Scheepsdrama op de Waal. Heitl Een Zomer-ontbijt. De waker in Uw huis! m i Voor kleine tuinen. Vreeselijke momenten.. Qetnemtecadm HEILOO Spoct m*?ï :v y v De f/esch de naam - 't etiket Dat valt nog te probeeren, Maar d'inhoud van een Perl f/esch Kan niemand imiteeren. DE ZENDTIJDREGELING OP 31 AUGUSTUS. Indien de V.A.R.A. op dezen dag zendtijd moet afstaan, krijgt ze dezen niet vergoed. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren, naar Het Volk meldt, aan de VARA meegedeeld dat een wijziging is aan gebracht in het Zendtijd-besluit, waardoor een omroepvereeniging, die niet wenscht mee te werken aan een programma, dat op 31 Augustus ter gelegenheid van den ver jaardag van de Koningin zou kunnen wor den samengesteld en die voor de uitzending van een dergelijk programma zendtijd af staat aan een andere omroepvereeniging dezen zendtijd niet op een anderen dag ver goed krijgt. Tevens is hierbij bepaald, dat de minister voor de samenstelling van een program, dat op 31 Augustus zal worden uitgezonden, aanwijzingen kan geven. BEPERKENDE BEPALINGEN VOOR ARBEID DOOR VROUWEN. Voorontwerp van wet bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig gemaakt. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt blijkens een brief van dien minister aan den voorzitter der Tweede Kamer een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt: ter verruiming van de werk gelegenheid voor mannelijke arbeiders eeni- ge beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten. PAARD UIT MILITAIREN TREIN GEVALLEN. Het dier ernstig gewond. Uit een militairen trein van Oldebroek naar Breda is Vrijdag bij de halte Vlasak kers in de buurt van Amersfoort een paard uit een wagon gevallen, doordat de deur te ver open stond. Met zeer ernstige wonden en veel bloedverlies werd het dier ruim twee uren later weggevoerd naar de ziekenstallen van de kazerne te Amersfoort. ONGELUK BIJ OVERLADEN VAN COKES. Twee arbeiders gewond. Gistermiddag is aan boord van een lich- terschip in de Voorhaven te Rotterdam een ongeluk gebeurd bij het overladen van cokes, in een ander schip. Bij het bevestigen van een seheerbalk is een arbeider met deze balk in het ruim gevallen. De arbeider kwam er met een paar lichte ontvellingen af, ech ter werden twee arbeiders, die in het ruim aan het werk waren, de 32-jarige A. W. Eikelenboom uit de Wandeloordstraat en de 22-jarige J. Mulder uit Bloemfonteinstraat door de balk getroffen. De G.G.D. heeft hen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht waar Eikelen boom met een ernstige hoofdwonde is opge nomen. De ander, die een minder ernstige hoofdwonde had opgeloopen, kon, na be handeld te zij-n, het ziekenhuis verlaten. BRUTALE INBRAAK TE BREDA. Bij bejaarde menschen. Naar eerst thans bekend wordt, is een de zer nachten ingebroken in de woning van den heer Trimbos, aan de Wilhelminastraat ie Breda. Deze inbraak is niet zoozeer belangrijk om den buit, die gemaakt werd, als om de zeldzame brutaliteit, waarmede de inbreker te werk is gegaan. Na zich door een raampje aan de achter zijde toegang te hebben verschaft, onder zocht de ongenoode gast alle vertrekken van de woning. Toen hij daar niets van zijn ga ding vond, is hij doorgedrongen tot de slaapkamer, waar het echtpaar T., beide reeds bejaarde menschen, lag te slapen. Van een nachtkastje werd het gouden horloge van den heer T. gestolen, alsmede uit een kast eenige sieraden van zijn echtge- noote. Bovendien heeft de inbreker uit de kleeding van den heer T. een beurs met in houd buit gemaakt. Daarna is hij verdwenen, zonder dat de heer en mevr. T. zijn wakker geworden. Deze ontdekten de inbraak eerst 's ochtends. INBRAAK TE WOERDEN. De inbrekers gebruiken ontplof bare stoffen en stelen 600 uit den brandkast. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Woerden een inbraak gepleegd in de melkfabriek Holland. De inbrekers hebben hierbij gebruik gemaakt van een nieuw mid del om de brandkast te forceeren. Er is n.1. een dynamietpatroon, of een of ander ontplofbare stof in het sleutelgat aange bracht, waardoor de brandkast uit elkaar is gesprongen. Er is een bedrak van 600 ontvreemd. De inbrekers zijn eerst op het dak ge klommen en zijn daar door een raam bin nengedrongen. Zij zijn per auto naar Woer den gekomen. Na door een weiland te zijn getrokken, zijn zij aan den achterkant van de fabriek binnengedrongen. Van de inbrekers, die ook per auto zijn ver trokken, ontbreekt elk spoor. Snijbloemen en hun behandeling. Het is voor bezitters van een tuin een waar genot wanneer ze uit eigen tuin bloe men kunnen snijden voor kamerversiering Dikwijls gebeurt het echter dat de afgesne-1 den bloemen mooier aan de plant waren dan in een vaasje, en in dat geval is het jam- mer om ze af te snijden. Lang alles is dan ook niet geschikt voor snijbloem. Snijbloe men behooren in het bezit te zijn van een stevigen en niet te korten steel. Sommige soorten geven we zelfs een voorbehandeling om dit te bevorderen. Zoo nijpen we uit de Dahlia's de bovenste 2 of 3 zijknoppen tij dig weg. De behouden knop ontwikkelt zich dan tot een groote bloem en heeft een ste vige stengel. Op dezelfde wijze handelen we met rozen, anjers en grootbloemige Chry santhemums. Ook is de duurzaamheid van de bloemen een zaak van beteekenis. Boven genoemde soorten zij vrij duurzaam en daarom als snijbloemen zeer aan te beve len. Zeer duurzaam is ook Gladiolus en daar deze bovendien voor het grootste gedeelte mooi van kleur zijn rangschikken we ze on der de beste snijbloemen. Goede soorten zijn verder: Lathyrus, leeuwenbekken, Coreopsis. Afrikanen, Violieren, Lelies enz. Van betee kenis is ook de tijd waarop we de bloenven snijden. Bij voorkeur snijden we geen bloe men op het midden van den dag, of wanneer ze nat zijn van de regen. De beste tijd voor het snijden van bloemen is des avonds. Ge durende den nacht worden ze dan diep in het water geplaatst. De snijwonden maken we vooral lang, daardoor kunnen de sten gels gemakkelijker het water opzuigen. Een gedeelte van het blad snijden we van de stengel af om te groote verdamping tegen te gaan. We plaatsen afgesneden bloemen nooit op den tocht of in volle zon. Eenigs- zins slappe bloemen plaatsen we daarente gen liefst in het donker in een afgesloten oele ruimte. In tegenstelling met andere soorten plaatsen we Lathyrus nooit diep in het water. Het is reeds voldoende wanneer de stengeltjes een paar c.M. in het water staandan blijven ze het langst mooi. De meeste bloemen snijden we wanneer ze nog gedeeltelijk in knopvorm zijn, b.v. rozen, Lelie's Gladiolus, Ir»; andere moeten liefst geheel volgroeid zijn voor we ze snijden, b.v. Dahlia's, Asters, Scabiosa, en vooral bij Lathyrus is dit het geval. Dikwijls voegt men bij voorkeur verschillende kleuren en soorten van bloemen bij elkaar. In t alge- zal een vaasvulling met één kleur beter vol doen. Men plaatse de bloemen ook in een passende omgeving. Twee booten mei elkaar in aan varings 5 personen te water van wie twee verdronken Gisteravond om half elf heeft op de rivier de Waal onder de gemeente Vuren een zeer ern stige aanvaring plaats gehad, die aan twee personen het leven heeft gekost. De Belgische motorboot „Al- bula", metende 53? ton, geladen met petroleum, die naar Duitschland ging, is in aanva ring gekomen met een 69 ton metende schuit, geladen met zand, genaamd „Nooitgedacht", die op weg was naar Leiden. De botsing was zóó hevig, dat het zandschip onmiddellijk zonk. De 5 personen, die zich aan boord bevonden en die allen aan dek waren, geraakten te water. De eigenares, Mej. Bruin, gedomicilieerd te Woerden en haar 7-jarig dochtertje verdron ken. De 3 andere opvarenden, de 16-jarige zoon en 2 knechts kon den gered worden. Nadere bizonderheden. Betreffende het ongeluk vernemen wij nader: De „Albula" hield in de nabijheid van Vuren den verkeerden wal en had hier voor de voorgeschreven signalen uitge hangen. Vlak bij Vuren ontmoette deze boot de „Nooitgedacht" die met 60 ton zand was geladen. Schipper de Bruin was niet aan boord, zijn knecht bestuur de het schip. Mede door het slechte zicht was een aanvaring onvermijdelijk, hoe wel de stuurman van de tankboot alle moeite deed om deze te voorkomen. De opvarenden vielen te water. De tankschipper wierp een boei uit, waaraan de vrouw, haar zoon en het dochtertje zich vastklampten. Door de sterke zuiging van het zinkende schip moesten de vrouw en het meisje losla ten. Ze verdwenen in de diepte en ver dronken jammerlijk De andere te water gevallenen konden gered worden door de Rivierbrigado uit Gorinchem en Tiel. Daar, waar het zandschip gezonken was, werden bakens uitgezet. Onmiddel lijk ging men dreggen naar de lijken. Tot op heden had dit nog geen resultaat. De geredden zijn ondergebracht in café „Ekelman" te Vuren. INRIJ VERBODEN Een roode cirkel met wit veld beteekent: gesloten voor alle ver keer in beide richtingen door Martine Wittop Koning. IV. In de warme maanden trekken in het alge meen de lichtere kostjes ons meer aan dan de flink verzadigde gerechten, waarvan we in den winter de voorkeur geven. Een ontbijt b.v. van warme havermoutpap heeft niet veel kans om 's zomers in den smaak te vallentenzij misschen bij kam- peerende jongelui, die over gebrek aan eet lust zelfs in dezen tijd van net jaar niet te klagen hebben! Ook het dagelijksch rantsoen aan boter hammen gaat minder graag naar binnen. Zullen we dus voor den „zomerdienst,, maar eens iets heel anders kiezen? Dan raad ik u in de eerste plaats aan, dagelijks een hoeveelheid karnemelk (per persoon ongeveer 3/4 L. weg te zetten op 'n doek bedekt vergiet met een emmertje of een groote kom er onder. lederen ochtend heeft zich a.h.w. automatisch in den doek eeij flin ke laag „hangop" afgezet, die, uitgeschept en tot een gelijke massa door elkaar geklopt, een smakelijk frisch hapje vormt, uiterst licht verteerbaar en toch zeer rijk aan voe dende bestanddeelen. Genuttigd met een beschuit en al of niet met wat basterdsuiker, komt dit ontbijt vast en zeker aan den verminderden eetlust tege moet. Laat ik hieraan toevoegen, dat het ge recht niet uitsluitend bij het ontbijt behoeft te worden gebruikt; wie het liever aan vaard als een frisch nagerecht bij het mid dagmaal, of wie er een lichten avondmaal tijd (vóór het naar bed gaan) van maken, zal er even goed de verdiensten er van er kennen. Naast de „hangop" verdient ook de „dik ke melk" een plaats in het zomer-ontbijt. Er zijn weinig gerechten, die zóó gemak kelijk bereid worden; we vullen eenvoudig één of twee dagen vóór het gebruik eenigszins afhankelijk van de heerschende temperatuur eenige diepe borden (één per persoon) met koude zoete melk en zet ten die op een niet te koele, maar vooral stofvrije plaats (bedekt b.v. met een dun doekje) tot de melk gestremd is tot een geel- eiachtige massa. De borden worden dan zóó gepresenteerd we strooien er wat suiker over, maar roeren er die vooral niet door; daardoor zou n.1. de vloeistof zich uit de gestremde massa afscheiden en de gladde g«elei zou ontaarden in onsmakelijke brokjes. Ook bij dikke" melk zal een beschuit (ook wel een paar lepels „corn-flakjes" of „rice-krispies") op prijs worden gesteld. In België verschijnt 's zomers een smakelijk melkproduct op de ontbijttafel, dat de Vla mingen „platte kaas" noemen en dat ook bij ons hier en daar bekend is onder den naam van „roomkaas" of van „kwark"; het is een soort extra dikke hangop, waarin echter niet de karnemelk, maar de zoete melk een hoofd rol speelt en die dus een grooter vetgehalte bezit. Heel geschikt kunnen we ze bereiden van melk, die bij ongeluk reeds uit zichzelf zuur geworden is. We laten die melk vooral op een frissche plaats, want melk neemt gemak kelijk bijsmaakjes aan! staan tot zich dikke brokken hebben gevormd; daarna gaan we op dezelfde wijze te werk als bij de daar even behandelde „hangop" en we laten dus het water uitlekken, om de dikke massa in dit geval dikker dan bij „hangop" in den doek te verzamelen. In België bestrijkt men met deze „platte kaas" ongesmeerde sneden bruin- of wit brood; we zouden ze echter ook kunnen pre senteeren met beschuit inplaats van brood. Of we er zooals bij „hangop" suiker bij gebruiken, hangt af van den persoonlijken smaak; een tikje zout er door geklopt met daarbij misschien wat fijngehalte groene tuin kruiden (peterselie, sjalotje, dragon) maakt er een smakelijk niet-zout boterhambelegsel van, terwijl een snuifje paprica (de bekende geurige, roode Hongaarsche peper) er nog iets meer pikants aan zal geven. Willem we „kwark" of „platte kaas" berei den zonder er zuur geworden melk voor be schikbaar te hebben, dan gaan we uit van b.v. 2L. zoete melk met 1 L. karnemelk. We verwarmen de zoete melk tot ze lauw is (ongeveer 30 gr. C.) voegen er dan de kar nemelk bij en houden het mengsel lauw hetzij in een teil met warm water, hetzij op een hoekje van het fornuis tot de melk flink is gestremd en de „wei" (het water achtige gedeelte) dus bovendrijft (na onge veer 1 uur). Daarop volgt dzn weer het toepassen van de „hangop"-methode, zoodat het water zoo volkomen mogelijk door uitlekken wordt ver wijderd. Een schaaltje van deze „kwark" op de ont bijttafel zal menigeen animeeren tot het ge bruik van de anders misschien versmade boterham des te zekerder, naarmate met de persoonlijke voorkeur wordt rekening ge houden en er dus behalve een schaaltje suiker ook wat gehakte tuinkruiden en een zout vaatje op tafel staan. SLAGROOM, met weinig werk, wat heerlijks voor 't gezin! De slagroom, luchtig opgeklopt, Tot pyramiden schuim. Ook bruikbaar voor de zwakste maag. Verdient een eerepluim! Op tafel, in een mooi figuur, Op soezen en op taart, Op vruchten en op confituur; is hij een feestdisch waard! Shelltox verdelgt motten, muggen, vliegenKortom alle ongedierte, de larven en eitjes incluis. Een kamerbeurt zonder Shelltox is slechts half werk. Haal een bus Shelltox bij Uw drogist! Heeft Moeder eens een flinke rest, Dan maakt ze voor daarna, Een fijne, groote schotel klaar, Van slagroom, vruchtensla! Ze weet dat het geen luxe is, En met een weinig werk, Verrast ze Vader en haar kroost, En maakt ze fiksch en sterk. C. J. OOMS—VINCKERS. Vrijdagavond vergaderde de raad der gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer Schuit Van Ged. Staten is goedkeuring van de begrooting 1935 ontvangen, eveneens van de suppletoire begrooting 1934. Voor doortrekking van de gasleiding langs een gedeelte van den Raadhuisweg werd door den directeur van de Lichtbedrij- ven te Alkmaar een garantieafname van 440 M3. per jaar gevraagd. B. en W. stelden voor de gevraagde garan tie te verleenen. De heer Kostelijk achtte de garantie van 220 M3. gas per perceel te hoog, maar ver- eenigde zich toch met het voorstel, wat zon der stemming werd aangenomen. Van den heer F. J. Jensch was inzake ondersteuning een adres ingekomen, wat B. en W. voor kennisgeving wilden aannemen, aannemen. De heer Greeuw geloofde niet, dat de in- ïoudingen op het werkverschaffingsloon juist waren. Er ontstond hierover een verwarde discussie, waarna eindelijk besloten werd de zaak nog eens m de werkloozen-commissie te bespreken. Het R.K. par. 'kerkbestuur verzocht gelden beschikbaar te stellen cm de speelplaats bij de R.K. Jongensschool te beharden, hetzij door het aanbrengen van tegels, hetzij met beton» of asphalt. B. en W. stelden voor de gevraagde mede werking te verleenen. De heer Kostelijk meende, dat de kosten te ïoog geraamd zijn en vertrouwde, dat de noodige zuinigheid betracht zal worden. E>e heer Keesman vroeg of het nemen van een beslissing in deze nog wel tot de com petentie van den ouden raad behoort. (Gelach). Hij wil gelijkertijd aandringen op voor ziening van de speelplaats van de openbare school. De voorzitter achtte voorziening nog niet zoo noodzakelijk. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen, waarbij de heer Greeuw nog vroeg, of het plein met beton of tegels ver- ïard zal worden. De voorzitter voelde meer voor beton, in verband met werkverruiming. Hierover zal echter nog nader een beslissing genomen worden. Aan den heer A. Kosters te Heemskerk werd met de stem van den heer Kostelijk tegen, omdat deze de koopsom te laag acht, een strook grond langs den Zeeweg verkocht tegen een bedrag van 2.50 per M2. Van Gedep. Staten is bericht binnengeko men dat naar het gevoelen van den minis ter de loonen van lijnwerkers en wegwer kers te hoog worden geacht en toetsing aan het plaatselijk loonpeil noodzakelijk wordt geacht. B. en W. hebben omtrent de loonen van ge lijksoortige werklieden in deze gemeente inlichtingen ingewonnen en zijn tot de con clusie gekomen dat de loonen der werklie den niet boven het plaatselijk loonpeil uit gaan. De meerderheid vroeg machtiging zulks aan Gedeputeerde Staten te berichten. Wethouder Obdam, als minderheid achtte een loonsverlaging van 15 billijk, daar alle werklieden in het vrije bedrijf reeds meer verlaging hebben gekregen. Hiermede schijnt, volgens spreker de meerderheid geen rekening te houden. De heer Keesom (s. d.) vroeg wethouder Obdam, waarom de vergelijking nu juist ge maakt moet worden met de lagere loonen en niet met de hoogere. De heer Greeuw (s. d.) meende dat de minister zich niet heeft te bemoeien met de loonen, die Heiloo aan haar werklieden 'be taalt. De heer Kostelijk stelde voor de loonen te verminderen met de destijds toegepaste ver hooging, gelijk aan den pensioen-aftrek. Dr. Barnhoorn wees op den uitdrukke- lijken wensch van den minister. Spreker is er heelemaal niet voor aan de loonen te tornen, maar hij vind een verlaging beslist niet overdreven, mede in verband met de verlagingen die ambtenaren e.a. hebben ge had. 8 Hij stelde voor aan Gedep. Staten te be richten dat wel eenige verlagingen zouden kunnen worden aangebracht en hen toe te zeggen een en ander bij de a.s. begrooting nader onder de loupe te nemen. Dit voorstel werd zonder stemming aan- Mr. C. A. dc Groot, die, door het bedanken van mr. Langeveld, als opvolger op de V.-B. lijst raadslid is geworden. genomen. De suppletoire begrooting 1935, betrek king hebbende op de nieuwe wegen naar het N.-H.-Kanaal en Egmond, wordt onveran derd vastgesteld. Het voorstel tot aangaan van een geldleening van f 125000, werd zonder stemming aangenomen. Een voorstel tot wijziging van de electri- citeits-verordening met betrekking tot erken ning van installateurs werd onveranderd aangenomen. De voorzitter sprak daarna den raad aan het einde van dit 4-jarig tijdperk toe. Hij bracht den leden dank voor alles wat zij in deze moeilijke tijden voor Heiloo heb ben gedaan. De zware taak is door allen met lust en ijver verricht en veel en belang rijk werk is door den raad verricht. In het bijzonder betrok hij in zijn dank wethouder Maas—Geesteranus, die 26 jaar lang de gemeente naar beste weten heeft ge diend en haar belangen behartigd. Ook tot den heer Vahl, die 18 jaar zit ting had, richtte hij een speciaal woord van dank. De vergadering werd hierna gesloten. M andelen. NATIONALE PROPAGANDA WANDELTOCHTEN. Een 30 K.M. tocht in Alkmaar. De Nederl. Unie voor de wandelsport, kortweg N.U.W. genaamd, houdt op 28 en 29 September a.s. wederom haar jaar- lijksche propagandamarechen over 30 K.M. In een zeer groot aantal plaatsen in Nederland zullen dien Zaterdag en Zon dag duizenden wandelaars starten, om na een marsch door mooie streken en langs goede wegen het speciale N.U.W. kruisje met lint in ontvangst nemen. Evenals vorig jaar wordt één van deze marsclien op Zondag 29 September van uit Alkmaar gehouden. De commissie, die door de N. U. W. is aangezocht tot het organiseeren daarvan za! voor een goed percours en goede or ganisatie zorg dragen en rekent op de deelname van de wandelaars in Alk maar en omgeving. De start heeft plaats om 11 uur precies en er kan geleopen worden in clubver band en als individueel deelnemer. Om in aanmerking te komen voor de N.U.W. plaquette moet een vereeniging met minstens 12 leden plus een leider (ster) deelnemen, die gezamenlijk den tocht volbrengen. Ongetwijfeld, zullen vele wandelaars uit Alkmaar starten. Zij kunnen er van verzekerd zijn dat de marsch prettig zal zijn en dat alles goed geregeld is. Men kome in groote getale op en wan- dele met groote opgewektheid, dan zal men een prachtige en gezonden sport middag hebben, ter propageering van de mooie en gezonde wandelsport, die lichaam en geest ten goede komen. Wandelaars wij rekenen op U. Bridge. EEN MERKWAARDIG DRIE-SANS-SPEL. Misschien zijn er onder de bridge- liefhebbers, die zich voor een bijzonder spel interesseeren. De kaarten waren ve.-deeld als volgt: S. A. V. 9 4 3 H. V. 6 R. KI. B 1 09753 S. H 10865 S. 7 2 H. B 10 R. A.V.9874 KI. H 8 4 H. A9 R. H B 10 6 5 3 2 KI. A V 2. Z. had gegeven en bood 1 ruiten. W. 1 harten. N. 1 sch. O pas. Z. 2 ruiten. W- 2 harten. N. 3 klaver. O. pas. Z. 3 sans en er werd verder rendgepast. W kwam uit met harten 5 en Z. maak te 4 sans, n.1. 2 hartenslagen, 6 klaver slagen en 2 schoppenslagen (door snijden op de vrouw) 3 sans zit er bij harteiniit- komst altijd in. W. zei na afloop: Was ik maar met schoppen uitgekomen, dan was de 3 sans nooit te maken. De kaar ten werden open op tafel gelegi en ia- der daad na lang redeneeren was men het er over eens dat W. gelijk had. Thans vragen wij aan de liefhebbers of W. gelijk had of niet. Men spel'- dus eerst éven de 3 sans met hartenuitkomst en onderzoeke dan of met het sterkste tegenspel van O.-W. de drie sans ook door Z gemaakt kan worden als W met schoppen uitkomt. Men mag van de ver onderstelling uitgaan dat Z. de kaart- ve.» deeling precies weet.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8