Alkmaar viert zijn hondenfeest. Algemeene indruk van de Hondententoonstelling. n De 49ste tentoon stelling van „Cynophilia wordt te Alkmaar ge houden. Druk bezoek, aan gename stemming en nieuwelingen, die werken als oudgedienden. Een uitgebreid ge zelschap van mooie honden. Noordholland De expositie. rvoi iuarige ïox terriër. Pekingeezen. gïfetg' Kees- •',A1Me™!en Wasüngplaa* COMITÉ VOOR DE ZOMER. POSTZEGELS. HEEMSKERK (Augustus). HENSBROEK (Juli en Aug.) Getrouwd: dezelfde. Zondag, 8 September. In ons land heeft de liefhebberij in hon den, veelal deftig kynologie genoemd, geen organisatie, die hare belangen voor staat, zooals zoo vele sporten die kennen en zooals in het moederland der sport en ook der kynologie, Engeland, het de Kennel Club voor de liefhebberij in honden doet. Wel bestaat hier de Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland (van lange namen gesproken!), doch deze instel ling van slechts negen leden, welke in een merkwaardig en los verband met de talrijke kynologische vereenigingen staat, „beheert" alleen. Zij regelt wat staat, doch schept niets, breidt het bestaande niet uit, maakt geen propaganda, poogt niet de in vele ge meenten hoog opgedreven belastingen te verminderen, kortom zij beperkt zich tot een streng passief beheeren van wat de honden liefhebbers, hunne vereenigingen en in de eerste plaats ons aller vriend de hond zelf doen. De kynologische vereenigingen onder scheidt men in rasvereenigingen, welke in het geheele land de belangen van haar ras voorstaan en plaatselijke, welke m een be paalde stad en hare omgeving of in een be paalde streek de belangen van alle rashon den op het oog hebben. Toch is in 1890 eene landelijke vereeni- ging voor alle rassen opgericht, „Cynophi lia" genaamd, die alléén en in samenwer king met de jagersvereeniging „Nimrod" zéér veel heeft gedaan voor de sportieve be langen van den rashond in ons land. Dat „Cynophilia" niet is geworden wat de Ken nel Club in Engeland is, ja, na den eersten bloei is gaan tanen, vooral na den dood van haar eminenten secretaris wijlen dr. A. j. J. Kloppert, die de Amsterdamsche ten toonstellingen tot de tijdelijke centra der kynologie wist te maken, is te wijten aan den Nederlandschen geest. Ons volk is wars van breede, nationale samenwerking en geeft er den voorkeur aan zich in kleine groepen te verdeelen. Zoo werd de eene plaatselijke- of rasver- eeniging voor en de andere na gesticht, zon der dat men tenminste tevens lid van „Cy nophilia" werd. Maar de tegenwoordige secretaris, de heer J. L. J. J. Harms, een man van bui tengewone werkkracht en organisatie-vermo gen, heeft „Cynophilia's" oorspronkelijke taak, de propageering van de kynologie voor oogen gehouden. Al vergeet de kynoloog „Cynophilia", haar secretaris vergeet de kynologie niet. Noordholland en Alkmaar in het bijzon der ondervindt wederom het bewijs van de activiteit van de oude, groote vereeniging. „Noordholland boven het IJ", zooals de Amsterdammer 't noemt is 'n groot en goed gebied voor onze liefhebberij, maar er wa ren te weinig kynologen om zelf 't initiatief tot eene tentoonstelling te nemen. Daarom greep „Cynophilia", gesteund door hare dochtervereeniging, de afdeeling „Alkmaar" en de „K. C. Kennemerland", wederom in en brengt heden in den stedelijken muziek- tuin te Alkmaar 184 honden bijeen, door zeventien officieele keurmeesters, waaron der de Belgische terrier-kermer de heer Ch. Heirman, beoordeeld. Heerlijk weer begunstigt de tentoonstel ling en ieder roemt de gelegenheid met zijn schaduwrijk geboomte. Als de honden na geneeskundig onder zocht te zijn, binnen zijn, opent te halfelf Jhr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar, de tentoonstelling, waarna in elf ringen de keuringen aanvangen, die onafge broken voortduren tot één uur, waarna de lunch aanvangt. Te twee uur worden de keuringen hervat en daarna vangt het luisterrijk schouwspel der eereprijzen aan, dit zijn de prijzen, waarnaar de winners der verschillende ras sen dingen. Men ziet dus hierbij honden van allerlei rassen tegelijk in den ring. Uit de winners der verschillende groepen, waarin de rassen werden verdeeld, wordt ten slotte de winner van allen, de beste hond van de tentoonstel ling, zooals de titel luidt, gekozen. Deze eer valt hier aan den Samojeed Jetske's Tom te beurt, wiens eigenaar mr. J. A. E. Buis kool te Schagen, daardoor de groote zilve ren medaille, uitgeloofd door het gemeente bestuur van Alkmaar wint. Een andere eereprijs, dien een bewoner van Noordholland benoorden het Noord zeekanaal behaalt, is die voor den besten herdershond, welke de heer G. Jansen, Drie- huis-Velsen, met zijn Duitsclien herders hond Heiduck vom rlaus Schütting verovert. Die voor den besten Schnauzer is voor Argo von Eikholt, den riesenschnauzer, van den heer G. J. R. Slotboom, te Alkmaar. De extra prijs, waarnaar honden van elke ras, toebe- hoorend aan een lid der afdeeling „K. C. Kennemerland", van de „Ned. K. C. Cyno philia" mededingen, is eveneens voor den heer G. Jansen met Heiduck en die voor den besten hond uit Alkmaar weer voor den heer Slotboom met Argo. Zijn de eereprijzen vooral te roemen uit het mooie schouwspel en omdat de vergelij king der rassen met elkaar leerrijk is, wat daaraan voorafgaat, levert den kenner meer genot, namelijk de keuring der rassen afzon derlijk. Waarlijk er zijn hier belangrijke beslis singen gevallen, waarin onder de aandach tige belangstelling der tentoonstelling-habi- tué's oude reputaties zich handhaafden en ook wel eens vielen en in enkele rangen was de mededinging zoowel uitgebreid als van goed van gehalte. De indrukwekkende berghond is met 10 behoorlijk vertegenwoordigd en bij de 5 New Foundlanders werd zelfs het praedi- caat uitmuntend verleend en wel aan Sonja van St. Laurensgolf van mej. van den Heu vel. Bij de 9 Duitsche doggen behalen twee honden van den heer Gebuis dit, zijn beste is de gele teef kampioen Venus Kadow. De windhondenrassen zijn met 4 barzois, beste met U. Silvan van mevr. wed. Lauwers, één greyhound, Pasja, die U ontvangt, van mej. Martens en twee whippets, beiden U, de vermaarde renners kamp. Anka's Prul, beste en A's Rites, niet talrijk veuéegenwoordigd Ook de Duitsche staande honden zijn hier, evenmin als elders, sterk. Maar de Britschc rasser voor de korte jacht met hun sierlijken bouw en fraaie kleu ren dragen sterk bij tot het slagen der ten toonstelling. Daar is als eerste, al is hij bui ten mededinging, Wereldkampioen Woodcock Memory, de roode cocker span iel van mevr L van Herwaarden, die tot de onverholen teleurstelling onzer oostelijke buren te Frankfort beste hond der tentoonstelling van 3200 honden uit bijna alle staten van het vasteland, werd. Geen wonder, dat hij bewon derd en toegejuicht werd, toen hij, door dr. van Herwaarden geleid, zijn eereronde maakte. Er zijn 7 Engelsche setters, wier hoofd kleur wit is. Twee ontvangen U, de oeste is kampioen Loretta of Fermanar, van den heer Blaauw. Twee der Gorden- of bruinzwarte setters en zes Iersche. Twee ontvangen U. De beste is de teef Vanity of Connaught, fokker en eigenaar de heer Hubaty. Harts bourne Toby, die hier debuteert, is eerst twee weken in Nederland. Hij voerde verleden jaar October in Londen de puppy-klasse aan op de groote tentoonstelling van de Kennel Club in het Crystal Palace. Hij is een bee- nige, sterke, mooi be ijnde jonge borst met het typische Iersche gezicht. Een aanwinst voor onze kynologie. Eigenaar zijn de hee ren Verwey en Hesterman. Bij de 7 cockers 3 maal U en 2 maal zeer goed! Beste Wd"<tails Ninian van mevr. van Herwaarden. Eén pointer. Twee dashonder de één een lang-, de an dere een roode korthaar met zeer goed. De herdershorcien leveren drie Holland- sche, een ruwharige Belgische en een Fran sche op, aismede 8 Duitsche, bij welke twee maal U valt. D reeds genoemde Heiduck is de E'ste De koehond is met elf sterk, doch men mist helaas een gave. Gelukkig, dat de uit spraak van de Amsterdamsche rechtbank coupeeren thans strafbaar ipaakt. Het is te hopen, dat komt het nog voor de politie van deze wreedheid, proces-verbaal zal op maken. Viermaal wordt zeer goed toegekend Bij de 7 Samojeden of Siberische poolhon- den, drie U's. Beste de winnende hond van deze tentoonstelling, mr. Buiskool's Jetske's Tom. De heezen hebben twee Hollandsche. Wij oude kynologen vatten niet wat de nieuwe keurmeesters met dit ras willen. Verder twee typische Chow Ohows of Chineesche keezen, beiden U. De beste is Chang Kai Sjaik van den heer Rommel. Twee mooie Engelsche buldoggen, de beste met U, is Hefty Hilaryson van den heer Van Reenen. Twee Fransche, beste zeer goed Negen boxers, driemaal U, beste Egon van St. Aagentendorpe, Van den heer Jacobs. Twee poedels, een opvallende zwarte met U, is Leonora van Talavera van mevrouw Scheitzer van Ellinckhuijzen. De beste der drie Dobermann pinsohers is Boop, eig. de heer Zethoven. De riesenschnauzer is goed in AJfcmaar, want behalve de reeds genoemde Argo, is er ook Nana v. d. Burg Heldenstein, van den heer Proot. Eén middenslag schnauzer en één Hollandsche smoushond. Een sterk contingent zijn de negen Aire- daleterriers. Vier verwerven U. Best is de uit Engeland ingevoerde Aislaby Gutbred van mej. Van Mierlo. Dr. H. K. F. Cohen, de man die in ons land den gekleurden bullterrier in voerde en het ras zoo sportief propageert, wint U met Verwachting. Heerlijk, 'n Neder- landsche naam! De beide Welsh terriers, ontvangen U. Beste is Kampioen Pestin van mej. Van Mierlo. Hoe verrassen de 8 glad'harige foxterriers ons. Het in dit ras bekende echtpaar Gun- ckel—Dekking en de heer Van Iren zijn in sportieven wedkamp. Walking Lady van den laatste is de beste. De eersten winnen de beide andere U's. Twaalf draadharige, drie maal U. Beste Gentlemen's Sensation van den veteraan en dierenvriend den 'heer G. F. Krebs. Een paar mooie Schotsche terriers. Beste met U. Albourne Aubury van mevrouw Eibrink Janzen. Hoe goed doet het den sportieven Cairn terrier te zien en nog wel met drie goede exemplaren. Beste met U. Wealden Nuku van mevrouw Kreunen. Hoe cwaas toch. dat in ons land tegenwoordig de tot dameshondje verkleinde Yorkshire terrier weeials toen het nog groot was, tot de terriers wordt gerekend. Soham Joanna van mevrouw van den Berg trekt er zich niets van aan en wint met U. De dameshondjes openen met één Maltezer. Dan één Brabandertje zoo mag men in Nederland dit Vlaamsche ras toch wel noe men? Drie Schipperkes, waarbij na onaf gebroken zeer goed de eerste U bij de dames hondjes valt. Truida van den heer Lotz is de gelukkige. Eén Japansche Spaniel met U, namelijk Odo van mevrouw v. d- Berg. De elf Pekingeezen zijn goed. Dat zesmaal het U wordt vergeven bewijst dit het best. De beste is Emerald van den heer Van den Burg, die den eereprijs voor het beste dames hondje wint. Twee gladharige Duitsche Dwergpin- schers; beste met U kamp. Gold Flammelas van Ukkies Heim van mevrouw Schwiep. Van de twee dwergschnauzers is de beste met zeer goed Bolt van de Zonneheuvel van den hr. Göödeke. Eén vlinderhondje. Dan het slot stuk van elke tentoonstelling, het dwerg- keesje, een nietig iemandje, maar voortreffe lijk waker. Zes en vijf daarvan ontvangen U. Beste Vita van Marensteijn van mej. Cnos- sen. Was de tentoonstelling zelf de moeite waard, hoe n genot was het na zoovele jaren weer eens per auto door deze streek te rijden. Hoe rijk is zij nog aan hare eigenaardige en zeer aantrekkelijke schoonheid gebleven en hoe sterk heeft zij zich industrieel ontwikkeld sedert den tijd, dat schrijver dezes haar per fiets doorkruiste. Laren (N.-H.) P. M. C. TOEPOEL. Nadruk verboden. Ieder hondje blaft, zooals het gebekt is en wie gister in den Hout in de richting van den Muziektuin wandelde, kon al van verre con- stateeren, dat het ditmaal geen mannen- of vrouwenkoren waren, die daar hun wellui dende klanken lieten hooren, maar dat hier een réunie werd gehouden van onze vier voetige vrienden, die in grootte en soort de wonderbaarlijkste verschillen vertoonen. Wie zich voor een tentoonstelling als deze het minst interesseert zijn de honden zelf. De keurmeesters, die hun eritische blikken over hen heen laten gaan, laten hen Siberisch koud en zij stellen veel meer belang in de lekkernijen, die de baas uit een meegebrachte actentasch te voorschijn toovert, dan in alle medailles en loffelijke getuigschriften, welke hun eigenaars mee naar huis mogen nemen. Er waren bazen en vrouwen, die geduldig bij het hokje van hun lieveling zaten als vaders en moeders, die aan het bedje van hun kleine waakten. Er waren er ook, die den trouwen huis vriend aan zijn lot hadden overgelaten en die er dus eigenlijk niet waren. Hun honden speurden rusteloos naar alle kanten en kwispelstaartten of gromden tegen de voorbijgangers, die het waagden hun ner veuze koppen te streelen. Er is een groot verschil tusschen men- schen, maar er is een nog veel grooter ver schil tusschen honden. Er zijn niet alleen honden in allerlei kleuren en afmetingen, maar er zijn er ook, die geen spoor van gelij kenis vertoonen of het zou moeten zijn, dat ze van achteren een staart dragen, of een staart behooren te dragen, en van voren kunnen blaffen. Wie kinderen heeft, neme ze eens mee naar een dergelijke tentoonstelling. Er is niets leerzamers om hun het verschil tusschen rashonden en straatterriers te leeren kennen. „Ik zie Fokkie van den melkboer niet", zegt Kees. „Fokkie", zegt Pop en ze haalt smalend haar neusje op. „Fokkie is een straathond en die mag hier niet komen". „Is ie dan niet deftig genoeg?", vraagt Kees. Ik kan moeilijk uitleggen, dat Fokkie's overgrootmoeder waarschijnlijk een mésal liance gedaan heeft en dat dit slechte voor beeld door alle volgende geslachten niet ter harte is genomen, zoodat Fokkie eindelijk een mengsel van vele rassen en soorten is ge worden. „Fokkie is geen rashond", zeg ik. „Maar evengoed een lieve hond'', ver zekert Kees. Zoo is het. Misschien is Fokkie van binner. nog edeler dan al deze honden van buiten. Hoe meer ik de menschen leer kennen, des te meer houd ik van mijn hond, heeft eens iemand gezegd. Trouw en onbaatzuchtig, met hart en ziel toegewijd zijn al deze kleine en groote dieren. Hun uiterlijk moge verschil len, maar in elk van deze exemplaren klopt een hart of een hartje, dat niet van anato misch of biologisch standpunt bekeken een der edelste organen is, die op deze wereld zijn geschapen. Opgetogen loopen de kleintjes langs de hokken en Keesje streelt onvervaard eiken hond, die binnen zijn bereik komt. „Je mag wel oppassen", zeg ik, als er zoo nu en dan een forsche kop dreigend vooruit gestoken wordt, maar het is of al deze dieren met kinderen vertrouwd zijn. Ze snuffelen eens aan het kleine handje en laten zich rus tig over de zachte haartjes van den kop streelen. „Kijk eens vader, wat een beesten!", roept Keesje opgewonden als we voor de hokken van de Sint Bernhards staan. „Die loopen in de sneeuw", vertelt Zus, ,met een fleschje cognac om de menschen te zoeken, die verongelukt zijn. „Nietes", zegt Kees, "met een fleschje melk". „Cognac met melk", zeg ik, om iedereen tevreden te stellen. „Kijk eens wat een lollig kleintje", roept Pop, als we bij de pinchertjes gearriveerd zijn. „Hij komt toch nog met zijn pootjes op den grond'', zegt Kees. En dan ontdekken ze Olly van meneer Din ges, die wel eens op visite bij onzen dwerg pincher Tippie verschijnt. Keesje aait hem, waar hij hem maar raken kan en Olly staat kwispelstaartend en jankend tegen de tralies van zijn kooitje overeind. „Was Olly zijn moeder een deftige hond, vader?" „Natuurlijk", zeg ik, „anders zou Olly nou niet in een hokje zitten'.' Dames en heeren leiden hun honden in den ring en de keurmeesters laten er hun eritische blikken over gaan. Iedere eigenaar doet zijn best zijn viervoe- tigen huisvriend een zoo voordeelig moge- liiken indruk te laten maken en het is of som mige honden begrijpen wat er van hen ver langd wordt. Zij staan met gestrekte pooten en gespitste ooren roerloos voor de examen commissie, maar hier en daar doet een lobbes weer heel onverschillig en besnuffelt den grond, als men juist een oordeel over den stand van zijn pooten zal vellen. Menig zakkammetje wordt te voorschijn gehaald om den candidaat nog even het Laar van staart of pooten uit te kammen vóór het dier in den ring moet verschijnen „Oef, oef", zeggen de zware basstemmen van de Sultans en Hectors, „waf, waf'', zeg gen de tenoren van de Lords en Tommy's, „kef, kef", zeggen de sopranen van Azor en Mimie, het is een cacophonie van hondenstern men en daar tusschendoor klinkten de gerekte jammertonen van de eenzamen, die naar alle zijden speurend hun koppen boven de hokken heffen. „Hond", staat er op een bord, dat wij, op dringend advies van Pop, voor Tippie moeten koopen. „Wat zai ie blij zijn", zegt Kees, „nou kan ie zijn naambordje aflikken." De kleine honden worden op een tafePje gekeurd, de groote stappen deftig in den ring en laten zich becritiseeren. Er is schoonheid en gratie in deze honden en het oog zou nog meer bekoord worden als er dezelfde schoonheid en gratie in de bazen en vrouwen was, die aan het andere einde van den riem zitten, maar dit laat vaak te wenschen over. „Vader!" roept Keesje na een speurtocht langs de hokken, „kom eens mee, er is een hond, die tusschen de deur gezeten heeft en een die zijn tanden door zijn lip heeft geval len en een rooie hond met een blauwe tong" „En zeker ook nog een groene hond met een oranje staart", zegt Pop smalend. „Nee, heusch vader, kom eens mee" en dan moet ik eerst naar het hok van een Barzoi dan naar een Engelschen buldog en dan naa^ een Chow Chow, een roestbruine hond met he; uiterlijk van een Pooldier. heep W€'' Vac*er' ^at 'e Blauwe tong Inderdaad, het is geen rood wat daar uit den bek hangt, het is iets donkerpaars Daar komen de doggéff in den ring Drarf_ tige gevlekte dieren, hoog op de stevige ten, gereed om in snelle vlucht weg te SeV ten als de eigenaars maar even de halokT' den zouden losmaken. En dan volgen de Schnauzers, sterke honden, die tusschen gordijntjes 3 haren naar den keurmeester kijken. a" „Politiehonden", zeg ik en Keesje wor* stil van. zien ze dat aan r „Och gekke", zegt Pop, „ae vangen a Ho rnaar dieven „Waarom heb je Tippie niet naar de ten toonstelling gebracht, vader?" „Tippie is al zoo oud" zeg ik. „Die krik( toch geen prijzen meer." aar als Tippie nou eens jonkies krijgt „Malle", zegt Pop wijs, „dan moet ie tori» eerst getrouwd wezen. Dan moet vadert nog een andere hond bij koopen". „Hè ja, vader, wil ie deze koopen?" Vraart Keesje styekend en hij wijst den grootst. Sint Bernhard van de heele collectie aan „Kom nou maar mee, Kees", zeg ik oti*. duldig. Hier en daar zijn de kaarten a1 op de W ken geschoven en gelukkige eigenaars staan trotsch bij hun bekroonde dieren. „Heeft U een prijs, mevrouw?" „Ja, een eerste'', zegt een vriendelijke dame en streelt dankbaar den zwarten snoet die zich in haar hand drukt. Er is een groote stand van bekers medailles en er zullen heel wat zilveren en verguld zilveren tröpheeën mee naar hui» genomen zijn. Er zullen ook wel teleurgestelden geweest zijn, die hun viervoeter weer huiswaarts leidden met de wetenschap, dat het dier ia zijn soort geen extra vermelding waard is Gelukkig de hond, wiens baas hem daa niet minder hartelijk over den kop strijkt en zegt: „je hebt wel geen prijs gewonnen, ouwj jongen, maar ik zou je voor het moüjt exemplaar toch niet willen ruilen". De regeering heeft besloten, dat voortaan gedurende de zomermaanden z.g. „zou», postzegels" zullen worden verkrijgbaar ge steld, die iets meer kosten dan de gewon* postzegels. De overwaarde wordt besteed voor cultureele en sociale doeleinden, dit jaar voor de noodlijdende orkesten en de arbeidszorg voor onvolwaardigen. Wij gelooven, dat dit besluit der regeering alleszins gemotiveerd is. Het is buiten twij fel, dat in dezen tijd van versobering ver schillende cultureele en sociale zaken in het gedrang komen. Tot nog toe werden deze bekostigd uit particuliere bijdragen of uit Overheidssubsidies. Maar deze bronnen van inkomsten drogen hoe langer hoe meer op. De overheid moet haar uitgaven op elk ge bied beperken en tal van particulieren kun nen zich geen groote bijdragen meer veroor loven. Toch kan een beschaafd volk niet straffe loos zekere cultureele en sociale belangen verwaarloozen. De instelling nu van de zo- merpostzegels geeft de gelegenheid aan geheele volksgemeenschap om door uiM kleine bijdragen in deze noodzakelijke cultu rele en sociale behoeften te blijven voorzien. Het is geen verhooging van belasting; im mers de deelname is vrij. Bovendien ontvangt men voor een klein offer een dagelijksch verbruiksvoorwerp: een postzegel, die vijf jaar geldig blijft. Men doet niet aan liefda digheid, maar men kwijt zich van zijn ge meenschapsplicht. Men neemt eenvoudig als collectiviteit vrijwillig de taak over, die vroe ger op enkelen rustte of die de Overheid voor een deel reeds had overgenomen Wij gelooven, dat wij hier te doen hebben met een bijzonder belangwekkend en irteres- sant experiment. Het offer, dat gevraagd wordt, is zoo klein, dat iedereen het kan brengen. Als ieder Nederlander boven den leerplichtigen leeftijd maar vijf cent zou offe ren, zou het beoogde doel bereikt worden. Immers hier maken inderdaad vele kieintjes een groote De kwestie is maar ora de velen te bereiken. Daarvoor is een intensieve en voortdurende reclame en propaganda noo- dig. De bevolking in al haar geledingen moet aan haar sociale en cultureele plichten te dezen opzichte herinnerd worden. Daar om zijn er duizenden mannen en vrouwen geheel belangeloos in landelijke en plaatse lijke comité's werkzaam om den verkoop de zer zomerpostzegels te stimuleeren. HELPT.KOOPT 5°MERPostzegeis r Ondertrouwd: C. Bos en A. M Lieshout. J. P. J. Beentjes en M. Fate* P. A. Beentjes en J. M. Klos. j Getrouwd: A. G. Zerr en A. J- v> Bom. Bevallen: Th. Stengs-de Wildt d. "T J. J. Tuijn-Schuijt d. - G A. v. Egmo"0 Gooyer z. Geboren: Petrus Jozef z. v. O. Strt® mer en G. Konijn. Adriana Helen3 N. Konijn en A. C. v. d. Heiden. u Overleden: Rimke Kok, echtg. v Hellenberg, 19 j., overl te Alkmaar- efl Ondertrouwd: Jacobus van t>a te E. Brink. K. Smal, wed. van M- Obdam en A. Knijn. A. W. Bart Groot. »root.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8