DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Laval houdt een groote rede. HET CONFLICT ITALIË—ABESSINIE. Ho. 2) 7 Directeur; C. KRAK. Zaterdag 14 September 1935 HooMr.d.Ce,,,, Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Frankrijk zal zijn verplichtingen uit het Handvest nakomen, zegt Laval in een rede in de Volkenbondsvergadering, WAT LAVAL ZEI DE. Het Nationaal-Socialistisch Partijcongres. Waf vandaag de aandacht trekt 1 -Richting-V erkeer ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- tdacen. uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Extqelijksch Gisterochtend heeft Laval, de Fransche mi nister-president. in de Volkenbondsvergade ring zijn zoozeer verbeide redt gehouden en o a. gezegdElk Volkenbondslid dient de ver antwoordelijkheden die in het Handvest zijn neergelegd, op zich te nemen. Ik betuig thans nogmaals onze volstrekte trouw aan de bepalingen van het Handvest en verklaar dat wij onze verplichtingen zullen nakomen De leer van de collectieve veiligheid blijft onze wet, en elke verloochening van het Handvest zou een verloochening van onze idealen zijn. Onze belangen zijn ook ten nauwste bij de verzekering der collectieve veiligheid betrokken, al onze overeenkomsten loopen immers over Genève en elke inbreuk op Genève zou een inbreuk zijn op onze eigen veiligheid. De rede van Hoare is een gedenkwaardige gebeurtenis in de geschiede nis van den Volkenbond en wij verheugen ons over onze nauwe samenwerking met En geland bij de verdediging van den vrede en de bescherming van Europa Hoare heeft den vasten wil van Engeland om zonder voorbehoud aan het systeem van collectieve veiligheid mede te werken betuigd en geen land heeft deze woorden met grooter voldoening ontvangen dan Frankrijk, geen land heeft beter de verre strekking ervan kunnen beseffen dan Frankrijk. Ia de krachtige pogingen van den Volken bondsraad om een oplossing (van het Itaii- aansch Abessijnsche geschil) te vinden ben ik vast besloten mijn plicht als lid van den Volkenbond en als vriend van Italië te ver vullen. Al het mogelijke zal worden gedaan om aan je rechtmatige behoeften van Italië tegemoet te komen onder eerbiediging der rechten van andere leden van den Volken bond. Er bestaat geen enkel verschil van mee ning tusschen Engeland en Frankrijk bij het zoeken naar een minnelijke schikking van het conflict. Gnze verplichtingen zijn in het Handvest omschreven en Frankrijk zal er zich niet aan onttrekken. Ons land vreest den oorlog niet, ver volgt Laval, het haat hem. Het is bezield van een vurigen vredeswil. Wij willen vrede VOor allen, in samenwerking van allen. Na de overeenkomsten van Rome. kan ik niec zonder gemoedsbeweging over het ge schil spreken, dat zoo zwaar op deze Assem blee rust Op 7 Januari hebben Mussolini en ik te Rome alle vraagstukken geregeld, die tusschen ons lagen en te Stresa hebben wij met je Engelsche gedelegeerden, bij Mus solini hetzelfde verlangen om de vredeszaak je dienen, geconstateerd Ik weet zeker dat hij bereid is deze samenwerking voort te 2etten en wat mij zelf betreft, ik heb geen enkele poging ongedaan gelaten om tot een verzoening te komen. Ik heb daarom de vol doening zoowel mijn plicht als lid van den volkenbond te hebben vervuld als de vriend schap (met Italië) te hebben gehandhaafd. taak die voor ons ligt is zwaar, maar ik geloof niet dat zij hopeloos is. Er bestaat tusschen Engeland en ons geen enkel ver schil van meening, over de wijze waarop een minnelijke schikking moet worden gezocht, cn ik blijf hopen dat de Volkenbond zich Weldra van zijn verzoeningswerk zal hebben gekweten. t Op 3 Februari hebben de Engelsche en de «ransche regeering een gemeenschappelijk Pr°gram opgesteld. Tegen de uitvoering haarvan rezen zooveel beletselen dat men Jch moest afvragen of het geen schoone i r°om was aan de verwezenlijking te ge- looven. Is het mogelijk, vroeg Laval, dat ueze droom thans op het punt staat vervuld 'e worden? Wij zijn allen door het Handvest gebonden en Frankrijk zal zich niet aan zijn verplich tingen onttrekken. (Levendig applaus op alle banken). Nopens het vertrouwen van Frankrijk in den Volkenbond, zeide Laval woordelijk: >Er komen somtijds moeilijke oogenblik ken te Genève voor en er zijn ook werkelijke te leurstellingen geweest, maar desondanks is °ns vertrouwen onverzwakt gebleven. Met een vasthoudendheid, die voor geen enkele moeilijkheid zal terugdeinzen, zullen de vertegenwoordigers van Frankrijk voort durend trachten het moreele gezag van den Volkenbnd tc versterken en hem middelen te verscoaffen om dit gezag ook te kunnen uit oefenen. Laval herinnerde dan aan het protocol van 1924 en aan het beginsel dat „Frankrijk's po litiek in zijn geheel gegrondvest blijft op den Volkenbond". Al onze verdragen met vrienden of bond- genooten zijn over Genève gegaan en er be krachtigd, en dit geldt zoowel van Locarno, de Kleine Entente, Rusland als het jongste accoord met Rome. „In de commissie van vijf bestudeeren wij elk voorstel, dat in redelijke mate zou kun nen voldoen aan de rechtmatige aanspra ken van Italië met eerbiediging van de soe vereiniteit van een anderen staat, die ook lid is van den Volkenbond". Na over de commissie van vijf gesproken te hebben, verklaarde Laval: „Wij hebben in den loop van dit jaar moeilijkheden ge kend, die onoverkomelijk leken en die toch overwonnen zijn. En zou men uit het feit, dat de Saarkwestie en het Hongaarsch Zuid—Slavisch geschil Europeesche kwes ties waren, moeten afleiden, dat zij daarom gemakkelijker waren op te lossen? „Waar wij gisteren geslaagd zijn, zouden wij daar morgen schipbreuk lijden? In dat geval zou een nieuwe toestand, nog schok kender voor allen ons onderzoek vereischen. Wij zijn allen gebonden door de solideriteit, welke onze plicht zal bepalen. Onze ver plichtingen zijn beschreven in het Hand vest, Frankrijk zal er zich niet aan onttrek ken". De eerste indruk van de rede voering van Laval. Te bevoegder plaatse verklaart men, dat het nog praematuur is leeds thans zijn standpunt uiteen te zetten nopens de verkla ring van Laval. Toch wijst men er op, dat de redevoering niet bizonder slecht of pessimistisch wordt beoordeeld. Verklaard wordt, dat men aan Italiaansche zijde de harhaalde uitlatingen van Laval, dat de poiltiek van Frankrijk gebaseerd is op den Volkenbond begrijpt. Evenmin is men verrast over de vriendschappelijke verkla ringen van den Franschen minister tegen over Engeland. In het algemeen kan gezegd worden, dat men de redevoering gunstiger beoordeelt dan die van den Britschen minister van buiten- landsche zaken. Lavora fascista schrijft, dat de rede kan worden opgevat als een toestemming tot vol ledige toepassing van het Volkenbondspact in het Italiaansch—Abessinische conflict, welke toestemming noodzakelijk was wegens de toekomstige Engelsche verplichtingen. Daarnaast heeft Laval gewezen op de be- teekenis van het pact van Rome en op -de Fransch—Italiaansche vriendschap. Het blad vraagt zich af, hoe Laval deze beide theses met elkander in overeenstem ming kan brengen. Giornale d'Italia kan niet gelooven, dat de woorden van Laval over de vriendschap van Italië en Frankrijk niet oprecht gemeend zouden zijn. De overige sprekers. De Indische gedelegeerde, Aga Khan, die na Laval aan het woord kwam, oefende in een korte verklaring eenige critiek uit op het falen van den Volkenbond op verschillend gebied, waarna hij echter naar voren bracht, aanhanger te zijn, van het principe der collectieve veiligheid, dat ook voor Indië de eenige beschermnig vormt tegen inter nationale anarchie. Indrukwekkend was de redevoering van den Zuid-Afrikaanschen gedelegeerde, De Water, die uiting gaf aan de bezorgdheid van zijn land met het oog op het oorlogsge vaar. Hij verklaarde, dat dit gevaar drieledig is: de inboorlingen van Afrika zullen tot andere inzichten komen en gemilitariseerd worden, de positie van de blanken op het vasteland van Afrika wordt bedreigd en het aanvallende land stort zichzelf in een avon tuur. Wanneer een misdaad begaan wordt tegen den laatsten, nog bestaanden zelfstan digen staat van Afrika, moet gevreesd wor den, dat Afrika niets vergeten en niets verge ven zal, van wat zich in zijn lange en duis tere geschiedenis heeft afgespeeld. De gede legeerde eindigde zijn toespraak met een dringend beroep op Mrssolini op het laatste oogenblik halt te houden en tot bezinning te komen. Addis Abeba verwacht den oor log. Zal Engeland er in betrokken worden? In politieke kringen te Addis Abeba is men van meening, dat ondanks de bemoeiingen van den Volkenbond en Engeland Italië op 26 September den oorlog zal beginnen. Men houdt er rekening mee, dat ook Engeland in den oorlog gewikkeld zal worden en dat het zwaartepunt van den oorlog naar Egyp te zal worden verplaatst. De echtgenoote van den Engelschen ge zant heeft groote voorraden verbandstoffen voor het Abessinische Roode Kruis besteld. De Italiaansche gezant heeft de Abessini sche regeering militair geleide verzocht voor de Italiaansche consuls, die naar Addis Abe ba zijn geroepen. Amerika hoort den Negus. De te Addis Abeba door den keizer van Abessinië uitgezonden radio-rede, die o.a. bestemd was voor de Ver. Staten, is te New- York en elders in Amerika zonder storing ontvangen. De keizer sprak in het Fransch en zeide o.a.: Abessinië vertrouwt op God, wiens gerechtigheid grooter is dan die der menschen. Abessinië is steeds al zijn plichten nagekomen en heeft elk offer gebracht, dat te vereenigen viel met zijn eer en waardig heid, ter voorkoming van een oorlog. De Abessiniërs hebben den vrede lief, doch wen- schen boven alles hun onafhankelijkheid, en zij kunnen goed omgaan met zwaard en speer ter verdediging van het land, dat zij in cultuur hebben gebracht. RADIOREDEVOERING VAN DEN NEGUS. Vertrouwen in den Volkenbond. De keizer van Ethiopië, negus Haile Se- lassie, de koning der koningen, heeft gister avond van Addis Abeba uit een radiotoe spraak gehouden, Vklke speciaal bestemd was voor Europa en Amerika. Op de redactie hebben wij het beroep van den regeerenden vorst van een Afrikaanschen staat, welke zich aangetast ziet in zijn zelf' standigheid, vernomen. Te omstreeks tien minuten voor zeven hoorden wij den omroeper te Addis Abeba Halloh, halloh, here is Addis Abeba, Halloh, Halloh, ici Addis Abeba! Daarbij bleek, dat Addis wordt uitgespro ken met een zachten a-klank, welke den klem toon heeft, terwijl dis met een zachte lange i-klank wordt uitgesproken. De e van Abeba klonk evenzeer kort en ook deze in dit woord valt de klemtoon op de eerste lettergreep, een korte a-klank. De negus, die spoedig aan het woord kwam, sprak op bedaarden toon. Z.M. sprak over de incidenten, welke zich in December en Februari hebben voorgedaan en gaf voor al uitdrukking aan zijn vertrouwen in het vredeswerk van den Volkenbond. Hij noem de Italië verantwoordelijk voor de huidige situatie en zeide, dat zijn land had bewezen concessies te willen doen en zich opofferin gen te getroosten. De keizer sprak nog van zijn verknochtheid aan zijn vaderland en over diplomatieke manoeuvres van Italië. De keizerlijke regeering van Ethiopië, aldus de negus, is van het hartstochtelijk verlangen bezield den vrede te handhaven en alle ver plichtingen, welke zij heeft aangegaan, na te komen. Zij wil daarbij nog concessies doen, welke vereenigbaar zijn met de eer en de waardigheid van het land. Abessinië wenscht bovenal rechtvaardig heid en het land brengt hulde aan degenen, die alles in het werk stellen om den vrede te bewaren. „U hoorde zoojuist de vertaling van de toespraak van dén keizer van Ethiopië", al dus besloot de omroeper zijn werk, „Good night, good night, everybody" waren de laat ste woorden, welke uit het verre bergland doordrongen tot ons lage landje aan de Noordzee. RICKETT OVER ZIJN CONCESSIES. Gisteravond te Londen aange komen. Zijn concessies blijven geldig. Rickett, die Vrijdagavond per vliegtuig te Londen is aangekomen, heeft in een inter view medegedeeld, dat hij reeds in Maart j.1. te Addis Abeba onderhandelingen met Abes sinië heeft gevoerd, nadat in November van het vorige jaar reeds een reeks voorbespre kingen gehouden waren. Hij stelde er prijs op, dat men er kennis van nam, dat het voornaamste gedeelte der onderhandelingen reeds had plaats gevonden voordat de span ning tusschen Italië en Abessinie opkwam. Rickett verklaarde verder, dat hij de on derhandelingen had gevoerd in opdracht van de Standard Vacuum Oil Company en dat niemand anders achter hem had gestaan Den Britschen gezant te Addis Abeba had hij niet onderricht om hem niet in moeilijk heden te brengen. Het was onjuist, dat de Abessinische regeering op grond van de concessie een leening zou krijgen om daar voor oorlogsmateriaal te koopen. De conceS' sie hield geen enkele leening of andere gelde lijke garantie in. De concessie bleef zijn eigendom en bleef geldig. Wat ermee gebeu ren zou, moesten zijn Amerikaansdie vrien den beslissen. Binnenkort zou hij naar Ame rika vertrekken. Hij was er trotsch op, deze concessie tot stand te hebben gebracht, en lij betreurde slechts, dat hij liet niet voor Engeland had kunnen doen. De concessie was door den Negus goedgekeurd en droeg de onderteekening der betrokken ministers. Zij was op het oogenblik zoo geldig als op het moment der onderteekening. Rickett wei gerde echter mede te deelen, of de concessie op zijn naam stond. Tenslotte verklaarde Rickett, dat hij er niets van wist, dat zijn concessie zou overgaan aan de Italiaansche regeering. Van den heer Chertok had hij nog nooit gehoord. Rede van Hitier voor de politieke leiders. Bij het appèl der politieke leiders op de Zeppelin-weide te Neurenberg heeft Adolf Hitier een rede gehouden, waarin hij o.a. zei: Wij noemen ons partij, en zijn toch Duitsch- 'and, Duitschland in zijn eenheid, Duitsch- lang in zijn nieuwen wil, in zijn nieuwe levensopvatting, en ook in zijn nieuwen dadendrang. Partij noemen wij ons, omdat dit Duitschland in deze beweging, in deze menschen zijn geestelijk en daadwerkelijk middelpunt bezit". Hitier noemde het partij congres het feestelijke hoogtepunt der be rging, waar zijn grootste vreugde steeds was het ontmoeten der oude strijdgenooten. De leider alleen zou niets bereikt hebben zon der de partij, en tusschen deze beide bestaat geen enkele scheiding. Menigeen zou gaarne willen, dat hij een veldheer zonder soldaten zou zijn, doch daarvan was geen 6prake Hitier bleef slechts de leider van het instru ment, dat de macht had veroverd. De strijd voor de nationaal-socialistische idee zal worden voortgezet, zoodat Duitschland geen ramp kan treffen als in 1918. De partij be staat pas 16 jaar en kan, volgens haar tegenstanders haar einde tegemoet zien, doch Hitier antwoordde hierop slechts: „Gij hebt nog niet eens het werkelijke begin beleefd". Hij herinnerde aan het beginstadium der be weging, toen hij nog zoo goed als alleen stond. Het verstand had de menschen toen moeten afraden, tot hem te komen, doch hun gevoel, hun geloof had hun het bevel gege ven, toch te gaan. Vandaar het idealisme der beweging. Het geluk, waarop het Duitsche volk dit jaar het meest trotsch is, is het herstel van het Duitsche leger, dat zijn grootste sterkte vindt in het volk, waardoor het gedragen wordt. En niemand heeft meer idealisme noodig dan de soldaat. Het Duitsche leger voedt niet op tot een oorlogszuchtig mili tairisme, doch slechts tot betrouwbare, be hoorlijke volksgenooten. Het is niet gevormd om een aanvalsoorlog te voeren, doch om de Duitsche vrijheid te beschermen. Het zal de taak der politieke leiders zijn, den Duit- schen man, die in het leger een plaats vindt, politiek zuiver op te voeden. Zoolang dit idealisme in Duitschland bestaat, zal Duitschland niet ondergaan. Rede van Hitier voor de Duitsche vrouwen. Vrijdagavond heeft Hitier in de Luitpold- halle te Neurenberg het woord gevoerd voor een vergadering van Duitsche vrouwen en meisjes. Hij verklaarde o.a., dat de bewering der tegenstanders, dat het nationaal-socia- isme de vrouw lager waardeerde dan den man, en haar niet als zijn gelijke beschouw de, onjuist was. De werkelijkheid was, dat het nationaal-socialisme de vrouw anders waardeerde dan den man, wat voorvloeide uit haar andere natuurlijke geaardheid. Hitier critiseerde scherp het streven naar zooge naamde gelijkheid van man en vrouw van liberalisme en Marxisme, waarbij de natuur lijke geaardheid van de vrouw geweld werd aangedaan. De hoogste roeping van de vrouw was tenslotte het moederschap, en daarnaast moest zij de arbeids-, levens- en strijdgezellin van den man zijn. Hitier herinnerde eraan, dat de steun van de vrouwen van groote beteekenis was ge weest voor de overwinning van het nationaal- socialisme, en eindigde met de verklaring, dat de komende generaties een schoone toe komst tegemoet gingen, en dat de vrouwen zich eens met trots zouden herinneren, hoe zij mede hadden gestreden voor de wederge boorte van Duitschland. IN BIJTEND POEDER GEVALLEN. Vreeselijk ongeval in fabriek. Een arbeider is in de chemische fabriek te Komen (België) in een put met bijtend poe der gevallen. De man zonk weg in het gevaarlijke meng' sel en de pogingen van zijn kameraden om hem te redden, bleven vruchteloos. Eerst eenige uren later kon men het lijk ophalen De ongelukkige laat een vrouw en drie jeugdige kinderen na. De groote rede van Laval in de Vol kenbondsvergadering. (Dag. Overzicht). Het conflict ItaliëAbessinië. (Bui tenland). Rickett over zijn beruchte conces sies. (Buitenland). De G. G. van Indië geen N.S.B.-er. (Binnenland). Familiedrama te Amsterdam. (Bin nenland). Weer een arrestatie te Oss. (Binnen land). Prinses Juliana bezocht eenige Alk- maarsche tehuizen. (Stad). Olierook bekent den moord op zijn vrouw. (Binnenland). De voetbalcompetitie begint. (Sport en Wedstrijden). Uit het Parlementaire leven. (Arti kelen). Het Juliana-kanaal. (Artikelen). De 33ste Nederlandsche Jaarbeurs. (Artikelen). (Zie verder eventueel laatste berichten.) UIT LEISTEEN BEREIDE NAPHTA. Men meldt, dat de minister van marine te Tokio, Osoemi, zijn collega's in het kabinet reeft medegedeeld, dat de productie van de naptha uit leistaan door de Zuid-Mandsjoe- rijsehe spoorwegmaatschappij het volgend jaar zal worden opgevoerd van 100.000 tot 200000 ton. De minister deelde mede, dat de marine groote belangstelling heeft voor déze productie, aangezien het haar zelfstan diger maakt HET GRAN-CHACO-CONFLICT. Wegens vertrek van de meeste gedele geerden zijn de zittingen van de vredescon ferentie, voor den Gran-Chaco opgeschort. De president van Bolivia zou hebben ge zegd, dat de oorlog niet was afgeloopen. De president van Paraguay heeft tegenover de bemiddelaars uiting gegeven aan zijn vrees dat de vijandelijkheden zullen worden her vat. MISS IONNARISSEN IN NOOD. Chineesche bandieten in actie. Volgens te Peking ontvangen berichten worden 16 Nederlandsche en Belgische gees telijken thans practisch belegerd in hun mis sietehuizen, die zich bevinden in een district van de provincie Santis. Tot dusverre is nog geen enkel bericht ontvangen over de 12 Spaansche geestelijken, die thans reeds 2 maanden van ieder contact met de buiten wereld zijn afgesloten. Voorts zijn te Peking gisteren nadere bij zonderheden ontvangen over den moord op den geestelijke Biron in het Lololand, ten zuidwesten van Setsjoean, op 20 Augustus j 1. Bandieten hebben daar den geestelijke gebon den, hem een ketting om den hals gelegd en hem aldus over een bepaalden afstand voort gesleept, waarna zij hem met de ketting wurgden. Het missiehuis werd geplunderd. Verscheidene gedoopte Chineezen werden als gijzelaars naar de bergen meegevoerd. In verband met bovenstaande berichten wordt er van officieele zijde op gewezen, dat de strijd tegen de roode legers in China wel iswaar langzaam maar dan toch gestadig vorderingen maakt. RICKETT OP WAALHAVEN. Onmiddellijk doorgereisd naar Londen. Ten tweede male waren gistermiddag de Amsterdamsche journalisten naar Schiphol opgetrokken, aangezien ditmaal met stellig heid berichten ontvangen waren, dat Rickett de groote en achter de schermen blijvende man van de Abessinische concessies, uit Praag vertrokken was en op Schiphol zou landen. Het mocht echter niet gelukken, al thans een poging te wagen in de hoofdstad eenige bijzonderheden omtrent zijn plannen te weten te komen, want op Waalhaven, waar het toestel uit Praag volgens de dienstregeling een korte landing maakte, stapte de heer Rickett uit om eenige minuten later met het gewone K. L. M.-toestel naar Londen door te reizen. c Dit roode bord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1