GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. [ÏEFDE EH POLITIEK Jladiopatytatmui KALUNDBORO, 1261 M. 12.20 KEULEN, 456 M. Ö.50 Concert ROME, 421 M. 9.— „Manon Les- BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 830 Radiotooneel. 9.10 Het Berl. Philh. orkest olv. E. Praeto- rius. 10.20 Ber. 10.50 Zang en piano. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Dansmuziek olv. W. Crüger. !huii£eton Nieuw politie-bureau en verbindingsweg. Aan de orde was hierop het voorstel voor den bouw van een nieuw politie-bureau op den hoek van de St. Laurensstraat én het aanleggen van een verbindingsweg van de Jan van Scorelkade naar Den Heldersche weg, met het bouwen van een brug over de Houtvaart, een en ander met credieten van het Werkfonds, alsmede tot het aangaan van een overeenkomst met betrekking tot spöorwegeigendom, ten behoeve van den aanleg van den verbindingsweg. Voor deze werken worden credieten van 79.000 en 74.000 beschikbaar gesteld. De heer S i e t s m a vroeg hoe het met de aflossing stond. Spr. vroeg ook of daarop ook van toepassing is de restrictie. De voorzitter: De aflossing moet in elk geval plaats vinden. De heer S i e t s m aMoet het honorarium apart worden betaald. De voorzitter: Dat is onder de ge raamde som begrepen. De heer S i e t s fn a veronderstelde een te genstrijdigheid in de bijlage, doch bleek hier in onjuist. Mr. Leesberg begon met een korte al- gemeene beschouwing. Uit een oogpunt van werkverruiming juichte hij het toe, doch z.i. was er een maar aan verbonden, aangezien hij van oordeel is, dat de gemeenten zoo weinig mogelijk belast moeten worden. Wij krijgen het geld wel, maar straks wordt de gewone dienst voor de aflossing met 4000 belast. Feitelijk kunnen wij alleen dergelijke werken ondernemen, als ze direct productief worden en dit is hier niet het geval. Voor zoover het kan wil spr. de zuinig heid betrachten. Spr. vroeg ho: men de eerste inrichting denkt te regelen. In gewone tijden komt die ten laste van den kapitaaldienst, doch spr. wilde in dezen tijd deze op den ge wonen dienst brengen, omdat men deze gel den niet uit het werkfonds krijgt. Voorts oor deelde spr., dat in de bijlage een toelichting ontbreekt over wat men voor de 6000 krijgt. De weg oordeelde spr. een zeldzaam inpro- ductievcn kostbaren weg. De 10.000 veilig heidsmaatregelen zitten hem dwars. Spr. wil overleg of daarin geen bezuiniging mogelijk is. Ook vroeg hij opheldering ot de leening bij het grondbedrijf komt. Is er over gedacht om den grond van de gebouwen die men aan een zijde kan zetten, bij het grondbedrijf te brengen? De heer Appel zou andere klanken laten hooren. Wat is de beteekenis van het werk fonds? Spr. gaf deze Colijn-schepping nader aan en stelde vast, dat deze streeft naar ver laging van het loonpeil. Uitvoerig gaf spr dit aan, aan de hand van het 60 millioen- plan, waarover hij een en ander voorlas. Spr. oordeelde, dat de genoemde werken normaal behoorden te worden uitgevoerd, doch de regeering wil die met verlaagd loon peil uitvoeren en rekent op de medewerking van de vakorganisaties. Het N.A.S. werd niet uitgenoodigd, hoewel daar meer arbei ders in georganiseerd zijn dan in den Neu tralen Bond. Een veeg teeken oordeelde spr., dat „De Werkgever er mede instemt. Zijn oordeel is, dat de politiek van Colijn de ellende ver groot. De voorzitter verzocht den heer Ap pel zich te bepalen tot het voorgestelde en de rijkspolitiek er buiten te laten. De heer Appel had den raad op de hoogte willen brengen van wat er voor de arbeidersklasse van het werkfonds is te ver wachten. Spr. is van oordeel, dat het 60 mil- lioenplan de rol van de opium moet vervul len in het belang van het kapitaal. Wie de werkloosheid wil bestrijden, moet de belem meringen voor de bouwbedrijven wegnemen en spr. laakte het in de s.d., dat die mede werken aan de verlaging van het loonpeil. Spr. oordeelde, dat dergelijke werken tegen het volle loon moeten worden uitgevoerd en daarom kan hij daaraan geen medewerking verleenen. De urgentie van den bouw is er en wij hebben hierbij dus te doen met een vol productief werk. Spr. stelde een motie, waarin wordt uitgesproken dat beide werken moeten worden aanbesteed. Deze motie werd niet gesteund en konden dus niet in stemming komen. De heer v. d. V a 11 betoogde, dat de com missie van oordeel was, dat geen offer te groot was om de beveiliging aan den weg te brengen. Spr. betoogde dit nader, er op wijzende, dat de weg Limmen-Bakkum geen voldoende beveiliging biedt, waarom hij zich met de oplossing van B. en W. vereenigde. Niet accoord ging spr. er mede om de af lossing uit de gewone middelen te doen even min als de kosten van eerste inrichting. Door dezen weg wordt helaas de tunnel min der urgent, maar deze oplossing maakt het althans mogelijk, dat men korter voor de af- sluitboomen moet staan. Den heer Appel wees hij er op, dat er ten aanzien van de collectieve contracten een crisis is en dat de werkloozen arbeid moeten hebben. Het is geen taak van den raad om op de stoelen van de bestuurders van de vakorga nisaties te gaan zitten. De arbeiders moeten veeren laten. Als wij dit niet aanvaarden dan komt er geen arbeid. Als er van de vakorga nisaties verzet komt staat het anders, maar dit is hier niet het geval. Wij zullen dus voor de voordracht stemmen. De heer O o v e r s betoogde, dat een nieuw politiebureau noodig is. Spc deed het niet om de stad te verfraaien, maar uit noodzake lijkheid. Ten aanzien van den weg bleef spr van oordeel, dat die gevaarlijk zal blijken te worden Hij verzoent B. en W. de mede werking van de regeering voor een tunnel te verkrijgen, evenals dit in Hilversum werd bereikt. Spr. stelde voor dit deel van het voorstel er uit te lichten, omdat de tunnel de eenige goede oplossing is. Mr. Leesberg vroeg of beide werken publiek besteed zullen worden. De voorzitter ving bii zijn beant woording aan met een woord van dank aan de regeering voor de medewerking. Spr. was van oordeel, dat de urgentie van een nieuw politiebureau vaststaat. Het voorstel is alleen vanuit de noodzakelijkheid bekeken. De 6000 voor inrichting zijn nauwkeu rig met den commissaris en den architect bekeken en aan den zuinigen kant. Spr. gaf hiervan een opsomming. Spr. oordeelde dat de inrichting betaald moet worden uit den kapitaaldienst. Ten aanzien van de tunnel zeide spr., dat ook hij daaraan de voorkeur geeft, doch hij wil niet afwijzen wat men kan krijgen en wat een verbetering is. Weth. Klaver beantwoordde de vragen van de heeren Sietsma en Leesberg over de veiligheidsmaatregelen van 1000. De vori ge maal drong de raad op veiligheidsmaat regelen aan en het college heeft die gezocht in het opruimen van gebouwtjes om het uit zicht zoo goed mogelijk te maken. Spr. gaf een gedetailleerde opsomming van het werk. Met mr. Leesberg verschilde spr. van mee ning. Industrieterreinen worden door den weg ontsloten. Er moet iets gebeuren, met het oog op het verkeer. Dit eischt de opstop ping van den overweg. Voorhands zal er van een tunnel niet veel komen en wij kunnen geen 25 jaar wachten. Het voorstel van den heer Oovers wees spr. af. Voor het verkeer biedt de weg een goed perspectief en ook met het oog op de werk loosheid dient men het voorstel te aanvaar den. Voorts zeide spr. nog, dat beide werken op de openbare markt komen. Weth. van Slingerland was het met mr. Leesberg eens, dat zuinigheid en voorzichtigheid geboden zijn. Er wordt geen geld over de balie gegooit, maar het politie bureau moet er komen en spr. oordeelde, dat men de werken met beide handen moet aan nemen. Spr. kon niet toezeggen, dat de 6000 uit de gewone middelen gevonden kunnen worden, al vindt hij dit ideaal. Spr. gaat niet door dik en dun met de regeering mede. Wij kunnen niet helpen, dat het N.A.S. er buiten is ge houden, maar er is overleg gepleegd en spr. gaf aan werk, waarmede een boterham is te verdienen de voorkeur boven mooie vertoogen in den raad. Mr. Leesberg had geen antwoord ge hoord over de financiering van den weg ten aanzien van het grondbedrijf. In het algemeen wlide spr. opmerken, dat het voor het grootste deel een werk is van den ouden raad en hij voelde geen vrijheid om het voorstel van den heer Govers te steunen. Principieel verschilde spr. met het college over de financiering van de inrichting en van de veiligheidsmaatregelen. Ook over de gewone en de buitengewone middelen ver schilde spr. met het college. Straks staan wij voor een nieuwe begrooting en moeten wij ge weldig bezuinigen en daarom moet men juist in dezen tijd die uitgaven uit de gewone mid delen bekostigen en zich niet aan vastgelegde uitgaven binden. Voor roerende zaken moet men niet leenen. Spr. diende een amendement in om de 6000 te bestrijden bij suppletoire begrooting uit de gewone middelen. Tenslotte bleek, dat de beveiling bestaat in het ruim maken van het terrein en twee spie gels. Moeten wij daarvoor 10000 neerleggen? Is het niet beter, die nog nader te bekijken? Het voorstel van den heer Leesberg werü door de heeren Govers en Sietsma onder steund. De heer Sietsma verklaarde nog, dat ook hij met mr. Leesberg van oordeel is, dat het onmogelijk is de f 6000 voor le inrich ting uit den kapitaaldienst te bestrijden. Ook spr. was geschrokken van de opsomming van de 10.000 voor de beveiliging. Hoe moeten de stootblokken de veiligheid bevorderen? Uit een oogpunt van werkverschaffing wil de hij zich niet verzetten, al vond hij den weg geen oplossing van het verkeersvraagstuk De heer Oovers bleef aandringen op het onderzoeken van de mogelijk van een tunnel. De heer Appel wist evenzeer als de heer v. d. Vall, dat er crisis is. Hij is er zelf slacht offer van, maar bleef van oordeel, dat de loonen bij collectief contract geregeld ge handhaafd moeten blijven en noemde het ir- consequent van de organisaties accoord te gaan. Hij herinnerde er aan, dat in Amster dam de heer de Miranda zich in tegenstelling met den heer v. d. Vall tegen deze voorstellen verzette en hij drong aan op een gemeen schappelijk front tegen de afbraak van ar beidsvoorwaarden. Spr. is overtuigd, te spre ken namens 90 van de Alkmaarsche bouw vakarbeiders en deelde mede, dat de Mo derne en de R.K. Bouwarbeidersorganisaties zich tegen dit plan verzetten. Zij zijn van meening, dat ze wel willen medewerken voor werken, die anders nog niet behoefden te vorden uitgevoerd, maar hier geldt het productief werk en daarvoor wilde spr. normaal loon. De hoofdbesturen zijn in deze ingegaan tegen de adviezen van de af- deelingen in Alkmaar van de betrokken orga nisaties. Voorts oordeelde hij, dat de gemeente architect dat werk behoorde uit te voeren en niet architect Kropholler, omdat spr. aan neemt, dat eerstgenoemde in staat is een ont werp te maken, dat aesthetisch bevredigt. De heer v. d. V a 1 1 gaf de beveiliging de voorkeur, ook al was deze duur en merkte den heer Sietsma op, dat er aan den overweg voor de voetgangers en wielrijders een tunnel is. Spr. wilde aie verbeteren voor de voetgangers. De stootblokken belemmeren het gezicht en wij kunnen daar geen ruim:e genoeg brengen. Voorts oordeelde spr. dat de tijd niet daar was om met den heer Appel van gedachten te wisselen. Wij hebben thans reke ning mede te houden dat er met de hoofdbe sturen overeenstemming is bereikt. De neer Vogelaar was er van ge schrokken, dat de f 6000 voor le inrichting waarschijnlijk te laag zullen zijn. Spr. vroeg de pertinente verzekering, dat men binnen dit bedrag zal blijven. Ook spr. oordeelde met mr. Leesberg, dat de kapitaaldienst zoo weinig mogelijk belast moet worden en ook hij wilde bij voorbaat bepalen, dat m?n het gel<|. uit den gewonen dienst haalt. Blijkt dit onnlbgelijk, dan kan men dit altijd-nog intrekken. De heer Bakker bestreed de gedachte om de 6000 uit de gewone middelen te halen en hij herinnerde er aan, dat mr. Lees berg dit voorheen, toen het niet noodig was, wel deed en de toekomst belastte voor het gemak. Juist thans nu er veel vaste lasten zijn van vroegere dienstjaren, moet front gemaakt worden tegen het voorstel van mr. Leesberg. Hij vreesde niet, dat Ged. Staten dit zullen verwerpen, mits men de f 6000 op korten termijn leent. De heer K e ij s p e r had in le instantie de motie niet onderteekend. Nu de wethouder dit ook prettiger vindt, vroeg spr. of men het niet over 2 k 3 jaren kon verdeelen. De voorzitter erkende, dat de f 6000 aan den lagen kant zijn. maar hij achtte het niet te laag en B. en W. zullen al het moge lijke doen om binnen dit bedrag te blijven. Door het betoog van mr. Leesberg was spr niet overtuigd, omdat het geen tijd was om te gaan sparen en de begrooting 1936 nog extra te oelasten. In antwoord op den heer Appel zei spr., dat de aesthetica vordert, dat de opdracht aan den heer Kropholter wordt verstrekt. Weth. K1 a v e r zei, dat de omliggende gronden bij het grondbedrijf komen Hij gaf nog een nadere technische uitleg van net werk aan den weg. Weth. v. Slingerland verbaasde zich Q Donderda Donderdag 5 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding. 10.15 Of.pl. 10.30 Ensemble Lismonde en deel A. v. d. Horst. 12.30 Gr.pl. 1.— Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.45 Zang door Betsy Kinsbergen. Aan den vleugel t. Veen. 2.— Cantabile-orkest olvc. E. Beeckman 2.45 Verv. zang en piano. 3.-3.45 Verv. orkestconcert. 4 Voor zieken en ouden van da gen. 4.30 Or.pl. 5.— Voor de kinde ren. 5.30 Ensemble J. Cantor. 6.30 Sportpr. H. Hollander. 7.— Om roeporkest olv. A. van Raalte. 8.— Ber. 8.05 Mededeelingen. 8.10 „In één adem", gevar. progr. m. m. v. Kovacs Lajos' orkest, P Palla, piano, de Cavelli's, accordeon en L. Noiret, piano. 9.20 Ik ben van de week in/biigeweest, door O. Czopp. 9.30 Omroeporkest olv. A. van Raalte, mmv. M Orobio de Castro, cello. 10.30 Gr.pl. 11.— Ber. 11.10—12.John. v. Brück's orkest, uit Palermo, Scheveningen HILVERSUM II. 301 M. (8.-9.15 en 11.-2.-KRO, de NCRV van 10.11.en 2.—12.— uur). 8. 9 15 en 10.— Gr.pl. 10 15 Morgen dienst olv ds. J. L. de Vries. 10.45 Or.pl. 11.30-12.- Godsd. half uur. 12,15 Or.pl. en orkestconcert 2— Handwerkles. 3.-3.45 Or.pl 4.— Bijbellezing ds C. Brunt, m m. v. bariton en orgel. 5.— Handen arbeid v. d. jeugd. 5.30 Orgelcon cert S. P. Visser en gr.pl. 7.— Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Rep. 7.30 Journ. weekoverzicht door C. A Crayé. 8.— Ber 8.05 Arnh. Or- kestvereen. olv. J. Spaanderman, mmv. M. Engelenburg, piano. 9.— Causerie dr. C. J. Honig. 9.30 Stu dentenliederen (gr.pl.) 10.— Ber 10.05 Vervolg concert. 10.4512. Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10 35— 10 50 Morgenwijding 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel R. Tims. 12.05 Het Rutland Square en New Vic toria orkest olv. N. Austin. 12.50 Grpl. 1.35 Pattisons salonorkest 2.35 Gr.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Sted orkest Harrogate 1. v. L. Cohen 5 05 Orgelconcert H. O. Hodgson 5.35 Casani Club orkest olv. Ch. Kunz. 6.20 Ber. 6.50 Het Vario- trio. 7.20 „Main street of song", gevar. progr. 8.20 BBC-Symph,- orkest olv. Sir Henry Wood," mmv. J. v. d. Gucht, tenor en L. Tertis, viola. 10.— Ber. 10.20 Korte kerk dienst. 10.40 Het 01 of Sextet. 11.20 Voordr. 11.3512.20 Orosvenor House Dance Band olv. S. Lipton. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8 20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Doyen. 3.50 Orkestconcert. 510 La fausse Agnès'spel van Des- touches. 8 Gr.pl. 8.50 Orkestcon- eert. 11.10—12.35 Dansmuziek. 2 20 Strijkorkest olv. Andersen 3 20—5-05 Omroeporkest olv. Ree- sen. 8.30 Rep. 9.—2.20 Dansmu ziek. 12 20 Omroepkleinorkest o. 1. y. Eysoldt. 2.35 Gr.pl. 4.20 Viool en piano. 5.20 Concert uit Leipzig. 7 20 Omroepkwintet. 8.30 Oude dansmuziek. 9.05 Radiotooned. 9.20 Omroeporkest o. 1. v. Buschkötter. 105012.20 Uit Berlijn: Omroep orkest olv. Weigel. caut", opera van Puccini. Orkestlei. ding R. Santarelli. Koorleiding O. Conca. 12.20 Gr.pl. en zang. 1.30—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 Vioolrecital. 7.35 Gr pl. 8.20 Symph.-concert olv. L. de Vocht. 10.30—11.20 Or.pl. 484 M.: J. Schnijder's orkest. 1.30— 2.20 Dito. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Zang. 6.50 Pianorecital. 7.35 Or. pl 8.20 Salonorkest olv. Walpot. 10.3011.20 Dansmuziek. OEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: ICeulen 8 8.40, D sen- der 8.40-10.50, Keulen 10.50- 11.50, Lond. Reg. 11.50—12.05. Parijs Radio 12.0513.20, Brussel VI. 13.20—14.20, D.sender 14.20- 15.20, Keulen 15.2015.50. Parijs Radio 15.50-17.10, Lond. Reg. 17.10-17.20, Keulen 17.2018.50, Brussel Fr. 18.50—19.20, D.sender 19.20—20.05, Parijs Radio 2005— 20.20, Brussel Fr. 20.20-21.20, Leipzig 21.20—22.20, Luxemburg 22.20-22.30, Weenen 22.30-23.20 en Parijs Radio 23.20—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8-50, Droitwich 10.3511.05, Lond. Reg 11.05-11.20, Droitwich 11.20 15.20, Lond. Reg. 15.20-17.35„ Droitwich 17.35—18.20, Frankfurt 18.20—18.50, Droitwich 18.50— 22.—, Brussel (Fr.) 22.—22.20, Droitwich 22.20—22.40, Lond. Reg. 22.40—24.—. over de leden, die het voorstel van mr. Lees berg steunden. Zij weten niets van de ko mende begrooting waarop B. en W. blokken om de eindjes aan elkander te koppelen. Spr. wees het voorstel af, omdat het niet kan. Hij begreep niet, dat mr. Leesberg met dit voor stel kwam. Spr. stelde voor om goed te vin den de 6000 te voteeren en bij de begroo ting onder de oogen te zien of ze uit de ge wone middelen bestreden kunnen worden Mr. Leesberg constateerde een prin cipieel verschil tusschen het college en een deel van den raad. Wat vroeger kon, kan thans niet. Juist omdat de omstandigheden zoo liggen, moeten wij het dioen en als wij het niet kunnen betalen, moeten wij die zaken laten liggen. Spr. handhaafde zijn amendement om de f 6000 uit den gewonen dienst te bekostigen. Het amendement werd met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Voor de heeren Govers, Venneker, Leesberg, Woldendorp, Stoutjes- dijk. de Raat, Sietsma en Vogelaar. Het voorstel van B. en W. werd hierop, met de stem van den heer Appel tegen aan genomen Werkverschaffing Sportpark. Voorgesteld werd, 3000 beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van verschillende verbeteringswerken op het Sportpark. De uit te voeren werken zijn: opruimen van den voormalen toegangs weg van de Nieuwpoortslaan tot het sport park, het overplaatsen en verbouwen van de pergola, vergrooting van de kleedkamei aan de zijde van de Zandcrsloot, het maken van een eenvoudige staantribune aan de Zander- slootzijde en het opruimen van de bouw vallige brug over die sloot. De heer Appel oordeelde het voorstel een uitvloeisel van een vroeger besluit. Hij was echter tegen, omdat een deel van het werk normaal werk is. Wethouder Bon se ma antwoordde, dat de heer Appel zich vergist. Het geldt geen noodzakelijk werk. Dit is opgezocht were en als de heer Appel hier ook tegen is, dan wordt alle werkverschaffing onmogelijk. Wij oordeelen, dat de arbeiders Deter gediend zijn met werkverschaffing, waarbii zij wekelijks meer ontvangen dan van M. H Met de stem van den heer Appel tegsn werd het voorstel aangenomen. Sloopen van een woonhuis. Voorgesteld wordt het van de wed T. Nieuweboer aangekochte woonhuis en ver- - door WILLIAM LE QUEUX. 38) 's Avonds genoten zij te samen den heer lijken maaltijd. Alle Fransche vrouwen ver staan de fijne kunst om te koken. Zelfs de kieskeurige Oreatore*. zou tevreden geweest zijn. „Dit is even goed als in een restaurant, nietwaar, mon ami?" vroeg zij vroolijk, toen zij likeur dronken en sigaretten rookten. „Duizend maal beter, Dolores. Wie zou denken dat jij zulk een goede huishoudster bent? Wat een juweel moet jij zijn voor den mar), dien jij trouwt". Dolores zuchtte. „O, trouwen, daaraan heb ik nog niet gedacht, daarvoor is de tijd nog niet aangebroken. Je moet den man vin den, die het waard is voor hem je eigen vrij heid op te geven. Laten wij over iets spre ken. Veronderstel dat ik spoedig in Vanina kom. wie zal dan de leiding nemen?" „Paul Loven, natuurlijk. Hij is zeer zeker mijn meester in dat soort van zaken" „Ik geloof, dat jij verstandig doet met ha hem toe te vertrouwen. Wij agenten van den geheimen dienst gebruiken methodes, ver lagen ons tot het gebruiken van listen, die ik jou niet Zou aanbevelen. Wij ademeii de lucht der intriges". Zij zweeg eenige oogenblikken. „Luister eens zeide zij dan. „Ik zal je het laatste nieuws vertellen. Stephanie Ghi- ka heeft Weenen verlaten; wij weten niet precies waar zij is, maar zij is niet ver van Slavonië. Loukoff houdt nog steeds bespre kingen met Tarangul". „Om de details te regelen, natuurlijk", was Gerald's opmerking. „Natuurlijk zullen zij alles goed regelen". Zij leunde met haar armen op de tafel en sprak o<p sarcastischen toon. „Het zal mij benieuwen of wij hen zullen verslaan of dat onze beenderen later zullen verbleeken in de Slavonische zon? Het is een gevaarlijke on derneming. In ieder geval zullen wij een op windenden tijd tegemoet gaan". Tweemaal stond hij op om heen te gaan, doch zij hield hem tegen Zij was vanavond op haar praatstoel en babbelde steeds door, onafgebroken sigaretten rookend. Toen hij voor de derde maal opstond, begreep zij dat zij hem niet langer bij zich mocht nouaen. „Het is laat geworden. Denk er om als je twee mannen buiten ziet staan, houdt ze dan niet voor moordenaars; het zijn bewaarders van rust en orde". Gerald wist waar zij op doelde en bloosde Hij vond het vreeselijk om bewaakt te wor- den en had een vast vertrouwen in zijn eigen bekwaamheid om zorg voor zich zelf te dragen. „Wees niet boos, Gerald. De laatste maal dat je hier was, gebeurde er iets vreeselijks en ik weet dat het mijn schuld was Jij bent onder mijn hoede zoolang je in Parijs bent en ik zou het niet kunnen verdragen, dat jou weer iets overkwam. Er wacht een taxi om je naar je hotel te brengen. De chauf feur is een vertrouwd lid van den gehei men dienst. Jij zult beschermd worden zoo lang je op Fransch grondgebied bent en zelfs nog iets verder Zij glimlachte en zei verder: „Ik kan je niet dezelfde bescherming be loven in Vanina. Daar moeten wij, denk ik, voor ons zelf zorgen". Zijn geprikkeldheid verdween. Hij stelde de vriendelijke bezorgdheid van deze lieve vrouw Oip prijs. Hij bracht haar hand aan zijn lippen. „Hartelijk dank, lieve vriendin, voor je gastvrijheid en je goede zorgen. Tot weer ziens in Vanina". En Dolores zuchtte terwijl zij luisterde naar zijn verdwijnende voetstappen Hij had hc.ar hand gekust en die kus wns innig ge weest. Maar in haar hart had zij gewenscht dat hij die kus op haar lippen had gedrukt. HOOFDSTUK XXII. Gerald Danecourt voelde zich buitenge woon gelukkig toen hij door de schilder achtige straten van Vanina naar zijn hotel reed. Hij herinnerde zich duidelijk zijn eerste intrede in deze aardige oude stad, hoofd stad van een klein en onbeduidend land, dat echter nu de aandacht van Europa op zich begon te vestigen. Hij had zijn diploinatieken leertijd in Pa rijs en Rome doorgebracht. Zijn bevorde ring tot eersten secretaris te Vanina was, na zijn betrekkelijk korte leerschool, een goe de stap voorwaarts. Hij besefte, dat de benoeming op zulk een post een bewijs was, dat zijn bekwaamheden werden erkend. Afgescheiden van zijn eerzucht was het vooruitzicht voor een jongmensch van zijn leeftijd niet aanlokkelijk. Het land was vrij barbaarsch. Van het hof straalde geen pracht en luister uit, de koning was volgens de verhalen een onbeteekenende, zwakke en weifelende persoonlijkheid. De prinses werd beschreven als mooi en lief. Dit waren zijn gedachten bij zijn eerste bezoek. Hij werd voorgesteld aan den ko ning, die geen gunstigen indruk op hem maakte. Hij maakte kennis met Miranoff en andere waardigheidsbekleeders, wier manie ren wel iets te wenschen overlieten Wat een groote tegenstelling met de eerste kringen van Parijs en Rome. Hij begon te begrijpen dat de eerste stappen van een jong dilomaat moeilijk waren. Prinses Zita en de gravin von Salzberg waren op reis toen hij aankwam. Hij wachtte met verlangen op de ver schijning van deze beide sterren aan den bewolkten hemel. En ten laatste verschenen zij. In een paar weken was Vanina niet langer vervelend en neerdrukkend. Het hof was nu niet langer een plaats om te ver mijden door iemand, die de vroolijkheid van Parijs en Rome had leeren kennen Hij was op het eerste gezicht verliefd ge worden op ae prinses en bereid zijn geheel verder leven in Slavonië te blijven om haar te dienen en te aanbidden Tot nog toe was zijn hart nog vrij gebleven De lieftallige prinses had net onmiddellijk gevangen. Hij ontmoette de prinses vele malen en zij bleek in alles belang te stellen. Er kwamen ook moeilijke oogenblikken. Hij en Felix Salcedo, dien hij van het oogen- blik af dat hij hem leerde kennen, hoog achtte, hadden met behulp van Paul Loven en Dolores Victoria de zoogenaamde-Lou- koff-revolutie onderdrukt. Loukoff, eens minister van staat, verteerd door een verwaande eerzucht om als dicta tor te worden benoemd in plaats van den zwakken koning, was een verrader gewor den en had een opstand bewerkt. Toen de opstand onderdrukt was had hij een goed heenkomen gezocht en de opstandelingen in den steek gelaten. Daar zijn verwachtingen waren teleurge steld, was hij in dienst getreden van Oosten rijk om met de hulp van dat land te verwe zenlijken. hetgeen hij alleen niet had kun nen bereiken, namelijk den ondergang van de Slavonische monarchie. Al deze herinneringen kwamen bij hem boven toen hij naar zijn hotel reed. Dien avona at hij in het paleis; het was een intieme avond de koning, de prinses, gravin Nada en hij. Miranoff, de minister-president en Oour- gief, de opperbevelhebber waren ook ge* vraagd. Zij waren echter te overkropt met bezigheden. Het diner was genoegelijk, alleen N'c0' laas was terneergeslagen. De prinses daar entegen was hoopvol gestemd. (Wordt vervolgd)- .1

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6