t Qememt&zaden OUDE NIEDORP TcoüUtdaal Tlieuws HEERHUGOWAARD LANGENDIJK. Bloembollenveiling. WIERIHGERWAAftO UITGEEST NOORDSCHARWOUDE NIcUWÉ NIEDORP STOMPETOREN „DOORGEDRAAIDE- PRODUCTEN. JladioptOQCMMMUl I Overheidssteun. Dinsdag vergaderde de Raad. De raadsleden werden na het afleggen der vereischte eeden of beloften geïnstalleerd. De voorzitter sprak hen hierna toe. Als wethouder werden gekozen d^ heeren J Bakker Jzn, en J. van Zoonen. Op den heer Waiboer werd één stem uit gebracht. Begrooting voor 1936 van den Vlees keuringsdienst in den kring Bareingerhorn. Besloten werd de begrooting In handen te stellen van den heer Van Zoonen, afgevaar digde der gemeente. Schrijven van den heer K. van der Oord, mede namens den heer Nagelhout, houdende het voorstel om voor 1935 per jaar en per kind 10 bij te dragen in de vervoerkosten naar de O.L. school te Oude Niedorp(. Dit schrijven is een gevolg van het over leg, dat met deze heeren werd gepleegd, ten aanzien van hun verzoek om ontheffing over 1934 en 1935 in de vervoerkosten. B. en W. stelden voor op het voorstel in te gaan. De raad besloot daartoe. Voorstel van B. en W. tot verlaging der wedden van het gemeente-personeel met 5 pCt. ingaande 1 Juli 1935, conform den eisch te dezer zake door de regeering ge steld. B. en W. stelden voor het ontwerp onver anderd aan te nemen. Conform besloot de raad. Blijkens de nota van opmerkingen bij de begrooting 1935 van Ged. Staten ontvangen, moet het tarief der vermakelijkheidsbelasting van 10 pCt. op 20 pCt. gebracht worden, waartoe B. en W. voorstelden te besluiten. Bij de verordening zijn muziek- en tooneel- vereenigingen vrijgesteld. Dit geldt alleen voor de plaatselijke vereenigingen Deze hebben doordat de gemeente in een noodlij denden toestand verkeert geen subsidie. Het ligt in het voornemen de verordening 1 Jan. a.s. in werking te doen treden. Voorstel van B. en W. tot vaststelling der derde suppletoire begrooting voor 1935, in verband met de nota van opmerkingen t.a.v. deze begrooting door Ged. Staten. Na eenige discussie werd besloten deze suppletoire begrooting vast te stellen, waar door tegemoet wordt gekomen aan oe wen- schen der regeering en éan Ged. Staten. B. en W. merkten hierbij op, dat de jaarwedden der wethouders, ingaande 1 Jan. 1935 moe ten worden verlaagd tot 100 en de bezoldi ging der ambtenaren van den Burg. Stand tot totaal 87.50, ingaande 1 Juli 1935, ter wijl het gevoelen van den raad wordt ge waagd omtrent het voornemen van Ged. Sta ten tot verlaging der presentiegelden tot 2. De voorzitter zeide ter nadere bespreking, naar het betrokkene ministerie te zullen gaan. Aangeboden werd de rekening der gemeen te over 1934 ter voorloopig onderzoek en vaststelling. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van A. van Sti- priaan, tot verlaging van zijn schoolgeld- aanslag 193435 en restitutie van het te veel betaalde. De raad besloot afwijzend. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. i Poldervergadering. Donderdagmiddag vergaderden dijk graaf, heemraden en hoofdingelanden van den polder Heerhugowaard in het polderhuis te Oudorp, onder voorzitterschap van den heer P. Tromp. Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de „R.K. vereeniging Polderbelangen" om de verordening, die de breedte van de scheislooten regelt, tt wijzigen en de mini mum breedte te brengen van 2 M. op 2.50 M., daar 2 M. te smal is om te varen. De voorzitter zeide, dat in de vergadering van het dagelijksch bestuur, waar dit ver zoek behandelt is, besloten is voor te stellen daarop afwijzend te beschikken. Spr. achtte deze wijziging te ingrijpend vooral daar hier ingegrepen wordt in het particulier eigen dom. Verder achtte spr. een breedte van 2 M. voldoende om te varen. Nadat verschillende heeren hun meening hadden doen kennen, werd met 133 stem men besloten, afwijzend op het verzoek te be schikken. Op een verzoek van hoofdingeland Kooi werd besloten, dat voortaan langs de sloo- ten, die bij den polder in onderhoud zijn, 3 maal per jaar het riet zal worden gehakt. Dan deelde de voorzitter mee, dat aan het Dag. bestuur een verzoek is gericht om een stuk land te mogen ontzanden. Daarbij is gebleken, dat over deze zaak niets in de ver ordeningen en keuren van den polder te vin den was. De hoofdingenieur van den Prov. waterstaat heeft ons daarop meegedeeld, dal hierover zoo spoedig mogelijk een verorde ning moet worden gemaakt. Op het oogen- blik hebben wij hier geen zeggenschap, zoo dat tot nu toe de eigenaars vrij waren, hun land zoo ver uit te graven, tot er niets anders dan een poel zou overblijven. De ontwerp-verordening, die ons van provincie- wege toegezonden zal worden, zal er één zijn met terugwerkende kracht. Vervolgens werden de geloofsbrieven van de gekozen bestuurders onderzocht en in ordé bevonden, zoodat tot toelating werd be sloten. De heer C. Poland, die al zitting had als hoofdingeland, was tot heemraad benoemd. De heer G. Kooi was herkozen tot hoofdingeland. Nieuw gekozen hoofdinge landen zijn de heeren H. Stuit, N. de Wit, A. Quant en P. Smit. Hierna was aan de orde het voorstel van het dag. bestuur, om het gedeelte Midden weg, vóór het sportterrein, aan de Zuidoost- zijde ter breedte van 4 M met nieuwe steenen te doen bestraten, voor rekening van den polder, De voorzitter zeide, dat het geen extra uit gaaf is. We hebben gevraagd of we deze uitgaaf bij de uitgaven voor het onderhoud van den Middenweg mochten voegen en dat is 'toegestaan. Als dit niet het geval geweest was en we dus wel een extra uitgaaf hadden gehad, dan was het dag. bestuur niet met dit voorstel gekomen. De voorzitter deelde nog mede. dat op het betrokken stuk 12 boomen zullen worden ge rooid op kosten van de gemeente. Hiernaast moet de gemeente voor het rooien 15 betalen, in andere gevallen wordt 5 per boom gevraagd. De boomstammen zullen voor den poldfcr zijn Na nog eenige besprekingen werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Het Dag. bestuur stelde voor om voor bestrating van het gedeelte Middenweg aan de N. VtC-zijde, tegenover het sportterrein, aan de gemeente gebruikte steenen beschik baar te stellen, tegen den prijs van 5 per 1000 stuks. Het voorstel werd na eenige discussie zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Vervolgens werd behandeld een voorstel van het Dag. bestuur, om voor den polder aan te koopen, een teerketel met sproei-in- richting en verwarmingsinstallatie, tegen den prijs van 775, volgens aanbieding van de firma J. Heybroek te Bilthoven. De voorzitter zeide dat de opzichter deze aanschaffing dringend noodzakelijk oor deelt, op den duur zal het ook voordeeliger blijken te zijn. Algemeen was men voor deze aanschaf fing. Verschillende bestuursleden drongen er op aan er een installatie, kostende 38.50, bij te koopen om de vaten met teer qp den ketel te brengen. Aldus besloten. Het Dag. bestuur stelde voor om een ge deelte van den Middenweg (Zuideinde) om niet te verkoopen aan de provincie Noord holland, zijnde het gedeelte wegkruising met den te maken provinciale weg. Aldus besloten Bij de rondvraag wees de heer Poland op de reparaties aan de brug bij Oterleek. Spreker meende dat deze, daar zij als het provinciaal wegenplan klaar is zal verdwij nen, tot het minimum moeten worden be perkt. De voorzitter was dit met den heer Po land eens, maar hier is reparatie dringend noodig, daar de toestand wegens het ver gaan van balken gevaarlijk begon te wor den. De opzichter kon naar zijn zeggen de verantwoordelijk niet langer dragen Hierna sluiting. De eerste zendingen vroege wittekool voor zuurkool zijn deze week weer naar Bel gië verzonden, waar evenals verleden jaar, door verscheidene zouters van hier deze koel tot zuurkool wordt verwerkt. De bloembollenveiling van de Langen- dijker Groenten-Centrale leverde Vrijdag morgen weer hetzelfde aspect op als de vorige week. De belangstelling van de zijde der handelaren was nog geringer. De aan voer was ongeveer gelijk aan verleden week. Er waren ongeveer 170 partijtjes ter veiling. Het i6 wel treurig, dat wij moeten vermelden, dat er van de aangevoerde leverbare bollen geen enkel partijtje van de hand kon worden gedaan voor den minimumprijs. Alles bleef «nverkocht. Alleen een partijtje van 40 K G plantgoed Darw. Pride of Haarlem 6—12 kon een kooper vinden tegen vijf cent per K.G. De veilingomzet bedroeg dus de som van twee gulden. Het Azolla, het z.g. dopjeskroos, ligt thans in zulk een dikke vacht in de vaarten, dat het voor de tuinders en andere schuiten voerders bijna onmogelijk is, er aour te ko- mén. Vorige jaren werd het kroos nog wel eens opgeschept door sommige personen Daarvan merkt men thans niets. De heer H. K. Koster die Dinsdag weer als wethouder werd herkozen en toen ver klaarde dat in beraad te willen houden, heeft nu de benoeming aangenomen. Oliebollendag. Ten bate van een op te richten kleuter school alhier werd een oliebollendag gehou den. Een zestal dames hebben Woensdag niet minder dan 7000 stuks oliebollen gebakken, die allemaal heerlijk door de ingezetenen zijn opgepeuzeld Een aantal jonge dames haoden zich be last om ze uit te venten. Ze hadden steeds te kort en moesten nieuwen voorraad halen. Men heeft dus wel succes "gehad. Het is zoo goed als zeker ,dat de feest er. winkelweek door zal gaan. De voorberei dingen worden hiertoe alreeds getroffen en men is alreeds een goed eind weegs om de festiviteiten goed te doen slagen. Zaterdag, 14 September, zal de feest- en winkelweek be ginnen. Men heeft voor het een en ander reeds het grasland gehuurd gelegen aan het Westergeest achter de boerderij van den heer C. Cornelisse (De Boogaert). Dit is een ter rein, dat men goed van alle kanten kan al- sluiten en voor een dergelijk feest zeer go-d geschikt is. Het terrein is groot ongeveer 3/4 H.A. Hierop zal een soort Luna-park worden geplaatst en kinder- en volksspelen worden gehouden. Ook zal getracht worden een gecostumeerden voetbalwedstrijd te orga- niseeren en zal er tevens in die week een gondelvaart plaats hebben. Tot slot wordt een vuurwerk afgestoken. Aan deelnemende winkeliers zal een V.V.V. vlag worden aange boden met verzoek deze op te hangen. ;^auar, *'i u't betrouwbare bron vernemen, neeft het bestuur van de commissie van be heer van de gemeenschappelijke lichtbedrijven aan den heer Van den Abeele medegedeeld, dat hij zijn functie van ambtenaar van hel bureau voor arbeidsrecht, dat door den La ï- gendijker Bestuurdersbond is ingesteld niet langer mag vervullen Volgens het ambtenarenreglement mogen de ambtenaren van de gemeenschappelijke lichtbedrijven geen bijbaantjes vervullen zon der toestemming van de commissie van be heer. Het schijnt, dat ook voor de overige ambte naren deze mededeeling zal gelden, Het Nutsdepartement vergaderde in de Prins-Maurits te Nieuwe Niedorp. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering bracht verslag uit. De rekening, nagezien door de heeren A. Prins en A. Peereboom, werd in orde bevon den. Het blijkt, dat de tooneelwedstrijd, welke is gehouden, geen financieel succes is ge weest, niet tegenstaande het drukke bezoek Uit de vergadering kwam dan ook de op merking, dat de entree-prijzen wel zeer laag zijn geweest. Gelukkig heeft het departement zoodanige inkomsten, dat er van achteruitgang geen sprake is en algemeen vond het dan ook waardeering, dat ieder in de gelegenheid is gesteld, deze mooie avonden bij te wonen. Men besloot dan ook op dezelfde wijze door te gaan. Het aantal bestuursleden werd teruggebracht van 5 op 3. De heeren Wil brink en Meijer hebben als zoodanig bedankt Gekozen werd de heer A. Peereboom Op voorstel van het bestuur werd besloten drie tooneelvoorstellingen te houden en zoo eenigszins mogelijk nog een vierden avond. Wat dit zal zijn, wordt aan het bestuur over gelaten. Bij de sluiting bracht de voorzitter dank aan de heeren Meijer en Wilbrink voor alles wat zij voor het departement hebben gedaan Het bestuur heeft de functies onderling als volgt verdeeld: P. Pluister, voorzitter; D. Rempt, secretaris en A. Peereboom, penning meester. Floraliatentconstell.ng. Het bestuur en de feestcommissie van Floralia hadden de zaal in café Rer.ses weer een bijzonder fleurig aanzien gegeven, terwijl de ingezonden planten het geheel smaakvol voltooiden. Ook de collectie handwerken en andere handenarbeid kon den toets der critiek doorstaan, zoodat een bezoek aan de ten toonstelling rijkelijk de moeite loonde. De ju ry v. de planten, de heeren D. de Doer Dz., A. Blom en J Krul, gaf een groepsprijs aan: 1. Mej. J Kalis, 2 J. Makkinga, 3 S. Lakeman, 4. A. Wit. Voor de agarantus: le pr. P. Wit, 2e pr. A. Wit, 3e pr. Ali Couvert, 4e pr. D. Couvert, 5e pr. D. Leusink. Geranium: le pr. mevt. Woerdeman, 2e pr. mej. A. Kalis, 3e pr mej. J. Kalis. 4e pr. D. de Rooy. 5e pr. W. Groot. Fuchsia- le pr. mej. J' Kalis, 2e pr. J. Makkinga, 3e pr. P. Leegwater, 4e pr. S. Lakeman, 5e pr. mej. Trien Mosselman. Ter opluistering: le pr. mej. G. Schreuder, 2e pr. Kuilboer (Oterleek), 3e pr. Kamsteeg Overjarige planten: le pr. mei; A Kalis, 2e pr. mej. J. Kalis. Van de kinderen kregen de le groepsprijs Ita Posch, 2e pr. Reini Couvert, 3e pr Gerrit Koopmans, 4e pr. Betsy Wk. Begonia: le pr. Chris Leegwater, 2e pr Jan Buis, 3e pr. Oege v. d. Wal. Salvia: le pr. Jan Ens, 2e pr. Jannie de Geus, 3e pr. Klaas Verweel. Handenarbeid kinderen le klas: le pr. Jannie de Geus, 2e klas: le pr Muus Speur, 2e pr. Willy Weeshof,'3épr Hennie IJdel, 3e klas: le pr. Coba Kamstfleg, 2e pr. Hiltje de Jong, 3e pr. Tine de Jóafc, 4e'klas: le pr. Aafje Dekker, 2e pF.'Antr.e Leegwater, 3e pr. Jaap Buis. 5e klas: le pr Reini Ooucert, 2e pr. Griet Bobbeldijk, 3epr. Gré Tromp; 6e klas: le pr. Jan Buis, le pr. Marie Klooster boer, 2e pr. Gré Klein. 7e klas: le pr. Diet Mienis, le pr. Trien Weder, 2e pr. Annie de Geus, 2e pr. Rense Zijlstra. Handwerken kantklossen: le pf. mej. G Kaay, 2e pr. mej. J. de Boer Dd. Haakwerk: le pr. mej. D. Zomer, 2e pr. mevr. Couvert, 3e pr. Im Govers. Naaiwerk: le pr. mej. Trien Dekker Jd., 2e pr. mevr. Heep—Groot. Breiwerk: le pr. mevr. A. Kooy, 2e pr. mevr. J. Blauw. Borduurwerk: le pr. mej. D. Zomer, 2e pr mevr. C. Mulder—Blom. Fraaie handwerken: le pr. mej. A. Blauw, le pr. mej. J. Kalis. 2e pr. mej. G. Schreuder 2e pr. mej. A. Kalis. Ier opluistering: le pr. mej. Nel Ploeger, 2e pr. mej. D. Struik, 3e pr. mevr. J. Bol— Pilkens. Huisvlijt: le pr. Wolthuizen, 2e pr. S Dijkstra, 2e pr. Trien Dekker, 3e pr. mevr. Kruimel, 3e pr. mej. A. Blauw, 3e pr. Sj Zijlstra 4e pr. mevr. S. Veenstra, 4e pr. Jo Vlaming. Ter opluistering: le pr. Klaas de Boer, 2e pr. Piet Kuilboer (Oterleek), 3e pr. W. Ploeger (Omval), extra-prijs voor Sneeuw witje, fam. D. Couvert. Een bijzondere eervolle vermelding kreeg mej. S. Rus te Alkmaar, die echter niet mee dong om een prijs. De jury vopr handwerken bestond uit de dames Gutker en Tjalsma, voor handenarbeid uit de heeren Molenaar, van Straien en mej. S. Rus. (Van onzen Reisredacteur). Kostelijk voedsel komt op de mesthoop terecht- Tomaten liggen in opgestapelde bakken te glimmen met een aanlokkelijk rood; perziken lonken met hun zachte wangen op groote platte wagens in lage kistjes liefderijk neer gevlijd. En verder 'druiven, niets dan druiven met dat dauwige waas, hetwelk er zulk een gave ongereptheid aan geeft. We staan te midden van de heerlijkste producten van het Westland, afkomstig uit al die glazen serres en warenhuizen, die haast geen vierkanten meter grond onbedekt laten en die van dit heele gebied één groot broeikassencomplex schijnen te maken. Hier worden ze geveild. Elk dorp in het Westland heeft zijn eigen veiling, een groot gebouw, aan het water gelegen, waar van buiten steeds maar schuiten met nieuwen aanvoer komen en binnen de kistjes met heer lijkheden worden opgestapeld. De wijzer van het electrische veiling-appa raat draait rond en boven het zachte geroeze moes van koopers en verkoopers uit klinkt de en onige stem van den veilingmeester op zijn hooge zitplaats. i„Sn hf!k een schrille tegenstelling is er tu clien het uiterlijk van al deze mei f J Dinsdag 10 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— Morgenwij ding, 10.15 Gr.pl. 10.30 Cantabile- oj-kest olv. E. Beeckman. 11. Mevr. R. LotgeringHillebrand: Eten koken (II). 11.30 Verv. con cert. 12.30 Orgelsnel P. Palla. 1. Kovacs Lajos' orkest. 1.30 Gr.pl. 2.-4.Omroeporkest olv. Nico Treep, mmv. B. van Zanten, cello. In de pauze pianorecital Bé Gerris. 4.15 Gr.pl. 4.30 Radio-kinderkoor zang olv. J. Hamel. 5.05 Voor klei ne kinderen. 5.35 Het Lyra-Trio. 6.20 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Cubaansche muziek (gr.pl.) 8— Ber. 8.05 Mededeelingen. 8.10 Gr.pl. 8.20 lste episode van ,,De blauwe smaragd", spel naar L. Wil- link's roman. Leiding K. Kleyn. 8 50 Uit Boedapest: Concert o. 1. v. Dohnayi, mmv. B. Bartok, piano en Anne Bathay, zang. 10.'t Avro- Aeolian-orkest. 10.45 Gr.pl. 11.10 —12.— Uit „Haeck", den Haag: Lajos Kiss' Zigeunerorkest. HILVERSUM II, 301 M. (K.R.O.- uitz.) 8.-9.15 en 10.— Grpl 11 30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en Schlagermuziek. 2.— Vrouwenuur. 3.-4.— Schlagermu ziek en gr.pl. 4.15 Orkestconcerten gr.pl. 7.15 Causerie. 7.35 Gr.pl. 8 Ber. 8.05 Gr.pl. 8.30 Causerie. 8 45 Populair concert. 9.15 Cause rie. 9.30 Verv. concert. 10.15 Or kestconcert (10.30 Ber.) 11.30— 12- Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35- 10 50 Morgenwijding. 11.05 Cause rie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Gr.pl. 12.20 BBC-Northern-orkest olv. Morrison. 1.20 H. Engleman's kwintet mmv. L. Lewis, xylofoon. 2.20 Gr.pl. 3.05 Falkman's Apa chen-orkest. 3.50 Gr.pl. 4.35 J. Mc- Kenna, tenor en het New English Strijkkwartet. 5.35 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. 6.20 Ber. 6.50 BBC-Militair-orkest olv. Matthews, mmv. Ph. Bertum, bariton. 7.35 Radiotoonecl. 7.55 Het Vario-trio 8 20 BBC-Theater-orkest olv. M. H Lubbock. 9.De „Air-do* wells", in hun repertoire. 10.— Ber. 10.20 BBC-orkest olv. Breithwaite mmv. H. Macklin, tenor. 11.35— 12.20 Lew Stone en zijn orkest. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Labis. 7.40 Gr.pl, 8.50 Zie Hilver sum 1875 M. 9.35 Radiotooneel. 11 10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 2 20 Strijkorkest olv. Anderseh 3 50—5.20 Concert uit rest. Rjtz. 7 50 Gevar. progr. 8.50 Zie Hilver sum 1875 M. 9.55 en 10.5012. Verv. gevar. progr. KEULEN, 456 M. 6.50 Concert. 12 20 Omroeporkest olv. Ktihn. 2 35 Gr pl. 4.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt. 7-05 Dito. 7.5012.50 Uit München„Die Mei3tersinger", opera van Wagner. Leiding: W Fiirtwangler. ROME, 421 M. 9Gevar. con cert olv. Bonavolonta. 10.20 G. Ar- naldi, piano en O. Martorana, cello BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.r 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest olv. Waljpot. 1.502.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gr.pl. 8.20 „Uit de oude doos", gevar. progr. 10.3011.20 Gr.pl. .484 M.: 12.20 en 1.30—2.20 Orml. 5 20 Dansmuziek. 6.20 en 6.50 Gr. pi. 7.20 Zang. 7.35 Gr.pl. 8 20 Om- roeporkest olv. Douliez. 8.50 Zie Hilversum 1875 M. 9.50 Omroep orkest olv. Douliez. 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.50 Uit Nürnberg: lste acte van „Die Meistersingcr", opera van Wagner. Ca. 9.20 Kwartetconcert uit Leipzig. 10.20 en 11.05 Ber, 11.20 2de scène v. d. 3de acte van „Die Meistersinger", Wagner. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.10.20. D.sen- der 10.20—12.20. Brussel VI. 12.20 14.20. D.sender 14.20—15.20, Lond Reg. 15 20—16.50, Keulea 16.50—17.20, Brussel VI. 17 20-' 19.20, Brussel Fr. 19.20—19.50, Keulen 19.50-21.15, Droitwich 21.15—21.55, Boedapest 21.55 22.50, Brussel Fr. 22.50—23.10, Parijs Radio 23.10—24. Lijn 4: Parijs Radio 8 05—8.50, Lond. Reg. 10.35—11.20, Droitwich 11.20—18.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Droitwich 18.5019 35, D. sender 19.35—19.55, Droitwich 19.55—21—, Paris P. P. 21- 21.55, Lond. Reg. 21.55—22.20en Droitwich 22.20—24. zooveel zorg gekweekte lekkernijen en de prijzen, die ze hier opbrengen! De prijzen zijn slecht, sommige partijen gaan, zonder dat zelfs een bod gedaan is, weer verde*. Op één dag werden zoo te Naaldwijk ruim duizend bakken tomaten op de veiling ge bracht, waarvan er slechts twee en zeventig werden verkocht. De rest ging naar de koeien, die ze gelukkig nog graag eten. Van die ver kochte bakken was er niet één voor den ex port bestemd en dat is het juist, wat hier in het Westland den toestand zoo rampzalig maakt. Lamgeslagen export. De export is bijna lamgeslagen door aller lei maatregelen van het buitenland. Ten aanzien van Duitschland, eens een der beste afnemers, heeft men moeilijkheden met de betaling; oude schulden zijn nog niet ver effend en nieuwe export staat ongeveer gelijk met het geven van een geschenk. Engeland heft ter bescherming van de eigen teelt zulke onmogelijk hooge invoerrechten, dat het met sluit'ng der grenzen gelijk staat. Vooral te Naaldwijk, waar altijd aan den export spe ciale aandacht is besteed door een bijzondere verpakking, doen zich deze moeilijkheden zwaar gevoelen. Met de druiven gaat het iets beter. Op dezen zelfden dag werden daarvan 61.360 K.G. verkocht, waarvan ruim 40.000 K.G. voor den export. Vraag echter weer niet naar de prijzen! De voorzitter van de veilingsver- eeniging, de heer L. E. van der Hoeven heeft ons daar een boekje van open gedaan. Van die 61 360 K.G. werden er 42.462 ver kocht beneden den prijs van 20 cent, waarbij eerder van verlies dan van verdienste kan worden gesproken. De gemiddelde prijs, die in 1929 nog 63 cent per kilogram was, liep sindsdien steeds terug tot ruim 26 cent in 1934. De totale aanvoer is in den loop dier jaren meer dan verdubbeld, de totale besom ming is ondanks dat nog gedaald. Droevig is het lijstje van de „doorge draaide" producten, d.w.z. de aangevoerde partijen, die niet werden verkocht. Duizenden kilogrammen, vooral tomaten, maar ook an dijvie, bloemkool, radijs, sla, boonen en komkommers, om de voornaamste te noe men, werden tot veevoeder bestemd of ver nietigd. Zoo is het ook de afgeloopen maand gegaan. Ruim 39.000 K.G. tomaten en ruim 71.000 kilogram dubbele boonen werden in Augustus 1935 tot veevoeder gedegradeerd. Wel steunt de regeering door speciale crisismaatregelen dezen nationalen bedrijfs tak, maar zij kan onmogelijk alle moeilijk heden wegnemen. Die zijn internationaal en kunnen niet eenzijdig worden opgelost. Van wege den crisisuienst zijn minimumprijzen vastgesteld voor de verschillende producten Is de gemiddelde prijs daar beneden dan wordt op elke aan de veiling gebrachte hoe veelheid het verschil tusschen den vastge- stelden minimumprijs en den werkelijken ge middelden prijs bijbetaald. De „doorgedraai de" partijen worden door de regeering over genomen. Er zijn nu echter nieuwe plannen in de maak, waartegen de tuinders groot bezwaar hebben. De regeeringscommissaris heeft na melijk voorgesteld, den minimumprijs voor druiven te verhoogen van lOcent op 15 cent per kilogram, te bereiken door een heffing van 5 cent per kilo. Het gevolg zal echter zijn dat de handelaar 5 cent minder geeft omdat hij de heffing moet betalen. Druiven, die an ders 12 cent zouden hebben opgebracht, zul len dan voor 16 cent worden verkocht. De tuinder, die goede druiven te verkoopen beeft, krijgt dus rót heffing te zijnen laste ten bate van de „doorgedraaide", welke van mindere kwaliteit zijn. Men vreest, dat de serieuze kweekers van den nieuwen maatregel de dupe zullen worden en het plan is dan ook al da delijk op verzet gestuit. Beter is mer. te spreken over de Pachtwet, die al heel gunstige resultaten heft afge worpen. De huren der landerijen zijn over het algemeen verlaagd en waar dat niet mei onderling overleg kon gebeuren is met be hulp van de Pachtwet een verlaging opge legd. Hypotheekschulden blijven op vele gronden en opstallen drukken, maar de schuldeischer betoont meerendeels groote clementie. Executie zou ook al heel weinig voordeel afwerpen, daar de waarde de laatste jaren ontzaglijk is verminderd. Achteruitgaande streek. E)e toestand is dit jaar voor de tuinders echter merkbaar slechter dan het vorig jaar. Dat vernamen wij ook van den gemeente secretaris van Naaldwijk! den heer J. Ver- hoeff, met wien wij nog een onderhoud had den. Aanvankelijk scheen het dit jaar nog te gaan, doch de cijfers van de laatste weken nebben weer aller verwachtingen den bodem ingeslagen. Zachtjes aan ziet men dan ook menschen achteruit gaan, niet alleen te Naald wijk, maar in liet geheel Westland. Vooral de jonge tuinders, die zich tamelijk duur hebben ingespannen en dus op hooge lasten zitten, hebben het zwaar te verantwoorden. De ouderen hebben vaak nog wel een achter deurtje, want ze hebben inderdaad goede jaren doorgemaakt. Toch hebben velen in den loop der jaren de winst gebruikt voor ui'- breiding, zocdat daar niet veel meer van over is. De heele streek is eenzijdig op tuinbouw georienteerd. Voor andere bedrijven was er in den goeden tijd geen plaats: de grond kostte een 10.000 oer hectare en de loonen waren ook vrij hoog. Arbeiders, die toen echter 25 a 26 per week maakten, zijn nu blij wanneer ze 16 a f 17 kunnen krij gen. We- kloosheid heeft men er vroeger niet gexend. Nu zijn er op de 13.000 inwoners van Naaldwijk een 300 werkloos, dat g*a' dus nog al. Dit betrekkelijk lage cijfer vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat er even goed als anders moet worden gewerkt: het goed rijp is, moet het worden geplukt, ook al brengt het niets of bijna niets op An ders is het echter met werklieden in andere bedrijven, zooals schilders en timmerlieden Wat maar even kan worden uitgesteld, wordt niet gedaan, en het is overal goed te zien, dat men zooveel mogelijk bezuinigt. De gemeentefinanciën lijden er natuurlijk onder, al is men erin geslaagd de gemeente voor noodlijdendheid te behoeden. Met ziey het aan de kohieren voor het schoolgeld, steeds grooter wordt het aantal dergenaj, die van de betaling daarvan zijn vrijgesteW Er is maar één ding, dat ons weer uit den nood kan helpen, besloot de heer Verhoen ons onderhoud, en dat is export moeten we hebben, anders kan het WestU°a niet leven Ja. export! Wanneer zal de wereld cmde- 1 ijk eens tot normaler toestanden terug- keeren?

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6