'jPuMndaaf Tliams m Zo verkouden! Stad en Omgeving £aatste A DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. UITGEEST Met dit al is het voor de vi86<Jhers hier een jpooi huitenkansje, dat zij heel goed kunnen gebruiken, daar lot heden bed weinig was CASTRICUM STOHPETOREM Vliegongeluk bij Amersfoort Nederlandsch vaartuig gezonken. EEN VROUW VAN DE ZUIDZEE. DE NOODLANDING VAN DE HAVILLAND. Ook het toestel niet beschadigd. Nadere bijzonderheden. Uit nadere telegrammen, door de K. N. I. L. M. van kapitein Koppen ontvangen, blijkt thans, dat de P. K.-A. K. V., het De Havilland Dragon Rapide-vliegtuig, dat Woensdag te Akyab tegelijk met de twee an dere toestellen was opgestegen, doch een noodlanding heeft moeten maken, onbescha digd is. Morgenochtend zal het van de plaats, waar de noodlanding is verricht, het strand van Haingyi ten Zuiden van Bassein, opstijgen en naar Rangoon vliegen. De drie leden van de bemanning, de Engelsche kapitein E. Fulford, de Nederlandsche luitenant-vlieger J. Vonk en de Engelsche werktuigkundige S. J. Cope, waren door de uiterst slechte communicatiemiddelen niet in staat geweest eerder iets van zich te doen hooren, ten ge volge waarvan de spanning over de onzeker heid van hun lot voortdurend toenam. Naar kapitein Koppen nog seinde, waren de vliegtuigen op hun vlucht naar Akyab naar Rangoon bij Bassein wegens het bui tengewoon slechte weer uit elkaar geraakt. De leider van de vlucht, de Engelsche kapi tein Cox, landde het eerste te Rangoon, daarna kwamen kapitein Koppen met zijn machine en bracht het uitblijven van de ma chine van kapitein Fulford groote onge rustheid in het kamp der vliegers teweeg. Het zoeken naar 't vermiste vliegtuig, waar mede dadelijk begonnen werd, moest daar na wegens de overmacht der woedende ele menten worden opgegeven. 6 Officieren verbrand. Een militair vliegtuig, dat boven den Hochfels een berg op 60 mijl ten zuidoosten van München vloog, is in aanraking gekomen met een boom en onmiddellijk in brand gevlogen. De inzittenden, 6 Duitsche officieren, kwamen in de vlammen om. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Nachtegaal is op de uitreis in Bagdad aangekomen. E)e Koetilang is op de thuisreis te Rangoon aangekomen. De Lijster op de uitreis is te Singapore geland. De Kieviet is op de thuisreis te Athene aangekomen. Feest- en winkelweek V. V. V. De feest- en winkelweek, georganiseerd door de V. V. V- alhier, welke de eerste feest- week van deze nog jonge vereeniging is, is thans ten einde. Alle dagen was er veel wind tot storm en welhaast eiken dag was het volop regen, wat velen die van plan waren, deze feesten te komen bezoeken, heeft weer houden. Ondanks dit alles heeft het feest toch een goed verloop gehad. Zaterdagmiddag had op het terrein een uitvoering plaats van de gymnastiekvereeni- ging G.V.U. Deze uitvoering viel bij het publiek bijzonder in den smaak. Er werd prachtig werk verricht. Dien middag om streeks 6 uur was er een gecostumeerde voet balwedstrijd op het terrein van V. V. U. Zoo als gewoonlijk het geval is bij deze wedstrij den kwam er van het spel weinig terecht, doch gelachen is er buitengewoon. Des avonds was er concert van de plaatse lijke rianmonie in de muziektent op het ter rein bij Baltus. De Zondag was de groote dag en hierop hadden velen hun grootste verwachtingen gezet. Het programma voor dien dag was dan ook schitterend, doch vanwege het. slechte weer moest een voornaam punt hier van vervallen, n.1. de gondelvaart. Toen te ongeveer 6 uur in den avond het weer wat opklaarde, was de algemeene ver wachting, dat de wind nog wel meer zou gaan leggen, maar het bleek niet doenlijk het festijn doorgang te doen vinden. In ver band hiermede werd de gondelvaart tot Zon dag uitgesteld. Het vuurwerk had wel plaats. Dit vuurwerk was een waardig slot. «4 i W.^!> Palingvangst. De palingvangst is hier de afgeloo- pen week heel goed geweest. Vooral met het stormachtige weer gedurende een paar dagen is er heel veel gevangen, ter wijl de visch van mooie kwaliteit was. Allemaal z.g. telpaling (5 in een pond). Een tweetal visschers voerde op één dag ied®r 3500 pond aan. Twee dagen werd hier ruim 30000 pond per dag aange roerd. Het meest werd gevangen bij de spuisluizen te Den Oever, doch ook aan flen afsluitdijk waren de vangsten heel behoorlijk. Aan den Wieringermeer icheeri dat weer minder te zijn. In te genstelling met vorige jaren, toen een paar visschers, die met hun fuiken het gunstigst stonden, verreweg 't leeuwen aandeel hadden, is nu door allen be hoorlijk gevangen. Daarbij zijn de prijzen, ondanks den groo- ten aanvoer, heel goed geweest. Meestal bo ven de 30 cent per pona. Een geluk voor de visschers was, dat ze met het slechte weer geen schade aan hun netten gekregen heb ben, daar deze hier aan den luwen kant van de dijken stonden. Bij Kornwerderzand was dit juist anders; daar k vrijwel alles stuk geslagen en hebben de menschen voor dui zenden guldens schade. Ook hebben zij het hier getroffen, dat er niet gespuid werd. Ge beurt dat, dan moeten zij hun netten oprek- |en. Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR Uitsluitend verkrijgbaar In da oranja-bandbultjas v. 20 tabl. 70 ets. «n oranje jakje? v. 2 labl. I tO ets. verdiend en zij groote kosten hebben ge maakt om hun visscherij aan te passen in verband met de gewijzigde omstandigheden. Ontslag verleend. Aan den onbezoldigen veldwachter der gemeente Castricum A. Zoontjes is door den commissaris dier koningin in Noordholland als zoodanig ontslag verleend. Tooneelvereeniging „Aurora". Vrijdagavond kwamen de werkende leden van de tooneelvereeniging „Auro ra" in café Kamsteeg bijeen. Dank zij de groote belangstelling tijdens de uitvoe ring op een der kermisavonden bleek de kas er goed voor te staan. Besloten werd in November voor het voetlicht te treden met het bekroonde tooneelstuk van A. den Hertog „Santa Lucia". AFLOOP VEILING. Ten overstaan van notaris H. J. van Veen te Schagerbrug werd in „Het wa pen van de Zijpe" verkocht een burger woonhuis met erf, gelegen aldaar, groot 4 Aren en 37 c.A., nagelaten door mevr. Wed. P. Oosterman. Kooper werd de heer J. Groet te Groenveld, gem. Sint-Maarten, voor de som van 1725. GEMEENTEREKENING, DIENST 1934. In ijlage No. 132 schrijven B. en W.: B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente en der afzonderlijk be heerde takken van dienst over 1934. De uitkomst der rekening is als volgt: de uitgaven van den gewonen dienht be dragen 3.400.496.68, de inkomsten van den gewonen dienst bedragen 3.312.068.79 Nadeelig slot 88.427.89. De uitgaven van den kapitaaldienst be dragen 3.030.111.70, de inkomsten van den kapitaaldienst bedragen 2.729.991.74. Na deelig saldo 300.119.%. Het nadeelig slot van den gewonen dienst wordt naar den dienst van 1936 overga- bracht, vermeerderd met 1200, tot welk becirag bij de begrooting voor 1935 over de inkomsten van den dienst 1934 is beschikt. Het tekort van der kapitaaldienst wordt bij supletoire begrooting overgeboekt naar den dienst 1935, om eerlang, voor zooveel noodig, in een leening te worden opgeno men. De totale raming van de gewone inkom sten en uitgaven voor 1934 bedroeg, met inachtneming van de bij suppletoire begroo ting aangebrachte wijzigingen 3.670.982.84. De inkomsten volgens de rekening bleven mitsdien 358.914.05, de uitg. 270 486.16 beneden de raming. Het verschil tusschen bei Ie bedragen vormt het nadeelig slot van 88.427.89. Indien de terugstorting van het over 1934 door het Centraal Ziekenhuis te veel ont vangen subsidie ad 13.000.(welk bedrag ttns in de rekening over 1935 naar den dienst van 1936 zal worden overgeboekt) vóór de sluiting van het dienstjaar had kun nen geschieden, zou het nadeelig slot 75.427.89 hebben bedragen. Ter verklaring van het ongunstig verschil met de uitkomst van den dienst 1933, die een voordeelig saldo van 55.469.76 op leverde, merken wij op, dat bij de supple toire begrooting van 19 April 1934 reeds tot dekking van de uitgaven beschikt werd over een bedrag van 55.100 aan belasting meevallers, welke in den loop van 1934 waren te wachten. Dat de rekening over 1934 met een batig saldo zou sluiten, kon reeds toen als gevolg van deze suppletoire begrooting, redelijkerwijze niet meer worden veronder steld. Op het ontstaan van het nadeelig saldo was voorts o. m. van invloed de omstandig heid, dat voor algemeene armenzorg noodig was een extra-subsidie van 41.105,75 en voor steun aan werkloozen een extra bedrag van 15.875,62, terwijl wegens te veel ge noten belastinguitkeeringen van het rijk èen bedrag van 12.360 moest worden terugge geven. Ook bleven verschillende ontvangsten, zooals b.v. de opbrengst van de opcenten op de dividend- en tantièmebelasting en de rijks bijdrage in de kosten van werkloosheidsbe strijding belangrijk beneden het aanvankelijk verwachte bedrag. B. en W. meenen omtrent het verloop van de inkomsten en uitgaven op de onderschei dene hoofdstukken en paragrafen te mogen verwijzen naar een bijgevoegde staat en de verder in de bijlage voorkomende gegevens. (Ongecorrigeerd.) Piloot redt zich per parachute. Hedenmiddag heeft boven de Leusder- heide een vliegongeval plaats gehad. Een militaire Fokker-jager D 16, vloog aldaar in eskadrille op een hoogte van ongeveer 5 a 600 M. Toen men aanstal- te maakte om te landen, is de D 16 van achteren aan den staart geraakt door een vleugel van een der beide andere ma chines, welke werd bestuurd door den re serve-sergeant vlieger Bosman. De bot sing liep verder gelukkig goed af, doch tot zijn ontzetting bemerkte de piloot van de D 16, dat de staat van zijn machine zoodanig was beschadigd da het toestel landing meer kon uitvoeren, onbestuurbaar was geworden, zoodat hij geen landing meer kon uitvoeren. De piloot Steenstra nam toen een koel bloedig besluit zette den motor af en sprong voorzien van een parachute uit het toestel, dat nog even doorvloog en daarna als een baksteen omlaag stortte De machine is te pletter geslagen, doch dank zij het feit, dat de motor was af gezet, is deze niet in brand geslagen Steenstra was volkomen ongedeerd toen hij de grond bereikte. De beide andere toestellen van het eskadrille zijn behou den geland. COMMISSIE VAN VIJF MORGEN BIJEEN. De commissie van vijf heeft heden besloten Dinsdag weer bijeen te ko men teneinde een rapport uit te wer ken voor den Volkenbondsraad, waarin het mislukken van de arbi- trage-onderhandfclingen zal worden geconstateerd. ENGELAND WIL ITALIË NIET AANVALLEN. Maatregelen uitsluitend uit voorzichtigheid. Gisteren werd bekend gemaakt, dat Groot Britannië Mussolini had doen weten, dat het niet voornemens is een aanval te doen op Italië. Italië heeft hierop geantwoord, dat zijn militaire maatregelen in de Middel landsche Zee uitsluitend uit voorzorgsoverwegingen zijn genomen. Het Engelsche departement van buiten- landsche zaken heeft hieromtrent een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt mede gedeeld, dat deze wederzijdsche verzeke ringen uitgewisseld zijn door den Britschen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond en den Italiaanschen onder-secretaris van buitenlandsche zaken Suvich. Drummond heeft in het onderhoud tusschen beide staats lieden uiteengezet, dat de Britsche vloot- manoeuvres waren „een natuurlijk gevolg van den indruk, die gewekt is door de hef tigheid van de tegen het Vereenigd Ko ninkrijk gevoerde campagne in de Italiaan- sche bladen gedurende de laatste paar we ken". Addis Abeba vertrouwt op Britsche vloot. Abessinische ambtenaren zeiden gisteren er van overtuigd te zijn, dat alleen de aan wezigheid van de machtige Britsche vloot in de Middellandsche Zee het uitbreken van den ItaliaanscheAbessinischen oorlog kan voorkomen. Bemanning door Russisch schip opgepikt. Blijkens ontvangen telegrafisch bericht van het Russische s.s. Lensovet, is Zon dag op de Noordzee op 51 gr. 19 min. N.B. en 2 gr. OL. tijdens een hevigen storm het Nederl. motorschip „Minna" gekapseisd en gezonken. De uit zeven koppen bestaande bemanning ider commando van kapitein de Ruyter is oor het Russische stoomschip gered. De Minna, die kortgeleden gebouwd is en :aar 5en tocht maakte, was Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur uit Briton Ferry nabi Swansea in Wales vertrokken met een lading Wales-anthraciet bestemd voor de Rotter damsche kolen-centrale te Rotterdam. Op den tocht naar Rotterdam ontmoette 't vaartuig hevige stormen. Uit de radioberichten van het Russische s.s. is gebleken dat het scheepje, dat geen radio aan boord had, omgeslagen is en ge zonken. Alles verloren. Nader meldt men ons: Vannacht om 3 uur is het Russische s.s. Lensovet met de geredden in de Rotterdam- sche haven aangekomen. De zeven geredden werden door een boot van de rivierpolitie naar het bureau van de rivierpolitie ge bracht, waar zij den nacht konden doorbren gen. De namen van deze geredden zijn: G. de Ruijter uit Scheveningen, kapitein; G. Pols, eerste stuurman, Rotterdam; F. Grol, eerste machinist, VlaardingenDorsch, twee de machinist, Amsterdam; D. Verhagen, kok, Rotterdam en de matrozen de Meier en Plug- ge, beiden uit Scheveningen. Het is niet mogelijk geweest, iets van de persoonlijke eigendommen van de bemanning te redden. Zelfs de scheepspapieren heeft de kapitein niet meer kunnen meenemen KELLOGG AFGETREDEN. Als voorzitter Permanente Hof van intern, justitie. Frank Kellogg is afgetreden als voorzitter van het Perma nente Hof van internationale justitie te den Ha: CONGRES „VRIJHEIDSBOND*. „Bij de woorden ook de daden". De Liberale Staatspartij „De Vrijheids bond" hield op 21 en 22 September te Am sterdam een buitengewone vergadering welke zeer druk bezocht was en ook bijge woond werd door den eere-voorzitter Mr D. Fock. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, Mr. W. C. Wendelaar, het overleden Eerste Kamerlid Mr. Smeenge en Mr. Guépin, in leven lid van het hoofdbestuur. Eerst heeft Dr. Bierema een uitvoerige u't®enzetting geven over de door de Libe rale Tweede Kamerfractie gevoerde en te voeren politiek, waarna de voorzitter van de partij, mr. Wendelaar, het standpunt van het hoofdbestuur vertolkt heeft over de taak van de Liberale Partij in de naaste toekomst en tevens de plannen ontvouwd heeft voor een krachtige liberale actie. Bij de besprekingen bleek de vergadering in de in uitzicht gestelde actie vertrouwen te koesteren en overtuigd te zijn, dat deze :.al leiden tot het voeren van een doelbe wuste liberale politiek, waarbij de tegen woordige economische en sociale vraag stukken in het licht van het liberale begin sel zullen worden bezien. De vergadering vereenigde zich met de door het hoofdbestuur genomen maatrege len om op korten termijn te komen tot ver wezenlijking van datgene, wat op het ocgenblik ondïr de liberalen als dringend noodzakelijk wordt gevoeld en gaf blijk van ernstig te willen meewerken aan het ver levendigen van de liberale actie. In de plaats van Prof. Mr. E. W. de Vries, die zijn zetel in het hoofdbestuur ter be schikking had gesteld voor een jongere, we.-d gekozen Mr. N. A. Stempels te Utrecht. Bij de rondvraag werd uit de vergadering ernstig gewaarschuwd tegen de aantasting van de geestelijke vrijheid, die, in deze tij den van rasvervolging en oorlogszucht, in landen, waar de liberale beginselen verlaten zijn, met voeten worden getreden en een beroep gedaan op het Nederlandsche volk om krachtig tegen elke aantasting van de geestelijke vrijheid te waken, waarmede de vergadering geestdriftig instemde GRIEKENLAND EN TURKIJE SAMEN. Gemeenschappelijke manoeuvres. Naar reeds is gemeld, zijn Vrijdag een Grieksche vlooteskader en een eskader Grieksche militaire vliegtuigen voor een bezoek aan de Turksche vloot in de Darda- nellen aangekomen. In de Turksche bladen wordt thans meegedeeld, da in de eerstvol gende dagen gemeenschappelijke manoeu vres zullen worden gehouden, waaraan de Turksche vloot en de in de Dardanellen liggende vliegtuigen en corlogsschepe zul len deelnemen. Het oppercommando bij deze oefeningen is in handen van den Griek- schen admiraal, die zijn vlag zal doen hijschen op den Turkschen slagkruiser „Yawoets". Ook is het mogelijk, dat twee Roemeensche torpedobooten aan de oefe ningen zullen deelnemen. Zij was een Zuid-zee Koningin. Zij was niet op een troon geplaatst, maar toch was zij de genade deelachtig van de een of andere godheid, die het goed met zijn menschen meende. Hij bood haar een leven vol glans en rijkdom, temidden van een natuur-weelde, waarvan de be- to-.vering nog het eigendom is van de kinderen van haar land, zij stamde uit Samoa. Totdat die godheid haar een levenseinde beschikte, waarbij schijn baar haar heele leven van voorheen werd te niet gedaan. Dit einde wil ik vertellen. Verklaren kan ik het niet en ook niet in zijn be loop begrijpen. De feiten alleen moeten spreken. Zij behoorde tot de stam dier vrou wen, Jie sedert omstreeks 1890 als doch ters van Samoa6cha hoofden Duitschers, Engelschen >f Scandinaviërs trouwden. Deze mannen waren meestal op het tweede plan, evenals de mannelijke af stammelingen uit deze huwelijken weer tot de bosschen terugkeerden, terwijl daarentegen, de dochters mooi, van haar waarde bewust zich lieten gelden, hetzij te*: goede, hetzij ten kwade. Ook deze vrouw had omgang met dit oort mannen gehad, voordat zij den Juitscher trouwde, een mensch van ;ci/ruamer cultuur. Aan deze vrouw, evenals trouwens ook aan hare met Europeanen getrouwde zusteren, had de Duitsche Zuid-zee het begin van den wetenschappelijken opbouw te danken Met een energie, die in liefde en in ver- knocht-zijn met den grond haar oor sprong vond, verwerkte zij het bosch tot groote aanplantingen. Zij sprak de taal der Polynesiërs. Zij kreeg het gedaan, deze uit hun paradijs te lokken, de eer st? verbindingen met de blanken te be werkstelligen, hen bij den aanplant als werklui aan te stellen. Alles gedijde onder haar banden. Zij werd rijk en haar levens-opzet kreeg een v:rstelijke aliure. Men noemde haar nooit bij den naam van haar man, hoe wel alles even goed ging in dit huwelijk, doch slechts „Queen Mary" „Koningin Marie". Zij leefde met haar man in Friedrich- Wilhelmshaven, de neerzetting bij den ingang van de Gezellen-baai. Daar be zagen zij onder de palmen, wijd-uitge- bouwd naar het strand, een als alle hui ze. daarginds uit hout opgetrokken bun galow. op hooge steenen pijlers, van wege mogelijke bedreiging van aard bevingen. Het zwarte dienstpersoneel had zijn onderdak onder de vloeren van het huis tusschen de genoemde steenen fui damenten. Daarboven, in de door ter rassen omgeven ruimten, hielden de „Queen" en h'aar man een gastvrij huis, waarin het meermalen zeer lustig toe- gi-ig- Dit Friednch-Wilhelmshaven was in den beginne de zetel van den gouverneur en der Duitsche onderhoorigen en vroeger hadden de booten van den Noord-Duitschen Lloyd die tusschen Hongkong en Sydney voeren' voor Friedrich-Wilhelmshaven in de buurt van de bungalow der „Queen" het anker uit geworpen. Daarop echter was Rabaul tot ïoofdplaats der Zuid-zee gemaakt. Het lag achter in het midden van de aanlegplaats en van nu af aan voeren de schepen Friedrich- \Vilhelmshaven, voorbij, zonder dit aan te loen. Zij bleven meestal twee dagen te Rabaul liggen. De Bismarck-archipel bezat toen ter tijd het was omstreeks 1910 geen draad loos- noch kabelstation. De stoomboot kwam maar éénmaal in de maand met de vurig- begeerde Europeesche post en de laatste be richten, maar ook met twee andere zaken h er in de Zuid-zee niet waren, met bier en' ijs. Het was de gewoonte, dat, wie mmt; eenigszins kon, naar Rabaul ging als dei-ÜV er die twee dagen gemeerd lag. De schen0' schiepen dan een oord van veel geld v«tfp met de onvermijdelijke en vaak veel^Sn nende drinkpartijen M!«* Queen Mary had de verandering in aanlegplaats van de stoombooten met leoi oogen geconstateerd. Naar Rabaul te m beteekende geen groote bezwaren m=.n midden in het feest van boord we^gedrevl' te worden, als de stoomboot den tijd daarv gekomen achtte en dan om de baai heen d°r verren weg huiswaarts te rijden, dat was tH naai haar zin. 'et En op een goeden dag gaf ze niet toe* 7,- weigerde het schip te verlaten. Aangezien ii kapitein tegen deze onverzettelijkheid opgewassen was, liet hij haar voor de «Jni gen opkomen. Hij voer weg met haar aan boord. Toen het schip voorbij Friedrich-iTi lemshaven stoomde, waar, onder de naimJ de bungalow der „Queen" lag, sprong zii haar lange jurk, met het noodig gewicht va de varende boot kalm in zee en zwom 3Ön 5 400 meter ver naar den oever. a Van dezen dag af deed zij bij elk bezn^ van de boot op deze wijze. Aldus bleef zij zich in haar leven met d* natuur vereenzelvigen. Zij was wellicht viR tig jaar, mischien ook ouder. Dat wist waarschijnlijk zelf niet zoo heel preci« Maar haar jeugd naar lichaam en naar wezen had zich weten stand te houden en scheen ook voor de naaste toekomst nnü buiten gevaar. Het was in het jaar 1913 dat haar man een der gebruikelijke reizen naar Europa onik? nam. Hij nam de boot, die van Sydney kwam' tot Hongkong voer en vandaar aansluiZi met de Oost-Azië-lijn vond. Zijn affif werd door de Queen met de geheele kolonie op de gebruikelijke wijze gevierd. Ook deed zij den scheidenden echtgenoot het eerto* leide tot de haven Friedrich-Wilhelm, sproL daar, zooals gewoonlijk, in de zee en L>m naar de bungalow aan den oever, maar dit! maal op haar rug, om den wegvanad» man te kunnen toewenken. De man, die jonger was dan zij, werd a\ zeer gauw verliefd op een mooie jonge vrouw die toevallig op de boot was en geen gezel schap had. Dit vernam na eenigen tijd de „Queen". Hoe zij het ooit te weten is gekomen, is nooit bekend geworden. Naar de omstandig heden te oordeelen, kan het als uitgesloten beschouwd worden, dat de mededeeling door een derde persoon zou zijn gedaan. Men moet alleen willen aannemen, dat een speciaal zintuig plotseling in haar ontwaakte en over den afstand heen haar een blik in het avontuur van haar man deed slaanDat haar innerlijke bestaan met een verbonden- zijn aan de natuur haar man intensief volgde en dat misschien een gave, haar eigen door afstamming van een volk, tot hetwelk natuur en schepping zeer nabij stonden, zich weer deed gelden, nadat deze in de jaren, die zij tusschen de met grovere zintuigen toegeruste blanken had doorgebracht, werkeloos was gebleven, is mogelijk. Was bet toeval of lag het, wat veel waar schijnlijker was, in den kring der logische afwikkeling van de nu zich vormende din« gen, dat enkele dagen later de kleine Duit sche stoomboot naar Rabaul voer, die de ver binding tusschen Singapore en de Zuidzee onderhield? De lieden in Friedrich-Wilhelmshaven en in Rabaul dreigden van nieuwsgierigheid en verwondering te stikken toen zij zagen hoe „Queen Mary" plotseling liet bemerken, me de te willen reizen. Een reis naar Europa was steeds een ge beurtenis der grootst mogelijke algemeene ruchtbaarheid en maanden tevoren ijverig besproken en gevierd. „Queen Mary'' had echter geen mensch ook maar met één woordje gezegd, dat zij, en nog wel zoo snel na het vertrek van haar man, naar Europa dacht te reizen. Zij vond in Singapore aansluiting op een Engelsche groote boot van een zeer snelva rend type, zoodat zij vóór haar man ia Europa aankwam. Zij verliet het schip in Genua en wachtte. Hoe kon zij weten, dat haar man drie da gen later in Genua de boot zou verlate*? Dat hij met de alléén-reizende jonge vrouw in Genua van plan was te blijven? Dat ook hij in hotel Aguila zou afstappen Zij ziet het, voelt het vooruit zij weet het het was intuitie het was een gave van haar volk, die wij niet bezitten; ik kan het niet nader zeggen Zij is in het hotel en wacht. Zij verlaat haar kamer (zooals later werd verteld) niet en kijkt het venster uit, zoo dikwijls zij een auto bij den ingang hoort voorrijden. En op een zekeren dag stapt uit zoo'n auto haar man. Zij wacht bij het raam nog even langer en zij ziet een mooie, jonge, blanke vrouw eveneens uit die auto komen. De volgenden morgen vond men twee doo- den in het hotel: de meneer, die gisteren** aangekomen en die oudere, dikke, exotisch vrouw, die sedert eenige dagen er ook woofl' de en niet van haar kamer was geweest. M® vond de dooden, ieder in eigen bed. De jus»' tie kon de oorzaak van den dood niet vast stellen, noch bij den man, noch bij de vrouw- Beiden schenen zonder uiterlijke doodsstn)0 uit het leven gegleden te zijn; het maak»- zelfs door de uitdrukking op de gezichten den indruk, dat beiden een gelijken vrede deelachtig waren geworden. Een verbazing, een verrassing al was »e geen duidelijke uitspraak, was het feit? door de politie werd geconstateeru, dat deze twee menschen, die niemand samen had zie komen, bij elkander behoorden. Maar ov dat, wat als werkelijk geheim ten g'-'Oi}ds ag lag aan het noodlot dezer twee, werd niet jg rept. Nooit heeft men meer over de £e r(j tenis iets meer vernomen dan wat hier we meegedeeld en in het internationale heeft zich de tragedie even stil en in het v - borgen voltrokken, als men in het dieps van een oerwoud sterven kan of vermo worden. Doch van één ding kan men zeker z j dat in den ondergang van deze vrouw en dezen man dingen van 't natuurgeest 0 natuurkracht waren vervlochten, waar'f:||e over ons Europeesch verstand met z')n. ongeloovigheid slechts machteloos staa

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 12