dagblad voor alkmaar en omstreken. T>aqdi\ksdi Nu de Negus half-Abessinië in concessie heeft gegeven ^Buitenicmd Ho. 206 Dit nummer bestaat uit twee bladen Directeur: C. KRAK. Maandag 2 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Muasolim zegt: Wat ik begonnen ben, zal ik volbrengen Vijandige stemming tegen Engeland. Aan den vooravond van de uitvaart van Koningin Astrid. Wat vandaag de aandacht Ireht.,. ALKMAARSCHE COURANT Dez. Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per i maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENi Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Zelden heeft een bericht zooveel beroering in de wereld verwekt als het telegram dat Abesainië de olie concessie heeft verleend aan den Engelschen onderdaan Rickett, een gebaar, dat volgens de algemeene opinie den doodtrap moet zijn voor Italië. De houding van Engeland wordt allerwege becritiaeerd en de vijandige stemming tegen Groot- Brittannië neemt met het uur toe. Menschen, die tot op heden hun vriendschappelijke gevoelens voor Engeland ongeschokt hebben be waard, zijn thans in Engeland te leurgesteld en beschouwen de con cessie als een nieuw obstakel op het doornige pad van de toch bestaan de vriendschap tusscben Engeland en Italië. Vernomen wordt, dat Mussolini een offi cieel rapport omtrent het contract afwacht Een woordvoerder der Italiaanache regee ring bevestigt echter, dat de concessie in geen geval zal worden erkend. Mussolini zal zijn bezwaren baseeren op de drie over eenkomsten, welke door Halië en Groot- Brittannië m 1991, 1894 en 1906 zijn geslo ten. Gayda schrijft in het „Giornale d'ltalia" o.m., dat de concessie een dubbele schending door Engeland beteekent van de verdragen, welke het heeft geteekend. „Op brutale, vul gaire wijze heeft Engeland de internationale overeenkomsten met voeten getreden'', aldus schrijver. De pers onthoudt zich daarentegen van alle critiek op Amerika in verband met de Abessinische concessie. De Londensche cor respondenten der Italiaansche bladen twij felen aan den ernst van het dementi, dat gisteren door het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken werd uitgegeven. Zij betoogen, dat de Zwitsersche maatschappij, waaraan de Negus voor kort een concessie heeft gegeven voor den aanleg van wegen, voor 10 pCt. in handen van Engelsch Icapi- J33' is. Engeland heeft aldus met een groo- «n hap alle bronnen van welvaart in Abes sinië opgeslokt. >n een onderhoud met een vertegei.woor- djger van de „Sunday Chronicle" heeft Mus sohni o.a. verklaard: Ik ben voor den vrede, doch wat ik begonnen ben, zal ik ook volbrengen. Ik W'1 in den Volkenbond blijven, indien zulks mogelijk is, doch indien deze een beslissing tegen Italië neemt, zal ik uit den Volkenbond treden. Daarmede zou tevens de Volkenbond hebben afgedaan. Ik kan mij niet begrijpen hoe onze gerecht vaardigde wenschen door iemand ter wereld kunnen worden misverstaan en ik vraag mij af> hoe lang wij ons nog dergelijke met alle We,ten in strijd zijnde handelingen van de Z'jde van een barbaarsch volk moeten laten welgevallen. Ik geloof, dat ik mij geduldig heb betoond en kon mij niet indenken, hoe ®cn zich bij zijn oordeel over Italië en een zo° achterlijk deel der wereld als Abessinië a> voor dit laatste land kan uitspreken. De Abessiniêrs overrompeld. .Nfet alleen in buitenlandsche officieele en Diet-officieele kringen te Addis Abeba is het bericht inzake de concessie met verbazing °ntvangen, ook de Abessiniêrs zelf heeft het °verrompeld. Slechts enkelen hebben deelge nomen aan de opstelling van het contract; overigens was men volkomen onwetend van Wat er gebeurde. De geheimzinnigheid wordt nog vergroot door een officieel communiqué, nat hedenmiddag door het persbureau is uit gegeven en waarin met minder dan honderd woorden wordt medegedeeld, dat een conces- *'e is verleen en voor welk gebied deze con cessie geldt. De legaties Tiebben voor een deel haar ®eer gedetailleerde berichten moeten krijgen h't Europa. Een der gezanten verklaarde, volkomen overrompeld te zijn. Alleen de Ita liaansche gezant schijnt eerder van het jleuwa op de hoogte te zijn geweest. Volgens e Abessiniêrs vangen de Italiaansche oor- ogsschepen te Massaua n.1. alle berichten a'vLu e me* ^en korte-golfzender van Addis °eba worden uitgezonden. H „Handige zet", "et feit, dat een Engelsch onderdaan, Rickett, de onderhandelingen voor de afslui ting van het contract heeft gevoerd, zal, naar men meent, er niet toe leiden, dat stap pen door de Engelsche regeering worden on dernomen, omdat hij Amerikaansche belan gen vertegenwoordigde van een maatschap pij, welke in de Vereenigde Staten is opge richt en Amerika het verdrag van 1906 heeft onderteekend Terzelfder tijd, zoo zegt men, wordt den Engelschen beleggers niet verbo den om later te deelen in de winsten van de Amerikaansche maatschappij. Een Europeaan, die het vertrouwen geniet van den keizer, zeide te gelooven, dat de kei zer den, naar zijn meening, eenig overgeble ven weg heeft betreden om oorlog te voorko men. Hij was van oordeel, dat de keizer een buitengewoon handigen zet heeft gedaan, na zorgvuldige overweging van alle aspecten. Hoe de vork in den steel zit. Met één enkeie ptnnestreek zijn, naar een speciale correspondent van de „Daily Tele- graph" verneemt, fctlangrijke en vérstrek kende daden in de geschiedenis van Abessi nië verricht, daden, die, naar men in Angel saksische kringen verwacht, het land uit de middeleeuwen een goed eind op weg naar de twintigste eeuw zullen brengen. De belang wekkendste factor hierbij is ten contract waarbij aan den heer r. W. Rickett, als vertegenwoordiger van de African Exploita rion and Developmtrt Corporation, het uit sluitend recht wordt verleend om petroleum delfstoffen en andere natuurlijke hulpbron neu te exploiteeren over een gebied, dat de helft van het keizerrijk omvat, en wel gedu rende een periode van 75 jaar. Dit contract maakt een intensieve ontwikkeling door Britsch en Amerikaansch kapitaal mogelijk in een omvang, die de schoonste verwachtin gen van vroegere buitenlandsche concessie aanvragers verre overtreft. Het gebied waarover aan de maatschappij dergelijke uitgebreide concessierechten zijn verleend, strekt zich uit ten Oosten van een lijn, die begint aan de Noordgrens van Abes sinië en dan loopt langs den 40sten lengte graad tot het punt waar de rivier de Hawasj gekruist wordt dcor den spoorweg Addis Abeba—Djiboeti, en dan verder in een rechte lijn naar het Zuid-Westen naar het Rudolfmeer. Keizer Haile Selassie kwam in contact met den heer Rickett. Deze bracht herhaaldelijk bezoeken aan Addis Abeba en Woensdag jl hadden de onderhandelingen eindelijk het laatste stadium bereikt: er konden concrete voorstellen gedaan worden en er was een basis voor een overeenkomst opgesteld. De onderhandelingen werden gevoerd in het diepste geheim; niemand wist, waarom Rickett zich in de Abessinische hoofdstad be vond en daar ieder er naar trachtte te raden, deden allerlei wilde geruchten de ronde Sommigen spraken ever groote munitie leve ranties, anderen over een geheime politieke missie in verband met het conflict met Italië. Het werkelijke doel der besprekingen werd zoo volledig in het verborgene gehouden, dat er een week lang kon worden geconfereerc met Abessinische regeeringspersonen, die het vertrouwen van den keizer genoten, zonder dat er iets omtrent het besprokene uitlekte Meestal beraadslaagde men 's nachts, soms tot het aanbreken van den dag. Maar de leden van de kleine Europeesche kolonie za gen den heer Rickett in het openbaar ontbij ten, lunchen en dineeren, als een man, die niets ter wereld omhanden heeft. En als ieder ging slapen, ging de heer Rickett onopgemerkt zijns weegs, om moei zaam, artikel voor artikel, den tekst der te sluiten overeenkomst met de regeeringsver- tegenwoordigers te behandelen. Met zooveel discretie was de zaak behandeld, dat, toen de overeenkomst eindelijk was gesloten, dit slechts aan vijf personen, met inbegrip van den keizer, bekend was. De laatste acte van het stuk begon Don derdagmorgen, toen de secretaris, die door Haile Selassie met dit werk was belast, in twee talen den definitieven tekst opstelde en den geheelen nacht doorwerkte. Dit was de laatste nachtwake van den heer Rickett, die sinds zijn aankomst te Addis Abeba geen twee uur had geslapen. Vrijdagmorgen vroeg begaf de minister van het Mijnwezen zich naar een kleine woning in een der zij straten, waar de conventie werd voorgelezen Staande op het balkon van de prefectuur 'e Trento heeft Mussolini de bevolking kort en krachtig toegesproken: „De weg, dien wij moeten volgen, is voor ons afgeteekend. Het is de eenige en de goede weg. De politieke manoeuvres, die beoogeu Politis, de nieuw-benoemde scheids rechter in het conflict. met den negus van Abessinië heeft onder teekend,, om petroleum en andere mineralen te ontginnen in de oostelijke helft van Abes sinië! Engelands advies afgewezen. De regeering van Abessinië weigert het Britsche advies, de concessie voor de exploitatie van mineralen en petroleum- bronnen op te schorten, zooals de regee ring van Groot-Britannië haar had aangeraden. De autoriteiten hebben den Britschen gezant Baton, die het advies van zijn regeering overbracht, meegedeeld, dat het contract reeds was geteekend en niet kon worden herroepen. ons daarvan af te brengen en waarover wij jerichten uit het buitenland hebben ontvan gen, zullen vruchteloos zijn. Diegenen, die zich verbeelden, dat zij door een miserabele politiek den opmarsch van het jonge krach tige fascistische Italië kunen stuiten of ver tragen, zullen bun illusies moeten opgeven" Rome is boos. In Rome i6 de verontwaardiging algemeen. Men is van oordeel, dat, hoe ook het conces- siecontract moge luiden, het geenerlei wijzi ging zal brengen in de Italiaansche plannen Het Foreign Office heeft naar Reuter uit Londen meldt gisteravond het volgende offi cieele communiué gepubliceerd: „De Britsche regeering heeft tot nu toe geen enkele bevestiging van het verleenen eener concessie in Abessinië voor de exploi tatie van petroleum en andere mineralen ont vangen. Zij heeft het noodig geoordeeld den Britschen gezant te Addis Abeba mede te deelen, dat dergelijke concessies ongetwijfeld ingevolge artikel twee van het driemogend- hedenverdrag van 1906 tusschen de Enge! sche, Fransche en Italiaansche regeeringen moeten worden besproken". „Onder deze omstandigheden is de Brit sche gezant te Addis Abrioa gemachtigd den keizer van Abessinig mede te deelen, <Tat de Britsche regeering, voor zoover het haar aan gaat, hem moet aanraden de concessies aan te houden''. Wie is Rickett? Wat nu den concessionnaris betreft, kan men van een mysterie spreken, want alle groote Amerikaansche petroieumbelangen ontkennen ten stelligste er ook maar iets mede te maken te hebben. De acte van oprichting geeft ook al heel weinig opheldering omtrent de werkelijke stichters van deze zeer -jeugdige onder neming. Op 11 Juli j.1. werd zij namelijk pas opgericht door de United States Corporation Company, welker vertegenwoordiger zich bepaalde tot de mededeeling, dat de maat schappij optrad voor een groep personen, die bij de oprichting van de African Exploration and Development Corporation absolute ge- heidhouding eischten. De firmanten van de United States Corporation hebben als rechts geleerden het recht maatschappijen op te richten. Groot kapitaal. De nieuwe maatschappij is opgericht te Dover in den staat Delaware met een kapitaal bestaande uit 5000 aandeelen van 100 dollar nominaal elk. Het doel der onderneming is de exploitatie en ont wikkeling van natuurlijke hulpbronnen, het boren naar petroleum en petroleum- producten, het opsporen en winnen van kostbare steenen, goud, zilver en asfalt. Man met groote ideeën. F W. Rickett, de vertegenwoordiger der concessionnarissen, heeft de laatste tien jaren in het Nabije Oosten te maken gehad met een aantal soortgelijke concessies als thans Hij is 47 jaar en schijnt over een on- uitputtelijken voorraad energie te beschik ken Zijn vrienden zeggen, dat hii er op de een of andere manier kans toe ziet, soms niet meer dan twee of drie uur per etmaal te slapen. Den laatsten tijd was hij geassocieerd met de Devonport Trust, een particulier con cern. Zijn vrienden verklaren: „Hij is een man van ontzaglijk groote ideeën. Hij heeft voor groote ondernemingen onderhandelin gen gevoerd in verschillende deelen van Europa en het Nabije Oosten Rickett heeft groote dingen verricht in Irak, Perzie en Tur kije Hij is een man die vele jaren voorui, ziet bii alle plannen welke hij ter hand neemt. Altijd evenwel tracht hij achter de schermer te blijven Daarom vindt men zijn naam niet in de lijst van directeuren en evenmin in de raden van beheer van commissarissen van maatschappijen, waarvoor hij optreedt. Interview met Rickett. In een interview met Reuter verklaarde F. W. Rickett bij zijn aankomst uit Addis Abeba te Londen, dat hij werkelijk als ge volmachtigde van de African Exploration en Development Corporation een contract Hoe de Koningskinderen op de hoogte werden gesteld. Een aangrijpende scène speelde zich het kasteel Stuyvenberg af toen de twee ou ste kinderen van koningin Astrid op de hoog te werden gesteld van het verscheiden van hun moeder. De koning, die eerst van plan was het zijn kinderen zelf mede te deelen, was tenslotte toch niet in staat zich van deze vreeselijke taak te kwijten en droeg daarom een van de hofdames van koningin Astrid, de gravin Roy de Blicquy, die de koningskin deren heel goed kent, en die zelf moeder van drie kleine kinderen is, op, de schokkende me dedeeling te doen. Prinses Joséphine kreeg les, en prins Bou- dewijn was aan het fietsen, toen zij binnen geroepen werden. De hofdame vertelde de kinderen dat hun moeder vertrokken was op een lange reis, van waar zij nooit meer terug zou keeren Prinses Joséphine begreep dadelijk dat er een ongeluk gebeurd moest zijn en barstte in tranen uit. Prins Boudewijn, die nu ook kon raden dat er iets droevigs was gebeurd, begon ook bitter te weenen. De vorstelijke personen. De Belgische koningin-moeder, Elizabeth, en prinses Marie José zijn gisterochtend met den sneltrein uit Bazel te Brussel gearri veerd en hebben zich onmiddellijk naar het slot te Laeken begeven, waar zij ontvangen werden door koning Leopold en prins Karei, graaf van Vlaanderen. Koningin Elizabeth en prinses Marie Jo sé, beiden in diepen rouw, hebben zich nog vóór den middag per auto naar het paleis van Brussel begeven, in gezelschap van ko ning Leopold en prins Karei. Zij bleven langdurig bij het lijk van koningin Astrid in gebed verzonken. Veertien leden van de koninklijke familie van Zweden en Denemarken worden van daag te Brussel verwacht. Zij zullen de reis van Malmö en Kopenhagen tot Brussel per iegtuig doen. Het vliegtuig blijft tot Woens dag te Brussel. De ouders van koningin Astrid: Prins Ka- rel van Zweden en prinses Ingeborg, zijn Zondagochtend om 8 uur 15 met den Noor der-express te Brussel aangekomen. Zij wa ren vergezeld van hun zoon, den jongsten prins Karei. De hertogin van Vendome, geboren prin ses Henriette van België, zuster van wijlen koning Albert, is Zaterdagmiddag om vier uur te Brussel gearriveerd. Ook prins Axel van Denemarken en prins Bertil bevinden zich reeds in het paleis te Laeken. Prins Umberto van Italië, echtgenoot van prinses Marie José, die den koning van Italië bij de uitvaart van koningin Astrid zal vertegen woordigen is heden te Brussel gearriveerd. Voorts is het niet, zooals gemeld werd, de Prins van Wales, maar wel de hertog van York, die de Britsche koninklijke familie te Brussel zal vertegenwoordigen. De prins, vergezeld van een. adjudant, heeft het plan, indien het weer niet al te ongunstig is, Maandag per vliegtuig te Brussel te komen. Men zal zich herinneren, dat de Hertog van York slechts eenige weken geleden de Brus- selsche tentoonstelling bezocht en samen met koning Leopold en koningin Astrid deelnam aan een schitterend nachtfeest, georganiseerd in het paviljoen van Groot-Britannië. De prins danste toen herhaaldelijk met de Bel gische koningin. De toestand van koning Leopold. De N.R.Crt.-correspondent te Brusse meldt: In officieele kringen is men vrij ongerust over den toestand van koning Leopold. Za terdag, toen de jonge, diepbedroefde vorst, onverwachts den uit Luzern komenden extra-trein in het Brusselsche Luxemburgsta tion verliet, om zich dadelijk naar het paleis te begeven en aldaar de aankomst van den lijkstoet op te wachten, bleek hij zich, ook al droeg hij de rechterhand in een verbant en al hinkte hij wat, buitengewoon moedig te houden. Later, ten paleize, na het openma ken van de lijkkist van koningin Astrid, in de chapelle ardente, blijkt de koning, wiens zenuwen zwaar geschokt zijn door de ont Nu de Negus half Abessinië in con cessie heeft gegeven. (Dag. Overzicht) Duitsche kerkstrijd laait weer op. (Buitenland) 130 Japansche mijnwerkers verdron ken. (Buitenland) Revolver-drama te Haarlem; vrouw slechts licht gewond. (Binnenland) Hevige autobotsing te Santpoort. (Binnenland) Beruchte inbrekers te Amsterdam aangehouden. (Binnenland) Hoe koningin Wilhelmina haar ver jaardag vierde. (Binnenland) (Zie verder eventueel laatste berichten.) zettende ramp die hem te Küssnacht over- cwam, een diepe inzinking te hebben gehad. Zijn lijfarts moest hem een sterk kalmeerend middel toedienen dat gelukkig een weldoen de uitwerking had. Tragische ©ogenblikken. Naar iemand uit de hofhouding dezen cor respondent mededeelde, was het weerzien van koning Leopold en van koningin-moeder Elisabeth, die sedert maanden in Italië ver toeft en aldaar laving van haar zielesmart en genezing van haar ondermijnd gestel hoopte te vinden, hartverscheurend. Zonder één woord te spreken viel koningin Elisa- oeth, snikkend, in de armen van haar, in de hal van het paleis te Laeken, samen met zijn broeder, prins Karei, graaf van Vlaanderen, wachtenden zoon Prinses Marie José en prins Karei, zelf diep bewogen, spanden zich m om moeder en zoon, op dezelfde plaats waar, anderhalf jaar geleden, het verminkte lijk van koning Albert werd binnengedragen, troostende woorden toe te spreken. Ook het betreden van de doodenkamer in het paleis te Brussel door de koningin-moe der en prinses Marie José, samen met koning Leopold en prins Karei, moet een pathetisch oogenblik zijn geweest. Niemand mocht de vorstelijke personen bij de jonge, doode ko ningin volgen Lang bleven koningin Elisa beth en prinses Marie José, naast het wit zijden bed waarop koningin Astrid, als een doode fee, tot Maandagavond nog zal rus ten. geknield in gebed verzonken. Toen koning Leopold de kamer verliet, lie pen de bittere tranen hem nog van de wan gen. JODEN WORDEN UIT MUNCHEN VERDREVEN. Kunsthandels gesloten. De „Daily Tel." meldt: In aansluiting op de mededeeling van Hin kel, den commissaris van het ministerie van Propaganda, dat besloten is het beroep van kunsthandelaar en antiquair voor Joden te verbieden, wordt thans uit München verno men, dat men daar met dezen drastischen maatregel reeds een begin van uitvoering heeft gemaakt. Het Beiersche ministerie van economische zaken heeft een decreet uitge vaardigd, waarin het aan niet-Ariërs wordt verboden om zaken te doen als antiquair en kunsthandelaar. Het decreet zal later tot 't geheele rijk worden uitgebreid en vormt 'n onderdeel van een nieuwe campagne om de Duitsche kunst van „Joodsche smetten" te zuiveren. Reed6 hebben ongeveer twintig van de grootste kunsthandelaars in Beieren aanzeg ging gekregen, dat hun bedrijfsvergunning is ingetrokken. Meest allen zijn 't kunsthan delaars met internationale reputatie. Te Mün schen is de maatregel onmiddellijk toegepast, zonder eenige voorafgaande waarschuwing. Zaterdagavond kregen acht der grootste Joodsche kunsthandelaren van de ge heime politie bevel onmiddellijk hun zaken te sluiten. Er werd hun medegedeeld, dat hun bedrijfsvergunningen waren geschorst en dat hun niet zoo worden toegestaan hun bezit tingen tijdig; in Duitschland of het buiten land te verkoopen. Verder werd hun medege deeld, dat hun bankrekeningen waren geblok keerd. Bernheimer, de grootste Joodsche kunstwinkel te München, heeft men tot dus ver nog ongemoeid gelaten. Het is evenwel nog niet bekend of aan deze firma zal worden toegestaan, haar bedrijf voort te zetten. Bernheimer heeft de grootste antiquairsfirma in geheel Duitschland en telt tal van ge kroonde hoofden in Europa onder zijn clien tèle. AANSLAG OP NEGERJONGEN, In Abessinië. Op een negerjongen, Kebbada geheeten, die de Italiaansche consul Murzi op 22 Augustus begeleid heeft en ooggetuige is ge weest bij de verwonding van den consul, is een moordaanslag gepleegd. Hij werd door twee speerworpen verwond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De dadeis zijn onbekend.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1