DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ondanks het verwerpen van de voorstellen toch een lichtpuntje? Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar nlaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. He 2U ,it dri. b.,dCT. Directeur: C. KRAK. Maandag 23 September 1935 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 137e Jaargang Qxtyeliik&ch Ovecricht Mussolini houdt echter Genève op sleeptouw om zich verder voor te bereiden. WAT ZAL DEZE WEEK BREMGEN? Het feit, dat de Italiaansche delegatie te Genève den leden van de Commissie van Vijf het besluit van den Italiaanschen minister raad met een speciale mondelinge toelichting heeft overhandigd, beschouwt men te Parijs met voldoening als een teeken, dat verdere onderhandelingen nog mogelijk zijn. Men legt de houding van Italië aldus uit, dat het de tot nog toe door de Commissie van Vijf gedane voorstellen weliswaar afwijst, doch dat het een nieuwe basis voor onderhandelin gen poogt te vinden, waarbij de Italiaansche delegatie heeft verwezen naar de territoriale eischen van Italië De besprekingen van Aloisi met den voorzitter van de Commissie van Vijf, De Madariaga, interpreteert men in zeker opzicht als de erkenning van Italië van de competentie van de Commissie van Vijf De hoop op een vreedzame oplossing wint weer terrein. Men verheelt niet, dat het moei lijk zal zijn tot overeenstemming te komen, aangezien de betrokken partijen zich reeds verstrekkend gebonden hebben. Een Havas-bericht uit Rome somt de vol gende punten op, die naar Italiaansche op vatting grondslag voor nieuwe onderhande lingen zouden kunnen zijn: 1. Er moet onderscheid gemaakt wor den tusschen het eigenlijke Abessinië en de door Abessinië veroverde gebieden, waarop alleen Italiè aanspraak schijnt te maken 2. De ontwapening van Abessinië moet gegarandeerd worden en is slechts mogelijk onder Italiaansche controle. 3. Men zal er van moeten afzien, Abessinië een uitweg naar zee aan te bieden, aangezien de ontwapening van Abessinië daardoor onmogelijk zou wor den. In 1391 heeft Italië aan Abessinië een uitweg naar zee in Eritra geweigerd, en thans kan het niet toelaten, dat Abes sinië een dergelijken uitweg op het gebied van een andere mogendheid krijgt. 4. De nieuwe voorstellen zullen reke ning moeten houden met de territoriale rechten van Italië overeenkomstig het drievoudig verdrag, wat totnogtoe door de Commissie van Vijf over het hoofd schijnt te zijn gezien. De Engelsche pers over den toestand. In het algemeen zijn de Engelsche Zon- dagochtendbladen van meening, dat door de Italiaansche afwijzing*de mogelijkheid van een vreedzame oplossing uiterst gering is geworden. De diplomatieke medewerker van de „Sun- day Times" meldt uit Genève, dat men een aanval op Abessinië thans onvermijde- I ij k acht De eerste gevolgen te Genève zul len waarschijnlijk zijn, dat de VoLKenbonds- raad voor de eerste maal toepassing van arti kel 15 overwegen zal en zelf een rapport zal uitbrengen. Deze voorstellen zouden dan waarschijnlijk minder gunstig voor Italië uit vallen dan die van de Commissie van Vijf. Het blad bepleit krachtig sanctiemaatrege len, en schrijft, dat de eenige manier tot be houd van den vrede is, Mussolini ervan te overtuigen, dat sancties onvermijdelijk zijn wanneer hij niet wenscht toe te geven. In de ,,Ob6erver'' blijkt Garvin op het tegenovergestelde standpunt te staan. Hij ziet de eenige oplossing in localiseering van het conflict en vérgaande concessies aan Italië. Een onvermijdelijken oorlog acht hij echter de grootste misdaad tegenover God en de menschen. Het statuut van den Volken bond als motief voor een dergelijke ramp aan te roepen maakt echter deze misdaad niet minder ernstig. Men zal den Italianen de provincies Aroessi, Havar, Danakil en Oga- den moeten aanbieden. Uit Genève wordt nog gemeld, dat alle teekenen er op wijzen, dat de Fransche en de Engelsche regeering bij de pogingen om tot ®en oplossing te komen thans nauwer samen werken dan ooit Italiaansche persstemmen. De Italiaansche Zondagsbladen verklaren algemeen, dat de Commissie van Vijf door haar voorstellen eigenlijk heeft toegegeven dat Abessinië niet in staat is zelf geordende toestanden te scheppen. Zij heeft daardoor ook eigenlijk het Italiaansche standpunt aan vaard, doch is ervoor teruggeschrokken, daar uit de noodzakelijke gevolgtrekking te maken. De „Messagera schrijft, dat op den grond slag van het Italiaansche memorandum van 4 September een discussie mogelijk en mis schien zelfs nuttig zou zijn. Italië is in geen geval bevooroordeeld tegen besprekingen en onderhandelingen. Ook de omstandigheid, dat de Commissie van Vijf geen rekening heeft gehouden met de aan Italië bij het ver drag der drie mogendheden van 1906 toege kende bijzondere belangen, wordt algemeen gecritiseerd. De Commissie van Vijf zal met deze rechten dan ook ernstig rekening moe ten houden. Ook de economische ontwikke ling van Italië wordt in de voorstellen der commissie onvoldoende behandeld, terwijl daarin echter wel geëischt wordt, dat in het bijzonder met de belangen van Frankrijk en Engeland rekening zal worden gehouden. De „Voce d'Italia" behandelt in het bijzon der het veiligheidsprobleem, dat voor de posi tie van Italië in Oost-Afrika doorslaggevend is Het blad acht het een principieele fout, dat het Abessinische leger op geenerlei wijze onder buiteenlandsche controle zou komen te staan, terwijl onder de tegenwoordige om standigheden slechts de ontwapening van Abessinië den vrede en de veiligheid in de aangrenzende koloniën zou kunnen waarbor gen De voorstellen van de Commissie van Vijf hebben het probleem niet alleen niet tor een oplossing gebracht, doch zelfs nog moei lijker gemaakt. Voor Italië was de veilig heidskwestie tegenover Abessinië nog drin gender dan voor de andere aangrenzende koloniën, aangezien onder de huidige om standigheden de geheele toestand een voort durende bedreiging der Italiaansche koloniën door Abessinië vormt. Frankrijk in afwachting. De Fransche publieke opinie, en in het bij zonder de rechtsche pers, klampt zich vast aan de koop, dat ondanks de Italiaansche af wijzing de pogingen tot het behoud van den vrede zullen worden voortgezet Men ver klaart, dat men tot het laatste wil probeeren, Italië voor een vreedzame regeling te winnen, omdat men gaarne eiken sanctiemaatregel tegen Italië wil vermijden. In sommige Fran sche kringen verwacht men. dat te Genève geen militaire, doch slechts financieele of eco nomische sancties zullen worden genomen Met gemengde gevoelens beschouwt men de goedkeuring van Frankrijk aan eventueele sanctiemaatregelen, doch wat de Italiaan sche kwestie betreft, is men op het oogenblik vrij optimistisch. Slechts de uiterste linker zijde eischt een toepassing zonder voorbe houd van het Volkenbondsstatuut. De communistische „Humanité" consta teert met voldoening, dat de Volkenbond zich tot nog toe neutraal heeft gehouden en eischt, dat hij niet zal toegeven aan de fascistische manoeuvres, aangezien de vrede op het spei staat. De socialistische „Populaire'' staat op het standpunt dat de Volkenbond onverbiddelijk zonder vooringenomenheid doch ook zonder zwakheid zijn statuten moet toepassen. Spa ren en uitstellen zou de zaak slechts be moeilijken. Door moed en openlijk optreden kon de Volkenbond tegelijkertijd zijn begin selen en den Europeeschen vrede redden. Omtrent het te Parijs verwachte Engel sche antwoord op de Fransche vraag inzake Engelands houding bij een conflict in Mid den-Europa schrijft de „Paris Midi", dat de eenige doeltreffende manier zou zijn, dat Engeland, Frankrijk en alle andere vredelie vende staten zich buiten den Volkenbond om verplichten elk conflict in Europa tijdens den duur van het huidige conflict onmogelijk te maken. Onderhoud tusschen Aloisi en De Madariaga. Baron Aloisi heeft Zondagmiddag een on derhoud gehad met den voorzitter van de Commissie van Vijf, de Madariaga, bij welke gelegenheid de Italiaansche gedelegeerde den Spaanschen ambassadeur in opdracht van zijn regeering heeft ingelicht omtrent de houding van Italië ten opzichte van de voor stellen van de Commissie van Vijf. Dit on derhoud heeft geen opheldering in den toe stand gebracht. Vandaag zal de Commissie van Vijf bij eenkomen om te onderzoeken, of de door haar gevoerde onderhandelingen als mislukt moeten worden beschouwd, aangezien zij in dat geval haar opdracht aan den Volken bondsraad moet teruggeven. De Commissie van Vijf in afwachting. De Commissie van Vijf is Zaterdag avond na een zitting welke een uur heeft geduurd, uiteengegaan tot Maan dag. Van de zijde der deelnemers aan deze vergadering wordt slechts verklaard, dat men bij gebrek aan feitelijke gege vens, Zaterdag nog geen besluit heeft kunnen nemen. Het ligt in het voorne men eenige verduidelijkingen van het communiqué der Italiaansche regeering af te wachten. Verschillende leden der commissie hebben zich er over uitgelaten, dat in den toestand ->een wijziging is ingetreden. Van officieele .taliaansche zijde was overigens reeds vóór de zitting het conrmuniqifê tegenover pers- vertegenoord igers uitgelegd als een basis voor bereidheid tot onderhandelen, zij het ook een gewijzigde basis. Aloisi daarentegen heeft den voorzitter van de commissie, de Madariaga, den tekst van het communiqué zonder verdere toelich ting overhandigd. In de officieele verklaring over de zitting van de commissie wordt uiteengezet: E>e commissie heeft kennis genomen van het com muniqué, dat de Italiaansche regeering aan de pers heeft overhandigd. Teneinde de juiste portée van dit communiqué te kunnen vast stellen heeft de commissie besloten het offi cieele antwoord der Italiaansche regeering en eventueel bij te voegen opmerkingen af te wachten. De versterking der Dodecanesos. Volgens de Londensche „Star" bevinden zich op de eilanden der Dodecanesos thans 32 groote Italiaansche bommenwerpers. Voorts meldt men, dat de verontruste Turk- sche autoriteiten de verdedigingsstellingen aan de kust hebben versterkt en troepen en voorraden verzamelen. Voorts zouden de Italianen op 't eiland Rho<Jo*_ eenige duizenden manschappen hébben ontscheept. Verder zijn nog troepen aan land gezet bij fort Laki op 't eiland Le- ros, waar thans, volgens uit Athene ontvangen berichten, een nieuw vliegterrein wordt aangelegd. Het Brische Legioen achter de regeering. Het Britsche Legioen, de organisatie van Britsche oud-strijders, heeft op een gisteren gehouden bijeenkomst met algemeene stem men besloten het streven der regeering den wereldvrede door toedoen van den Volken bond te handhaven, te steunen. Italiaansche bommenwerpers boven Kreta. Het verluidt uit Athene, dat gisteren vier Italiaansche bommenwerpers boven het eiland Kreta hebben gevlogen. Reeds sedert eenige dagen worden op zeer groote hoogte vliegtuigen waargenomen. De vliegbasis z-U zich op het eiland Leros bevinden, welke als steunpunt zal dienen voor de militaire ope raties op de Dodecanesos. Mussolini heeft aan baron Aloisi opdracht gegeven aan den voorzit ter der commissie van vijf De Ma dariaga de drie volgende voorstel len te doen: 1. Het Abessinische leger moet vrijwel geheel worden ontwapend en gereorganiseerd. 2. In ruil voor het afstaan van grondgebied rond Oealoeal en Adoea zal Abessinië een haven krij gen in Italiaansch Somaliland. Als verbinding tusschen deze haven en Addis Abeba zou met Italiaansche kapitaal een spoorweg moeten wor den aangelegd welke onder Ita liaansch beheer zou moeten komen. 3. Italië verlangt annexatie van een gebiedsstrook waardoor Eritrea zal worden verbonden met Itali aansch Somaliland. Dit bericht wordt door de Londensche ochtendbladen beschouwd als een niet on gunstig teeken, aangezien Mussolini thans voor de eerste maal niet zijn eeuwig „Neen" herhaalt, maar neiging toont tot onder handelen. Intusschen wordt echter gemeld, dat de Italiaansche eischen zoover gaan, dat de commissie van vijf ze moeilijk kan aanvaar den als basis voor besprekingen. Naar bekend wordt, heeft baron Aloisi in zijn onderhoud van gisteren met den voor zitter van de commissie van vijf, de Mada- diaga, deze een mededeeling voorgelezen, waarin de nieuwe Italiaansche eischen wa- :en opgesteld, buitenland. JAPANSCHE PROVOCATIE? Poging tot het opvaren van de Amoer? Het officieele Sovjet-telegraafagent- schap publiceert een bericht uit Chaba- rowsk, volgens hetwelk de Russische autoriteiten inlichtingen hebben ontvan gen, dat de Japansch-Mandsjoerijsche vloot, die zich 'op de Soengari bevindt, tegen het einde van September een po ging zou doen deze rivier te verlaten en de Amoer op te varen tot aan Cha- barowski, dus op Russisch gebied. Het telegraafagentschap voegt hieraan toe, dat men in verantwoordelijke kringen aan vankelijk aan de mogelijkheid tot uitvoering van dit plan had getwijfeld, doch dat thans gebleken is, dat avontuurlijke elementen, die de Sovjet-regeering wenschen te provocee- ren, de overhand hebben gekregen. De Sov jet-regeering heeft echter nooit eenigen twij fel laten bestaan, dat zij met alle haar ten dienste staande m'ddelen zal trachten, een dergelijke poging te verhinderen. Zij wijst daarom nogmaals op de gevolgen, die een dergelijk avontuur zeker met zich moet sleepen. Hoewel op het oogenblik de juiste be- teekenis van dit bericht nog niet valt te over zien, kan het beschouwd worden als een symptoom van dien gespannen toestand aan de Russisch-Mantsjoerijsche grens, die zich in den laatsten tijd opnieuw heeft toege spitst. NIEUWE ZENDER VOOR HET SAARGEBIED. Als gevolg van den terugkeer van het Saargebied tot het Duitsche Rijk zal de Duitsche Rijksradio-omroep op een nog vast te stellen daartoe geschikte plaats binnenkort een regionalen radiozender voor het Saar gebied bouwen met een capaciteit van 17 ki lowatt, die overeenkomstig de internationale bepalingen zal werken om een golflengte van 240,2 meter. Inplaats vat. dezen zender, die pas in den loop van 1936 gereed zal zijn, zal met ingang van 26 September a.s. een hulpzender in gebruik worden genomen met een capaciteit van 0-7 kf owatt, die een gedeelte van het programma zal kunnen uit zenden en over vier maanden vervangen zal worden door een nieuwen hulpzender van 1,5 kilowatt, die het geheele programma zal kun nen uitzenden. TWEE SPOORWEGONGELUKKEN. In Frankrijk. De D-trein StraatsburgWiesbaden is Zaterdag op 200 Meter afstand van het sta tion Hagenau met een locomotief in botsing gekomen. Er werden 21 personen gewond, waarvan twee ernstig. De meesten hadden hoofdwonden opgeloopen en moesten naar het ziekenhuis te Hagenau worden overge bracht, waar zij werden opgenomen. De materieele schade is zeer groot. Nabij Metz is de sneltrein Bazel— Oostende bij een spoorwegovergang op een vrachtauto ingereden. Aangezien de D-trein een snelheid van 100 K M. per uur had, was de botsing zeer hevig. De vrachtauto werd eenige kilometers medegesleurd en de beide inzittenden werden gedood. De machinist en de stoker liepen door het ontploffen van de benzinetank van de aangereden auto brand wonden op. NIEUWE SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT. POSTZEGEL WIJLEN KONINGIN ASTRID. Begin November zal een zwartgerande postzegel worden uitgegeven ter herinnering aan wijlen koningin Astrid. De postzegel zal een waarde hebben van 70 centimes, doch een toeslag van 5 a 10 centimes zal ten goede komen aan het door wijlen koningin Astrid gestichte fonds ten bate van de kinderen van werklooze mijn werkers. Waf vandaag de aandacht trekt Ondanks het verwerpen van de voor stellen toch een lichtpunt? (Dag. Over zicht) Nieuwe Jodenwetten in Duitschland. (Buitenland) Alba kabinetsformateur in Spanje. (Buitenland) Nederlandsche motorboot „Minna" op de Noordzee vergaan; de bemanning gered. (Binnenland) Echtelijk drama te Zuilen. (Binnen land) Groote brand te Wormerveer (Binnen land) Onze kampioen sehoonspringen Joop Stotijn op 24-jarigen leeftijd overleden. (Sport) Rede oud-minister Posthumia op den Jongeren Landbouwdag te Hoorn. (Land- en Tuinbouw) Gewestelijk feest A. J.C. (Stad) (Zte verder eventueel laatste berichten.) ZIJ, DIE ZICH MET INGANG VAN 1 OCTOBER VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABON- NEEREN, ONTVANGEN DE TOT DIEN DATUM VERSCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. VAN ARBEIDSDIENST NAAR WEERMACHT. Radiorede van rijksarbeidsleider. Voor de radio heeft de Duitsche Rijksar beidsleider Hierl gisteren een toespraak ge houden tot de afdeelingen van den Arbeids dienst, die dezer dagen ontslagen worden. Hierl zeide o.a., dat de 180.000 scheidenden in den Arbeidsdienst een zorgeloozen tijd hadden gehad, waarin zij voor de eerste maal hadden geleerd, wat gemeenschap en kameraadschap was en waaraan zij later met vreugde zouden terugdenken. In den ar beidsdienst waren zij voor hun werk niet be taald, maar de vreugde in het werk en de trots erop waren het hoogste loon, dat men in het leven kon verwerven. Thans gingen de meesten over naar de weermacht, om de wapens te leeren kennen en de laatste oplei ding van den man als Duitsch Rijksburger te ervaren. Hierl sprak de verwachting uit, dat zij als soldaten de school van den Ar beidsdienst eer zouden aandoen, en dat sol daten en mannen van den Arbeidsdienst goede kameraden zouden zijn. Tenslotte heette Hierl de nieuwe groepen, die op 1 Oc- tober a.s. tot den Arbeidsdienst toetreden, welkom. PRINSES HELENA KRIJGT EEN JAARGELD. Van 3500. „Sunday Express" meldt uit Londen, dat prinses Helena van Griekenland, de vroege re gemalin van koning Carol II van Roe menië voortaan een jaargeld van 3500 zal ontvangen. Zij zal dit uit Griekenland ontvangen en niet uit Roemenië. De Grieksche minister van financiën heeft, na een bespreking met den vroegeren koning van Griekenland, George, de prinses er van in kennis gesteld, dat de Grieksche regee ring een kapitaal heeft gereserveerd, waar uit prinses Helena jaarlijks 3500 zal wor den uitgekeerd. Bij haar dood zal prinses Helena dit bedrag kunnen vermaken aan haar zoon, prins Michael van Roemenië. Prinses Helena heeft tot nu toe een kleine toelage ontvangen van koning Carol, die o.m. als voorwaarden daarvoor had gesteld, dat de prinses geen interviews zou verlee- nen, waarin Mme Luescu, de vriendin van den koning, zou worden ter sprake gebracht, terwijl zij evenmin rechtstreeks zou mogen schrijven aan prins Michael. De prinses was de laatste jaren zoo goed als geheel afhankelijk van de edelmoedig heid van haar broeder, den vroegeren ko ning van Griekenland. DE CONCESSIE VAN CHERTOK. Onafhankelijk van die van Rickett. Na een onderhoud met den Abessinischen gezant te Londen, dr. Martin, verklaarde de Amerikaansche financier Chertok in een in terview, dat hij met Dr. Martin een conces sie overeenkomst had afgesloten Het gebied, waarop deze concessie betrekking heeft, om vat 170 vierkante K.M. en is gelegen in het westen van Abessinië, in de provincie Hal- lasa. Zij is in geen enkel opzicht van invloed op de concessie, die Rickett verkregen heeft. Chertok wees erop, dat hij sléchts Amerikaansch kapitaal vertegenwoordigde, en dat hij bezig was, een maatschappij op te richten voor de exploitatie van het concessie gebied, dat zeer rijk aan platina en goud zou zijn. QURANT Een nieuwe groote knoeierij bij de douane, welke de Fransche staat in de beide afgeloopen maanden ongeveer een half millioen schade heeft berokkend, is bij toeval ontdekt door de Parijsche douane-autoriteiten. Het betreft den niet-geoorloofden invoer van eenige dui zenden kisten Californische sinaasap pelen. De vertegenwoordiger van een Belgi sche firma te Parijs, die vergunning had gekregen een paar honderd kilo uien uit België naar Frankrijk in te voeren, was er in geslaagd de van staatswege verstrekte invoerlicentie te vervalschen in een invoerlicentie voor eenige duizen den kilo's Californische sinaasappelen. Pas toen deze groote hoeveelheid te Pa rijs te koop werd aangeboden, trok dit de aandacht der Parijsche fruithande laren. De douane stelde een onderzoek in en ontdekte de knoeierij.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 1