Eerste lustrum Wieringermeerpolder. 8 1EFDE EH POLITIEK H| Provinciaal nieuws De toekomst. BEVERWIJK GROOTSCHERHER HEEMSKERK OUDKARSPEL Verhooging keurloon. (Van onzen eigen verslaggever.) (Vervolg.) Na het welkomstwoord van burgemeester Peters, dat wij in ons nummer van gister nog konden vermelden, was het woord aan den minister. Z. Exc. de Minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lith de Jeude was van oordeel, dat het ons past op dezen dag een terugblik te werpen op het verleden, ons rekenschap te geven van het heden en onze gedachten te laten gaan naar de toekomst. Jaren van in gespannen arbeid waren aan deze droogleg, ging voorafgegaan. Krachtens de wet van 27 Mei 1925 werd tot versnelde uitvoering van de afsluiting der Zuiderzee overgegaan en werd de droogmaking van de Wieringer- meer ter hand genomen. Spr. was van oordeel, dat de namen van de waterbouwkundigen Lely en Leemans in de analen der geschiedenis zullen vermeld blij ven, als de onvermoeide strijders voor het grootsche Zuiderzeeplan, aan wier vooruit ziende blik en volharding het nageslacht de 12de provincie van Nederland te danken heeft. De vijfjarige periode, zoo vervolgde hij, die thans achter ons ligt, heeft zich evenzeer ge kenmerkt door den noesten vlijt waarmede de drooggelegde gronden voor cultuur werden geschikt gemaakt en hoewel ook deze voorbe reidende arbeid nog geenszins beëindigd is. behoeft men toch slechts zijn blikken over den polder te laten varen, om de beteekenis te be seffen van hetgeen hier werd tot stand ge bracht. Hierna gaf spr. een opsomming van de be langrijkste gebeurtenissen in het ontwikke lingsproces van den polder, waarbij hij con stateerde, dat de genoemde feiten voor hen, die in de Wieringermeer leven en werken heel wat meer herinneringen zullen oproepen dan hij er heeft kunnen aanhalen. Als wij ons dan, zoo vervolgde spr., reken schap geven van hetgeen tot heden toe werd bereikt, dan stemt dit tot verheugenis, al zijn teleurstellingen dan ook niet uitgebleven. Wie zou meenen, dat het polderland een lui lekkerland is, kan zich hier komen overtuigen, dat men hier evenals elders slechts door on- vermoeiden arbeid het dagelijksch brood kan verdienen en dat voetstaps moet worden voortgeschreden, om den weg naar welvaart en geluk te banen. De landbouwers ondervinden ook hier den terugslag van de moeilijke tijden, die hun be drijven doormaken en het was spr. bekend, dat de neringdoenden nog geenszins reden hadden tot tevredenheid over den gang van zaken. Maar hoe kan het anders, de nieuwe polder is nog blootgesteld aan de onvermij delijke kinderziekten en als deze overwonnen worden, dan zal dit te danken zijn aan uw energie en toewijding. Als gij een krachtige gezonde samenleving weet te scheppen, dan zult ook gij in de analen der geschiedenis vermeld worden als de pioniers, die het nage slacht zal roemen voor hun ondernemings geest. Het is ons menschen niet gegeven de toe komst te ontsluieren, wij moeten ons bepalen tot datgene wat in het zeer nabije verschiet ligt. Wij zien dan dat steeds meer hectaren cultuurrijp en voor uitgifte geschikt worden, wij zien ook hoe steeds een grooter opper vlakte door drainage waardevoller wordt ge maakt en hoe steeds meer boerderijen voor groot en klein bedrijf verrijzen. Wij zien ook, dat een belangrijk wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam „de Wieringer meer'' bij de Tweede Kamer is ingediend als een voorbode van zelfstandig beheer en wij vlijen ons met de gedachte, dat binnen af- zienbaren tijd de gansche oppervlakte van 18000 hectare het beeld moge toonen van een krachtige gemeenschap en van een groote be drijvigheid. De landbouw maakt inderdaad zorgelijke tijden door en de vraag is gerezen, of de vooruitzichten wel landaanwinning op groote schaal rechtvaardigen; ik zal thans niet, zoo vervolgde spr., de vele redenen her halen die leiden tot het inzicht, dat men ook bij een ongunstige ontwikkeling der con junctuur dankbaar moet zijn, als men op eigen bodem in ruimere mate graan kan ver bouwen. Spr. verwees daarvoor naar tal van be schouwingen in woord en geschrift en naar de standpunten door hem ingenomen bij de beraadslagingen in de Tweede Kamer bij de begrooting '36 van het Zuiderzeefonds. De groote belangstelling voor de uitgifte van de gronden stelde z..j. de behoefte daar aan wel duidelijk m het licht. Geboortig uit het oudste gedeelte van on> land, de Betuwe, aldus besloot de minister zijn toespraak, heb ik het voorrecht het woord te richtten tot hen, die zich in het nieuwste gedeelte, de Wieringermeer hebben gevestigd; beide landstreken hebben gemeen, dat land bouw daar slechts kan gedijen als regen en zonneschijn, waarover een onzichtbare hand beschikt, ons te rechter tijd worden toebedeeld De weersgesteldheid was U tot dusverre gun stig, doch het kan verkeeren en dan vertrouw ,ki dat gij ook tegenslagen zooals den rechten boer betaamt, berustend zult aanvaarden. Ik hoop, dat zegen op uw arbeid zal mogen rus ten en ik wensch, dat uwe kinderen en kinds kinderen, komende polderdagen mogen vieren met opgewektheid naar uw voorbeeld. (Ap plaus.) De directeur van den Wieringerpolder, ir S. Smeding, die hierna het woord voerde, zei de, dat ondanks de slechte tijden er bij het al gemeen bestuur van den polder toch veel belangstelling was voor de eerste lustrum herdenking. Wij meenden feest te moeten vie ren, omdat wij dankbaar zijn, dat onzen nieu wen polder zich in een kort tijdsbestek reeds zoo voorspoedig heeft ontwikkeld. In onzen tijd van haast, snelheid en ruste- loozen arbeid is het zoo goed een oogenbük stil te staan en achter ons te zien, gelijk de wandelaar, op het steile pad moeizaam opge klommen, zich bij het bereiken van een mijl paal, een oogenblik rust gunt, om een blik achterwaarts te werpen. Overzien wij in ge dachten de vijf jaren, welke achter ons lig gen, dan is er veel, dat tot dankbaarheid stemt. Er is m deze jaren hard gewerkt, door allen die een taak te vervullen hadden, en met welk resultaat? Van een zand- en slik- woestijn, „woest en ledig", is een polder ge maakt, die de schoonste beloften inhoudt voor de toekomst. Velen hebben werk en een ar beidsveld gevonden en nog bevindt onze nieu we polder zich in z'n eerste ontwikkelings- phase. Van uit alle windstreken zijn arbei ders, zakenmenschen en ook reeds de eerste landbouwers naar hier gekomen en velen heb ben ervaren, dat niet allen zijn uitverkoren in deze samenleving te worden opgenomen. Wieringermeer-bewoners, gelijk de bewo ners van het oude land, beleeft ook gij moei lijke tijden. Beseft, dat gij op elkaar zijt aan gewezen maakt uw samenleving tot één, die de toets der critiek kan doorstaan. De om standigheden hebben U hier in een nieuwe wereld samengebracht. Weest verdraagzaam, helpt elkander de moeilijke tijdsomstandig heden het hoofd te bieden. Gij samen bepaalt den geest, die in dezen polder zal heerschen dat deze een goede moge zijn. Beseft, dat de boven U gestelde leiding niet zal nalaten uw samenleving tot een krachtige te maken Niet door het voeren van een slap en vrij gevig beheer, waarvan niets goeds is te ver wachten, maar wel zal worden getracht, de voorwaarden, waaronder ge werkt, zoodanig te doen zijn, dat de strijd om het bestaan met zoo goed mogelijke kansen van slagen zal kunnen worden gevoerd. Nog onlangs hebt ge kunnen beluisteren, hoe onze minister-president ons volk heeft opgewekt schouder aan schouder te staan en gedachtig aan het spreekwoord „eendracht maakt macht'', door samenwerking kracht te zoeken. Voor samenwerking is het noodig elkaar te kennen, waarvoor een feest als dit zoo gunstige voorwaarden biedt. En daarom viert feest, viert uw polderfeest en laat dit polderfeest telken jare weer de uiting zijn van uw streven uw samenleving steeds heenter te maken. Eenheid en samenwerking geven kracht, de kracht die gij behoeft om van uwen polder, onzen eersten Zuiderzeepolder, er een te maken, die in ons Nederland met eere wordt genoemd. (Applaus.) Met groote belangstelling volgde het steeds talrijker wordende publiek de wedstrijden met de rupstrekkers, een ongezien schouw spel, waarvoor ook de filmoperateurs en foto graven in volle actie waren. Met een buitengewone handigheid bestuur den de boeren de wonderlijke vredesgevaar- ten, die aan oorlogsmachines deden den ken, over het sportterrein, dat zich voor de manipulaties ook uitstekend leende. De Middenmeer levert op zoo'n buitenge wonen feestdag een prettige aanblik. Voor ons is dit wel het mooiste van de dorpen, die in het nieuwe land verrezen. Het sportpark, waarop de feestelijkheden georganiseerd werden, is midden in het dorp gelegen. In de felle zon, het was er buitengewoon warm, viel ons de zomerkleeding van de vrouwelijke polderbewoners op. Ook uit de aangrenzende polders waren velen gekomen om dê feestelijkheden rtfede 'e vieren. Het eerste lustrumfeest van den Wierin germeerpolder kan in alle opzichten ge slaagd worden genoemd. ZOET WATER VOOR HET VEE. Bij dezë aanhoudende droogte welke ook in niet geringe fflafê de graslanden teistert komen thans voor de veehouderij de gunsti ge gevolgen van de drooglegglflg der Zui derzee aan het licht. Voorheen waren de boeren gedwongen diepe kuilen te graven ter voorziening in de drinkwaterbehoeften der dieren welke het water dat indirect uit de Noordzee kwam en een sterk zoutgehalte had, niet drin ken konden. Thans is hierin door den af in den vorm van zoetwater dat nu in den pol der stroomt geen verbinding meer met boven genoemde zee heeft en een gunstig invloed op de beesten uitoefent. Tijdens eene stralende zomerdag ver schenen aan de Beverwijksche bloemen markt de eerstelingen van troschysanten. Naar we vernemen zal de vereeniging „Huisvlijt en Floralia haar jaarlijksche ten toonstelling houden op Zondag 8 Septem ber. De opening heeft des avonds te voren reeds plaats. Des Zondags worden er ver makelijkheden gehouden voor groot en klein terwijl op het G. S. V.-terrein een viertal voetbalwedstrijden gespeeld zullen worden. Des avonds is er prijsuitdeeling met als slot het traditioneele bal. Jiadiopc HÉERHUGOWAARD Polderbenoemingen. Bij enkele candidaatstelling zijn tot lid van het Polderbestuur gekozen: C. Poland (Heemraad) aftr. wegens ouder dom, K. Kruijler, A. Quant, P. Smit Jbz., Nic. de Wit, H. Stuijt, (hoofd-ingelanden) resp. voor de aftredenden P. Tromp (ben. tot Dijkgraaf) P. Wonder Pz. (bedankt) A. de Boer (overleden) en D. Schilder (leeft.). Herkozen als hoofdingeland werd G. Kooij Az. Openluchtnitvoering op Marquette. De V. V. V. heeft te Heemskerk op de buitenplaats „Marquette" een openlucht-uit voering gegeven van het Middeleeuwsch tooneelspel „Lanseloet en de Sanderijn" het welk als een uitbundig succes mocht geboekt worden. Voor eene dergelijke uitvoering is gëbleken dat het slot „Marquette" op den achter grond eenerzijds en de bosschrijke omge ving met de vijvers anderzijds zich daartoe uitmuntend leenen. Ruim 600 betalende bezoekers sloegen dit spel gade. Bij de op heden gehouden stemming voor een lid van het bestuur van de Banne Oudkarspel, periodiek aftredend de heer P. Eecen Pz. is deze weder herkozen. Vrijdag 23 Augustus. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.-8.— en 11.-12.- VARA. de AVRO van 12.4.en de VPRO/ AVRO van 8.—11.uur). 8.— Orgelspel C. Steyn. 8.30 Gr.pl. 10— VPRO-morgenwijding. 10.15 Deel. R. Numan. 10.35 Gr.pl. 11. Verv. deel. 11.20 en 12.—Gr.pl 12 30 Kovacs Lajos' orkest en gr. pl. 2.Voordr. L. de Leeuwe 2.20 Piano-spel L. Vel'eman. 2.40 Or.pl. 3 10 De Avro-Decibels o. 1 v. Eddy Meenk. 4.De Zonnekloppers olv. C Steyn. 5.Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 6.15 Deel. C Rijken. 6.30 De Flie refluiters olv. E. Walis 7.C. Schaake—Verkozen: Hoe Russische kinderen reageeren op een Holland- sche poppenkast. 7.20 Orgelspel J. Jong. 7.50 Ber., herh. SOS-ber 8 Lezing ds. J W. Samberg. 8.30 Uit het Kurhaus te ScheveningenResi dentie-orkest olv. O. Schuricht mmv. mevr. G. Stotijn—Molenaar, so praan en Jaap en Haakon Stotijn, hobo. (9.15 Dr. G. Knuttel: Rem- brandt en Vermeer). 10.15 H. W. M. J. Kits Nieuwenkamp: Hebben familiewapens ons iets te zeggen? 11Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30 12.— Gr.pl. HUIZEN, 301 M. (KRO-uitz.) 8.-9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30— 12 Voor zieken en ouden van da gen. 12.15 Gr.pl. 12.30 Schlager- muziek en gr.pl. 2.4.— Gr.pl. 4.15 Orkestconcert en gr.pl. 6.10 Lezing. 6.30 Gr.pl. 7.15 Causerie en gr.pl. 8.Ber. en schlagermu- ziek. 8.45 Gr.pl. 9.Solistencon cert. 9.30 Gr.pl. 9.45 Orkestconcert. 10.15 Concert. 10.30 Ber., vervolg concert. 11.15—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10.50 Morgenwijding. 11.05 Orgel spel R. New. 11.50 Het Trocadero- Cinema-orkest olv. A. v. Dam. 12.50 Het BBC-Variété-orkest o. 1. v. Kn Kelley. 1.35 Gi.pl. 2.20 J. Martin's orkest. 3.20 H. Darewski en zijn Band. 4 35 E. Colombc's orkest. 5 35 Het Casani-Club-orkest o. 1. v. Ch. Kunz. 6.20 Ber. 6.50 Gr.pl 7.20 BBC-Northern-orkest olv. Mc- Nair. 8.20 Het Serge Krish Septet. 9 „The Silver Spoon", comedie van H. Ege met muziek van E. An- sell. 10.Ber. 10.20 BBC-Symph.- concert olv. Sir Hcnry Wood. 10.55 Zang door Jo Vincent, sopraan en Viola-recital door W. Primrose 11.35—12.20 Sydney Kyte en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Gaillard. 3.20 en 7.50 Gr.pl 8.20 Zang. 8.55 Concert uit Vichy. 11.10 Dansmuziek. 11.20 Kamermuziek olv. Clergue. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 —2.20 Strijkorkest olv. Andersen. 3 50—5 50 L. Preil's orkest. 8.20 Blaasconcert, hobo en Eng. hoorn). 9_ Oude dansmuziek. 11.35 Piano-recital V. Fischer. 11.45— 12.20 Verv. orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkest- concert. 10.30 Folkloristisch con cert. 12.20 Concert mmv. orkest en solisten. 4.20 Kwartet. 5.20 Orkest- concert. 7.20 Het Omroepkwintet. 8 35 „Der Gott und die Bajadere", van Goethe. Muziek van Unger. 9,05 Concert uit Stuttgart olv. W. Stoffen. 11.20—12.20 Het Werag- kamerorkest olv. Hagestedt. ROME, 421 M- 9.— Amadei-con- eert. 9.40 Concert door dameskoor. 10 20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.l 12 20—2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmu ziek. 6.20 Or.pl. 6.35 Concert. 7.05 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Salon-orkest olv- Walpot. 9.05 Voordr. 9.20 Vervolg concert. 10.30—11.20 Dansmuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Klarinet-recital. 5.50 Harmonicamuziek. 6.20 en 6.50 Grpl. 7.35 Zang. 8 20 Voor oud strijders. 9.40 Zang. 10.Gr.pl. 10 30-11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 en 9.05 Zie Keulen. 10.20 Ber. 10.50 Omroepkoor olv. Gör- ner. 11.05 Scheepsweerber. 11.20— 12.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Keulen 8.8.40, D.sen- der 8.40—10.20, Keulen 10.20— 11.35, Lond. Reg. 11.35—12.20, Brussel Fr. 12.20—13.20, Brussel VI. 13.20-13.30, Brussel Fr. 13.30 —14.20, D.sender 14.20—16.20, Lond. Reg. 16.20-17.20, Keulen 17.20—18.35, Brussel VI. 18.35— 19.50, Parijs Radio 19.50—20.20, Droitwich 20.20—22.20, Brussel Fr. 22.20—23.20 en Keulen 23.20 —24.—. Lijn 4: Parijs R. 8 05—10.35, Droitwich 10.35—18.20, Brussel Fr. 18.20—18.50, Droitwich 18.50 —20.20, Lond. Reg. 20.20-22.20, Droitwich 22.20—24.—, Q MOOKH Bestuur Harddraverijvereeniging legt mandaat neer. Dinsdagavond werd in „De Keizers kroon" een buitengewone ledenvergadering gehouden van de harddraverijvereeniging „Hoorn en Omstreken", waarin namens het bestuur werd medegedeeld, dat men in ver band met het geringe medeleven der burge rij zulks in tegenstelling met Enkhuizen en Medemblik, waar bloeiende vereenigingen zijn en dientengevolge de minder roos kleurige financiën, voorstelde, dit jaar geen draverij te organiseeren, doch de geheven contributie aan te wenden tot dekking van het tekort. Het bestuur zou daarop per Jan. 1936 en- bloc zijn mandaat ter beschikking stellen van de algemeene vergadering. Dit voorstel gaf aanleiding tot zeer uit voerige en soms vrij heftige besprekingen, omdat bij enkelen de meening bleek voor te zitten, dat dit bedanken van het bestuur aan een ander motief zou zijn te wijten. In een onlangs gehouden bijeenkomst was n.1. critiek uitgeoefend op het feit, dat de heer Gras, secr.-penningmeester, wordt ge salarieerd en deze was toen boos wegge- loopen. Hierdoor meende men, dat de heer Gras het bestuur en-bloc tot heengaan had bewogen. Hoe het ook zij, in de vergadering kwam sterk de wenschelijkheid naar voren, de dra verij dit jaar toch doorgang te doen vinden. Het bestuur was hiertoe alleen bereid, zoo er een voldoende waarborgsam aanwezig was. Toen door de aanwezigen spontaan reeds voor ruim 200 werd geteekend en het pers pectief aanwezig bleek, dat dit bedrag nog aanmerkelijk zal worden verhoogd, zegde het bestuur toe, weer medewerking te zullen ver- leenen. De draverij werd bepaald op 11 September a.s., waarbij de hoofdprijs minstens f 250 zal zijn. Het waarborgfonds voor het vuur werk bleek reeds volteekend te zijn. Het bestuur bleef echter ondanks alles er is o m. steun toegezegd door een onlangs opgericht comité van actie volharden bij zijn besluit om in Januari en-bloc af te treden. LAMGEND1JK Nu in alle vijf aangesloten gemeenten de verordering op de heffing van keurloon in aangenomen, zal deze verhooging dus spoedig in werking kunnen treden. Inmid dels zijn al ongeveer acht maanden van het loopende jaar voorbij, zoodat de rekening van den keuringsdienst zeker niet slui tend zal zijn over 1935. Niettemin heeft men voor het volgend jaar dan nu de regeling compleet. Men vraagt zich echter thans af, wat de gevolgen van deze verhooging zullen zijn. Misschien is de rekening van den vleesch- keuringsdienst er kloppend door gekregen, maar zullen aanstonds de consumpenten 't niet moeten betalen, doordat de slagers een verhooging der vleeschprijzen invoeren? Dè meeningen waren hierover in de verschillen de gemeenteraden zeer verdeeld. Een gedeelte der raadsleden heeft zich te gen de verhooging der keurloonen verzet op JeuiUetm door WILLIAM LE QUEUX. mmmtrn 26) Greatorex dacht een oogenblik na voor hij antwoordde. „Het heeft geen zin daar om heen te pra ten. Als ze van plan zijn om dat te doen, dan kunnen zij dat doen. Zij zullen daar voor minderwaardige middelen gebruiken en wij zullen nooit in staat zijn er iets tegen te doen". „En mijn loopbaan zal verwoest zijn". Greatorex keek den jongen man vriende lijk aan. „Je loopbaan was niet verwoest toen wij je uit Vanina moesten terug roe pen en zal evenmin verwoest zijn als het zelfde zich herhaalt in Oostenrijk. In ieder geval niet zoolang ik eenigen invloed uitoefen aan het ministerie van Buitenlandsche za- ken". Gerald keek hem aan met een ongedul- digen blik in zijn oogen. „U bedoeltzei hij ademloos. „Dat ik in zoo'n geval jouw zaak tot de mijne zal maken. Als je ijver en bekwaam heid zulke onaangename gevolgen voor je hebben, zal ik er voor zorgen, dat je een standplaats krijgt in een land, waar je niet steeds bloot staat aan die intriges en waar je talenten tot hun recht komen". Gerald stamelde eenige dankbare woor den. Hij wist dat Greatorex steeds een vriend voor hem was geweest, maar hij kon niet vermoeden dat die vriendschap zoo hecht was. „Aan je vader heb ik mijn eerste bevorde ring te danken en dat wil ik aan zijn zoon goedmaken. En dat doe ik met het grootste genoegen, omdat ik, afgezien van mijn sym- Eathie voor je, moet erkennen, dat je de egaafdheden bezit om het ver te brengen". Hij stond op. „Wij hebben nu genoeg ge sproken; je bent herstellende en je mag niet te veel van je zelf vergen morgen verlaat ik Parijs. Tot weerziens en het beste". Nadat zijn bezoeker was vertrokken, leun de Gerald in een staat van aangename op gewondenheid in zijn kussens terug. Hij voelde zich innig gelukkig ondanks zijn ver moeidheid. Zijn aangebeden prinses had die lange en vermoeiende reis gemaakt om hem persoon lijk haar sympathie en haar dankbaarheid te betuigen. En, wat er ook mocht gebeu ren, hij was verzekerd van de gunst en de bescherming van den machtigen Oreatorex. Na dien dag nam zijn beterschap snel toe. Binnen een week was hij in staat naar En geland te gaan, waar hij een paar dagen wilde doorbrengen bij zijn familie, die niets wist van de gevaren, waaraan hij was bloot gesteld geweest. Alle berichten omtrent den aanslag waren zorgvuldig verborgen geble ven. Mademoiselle Victoria zag hem met leed wezen vertrekken. „Ik zal mijn patiënt mis sen", zei zij hem met een droeve glimlach, toen zij hem vaarwel zegde. „Wij zullen Ste- phanie en de anderen nauwlettend nagaan, doch ik vrees, dat wij nooit dien bandiet zullen viden, die je bijna naar de andere wereld zond". Hij bracht eenige aangename dagen door met zijn vader en zijn zuster. Ella Dane- court was treurig gestemd, want haar vader had den jongen officier, dien zij liefhad en dien zij hoopte te trouwen, de deur gewezen. Om haar te troosten vertelde Gerald haar van den dwang, die op de prinses werd uit geoefend om te trouwen met een man, dien zij niet liefhad. En de lieve Ella maakte de gevolgtrekking, dat meisjes in de hoogere standen het heel wat moeilijker hadden dan haar nederige zusters, die haar eigen nei gingen konden volgen. Van Londen ging hij rechtstreeks terug naar Weenen, een stad, waarvan hij nu een grooten afkeer had. Het was hem moeilijk om zich goed te houden, toen hij Tarangul toevallig ontmoette en deze hem vriende lijk groette en verwelkomde. „Vervloekte moordenaar", dacht hij in zicnzelven, toen hij met eenige vormelijke woorden antwoordde. „Indien hij niet be kend was met den aanslag op mijn leven, dan was hij toch zeker den aanlegger van den moord op Salcedo. Hij werd hartelijk verwelkomd door zijn vriend Graaf de Rober. De graaf was zeer goed van alles op de hocgte. Hij scheen nieuwtjes altijd eerder te hooren dan iemand anders. „1 let wordt hier levendig", zeide hij op vei trouwe, ijken toon, toen de beide mannen eenige dagen na Gerald's terugkomst op een avond bij elkaar zaten. „Loukoff is een paar dagen geleden uit Parijs hier aange komen en hii heeft voortdurend vertrouwe lijke gesprekken met Tarangul. Zij voeren zeker iets in het schild tegen onzen armen vriend Nicolaas". Gerald knikte. „De goede vrind van Frans Josef was niet voor niets in Weenen. Zij zijn bezig met de een of andere schurkerij, daarvan kunnen wij zeker zijn". „Ik heb nog ander nieuws", ging de fraaf na een korte pauze voort. „Prinses ita komt nog eens een bezoek brengen bij de aartshertogin. Zij hopen haar te dwin gen om prins Albert aan te nemen". „En dat zal hun nooit gelukken", riep Danecourt uit. De graaf was een oogenblik stil, daarna sprak hij zachtjes en bedaard: „In dat ge val, mijn vriend, zullen er ernstige moei lijkheden komen". HOOFDSTUK XVI. De beide mannen keken elkaar eenige oogenblikken zwijgend aan. Zij waren bei den geschoolde diplomaten en ofschoon zij nu voor het oogenblik gemeenschappelijke belangen hadden, beseften zij de noodzake lijkheid om zelfs in vertrouwelijke gesprek ken voorzichtig en terughoudend te zijn. „Natuurlijk kent gij de reden van mijn lange afwezigheid", begon Oerald. „Wij weten alles, mijn waarde", was het antwoord van den Franschman. Uw ge zantschap weet natuurlijk alles van het geen er in Parijs is gebeurd. Ons gezant schap kent ook alle bijzonderheden" Gerald glimlachte. „Natuurlijk van mijn oude vriendin Dolores Victoria, die ik bij uwe menschen heb aanbevolen, toen Sla- vonië te klein voor haar werd". De graaf gaf dit toe. „Oij hebt ons een schitterende vrouw aanbevolen", zei hij open hartig. „Haar ideeën zijn bewonderenswaar dig. U toont moed door hier terug te ko men", merkte hij daarna op. „U had toch gemakkelijk een andere standplaats kunnen krijgen". Er kwam een norschen trek op Dane- court's vriendelijk gelaat. „Ik zal het vol- houden, de Robin. Ik blijf hier een oog in het zeil houden, zoo lang dat mogelijk is. In Parijs hadden ze geen grooten kans om gesnapt te worden toen ze probeerden mij te vermoorden; ik geloof niet, dat ze het hier durven te wagen". De graaf lachtte. „Neen, dat zullen ze niet durven doen op hun eigen gebied, dat zou te veel in het oog loopen, hè? Maar vergeet niet, hun moraal is andefs dan de onze. Je moet naar midden-Italië gaan om hun gelijken te vinden". Gerald gaf geen antwoord op dat gezeg de, dat was ingegeven door bezorgdheid voor een man, die als een vriend beschouwd werd. Hij dacht op dat oogenblik aan de prinses, die hij wilde beschermen. Plotseling barstte hij hartstochtelijk uit. „En die groote, lompe os heeft de onbe schaamdheid mij welkom in Weenen te heeten, hoewel hij zeer goed weet, dat de bandiet, gehuurd door zijn ondergeschik ten, mij bijna naar de anaere wereld had geholpen! Het maakt mij ziek daaraan te denken". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8