Mrrrfe VOOR ONS HUIS De najaarsschoonmaak De winter is in zicht VOOR DE W De winter nadert en met dezen de zorgen voor de herfst- en wintergardero- be. En hoe heerlijk de neesten van ons den zomer ook vinden we moes ten geen echte vrouwen sijn als we de nadering /an het barre jaargetij toch ook niet met een veinig vreugde begroeten. Dan kunnen we ons weer ertoonen in donkere ja- onnetjes, die de meeste .ouwen elegant kleeden *1 mantels met bontkra- on, waarin het gezicht oo heerlijk weg kan dui- :en-. Voor het echter zoover i3, komen eerst de over- -angscostuumpjes aan de hourt. Toiletjes van soe- ele wollen stof die niet te arm en niet te koel klee den. Op onze teekening ziet u een paar van zulke overgangs toiletjes. Allereerst een „swagger" van wollen tweed over een rok van effen t wollen stof. Hierbij wordt een lichte door gestikte kraag gedragen en eer. hoedje in dezelfde tint. Tenslotte het altijd onberispelijk mantel pakje, dat opgefleurd wordt door een jaoot van witte piqué. Een klein hoedje met een afstaand voiletje voltooien het charmante geheel. JEANNE DE FL. GEHAAKT KINDERJASJE. Het gebeurt wel eens, dat we nog een klein rluwtje wol ergens van over hebben en dat .'e niet weten, hoe het te gebruiken om het .euke gehaakte jasje te borduren, dat be- ;temd is voor een baby van 6 maanden, /oor dit jasje hebben we noodig: 55 gram :efirwol en een haaknaald van 2 millimeter niddellijn. We beginnen het jasje bij het nouwtje en zetten twintig centimeter ket- ngsteken op, waarbij men dan 5 ketting- :eken maakt om om te* keeren. De eerste :er werkt men als volgt: een stokje op een ottingsteek, een kettingsteek maken; een ■ttingsteek van het opzetsel overslaan en ".arna weer een stokje maken. Bij de vol- ?nde toeren maakt men het stokje precies i het stokje van de voorgaande toer in de ?ele steek. Als men zoo 17 centimeter ge- 3rkt heeft, breekt men den draad af en lakt men aan iedere zijde nog 16 c.m. Ringsteken bij. Op deze geheele breedte akt men dan verder tot men een hoogte jft van 9.5 c.m. Op de helft van de breed- j haakt men dan verder voor den rug. 11 centimeter. Nu maakt men het vcorpandje met het split verder af. Hoe men verder moet werken geeft het schema duidelijk aan. Het borduurwerk wordt met een dikke stopnaald gedaan met een dubbelen draad. Men s'ont door terwijl men telkens een 30' •ff* i£l •Z ~/rc -*y -rr stokje opneemt en er een laat liggen. Ter wijl men zoo vakken vult moet men er zorg voor dragen niet te veel aan de draden te trekken. Men begint in het midden van den rug om het werk zoodoende aan beide zijden netjes gelijk te krijgen. Men begint een toer door de stoppen met een draad van rose of blauwe wol; dan laat men aan iedere zijde een toer open, daarna drie toeren doorstop- pen met witte wol, een toer open, enz. Als het geheele werk op deze manier ge vuld is, zet men de naden aan elkaar en stikt ze dicht. Langs mouwtje, hals en voor naad haakt men met de gekleurde wol een eenvoudig pico'tje. Het jasje wordt aan den voorkant gesloten cfoor een pat met twee knoopen, die aan bei de zijden aan het jasje geknoopt worden. MARIAN B. ALS U NATUURLIJK BLOND BENT mevrouw, Wijf het dan rustig!! Maar als u, of Bever uw kapper tot nu toe heldhaftige pogingen hebt gedaan, om uw haar lichter te maken, laten we u dan meteen vertellen, dat de albino-mode ten einde loopt. De nieuwe haarkleur is mahonie- tot koper rood, of donker goud. Het haar wordt glad om het hoofd gemodelleerd en eindigt in vlakke golven. Het beste is echter het haar in de na tuurlijke kleur te houden en het slechts een weinig te onduleeren. Overdrijven is nooit goed en getuigt evenmin van goeden smaak. Men heeft de huisvrouw reeds vaak wijs willen maken, da.t een grondige schoon maak tegenwoordig eigenlijk in het geheel niet noodig meer is. Er waren zooveel tech nische hulpmiddelen ook voor de huishou ding, dat een moderne huisvrouw nu in staat is haar woning dagelijks in den kortst mo gelijken tijd geheel schoon te krijgen. „De Amerikaansche vrouw bijvoorbeeld...." Nu weet echter ieder, die zelf in een huls houding staat, dat we ook met al die mo derne hulpmiddelen niet buiten een één- of tweejaarlij kschen schoonmaak kunnen, willen we, dat ons huis er uit ziet, zooals we dat zouden wenschen. Stofzuiger, enz. zijn zeker goede hulpmiddelen, die ons het werk vereenvoudigen; maar heelemaal kun nen ze ons het werk natuurlijk niet uit de hand nemen. Een grondige schoonmaak in het voor- en najaar is dus wel aan te bevelen. En daar thans het najaar voor de deur staat, staat ook de najaarsschoonmaak er. Men moet bij dergelijke karweitjes altijd systema- tisch te werk gaan. Er zijn vrouwen, die onaangena me werkjes altijd zoo lang mogelijk uitstellen. Dan storten ze zich met den moed der wanhoop op de schoonmaak en werken, alleen om het gpo gauw mogelijk achter den rug te hebben, als bezetenen er op los. Uit alle vertrek ken worden de kleeden opgenomen, de meubels in elkaar geschoven; deuren en vensters wijd open ge zet. En als de leden van het gezin 's avonds thuis komen, heerscht in alle vertrekken een zoo ver schrikkelijke chaos, dat niemand weet, waar hij of zij een rustig plekje vin den kan. Aan het eten is natuurlijk niet gedacht; vader, dochter en zoon zit ten in de wanordelijke keuken en eten brood. Zoo gaat het niet. De rust van de andere leden van het gezin moet zoo weinig mogelijk gestoord worden. Men richt het dus zoo in, dat men steeds slechts een of twee kamers tegelijk neemt. Voor alles zorgt men er echter voor, dat het middagmaal stipt op tijd op tafel staat. Vanzelfsprekend moet men op zulke dagen, dat men het druk heeft, geen gecompliceerde gerechten gaan bereiden. Het beste is met het werk 's morgens zoo vroeg mogelijk te beginnen. Daarom moet men er ook zorg voor dragen, dat men de verschillende dingen, die men noodig heeft bij het schoonmaken, bij de hand heeft. Ook alles voor het middagmaal moet men zorgen in huis te hebben. Als men ieder half uur naar den winkel moet hollen voor dit of voor dat, kan men natuurlijk met het werk niet opschieten. Allereerst worden de diverse kleine voor werpen uit het vertrek in een groote mand gelegd, die men dan in een andere kamer neerzet. Dan neemt men de wandversiering af, brengt ze voor het schoonmaken naar de keuken, rolt de kleeden op en schuift de groote meubelstukken van de muren af. De gordijnen heeft men van te voren al afge nomen om te worden gewasschen. Het is practisch de gordijnen eenige da gen voor de schoonmaak te wasschen, zoo dat ze onmiddellijk weer schoon opgehan gen kunnen worden, wanneer men met de kamer klaar is. De bekleede meubelen wor den met oude doeken bedekt. Dan worden muren en plafond gedaan. In het geval, dat men een stofzuiger heeft, worden ook de meubelen daarmee behandeld en wel, nadat de muren en plafond klaar zijn. Daarna ko men de vensters aan de beurt en tenslotte de grond. Is men met dit alles klaar, dan begint men de kamer weer in te ruimen, nadat schilderijen, pullen, enz. schoon gemaakt zijn. DINA VAN Z. EEN JONGENSKAMER* 1 Als onze zoon van de lagere school af komt en naar een Hoogere Burger- of an dere middelbare school gaat, dan ontstaat de behoefte aan een eigen kamer, waar hij 's avonds rustig werken kan, zonder ge stoord te worden door de andere huisge- nooten, radio, enz. Het slaapkamertje, dat hij had toen hij nog op de lagere school was, is niet meer voldoende. Aan het kleine tafeltje kan hij zijn werk niet maken. En waar al de boe ken te bergen, die hij in het komende jaar noodig zal hebben en waar hij nu nog met zooveel ontzag tegen op ziet? Als het kamertje een kast heeft, kunnen echter al deze bezwaren tot een aestheti sche en een practische oplossing gebracht worden. We nemen de deur van de kast er uit en verdeelen de kast met planken in etages. De binnenzijde van de kast beitsen we in een mooie kleur bruin. Het bovenste vak, dat het minst hoog is, moet dienen voor het opbergen van atlassen en andere groote plaats-innemende boeken. Met twee deurtjes, die in het midden opengaan, wordt dit vak gesloten. Het vak daaronder wordt met een plank nog in twee etages verdeeld. Hierop komen de boeken te staan. Het is niet noodig, dat voor deze vakken een plank komt. Is men bang, dat de boekenplanken te gauw stoffig worden, dan kan men er bovenin een roetje maken, waaraan een gordijntje gehangen wordt Het vak daaronder, waarvan de klep naar beneden opengaat, zal de eigenlijke stu deertafel vormen. De plank wordt met ket tingen aan iedere zijde opgehouden en steunt bovendien nog op de in het midden open slaande deurtjes van het onderste vak Een groot vloeiblad, dat aan de binnenzijde van de klep geplakt wordt zal het geheel een „echt" cachet geven. In het onderste vak tenslotte wordt de papiermand gezet. En als de deurtjes dicht zijn, zal niemand hier iets van zien Overdag zal een dergelijke kast niet de minste ruimte innemen. Als men nu nog in het schrijfvak een lampje aanbrengt zal onze zoon heelemaal trotsch zijn od ziin bureau. De buitenzijde van de deuren beitst men het menu voor de heele week. Zondag tomatensoep; runderrollade, snijboonen, gekookte aard appelen; beschuit en appelmoespuddlng. - Maandag: gehakt, spersieboonen, gekookte aardap. pelen; chocoladepudding. Dinsdag: biefstuk, andijvie, gebakken aardappelen fruit. Woensdag» carbonaden, savoye kool, gekookte aard appelen; vanillepudding. Donderdag: kalfslappen, worteltjes, gekookte aardap pelen; rijst met abrikozen. Vrijdag! gekookte bot. eiersaus. gekookte aardap pelen; drie-in-de-pan. Zaterdag: rolpens, stamppot van roode kool en aardappelen; flensjes. Het ls wel prettig om op de mooie herfst dagen, als het te warm is, om over de wol len japon een dikke mantel te dragen, «en kort jasje te hebben, dat gemakkelijk zit en toch voldoende bescherming biedt. W«ge ven dit keer een paar aardige patronen nn dergelijke jasjes. Nr. 590: leuk jasje van genopte tweed Benoodigd materiaal: 2,25 meter van 100 centimeter breedte. Prijs van het patroon: 38 ets. per stuk. Nr. 589: Jasje van effen wollen stof. Be noodigd materiaal: 2,25 meter van 100 oen- timeter breedte. Prijs van bet patroon» M ets per stuk. Deze patronen zijn dus In alle maten te gen bovenvermelde prijzen te verkrijgen bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij: „De Mijlpaal", Singel 91, Amsterdam, centrum. Toezending geschieden na ontvangst van het beu- dat kan worden overgemaakt per postw» sel, in postzegels of wei per postgiro 41 Bij het bedrag moet echter 6 ets. extra voo porto-kosten gestuurd worden. Den lezeressen wordt vriendelijk verwoc bij bestelling duidelijk het nummer van n gewenschte patroon te vermelden en vens de verlangde maat, d.w.z boven-, le-, heupwijdte, enz. op te gevea Of verder naam en adres 100 nauwkeurig, volledig mogelijk te vermelden. Men 1 komt daardoor onnoodige vertraging 111 opsturing. in dezelfde kleur van het andere houtwei* in de kamer. \afLsXi- Het „studeervertrek" ven uw seh°°ig» ef den zoon is een modern meubelstuk "den- RïTA VAN

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 8