DAGBLAD VOOF ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mussolinie vertelt zijn meening aan Ward Price. ^Buitenland 137e Jaargong Ttaqeliiksdi Moreele, economische en militaire sancties. PERSSTEMMEN. Waf vandaag de aandacht trehÉ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15' regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Ho 20) Dit ..m-., be,t..t rit tw« bl.J„ Pi,«cl..,, c. KRAK. Dinsdag 27 Augustus 1935 HooMred.cu«: Tj. N. ADEMA. Mussolini heeft Zondag aan den be kenden bijzonderen correspondent van de Daily Mail, den journalist Ward Price, zijn meening gezegd over de kwestie der sancties en bovendien vermeldt Ward Price in zijn blad nog een aantal uitla tingen van Mussolini, die hij ten deele mondeling, ten deele zelfs schriftelijk van den Duce heeft ontvangen. Mussolini zeide: Wanneer te Genève mocht worden besloten tot sanct.es tegen over Italië, dan zal Italië direct uit den Vol- kenbond treden. Ondubbelzinnig moet wor den begrepen, dat iedere staat, die sancties tegenover Italië toepast, de gewapende vijandschap van Italië zal ontmoeten. Naar de correspondent hieromtrent op merkt, maakt Mussolini daarbij verschil tus- schen moreele, economische en militaire sancties. Een moreele sanctie, b.v in den vorm van een votum van afkeuring te Genève zou be antwoord worden met het uittreden uit den Volkenbond. Een blokkade van Italiaansche havens of de sluiting van het Suez-kanaal zou, volgens de woorden van Mussolini. met alle strijd krachten van Italië te land, te water en in de lucht worden weerstaan. Een sluiting van het Suez-kanaal zou hij beschouwen als een schending van het Verdrag van Versailles omdat het statuut van het kanaal in dit ver drag is opgenomen. De correspondent merkt hieromtrent op, dat sancties zouden moeten worden genomen met eenparigheid van stemmen, d w.z. met de goedkeuring van Frankrijk. Daarom heeft Ward Price Mussolini gevraagd, of deze alle geschilkwetises met Frankrijk (Tunis e.d) heeft geregeld in ruil voor een belofte van de Fransche regeering, Italië de vrije hand te laten in Oost-Afrika. Hierop heeft Mussolini schriftelijk geant woord: „Het is waar, dat bij de overeen komsten van 7 Januari alle meeningsver- schillen tusschen ons en Frankrijk zijn ge regeld". Mussolini verklaarde voorts: Mocht de Volkenbond zoo onbezonnen zijn een kolo niale veldtocht uit te breiden tot een alge- meenen Europeeschen oorlog, welke de deur ver zou openen voor iedere onbevredigde eer zucht in Europa of zelfs in de geheele we reld en die dezen keer niet millioenen, doch tientallen millioenen menschenlevens zou hosten, dan zou de Volkenbond daar de schuld van dragen. Met betrekking tot de houding van Italië tegenover de zitting van den Volkenbonds raad op 4 September zeide Mussolini: Ik zal een delegatie naar deze raads zitting zenden om de wereld het stand punt van Italië duidelijk uiteen te zetten Onze zaak zal worden ondersteund door documenten en fotografieën. Ik zal zelfs een kist met boeken stuTen, met inbe grip van een boek van Lady Simon waarin de barbaarsche gewoonten der slaven houdende Abessiniërs worden vermeld. (Mussolini bedoelt hier het hoek dat Lady Simon heeft geschreven over de slavernij). Wanneer de Volken- bondsraad dit bewijsmateriaal zal heb ben bestudeerd, zal ik den Volkenbond vragen of hij van zins is Italië op den zelfden voet te behandelen. De Europeesche naties moeten het voorbeeld der Ver. Staten volgen en Italië in vrede laten, opdat het zijn zen ding kan vervullen. De pacifisten zijn de ergste vijanden van den vrede, omdat zij, aldus Musso lini, een strijd, welke het beperkte karak ter van een koloniale expeditie heeft, welke tot doel heeft orde in een land te scheppen, waar nimmer orde heeft ge- heerscht, over de geheele wereld willen verbreiden. Italië zal niets doen om tweedracht In Europa te veroorzaken, doch ook ande ren moeten ditzelfde gevoel voor ver antwoordelijkheid toonen. Voor iemand over sancties spreekt, moet "h zich de eventueele gevolgen daarvan goed voor oogen houden. Italië heeft van Locarno af tot Stresa toe teveel bewijzen geleverd voor zijn wensch naar samenwerking tot verzekering van den vrede in Europa, dan dat het land ervan beschuldigd zou kunnen worden het lont in het kruitvat te willen ste ken. Mussolini hoopt, dat zijn woorden allen verstandigen Engelschen den toestand dui delijk zal maken. Hij wenschte hen eraan te herinneren, dat Italië steeds aan de zijde van het Britsche Rijk heeft gestaan en wel niet alleen in den wereldoorlog, doch ook in an dere tijden, toen de rest van de wereld zich tegenover Groot-Brittannië had gesteld. Op de vraag van den correspondent of de mogelijkheid van een wijziging van zijn hou ding bestaat, antwoordde Mussolini: Geen mogelijkheid, tenzij Abessinië toe geeft. Mussolini zeide voorts: De taak van de kolonisatie en civiliseering van Abessinië zal het Italiaansche volk gedurende min stens 50 jaren bezig houden. Zoodra men ons toestaat ons te wijden aan deze ontzag gelijke onderneming, zullen wij kameraden en niet-tegenstanders zijn van het Britsche rijk, verbonden door wederzijdsch respect voor de wederzijdsche belangen. Mussolini stond op het standpunt, dat de Britsche re geering de bijzondere rechten van Italië in Abessinië reeds heeft erkend door verdragen, en dat pas halt moet worden geroepen, wan neer Italië op een of andere wijze de Brit sche belangen bedreigt. Over de vroeger politiek van Italië in Oost-Afrika zeide Mussolini: Dertien jaar lang heeft Italië zich tegenover Abessinië voortdurend vriendschappelijk betoond. Wij hebben den Abessijnen na de onderteekening van het Verdrag van 1928 zelfs een groote hoeveelheid moderne wapenen geschonken. Eenige dezer wapenen, die thans tegen onze soldaten in Afrika zullen worden gebruikt, zullen uit Italië afkomstig zijn. Het betreft Mauser-geweren, machine-geweren en één millioenen patronen, die ik Abessinië als ge schenk heb gezonden. Zou ik dat alles hebben gedaan, wanneer ik vijandige bedoelingen tegenover Abessinië zou hebben gehad? Vervolgens sprak Mussolini over de be kende motieven van zijn politiek: de overbe volking van Italië, de onvruchtbaarheid van Lybië en de voortreffelijkheden van Abessi nië. Hij zeide: De ontsluiting der rijkdom men van Abessinië zal Italië en de geheele wereld ten goede komen. De tijd is mis schien gekomen, de kwestie der koloniën met alle aangelegeenheden, welke er verband mede houden, ter sprake te brengen. Dit zou allen beschaafden staten tot voordeel strek ken en in het bijzonder die beroofd zijn van hun aandeel aan de schatten der wereld. Zoodra Abessinië evenwel voor de Italiaan sche kolonisatie zal zijn geopend, zullen de koloniale aspiraties van Abessinië vervuld zijn. De financieele positie van Italië. De financieele toestand van Italië geeft Mussolini, naar hij verklaarde geen aanlei ding tot ongerustheid. Het Italiaansche volk heeft een zoodanig bewijs gegeven van zelf opoffering, dat zijn vastberaden wil voor alle eventueel noodige verdere financieele offers buiten kijf is. De kwestie of Italië door zijn Abessijnsche veldtocht niet zal worden gedwongen de rol op te geven, welke het land tot nu toe in midden-Europa heeft ge speeld, beantwoordde Mussolini met te rele- reeren aan de 500.000 man, die thans bij Bolzano manoeuvres houden. Mussolini zei de nog: We kunnen thans niet meer terug. De 200.000 Italiaansche geweren in Oost- Afrika zouden vanzelf afgaan. Ward Price zegt, dat Mussolini den dringenden persoon lijken wensch heeft uitgesproken, dat dit in terview in de „Daily Mail" zal worden gepu bliceerd als een gezaghebbende uiteenzetting van zijn meening. Fransche persstemmen. De verklaringen, die Mussolini heeft afge legd tegenover den correspondent van de „Daily Mail", trekken te Parijs ten zeerste den aandacht. De „Temps" zou de bespreking van even tueele sancties het liefst uitgesteld zien tot later, wanneer werkelijk het geval van een aanval zich mocht hebben voorgedaan. De Engelsche regeering, aldus het blad, zal ze ker niet op eigen houtje optreden, aangezien zij de procedure van Geneve tot het einde toe wil volgen. Aangezien Londen vastbeslo ten is zich te houden aan de gemeenschappe lijke verplichtingen van het Volkenbonds- handvest, hetgeen men moet prijzen, zal het zeker niet de fout begaan zich alleen en vrijwillig in een avontuur te begeven, dat zou kunnen leiden tot de ernstigste interna tionale verwikkelingen. Men moet er overi gens aan denken, dat zij, die met zoo groo- ten nadruk sancties eischen tegen Halië, vroe ger juist met nadruk tegen sancties geweest zijn tegenover Duitschland. Italië heeft zich thans volkomen vastgelegd en men moet daarom een basis zoeken voor een vergelijk als oplosing, dat zijn essentieele veiligheids- en expansie-eischen in Oost-Afrika bevredi gen zal. Dat is in het kader van een vreedza me regeling en met principieel behoud van de Abessinische onafhankelijkheid niet moge lijk. Maar in verband met de internationale stemming mag men geen tijd meer verliezen en geen fouten meer begaan, wanneer men wil, dat de Volkenbond consciëntieus zijn taak zal vervuilen. Het „Journal des Debats" betreurt het, dat de Italiaansche regeering niet besloten heeft tot het betreden van den langzamen, maar misschien veiligeren weg der vreedzame pe netratie. Thans echter moet men over enkele weken het uitbreken van den Italiaansch- Abessinischen oorlog verwachten. Het zou ongehoord zijn, wanneer men bij deze gele genheid een oorlog zou doen ontstaan, die de geheele wereld in brand zou steken. De „Information" legt den nadruk op de passage in de verklaring van Mussolini, die betrekking heeft op de algemeene regeling van het koloniale vraagstuk. Overigens ge looft het blad, dat voor 4 Sept. geen eigen lijke aanvallen zullen geschieden Als moge lijk Fransch bemiddelingsvoorstel stelt het blad voor in Abessinië een soort Egyptisch, Tunesisch of Marokkaansch systeem moge lijk te maken, dat de plaatselijke gebruiken en tradities respecteert en Italië desondanks voldoening geeft. Mocht een zoodanig voor stel niet in goede aarde vallen, dan zou de ultima ratio moeten spreken. Dan echter moet men er naar streven de gevolgen daar van te localiseeren. Uitvoerig Italiaansch memoran dum voor a.s. Raadszitting. Van wei-ingelichte zijde wordt met zeker heid verklaard, dat ic de laatste dagen het definitieve besluit is gevallen, dat Italië voor de a.s. zitting van den Volkenbonds raad een uitvoerig memorandum zal indie nen. Dit memorandum zal aan de hand van talrijke bijlagen, origineeie documenten en foto's trachten te bewijzen, dat Abessinië zijn internationale verplichtingen niet is nageko men en derhalve niet meer als Volkenbonds lid kan worden beschouwd. De beschuldigin gen tegen Abessinië zullen tevens moeten af rekenen met de klachten, die Abessinië tegen Italië heeft ingediend. Naar verluidt zal Italië te Geneve betoo- gen, dat het onmogelijk is, Italië en Abes sinië uit volkenrechtelijke overweging als sta ten op gelijken voet te beschouwen. Daarom zal deze aanklacht tegelijkertijd een recht vaardiging zijn van het militaire optreden van Italië tegen Abessinië Het memorandum zal dan ook een lijvig document worden, aan welks samenstelling momenteel druk ge werkt wordt. De bijeenroeping van den Minis terraad. De bijeenroeping door Mussolini te gen Woensdag a.s. van den Italiaan- schen ministerraad te Bolzano heeft al gemeen groote verbazing en opzien ge wekt. Men neemt aan, dat Mussolini met zijn ministers, die allen voor de groote manoeuvres in het Noorden ver toeven, maatregelen wil bespreken, die in verband met den politieken toestand zeer urgent zijn. Voorzorgsmaatregelen te Addis Abeba. Lazaretten en lucht afweer. Naar aanleiding van de aankomst van nieuwe Italiaansche troepentransporten te Massaoea heeft men thans ook in Abessinië verschillende nieuwe voorzorgsmaatregelen voor het geval, dat de oorlog met Italië uit breekt. Gister is bevolen, dat te Addis Abeba verschillende nieuwe hospitalen en lazaret ten moeten worden ingericht, terwijl de vol gende week een groote luchtbeschermings oefening zal worden gehouden, waaraan de geheele Abessinische bevolking moet deel- nemen. In politieke kringen beoordeelt men de si tuatie vrij rustig. De bescherming van den spoorweg Dzjiboeti-Addis Abeba, die de eenige verbinding met de buitenwereld vormt, is het gesprek van den dag. De be richten, dat mannen en vrouwen in paniek Addis Abeba verlaten, zijn onjuist. Slechts Italiaansche onderdanen verlaten regelmatig met iederen trein Addis Abeba. Sedert gistermiddag geeft de Bank van Abessinië geen deviezen meer af. Deze maat regel heeft in commercieele kringen, die bij na uitsluitend uit buitenlanders bestaan, on gerustheid gewekt, aangezien daardoor ook de invoer gevaar dreigt te loopen. Naar ver luidt is het deviezenverbod echter als tijde- lijken maatregel bedoeld. Een persgesDrek met de Keizerin van Abessiriê. De vertegenwoordiger van Reuter te Addis Abeba heeft een persgesprek ge had met de keizerin van Abessinië, waarin zij o.a. verklaarde: „Zestien da gen lang heb ik gevast en hartgrondig om vrede voor Abessinië en voor de wereld gebeden. Ik zou een beroep wil len doen op de vrouwen der geheele wereld, om zich bij mijn gebed aan te sluiten. Wanneer ondanks onze pogin gen de vrede verstoord wordt, zal ik de eerste zijn, die mijn volk tegen de aanvallers zal aanvuren. He zal het pre cies zoo doen, als keizerin Taitoe het in haar tijd heeft gedaan". De in 1908 overleden keizerin Taitoe bevond zich tijdens den slag van Aboe- kir aan de zijde van haar man, keizer Menelik. Zij plaatste zich aan het hoofd van een groep vrouwen, die de soldaten op het slagveld volgden en aanvuurden. Gezantschapsbagage verzonden. Volgens mededeeling van den correspon dent van de Daily Telegraph te Addis Abe ba werden Maandag verscheidene kisten ba gage van het Italiaansche gezantschap per trein naar Dzjiboeti verzonden. Men legt dit uit als een eerste aanwijzing voor een a.s. terugroeping van de Italiaansche diploma tieke vertegenwoordiging. Volgens een Reuterbericht uit Aden zijn te Massoea 15 Indiërs, Britsche onderdanen, door de Italianen gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd zakenvrienden te Aden te legrafisch te hebben aangesoord geen ver dere artikelen naar Massoea te zenden. DE ITALIAANSCHE MANOEUVRES IN ZUID-TIROL. Mussolini te Bolzano aange komen. Mussolini is gistermiddag te 12.10 uur te Bolzano aangekomen om de groote manoeu vres in Zuid-Tirol bi. te wonen. Ook de meeste Italiaansche ministers hebben zich naar het manoeuvregebied begeven. Het bericht van zijn aankomst verspreidde zich in de ochtenduren en allerwege haastte men zich, de stad te versieren. Huizen, lan taarn en hoornen werden getooid met groen- wit-roode vlaggen en op vele plaatsen wer den portretten van Koning Victor Emanuel aangebracht. Op vele plaatsen ziet men ook leuzen en opschriften, o.a. „Aan den Bren- ner staat gansch Italië met zijn levenden en met zijn dooden", In Afrika is plaats en ruimte voor allen", en „Wij hebben oude re keningen te vereffenen' Mussolini reed staande in zijn auto van het station naar de Piazza Vittorio Ema nuel, de vroegere Walther Platz, waar de hoogste autoriteiten en partij-functionarissen aanwezig waren. Hoewel sommigen een kor te toespraak van den Duce hadden ver wacht, reed hij slechts in zijn auto het plein rond en begaf zich direct naar het regee- ringsgebouw, waar hij gedurende zijn ver blijf te Bolzano zijn intrek neemt. Naar verluidt, zal morgenavond onder zijn leiding een kabinetszitting plaats vinden. Het verloop der oefeningen. Maandagavond boden de manoeuvres een tamelijk rustig schouwspel. De successen, die de vanuit het Zuiden aanvallende partij Zondag had weten te behalen, vooral op den Westelijken vleugel door het bij verrassing doen optreden van gemotoriseerde cavalle- rie en door gebruik te maken van nieuwe me talen bruggen in plaats van die, welke, ver ondersteld werd door de terugtrekkende Roode troepen vernield waren, zijn door de Blauwe partij nog verder uitgebuit en verze kerd door het naar voren brengen van het frent en het veroveren van enkele belang rijke punten. Daarbij werd in de nabijheid van Nanno, in het centrum van de Blauwe Partij voor den eersten keer de nieuwe gemotoriseerde divisie in den strijd gebracht. De divisie was in een nachtelijken marsch uit Trentino op gerukt. De tegenstand van de Roode Partij is op vallend sterk en men mag wel aannemen, dat de leiding der manoeuvres Dinsdag, dat is dus den dag, dat Mussolini op het ter rein der manoeuvres zal verschijnen, daaruit beslissende gevolgtrekkingen zal maken. Mussolini zal Dinsdagmorgen vroeg met Engelsche en Fransche persvertegenwoordi gers, Woensdag met de Duitsche en overige vertegenwoordigers der pers het manoeuvre terrein in oogenschouw nemen. INCIDENT Bil MANOEUVRES IN PENNSYLVANIA. Bij de manoeuvres van het derde leger corps, die in Pennsylvaria hebben plaat ge- gehad, heeft zich een incident voorgedaan. Uit een vliegtuig, dat wel de kleuren, maar piet de teekens der Amerikaansche leger vliegtuigen droeg, werden over het kamp pamfletten uitgewogen, welker inhoud com munistisch getint was. Het Abossinisch-Italiaansch con flict (Dag. Overzicht). De buitenlandsche politiek van Dantzig. (Buitenland). De overstroomingen in China; of- ficieele gegevens. (Buitenland). Treinbotsing te Amsterdam. (Bin nenland.) Drie gewonden bij relletjes in den Jordaan te Amsterdam. (Binnen land.) Bij rioleringswerken te Beegden (L.) drie arbeiders bedolven; één ernstig gewond. (Binnenland.) Felle brand in Warmenhuieen. (Stad en Omgeving). (Zie verder eventueel laatste berichten.) RECHTS-NATIONALE BEWEGING TEGEN JODEN EN BOLSJEWISME. De „Liga voor nationaal-Christelijfce Ver dediging" in Roemenië, de rechts nationale partij van prof. Cuza, heeft te Kisjinef een gewestelijk congres voor Bessarabie gehou den. Delegaties uit verschillende andere dee- len van Roemenië woonden het congres bij en de politie had uitgebreide veiligheidsmaat regelen genomen. Prof. Cuza las een congresresolutie voor, waarin o.a. geëischt werd, dat aan de vesti ging van Joden in Bessarabie een einde zou worden gemaakt en dat in Joodsch bezit zijn de landerijen en bosschen onteigend zouden worden en voor nationale doeleinden ge bruikt. Verder eischte de resolutie, dat alle com munistische en anti-fascistisceh bewegingen ontbonden zouden worden en dat Roemenië feen militair steunverleeningspact met de ovjet-Unie zou sluiten, aangezien daar door de Roemeensche staat, de nationale dynastie en in het bijzonder Bessarabie ge vaar liepen. Aan het einde van het congres werd een huldigingstelegram aan den koning gezonden, met het verzoek, het bondgenoot schap met Sovjet-Rusland te verhinderen. Correspondent van den „Voelki- scher Beobachter" te Boekarest uitgewezen. De correspondent van den „Voelkischer Beobachter" te Boekarest, die te Kisjenef het congres van de Liga voor nationaal-Christe- lijke Verdediging wilde bijwonen, Friedrich Weber, is op weg naar de vergadering gear resteerd en over de Hongaarsche grens geze*, zonder dat hij zich op doorreis te Boekarest naar zijn woning mocht begeven. DE GROOTE PRAIRIEBRAND IN ARGENTINIË. Nog steeds het vuur niet ge- bluscht. De groote prairiebrand in de Argentijn- sche provincie woedt onverminderd voort, temeer daar hij door een krachtigen wind voortdurend wordt aangewakkerd. De vonkenregen doet den brand steeds weer overslaan. De provinciale regeering heeft uitgebreide maatregelen voorbereid voor honderden families, die dakloos zijn geworden en al hun have hebben verloren, GEVAARLIJK SPEL. Een drietal knapen te New 0rlean6 was gisteren „bandietje" aan het spelen, waai bij zij gebruik maakten van een revolver, die bun in hanaen gekomen was. Terwijl twee „bandieten" een over val pleegden op den voorbijkomenden illionnair" ging plotseling de revolver af, waardoor de ongelukkige knaap in het voorhoofd getroffen werd. Hij was op slag dood. Naar de autoriteiten later mededeelden, moet hier gesproken wor de van een tragisch ongeluk, zoodat ;gen de beide speelmakkers die het ongeluk onwillens veroorzaakten geen maatregelen zullen worden genomen. DEVIEZENSMOKKELAARS GEPAKT. Reeds eenigen tijd geleden hadden de autoriteiten te Keulen argwaan opgevat ten opzichte van een Nederlandsche autobus, waarmede, naar men vermoedde, deviezen gesmokkeld worden. In een der afgeloopen nachten nu wer den aan de grens posten opgesteld. De autobus werd aangehouden en aan 'n nauwkeurig onderzoek onderworpen. In de bekleeding van de autobus vond men inder daad guldens- en markenbedragen, die over de grens hadden moeten worden gesmok keld. Zes der inzittenden werden gearresteerd. De autobus werd in beslag genomen.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1