Aqmda £uchtoaact tRjuuiadaud JCunst en Wetenschap Stad m Omgeving. JiecA éi Schoot alXc vlekken Weerbericht NAAR VERLAGING KOSTEN LEVENSONDERHOUD. Rectoraatsoverdrachten. geuren en doodt alle ziektekiemen voor VIJF wauchen 16 ct Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Winternachtstraum, hoofdrollen Magda Schneider en Wolf Albach—Retty. Toegang alle leeftijden. Bioscoop Harmonie, half acht, hoofdnum roer De wereld zonder masker, hoofdrol Harry Piel. Toegang alle leeftijden. Roxy-theater, half acht, hoofdnummer De Strooman, hoofdrol Harold Lloyd. Toegang boven 14 jaar. City-thater, half acht, hoofdnummer Rosen aus dem Süden, hoofdrollen Paul Hörbiger en Oretl Theimer. Toegang alle leeftijden. In Alexandrie'zijn 2000 man Engelsche infanterie en tanktroepen aan land gezet. In den loop der eerstvolgende dagen worden verdere troepentransporten verwacht. De Italiaansche consul vertrokken. De Italiaansche consul,, Baron Muzzi Fal- coni, die zich zelf kort geleden bij het schoon maken van een wapen een ernstige schot wond heeft toegebracht, is met zijn echtge- noote van Addis Abeba vertrokken om zich naar Europa te begeven. De toestand van den kortgeleden ziek ge worden Zweedschen generaal Virgin, die een der raadslieden van den Keizer is, is in zoo verre verergerd, dat zijn hart het klimaat van Addis Abeba niet meer verdragen kan, zoodat hij waarschijnlijk binnenkort naar Europa zal moeten terugkeeren. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger zal zijn. De koning van Yemen heeft ieder Mohamedaan verboden in geval van een oorlog tegen Abessinië te strijden en heeft gedreigd met in beslagname van het vermogen indien in strijd daarmede wordt gehandeld. De laatste dagen was de regenval bijzon der zwaar. Zaterdag beraadslaagde de re geering langdurig over een wetsontwerp tot algemeene mobilisatie en over de invoering van den dienstplicht. Ernstige geruchten over het conflict. Te Rome doet het gerucht de ronde, dat de 6000 man gewone troepen van de Cosseria- divisie, die een week geleden uit Genua zijn vertrokken, niet naar Eritrea zijn getrans porteerd. Het gerucht beweert, dat deze troepen naar Lybië zijn gezonden om de En- gelschen te intimideeren In de Zondageditie van de Voce d'Italia schrijft Gayda een artikel, dat in dit ver band opmerkelijk is. Hij beweert nl. dat de vijandige houding van Engeland in Genève verantwoordelijk geacht moet worden voor de plotselinge onrust, die is ontstaan onder uitgewekenen uit Cyrenaica in Egypte. Tevens, alsdus schrijft Gayda, wordt er gesproken over een geheimzinnige herhaling van de Senoesi-onlusten, veelvuldige bijeen komsten en betoogingen van de broederschap der Senoesi's, die naar Egypte zijn uitgewe ken. Voorbereidingen voor een vijandige actie tegen Lybië, tezamen met het stoken van on rust in andere Afrikaansche gebieden, vor men een deel van het opgestelde plan. De Italiaansche regeering is van alles op de hoogte. Meedoogenlooze maatregelen zullen worden genomen, wanneer deze bijeenkom sten ernstige gevolgen voor de Italiaansche belangen zouden hebben. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Kwak (uitreis) is te Bandoeng aan gekomen. De Oeverzwaluw (uitreis) is Zaterdag te Athene aangekomen, terwijl de Sperwer (thuisreis) te Bagdad is geland. DE WEDSTRIJD OM DEN GORDON BENNETT-BEKER. Bij den start matige wind. In aanwezigheid van den Poolschen pre sident en vele leden der Poolsche regeering heeft Zondag te Warschau de start plaats ehad van den wedstrijd om den Gordon ennett-beker. Het was zonnig herfstweer, terwijl er een matige wind stond. Alle dertien ingeschreven ballons waren aanwezig. Voortgestuwd door den kalmen wind dreven de ballons langzaam in Zuid- Oostelijke richting naar Lemberg weg. Het zal afhangen van de windrichting in de hoogere luchtlagen of de ballons in Zuid- Rusland dan wel in Roemenë zullen kunnen landen. De belangstelling van de zijde van het publiek was buitengewoon groot. Naar schatting waren omstreeks 40.000 belang stellenden naar het terrein van den start gekomen. Zooals men weet, doen ook 2 Nederlanders mee, n.1. de heeren van Tijen en M. en Bosch, die met den Poolschen ballon „Torun' het luchtruim kozen, onder Nederlandsche vlag. De ballonnen naar Rusland? Hedenmorgen tusschen 6.30 uur en 8.00 uur zijn in het Oosten van Polen in de om geving van Luniniec en Baranowitsj de bal lons, die deelnemen aan den wedstrijd om den Gordon Bennet beker, één voor eén ge passeerd op 'n hoogte van ongeveer 100 me ter. Allen dreven in de richting van de Rus sische grens. DE SPAANSCHE VLIEGER POMBO VERMIST. De Spaansche Oceaanvllieger Pombo, die eenige maanden geleden van Spanje naar Zuid-Amerika vloog om zijn verloofde in Mexico te bezoeken, wordt sedert eenige da gen vermist. Twee vliegtuigen zijn uit Vera Cruz vertrokken om hem te zoeken en de Spaansche ambassade maakt zich ernstig over zijn lot ongerust. Pombo had geen radio aan boord en wilde blijkbaar over het ge bergte vliegen, wat echter groote vliegvaar- digheid vereischt. DE TOCHT DER DRAGON RAPIDE'S. De drie De Havilland Dragon-Rapide- vliegtuigen, van de K. N. I. L. M., welke op weg zijn naar Indië en gebruikt zullen worden bij de karteering van een gedeel te van Nieuw Guinea, zijn te Djask geland. DIJKDOORBRAAK BIJ ROTTERDAM. Dertig bunders weide en bouwland zijn in den polder „Kieschheid" Zaterdag tenge volge van een dijkboorbraak onder water ge zet. Eèn molen, een boerderij en eenige schuurtjes steken boven het water uit. Der tien huizen, gebouwd in drie rijen, hebben het water tot aan de deurdrempels zien ko men, totdat het later in den middag zijn weg zocht dieper den polder in. Bieten-, kool- en aardappelvelden zijn be dekt met het modderige water, dat eenige de cimeters hoog staat. In den dijk is een groot gat geslagen, dat zeker tien meter lang is. Het was omstreeks elf uur dien ochtend, toen de dijk, die evenwijdig aan de Waalha ven en eenige kilometers voorbij het vlieg veld ligt, zonder dat iemand er erg in had, plotseling doorzakte. Het dijklichaam, dat betrekkelijk smal is, was eerst deze week ge reed geokmen. Het had tot doel eenige moerassige stuk ken land te kunnen opspuiten en tot gelijk ni veau te brengen als Heyplaatweg. Twee bag germolens en een persmachine waren bezig de modder langs een lange perspijp op te stuwen. Zooals, altijd wordt daarbij veel water door de leiding geperst, opdat het zand deze niet verstopt. Vermoedelijk is nu de drang van het perswater te groot gewor den, waardoor de dijk is bezweken. Naar men "ons mededeelde, stond in een kwartier tijds een gedeelte van den polder blank. Een geit van den molenaar Van den Bos zag geen kans meer uit haar hok te ko men. Twee boeren sprongen in een roeibootje e:. moesten ten slotte tot aan hun middel door het water gaan om het angstige dier te kunnen grijpen. De kelders van de dertien huizen aan den voet van den Heyschedijk borrelden eveneens vol vuil water. Tientallen boeren uit de omgeving spoedden zich naar de bedreigde plaats. Honderden kubieke me ters klei brokkelden naast het gat af. Het water stortte met zoo groote kracht in den open polder, dat het overal diepe geulen en groeven trok. Deskundigen van het Stadstimmerhuis hebben de schade opgenomen. Met pompen werd het water uit de kelders gezogen en het liet zich aanzien dat het ergste leed geleden was. Waarschijnlijk zal heden een aanvang gemaakt worden met de herstellingswerk zaamheden. Nu het opspuiten is stopgezet, bestaat er geen kans tot uitbreiding meer. DOODELJK ONGEVAL. De motorrijder P. v. d. Klocht uit Holten bij Hasselt geraakte Zaterdagmiddag in laatstgenoemde plaats onder een kunstmest wagen. De ongelukkige was op slag dood Een commissie samengesteld. Naar wij vernemen heeft de re geering besloten op korten termijn een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om tot verlaging van de kosten voor het noodzakelijk le vensonderhoud te komen. Ter voorbereiding van een ander is een commissie gevormd, waarvan het voorzitter schap wordt bekleed door den minister van sociale zaken. In de commissie hebben verder zitting als vice-voorzitter de heer dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van dot ar beid, en de heeren mr. A. M. Engel, chef van de afdeeling arbeid van het departement van sociale zaken, A. v. Geelen Wzn., direc teur-generaal der werkverschaffing en werk verruiming, dr. W. L. Groenveld Meyer, ad ministrateur bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, ir. A Roebroeck, directeur-generaal van den landbouw,, ter wijl de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de werkverschaffing, als secretaris op treedt. Het ligt in de bedoeling van de re geering deze commissie binnenkort nog met vertegenwoordigers van verschillende organisaties uit te breiden. Intusschen is zij reeds met haar werkzaamheden begonnen. DE INBRAAK TE KRIMPEN AAN DE LEK. De gestolen brandkast gevonden. Vrijdagavond heeft de landbouwer N. de Jong zijn schouw verlegd. Hij is daarbij in de sloot gestoten op een hard voorwerp, dat bij onderzoek een brandkast bleek te zijn. De politie werd daarvan in kennis gestel en Za terdag is de brandkast opgehaald. Zij was eenigen tijd geleden gestolen bij een inbraak ten huize van de J. In het bijzijn van den burgemeester en den veldwachter en twee hoofdagenten uit Rotterdam is de inhoud nagezien. De landbouwer de Jong kon uit de gege vens, zooals de papieren lagen, constateeren dat het geld, ruim 2000, was verdwenen, maar de overige geldswaardige papieren nog in de kast aanwezig waren. De kast is ongeveer 50 meter van de wo ning verwijderd achter een schuurtje in de sloot gevonden. STEDELIJK MUSEUM TE AMSTERDAM VEERTIG JAAR. Een groot en select gezelschap had Zater dagavond gevolg gegeven aan de uitnoodi- gmg van 't gemeentebestuur der hoofdstad, vertegenwoordigd in zijn hoogsten magis traat, dr. W. de Vlugt, tot bijwoning van een ontvangst in het Stedelijk Museum ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van deze instelling. Onder de velen merkten wij op den minis ter van onderwijs, kunsten en wetenschap- Ren en den commissaris der koningin in loordholland. Namens het gemeentebestuur der hoofd stad heette de burgemeester het groote ge zelschap hartelijk welkom. Spr. gaf vervol gens een overzicht van de totstandkoming van het Museum, daarbij de belangrijkste feiten der veertig jaren in herinnering bren gend. Hij releveerde hierbij den steun van particulieren, welke de gemeente in ruime mate ondervond, hetzij door bruikleenen of schenkingen. Van degenen, aan wie de gemeente hier voor warmen dank verschuldigd is noemde hij in de eerste plaats ir. V. W. van Gogh, die de prachtige verzameling teekeningen en schilderijen van zijn oom Vincent voor onbe- paalden tijd aan het museum in bruikleen af; en voorts de heeren P. Boendermaker Berg< M. B. B. Nijkerk te Brussel. gat; en Czn. te Bergen (N.-H.), P. A. Regnault en Aan deze vier kunstbeschermers bood hij onder applaus de zilveren medaille der stad Amsterdam aan. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, vervolgens het woord voe rende, complimenteerde namens de regeering het gemeentebestuur van Amsterdam en bood haar beste wenschen aan voor den verderen bloei van het museum, dat spr. een instelling van Nederlandsche beteekenis noemde. De burgemeester, den minister voor zijn woorden dankende, verklaarde vervolgens de tentoonstelling van Monumentale Kunst ge opend, welke hierna onder leiding van den directeur van het museum, den heer C. W, H. Baard, door de aanwezigen werd be- zichtigd. D& DADERS OPGESPOORD. Door nacht van lende gebouwen I opgespoord. Tegen hen is proces-verbaal op- gemaak, nadat zij hebben bekend. De twee daders waren afkomstig uit Alkmaar en Oudorp. in HIJ HAD TE VEEL GEHAD. Gistermiddag is een persoon, die zich beschonken toestand in de Koorstraat op hield, ter ontnuchtering aan het bureau van politie in bewaring gesteld. Proces-verbaal is opgemaakt. OPBRENGST SPELDJESDAG. De speldjesdag, welke Zaterdag gehoudpn i6 ten behoeve van het Sanatorium- en Kin- derherstellingsfonds Chr. Nat. Werkmans bond heeft 242,71 opgebracht. DE WIERINGERMEER EXPOSEERT. Reeds werd vermeld, dat op de overdek te Graanmarkt tijdens de a.s. landbouwten toonstelling a.s. Woensdag de directie van de Wieringermeer zal exposeeren. Thans kunnen wij mededeelen, dat van den boerderijbouw worden tentoongesteld teekeningen van verschillende boerderijty pen, bestemd voor gemengde- en bouwbedrij ven, ter grootte van 12K, 25 en 60 h a. Be halve de plattegrond- en gevelteekeningen zijn vogelvluchtperspectieven van deze boer derijen aanwezig, benevens eenige kleine mo dellen, terwijl mede getoond worden eenige perspectivische teekeningen van moderne brandvrije koestallen met bijzonder ventila- tie-systeem. Behalve een aantal kaarten be treffende het in cultuur brengen der gron den, zijn ook monsters aanwezig van de in de Wieringermeer verbouwde landbouw gewassen. MIDDENSTAND WIERINGERMEER. Eenigen tijd geleden werd melding ge maakt van de moeilijkheden betreffende de middenstanders in den Wieringermeerpolder, die zij in den strijd om het bestaan onder vonden. Naar aanleiding hiervan heeft de directie van den Wieringermeerpolder maatregelen getroffen om deze middenstanders over de moeilijkheden heen te helpen. Niet alleen zal in de dorpen slechts een beperkt aantal neringen en bedrijven worden toegelaten, doch bovendien zullen er scherpe vestigingseischen worden gesteld. Tenslotte zal het erfpachtcanon over de jaren 1935—'39 met 20 pet. verminderd worden voor de erfpachten, die de voor waarden getrouw zijn nagekomen. Het wordt echter alleen dan verlaagd, in dien de erfpachter bereid is het bedrag der verlaging in mindering van de te vorderen huur te brengen. CORRESPONDENTIE. Bestuur Ned. Bond van Kapperpersoneel. Het door U opgegeven bericht is een zuivere advertentie. Heden heeft aan de Universiteiten en Hoo- gescholen de overdracht van de rectoraten plaats gehad. Nederlandsche Handels- Hoogeschool. Bij de overdracht van het rectoraat van de Nederlandsche Handels Hoogeschool te Rotterdam door prof. mr. C. W. de Vries aan prof. mr. F. de Vries, werd vanmiddag door eerstgenoemde verslag uitgebracht van de lotgevallen der N.H.H.S. gedurende het stu diejaar 1934-1935. Rijks-Universiteit te Utrecht. Bij de overdracht der waardigheid van rector-magnificus aan dr. C. W. Vollgraff heeft de tegenwoordige functionnaris prof dr. H. Bolkestein in zijn rede in de eerste plaats gewag gemaakt van de vreemdsoortige ge ruchten, die rondslopen omtrent niets minder dan een aanslag door de regeering beraamd tegen de Rijks-universiteit te Utrecht. Spreker vond geen aanleiding om lang daarbij stil te staan. Niet alleen omdat gebleken is, dat men in Den Haag, zij het dan misschien niet altijd deskundig, maar dan toch met groote voorzichtigheid het mes bij de besnoeiing van onze universiteiten hanteert; maar bo vendien zeide spr. de overtuiging te hebben, dat men zich daar wel bewust is van de uit zonderlijke beteekenis die de Universiteiten voor ons volksbestaan bezitten. Wanneer al- lerwege in den staatsdienst naar versobering wordt gezocht, kunnen ook deze uiteraard niet buiten beschouwing blijven. Maar juist uit wit linnvft of k«to*n Mprdrjjfk onaangenem# Handtliond. .EmKt" Ap«ldoon» een grondige overweging van haar positie, zoowel op de Staatsbegrooting als in de maatschappij, kan voor haar weinig gevaar opleveren. Daarna gaf spreker een overzicht van de veranderingen die de normale gang van het leven gebracht heeft. Met voldoening deed spr. o.a. mededee- ling van het feil, dat dit cursusjaar niet min der dan vier-en-negentig promoties heeft op geleverd, een getal nog nooit tevoren bereikt. Een minister van onderwijs, zefde spr oa., die aan de rijksuniversiteiten een facul teit zou inrichten van Maatschappijkunde, zoo veelzijdig, dat zij waardig naast die der natuurkunde kwam te staan en daarbij een geordende studie zou weten te ontwerpen, met een effectus civilis in den eigenlijken zin van het woord beloond, zou zich naar mijn bescheiden meening een belangrijke ver dienste verwerven jegens volk en Universiteit. R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Aan de R.K. Handelshoogeschool te Til burg heeft mgr. prof. dr. Th. Goossens de rectoraale waardigheid overgedragen aan prof. dr. T. A. Weve O.P. Rijksuniversiteit Leiden. Door prof. dr. W. van der Woude werd heden het rectoraat overgedragen aan prof mr. A. S. de Blécourt. De hooggeleerde spre ker herdacht het wel en wee, de vreugde en het leed, dat het afgeloopen jaar aan de Leidsche Universiteit bracht. Allereerst her innerde de rector dan aan hen, die nog den vorigen keer. aan de academie verbonden, aanwezig konden zijn. Die rij van namen doet zeker, zegt spr., voor ons vrienden ver rijzen, van wie wij noode afscheid genomen hebben en ook later gaarne herinnerd wor den. Nadat spr. deze overledenen ieder met een kort woord had herdacht, memoreerde hij het vertrek van prof. dr. A. Verwey, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd heenging, dat van dr. Ph. H. Kuenen, die als lector naar Groningen vertrok en dat van dr. Z. Kamerling. De ordening der archieven van Senaat en faculteiten werd op het algemeen rijksarchief voltooid tot 1877. Het is wel eigenaardig. dat bij deze ordening uit het ardiief der curato ren stukken voor den dag kwam, die tot dat van den Senaat behoorden en betrekking hadden op de academische vierschaar. Het aantal ingeschreven studenten bedroeg dit jaar 2581 tegen 2771 't vorige, 't Aantal der vrouwelijke studenten is 639, dat der voor de eerste maal ingeschrevenen 590, te gen 664 en 644 het vorige jaar. Op één feit in verband met deze getallen moet spr. hier wel de aandacht vestigenhet voelbaar worden van de bezwaren, aan het doorbetalen van het collegegeld verbonden. Uit de verschillende faculteiten komen de zelfde berichten. Het aantal promoties gedurende deze cur sus bedraagt 75, tegen 73 het vorige jaar. Spr. droeg daarna het rectoraat over aan prof. de Blécourt. Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. In de openbare vergadering van den Se naat der Universiteit van Amsterdam heeft de rector-magnificus prof. dr. Th. J. Stomps zijn ambt overgedragen aan prof. dr. W. P. C. Zeeman. Prof. Stomps begon zijn rede, waarin hij de lotgevallen der Universiteit in het afge loopen jaar schetste, met er aan te herinne ren, dat dit jaar zich kenmerkte door een groot aantal sterfgevallen, zoo onder de rustende als bij de actieve leden van den Se naat en in den wijderen kring der Universi teit. In de eerste plaats herdacht spr. den op 21 Mei overleden oud-hoogleeraar Hugo de Vries. Wat hij voor de menschheid beteekend heeft, het behoeft hier niet nog eens te wor den uiteengezet, wijl het van algemeene be kendheid is. Ik prijs mij thans gelukkig u op onze diës te hebben geschetst, hoe men in de kringen der wetenschappelijke biologen te genwoordig zijne beteekenis voor onze sa menleving aanvoelt. In het volle bezit van al zijne gaven heeft hij toen nog met ons me degeleefd, terwijl ik het voorrecht had, de verzekering van zijn instemming te mogen ontvangen. Wie de biologische litteratuur der laatste maanden doorziet, ervaart, hoe de biologen der geheele wereld zich vol eerbied neigen aan het graf van hun grooten meester. Wij mogen echter niet treuren, ons past slechts dankbaarheid daarvoor, dat wij dit schoone, rijke leven, dat waarlijk iets van majesteit had, geheel passend bij zijne voor name afstamming, van nabij hebben mogen gadeslaan. Verder herdacht spr. den oud-hoogleeraar Heinrich Hackman, den buitengewoon hoog leeraar dT. Jan Versluis, prof. dr O. Lanz, door wiens heengaan de Universiteit, in het bijzonder de medische faculteit, een van haar markantste figuren verloor, den buitenge woon hoogleeraar dr. Daniël Plooy, den hoogleeraar dr. J. Prinsen, den lector F. J de Holl en de studenten, die in het laatst* studiejaar zijn overleden Daarna herinnerde spr. aan het afscheid van de Universiteit om redenen van gezond heid of leeftijd van de hoogleeraren W M de Vries, J. H. Hymans, H. Burger en P Zeeman. Uitvoerig schetste de aftredende naar waarnemingen, verricht n den morgen van Maandag 16 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Pilt. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag 17 September: Krachtige tot matiw westelijke tot zuide. lijke, later waarschijnlijk weer ruimende en toenemende wind: berokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen; waarschijn, liik regen; weinig verandering in tempera- Weeroverzicht. Sinds Zaterdag heeft het depressie-systeem zich weer een weinig oostwaarts verplaatst De kern van het gebied ligt thans tusschen Schotland en <*e Far Oer. De hooge druk in het zuiden verloor verder in beteekenis. Een secundaire bewoog zich gisteren en heden nog over Frankrijk ons land en Denemarken, daarbij zware regen brengend. Thans be vindt zij zich over het zuiden van Zweden en Noorwegen. Over de Britsche eilanden viel matige tot zware neerslag. Het toenemen van de luchtdrukgradiënt had een aanwakkeren van den wind in een groot deel van het waarne mingsgebied tengevolge. Slechts over zuid. Frankrijk, centraal-Europa, midden-Zweden en beoosten de Botnische golf is het nog rustig. Over het geheele gebied treft men zware bewolking aan Verder daalde met uitzonde ring van Scandinavië de temperatuur vrijwel overal. Het weer ten onzent blijft nog onge stadig. Volgens de scheepsberichten schijnt zich ten westen van Ierland weer een nieuwe secundaire af te teekenen, welke ons na een tijdelijke opklaring opnieuw» regen zal brengen. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 19.43 uur licht op. rector-magnificus wat deze hoogleeraren voor de Universiteit en de wetenschap betee- kenen. Van de lectoren zijn heengegaan dr. Erich Fmnz en van de privaat-docenten de heeren dr. E. H. Edelman, dr. S. E. de Jongh, dr. D. van Dantzig, dr. E. J. Dijksterhuis, dr. J. W. A van Kol en dr. H. C. Redeke. Tegenover deze verliezen stelde spr de be. noemingen van prof. dr. H. T. Deelman als opvolger van prof. W. M. de Vries, van mr. H. R. Hoetink in de vacature-Hymans en van dr. G. A. van den Bergh van Éysingha als opvolger van dr. Hackman, welke hoogleera ren spr. hartelijk welkom heette in hun nieu wen werkkring. Na de vele relaties met buiteniandsche universiteiten te hebben gememoreero, ver meldde prof. Stomps nog eens de eere-docto- raten, verleend aan prof. W. M. de Vries, K. L J. Alberdingh Thijm (Lodewijk van Deys- sel) en Willem Kloos. Een kort woord wijdde spr. aan enkele belangrijke voordrachten, die in de aula der Universiteit werden gehouden en aan ue tot standkoming van het zoogenaamde Allard Person Museum en de stichting zij het op bescheiden voet van een Mathematisch Insti tuut. In totaal lieten zich dit jaar 2629 studen ten inschrijven, waaronder 708 vrouwelijke (voor enkele lessen 74, waaronder 49 vrou welijke), nogal belangrijk minder dan verle den jaar, toen zich 2825 studenten aanmeld den, waaronder 779 vrouwelijk (voor enkele lessen 90, waarvan 54 vrouwelijke). De ver mindering is slechts ten deele toe te schrijven aan het kleiner worden van het getal der voor het eerst ingeschrevenen, dat 518 be droeg (378 140), tegen 594 (451 143) in het vorige jaar en 639 (450 189) in het daaraan voorafgaande. Men ziet uit deze cij fers, dat het vorige jaar alleen het aantal der voor het eerst ingeschreven vrouwelijken te rugliep, terwijl dit jaar de verdere daling ten koste van het aantal mannelijke eerst- ingeschrevenen plaats vond. Waar de crisis het aantal studenten opvoerde en nog voort duurt, daar mag men wel concludeeren, dat het de nieuwe collegegeldregeling is, die hier de verlaging tot stand bracht. Oroot is nog altijd de werkloosheid onder onze afgestudeerden van allerlei richting, hoewel misschien niet geheel en al zoo groot, als men het wel voorstelt, omdat men eene neiging aan den dag legt, doctorandi als af gestudeerd te beschouwen, wat de universi teit bezwaarlijk kan blijken. De academische studie eindigt met het behalen van den doc torstitel en het is zeker een voordeel van de crisis te achten, dat het misbruik der latere jaren, reeds na het doctoraalexamen te gaan solliciteeren, erdoor wordt tegengegaan. Een generatie terug dacht zelfs de armste stu dent er niet aan, te gaan studeeren zonder zich een doctorstitel als einddoel voor te stellen, afgezien natuurlijk van hen, die van de H.B.S. kwamen, 'en naar dezen toestand moeten wij zoo spoedig mogelijk terug. Met dank aan allen, die hem in het afge loopen jaar hebben bijgestaan, droeg PTOt- dr. Stomps op de gebruikelijke wijze de rec torale waardigheid over aan prof. Zeeman. Landbouwhoogeschool I* Wapeningen, Aan de Landbouwhoogeschool te Wage* ningen droeg prof. dr. D. L. Bakker het rec toraat over aan prof. dr. W. C. Mees R Ar Aan de rede, welke de aftredende rect^"" magnificus hierbij uitsprak, ontleenen **1 het volgende: Ving mijn voorganger zijn rede aan de opmerking, dat het studiejaar 1933-Vf een rouwjaar was, zooals de l.andbouwnoo- geschool nog geen gekend had, ook het ja* dat thans achter ons ligt, was een van ong« kenden rouw. Met diepen weemoed denk ik terufl1 £0.fl

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2