DE DOOD VAN KONINGIN ASTRID. Voor 100 jaar. JUouiaciaai Tlieuws Dtacui Aan&od £uchtmaet 1Binnenland Het afscheid. De regeling van de uitvaart. BERGEN UMMEN DE ROEP VAN DE HEIDE. DE LUCHTRACE LOS ANGELES— CLEVELAND. VLIEGEN OP EIGEN KRACHT. SCHIPPER VERDRONKEN. HAZARDSPELERS GEKNIPT. Inval van de Amsterdamsche politie. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Actie van houders van loten 1869 tegen besluiten der ver gadering. BEIDE BEENEN AFGEREDEN. DEVENTER KRIJGT EEN NIEUW ZIEKENHUIS. WEER EEN ARRESTATIE TE OSS. EEN CARILLON ZONDER KLOKKEN. EGMOND AAN ZEE (Van onzen specialen verslaggever). België is in rouw over het tragische over lijden van de aangebeden Koningin.Over de hoofdstad hangt een sfeer van. verslagen heid, waarin ook de talrijke hier vertoeven de vreemdelingen deelen. De vele vlaggen, die ter eere van de Wereldtentoonstelling de stad een feestelijk aanzien gaven, zijn nu halfstok geheschen en vastgebonden. Ook zij rouwen over het groote verlies dat het land heeft getroffen. Vanmorgen ben ik getuige geweest van de ontroering, waarmede de stad het stof felijk overschot van de jonge Vorstin, ont vangen heeft. Bij het Noorderstation, waar van de gevel en de hal inderhaast van een rouwbekleeding voorzien waren, was er een enorme eerbiedige belangstelling. Een groo te menigte stond langs den weg geschaard dien de stoet zou volgen. Eenvoudig, zooals zij zelve was, is de overleden Koningin naar 't Paleis gebracht, waar de diep bedroefde Koning reeds eerder was aangekomen. Een rilling voer door de menigte, toen de kleine stoet, geëscorteerd door een compagnie cavalerie, voorbij trok. Een oud vrouwtje naast mij weende bitter en ook vele mannen blonk iets in het oog. „Arme vrouw" hoorde ik achter me fluis teren. „Arme kinderen". Het werd met een snik gezegd. Men eert in Koningin Astrid vooral de vrouw, die een moeder was voor de kinderen en op weg was door haar lieftallige bemin nelijkheid een moeder voor heel haar volk te worden. Van haar grooten eenvoud wordt in elk gesprek getuigd. De Brusselaars kenden haar als één der hunnen, die zich te midden der me nigte bewoog, en met haar kinderen zonder vertoond op straat wandelde. De kranten geven foto's van haar leven, waarbij speciale aandacht wordt geschon ken aan ae talrijke malen dat zij zich te midden van haar volk bewoog. De elkaar opvolgende edities der dagbladen worden gretig gekocht, de vele Nederlanders, die thans in Brussel zijn, lezen wat de Vlaam- sche bladen melden, en ook zij zijn onder den indruk van het droevig verscheiden eener Koningin, die in Nederland talrijke vrienden had. Het leven van alledag gaat ook in deze droevige omstandigheden zijn gang, maar er hangt een waas van weemoed over alles waar de zon nauwelijks doorheen kan dringen. Brussel rouwt. De hoofdstad heeft voor de laatste maal den intocht van haar Koningin gezien. Thans maakt zij zich gereed voor haar uit vaart Het stoffelijk overschot van Koningin Astrid is opgebaard in dezelfde zaal waar nog niet zoo heel lang geleden Koning Al- bert was neergelegd, voordat hij naar zijn laatste rustplaats in den Koninklijken graf- kelde te Laeken zou worden gebracht. Wel dra zal ook de jeugdige Koningin, zijn schoondochter, daarheen worden geleid öm te rusten temidden van net volk dat zij met groote genegenheid als de vreemdelinge uit het Noorden eens is tegemoet getreden, en dat haar met zijn innige wederliefde heeft beloond. De drukte bij he: paleis, die in de morgen uren reeds zeer groot was, heeft den gehee- len dag geduurd. De bevolking had behoefte in de omgeving van de overledene te blijven, als wilde zij haar zoo lang mogelijk in naar midden behouden. Om vier uur des middags werden de deu ren van het paleis geopend en werd gelegen heid gegeven langs de lijkbaar te defileeren, om een laatste afscheid te nemen van haar, die men noode missen kan. Een enorme menigte was op het trottoir opgesteld en ieder wachtte geduldig totdat de beurt aan hem was gekomen om de breede trappen van het fraaie paleis te bestijgen en zwijgend langs de beminde Doode te defi leeren. Ontroerend was ook deze eenvoudige cere monie waaraan niemand zonder diep ge schokt te zijn heeft deelgenomen. Het waren personen van allerlei rang en stand, die de zen droeven tocht maakten en na den eersten dag zullen er nog velen, zeer velen, volgen. Ik heb het défilé eenigen tijd mogen gadeslaan en was daarbij getuige van de bewijzen van de groote aanhankelijkheid, die algemeen jegens de Koninklijke familie hier wordt gevoeld. Het publiek betrad het paleis door de groote poort aan de rechterzijde en werd dan linksom geleid door de groote middenhal naar de statige eeretrap. Stilte heerschte alom; er werd geen woord gefluisterd, geen voetstap hoorde men op het witte tapijt. Op de eerste verdieping was de middenzaal als chapelle ardente ingericht. Het plafond is met zwarte doeken bespannen en op de vloer ligt een dik, zwart kleed, waarin witte bloe men gewerkt zijn. In het midden staat een groot zilveren kruis. De Koningin rust op een praalbed met een crucifix aan haar hooweinde. Rechts en links staan in een kring, afgewisseld met groene planten, eenige prachtige bloemstukken: rozen, dahlia's eri gladiolen. Dit alles wordt verlicht door kaarsen in groote-koperen kan delabers. In witte zijde is de overledene ge kleed; zij ligt daar in een serene rust met om haar heen de geur van eenige bouquetten viooltjes. Van haar teeder gelaat straalt een zachte glans uit. Het is van een aandoen lijke lieflijkheid, die niet verstoord wordt door het verband, dat om haar voor hoofd is gelegd. Zij schijnt te slapen in een gelukzaligheid, die met de beminnelijkheid van haar karakter in overeenstemming is. Om de baar staat een wacht van hooge officieren, die van tijd tot tijd wordt afgelost. De bezoekers stroomden in een langzamen optocht langs hun Koningin. Het eenige ge luid dat men hoorde, was het snikken der vrouwen, wie de aanblik der geliefde gestor vene te machtig was. Aller oogen vulden zich met tranen, de vrouwen knielden en de mannen maakten een diepe buiging als laatste groet. Voetje voor voetje schuifelde de file verder, vervuld van deernis en diep onder den indruk van een onzegbaar leed. Gisteravond Tegen den avond begon het in de stad te regenen, een druilerige regen, die de treurige sfeer nog scheen te accentueeren. Men liep zonder opgewektheid door de trieste straten en de voorbijgangers verdrongen zich alleen voor de talrijke rouwétalages, die in den loop van den dag overal in de stad waren inge richt. Vele winkels toonen het portret van Koningin Astrid, met rouwcrêpe en bloemen omgeven. De bioscopen kondigden speciale films aan met episoden uit het leven der ge storven Vorstin, zoo plotseling van haar man en haar kinderen weggerukt. Enkele theaters zijn nu reeds gesloten en alle bios copen zullen op Dinsdag, den dag der begra fenis, de deuren sluiten. Dien dag zai de wereldtentoonstelling pas om twee uur open gaan. Er was vandaag nog wel bezoek, maar er ontbrak de luidruchtige uitbundigheid, die de expositie op andere dagen kenmerkte. Alle paviljoens er. etablis sementen zijn geopend, doch er wordt ner gens muziek gemaakt, hetgeen een weldadige rust schept. Hier zoowel als in de stad was de stemming gedrukt. Vrijdag in den loop van den middag had aan het departement van binnenland- sohe zaken een vergadering plaats van de ambtenaren belast met de regeling van den rouwstoet, die Dinsdag pl.m. half elf het Koninklijk Paleis zal verlaten. De protoco- laire regeling zal ongeveer dezelfde zijn als bij de plechtige uitvaart van koning Albert anderhalf jaar geleden, met dien verstande nochtans, dat de oud-strijders en regimenten van Brussel's garnizoen voorbij de catafalk niet zullen defileeren. Zij zullen samen met de schoolkinderen van de stad Brussel op dei; doortocht van den stoet worden opgesteld. Alle oud-strijdersvereenigingen werden door de regeering in dit verband aangeschreven; het zijn ook het verbond van Vlaamsche oud strijders en de federatie van socialistische oud-strijders. Na den plechtigen lijkdienst, die door den kardinaal van Mechelen in de hoofdkerk van Brussel zal worden gecele breerd, zal het stoffelijk overschot van ko ningin Astrid met de staatsie lijkwagen, die bij de uitvaart van koning Leopold II en ko ningin Marie Hendrika diende, naar Laeken worden overgebracht, om aldaar in de koninklijke crypte onder de kerk, dicht bij de lijkkist van koning Albert, te worden bijgezet. Minister van Zeeland herdenkt de koningin. Zoowel voor den Vlaamschen als voor den Franschen draadloozen omroep heeft mi nisterpresident van Zeeland gisteravond het verscheiden van koningin Astrid in enkele treffende woorden herdacht. Hij herinnerde aan de onvergankelijke po pulariteit, gesmeed uit het edelste metaal, waarin de overleden koningin zich verheug de. Al haar daden kenmerkten zich door hartelijke toewijding. Hare karaktertrekken waren doortrokken van zachtheid,* teederheid en rechtschapenheid. Zij was een schoone moeder van drie schoone kinderen, die in het hiernamaals haar belooning zal ontvangen voor hetgeen zij op aarde heeft gewrocht. De minister-president wees voorts op den slag die den koning en zijn gezin heett ge troffen. Haar tot weerziens tot de drie kinde ren is een laatste groet geworden. Ook het Zweedsche koninklijk huis en het Zweedsche volk betrok spreker in zijn deelneming. De armen en zwakken van ons volk, zoo vervolgde hij, hebben een onherstelbaar ver lies geleden. Echte tranen zijn deze dagen van rouw gestort, tranen die de oogen schoon maken. Scharen wij ons in deze droeve dagen, be sloot de minister-president, evenals bij der. dood van koning Albert, dichter rond den koning en zijn beproefd gezin. Aan de over leden koningin zal geheel België, dat tiaar vaderland was geworden, een onvergankelijkt herinnering bewaren. gesteld met bijslag van overheidswege. De regeling geldt van 15 September tot en met 31 December 1935. De bijslag bedraagt 50 van het loon, dat boven het door den inspecteur van de werkverschaffing vastge stelde minimum-loonbedrag wordt uitbe taald. Deze 50 komt zeer waarschijnlijk voor 99 ten laste van het werkloosheids- subsidiefonds en voor 1 ten laste der ge meente. Door militaire auto aangereden. Vrijdagmorgen omstreeks 9 uur is zekere H. uit Egmond aan den Hoef, die aan den kant van den Heerenweg ondier Bergen naast zijn rijwiel met iemand stond te praten, door een militaire auto aangereden, tengevolge waarvan zijn rijwiel ernstig werd bescha digd; hijzelf kwam er heelhuids af. De be stuurder van de auto trok zich van 't geval niets aan en reed door. De politie heeft die zaak in handen. Afscheid van den heer Apeldoorn Maandag a.s. vergadert de oude raad voor 't iaatst onder vorzitterschap van den waarnemenden burgemeester, den heer Apel- dorn, die 19 jaar als raadslid, en 12 jaar als wethouder, gedurende welken tijd hij steeds als waarnemend burgemeester was aange wezen, de belangen der gemeente op zoo n verdienstelijke wijze heeft behartigd. Na afloop der vergadering, omstreeks half vijf, zullen de raadsleden en de ambte naren van den heer Apeldoorn afscheid nemen, en zullen zeker vele ingezetenen de behoefte gevoelen den scheidenden waarn burgemeester de hand te drukken. De vereen. „Koninginnedag" hield Vrij dag ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin, 's Morgens trok men door het dorp met het fanfarecorps en de jeugd, waar een aubade werd gebracht bij den burge meester. Deze hield een toespraak, waarna door mevr. Nieuwenhuisen en de burgemees ter der geleiders en jeugd werden getrac- teerd. Vervolgens trok men naar de pastorie, waar pastoor Wolff evenals het hoofd der gemeente hen toesprak. 's Middags hadden op den Kerkweg de kinderspelen plaats. Prijswinnaars waren de volgende: Jongensspelen. Blokjesrapen: Jan Weijers, C. Steeman, J. Keyzer, C. Groot. Vlagsteken: C. Meijer. H. Commanedur, P. Hollander. Hardloopen met hindernissen: J. Bakker, J. de Graaff, G. de Graaff. 3-been loopen (koppels van twee): D. Ver molen—W. Hoogeboom, M. Metselaar—G Weijers, H. Kuys en S. Koot. Tonnetje kruien: J. Morsch, N. Snel, B. Wokke. Plankje loopen: Dorus Groot, L. de Graaff, V. Winder. Tonnetje steken: P. van Kessel, S. Veeken, W. Mooij. Meisjesspelen. Vlaggetje steken: A. Comelisse, A. Riet veld, Coba van Veen. Ei op een lepel: Truus de Graaf, A. Licht hart, Th. Winder. Slof loopen: L. Glorie, Th. Keyzer. Ezeltje steken: Th. Scheltinga, Th. van Kessel, M. Groot. Ballen in kruiwagen rijden: J. Ligthart, L. Groot, L. Koot. Hardloopen met hindernissen: A. van Veen, S. Bakkum. Pop onthoofden (geblinddoekt): D. Hes, M. Groot, Tr. Pepping. Wedstrijd met versierde fietsen. Hiervan was veel wérk gemaakt en deze had groote belangstelling. De prijzen werden behaald: jongens: W. Mooij, P. Kraakman, C. Pepping, G. Min en A. Baars; voor de meisjes: A. Glorie, A. Winder, J. Krom en M. van Kessel. Er was groote deelname en niet minder be langstelling. De burgemeester, geestelijkheid en andere autoriteiten volgden met intense belangstelling de spelen, niet het minst die van het tonsteken, waar de deelnemers een douche kregen. te.r In het Vereenigingsgebqqw.werden de prij zen uitgereikt, waarna tractatie aan alle kin deren volgde. De 's avonds gehouden lampionoptocht had, als altijd, veel volk op de been gebracht. TE KOOP GEVR. fl. kachel, toonbank, kantoorbureau, schrijfmachine, stof zuiger. Brieven met prijs onder letteer M 6 bureau van dit blad OPRUIMING van een partij gebruikte DAMES-, HEEREN- en KINDERRIJ WIELEN. Spotprijzen. A. PLOMP, Oldenburglaan, Bergen. Partij gebruikte Boeken o.a. pracht exemplaren, tegen elk aannemelijk bod, moet beslist weg. Gemakskoffer met pot 2.50, Buffet 5, Tafel 3.50, 2 mooie Crapauds 15. DEKKER, Laat 182. Pracht DAMESRIJW. als nieuw 15, Burgers E. N. R. H. RIJW. 15.50, pracht H. RIJW. met remnaaf 14 en TE KOOP GEVRAAGD MOTORRIJWIEL voor de 6loop. NIEROP, Koningsweg 40. Prima Rijwielen 5 506.50 met Torpedonaven, «Racefiets 9.50, pracht Singernaaimachine 10, Singer trapm. 12.50, Pfaff 17.50, enz. Duitsche piano z. g. a. n. 75. DEKKER, Laat 182. Te koop aangeboden Duitsche kruis- snarige piano merk Joh. Hirschfeld z. k. z. g. a. n. voor elk aannemelijk bod. Te bevragen Westerweg 324, R. J- SCHOLE, Alkmaar. TE KOOP GEVRAAGD 20 BROEI- RAMEN. Brieven met prijsopgaaf aan J. BLOM, Egmondermeer 't Is al weer een paar weken geleden, 't was nog in de eerste helft van Augustus, dat er een man aan onze deur kwam uit Juboega, uit het land dat vroeger de arme Friesche heette en nog is de welvaart er niet groot die bosschen bloeiende heide aanbood „voor elk aannemelijk bod". Wij kochten een bou quet als een kleurige groet van het heide land, als een wekroep die nu voortaan dage lijks tot ons komen zou de zonnige zomer weken door, een wekroep van het lokkende gebied in het Oosten en midden en Zuiden van ons land, waar in deze Augustus- en vroege Septemberdagen de cafluna zich toont. Daar trouwens niet alleen, gaan niet dagelijks de trekkers langs ons venster, die de eilanden bezochten, in de Harlinger ha ven landden na dagen aan strand en duin en die als een kleurige herinnering uit de duinvalleien en de vlakten toeven meedragen van het heidekruid, dat ook daar, zij het niet in zoo weligen overdaad als op de Veluwe en in Drenté, groeit? Zoo klonk tot velen in deze weken de roep van de heide. Misschien is niet elk, die er heen trekt, het zich even klaar bewust, maar in zeer vele harten schijnt toch wel de drang te leven om in vacantiedagen het vrije, onge- rej te, woeste, wilde te zoeken van de natuur, zocafs zee en strand, duin en ven, moeras en heide het bieden. Zoo vormt in elk geval het landschap waar de struikheide, de calluna en de dopheide, de erica Moeit; een'veel bezocht gebied, waar van men vroeger, als een lange teinreis tus schen Zwolle en Amersfoort of tusschen Gro ningen en Meppel dcor uitgestrekte ongerep te gebieden voerde, de schoonheid vaak met zag, maar waarvocr, voor de grootsche pracht ervan, hoe langer hoe meer de oogen VeefTan^dit gebied is in de laatste tien tallen van jaren verdwenen, jammer genoeg. Maar nog heden het Gooi en de Veluwe, Drente en Twente, de Achterhoek en de Oost hoek van Friesland, Brabant en Utrecht heideschoonheid volop, waar den ontvanke lijke kostelijke vreugden worden bereid Grauw is intusschen alle theorie en groen des levens gouden boom. Ik zet hier eerst een punt en ga over een paar dagen verder. Ik moet eerst zelf weer wat van t bloeiende hei deland zien Felle gloed van de Augustuszon over de nog zomergroene bosschen, over de witte zandverstuivingen, over de paarse heide vlakten van de midden-Veluwe. Als ik van Apeldoorn af de richting Ede uitfiets, dwars door het hart van het Veluweland, toont zich even voor Hoenderloo na al het groen der bosschen de eerste hooge heideheuvel. En na dit dorp, dat, hoe eenzaam het ook lag en nog ligt, toch zijn ongereptheid niet bewaar de maar veel leelijks van later jaren zooals welhaast alle Veluwedorpen, toont tusschen wat van vroeger bleef, na dit toch altijd nog wat verscholen dorpje, rijd ik de poort bin nen van het nationale park, d Hooge Veluwe, die Marchant als laatste daad van zijn mi nisterschap voor alle Nederlanders ontsloot, opdat elk zich hier zou kunnen vestigen in oorspronkelijke natuurschoon van den aller- eersten rang, dat voertaan ongeschonden als een zeer kostbaar bezit van ons land be waard zal blijven. Hier in de bosschen en rond de zandheu vels, hier rond de wijde heidevlakten van Deelen en oud-Reemst, is nog de stilte en de onbedorven stem van de natuur, waar hoo- ger macht en majesteit spreekt in de luister der schepping. Menschenhand werkte hier in dit uitgestrekte gebied. Berlage en Mendes da Costa zijn namen van kunstenaars wier werk hier in gebouw en beeld verrees, maar hun arbeid vloekt niet met de natuur en daar rondom liggen de geheel onaangetaste gebieden, waar de herten dolen en de wilde vogel roept, waar de wulp fluit en de havik broedt en heel het woest domein van een grootsch natuurgebied duizendvoudig met den stem der eeuwen en der eeuwigheid spreekt. Ik ben dankbaar dat ik hier op een bar heeten, maar ook volop prachtigen, zon- nigen laten Augustusdag de roep der heide mocht hooren. niet alleen uit een toef callu- nobloei van Friesland's helaas zoo spaar zaam bewaard gebleven heidevelden, maar ook uit het wijde wilde land van de hooge Veluwe, het kostbare natuurmonument. A. L. B. De piloot Benny Howard, uit Chicago is gister als eerste aangekomen in de lucht- race Los Angeles—Cleveland, waarmede hij beslag legde op de Bendix-trophee en de voor den eersten aankomer uitgeloofde pre mie. Dertien en een halve seconde na hem landde kolonel Roscoe Turner, die eveneens een premie in de wacht sleepte, groot 2.500 dollar, terwijl Howard 4.500 dollar had ge wonnen. De tijd, die Howard nooéig had ge had voor het afleggen van den afstand was acht uur drie minuten en drie tiende secon de. Bij den start voor de race had nog een tragisch ongeluk plaats. Het toestel van den piloot Cecil Allen sloeg n.1. even na het opstijgen tegen den grond, met het gevolg, dat Allen op slag dood was Aan de race hadden, behalve zeven man nelijke piloten, ook twee vrouwelijke vlieg tuigbestuurders deelgenomen, Jacqueline Cochrane en Amelia Earhart Putnam. Eerst genoemde moest te Kingham in Arizona op geven, daar haar radioverbinding weigerde. Op het vliegveld Rebstock (D.) is het den vliegenier Duennbeil gelukt, op eigen kracht te vliegen. Hij maakte in een vliegtuig, dat is uitgevonden door de ingenieurs Haelin- ger en Villinger, en dat is voorzien van een propeller, welke door menschenkracht in be weging wordt gebracht, een vlucht van 195 meter op een hoogte van één meter, en later heeft hij opnieuw 'n vlucht gemaakt en toen legde hij 235 meter af op een hoogte van on geveer een meter. Gistermiddag is de 36-jarige schipper M. A Buining, thuis behoorend aan boord van het schip „Henriete", dat aan de Maashaven Oostzijde te Rotterdam ligplaats heeft, toen hij in een roeiboot langszij van het schip werkzaamheden verrichtte, door de deining te water geraakt en verdronken. De politie heeft gistermiddag onder lei ding van inspecteur Visser een inval gedaan in een pension op de Keizersgracht tusschen de Rijnstraat en de Leidsche gracht, op het vermoeden dat daar gelegenheid werd gege ven tot hazardspel. Dit vermoeden bleek juist te zijn, want op de tweede verdieping vond ze een gezelschap van ca. 20 personen bijeen, gezeten om een tafel met een groen laken bedekt, waar de roulette nog lustig draaide en waar ie fiches no* cp tafel la gen. Men was volkocer verrast. De aanwe- Uit de Alkmaarsche Courant van 31 Augs. 1885. De verjaardag van onzen gelief den Koning is te Alkmaar met geestdrift en te gelijk met de meest mogelijke betamelijkheid gevierd, aeene ongeregeldheden hebben daarbij plaats gehad, en men heeft zeer algemeen blijken gegeven van den goeden geest welke de ingeze tenen bezielt, van de liefde en ge hechtheid welke zij voor den Vader des Vaderlands gevoelen, en de dankbaarheid waarmede zij erken nen aan Hoogst deszelfs goed bestuur de rust, veiligheid en órde verschuldigd te zijn welke zij ge nieten, en welke zoo zeer afsteekt met het geen op dit oogenblik in zoo vele andere landen in en buiten Europa plaats heeft. zigen werden in politie-auto's overgebracht naar het bureau aan Marnixstraat. Het ge zelschap bestond over het algemeen uit zeer gegoede burgers, van wie enkele zelfs per eigen auto naar de Keizersgracht waren ge komen om te spelen. Deze speelgelegenheid werd beheerd door twee exploitanten en ook de pensionhouder wist, dat er gespeeld werd, dikwijls om grof geld. Tegen óc exploitanten en den pensionhouder is procesverbaal op gemaakt, wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel. Zij blijven in arrest en zullen ter beschikking van de justitie worden ge steld. De spelers konden, na verhoord te zijn, weer vertrekken. Naar wij vernemen zal het door de N.V, Paleis voor Volksvlijt ingediende verzoek schrift ter bekrachtiging van de besluiten, genomen in de vergadering van houders van loten 1869, door de rechtbank te Amster dam op 5 September a.s. worden behandeld. Te dien einde zijn o.m. opgeroepen die houders, welke op de vergadering tegen de voorstellen hebben gestemd, om te worden gehoord door voornoemde rechtbank. Namens een obligatie-houder is door mr. A. R. Dunselman te Amsterdam een be zwaarschrift ingediend om de gevraagde homologatie niet te verleenen. Tegen de besluiten, genomen in de verga dering van lotenhouders 1867, welke beslui ten met algemeene stemmen zijn aangeno men, zijn geen bezwaren ingediend. Bij het rangeeren op het spoorwegempla cement te Selzaete werd de 39-jarige con ducteur H. de Cock uit Terneuzen door een locomotief gegrepen, met het gevolg, dat hem beide beenen beneden die knie werden afgereden. Na verbonden te zijn is hij naar het zie kenhuis te Gent in België overgebracht. De gemeenteraad van Deventer heeft met op twee na algemeene stemmen na lang durige debatten het voorstel van B. enW. aan genomen tot den bouw van een nieuw zie kenhuis. Tegen stemden de heeren Schoe- maker en Kerkhof, beiden r.k. De kosten be dragen 781.000 voor het ziekenhuis, 40.000 voor een apotheek, f 35.000 voor een Röntgen-installatie, f 81.000 voor inven taris, totaal f 936.000. B. en W. zijn gemach tigd tot uitvoering van het werk over te gaan. Door de marechaussee werd gearresteerd vrouw R. van de Varkensmarkt te Oss, die ervan verdacht wordt, haar woning in brand te hebben willen steken. Verschillende voorwerpen, waaronder een petroleumkacheltje, werden in beslag geno men. De vrouw is ter beschikking van de justitie te 's Hertogenbosch gesteld. Vele legenden zijn er geweven om de oude klokketorens, die plotseling schijnen op te leven om met hun bronzen stemmen de vreug de van het land te begeleiden. Vele torens zijn er echter nog, die nooit hun vreugde klanken kunnen doen hooren. Tientallen kost bare klokken en een ingewikkeld mechanisme zijn daar immers voor noodig. Ook te Eindhoven staat zoo'n zwijgende toren. Men zou niet verwacht hebben, dat zelfs deze nog eens stem zou krijgen. Toch was het zoo. De lichttoren van de Philipsfabrieken bleek plotseling een carillon te bezitten, dat door zijn tonenrijkdom verwondering wekte, De lucht was vol van klokkengeluid. Het Philips carillon, zooals het op dezen toren voor Koninginnedag geïnstalleerd werd, bestaat uit tien krachtige luidsprekers, een krachtversterker en een dubbele draai tafel met pick-up. De beiaardier is de gramp- foonplaat met opnamen van de mooiste caril lons en de beste klokkenisten ter wereld. De bereikte natuurgetrouwheid was verras send, doordat de luidsprekers zoo gericht wa ren, dat de hoofdpleinen en -straten in 't ge luidsveld lagen, zoodat geen geluid nutteloos on daken-complexen verloren ging. Deze proef opent ongekende perspectieven. Immers, niet alleen is op deze wijze een wei nig kostbare carillon-bespeling mogelijk, die een vergelijking met echte klokkespelen glansrijk kan doorstaan, doch b.v. ook n®1 gewone klokkenluiden zou men aan den luid spreker kunnen overlaten. Tenslotte biedt een dergelijke toreninstal latie nog de zeer te waardeeren mogelijkheid, dat men haar voor algemeen alarm kan g*' bruiken. De inschakeling van een microfoon is voldoende om het „carillon" te veranderen in een Stentorstem, die kilometers in den om trek verstaanbaar is. ONWEDER BOVEN KENNEMERLAND. Te Heemskerk trof gisternacht de bliksem 4 behuizingen, t.w. van Lammerse, Outenaar, Van D. en v. Hooff. Brand werd niet ver oorzaakt en te Wijk aan Zee werden de villa „Viola", welke ook op 10 Juni getroffen werd en de behuizing der Wed. v. Amers foort door den bliksem getroffen. Ook hier bleef het bij beschadiging, terwijl in enkele tuinen onder Wijk aan Duin akkers met veldvruchten door den hagel vernield zijn. Werkverschaffing. Bij beschikking van den minister van so ciale zaken dd. 27 Augustus 1935 is ook de gemeente Egmond aan Zee aangewezen, als een van de gemeenten waar arbeiders in landbouwbedrijven kunnen worden tewerk

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6