dagblad voor alkmaar en omstreken. Dxujdijksdï Qjuwüdd Houdt Rickett vast aan zijn concessie? ^Buitenland 137e Jaargang Het dreigende conflict. Een groot deel van de Britsche vloot bevindt zich bij hei Suez-hanaal. Belangstelling voor Genève verflauwt. generaal goering spreekt. buitenlandsche n.s.d.a.p.- leiders te berlijn. bijeenkomst van oud-strijders. Wat vandaag de aandacht trekt FORD PRESIDENT-CANDIDATUUR Republikeinsch candidaat. ALKMAARSGHE COURANT 'UEN IVOHO. .UI. j ^.n' u'^e^evc0. Abonnementsprijs per 3 maanden b„ v„orailbet,lin< »oo, Alkmna, 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37069. Telef. 3320, redactie 3330. Uat 912 Dit nummer bestaat uit drie bladen c- KRAK. Maandag 9 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Engelschman Rickett, die op 3 Augustus j.1. van den negus de groote concessie voor de exploitatie van half Abessinië heeft gekregen, is gisteren met de „Porthos" uit Djiboeti te Suez aangekomen, en daar het schip wegens een defect aan'de machine oponthoud had, werd hij door een leger van journa listen met vragen overstelpt. Rickett verklaarde lachend, niets te kun nen zeggen, voordat hij officieele inlichtingen uit Londen zou hebben ontvangen. Hij heeft de concessie voor den tijd van 75 jaar ver zegeld en wel in zijn zak en zelfs het Per manent Hof van Internationale Justitie te Den Haag kan haar niet ongedaan maken Rickett denkt binnenkort naar Abessinië terug te keeren en hoopt dan geld mede te brengen. Ik kan u verzekeren, zeide hij ten slotte, dat de concessie in exploitatie zal wor den gebracht. Na eenigen tijd is Rickett van boord ge gaan en per auto naar Cairo gereden. Heden vertrekt hij per vliegtuig naar Londen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de buitenlandsche adviseurs van den keizer, on der wie de Zweedsche generaal Vergin en de Amerikaansche econoom Colson, in allerijl van hun vacantieverblijf naar de hoofdstad zijn teruggekeerd. De reden van dien plotse- lingen terugkeer is niet medegedeeld: deze zou echter verband houden met de besprekin gen der commissie van vijf te Genève. Ter bescherming van de buitenlanders, die in de steden langs den spoorweg Addis Abe ba—Djiboeti wonen en speciaal van die genen, die in Dire Daua en Harrar vertoeven, zal een spoorwegpolitie worden ingesteld, welke onder toezicht zal worden geplaatst van vier Fransche spoorweg-ambtenaren, die reeds uit Addis Abeba naar Dire Daua zijn vertrokken. Naar Harrar zijn mitrailleurs gezonden. Een slecht teeken. Naar thans officieel wordt bevestigd, heeft de Italiaansche gezant, graaf Vinei, het besluit tot ontruiming van de Italiaansche consulaten in de ver-verwij derde districten genomen in opdracht van zijn regeering. Deze voorzorgsmaat regelen zijn genomen in het belang van de veiligheid der consulaire ambtenaren. Mocht een oorlog uitbreken, dan zouden de ambtenaren toch het land moeten verlaten en hun leven zou gevaar loopen, daar zij groote afstanden moeten afleggen, alvorens grens van Abessinië te bereiken. De amb tenaren, gestationneerd te Debra Markos, Debra Tabor, Dessie, Gondar en Makale in het Oosten van Abessinië, hebben een tot drie weken noodig om van hun standplaat sen Addis Abeba te bereiken. De consulaten in de Zuidelijke provincies blijven voorloopig gehandhaafd, daar zij ge makkelijker en spoediger verlaten kunnen worden. Dit besluit heeft bij de Abessinische regee ring een zekere opluchting teweeg gebracht, daar men de consulaten beschouwt als obser vatieposten voor het verzamelen van mili taire gegevens, die draadloos naar de Ita liaansche bevelhebbers te Asmara en Moga- disjoe worden doorgegeven. Het gebouw van de Italiaansche legatie wordt geleidelijk ontruimd en de werklieden zi.n bezig schilderijen en meubelen in te pak ken ter verzending naar Djiboeti. Komt er een internat politie? Het bericht omtrent een Fransch voorstel |°t het instellen van een Italiaansch protec toraat over Abessinië wordt door de Abessi nische autoriteiten, met wie de speciale ver- slaggever van de „Daily Telegraph" heeft gesproken, zonder meer van de hand gewe zen Het denkbeeld van een internationale Politiemacht, naar 't voorbeeld van het Saar- p^ebied schijntniet ongunstig te zijn ontvan gen, mits Italië geen overheerschende positie in het land krijgt, noch economisch, noch anderszins. Men wijst er op, dat zelfs, indien ae keizer bereid mocht zijn een compromis te aanvaarden, waarbij aan Italië de suprematie wordt gegeven, een dergelijk compromis door stamhoofden zou worden verworpen. Nog steeds ontvangt de keizer uit alle lagen der bevolking aanbiedingen tot dienst neming als vrijwilliger, o. a. van 26.000 Mohammedaansche ruiters; hun bevelhebber heeft dit leger ter beschikking van den keizer gesteld en toegezegd, dat het zelf voor zijn uitrusting, voeding en voorraden zal zorgen. De minister van binnenlandsche zaken heeft drie van de zes in Abessinië verschij nende bladen verboden, namelijk een dagblad en twee nationalistische bladen, welke twee maal per week verschijnen. Deze bladen zijn anti-Italiaansch en hebben een standpunt in genomen, dat volgens den minister de open bare meening kan prikkelen. De hoofdredac teuren zijn gevangen genomen; een van hen was gouverneur van Harrar tijdens het inci dent bij Oeal-Oeal. Onder de bevolking heb ben deze maatregelen groote verontwaardi ging gewekt. Omtrent de radiorede die Mussolini's schoonzoon graaf Ciano te Asmara heeft ge houden, wordt nader gemeld, dat hij de Abes sinische vorsten er van heeft beschuldigd, den vrede te verstoren; zij onthouden aan het eco nomische leven en de beschaving een rijk af zetgebied In een wereld, die zoo zwaar van de crisis heeft te lijden, is dit een misdaad tegen de solidariteit der menschheid en tegen de moderne beschaving. Als Italië orde en vrede in dat gebied zal hebben gesticht, zal voor het kapitaal een rijke, nieuwe mark: worden ontsloten. De werkelijke vrienden van den vrede in Afrika en de geheele wereld moeten thans weten, wat het beteekent over sancties en an dere maatregelen te spreken, om Italië te weerhouden, zijn taak te vervullen. Italië is er vast van overtuigd, en heeft dit ook open lijk gezegd, dat de tijd voorbij is voor pogin gen om een vreedzame regeling met Abessi nië tot stand te brengen. Het zal in de toe komst geen beloften meer aanvaarden, daar deze in het verleden nooit zijn nagekomen, Genève niet meer actueel. De Italiaansche bladen toonen voor de in Genève ingestelde commissie van vijf weinig belangstelling. In de berichten uit Genèvt wordt gezegd, dat nieuwe voorstellen niet tot een accoord kunnen leiden. Het Zondagsblad „Voce d'Italia'' zegt, dat de commissie zelfs geen aandacht wijdt aan het Italiaansche memorandum. Abessinië kan en wil verdrags verplichtingen niet nakomen en daarom ver langt Italië garanties en veiligheid zonder de gebruikelijke diplomatieke formules. De „Gazetta del Popoio" verwijt Engeland streven naar hegemonie. Sedert Cromwell heeft dat land den steun van andere staten tegen den machtigsten Europeeschen staat weten te verkrijgen en daardoor afwisselend Frankrijk en Duitschland verslagen. Than3 tracht het weer Frankrijk aan zijn zijde te krijgen, dat echter evenals Italië en Duitsch land zal begrijpen, dat het meer dan een eeuw een schaakfiguur in het Engelsche spel is geweest. Eden ontvangt steun. Naar uit Genève wordt gemeld, is de Brit sche minister Hoare direct na aankomst naar zijn collega Eden gegaan en heeft hij hem de schriftelijke verzekering gegeven, dat hij op den vollen steun van den premier Baldwin en het kabinet kan rekenen bij de door hem in het conflict gevolgde lijn. Bij de algemeene beschouwingen zal Hoare, naar hij mededeel de, uitvoerig de Britsche politiek uiteenzetten Uit Londen wordt gemeld, dat zich sedert Zaterdag voor Alexandrië 24 oorlogsschepen en een hospitaalschip bevinden. Het slag schip „Barham" is in Gibraltar aangekomen en direct doorgevaren naar Malta, hoewel het oorspronkelijk een maand in de buurt van Gibraltar zou blijven. Een afdeeling van het tweede regiment Fransche koloniale infanterie is uit Brest vertrokken, om het garnizoen van Djiboeti te versterken. DUITSCHE JURISTEN ZIJN BOOS. Over de uitspraak van den New-Yorkschen rechter Brodsky. De Duitsche rijksjuristenleider en rijksmi nister dr. Hans Frank, voorzitter van de Duitsche Academie voor het Recht, heeft on middellijk na het bekend worden van de ver klaring van den New-Yorkschen rechter Brodsky ter gelegenheid van de vrijspraak der bij de onlusten aan boord van de „Bre- men" betrokken Amerikaansche anti-fascis ten, een vergadering bijeen geroepen van vooraanstaande personen uit de Duitsche wereld van het recht en vertegenwoordigers van verschillende juridische beroepsstanden. In zijn protestrede verklaarde Frank o.a.: Rechter Brodsky is Jood en kan noch onze vlag, noch het nat.-soc. Duitschland op eenigerlei wijze beleedigen. Dat een Jood het eerekleed van rechter in de cultureel zoo hoogstaande Ver. Staten misbruikt om de onmachtige haat van zijn ras tegen het her boren nat -soc. Duitschland te uiten, is ech ter een ernstig en betreurenswaardig feit. Doch noch het eerlijke volk der Ver. Staten, noch ook de terecht zoo hoog aangeslagen justitie van Noord-Amerika hebben iets met dit exces te maken. Het is daarom te betreu ren, dat deze uitlating van een Jood kon ge schieden onder de bescherming van de Ame rikaansche wet". Tenslotte herinerde dr. Frank, aan het of ficieele protest, dat onmiddellijk van Duit sche zijde tegen de uitlating van rechter Brodsky en tegen de vrijspraak van de schenders der Duitsche vlag was ingediend en sloten de aanwezigen zich met klem bij dit protest aan. DE RIJKSPARTIJDAG TE NEURENBERG. De rijkskanselier Adolf Hitier heeft ook dit jaar weer de vertegenwoordigers der bui tenlandsche mogendheden te Berlijn uitge- noodigd, als zijn persoonlijke gasten deel te nemen aan den rijkspartijdag te Neurenbeig. Veel vertegenwoordigers hebben reeds toe gezegd aanwezig te zullen zijn. Over de wrijving in het Memel- gebied. Nabii Tilsit (Dtl.) is gisteren een z.g.n. „GTenslanddemonstratie" gehouden, bij wel ke gelegenheid rijksminister generaal Goe- ring een rede heeft gehouden over het Me- meHand en over de behandeling van de Duit sche bevolking in dit gebied door de regee ring van Litauen. Goering verklaarde o.a., dat het onduld baar was, dat een kleine staat Duitschers als slaven behandelde, en vervolgde: „Niemand kan van ons eischen dat we de stem des bloeds smoren indien we hooren spreken over den terreur, waaraan onze Duitsche broeders zijn blootgesteld. Wij mengen ons niet in de interne aangelegenheden van an dere landen, doch het Memel-statuut heeft plechtig onzen Duitschen broeders zelfbe stuur verleend. Wij hebben de hoop niet ver loren, dat de onderteekenaars tot de overtui- gig zullen komen, dat de ongehoorde toe stand in het Memelgebied een schending van het Statuut beteekent, en dat een beslissend ingrijpen niet kan worden uitgesteld. Gistermorgen is te Berlijn het congres ge opend van de politieke leiders der N S.D.A. P.-groepen buiten Duitschland, met een rede van den gouwleider Bohle, die herinnerde aan den moeilijken weg, die de kleine groe pen Duitsche nationaal-socialisten hadden te gaan, alvorens er in Duitschland zelf eenig begrip voor hun werk ontstond. De plaatsvervanger van den leider had daarbij pionierswerk verricht. Bohle geeselde ook het optreden van diegenen, die getracht had den den geest van het nationaal-socialisme verre te houden van de Duitschers in het bui tenland. Na afloop van deze rede legde de buiten landsche commissaris voor Zuid-Amerika na- mns alle aanwezigen de gelofte af, dat de po litieke leiders aer buitenland-afdeehngen zich van hun taak en hun verantwoordelijk heden bewust zouden zijn en met geestdritt en vastberadenheid dien leider en de nat.-soc. Toespraak van den Paus. In het kader van de internationale bijeen komst van oud-strijders, waaraan door oor logsveteranen uit veertien landen wordt deelgenomen, heeft Paus Pius XI na een plechtige mis in de St. Paulskerk een toe spraak gehouden voor ongeveer 20 000 toe hoorders. De Paus had zijn verblijf op Castel Gandolfo onderbroken om de oud-strijders persoonlijk te begroeten. In zijn rede zeide ZJi. o.m., dat hij aan den horizon een regenboog van den vrede zag opkomen. De rechten van een groote mo gendheid, aldus zeide hij, moeten begrepen en gerespecteerd worden, doch de vrede moet gehandhaafd blijven. Oorlogen mogen niet tot onrechtvaardigheid en daardoor tegelij kertijd tot zonde worden. Met bijzonderen nadruk verklaarde Paus Pius, dat het zijn plicht als vader der Christenheid is, met alle geestelijke middelen op te komen voor de handhaving van den vrede. KONING LEOPOLD'S ZIEKTE. Toestand zeer bevredigend. De gezondheidstoestand van den Belgi schen koning Leopold is zeer bevredigend. De koning draagt zijn arm niet meer in ver band, terwijl de verwondingen normaal ge nezen, evenals de ribfractuur. De koning heeft zijn werkzaamheden hervat. De ver jaardag van den kleinen prins Boudewijn is Zaterdag in intiemen kring herdacht. Vóór het ongeluk te Küssnacht had ko ningin Astrid aan haar hofdame Mme. Du Roi de Blicquy een schrijven gericht, waarin zij er haar leedwezen over uitte, dat zij niet tegenwoordig kon zijn bij de viering van den verjaardag van den kleinen prins. Zij ver zocht haar hofdame verder in dit schrijven, aan Boudewijn het vurig verlangde geschenk een rijwiel, te geven. Dit is Zaterdag ge schied. POOLSCHE VERKIEZINGEN. Rustig verloop. Zondag zijn in Polen voor de eerste maal onder de nieuwe kieswet verkiezingen gehou den voor den Sejm. Zooals men zich zal her inneren, hebben de linksche oppositioneele groepen en partijen besloten, als protest te gen de nieuwe kieswet niet aan deze verkie zingen deel te nemen. Van officieele zijde wordt gemeld, dat de verkiezingen overal een vlot verloop hebben gehad, waarbij zich geen incidenten voordeden. De stembureaux werden gisteravond te 9 uur gesloten, waar na de telling der stembussen begon. De eer ste officieuse resultaaten kunnen Maandag morgen bekend zijn. Gemeld wordt, dat vooral de deelneming der nationale minderheden, in het bijzonder in de Oekraine, opvallend was. STAKING ONDER DRUIVENF AKKERS. In Frankrijk. Te Narbonne (Fr.) en omgeving is sedert eenige dagen een staking uitgebroken onder de druivenplukkers, die bezig zijn met het binnenhalen van den wijnoogst. De staking dreigt zich uit te breiden, aangezien de vak- vereenigingen de bemiddelingspogingen van den burgemeester van Narbonne en van den onderprefect hebben afgewezen. Reeds is het tot botsingen tusschen stakers en werkwilli gen en tusschen stakers en de garde mobile gekomen. Een vrachtauto van de gendarme rie werd met een hagel van steenen ontvan gen, waardoor een officier licht werd ge wond. Acht buitenlanders, wier papieren niet in orde waren, werden gearresteerd. SUIKERJONKER TREEDT IN HET HUWELIJK. De 23-jarige Adolphe S. Sprenckels Jr., de erfgenaam van den suikmagnaat, is Zater dag in het huwelijk getreden met de achttien jarige Gloria M. Debevoise. Het jonge paar zal de wittebroodsweken doorbrengen in het Zuiden. NAAR HET BAGNO Een illuster gezelschap. 6o3 in het bagno van het Fransche St. Martin de Ré gedetineerden zijn aan boord gebracht van een transportschip, waarmede zij naar Guvana worden overgebracht. Het gezelschap bestaat uit 252 dwangarbeiders, lieden, die bijna allen één of meer moorden op hun gewten hebben, en 411 lieden, die tot deportatie veroordeeld zijn. Te St. Martin zullen nog slechts ongeveer 200 veroordeel den achterblijven. Voor hun vertrek hebben de gedetineerden de bewakers uitgejouwd. Zij probeerden daarbij ook uit te breken, zoodat de directie besloot de brandspuit er op te zetten. Toen pas kon de orde worden hersteld. Tot dit transport behoort een zekeren Jou- lia, de man, die indertijd te Marseille drie inspecteurs van politie heeft doodgeschoten. Veertig zwaarbewapende militairen bege leiden het transport naar Cayenne. 140 Se- negaleesche scherpschutters en 40 gendar men hebben de misdadigers aan boord ge bracht van de Martinière. De dwangarbeiders hebben kaalgeschoren hoofden, terwijl de gedeporteerden hun nor malen haargroei mogen behouden. Ook in de kleeding bestaat een duidelijk verschil tusschen dwangarbeiders en gedeporteerden Zooals altijd was er weer veel belangstel ling voor het vertrek. Slechts zij die op het oogenblik van vertrek in het cachot waren opgesloten, werden geboeid overgebracht. De anderen genoten meer vrijheid. Houdt Rickett vast aan de con cessie? (Dag-. Overzicht). Duitsche juristen zijn hoos. (Bui tenland). Het conflict te Tilburg; nog geen oplossing. (Binnenland). De maharadja van Patiala bezoekt de bijzonderheden van Nederland. (Binnenland). De Gooische belastingmerkenver- valschers bekennen. (Binnenland). Dr. v. Balen Blanken gehuldigd op de kolfwedstrijden te Grootebroek. (Sport en wedstrijden). De Alkmaarsche hondententoon stelling. (Stad). Doodelijk verkeersongeval onder Limmen. (Stad en Omgeving). Onze kampioen discuswerper, M. de Graaf te Egmond aan Zee gehul digd. (Sport en Wedstrijden). (Zie verder eventueel laatste berichten.) DEFILE VOOR MUSSOLINI. Van jeugdige Italianen uit het buitenland. Zondagmiddag hebben 20.000 jeugdige Italianen uit het buitenland op de Via (fel Impero te Rome voor Mussolini gedefileerd. Herhaaldelijk werd de Duce en werden de avant-guardisten luide toegejuicht en onder groote geestdrift weerklonk de kreet: Abes sinië aan ons! EX-KONING ALFONSO GESCHEIDEN? Uit Rome wordt gemeld, dat de geestelijk heid haar goedkeuring zou hebben gehecht aan de ontbinding van het huwelijk van den vroegeren koning van Spanje, Alfonso. Don Alfonso was op 31 Mei 1906 te Madrid in het huwelijk getreden met Victoria Eugenie, prinses van Battenberg. LAATSTE BEDRIJF VAN DE RAMP VAN FLORIDA. Op aanwijzing van den gouverneur van Florida is op de eilanden der Florida-Keys een aanvang gemaakt met de verbranding van het stoffelijk overschot der slachtoffers van de orkaanramp, nadat tevoren de geeste lijken van verschillende belijdenis hun werk hadden verricht. President Roosevelt had opdracht gegeven, de slachtoffers uit de kampen der oudstrij ders te begraven, doch men is tot verbran ding overgegaan, omdat het tropische kli maat de snel tot ontbinding overgaande lijV ken een gevaar voor de gezondheid doet zijn, terwijl overigens op deze koraaleilanden geen plaats voor graven is. NU DE „DIXIE" GERED IS. Gelukwenschen aan den gezagvoerder. De Amerikaansche staatssecretaris van handel Roper heeft een telegram gezonden aan kapitein Sunstrom, gezagvoerder van het stoomschip „Dixie", waarin hij den kapitein van harte gelukwenscjit met zijn optreden tijdens de schipbreuk van de „Dixie" en hem verzoekt, ook den dank van den minister te willen overbrengen aan officieren en beman ning voor de wijze, waarop zij hebben bijge dragen tot versterking van het prestige der Amerikaansche koopvaardij door hun moed en hun dapper optreden. Naar verluidt zal in de eerstvolgende bij eenkomst van het bestuur der Amerikaansche republikeinsche partij de kwestie van het stellen van een candidaat tegenover presi- dent Roosevelt bij de a.s. presidentsverkie zingen in 1936 het voornaamste punt van bespreking uitmaken. Als republikeinsch candidaat komen verschillende personen in aanmerking, doch de meestgenoemde naam is op het oogenblik die van den automobiel- magnaat Henry Ford, terwijl als candidaat der republikeinen voor het vice-president- schap genoemd wordt de voormalige direc teur voor de begrootingen Lewis W. Dou- glas. Beide candidaten worden voorgesteld door een groep republikeinsche professoren uit Pennsylvanië, die betoogen, dat willen de republikeinen een kans maken, de democra ten te verslaan, zij een nieuwen koers moeten inslaan en de oude methoden moeten losla ten. De nieuwe koers behoeft niet noodzake lijk radicaal te zijn, doch gezond en met open oog voor de belangen van het land.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1