dagblad voor alkmaar en omstreken. DE TROONREDE. In tijden van zorg en ellende is vertrouwen in de Regeering geboden. OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer rf 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 219 Dit nummer bestaat utt drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 17 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Nederland, dat buiten eiken strijd wenscht te blijven, neemt maatregelen om de gevolgen der crisis zoo doeltreffend mogelijk te bestrijden. H. M. de Koningin heeft heden bij ie opening der Staten Generaal de volgende rede uitgesproken: Enthousiasme ondanks den regen. Een schouwspel, dat elk jaar weer duizenden kijkers trekt. Het vertrek van den stoet. ALKMAARSCHE COURANT Leden der Staten-Generaal, In dezen zorgvollen tijd Mij wederom in Uw midden bevindend, gevoel Ik Mij gedron gen allereerst uiting te geven aan Mijne deelneming m het lot van allen die onder den druk der tijden gebukt gaan. Inzonder heid ben Ik met deernis vervuld jegens hen die door werkloosheid getroffen zijn. Hoewel men nog niet zeggen kan, dat de internationale politieke toestand voor Neder land aanleiding geeft tot bezorgdheid en hoewel het tot voldoening stemt, dat het vriendschappelijk karakter hetwelk onze ver houding tot de andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard bleef, volgt de Regeering nochtans de ontwikkeling der ver- towdingen in en met het buitenland met bij zondere nauwlettendheid. Zij hoopt dat de Volkenbond in staat zal blijken tegenstellin gen in het leven der staten op te heffen en zij za' harerzijds doen wat mogelijk is om dit te bevorderen. De zware rouw waarin het Belgische vorstenhuis en het naburige bevriende Belgi sche volk opnieuw gedompeld werden ver vult Mij met innige deelneming. De financiën van Rijk en gemeenten ver- eischen in toenemende mate de zorg der Re geering. De algemeene vermindering der Welvaart, zoowel elders als in het eigen land, is oorzaak van het nog steeds terugloopen der inkomsten voor de publieke kassen, ter wijl tegelijkertijd de uitgaven voor instand houding van de volkskracht toenemen. Het aantal mogelijkheden tot verhoogin" der welvaart en dus tot gezond financieel herstel door middel van nationale maatregelen is be perkt. Met name kunnen devaluatie van ue ®unt of prijsgeven van den gouden stand aard niet beschouwd worden als middelen die de volksgemeenschap als geheel baat zouden brengen. Ten einde ontwrichting der begrooting te voorkomen, moet dus de arbeid tot herstel van het telkens weer verbroken evenwicht onafgebroken worden voortgezet. Het streven naar beperking der uitgaven blijft daarbij op den voorgrond staan, waar bij m het bijzonder ook te denken valt aan beperking van de nog steeds aangroeiende spoorwegtekorten. Echter zal aan eenige verhooging van enkele belastingen niet zijn te ontkomen, wil de Overheid hare sociale taak kunnen blijven vervullen Ernstig zijn de zorgen, welke blijven druk ken op het Nederlandsche bedrijfsleven. Er zijn zeer weinig teekenen, en zeker geen da den die op een spoedigen terugkeer van een vrijer goederen- en kapitaalverkeer wijzen. Naarmate de moeilijkheden en belemme ringen, welke onze buitenlandsche hande! schier allerwege ondervindt, bestendigd blij ven, zal een doeltreffende, snelle berichtge ving voor handel, nijverheid en scheepvaart tot een meer gebiedende noodzakelijkheid worden. Nagegaan zal worden, of het mogelijk zal zijn geleidelijk de bestaande oontingentee- ringsbepalingen te vervangen door .andere maatregelen, welke evenzeer steun aan het bedrijfsleven en behoud van werkgelegenheid beoogen, doch die niet het bezwaar mede brengen van de onvermijdelijke en onge- wenschte verstarring van den handel. Ter bevordering van een verdere industria lisatie, zoozeer gewenscht met het oog op werkverruiming, zal stelselmatig het onder zoek naar de mogelijkheden daarvan worden ter hand genomen in samenwerking met re gionale economisch-technologische instituten en een maatschappij voor industrie-financie ring. Nopens dit laatste zal een wetsontwerp U binnenkort bereiken. In het kader van een doelbewuste industriepolitiek zal een wet, waarbij de vestiging van bepaalde nieuwe bedrijven afhankelijk wordt gesteld van de toestemming der Regeering, niet mogen ont breken. Voorstellen hiertoe zullen eveneens spoedig worden ingediend. Een wetsontwerp, houdende een regeling inzake vestigingseischen voor den midden stand, dat beoogt hulp te bieden aan dit zwaar getroffen nijvere deel der bevolking, wordt voorbereid. De toestand van het meerendeel onzer ree der i jen is dermate verergerd, dat ook voor het komende jaar steunmaatregelen voor zeescheepvaart moeten worden genomen Daarnaast zal aan de binnenvaart alsmede aan de Rijnvaart bijzondere aandacht moe ten worden geschonken. Daar ook de Landbouw nog steeds een uitermate moeilijken tijd doormaakt, kunnen de reeds getroffen steunmaatregelen voors hands onmogelijk worden gemist. Deze steun maatregelen zullen in toenemende mate zoo ingericht worden, dat een betere aanpassing van de voortbrenging aan de sterk vermin derde afzetmogelijkheden verkregen wordt. In het bijzonder geldt zulks voor de veehou derij en den Tuinbouw. Ook op het gebied van de Visscherij blijft hulp geboden. Maat regelen tegen noodlottige prijsdaling zuller. hier moeten samengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en *ot verbetering van het productieapparaat. Bijzondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vragen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen De juiste en diepere kennis en de zuivere uit spraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden. Ook in het komende jaar zal de Regeering krachtig blijven optreden tot beperking van het euvel der werkloosheid en tot leniging van de gevolgen er van. Mede daartoe zullen gelden worden aangevraagd tot voortzetting van de inpoldering van het IJselmeer en tot aanvulling van het Werkfonds. Meer dan gewone aandacht zal worden geschonken aan het zoo beklemmende vraagstuk der jeugd werkloosheid. De economische en financieele toestand in de overzeesche gewesten blijft met uitzon dering van Cura^ao waar deze bevredigend is te achten nog steeds groote zorg eischen. Al zal in Nederlandsch-Indië, naar gehoopt mag worden, over 1936 een begroo- tingstoestand worden bereikt waarbij althans toeneming van schuld voorkomen wordt, toch kan verdere aanpassing van de uitgaven bij de inkomsten niet achterwege gelaten wor den. De groei van de inheemsche industrialisa tie is aanvankelijk niet onbevredigend. Ook zijn er teekenen, dat de belangstelling van Nederlandsche zijde voor de stichting van industrieele ondernemingen in Indië begint te ontwaken. In het afgeloopen jaar zijn tal van maat regelen genomen om het goederenverkeer van Nederland naar Indië te bevorderen. Ook voor het verkeer in omgekeerde richting ge schiedde zulks, terwijl meermalen een ge legenheid zich voordeed waarbij Nederland kon helpen om den afzet van Indische pro ducten naar elders te bevorderen. Op dien weg zal worden voortgegaan. Met het oog op de gewijzigde internatio nale toestanden zullen U voorstellen worden gedaan tot het treffen van eenige bijzondere voorzieningen in zake de middelen tot ver dediging van het Koninkrijk. Naast de voorzieningen welke verband houden met de maatregelen die reeds ge noemd werden, stelt de Regeering zich voor in dit zittingjaar onder meer aanhangig te maken: voorstellen tot wijziging van som mige bepalingen der Grondwet en een ont werp van wet ter voorkoming van particuliere machtsvorming op het terrein der overheids taak. Voots zal worden voorbereid een her ziening van het vreemdelingenrecht mede in verband met het vluchtelingenvraagstuk. Met dankbaarheid kan Ik vaststellen, dat Leger en Vloot, zoomede ambtenaren en het onderwijzend personeel van allerlei geleding, in groote meerderheid, zoo hier te lande als in de Ch erzeesche gewesten, ondanks de ook van hen gevorderde offers, met toewijding hunne vaak zoo inspannende taak blijven vervullen Ook in het komende zittingjaar zal weer veel van regeering en Kamers gevergd wor den. Met de innige bede dat de Almachtige God ons allen de kracht en de wijsheid schen- ke, die Hij alleen geven kan en dat Zijn on misbare zegen op ons werk moge rusten, ver klaar Ik de gewone zitting der Staten-Gene raal geopend Het is meer dan ooit een zorgvolle tijd waarin deze troonrede wordt uitgesproken. De crisis, die ons nu al jaren teistert, heeft diepe wonden in het maatschappelijk leven geslagen en steeds wast de stroom der door de tijdsomstandigheden getroffenen, die niet meer door eigen werkkracht het hoofd boven water kunnen houden, maar op steun der ge meenschap zijn aangewezen. Geen wonder, dat de troonrede ditmaal begint met een woord van deernis met het lot van hen, die door de tijdsomstandigheden zco zwaar worden getroffen. Nederland leeft nog altijd in vrede en vriendschap met al zijn machtige buren. Maar er zijn dreigende onweerswolken aan den hemel verschenen en het verloop der ge beurtenissen in 1914 heeft wel bewezen hoe verrassend snel een internationaal conflict tot een strijd in geheel Europa kan leiden. Wie kan voorspellen, dat Nederland ook ditmaal niet in dien maalstroom zal worden medegetrokken? Nederland steunt op den Volkenbond en heeft nog dezer dagen bewe zen, dat het vooraan staat in de rij der sta ten.' welke dit Vredesinstituut tot een doe' treffende organisatie willen maken. Een enkel woord van deelneming bij den zwaren slag, die onze zuidelijke buren nog zoo kort geleden heeft getroffen mocht thans niet achterwege blijven. Dat 's lands financiën en die der gemeen ten in toenemende mate de zorg der Regee ring vragen is in de laatste jaren een steeds terugkeerende verklaring in de troonrede ge- worden. Juist hedenmorgen is bekend gemaakt, dat de opbrengst der inkomstenbelasting ruim twee millicen meer is dan verleden jaar, maar de omzetbelasting bleef ver beneden de raming. Wel hebben de overige middelen dat jaar ruim veertien millioen meer opge bracht dan in 1934, maar zij bleven nog één- en-twintig millioen onder de raming, zoodat het sluitend maken van de begrooting buitengewoon moeilijk zal zijn. De welvaart vermindert en het in stand houden van de volkskracht eischt steeds grootere offers. Er komt ten slotte een eind aan de draagkracht van hen die ook voor het levensonderhoud van anderen moeten offeren. Belastingen stij gen, inkomens dalen, het is geen wonder dat het deel der menschheid, dat noodgedwongen ten koste van anderen leeft steeds grooter wordt dat daardoor de dTuk op hen die nog zelfstandig bleven steeds zwaarder begint te worden en dat de verhouding tusschen beide volksgroepen in angstwekkende mate verslechtert. Kenteekenend voor den politieleen toestand en een bewijs, dat het kabinet Colijn zich op dat gebied nog sterk gevoelt en van geen koerswijziging wil weten, is de verklaring, dat devaluatie van de munt of prijsgeven van den gouden standaard niet beschouwd kunnen worden als middelen, die de volks gemeenschap baat kunnen brengen. Er zal opnieuw op normale wijze naar bezuiniging van uitgaven gestreefd moeten worden. De salarissen van personeel in overheidsdienst zullen wel weer aan herziening worden on derworpen en men schijnt nu ook de nog steeds groeiende en op 's Rijks kas drukkende spoorwegtekorten door meer drastische maat regelen voor de toekomst te willen verklei nen. Naast deze bezuinigingen wordt weer ver hooging van enkele belastingen aangekon digd. De belastingschroef wordt weer een beetje vaster aangedraaid in de hoop, dat er nog altijd eenige slachtoffers zullen zijn, die in staat blijken met een deel van hun bezit den geldhonger van den Staat te kunnen stillen. De troonrede acht een doeltreffende, snelle berichtgeving voor handel, nijverheid en scheepvaart een gebiedende noodzakelijkheid. Dat wijst op het treffen van maatregelen waarbij ongetwijfeld meer dan vroeger het radio-apparaat in werking gesteld zal wor den. Men wil de contingenteeringsmaatrege- len welke den handel verstarren door andere vervangen welke het bedrijfsleven steunen en de werkgelegenheid in stand houden en met belangstelling mag worden afgewacht welke oplossing in dit buitengewoon moeilijk probleem de regeering thans denkt te heb ben gevonden. Ten krachtigste zal met deskundige voor lichting naar verdere industrialisatie ge streefd worden en men zal daarbij natuur lijk weer op het groote bezwaar van den af zet van fabrikaten stuiten. Een maatschap pij voor industrie-financiering waar zal het geld weer vandaan moeten komen? is in voorbereiding en er is ook van regee- ringszijde een streven merkbaar de bedrei ging van reeds bestaande bedrijven door vestiging van nieuwe te verhinderen. Wat de middenstand thans reeds ten aanzien van be staande zaken overweegt schijnt door de Re- s:eering met instemming gevolgd te worden. Er komt inderdaad een wetsontwerp dat re gelen inzake vestigingseischen stelt en de steeds grooter wordende concurrentie door deelneming aan het handelsproces door bui tenstaanders zooveel mogelijk zal beteugelen. Dat steunmaatregelen voor de zeescheep vaart, de binnenvaart en de Rijnvaart wor den genomen behoeft geen bevreemding te wekken. Ook de Landbouw zal niet vergeten worden en met het oog op de uitschakeling van de buitenlandsche markt en het daar door sterk verminderde afzetgebied zal de Landbouw nog meer dan vroeger aan de be hoefte in het binnenland worden aangepast Het visscherij-vraagstuk schijnt door de regeering nader te zullen worden bekeken, waarbij maatregelen in het vooruitzicht wor den gesteld om het bedrijf zoo te reorgani- seeren, dat het zoo loonend mogelijk zal kunnen zijn. Het onderwijs zal opnieuw worden beke ken en het is-te vreezen, dat het door nieuwe bezuinigingsmaatregelen weer zal wor den verslechterd. Opmerkelijk is de tirade over de juiste en diepere kennis en de zuivere uitspraak van onze Nederlandsche taal. Het begint waarlijk ook in regeeringsknngen door te dringen hoe slecht het daarmede in het algemeen gesteld is. Heeft niet de rector- magnificus der Groningsche Universiteit gis ter bij de overdracht van het rectoraat de vraag gesteld of er inderdaad nog plaatsen bestaan waar onze taal wordt onderwezen? Zijn felle aanval op de nieuwe spelling die tot tucht- en ordeloosheid moet leiden was een symptoon hoe men in de kringen van vele hoogieeraren over de nalatenschap van minister Marchant oordeelt. Waar is de mi nister, heeft de rector uitgeroepen, die -den moed vindt een regeling te ontwerpen, die niet achter slechte gewoonten aanloopt maar den geest en de kracht der taal in eenvoudige vormen aan ons volk oplegt? Kan de zinspeling in de troonrede hoop geven, dat die minister thans inderdaad is gevonden? Verblijdend is de mededeeling, dat het euvel der werkloosheid ook in het komende begrootingsjaar met kracht bestreden za! worden, dat de inpoldering van het IJssel- meer wordt voortgezet en het Werkfonds dat inderdaad vele verstandige werkloozen ten zegen kan zijn zal worden aangevuld Aan de Jeugdwerkloosheid, een der belang rijkste vraagstukken van dezen tijd, zal meer dan vroeger de aandacht der Regeering worden geschonken. Werkloosheid van ouderen leidt tot armoede, werkloosheid van jongeren is een maatschappelijk kwaad, dat tot moreele ontwrichting van het komende geslacht kan leiden. En zoo zijn wij weer aan de beschouwing van de overzeesche gewesten gekomen Cura^ao maakt een goed figuur maar overal elders heeft de crisis diep om zich heen ge grepen. Voor Nederlandsch-Indië kan slechts de hoop worden uitgesproken, dat over 1936 een begrootingstoestand wordt bereikt waar bij toeneming van schuld voorkomen wordt Naar het Bat. Nieuwsblad juist heden ge meld heeft, valt de opbrengst der landsmid- aelen over het loopende jaar tegen maar mag toch aangenomen worden, dat door da ling der uitgaven beneden de raming het te kort over het loopende jaar niet hooger dan veertig millioen zal zijn, wat verwacht werd. Men begint meer aandach te schenken aan Indië als industrieland en zal verder trachten het goederenverkeer tusschen Indië en het moederland vice versa te bevorderen en voor de Indische producten ook grooteren afzet in het buitenland te vinden. Door het dreigend zwaardgerinkel in di verse Europeesche staten is het vanzelfspre kend, dat meer dan ooit aandacht aan onze landsverdediging wordt geschonken. Al zal Nederland hopelijk geen deel in eenigert strijd nemen, een krachtige weermacht zal helaas nog de beste waarborg voor den vrede blijken. Opmerkelijk is de toezegging, dat er een Grondwetswijziging op komst is alsmede een ontwerp van wet ter voorkoming van parti culiere machtsvorming op het terrein <rir overheidstaak. De gebeurtenissen in Duitschland hebben de Regeering ongetwijfeld tot voorzichtig heid genoopt en Colijn is er de man niet naar om naast het staatsgezag eenige andere politieke machtsvorming, op militairen leest geschoeid, te dulden. Een herziening van het vreemdelingenrecht in verband met het vluchtelingenvraagstuk is gelukkig in voorbereiding. Nederland is van oudsher een gastvrije staat geweest, maar er kunnen omstandigheden komen, dat de economische toestanden van dien aard zijn, dat het spreekwoord dat het hemd nader is dan de rok ook door de Regeering tot richtsnoer moet worden genomen. De troonrede, die ditmaal uitvoeriger dan andere jaren is, geeft meer dan ooit een beeld van de droeve omstandigheden waar onder wij leven. Moge de regeering. gesteund door het volksvertrouwen, de kracht vinden datgene te doen wat land en volk, in deze moei'ijke tijden ten goede kan komen. H. M. de koningin, vergezeld van H.K.H. prinses Juliana, heeft zich hedenmiddag in den traditioneelen praalstoet van het paleis aan het Noordeinde naar de Ridderzaal op het Binnenhof begeven, ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. Uit alle oorden des lands waren weder om velen naar de Residentie gekomen om dit steeds aantrekkelijk schouwspel bij te wonen, zoodat reeds in de vroege ochtend uren de straten van de binnenstad een le- veudigen aanblik boden. De stad en voor namelijk dat gedeelte, waarlangs de ko ninklijke stoet zou trekken, was in vlaggen- tooi niet alleen wapperde; de driekleur van de openbare gebouwen van Rijk, provincie en gemeente, maar ook vele particulieren hadden de vlag ontplooid. In het Noordeinde, zooveel mogelijk in de nabijheid van het koninklijk paleis, stond reeds eenige uren vóór het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de koningin en de prinses, toen deze per auto kwamen aanrijden, hartelijk toejuichte. Als steeds werd bovendien daar het wachten vergoed door den aanblik van de toebereid selen voor de samenstelling en het vertrek van den stoet. Allereerst kwam de eere-wacht aanruk ken, die voor het paleis werd opgesteld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het Regiment Grenadiers, sterk 100 man, onder bevel van een kapitein met het Re gimentsvaandel. De Koninklijke Militaire Kapel en de beschikbare tamboers van het Regiment Grenadiers, maakten deel uit van deze eerewacht, welke zich opstelde ter weerszijden van het voorplein, tegen de be*de zuilengangen van het paleis, om van daar de koningin bij Haar vertrek de mili taire eerbewijzen te brengen. Bij deze eere wacht bevond zich de commandant van het Regiment Grenadiers, luitenant-kolonel J. A. G. van Andel, met zijn adjudant. Circa een half uur vóór het vertrek van den stoet zag men de detachementen Cava lerie naderen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de officieren der landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien on middellijk achter het koninklijke statierijtuig een plaats in den stoet was aangewezen. Ter opening van den stoet, die onder de algemeene leiding stond van R, F. C. baron Bentinck, eerste-stalmeester van de ko ningin, was een detachement aangewezen van het He regiment huzaren, sterk 80 rui ters, onder bevel van een ritmeester, met den regiments-standaard en het muziek korps der huzaren, dat gedurende den tocht

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1