DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ma de zitting van den Italiaanschen kabinetsraad. ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- estdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENT IENJ Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 205 P» °°mmer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Zaterdag 31 Augustus 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137» Jaargang DxiQetijktch OiKczicht Perscommentaren van de Times en van de Fransche biaden. - Engelsche troepen naar Malta. Enquête van den Volkenbond? 10.000 Italianen in twee dagen door Suez-kanaal. Engelsche troepen naar Malta. Scherpe perspolemiek tegen de „Times". Berichtgeving uit Italiaansche koloniën onder censuur. De stemming in Abessinië. Abessinië sluit overeenkomsten met Engeland en Amerika. Strenge geheimhouding. De bijzonderen correspondent van de News Chronicle te Addis Abeba meldt, dat te Addis Abeba voorloopig een strenge geheimhouding in acht wordt genomen met betrekking tot de door de regeering van Abessinië aan een Britsch- Amerikaansche belangengemeenschap verleende concessie voor de exploitatie van de minerale en petroleumbronnen yan Abessinië, doch dat men verwacht, H. M. Koningin Wilhelmina viert heden haar 55sten verjaardag. Wall vandaag da aandacht trekt,,. SENSATIEZUCHT IN AMERIKA. NIEUWE DOODVONNISSEN IN ALBANIË. IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. MENSCHEN BIJ BRAND IN EEN HOOIMIJT OMGEKOMEN. ALKMAARSCHE COURANT De aandacht van de Londeneche pers je geconcentreerd op den dood van Koningin Astrid en op de verloving van den Hertog van Gloucester. Dit maakt, dat het Italiaansch-Abessinische geschil wat op den achtergrond is gekomen. Al leen de „Times", bespreekt deze kwestie in een hoofdartikel, dat begint met een résumé van het communiqué van Bol- zano. Het blad zegt onder meer: De verkla ring bevordert niet de zaak van den vrede. Dat heeft ook niemand verwacht. Zij verduidelijkt ten minste eenigézins de situatie, voor welke de Volkenbonds raad zich geplaatst zal zien Mussolini wil een oorlog. Het zou nauwelijks un fair zijn te beweren, dat Mussolini te leurgesteld zou zijn indien hij zijn be doelingen in Abessynië zonder oorlog sou kunnen bereiken. Tenslotte heeft hij skh bereid verklaard zijn zaak te Geneve ter sprake te brengen, opdat de Hheele wereld deze Jn haar rauwe wer kelijkheid zou kunnen waardeeren." De Volkenbond zal den plicht hebben te be slissen over de aanspraken van Italië en Abessynié. Dit is het belangrijkste en de «erstephase voor de vreedzame oplos sing van ieder internationaal geschil. De in de resolutie van Bolzano ver oordeelde toepassing van sancties tegen der. aanvaller ie de volgende phase. Het Volkenbondsstatuut keurt sancties goed tegen aanvallers en het is natuurlijk on mogelijk te verwachten, dat door dé ver klaring van Mussolini, welke zich richt tegen sancties, de kwestie van hun op lossing zooveel nader zou worden ge bracht. Mussolini moet niet te veel vertrou wen in de steekhoudendheid van zijn bewijsmateriaal hebben, indien hij bij voorbaat aanneemt dat dit op zich zelf onvoorwaardelijk wordt verworpen. Geen enkele andere natie behoeft zich door het bericht, dat Italië bij voorbaat stappen heeft gedaan om de nadeelen ^af1 "Sancties van een oorlogs-karakter het hoofd te bieden" te laten weerhou den van de vervulling van haar eenvou dige plichten. Indien de kwestie van de"gelijke sancties aan de orde zal komen en practisch zal worden be schouwd. zullen zij door den Volkenbond collectief worden toegepast en niet op grond van de beslissing-en van een enkel and, ook al neemt een laud naar buiten 'g'ding op zich door het voorstel in ie dienen De Parijsche correspondent van de mes" heeft den indruk, dat de ver- aring van Bolzano de laatste hoop op n concessie van Mussolini heeft ver- Metigd. Volgens een bericht uit Alexandrië ?I»in de laatste 48 uren meer dan wtOOO Italiaan6che militairen op trans- l^jrtschepen het Suez-kanaal in Zuide- 'Jke richting gepasseerd, tweehonderd zieke militairen zijn op naar Italië te Port Said aange komen. Volgens een door Press Association verspreid officieel bericht behoort tot de roepenafdeeling, welke Dinsdag aan h°ord van het transportschip „Neuralia" an Southampton zal vertrekken ter versterking van de luchtafweer op Mal- Vh ook een afdeeling officieren en man schappen van de Koninklijke Mariniers an Portsmouth. Deze zullen in hoofd zaak worden belast met taken, waar zij bijzonder voor zijn opgeleid. Welke deze taken zijn, wordt officieel niet vermeld. „Daily Telegraph" meldt: Het vracht- 'P „Bellerophon", dat 9000 ton meet, s door het departement van oorlog ge- -arterd voor transportdoeleinden. Het chip bevindt zich thans in de haven an Portsmouth. Geschut en ander mate- iaal voor de versterking van de lucht- \\«er van Malta worden aan boord n 10naan. Infanteristen van de zeemacht h«i°ïj re<*€n art'lleristen zijn bezig met (j 'aden en rijen. Vrachtauto's rijden na '\e 6ta-d om het oorlogsmateriaal u« dokken te vervoeren. De offi cieren en manschappen van de vlieg velden van Gosport en Lee-on-So!«nt zijn, voorzoover ze met verlof waren te ruggeroepen. Alle verloven zijn ingetrok ken. Enquete-commissie van den Volkenbond? De Parijsche bladen zijn algemeen van meening, dat de besprekingen, welke Laval heeft gehad met de ambassadeurs van Groot- Brittannië en Italië niet in het minst hebben bijgedragen tot een overbrugging van de Ital iaanschEngelsche meeningsverschil len Pas van het onderhoud van Lavel met Eden, dat tegen Maandag is vastgesteld, verwacht men na de opheldering c| er de vooruitzich ten, welke bestaan voor een overbrugging van deze tegenstellingen Intusschen is men in politieke kringen in Parijs van meening, dat de Volkenbondsraad zou kunnen overgaan tot het klassieke mid del van een enquete-commissie, teneinde zich ten minste voorloopig uit de netelige situatie te redden. De „Matin", welk blad eveneens op dit standpunt staat, legt er den nadruk op, dat men in dit geval van Italië en Abessinië de verplichting moet eischen niet naar de wa penen te grijpen, zoo lang de enquete-com misie ter plaatse aan het werk is. Het blad wijst evenwel tegelijkertijd op de vastbera den houding van Italië en op de energieke afwijking van iederen sanctie-maatregel door Mussolini. Als antwoord op het zenden van Engel sche oorlogschepen naar het Suez-kanaal, aldus het blad, heeft de Duce reeds sterke zee- en luchtstrijdkrachten in de Middelland- sche Zee samen getrokken. Zestig Italiaan sche duikbooten hebben bevel ontvangen zich gereed te houden voorm anoeuvres, wel zich gereed te houden voor manoeuvres, wel van Sicilië, d.w.z. in de buurt van Malta. Bovendien zijn sterke luchtstrijdkrachten ge concentreerd in Zuid-Sicilië. Ook „Petit Parisien" acht het niet buiten gesloten, dat de Volkenbondsraad zijn toe vlucht neemt tot de benoeming van een en quete-commissie, welke ter plaatse de door baron Aloisi in zijn rapport vermelde be schuldigingen tegen Abessinië zou moeten onderzoeken. In dit geval zou dus artikel 15 toegepast worden en zou een langzame en ingewikkelde phase van het geschil worden ingegaan, waardoor het mogelijk zou worden de te Parijs mislukte besprekingen der drie mogendheden te hervatten. Indien Groot- Brittannië evenwel sancties eischt zal vol gens het blad, de geheele aangelegenheid bij voorbaat reeds een andere wending ne men, in het bijzonder wanneer de Italiaan- sche-Engelsche tegenstellingen in een open bare zitting tot uitdrukking zouden komen Uit de te Bolzano door Mussolini afgeleg de verklaring blijkt duidelijk dat Italië geen dwang en ook geen te harde beoordeel ir.tr van zijn maatregelen tegen Abessinië zal dulden. Het „Giornale d'Italia" bevat wederom een scherpe polemiek tegen de „Times", die dezer dagen beweerd haa, dat Mussolini den oorlog wil. Het Italiaansche blad antwoordt hierop, dat Mussolini slechts de veiligheid wenscht, die hem tot nog toe geen enkele formule heeft geboden en die na de langdu rige en bloedige ervaring van Italië thans definitief en duurzaam moet zijn. Naar aan leiding van de opmerking van het Engelsche blad, dat Mussolini weinig vertrouwen in de kracht van zijn motiveering schijnt te h o- ben, schrijft het „Giornale d'Italia", dat de Duce gedwongen is, weinig vertrouwen te hebben in eenige rechters, die de kracht van zijn motiveeringen willen aantasten. Het blad vraagt zich ironisch af, waarom de „diepe gerechtigheid en vredeszin", waarvan de En gelsche pers spreekt, in Engeland zóó sterk wordt gevoeld, dat het zich in ingrijpende sancties wil storten, wanneer het de kolonia le aangelegenheden van Italië betreft, terwijl dat nooit is geschied bij veel ondubbelzinni ger en ingrijpender Pact-schendingen. Ook de „Tribuna" gaat op het artikel van de „Times" in, en merkt op, dat het Italiaan sche volk tegenover de vijandige houding van de Engelsche pers zijn kalmte bewaart. Het wordt tijd, dat ook de „Times" inziet, dat de Abessinische onderneming niet alleen populair is in Italië, maar zelfs uiterst po pulair, omdat het Italiaansche volk daarin een levensrecht voor zich zelf en een univer seel belang ziet. De gouverneur van Italiaansch Somali- land heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij elke berichtgeving uit de Italiaansche kolo niën voortaan aan censuur onderworpen is. Elk bericht, dat hetzij per brief, telefonisch of telegrafisch wordt doorgegeven, moet te voren worden voorgelegd aan een onlangs ingesteld pers- en propaganda-bureau, dat de publicatie moet goedkeuren. Deze maatre gel heeft in de eerste plaats betrekking op ae door de Italiaansche correspondenten naar Italië gezonden berichten. Het schijnt nog niet vast te staan of hij echter ook geldt voor de buitenlandsche correspondenten. In een verslag over de in Abessinië heer- schende stemming schrijft Havas, dat in ver band met het gebrek aan munitie in militaire kringen aldaar eenige onrust heerscht. Men acht het van groot belang den strijd te verplaatsen naar de hoogvlakten. Aange zien de soldaten en de bevolking aan de hoogvlakten gewend zijn, kan daar veel mu nitie bespaard worden. Men hoopt in mili taire kringen, dat het nog lukken zal van buiten wapen- en munitieleveringen te krij gen. De generale staf zou waarschijnlijk ook tijdens den strijd in Addis Abeba blijven. Zeven radiostations zijn reeds in verschillen de deelen des lands opgericht om den gene- ralen staf draadloos berichten te doen toe komen van de frontsectoren. De correspondent van de Daily Tele graph in Abessinië seint, dat een buiten gewoon belangrijke commerciëele over eenkomst heden is onderteekend tus- schen de Abessinische regeering aan den eenen kant en Engelsch-Amerikaansche belangen aan den anderen kant. Ter uitvoering van dit bedrag zou een bedrag noodig zjjn vaa 10 millioen pond, dat hoofdzakelijk te New York bijeen zou worden gebracht. Het contract verleent aan F. W. Rickett van de corporatie tot exploitatie en ont wikkeling van Afrika de uitsluitende rechten op het ontginnen van olie, mine ralen en andere bodemrijkdommen in de helft van het Abessinische rijk voor den tijd van 75 jaar. Het contract maakt een intensieve ont wikkeling mogelijk met behulp van En- gelsch en Amerikaansch kapitaal, waar door Abessinië geheel zou kunnen wor den gemoderniseerd. De correspondent van genoemd blad seint verder, dat het ontginngswerk vrij wel onmiddellijk ter hand zal worden genomen. Geologen, boorders en ander ontginningspersoneel zullen binnenkort voor het onderzoek in het land arrivee- ren. De correspondent van de Daily Tele graph verneemt voorts nog, dat nog an dere onderhandelingen gaande zijn en reeds vorderingen hebben gemaakt, die van nog grooter belang voor Engeland zullen blijken te zijn en die betrekking hebben op de wateren van het Tanameer, 'de bronnen van de Blauwe Nijl, welke door een syndicaat zouden worden ge ëxploiteerd. Dit syndicaat zou een com binatie zijn, gevormd uit Abessinische, Soedaneesche en Egyptische belangen en met een kapitaal van omstreeks 10 mil lioen dat gezamelijk zou worden op gebracht. Men zal zich, nog steeds volgens de correspondent, voorstellen een dam 'e bouwen aan het einde van het meer me1 pompstations, zoodat men een regelma tige watervoorziening van de Blauwe Nijl en daarmede van Soedan en Egypte zou kunnen tot stand brengen en ook duizenden acres thans braak liggend land tot ontginning zou kunnen brengen. De Abessinische regeering zou van meening zijn, dat de gedane voorstellen een zeer bevredigende oplossing vormen van het probleem van het Tana-meer. dat vandaag een officieele verklaring zou worden gepubliceerd. Volgens het blad gaat het bij deze concessie om een bedrag van 4 millioen pond sterling. De leider van het concern W. Rickett heeft ongeveer 8 dagen te Addis Abeba vertoefd en in dezen tijd zouden de onderhandelingen dag en nacht in een van de regeeringsgebou- wen zijn gevoerd. Rickett is in den nacht op Vrijdag door een ambtenaar gewekt en per auto naar het paleis gereden, waarna in een slotbespreking met den keizer de handteekeningen bij het aan breken van den dag zijn geplaatst. Rickett is vervolgens direct via Dzji- boeti naar Londen gereisd. DE NIEUWE BISSCHOP VAN BERLIJN BEEEDIGD. De nieuwe bisschop van Berlijn, dr. Kon rad graaf von Preysing, is gistermiddag door den Pruisischen en rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, Kerrl in diens bureau beëedigd. De nieuwe bisschop richtte de volgende toespraak tot minister Kerrl: „Ik ben hier- heengekomen om den eed, die door het tus- schen de rijksregeering en den Heiligen Stoel afgesloten concordaat voorgeschreven is voor het aanvaarden van de bisschoppelijke func tie van het diocees Berlijn af te leggen. De eed eischt van mij de belofte van trouw aan het Duitscheh Rijk en aan het land Pruisen, eischt van mij de grondwettig gevormde regeering te eerbiedigen en door mijn geeste lijken te doen eerbiedigen en bij de plicht matige uitoefening van mijn functie te trach ten schade te voorkomen, welke tot Duitsche staaswezen zou kunnen bedreigen. Deze ver plichtingen, die ik bekrachtigen moet, vloqien voor mij als katholiek bisschop voort uit de zedelijke wet van mijn geloof. Ik bekrachtig ze uitdrukkelijk door mijn eed. Volgens de katholieke leer is de staat ge grondvest in het wezen van de mensdielijke natuur en moet derhalve als door God gewild door iederen katholiek erkend en bevestigd worden. De overheid bestuurt in Gods vo - macht en opdracht. Geen macht, buiten die van God en die welke bestaat is van God: „Door mij regeeren de koningin en verorde nen de wetgevers wat recht is." Hoe dieper :n priesters en volk het geloof aan God, den Heer der schepping, wortelt, hoe onverbreke- lijker zij hun verplichtingen zullen nakomen tegenover den staat en de staatsoverheid In de'ze geloofsovertuiging levend en mijn priesters en geloovigen sterkend, neem ik de verplichting, die voortvloeit uit den eed, op mï en wil haar nakomen in de plichtmatige zorg voor het welzijn en het belang van het Duitsche staatswezen. Ik verzoek U, mijnheer de rijksminister, mij thans den eed van trouw af te nemen". Rijksminister Kerrl antwoordde als volgt: „Van uw bereidwilligheid voor het aan vaarden van uw ambt als bisschop van het katholieke bisdom Berlijn den eed van trouw af te leggen heb ik als vertegenwoordiger van den Pruisischen minister-president gaar ne kennis genomen. Wanneer gij tot uitdruk king brengt, dat de plichten, die gij met uw eed bekrachtigt, diep in uw geloof gegrond vest zijn, weet ik het met uw erover eens te zijn, dat de nakoming van de hoogste taken slechts dan geschieden kan met de meest volledige overgave en uit ganscher hart, wanneer zij geschiedt met de overtuiging dat ons aardsche leven moreele doeleinden dient, die eeuwig en niet tijdelijk zijn. De in den eed afgelegde trouwgelofte, zooals dat bepaald is in het rijksconcordaat, moet op de meest plechtige wijze naar voren brengen en bekrachtigen, aat dusdanige hoogste ta ken hier aanvaard worden. Verwijst Uw functie als bisschop der katholieke kerk uwe werkzaamheid naar het gebied van de zielszorg, toch zijn de aan uw. Perscommentaren op den minis terraad van Italië. (Dag. Overzicht). Het overlijden van koningin Astrid; de rouw in Brussel. (Buitenland). Menschen in een hooimijt ver brand in een dorp bij Praag. (Bui tenland). Inval in een speelhol te Amster dam. (Binnenland). De moord te Wildervank opgehel derd. (Binnenland). Noodlottig auto-ongeluk bij 't Zand; twee dooden. (Stad en omgeving). De brandweer buiten den raad? (Artikelen). (Zte verder eventaeel laatste berichten.) geestelijke leiding toevertrouwde menschen tegelijkertijd Duitsche volksgenooten en burgers van den nationaal socialistischen staat. De betrekkingen die uit dit verband ontstaan behoeven, mogen en behooren niet met elkaar in tegenstelling te zijn. Wij wil len rustig toegeven, dat desondanks zekere wrijvingen in de verhouding tusschen staat en kerk op het oogenblik bestaan. Een onderzoek van de vraag, waardoor ai zijn ontstaan, is hier niet op zijn plaats, wel echter zou ik er den nadruk op willen leggen, dat ik juist daarin de taak zie van de verant woordelijke mannen in staat en kerk, deze wrijvingen door eerbiediging van weder- zijdsche overtuiging, door het vermijden van iedere onnoodige scherpte en door duidelijk begrijpen van de feitelijke omstandigheden te overwinnen. Wanneer gij, mijnheer de bis schop, met volkomen ontvankelijkheid voor de eischen van den tegenwoordig» tijd de trouw jegens den nieuwen staat en den Fuehrer en de eerbiediging voor zijn autori teit onder uwe pries.ers en uwe diocesanen hoedt, kunnen zij er verzekerd van zijn, dat de rijks- en staatsregeering iedere garantie op zich neemt voor de ongehinderde godsdienst uitoefening en volledig begrip toonen zal voor de kerkelijke behoeften. Uit een zooda nig door wederzijdsch begrip gedragen ge meenschappelijk optreden van staat en kerk moet voor de Duitsche volksgenooten rijke zegen voortspruiten. In deze hoop heeft de Pruisische regeering zich uwe benoeming gunstig gezind getoond. In verwachting hiervan heet ik U als bisschop van het katho lieke bisdom Berlijn welkom en wensch u voor uw ambt Gods -ijksten zegen toe. Thans neem ik U den plechtig» eed af." Nadat de bisschop den eed daarop afge legd had, had hij met den minister nog e» vrij langdurig onderhoud. Meer dan tweeduizend personen hadden vergunning gevraagd, de terechtstelling te mogen bijwonen van Alfred Lindsay, die gisteravond weg»s een dubbelen moord in de Sing-Sing-gevangenis van New-York is ter dood gebracht. Alle verzoeken werden echter afgewezra de terechtstelling werd slechts bijgewoond door de door de wet ver- eischte personen. Het Albaneesche Persagentschap deelt mede, dat vier opstandeling» ter aood zijn veroordeeld, 24 tot levenslange tuchthuis straf 11 tot 20 jaar tuchthuisstraf. Te Miami is een 11-jarig meisje levend verbrand, terwijl haar beide zusters zoo zware brandwonden opliepen, dat een harer in levensgevaar verkeert, tijdens een brand, die in haar slaapkamer was ontstaan. De vader van de meisjes begin n.J. bij zijn po gingen om de vlammen te doov» de tra gische vergissing e» hoeveelheid gasoline in het vuur uit te gieten, dat daardoor zoo fel aangewakkerd werd, dat bovenstaande noodlottige gevolgen niet meer verhinderd kond» worden. Te Hloeupotin bij Praag is gisteren em groote hooimijt afgebrand. Bij het doorzoe ken van het verbrande hooi vond men men- schenbeenderen, zoodat m» aanneemt, dat eenige menschen bij den brand zijn omgeko men. Er bestaan aanwijzingen, dat vijf men- schOT of meer person» zijn verbrand. Ge woonlijk sliep» 20—40 Slowaaksche scho» venbinders in de hooimijt. Het is reeds va ker voorgekom» dat bij dergelijke brand» mensch» om het leven zijn gekomen, doch aangezi» het bijna altijd zwervers zonder vaste woonplaats zijn, is hun aantal moeilijk vast te steil».

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1