dagblad voor alkmaar en omstreken. Als de aanval wordt geopend... Wo, 213 Dit -Mme, bestaat rit twee bladen Di,ecteur; C. KRAK. Dinsdag 10 September 1935 HooMredactear, Ti. N. ADEMA. 137e Jaargang Bxiqdiiksch Oveczicht Het dreigende conflict. Behalve hel Abessinische hooggebergte, vormI ook de woestijn een natuurlijke versperring tegen den Italiaanschen opmarsch. Toestand zeer ernstig. De natuur als bondgenoot. 35uUeu£cutd Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. v DE AANSLAG OP SENATOR LONG. Het officieele bulletin over den toestand - senator Long, op wien, zooals wij giste- meldden een aanslag is gepleegd, zegt, herstel niet buitengesloten is. Naar men echter verneemt, zou zijn toestand ernstiger geworden zijn. Senator Long heeft gisteren ten tweede male een bloedtransfusie ondergaan. De ko gels zijn hem door de onderbuik gegaan, zij hebben op twee plaatsen een darm door boord Daar, waar geen bergen den aan valler den weg versperren, bezit Abessinië een nog veel krachtiger verdediging: de waterlooze, gloeiende woest ij n. Een maal op de groote centrale hoog vlakte in het hart van het land zou een binnentrekkend leger wel met veel moeilijkheden te kampen heb ben, maar niet behoeven te lijden onder watergebrek. In het Oosten en Zuiden daarentegen, waar het hoogland afloopt naar de kust en vanwaar de aanvallers zouden komen, over schaduwt het probleem van de watervoorzie- nng alle andere moeilijkheden. Het land van de Danakils, dat in het Oosten tusschen de geweldige contrale bergketens en Erithrea ligt, heeft bijna geen water. De weinige daar aanwezige bronnen kunnen slechts met hulp van inheemsche gidsen worden gevonden. Verscheidene streken van dit onherbergzame land liggen orider den zeespiegel en slech's een heuvelring tusschen deze gebieden en de Roode Zee voorkomt, dat zij overstrooma worden. In deze laagvlakten stijgt de tempe ratuur natuurlijk tot een ongelooflijke hoogte Ontdekkingsreizigers hebben daar tempera turen van over de 158 graden Fahrenheit geconstateerd. Hitte en dorst. Een optrekkend leger, dat door dit land van dorst en hitte marcheert, zou het benoo- digde water mee moeten voeren en hoe dit moet geschieden is een open vraag, daar de basis Erithrea reeds zeer waterarm is. Ten Zuiden van den spoorweg ligt Aga- den, dat afhelt naar Engelsch- en Italiaansch Somaliland. Deze streek biedt niet de mogelijkheid van een snellen doormarsch zooals Danakil, maar is iets minder waterarm. In een onregelmatig van het Noord-Oosten naar het Zuid-Westen loopende lijn, ligt daar een aantal plaatsen, waar bronnen zijn Hieronder bevinden zich Oeal-Oea! en Gerlo- gubi, die het tooneel waren van de belang rijkste ItaliaanschAbessinische incidenten, welke tot het huidige conflict hebben geleid Verder Westwaarts stroom te Webbe Skibeli, een flinke rivier, welke echter in de gloeiende woestijn opdroogt. Toch zou deze rivier een gunstige weg voor de Italiaansche troepen zijn om naar het binnenland te trekken, in dien het geheele Shibeli-gebied niet bestond uit steile rotswanden ,de moeilijkst door te trekken streek van het geheele land. Als de oorlog uitbreekt. Mocht het tot een oorlog komen, dan ver wacht men in Abessinnië den hoofdaanval van de Italianen in het Noorden waar de hoogvlakte zich uitstrekt tot aan de grens. Ten eerste is daar water en ten tweede is de Italiaansche legermacht in Erithrea, naar men in Addis Abeba meent te weten, twee maal zoo sterk als die in Somaliland De Abessiniërs gelooven, dat eerst een opmarsch naar Het plateau van Adoea zal worden on dernomen, eensdeels omdat de verovering van de heilige plaats Aksum een zware moreele slag voor de Abessiniërs beteekent, anders- deels, om de voor 40 jaren geleden nederlaag te wreken. 6 Natuurlijke hindernissen. De beste weg naar het binnenland ligt evenwel volgens de deskundigen meer naar het westen, waar glooiende hellingen naar het Tanameer voeren en waar de Blauwe Nijl ontspringt. Men neemt aan, dat de Italianen een zijtak van den spoorweg docr Erithrea in deze richting tot aan de grens hebben aange legd. Maar ook al bereikt het leger het Tana meer, dan ligt nog 300 K M. zwaar bergter- rein tusschen deze plaats en Addis Abeba In het bergland is bovendien het etappe-vraag stuk moeilijk op te lossen. De nauwe slinge rende dalen, de kloven en andere natuurlijke hindernissen zouden het voor de Abessiniërs gemakkelijk maken om de Italiaansche etappe-lijnen steeds te verbreken en te hin deren. Slechts door langzaam en voorzichtig op te rukken, door consolideering van iederen meter veroverden grond alvorens den volgen den meter te bezetten, kan een binnentrekkend leger op succes rekenen. Daarom zij vele te Addis Abeba verblijven de vreemdelingen er van overtuigd, dat een Italiaansche aanval tenslotte op niets uit zal loopen en het eind van het spel remise zal zijn. Italiaansche aankoopen In de eerste 6 maanden van dit jaar heeft Italië 150 000 ton ijzer gekocht in Amerika, tegen 97.000 ton .in dezelfde periode van het vorig jaar. Ook zijn groote hoeveelheden materieel ge kocht, terwijl ock de bestellingen benzine en petroleum zeer groot zijn. Vooral werden besteld, speciaal-staal voor granaten, koper, ijzer, staal, machines, werktuigen, katoen, conserven enz. De meeste aankoopen werden contant te New York betaald, bij levering van de goe deren in Italië, eenige aankoopen werden ge daan op crediet, waarbij de Italiaansche ver tegenwoordigers op zich namen zorg te dragen voor belangrijke concessies in den vorm van bijzondere regelingen op de Ita liaansche markt. Anti-Engelsche propaganda. De Londensche „Times" maakt molding van anti-Engelsche propaganda, welke thans in Egypte wordt gevoerd. De sleutel-positie, welke dit land bezit, maakt het van groot belang voor Italië in de huidige crisis. Door een organisatie welke beweert een Egyptisch persagentschap te zijn, worden berichten gratis aan de kranten verstrekt, welke sterk pro-Italiaansch en anti-Engelsch zijn. De bladen worden uitgenoodigd critiek te leveren op Engeland, dat zijn souvereine po sitie in Egypte handhaaft en op de Egypti sche regeering die dit toelaat. Vredestelegrammen opgehouden? De Fransche bladen „Populaire" en „Hu- manité" beweren, dat Mandel, de minister van P.T.T., het hoofd-telegraafkantoor te Parijs opdracht heef# gegeven, alle telegram men aan minister-president Laval, aan den Volkenbond of een lid van den Volkenbond betrekking hebbende op een protest tegen den oorlog, niet te verzenden. ENGELAND EN FRANKRIJK SAMEN. Als Italië ten strijde trekt tegen Abessinië. De diplomatieke correspondent van „Daily Telegraph." te Genève seint hiet de meeste beslistheid te kunnen v«rklaren, dat ingeval Groot-Briiannië zitL geroepen mocht voelen sancties voor te stellen. Frankrijk daaraan zijn v°l!edigen steun zou ver'eenen. De cor- oj-pondent voegt hieraan toe, dat ze i ft, T&Val er thans van overtuigd is, dat ziju 'and geen anderen steun behoeft .Wanneer Mussolini zijn veldtocht be gint, zal hij dit doen met volle kennis dit feit. Laval zal hedenmorgen te Denève aankomen en nog denzelfden échtend een onderhoud hebben met den Dritschen minister van buitenlandsche zaken Hoare. Woensdag zal Hoare dan in ziting van de Assemblée een uitvoe- van ren dat rige verklaring afleggen. Deze verklaring zal, naar verluidt, van het allergrootste belang zijn en iedere twijfel opheffen, die nog zou kunnen be staan met het oog op de Britsche poli tiek. Interview met Aloisi. In een interview met den specialen correspondent van de „Petit Journal" te Genève heeft Baron Aloi6i verklaard, dat iedereen weet, dat de Volkenbond gee nerlei gezag meer zou hebben, wanneer hij thans schipbreuk mocht lijden. Men mag niet blind staan tegenover de ge varen van het oogenblik. D e Abessinische gezant te Parijs, Hawriate, heeft tegenover een vertegen woordiger van hetzelfde blad verklaard, dat de Abessinische delegatie in Genève voorloopig geen meening zal uiten maai de besluiten van de commissie van vijf zal afwachten. Abessinië is bereid alle slechts denkbare economische concessies te doen. Het zal echter in de kwestie, die het recht van het land betreffen, onwrik baar blijven, Huey P. Long De crisis is binnen drie dagen te verwach ten. De medici kunnen dan ook niet voor Donderdag 'n definitief oordeel over kansen op herstel geven. Het regeeringsgebouw wordt door politie posten met geweren bewaakt Ook het hospitaal waar Long verpleegd wordt staat onder politiebewaking. Familieleden van dr. Weiss die zooals men weet, den aanslag, pleegde en gedood werd, konden geen enkelo 'beweegredenen opgeven Rechter Pavy, de'schoonvader van dr. Weiss, een van de meest verbitterde tegenstanders van de politiek van Long, verklaarde dat Weiss daad niets te maken had met de po ging van Long om hem uit zijn rechtersambt te ontzetten. In New-Orleans heeft men niet veel sympathie voor den gewonden senator. Men heeft in deze stad altijd weinig op ge had met de politiek die Leng voerde of tracht te te voeren. De doktoren zijn nog steeds van meening dat de toestand van senator Long zeer cri tiek is. In den nacht van Maandag op heden heeft men een derde bloedtransfusie toege past. De chef-arts van het ziekenhuis noemde het bijzonder bedenkelijk, dat Long in het ge heel niet reageerde op de behandeling. Hij is van meening, dat de eerstvolgende 12 uur de beslissing zullen moeten brengen. De door de begeleiders van Long onmid dellijk na den aanslag doodgeschoten dader Weiss is gisteren in tegenwoordigheid van een r.k. geestelijke ter aarde beseld. EEN SOCIALIST OVER KONINGIN ASTRID. De kwestie der republiek wordi in België niet gesteld. In een Fransch blad heeft de Belgische so cialistische leider Vandervelde naar aanlei ding van het sterven van Koningin Astnd een"artikel gepubliceerd, waarin het volgen de voorkomt: „Ik denk aan de tragische wreedheid der herhaalde slagen van het lot, dat een man komt treffen, wien alles scheen toe te lachen en die in minder dan twee jaren neergestort werd in een afgrond van ellende. Vóór 18 maanden de vader! Vandaag de echtgenoote. de moeder van drie geliefde kinderen, zij due voor Leopold 111 bij de zware bekommerin gen van het begin zijner regeering, de toe vlucht, de schuilhaven, de vrij gekozen en teerbeminde levensgezellin was. Voor mij staat nog het heerlijke visioen der aankomst van orinses Astrid te Antwer pen in 1926: Elsa die Lohengrin ontmoet in blank gewaad, in een zonnestraal, aanbren gend op den Belgischen bodem, met al de be vallige gratie van een meisje uit het hooge noorden, die straal van hoop die uit een ge deelte liefde ontstaat. Sedert haar huwelijk, waarvan ik als mi nister van buitenlandsche zaken, toenmaals een der officieele getuigen was, heb ik haar niet slechts ontmoet. Enkel bij een protacolair bezoek bij gelegenheid der intrede der socia listen in de regeering Dan onlangs bij de opening van het Eastmaninstituut Ik zat naast haar, zij zelve naast den koning; ze kwamen, meen ik per vliegtuig van Knocke, waar ze zich aan de boorden van het Zwyn een kleine villa hadden doen bouwen en waar zij, als ze niet in Zwitserland waren, samen, vrij van alle etikette, sportieve vacanties na men, niet altijd evenwel zonder risico. Maar indien ik haar weinig zag, ik had onlangs veel over haar hooren spreken in woorden, die ik nooit meer zal vergeten en wel door haar eigen vader prins Karei van Zweden Het was in het Egmontpaleis, waar de Zwe den een feestmaal gaven bij gelegenheid der tentoonstelling. Hij stelde de gezondheid voor van den koning en de koningin der Bel gen en het was tegelijkertijd een eenvoudig en treffend geval ik kan er met aan denken nu zonder tot fn de ziel geroerd te zijn voor het woord ziel staat in den tekst inge wanden (entrailles), dezen ouden vader te hooren spreken over zijn koningin geworden dochter met een soort teederen eerbied, zijn vreugde uitsprekend dat zij in haar aangeno men vaderland het geluk had gevonden en dat zij nu het verbindingsteeken was tus schen twee volkeren die beiden zoo goed verwezenlijkt hadden wat de mannen der re volutie van 1830 noemden „de republikein- sche monarchie". Hoe zou ik thans niet denken aan prins Karei, aan zijn vrouw, aan die arme ouders, door een brutaal ongeval getroffen in wat zij 't liefst hadden en die, ineens de schoonste hoop van hun leven zien instorten. Wat hem aangaat die, ginds in zijn paleis, alleen blijft met zijn lot, ik zou hem willen zeggen van man tot man met welke sym pathie men in de middens die ver van hem staan aan zijn ongeluk denkt. De Belgische socialisten, zelfs wanneer zij ministers des konings zijn, blijven trouw aan hun repu- blikeinsche overtuigingmaar noch bij ko ning Albert, noch bij zijn zoon die giste ren nog, bij zijn blijde intrede te Luik den eed aflegde de in de grondwet ingeschreven democratische vrijhedien te verdedigen hebben zij ooit de schaduw van één reden gevonden, opdat, in ons land, die kwestie zou gesteld worden. Ook is het een spontane beweging dat dezen morgen de Belgische werkliedenpartij aan Leopold III haar socialistisch rouwbe klag stuurde. Over eenige maanden, bij de vreeselijke mijnramp van Paturages, heeft de koning iri woorden die we niet vergeten, zijn menschelijke sympathie aan de arbeiders klasse uitgedrukt. Zij schenkt hem vandaag die sympathie terug. En dan, vooral, 't is niet aan den koning dat zij denkt, doch aan den mensch, getroffen door het grootste ongeluk dat een mensch treffen kan. En wie zou, in dit uur van wreede beproeving, niet naast hem staan? HET A. S. NAZI-CONGRES. Neurenberg aan den vooravond, Neurenberg is gisteren geheel gereed ge komen voor het groote nationaal-socialisti- sche partijcongres, dat daar heden geopend zal worden. Overal worden nog vlaggen en op verschillende plaatsen tapijten aange bracht. Op het Zeppelinveld zijn nieuwe we gen aangelegd en de groote congreszaal in de Luidpoldshain is geheel verbouwd en met vlaggen en vaandels versierd. De Luidpolds hain zelf heeft eenige groote tribunes erbij gekregen en op de tribune van den Führer zijn reusachtige bronzen adelaars gemon teerd. Ook de kampementen zijn gereed om hun tijdelijke bewoners te ontvangen en massa's levensmiddelen zijn opgeslagen voor de voedselvoorziening der duizenden, die verwacht worden. Op de stations is de druk te reeds begonnen. Vandaag zullen nog slechts auto's met bijzondere vergunning in de stad mogen rijden. De overigen moeten buiten de stadskom blijven om het verkeer niet te hinderen. NA DEN BERLIJNSCHEN RADIO-BRAND. De redders onderscheiden De Duitsche Rijksminister van Binnenland- sche Zaken, Dr. Frick, heeft gistermiddag namens Rijkskanselier Hitier in de bibliotheek van zijn departement een toespraak gehouden tot degenen die zich verdienstelijk hebben ge maakt bij de blusschings- en bergingswerk zaamheden ter gelegenheid van den brand op de radiotentoonstelling. Dr. Frick sprak namens den Rijkskanselier zijn waardeering en erkentelijkheid uit en overhandigcie dei tien reddingsmedailles, zoomede zes herinneringsmedailles, terwijl bovendien vijf personen openlijk hulde werd gebracht voor hun moedig en beleidvol ge drag. ITALIAANSCHE VICE-CONSUL BEZOEDELD. Twee dames werpen hem me inkt. Naar de „New York Times" meldt, is de Italiaansche vice-consul, prins Colonna, Za terdagavond door twee Amerikaanschen, die naar zij voorgaven, om inlichtingen wilden verzoeken, doch in werkelijkheid in opdracht van de communistische liga tegen oorlog en fascisme kwamen, besmeurd, doordat zij een pot met inkt naar hem wierpen. De beide da mes beweerden, dat zij den inktpot niet ge worpen hadden, doch tijdens een opgewon den debat over de Afrikaansche politiek van Italië omvergegooid hadden. Voor den rechter werd evenwel verklaarc dat een der gearresteerden had getracht, den inktpot in het gezicht van den vice-consul te slingeren. Zij werd in hechtenis gehouden. Als straks de aanval wordt ge opend (Dag. Overzicht.) Drie Dragon-Rapide vliegtuigen staan gereed voor een tocht naar Nieuw Guinea. (Luchtvaart.) Neurenberg aan den vooravond van het a.s. Nazi-congres. (Buiten land.) De aanslag op senator Long; toe stand zeer ernstig. (Buitenland.) Emigratie naar Palestina. (Bin nenland.) Eenige dooclelijke verkeersonge vallen (Binnenland.) Tilburg blijft rustig. (Binnen land.) Geen reportage uit de Ridderzaal tijdens openingsplechtigheid van de Staten-Generaal. (Binnenland.) Internationaal inbreker te Tege- len (NB.) doodgeschoten. (Binnen land.) H.M. de koningin licht ongesteld; vertrek uit Engeland een dag uit gesteld. (Binnenland). De dader van den moord in de Naaldwijksche straat te Den Haag ontoerekenbaar verklaard. (Rechts zaken). De vermoedelijke dader van den aanslag op een Zwolschen inspec teur van politie te Alkmaar gevat. (Stad). Staking van transportarbeiders te Alkmaar. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) STREICHER STRIJD TEGEN „JUDA". Boodschap aan de congresleden. Julius Streicher heeft ter gelegenheid van den aanvang van den zevenden rijkspartijdag de volgende boodschap gepubliceerd: De trouw aan den Führer en het geloof aan zijn zending hebben het nationaal-socia- lisme de overwinning gegeven tot aan zijn overnemen van de macht in 't derde rijk. De trouw aan den Führer en het geloof aan zijn zending zullen het nationaal-socialisme hel pen ook de laatste overwinning te bevechten, de overwinning op den wereldvijand „Juda". Dat de rijkspartijdag in 1935 wordt gehou den te midden van een door Joden opgehit ste wereld doet ons de grootte inzien van de taak tot oplossing, waarvan het lot het na tionaal-socialisme heeft uitverkoren. ONDEUGDELIJK GEHAKT GEGETEN. In het Westen der stad Kassei (Dtl.) zijn Zondag meer dan 20 personen ongesteld ge worden, na het gebruik van rauw gehakt. Naar omstandigheden maken de patiënten het vrij goed. Slechts één hunner moet in le vensgevaar verkeeren. De slagerij, waar het vleesch van afkom stig is, is door de politie gesloten en de eige naar is gearresteerd. ONEENIGE GRIEKSCHE MINISTERJ. Dreigen - aftreden van den oorlogsminister. Tusschen minister-president Tsalóaris en den minister van oorlog, Kondilis, zijn ver schillen van meening ontstaan, die, naar in politieke kringen verluidt, het aftreden van den minister van oorlog waarschijnlijk ma ken. De meeningsverschillen vinden hun oor zaak in het feit, dat generaal Panajotakos verschillende officieren uit hun functie heeft ontheven, daar zij zich door hun houding verdacht hadden gemaakt. De minister van oorlog verlangde daarop, dat generaal Panajotakos van het comman do zou worden ontheven. Minister-president Tsaldaris verklaarde zich tegen dezen maat regel, waardoor het conflict met generaal Kondilis tot uiting kwam. STERFTE IN AFRIKA. Reeds 150 Italiaansche arbeiders overleden. Een officieel communiqué uit Rome deelt mede, dat er in het tijdvak van 1 Jan. tot 31 Aug. j.1. 150 van de 30.000 in Oost-Afrika aanwezige Italiaansche arbeiders zijn over leden tengevolge van arbeidsongevallen en ziekten. De bladen wijzen op de groote offervaar digheid dier mannen, die in dienst van het vaderland zijn heengegaan, en deelen mede, dat een passende schadevergoeding aan hun nagelaten betrekkingen zal worden uitge keerd. Het sterftecijfer overschrijdt naar verhou ding het normale niet.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1