dagblad voor alkmaar en omstreken. BageÜj&sch Oveeiicfu ITALIAANSCH GARNIZOEN IN WAL-WAL WORDT VERSTERKT. Buitenland D«« Co,r„, EIKEN AVOND, beh.lve Z„„. Hef dreigende conflict Italië noch Ethiopië zijn moreel of geldelijk aansprakelijk. DE UITSPRAAK GEVALLEN. DE OLIE-CONCESSIE WORDT GEANNULEERD. Arrestatie van Anthony Fokker geëischt. 137e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt,,. Feestdagen, nitgegeeen Abonnementsprijs per 3 maande, bt, eoornitbetaling e«t, Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar nlaatsralmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrnk* kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. H„ 208 Dl. 'rt. Directenr; C. KRAK. Woensdag 4 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De verzoeningscommissie inzake het steeds dreigender wordende conflict heeft thans officieeël vast gesteld, dat geen enkele moreele of geldelijke aansprakelijkheid rust op Italië of Abessinië wat betreft het incident van Wal Wal en de daaroip gevolgde gebeurtenissen. De arbitragecommissie heeft gisteren haar werkzaamheden beëindigd. De conclusie, waartoe zij in haar laatste bijeenkomst is ge komen, zou worden geheim gehouden totdat deze aan den Volkenbondsraad is medege deeld. Bovenstaande uitspraak is gepubliceerd door de „Paris Soir'die zegt dat de com missie zich naar de eene noch de andere zij de heeft uitgesproken. In gewoonlijk goed in- felichte kringen bevestigt men dit bericht. 'oUtis zal zich over een paar dagen naar Genève begeven om rapport over net werk der commissie uit te brengen. Engeland al. mandataris genoemd. Ethiopische notaoelen hebben, meldt Reu ter uit Addis Abeba, geopperd, dat het wel licht het beste middel om den toestand te verbeteren ware. Engeland het mandaat over Ethiopië aan te bieden. Een maand ge leden zou men dit denkbeeld belachelijk hri>- ben gevonden, doch sinsdien is de openbare «leening gewijzigd. Het persoonlijk inzicht vin den Negus dienaangaande is niet be kend. Dr. Martin, gezant van Ethiopië te Lon den, heeft in een toespraak tot het „Nijlge- nootschap" o.a. gezegd: „Indien het ergste zou gebeuren, geloof ik dat mijn land er de voorkeur aan zou geven onder het recht vaardige en redelijke bestuur van Engeland te staan liever dan dat van Italië". De gezant zeide verder nog: „Laat on$ twintig jaren in vrede leven en verstrek ons een leening, met behulp waar van wij in het geheele land scholen kunnen oprichten en onze natuurlijke hulpbronnen zullen kunnen ontwikkelen, en ik kan u ver- zekeren, dat de Abessiniërs aan het eind van dat tijdperk zulke groote vorderingen zullen hebben gemaakt, als wie dan ook zich zou nebben kunnen wenschen. Indien het werke lijk slechts ging om het vraagstuk der over bevolking van Italië, dat 431 inwoners per km2 telt, tegen 500 in Groot-Britannië, liI JaPan 01 360 in Duitschland, zou Abessinië niets hebben tegen vreedzame ne derzettingen. In geen geval echter zal Ita- he Abessinië als kolonie verkrijgen Wat het Verleenen van concessies en de tewerkstelling van buitenlanders betreft, hierbij wordt geen oikele uitzondering gemaakt. *Zoo heeft bijv. een Italiaan reeds een zeer waardevolle con cessie voor het delven van goud en platina verkregen, toen Engelschen en personen van andere nationaliteit nog geen enkele soortge lijke concessie bezaten. Alles wat Abessinië uenscht, is slechts onpartijdigheid en recht vaardigheid en de vergunning om wapens voor de verdediging tegen aanvallen in te Wie is Chertok? Naar thans vernomen wordt heeft Chertok gediend als tusschenpersoon voor commer- cieele en financieele besprekingen tusschen de Sowjet-Unie en de Vereenigde Staten. In Ju'i j.1. was hij op weg van Amerika naar Moskou te Londen en bracht toen ook een bezoek aan de Ethiopische legatie. van de Ethiopische legatie te Londen ver neemt Reuter, dat de Ethiopische gezant te Londen, Martin, op 19 Augustus een brief heeft gezonden aan den New Yorkschen ma kelaar Chertok, die beweert de eerste con cessie te hebben gekregen tot exploitatie van de mineralen in Ethiopië. De brief bevestigt een regeling, volgens welke Chertok voor periode van 9 dagen, ingaand 19 Aug., werd toegestaan voor het bijeenbrengen van een leening aan Abessinië van ten minste een millioen dollar. De brief voegde hieraan toe: Als garantie zijn wij bereid een concessie van 50 jaar te verleenen voor de ontginning van goud, platina en petroleum en andere mineralen in nader aan te geven gebieden, welke geheel onder beheer van Ethiopië zijn. Uit dezen brief blijkt, dat de concessie af hankelijk wordt gesteld van een leening van een millioen dollar, en dat het gebied, waar- °P zij betrekking heeft, nog niet is vastge- ®te'd. Chertok heeft nog geen enkele beta- 'mg aan de regeering van Ethiopië verricht. Te Addis Abeba wordt naar Reuter meldt verklaard dat het zuiver toeval is, dat het verdrag voor de petroleumconcessie juist in dezen bewogen tijd wordt afgesloten. Het verdrag is van groot belang voor het ge heel e land en schept de mogelijkheid van nieuwe inkomsten. In de Europeesche kolonie te Addis Abeba is men bevreesd, dat Italië als antwoord op dit onverwachte verdrag, zijn actie tegen Abessinië zal bespoedigen, teneinde te ver hinderen, dat Abessinië met de verhoogde inkomsten zijn defensie-systeem zal verbete ren. De regeering van Ethiopië heeft een com muniqué gepubliceerd, zeggende dat zij ten volle in haar souvereine recht was toen zij een concessie verleende aan een Amerikaan- sche maatschappij. De concessie is van zui ver economischen aard en zal bijdragen tot de ontwikkeling van het land. Het commu niqué verzekert, dat de regeering steeds loyaal een politiek heeft toegepast, die er op bedacht was het grondgebied breed voor technici en financiers open te leggen, bereid er ernstig en eerlijk te werken zonder poli tieke bijgedachte. De regeering van Ethiopië verklaart, dat de concessie niet in strijd is met het verdrag van 1906, daar Ethiopië niet aan dit verdrag heeft deelgenomen, en, dat anderzijds de Britsche regeering op geen enkele wijze werd gemengd, van verre noch' van dichtbij, in de verleening van de conces sie aan een Amerikaansche maatschappij. Abessinië zal geen oorlog voeren met bnrtenlandsche hulp. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Ethiopische regeering definitief besloten, in geval van een oorlog met Italië, dat de gene rale staf van Abessinië van geen enkele bui- tenlandsche hulp zal gebruik maken en er tevens van zal afzien, in het kader van het leger buitenlandsche vrijwilligers op te ne men. De Negus heeft Habdey Michael benoemd tot gouverneur van Kollo en aanvoerder van het leger. De nieuw benoemde legerleiding heeft reeds in de laatste dagen van Juli 12000 man aan de grenzen van Eritrea gecon centreerd. Thans heeft hij van den Negus op dracht ontvangen, zijn troepen in positie te brengen. Gisterochtend is Habdey Michael met 3000 man van Addis Abeba opgebroken. Op de verschillende stations zullen nieuwe versterkingen aan deze troepenmacht worden toegevoegd, zoodat in totaal ongeveer 16.000 man worden geconcentreerd. De troepen zijn uitgerust met mitrailleurs en luchtafweerge schut van klein kaliber. Nabij Wal Wal zal een stelling worden betrokken. Geen Italiaansch protest tegen de concessie van Rickett. De Italiaansche legatie weet niets van een beweerden inval van Italiaansche troepen in Ethiopisch gebied. Zij spreekt eveneens tegen dat de gezant een protest heeft opgesteld voor de regeering van Ethiopië tegen de con cessie van Rickett; de legatie heeft ook geen enkele instructie uit Rome ontvangen. Verder wordt medegedeeld, dat geen en kele verklaring is gedaan, volgens welke het personeel van de legatie weldra Addis Abeba zou verlaten De legatie spreekt ten slotte ook categorisch tegen, dat zich inci denten zouden hebben voorgedaan voor zijn huis. Rickett, die de onderhandelingen heeft ge voerd over de petroleumconcessie met Abes sinië, is, naar Reuter meldt, uit Dzjiboeti naar Kaïro vertrokken aan boord van een Fransch stoomschip. Arrestatie van Franschman bevestigd. Gisteren werd door de Fransche legatie bevestigd, dat een Fransch burger, genaamd de Roquefueille, gevestigd te Dzidzjiga, is gearresteerd, beschuldigd van spionnage ten gunste van een buitenlandsche mogendheid. Men bezit geen nadere gegevens aangaande deze zaak, en zelfs weet men niet, of de echtgenoote van de Roquefueille eveneens is gearresteerd. De consul van Frankrijk te Di- redaoea zal heden naar Dzidzjiga vertrekken om de zaak te onderzoeken. Geen postzak beschadigd. In welingelichte kringen te Addis Abeba wordt tegengesproken, dat de Italiaansche postzak beschadigd zou zijn. Evenmin is het waar dat naar een Italiaansch ingenieur steenen zouden zijn gegooid. Verder wordt medegedeeld, dat de Britsche legatie maat regelen heeft genomen tegen een bom-aan- val. Naar Reuter verneemt heeft de Italiaan sche legatie aan de regeering vari Ethiopië verlof gevraagd 200 man inlandsche troepen te Addis Abeba te mogen legeren als gezant- schaps wacht. De regeering heeft hierop nog niet geant woord. De Socony Vacuum Oil Cy trekt zich terug. De Amerikaansche staatssecreta ris Huil heeft gister verklaard, dat hij er eerst gistermorgen van in ken nis is gekomen, dat de Abessinische concessie, die door bemiddeling van Rickett aan Amerikaansche belan gen verleend was, in handen was van de Socony Vacuum Oil Cy. Hij heeft de onderneming daarop mede gedeeld, dat de concessie een ernsti ge hinderpaal vormde voor de hand having van den vrede. Eenige uren later heeft de staats secretaris bezoek ontvangen in het staatsdepartement van de heeren Dundas en Walden, resp. vice-voor- zitter en voorzitter van genoemde onderneming. Zij deelden Huil me de, dat hun vertegenwoordigers den Abessinischen keizer er van op de hoogte zouden brengen, dat zij de zaak niet verder wenschten voort te zetten. De concessie zal dus niet doorgaan en de Airican Develop- ment and Exploration Corporation zal geen gevolg meer kunnen geven aan de voornemens tot het zonder verwijl zenden van ingenieurs enz. voor de voorbereidende werkzaam heden der ontginning. LONDEN PLEIT VOOR ABESSINIE. Een vergadering tegen de hou ding van Italië. De Londensche vergadering, waar de ge zant van Abessinië, dr. Martin, gisteravond een redevoering hield ,nam met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin wordt verklaard „Abessinië wekt het Britsche rijk op, het te willen bijstaan bij de handhaving van de heiligheid der verdragen en van zijn eigen onafhankelijkheid". Voor deze reso- luae werd aangenomen, heeft een Egypte naar nog verklaard, dat Italië in Egypte thans een ijverige anti-Engelsche propa ganda voert. De Egyptenaren hebben wel licht verschillende bezwaren tegen Groot- Britannië, doch dit beteekent volgens spre ker nog niet, dat Egypte de voorkeur geeft aan de Italiaansche vriendschap boven de Britsche. Onder de aanwezigen werden onder meer opgemerkt de diplomatieke vertegenwoor digers van Brazilië, Zweden, Letland, Fin land, Bolivië, Cuba, Joego-Slavië en Polen, zoomede de Britsche hooge commissaris sen, voor Zuid-Afrika, Rhodesia en New- Foundland. DE OORLOGSKANSEN VAN MUSSOLINL Volgens den lijfarts van den Negus zal de Duce nooit win nen. Omtrent de oorlogskansen van Musso- lini, ingeval deze inderdaad tot den aanval op Abessinië mocht overgaan, verklaarde de New-Yorksche dr. Thomas Lambie, die gedurende langen tijd de lijfarts is geweest van Haile Selassie en die in Abessinië ver blijf heeft gehouden van 1919 tot korten tijd geleden, o.m-, dat Mussolini er nooit in zou slagen Abessinië te veroveren. De Duce kan stroomen troepen zenden naar de lage landen, hij kan zelfs Addis Abeba met zijn strijdkrachten overweldigen, maar de Abes sinische troepen verslaan en het land in een zelfs ook maar gedeeltelijke onder werping brengen, dat zal hem nooit lukken, gezien het feit, dat het geheele land bij wijze van spreken met prikkeldraad bezaaid is en iedere heuvel een fortificatie vormt. De Abessinische hooglanders, die harts tochtelijke krijgslieden zijn, die geenszins voldoende inzicht hebben in het belang der gebeurtenissen, zullen nooit hun wapenen neerleggen. Zoolang er nog een bergoord is, waar zij zich kunnen terugtrekken, zullen zij de guerrilla blijven voeren. De keizer wil den vrede, aldus ging dr. Thomas Lambie met zijn verklaringen voort. Ook is hij een verstandig man. Hij heeft de concessies aan de Engelsch-Amerikaansche maatschappij niet alleen verleend om Ame rika en Engeland ertoe te brengen pressie uit te oefenen op Mussolini, maar ook om de wereld te bewijzen, dat hij trachten zal het land open te leggen voor den handel. Drie reusachtige valleien, bijna zoo diep als de Grand Canyon, zullen de legioenen van Mussolini in hun opmarsch naar het Noorden des lands tegenhouden. Hierheen zullen de Abessinische troepen zonder eenigen twijfel na eenige schermutselingen terugtrekken. De Italianen zullen hun artil lerie zelfs niet over de eerste dezer kloven heen kunnen brengen en wanneer de Abes- siriërs naar de bergen terugtrekken zal Mussolini ze zelfs niet met vier millioen man kunnen overweldigen. Verder gaande met zijn uiteenzettingen zeide Lambie nog, dat naar zijn meening de ooriog ongetwijfeld een zeer wreede zou worden. De Italianen, aldus verklaarde hij, zullen misschien krijgsgevangenen kunnen maken. De Abessiniërs zullen dat niet kun nen, daarvoor hebben zij niet genoeg le vensmiddelen. De keizer zal geen bevelen geven tot het afmaken van vijanden, maar wanneer zijn troepen eenmaal de guerrilla geopend hebben, zullen zij eenvoudig in de onmogelijkheid verkeeren krijgsgevangenen te maken. De eventueele gewonden zullen onduldbaar lijden. Er zal slechts één Abes sinische Roode Kruis-eenheid zijn voor on geveer een millioen man, zonder rekening te houden met mogelijke gevangenen. Het Roode Kruis zal met enorme moeilijkheden te kampen hebben en er zullen maar weinig andere Amerikaansche en Engelsche dok toren aanwezig zijn. Wij hebben een aantal jeugdige Abessinische inboorlingen opgeleid voor hospitaalwerk, maar verpleegsters zijn er niet. Wij verwachten alle zendingen me dicamenten uit Engeland te zullen ont vangen Dr. Thomas Lambie verklaarde ten slotte nog, dat hij Woensdag a.s. naar Abessinië vertrekt, teneinde aldaar het Abessinische Roode Kruis te organiseeren. DE VERSTERKING VAN MALTA. Britsch oorlogsschip met 1500 man vertrokken. Het Britsche troepentransportschip „Neu- ralia" is met 1500 officieren en manschappen aan boord van Southampton vertrokken met bestemming naar Malta en Aden. Het con tingent bestaat in hoofdzaak uit technische troepen. In tegenstelling met vroegere mede- deelingen bevinden zich de gezinnen der ge huwde soldaten en officieren niet aan boord. De „Barham", dat, oorspronkelijk behoo- rende tot de „Home"-vloot, is ingedeeld bij de Middellandsche Zeevloot, is van Ply- mouth naar Malta vertrokken. De hoofdhaven van Malta is, naar uit an dere berichten blijkt, afgesloten door stalen netten, die een aanval van onderzeeërs on mogelijk moeten maken. Senator Nye, de Amerikaansche voorzit ter van de senaatscommissie inzake den wa penhandel, deelde giste ren te Washington mede, dat hij de arrestatie zal eischen van den beroem den vliegtuigbouwer An thony J. Fokker van de Alpine N. J. Nye wil Fokker voor de commis sie een verhoor afnemen in verband met vliegtuig contracten met de regee- Fokker ring. Nye verklaarde, dat hij vreest, dat Fokker zal trachten uit het land te vluchten. WAT DREIGT IN SPANJE 7 Omvangrijke voorzorgsmaatregelen der regeering. w In den afgeloopen nacht zijn te Madrid zeer omvangrijke voorzorgsmaatregelen ge troffen. Journalisten hebben in verband daar mede Lerroux eenige vragen gesteld, doch de Spaansche prenr t gaf slechts een ont wijkend antwoord. Toen men hem vroeg, of de maatregelen niet in verband stonden met de wereld protestactie tegen het fascisme, antwoord de Lerroux „Ik ben van alles op de hoog te. De voorzorgsmaatregelen zijn noodza kelijk, om iedere verrassing te voorkomen". Naar aanleiding van de ontploffing van een tweetal bommen op een spoorlijn, waarlangs een trein passeeren moest, waar in zich leden der volksactie bevonden, die op weg waren naar een partijvergadering, is onmiddeiiijk een onderzoek ingesteld en een onderzoek ingesteld en een klopjacht gehouden, met het gevolg, dat een dertigtal linksche extremisten kon worden gearres teerd. Italiaansche troepen te Wal Wal worden versterkt. (Dag. Overzicht). De Vrijz.-Dem. bond en de houding jegens het kabinet. (Binnenland). De „veekoning" van Australië over leden. (Buitenland). Zinkwitfabriek te Maastricht geslo ten; 700 werkloozen. (Binnenland). Wat dreigt er in Spanje? (Buiten land). Ex-koning Alfonso van Spanje naar Amsterdam. (Binnenland). Arrestatie van Anthony Fokker ge- eischt. (Buitenland). Tegen de verdachten van den dood slag te Zoeterwoude heeft het Haag- sche gerechtshof mildere straffen ge- ischt. (Rechtszaken). De wethouder-verkiezingen in den omtrek vim Alkmaar. (Stad en Omge ving). De heer C. C. H. Walraven 12 K jaar commissaris van politie te Alkmaar. iStad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) BETOOGING DER S.A. IN BERLIJN. Onderwerp: Rassenpolitiek. 15000 SAmannen zijn gisteravond in het Sportpaleis te Berlijn bijeengekomen voor het houden van een betooging inzake de rassen politiek, en de bevolkingspolitiek. De ope ningsrede werd uitgesproken door von Jago, leider van de groep Berlijo-Brandenburg. Na hem voerde Sanitatsoberfuehrer dr. Baome, het woord over rasverzorging en bevolkings politiek. Hij zette uiteen, dat niet de econo mie, maar het ras het lot van een volk be paalt. Vervolgens behandelde Sanitatsstan- dartenfuehrer Buettner het thema „Het gast-volk der Joden een parasiet in het volkslichaam". De strijd tegen de Joden moet met geestelijke wapenen gevoerd wor den, aldus zeid: deze spreker. Von Jago sprak weer het slotwoord. SCHIP VERNIELT TELEFOONKABEL. Verbinding met het vasteland verbroken. Op een afstand van 9 mijl van Dover is gisteren door een snelvarend stoomschip bij ongeluk een telefoonkabel doorgesneden, die Engeland met een deel van het vaste land verbindt. Een kabelschip van de Engelsche poste rijen is thans bezig met het herstellen van de schade Inmiddels ontstonden door het feit aanzienlijke vertragingen in de telefoonver binding met het continent. In totaal werden de volgende lijnen door de storing getroffen: 10 lijnen naar Parijs, 2 naar Milaan. 3 naar Zurich en 1 naar Marseille, Bazel. Madrid, Rijssel, Rome, Boedapest en Geneve. ONGEMOEDELIJKE VERKIEZINGEN. Te Tampa in Amerika. De wildste stedelijke verkiezingen, die zich ooit in de geschiedenis van Tampa heb ben afgespeeld, beginnen thans haar einde te naderen. Ofschoon nationale-gardisten bij alle stembureaux geplaatst waren en bij alle reclame-gelegenheden, waren vuistgevechten aan de orde van den dag. Negen personen zijn gearresteerd. Vooral in het Spaansche gedeelte van de stad is woest gevochten. Vier brandweerlieden werden hier gewond bij een revolvergevecht, terwijl een bekend lid van het voetbalelftal der universiteit met een knuppel neergeslagen werd. In het zie kenhuis moest het personeel overwerk maken om de binnenkomende gewonden te verbin den. HET LIJK VAN MAURICE WILSON GEVONDEN. Een verkenningsgroep voor de aanstaande Mount Everest-expeditie heeft het lijk gevon den van captain Maurice Wilson, die naar Indië vloog in de hoop de Mount Everest te voet te bereiken. Aangezien de autoriteiten hem tegenhiel den, vertrok hij in het geheim te voet met vier dragers van Darsjeeiing. Het lichaam we.d honderd meter boven kamp 3, dat op een hoogte van 6300 meter boven den zee spiegel ligt, gevonden. STORM IN FLORIDA. Meer dan 70 dooden? 'De hevige storm in Florida heeft niet al leen groote materieele schade veroorzaakt, doch ook tal van menschenlevens geëischt. Volgens nog niet bevestigde geruchten zou den in een werkkamp van het Amerikaan sche iegicen meer dan 70 dooden en tal van gewonden te betreuren zijn.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1