONTRA AUTO. Gistermiddag ongeveer kwart voor vijf reed een motorrijder, die van Bergen kwam over het Scharloo en daarna door den Ber gerhout in de richting van het Gerechtsge bouw. Van den Westerweg de Berger- brug kwam een vrachtauto van den neer K., die natuurlijk, als van rechts komend, voor rang had. De motorrijder stopte evenwel niet bij het kruispunt en reed den bak van den auto aan waardoor het motorrijwiel, een H. David- son, zwaar beschadigd werd. De auto kwam er wonderwel af. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE EERSTE. De buurtvereeniging Stationsweg-Zuid heeft in haar gisteravond gehouden verga dering besloten de straat op 8 October weer een feestelijk aanzien te geven. UITDEELINGSLIJST GEDEPONEERD. Ter griffie van de Arrondissements Recht bank is gedeponeerd de uitdeelingslijst in het faillissement van P. F. de Leij, gewezen ex ploitant eener radio-centrale, thans wonende te Den Helder. De uitkeering aan concurrente schuld- eischers bedraagt nihil. te ORGELCONCERT GROOTE KERK Hedenavond 8—9 uur hoopt de bekende orgelist der Hooglandsche kerk te Leiden de heer Feike Asma, een orgelvoordracht geven op het orgel der Groote Kerk. Het programma bevat werken van: Alex Guilmant o.m. de le Symphony, Louis Vierne, Finale uit de le Symphony, Jan Zwart, Postludium over Gez. 38 Feike Asma, Trio „Jezu meine Freude" Toegang is vrij. Programma's k 10 cent Collecte restauratiefonds der Groote Kerk. IN DUITSCHLAND VEROORDEELD. De wed. C. K. en haar zoon te Heerhugo waard, eenige weken geleden aan de Duit sche grens aangehouden wegens 'n vergrijp tegen de deviezenregeling, zijn thans resp veroordeeld tot 6 weken en 2 maanden ge vangenisstraf, benevens inbeslagname van de gelden en ieder een boete v$n 1000 R. M TENTOONSTELLING AFD. ALKMAAR HOLL. MAATSCH. v. LANDBOUW. Afdeeling Korenbeurs. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar, richt de commissie, belast met de organisatie van de jaarlijksche tentoon stelling in de Korenbeurs zich wederom tot de liefhebbers van het kweeken van bloe men en planten. De liefhebbers, dat zijn zij die van het kweeken niet hun beroep maken en waaronder er zijn, die het in de kunst soms heel ver hebben gebracht. Ieder, die, vooral in onze buitenwijken, een wandeling maakt, kan daar in de tuin tjes en voor ae ramen dikwijls pracht exem plaren bewonderen. Vooral de „Ster v. Bet- lehem" mag zich verheugen in de bijzon dere belangstelling van onze amateur-kwee kers. Dergelijke producten van kweekkunst te krijgen op onze tentoonstelling, die door duizenden wordt bezocht, is het streven van bovengenoemde commissie. Teneinde eenige leiding te geen aan de in zendingen volgt hier een uittreksel uit het vraagprogramma. a. Mooiste niet-bloeiende kamerplant b. Mooiste bloeiende kamerplant. c. Cacteeën op naam, minstens 10 stuks verschillende. d. Mooiste veldbouquet. Inschrijving voor elk nummer 0.25, e. Mooiste collectie cacteeën. f. Mooiste collectie vetplanten. Sja. Mooiste collectie afgesneden bloemen. Mooiste rotspartijtje. i. Iets bijzonders op 't gebied van bloe men en planten. Inschrijfgeld 1.00 per strekkende meter. In elke afdeeling worden medailles als eerste en tweede prijs beschikbaar gesteld. Aanmelding voor deelname bij den heer W. N. Blokpoel (Fa. W. Zaadnoordijk) (kpoel Kaasmarkt, Alkmaar. En nu richt de commissie zich tot alle or ganisaties op het gebied van den tuinbouw; ot de Besturen der middenstands-organi saties; tot allen, die sympathiseeren met het streven, deze zoo bij uitstek Alkmaarsche feestdag in stand te houden, om eere-prijzen Ijeschikbaar te willen stellen. Door enkele is het goede voorbeeld gegeven; dat velen mogen volgen. Groot behoeven de stukken niet te zijn, de wil wordt voor de daad ge nomen. Met de ontvangst zullen zich gaarne be- asten de heer Blokpoel, bovengenoemd en de heer Ruygh, Schoutenstraaf TTj Alhier.' MEYER HAMEL's REVUE. Schouwburgloge Dassi (Doeleveld). De eerste 4 dagen van de kermis zal de Meyer Hamei's Revue van Lach tot Lach worden gegeven in de groote schouwburg- 'oge Dassi met een gezelschap dat bestaat uit 45 medewerkenden en dat rijk aan cos- tuums en decors is. Deze revue die 6 weken voor volle zalen, in theater Carré, Amster dam, 4 weken in Scala, Den Haag en 6 weken in Rotterdam Tivoli werd opgevoerd, maakt een zegetocht door Nederland. De ze revue, bekend door vele uitzendingen door de radio, zal slechts 4 avonden te Alk maar opgevoerd worden. Wij komen hierop nader terug. SCHOUWBURG T GULDEN VLIES. De directie van 'i Gulden Vlies heeft niet alleen voor een uitgelezen serie tooneelstuk- <en tijdens de a.s. kermis gezorgd, maar zij zorgt er ook voor dat het publiek in de entre-actes prettig wordt bezig gehouden. In die entre-actes zal de Hongaarsche Kapel /an Kalman Toth, dezelfde die in de jongste Fritz Hirsch Operette „Der Czardasfürstin" meegewerkt heeft, de luisteraars op aange name muziek vergasten. Verder speelt dit orkestje eiken middag en avond (na de pauze) in het Café-Restaurant. Reeds was meegedeeld, dat de Amster- damsche Toneelvereeniging (artistiek leider Albert van Dalsum), de Tooneelgroep „Het Masker" (art. L. Ko Arnoldi) en het Rotter- damsch Hofstad Tooneel (Dir. C. v. d. Lugt- Melsert) de verschillende opvoeringen zouden verzorgen. De eerste twee kermisdagen Zon dag 25 en Maandag 26 Aug. zijn gereser veerd voor het beroemde „Het Chineesche -andhuis" met Albert van Dalsum in de ïoofdrol Een voortreffelijk tooneelstuk, tech nisch schitterend in elkaar gezet, dat, zooals bekend, van Dalsum gelegenheid geeft tot fenomenaal spel als de Chineesche edelman Yuan Sing. Het Chineesche Landhuis 'heeft zulk een reputatie dat meerdere aanbeveling eigenlijk overbodig is. Dinsdag en Woensdag resp. 27 en 28 Aug. zullen eveneens door de Amsterdamsche Too- neelvereeniging bezet worden. Dan krijgen we twee opvoeringen van DreijerN „Eind- ixamen" Ten tijde van de première hiervan, noemde de pers 't de grootste tooneelgebeur- tenis van het seizoen. Dit stuk wordt keurig gespeeld. De Telegraaf schreef: Het is een avond van boeiend, gaaf en uitstekend too- neelspelen geworden En de Amsterdam sche Tooneelvereeniging maakte er een voor treffelijke opvoering van, zoowel wat spel als sfeer betreft. Handelsblad: Van Dalsum beeldt met meesterschap de schakeeringen in de ziel van deze door en door menschelijke leeraar uit. Hij heeft in dit stuk weer een zijner groote rollen gevonden. naar waarnemingen, verricht in den morgen n«rtrln,-rloflr 00 Atirrticfitc van Donderdag 22 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 772,8 m.M. te Happaranda. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 23 Augustus: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer behoudens geringe kans op onweer, warm. Weeroverzicht. Het mooie zomerweer houdt allerwege aan en de invloed der depressie reikt niet ver der dan tot Schotland en Ierland, waar het koeler werd en waar de lucht bewolkt is en lichte regens vielen. De hooge druk op het vasteland houdt stand, thans met het hoofd maximum in Zweden en de verbinding met het Oceaansche gebied van hoogen lucht druk. die gisteren verbroken dreigde te zullen worden, bleef bestaan. De depressie vertoont weer een dieper minimum ten Zuiden van IJsland; bij Valentia daalde de barometer tusschen 1 en 7 uur meer dan 8 m.M. Langs de Noorsche kust is het zeer warm, behoudens ver in het Noordwesten is het overal in het waarnemingsgebied prachtig zomerweer, met geleidelijk toenemende hitte. In het Westen blijft een geringe kans op onweersstoringen bestaan. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond te 8.45 uur licht op. HOOG- EN LAAOWATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoogwater Laagwater Dat. vm. nam. vm nam. 23 11.24 7.24 7.58 24 0.07 0.56 8.52 9.31 HOOO- EN LAAGWA1 ER TE EGMOND AAN ZEE. Hoogwater Laagwater Dat vm. nam. vm. mm. 23 11.21 7.12 7.46 24 0.04 0.53 8.40 9.19 Ver. Kath. Pers: Een storm van ap plaus toonde de groote erkenning van het publiek voor deze sterk gespeelde vertoo ning onder van Dalsum's regie. Dan volgen Donderdag en Vrijdag twee prachtige voorstellingen van het niet minder goed beoordeelde „Circus Knie", Zaterdag 31 Aug. „Vorstelijke Emigranten" en ten slotte op Zondag 1 Sept. de groote triomf-avond van Annie van Ees in de 498e opvoering van .Boefje". Op deze stukken hopen wij nog terug te komen. DE KUNSTSTAD WEER IN ALKMAAR. De kunststad van onzen stadgenoot, den ïeer H. Jansen, is vroeger wel eens hier ver toond en de vervaardiger heeft er daarna een succesvolle tournée door ons land meege maakt. Men herinert zich misschien nog dat ceurige miniatuurstadje huizen, kerken, een school, een toren, enz. Het is alles tot in onderdeelen natuurgetrouw nagebootst. En al die huisjes zijn verlicht en gemeubileerd. :lke winkel heeft zijn eigen etalage. Het is alles buitengewoon interessant, vooral wan neer de heer Jansen leven in zijn stadje brengt. Dan gaat er een electrische tram rij den, dan vaart er een bootje, waarvoor een bruggetje wordt opgehaald, dan oefenen vele ambachtslieden in hun werkplaatsen hun be- riif uit, dan luiden er zoo nu en dan kerk- clokjes enz. De heer Jansen heeft zijn huisjes van nieuwe verlichting voorzien en ze opnieuw gemeubileerd. Wie deze kunststad, waaraan de vervaar diger 3% jaar werkte, nog eens wil bewon deren vooral voor kinderen is dit interes sant brenge tijdens de kermis eens een be zoek aan de tuinzaal van de Harmonie, waar de heer Jansen zijn kunstproduct dan ten toongesteld heeft. Te Zlin in Tsjechoslowakije heeft dezer dagen een sportvliegtuig voor de commissie van proefneming, ingesteld door de Tsje chische regeering, proef gevlogen. Dit toe stel is vervaardigd in de bekende Bata's schoenfabrieken, welker leiders in de eersie E'laats dit vliegtuig willen gebruiken als ver- eersmiddel voor de eigen onderneming, die zooals men weet in vele landen ook hier te lande dochterondernemingen heeft. De resultaten van de eerste proefvluchten waren, naar men ons meldt, zeer bevredi gend. Het toestel kan snel stijgen en heeft een kruissnelheid van 120 tot 125 k.m. per uur. De maximumsnelheid bedraagt 150 k.m. per uur. De Zlin VII aldus luidt de naam van het nieuwe vliegtuig is een eendekker en is go- construeerd door den heer J. Lonek. De vleugels zijn, zooals bij de Douglas-vlig- tuigen, laag bevestigd. De cabine heeft een gewelfd glazen dak, waardoor de bestuurder een ruim uitzicht heeft. Het vliegtuig heeft dubbele besturing. Bestuurder en passagier of leerling zitten achter elkaar. Het vliegfuu; is zeer stevig geconstrueerd, zoodat er zelf»

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 4