lederen dag moet of 35«' in contanten worden gewonnen! 'fxoomciaal 'flieuws Dagelijks: een rijwiel! Exira prijs: eens per maand, van f 500.- JjiqzzMideit Stukken £xuuU en 'Juin bouw Landarbeiderswet Rondvraag. EGMOND A. D. HOEF WARMENHUIZEN CASTRICUM Maar bovendien eens per CAA maand een extra prijs van J OUU«' IK wil óók een FONGERS winnen HEILOO HET CENTRAAL ZIEKENHUIS EN DE GEMEENTE. TUINBOUW VINDT GEEN AFZETMARKT. adviezen der vereeniging van Ned. gemeen ten, omtrent de gemeenterekening. Een opnieuw door den heer R. E. Scher- merhorn ingediend adres om vergoeding krachtens art. 13 L.O.-wet, v<pr zijn zoontje, werd na stemming in handen van B. en W. gesteld om prae-advies. Voordien had de raad afwijzend beschikt op het voorstel van den voorzitter om het verzoek af te wijzen. Een voorstel van den heer T. Waalburg tot inwilliging van het verzoek kwam, daar dit niet voldoende werd ondersteund, niet in behandeling. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening werden benoemd de heeren M. C. v. d. Laan, T. Vaalburg en Jb. Heinis Mzn. Tenslotte verklaarde de raad, na in comité te hebben vergaderd, een bedrag van 6.30, dat in 1933 krachtens de veewet had moeten worden voldaan, niet invorderbaar. Bij de rondvraag bepleitte mevr. Slooten- Smit de inwerkingstelling van de werkver schaffing en verbetering van het voetbalveld, n.1. het effenen van het speelterrein en het aanbrengen van beplanting. De voorzitter zegde namens het college van B. en W. toe, een en ander in overweging te zullen nemen. Na discussie verwierp de raad, op voorstel van den voorzitter, het inmiddels door mevr. Slooten—Smit ingediende voorstel om de voetbalwedstrijden, welke a.s. Zondag tijdens de Floraliafeesten zullen worden gehouden, vrij te stellen van vermakelijkheidsbelasting. De heer Schot zou gaarne zien, dat bij ka pitaalkrachtige boeren geen arbeiders krach tens de bijslagregeling werden geplaatst. De voorzitter deelde mede, dat, zulks met het oog op de door het Rijk getroffen rege ling, niet mogelijk is. De heer Heinis verzocht de werkende leden van de voetbalvereeniging en de kinderen, die de wedstrijden bijwonen, vrij te stellen van vermakelijkheidsbelasting. Hiefover ontstond tusschen den heer Heinis en den voorzitter een uitgebreide gedachtenwisseling, waaruit bleek, dat het bestuur van de plaatselijke voetbalvereeniging niet steeds de vereiscrbe medewerking heeft verleend. De voorzitter meende dan ook, dat aan de belastingverordening als zoodanig niet mag worden getornd Ten slotte zegden B. en W. toe te zullen nagaan of binnen de grenzen van de veror dening, bij de uitvoering daarvan, eenige soe pelheid kan worden betracht. Verder uitte de heer Heinis nog een klacht omtrent het afhalen van gestorven vee door het slachthuis te Alkmaar. De voorzitter nam deze klacht geheel voor zijn rekening. Het slachthuis had te laat be richt ontvangen. Spreker laakte evenwel de houding van den desbetreffenden veehoudei, die het blijkbaar niet noodig vond nog eens tijdig aan zijn verzoek te herinneren en ge heel vergat, dat de bemiddeling ter secretarie steeds vrijwillig en belangeloos van gemeen tewege geschiedt Hierna sluiting. WARMCHHUttiH De raad kwam gistermiddag in zijn nieuwe samenstelling bijeen. Het eenige nieu- we lid is de heer C. Rozendaal (r.k die de plaats heeft ingenomen van den heer C. Geus (v.d.), zoodat de raad nu bestaat uit vijf katholieken en twee vrijz.-dem. In zijn openingswoord sprak de burge meester, de heer Nolet, er zijn voldoening over uit, weer zooveel oude bekende ge zichten terug te zien. Verder heette hij wel kom den heer Rozendaal, waarop spr. over ging tot installatie en beëediging der leden, die allen de bij de wet vereischte eeden af- lefde Benoeming wethouders- Van de geboden gelegenheid tot het hou den van algemeene beschouwingen werd geen gebruik gemaakt. Allereerst werd overgegaan tot voorzie ning in de vacature-Molenaar. De aftreden de (r.k.) werd herbenoemd met zes stemmen (één blanco). In de vacature-Slot (v.d.) werd de aftre dende eveneens herbenoemd. Beiden namen deze herbenoeming aan. De voorzitter sprak zijn voldoening uit over den afloop dezer stemmingde sa menwerking met beide heeren was in de afge- loopen jaren steeds uitstekend. De heer Slot verheugde zich over de ge zonde opvatting ten aanzien van de wethou dersverkiezing en dankte voor het vertrou wen van den raad. Benoeming leden gascommissie. Aftredend waren de heeren de Groot en Mink aan wie de voorzitter dank betuigde voor hetgeen in die functie in de afgeloopen vier jaren werd verricht. De heer de Groot wees een eventueele nieuwe aanwijzing van de hand. Het gas bedrijf is gezond en kan zich zelf bedruipen. Spr. meende, dat ook andere leden gelegen heid moesten krijgen zich in de zaken van de gasfabriek in te werken. Dt heeren Slot en Molenaar von den de wijze van ontslagneming van den heer de Groot wel wat ongewoon en hadden liever gezien, dat hij zich weer beschikbaar stelde. De afwijzing van den heer de Groot was voer den voorzitter als een donderbui bii helderen hemel. De heer de Groot, die reeds een vierjarige ervaring heeft in de gas commissie, zou deze in de komende jaren heel goed kunnen gebruiken in de gascommissie. Hierop werd tot stemming overgegaan, waarbij werden benoemd de heeren Dekker (r.k.) en Mink (v.d.), beiden met zes stem men. Beide heeren namen deze benoeming aan. De heer Mink noemde het een aanwij zing voor een goede samenwerking ook in de toekomst, dat de vrijz.-dem., hoewel ver zwakt in den nieuwen raad teruggekomen, weer herkozen zijn in hun vorige functies. Gemeenterekening 1934. B en W. boden aan de gemeenterekening 1934. De ontvangsten hadden bedragen 162.289.98, de uitgaven 211.302.36, zoodat er een nadeel ig saldo was van 49.012.38. In verband met dit nadeelig slot gaf de secretaris nog eenige nadere toe lichtingen. De rekening van het gasbedrijf sloot in ontvangsten en uitgaven met 5*8.324.62, met een winstealdo van 2617.57. De heer Slot vroeg of de verhoog-mg van de personeele belasting (de opcenten worden opgenomen tot 200) ook een ver-hooging van de totaal-opbrengst tót gevolg heeft gehad. De Voorzitter wi+de deze wra§g lie ver bij de begrooting beantwoorden, de jui ste cijfers zijn nog niet lakend. Als commissie voor het napen der r-ehe- ningen werden aangewezen a'He raadsleden, behalve de wethouders. Aan J. Smit Kz. werd als eerste in de ge meente (behoudens goedkeuring van het rijk) een voorschot van 3150 toegestaan voor het verkrijgen van een plaatsje inge volge de landbouwarbeiderswet. Mededeehngen. De Voorzitter deelde mede, dat de gemeentebegrooting van 1934 goedgekeurd is teruggekomen en dat tot tijdelijk hoofd der school te Schoorldam (wegens ziekte van den functionaris) is benoemd de heer van Twuijver. De heer Slot ontketende een uitvoerige gedachtenwisseling met zijn vraag of de functionneering van de brandweer in haar heelen omvang wel onberispelijk mag wor den genoemd. Spr. kwam tot deze vraag naar aanleiding van den kort geleden ge woed hebbenden brand. Verschillende heeren spraken hierover. Zij allen waren het er over eens, dat de brand weer gedaan had wat mogelijk was. Wat be houden kon blijven is gered. Wel had de motor op het critieke moment even gewei gerd, maar daar kon men niets aan doen. Bij de geregeld gehouden beproeving was hij steeds goed. De omvang van den brand en het uit hoofde daarvan talrijke publiek maakte de regeling voor de brandweer wel moeilijk. De klachten, zoo werd nog opge merkt, zouden wel in hoo'dzaak komen van hen, die de brandweer het meest in den weg hadden geloopen. De opmerking werd nog gemaakt, dat het doode materiaal wel wordt beproefd, maar dat de brandweerlieden niet vaak genoeg oefenen. De Voorzitter zegde toe een en ander te zullen onderzoeken en te zullen overwe gen of meerdere oefeningen met het levende materiaal niet mogelijk zijn. Overigens constateerde spreker, dat ieder bij de blussching zijn best heeft gedaan. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar had spreker den dag na den brand dank be tuigd voor de geboden hulp. Op een vraag van den heer De k k e r, hoe de kwestie van het plaatsen van het hek, waartoe in een der vorige vergaderingen was besloten, antwoordde spreker, dat be sloten was tot het plaatsen van een heg, voorloopig zou daar een hekje bij geplaatst worden. Spreker zou nagaan waarom de zaak nog niet afgemaakt was. Hierna werd de vergadering gesloten. Openstelling voormalig Slot Egmond. Zooals men zich herinneren zal is de Pro vincie Noordholland eigenaresse geworden van den grond te Egmond aan <Je Hoef waar op voor eeuwen het bekende slot aan de Hoef gestaan heeft. Reeds geruimen tijd worden daarop graaf werken verricht voor het bloot leggen van de fundeeringen van dat oude slot. Thans is men zoover gevorderd dat met ingang van Zaterdag 7 dezer openstelling van het terrein van het voormalige slot kan worden overgegaan. Die openstelling zal dan geschieden op eiken Zaterdag en Zondag Er zijn bij die blootlegging van de funda menten van het voormalige beroemde sloot merkwaardige fondsten gedaan en we! zoo danig dat Dr. H. C. Prinsen Geerligs het nuttig gevonden heeft daarover een artikel te schrijven in Eigen Volk 8e aflevering van 1935. 0.a. zijn gevonden bij tientallen de z g. Jacobakannetjes welke dateeren uit de 14 en 15e eeuw. Minstens een 50 tal van die kan netjes zijn geheel gaaf uit de grachten opge graven van het slot aan de Hoef. De bedoeling van het Provinciaal oestuur is om de bloot gelegde fundamenten op te graven tot ongeveer 30 c.M. boven maai velcishoogte, om zoodoende wat nog aanwe zig is voor het nageslacht te bewaren. Oud heidkundigen en liefhebbers daarvan kunnen nu hun hart ophalen, terwijl de prijs van toe gang voor niemand een beletsel kan zijn Rijtoer Ouden van Dagen Evenals andere jat en is het de Commissie ook dit jaar gelukt de ouden van dagen uit onze gemeente een rijtoer aan te bieaen. De reis was naar Amsterdam alvaar een boot tocht werd gemaakt door de havens en grachten. Het weer was de oudjes zeer gun stig en het zonnetje heeft veel bijgedragen tot het welslagen van dezen voor hen onver- getelijken dag. 's Avonds werd de stoet van auto's en bussen het dorp in geleid door de beide plaatselijke fanfarecorpsen. Werkverschaffingsplannen Naar wij uit welingelichte zijde vernemen zijn door het provinciaal bestuur uitgewerkte voorstellen tot het verschaffen van werk ge maakt waaromtrent men met den Minister van Sociale Zaken voorloopig tot overeen stemming is gekomen Het behelst een plan van ongeveer 350.000.waarvoor werk zaamheden zullen worden verricht op de landgoederen onder Bakkum. Bergen. Heems kerk en Egmond. Zijn we wel ingelicht dan zullen geen werkverschaffingsobjecten worden gemaakt voor het z.g.n. Geversduin. De bedoeling van dit landgoed blijft voor reservaat bestemd. U.troeing van konijnen in de duinen. Reeds verleden jaar deden bij verschillen den in deze gemeente de ronde dat de be doeling van de beheerders van de prov eigendommen in de duinen langs de Noord zee zou zijn tot algeheele verdelging van de EEN FONGERS Rl) Alleen met het doel nieuwe afnemers te maken voor Palmolive zeep de schoonheidszeep vervaardigd uit olijf- en palmoliën loven wij iederen dag een splinternieuw Fongers rijwiel 4a uit. De wedstrijd is zoo eenvoudig dat elk kan winnen er is gelijke kans voor iedereen. En als U dit verkiest kunt U. in- plaats van een rijwiel, 35.— contant krijgen I Iedereen kent Palmolive zeep. Duizenden vrouwen hebben er de charme van haar teint, de frischheid en aantrekkelijkheid van haar fluweelzachte huid aan te danken. Als U nog geen gebruiker bent van Palmolive zeep, neem dan deze gelegenheid te baat. om vast te stellen wat zij voor U zal doen. De regels voor dezen wedstrijd zijn niet moeilijk. Het is alles zeer eenvoudig: wij willen alleen weten waarom U Palmolive zeep verkiest. En hiervoor kennen wij deze waardevolle prijzen toe. Daarenboven, als extra prijs, eens per maand een bedrag van ƒ500.- voor de beste inzending dier maand. Voor nadere bizonderheden zie hiernaast. Ga dus naar Uw winkelier en vul nog heden Uw inschrijf-formulier in. Iemand moet dagelijks winnen. Misschien UI O Ga naar Uw winkelier en koop 3 stukken Palmolive zeep voor 37'/j ct. Van hem ontvangt U een inschrijf-formulier met alle bizonderheden. Schrijf op dit formulier in 30 woorden of minder waarom U Palmolive zeep verkiest. Wij kijken niet naar literaire waarde de beste idee zal winnen. Stuur Uw ingevuld formulier naar Palmolive, Postbus 671, Amsterdam-C., onder bijvoeging van 3 zwarte banden der Palmolive verpakking. Het staat ieder vrij zooveel inschrijf-formulieren te zenden als hij wil. Voor ieder formulier 3 zwarte banden bijvoegen. Vroog Uwwinlcelierom Uw inschrijf-formulier. PALMOLIVE konijnen over te gaan, omdat deze te veel schade veroorzaken aan de houtgewassen. Tot heoen toe is men nog niet daartoe over gegaan, maar de gemeente is toch blijkbaar wel goed ingelicht geweesi, want hebben wij het goed begrepen dan zal met de verdel ging in het komende voorjaar worden aan gevangen, met het gevolg dat de verpachting van de jacht niet in die mate zal geschieden. Door verdeliging van de konijnen zal het in de toekomst niet meer noodig zijn dat de beboschte gedeelien zullen moeten worden af gerasterd met vlechtdraad. Ook de tuinders zullen dan hun beteelde oppervlakte niet meer behoeven te vlechten. Iets anders is of er nog wel veel tuinders zijn die gronden in de duinen zullen willen huren nu de teelt voor de tweede maal zoo geheel is mislukt. Afd. Heiloo Nationale Oranjebond De afdeeling Heiloo van den Nationalen Oranjebond hield Zaterdagavond een feeste lijke bijeenkomst in „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer H Nijdam Lzn. opende, heette welkom en zeide dat we ge lukkiger zijn dan in het naburige land In België staat het volk aan het doodsbed van de beminde landsvrouwe. Hier zijn we feestelijk bijeen om den ver jaardag van onze verstin te herdenken Spr heette bijzonder welkom den heer Ruinalda uit Leeuwarden en Jasker en MarijkeHet is etn avond viu ernst en lu.m De spieker had tot f.rderwerp „Als een rots n Jeu woe denden storm'' D* spieker stond sti' bij het tragisch gebeuren in België. Er is. zeide spr.. ruime stof om te handelen over den band, die ons met het Oranjehuis verbindt Wan neer men de geschiedenis nagaat, dan blijkt het steeds dat Oranje en Nederland één waren Die geschiedenis leert ons hoe ons vorstenhuis steeds stond als een rots in de branding en hoewel de stormen het „kasteel" beukten, hield het gebouw stand Dat komt, aldus spr. omdat het gedragen werd door de liefde en offervaardigheid van een volk Spr. ging terug tot Willem van Daar heeft U mijn huis. Nummer v. zeventig. en Oranje. Willem van Oranje gaf zich voor ons en onze koningin doet hetzelfde. Hierna werd gepauzeerd, in welke pauze een verloting werd gehouden. Daarna trad het duo „Jasper en Marijke" op. Zang, voordrachten, liedjes aan de piano en de- clematie. Het zal wel overbodig zijn te zeg gen dat men volop genoot. Het glanspunt van den avond was „Een half uurtje in West-Friesland". WIE IS DE SCHULDIGE? Geachte Redactie. Vergun mij een klein olaatsje in Uw blad Donderdag 3 weken geleden werd ik het slachtoffer van een aanrijding door een auto te Heiloo hoek Gi oenelaan Rijksweg en wonder boven wonder ben ik thans herstel lende, want de botsing was ontzettend, en is reeds het zevende geval op de zelfde plaats. Ik lig nog steeds te bed. Men rijdt daar met een snelheid van S0 K M. en nog sneller zonder eenige waarschu wing voorbij een kruispunt waar de snel heid is bepaald op 30 K.M Wat echter is nu het geval? De paal die de aankondiging geeft van 30 K.M. :s door werklieden ver plaatst wegens werkzaamheden voor de ge meentelijke electrici'eit. Hij is onzichtbaar en staat aan den verkeerden kant, dus achter het doel geplaatst zondei dat daarvan is kennis gegeven aan bevo-.gden. Wie is nu de schuldige van deze ongeluk ken en moet dat oo blijven of wie kan hier aangesproken worden? Hoogachtend. J. M. VAN VEEN, Rijksstraatweg 425 a Heiloo 29 Aug. 1935. Mijnheer de Hoofdredacteur, Mag ik nog een enkel woord zeggen naar aanleiding van het artikel: het Centraal Ziekenhuis en de gemeente? Het ingezonden stuk van den heer Keijsper in uw blad van 2 dezer en de daarbij gevoeg de brief van den heer Kerssemakers maken ons niet veel wijzer. Ik had de opmerking ge maakt, dat, indien het door den heer Keijsper aangewezen euvel inderdaad zóó groot is dat de gemeentefinanciën er gevaar door loópen en het wenschelijk zou zijn, dat door B en W werd ingegrepen, het aantal door den he-r Keijsper geconstateerde gevallen, waarin een zieke onder pressie van zijn arts in het Cen traal Ziekenhuis is opgenomen, grooter moet zijn dan velen onzer vermoeden en ik had er het nut van betoogd, indien de heer Keijsper kon opgeven hoeveel vaststaande gevallen hem bekend zijn. Dit moet een heele lijst zijn Nu zegt de heer Keijsper in zijn ingezonden stuk eigenlijk heelemaal niets en de mededee- ling van den heer Kerssemakers bevat enkele opmerkingen, die in casu niet aan de orde zijn het gaat hier uitsluitend om de belan gen van de gemeente bij het centraal zieken huis en geeft verder geen inzicht in de grootte van het euvel. Allerminst staat nog vast, dat de heer Keijsper het recht heeft de tekortkomingen, die door eenige geneesheeren gemaakt zouden zijn, te generaliseeren tot fouten van „de" geneesheeren. Het is tegen deze overdrijving, die ik zonder nadere documentatie hierin wel moet zien, dat ik bezwaar heb. U dankend voor de plaatsruimte en hoog achtend Uw dienstwillige, A. W. VAN KLEEFF. 85 pCt. van den aanvoer der tomaten verhuist naar de mest vaalt. Met de tomatenhandel te De Lier (West- land) gaat het sinds enkele weken bijzonder slecht, doch zoo slecht als het deze week (26—31 Augustus) is geweest behoort tot de uitzonderingen. In het Westland worden dagelijks duizenden bakken aangevoerd, die voor ongekend lage prijzen van de hand gaan. De hoogste noteering was deze week 5 cent per k.g Aan het einde van de week werd 't nog steeds minder. Voor export was in het geheel geen vraag, met als gevolg, dat Zaterdag j.T. van den aanvoer circa 85 onverkocht bleef. De tomaten, die nog ver kocht werden, waren meestal B -tomaten welke voor de binnenlandsche markten wer den verhandeld tegen den minimumprijs van 3 cent per k.g. of hoogstens 4 cent per k.g. De toestand is thans critiek Ook het fruit wordt verhandeld tegen prijzen, die ver be neden de productiekosten liggen. Aan de Veilir.gvereeniging „Westerlee in De Lier bleven in de maand Augustus de volgende producten, die aan de gestelde eischen van kwaliteit voldeden onverkocht: 2727 bossen peen, 52342 stuks komkom mers, 64 kg. breekpeen, 80562 k.g. dubbele princesseboonen, 190 k.g. rabarbar, 179 k.g- roode kool, 12 k.g gele kool, 6480 struik andijvie, 75037 k.g. A.-tomaten, 450 k.g; B.-tomaten, 51.000 k.g. C.-tomaten, 2057O kg. CC.-tomaten, 796 k.g. bonken-tomaten, 7006 kroppen sla, 1378 k.g. snijboonen, 6734 k.g. pronkboonen, 13 k.g. augurken, 8438 stuks meloenen, 2664 k.g. Duitsche spekboonen, 128 k.g. spinazie, 30 k.g poste lein, 488 stuks bloemkool. Het oorspronkelijke aantal k.g. CC--toma ten bedroeg 60.000. Van deze tomaten werd circa 40.000 k.g. door de conservenfabrie- ken ingekocht. Bovenstaande cijfers spreken duidelijk hoe slecht het met den tuinbouw gaat. De pr°' ducten ,die nog verhandeld werden, bleven meermalen om de minimumprijzen hangen.^ Wanneer gij juist vandaag iets nieuws hebt aangekregen Waarom dan toch dit nieuws tot Zaterdag verzwegen7

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8