Stad en O JlüdioptOQKWWM Jeuilielon JUowitciaat Hieuw* GewestelijkJeugdfeestAJ.C. HILVERSUM II, 301 M. (K.R.O.- uitz.) 8.—9.15, 10— Gr.pl. 11.30 —12.— Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek en gr.pl. 2.— Vrou wenuur. 3 Gr.pl. 3.10 Orkestcon cert. 4.15 Gr.pl. 5.Kinderkoor. 5 30 Gr.pl. en orkestconcert. 7.15 Lezing. 7.35 Gr.pl. (8.— Ber.) 8.20 Causerie. 8.30 Populair concert en lezing. 9.45 Gr.pl. 10.Orkestcon cert. 10.30 Ber. en gr.pl. 10 40 Or kestconcert. 11.3012Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.35 10 50 Morgenwijding. 11.05 Cau serie. 11.20 Orgelspel S. Torch. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Gr.pl. 12.35 Ida Santarelli en haar orkest. 1.20 Het Schotsche Studio-orkest m. m v. pianosolist. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Gr.pl. 3.55 Voor de scholen. 4.20 Causerie. 4.40 M. Sandra, sopraan en het Mac- Naghten Strijkkwartet. 5.35 Het Codric Sharpe Sextet. 6.20 Ber. 6.50 Scarlatti-concert. 7.15 en 7.50 Lezingen. 8.10 BBC-orkest olv. Braithwaite. 9.Puritan Lullaby, operette van Dyrenforth en K. Les- lie—Smith. 10.Ber. 10.30 Rep uit Boedapest. 11.Het Bridge- water Harp Kwintet. 11.3512.20 Lew Stonejen zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert olv KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 KEULEN, 456 M- 6.50 Concert. 12 20 Omroeporkest, -kcor en solis ten. 2.35 Gr.pl. 4 20 Pianorecital 5 20 Uit Koningsbergen: Omroep- orkest en kleinorkest. 8.35 Zie Deutschl s. 9.20 Omroepkleinorkest olv. Eysoldt en radiotooneel. ROME, 421 M. 9.— Variété-pro- BRUSSEL, 322 en 484M. 322 M-: DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8-35 Rijkszending: „Das schnellere Schift", spel met muziek. 9.20 Der betrogene Kadi", opera van Gluck. Leiding Schlemm. 10.20 Ber. 1050 Gitaar- en pianorecital. 11.05 Weerber. 11.20-12.20 Het Berlijnsch Philh. Orkest olv. P. Raabo en H. Abendroth. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. gvEBSTE S AXO N 4) HEILOO WINKEL LHTGEEST Zevenhonderd jongens en meisjes vieren feest. Er heerschte Zaterdagmiddag op verschil lende punten in de stad een gezellige drukte, die haar oorzaak vond in den zang, den dans en het spel van groepen A.J.C.'ers uit Noord holland boven het IJ, die dien middag hun gewestelijk feest inzetten. Er waren daarvoor een 700-tal jongens een meisjes boven 16 jaar naar hier gekomen, voor wie Alkmaar- 6che geestverwanten gaarne onderdak had den toegezegd (een veertigtal werden er ge plaatst in Heiloo.) Om kwart voor zeven verzamelden zich van elke deelnemende afdeeling twee leden, alsmede het hoofdbestuurslid de heer Jan Peters zich ten stadhuize voor de officieele ontvangst door het gemeentebestuur. In de raadszaal waren, behalve de burge meester en de gemeentesecretaris, daartoe aanwezig de wethouders Bonsema en Kla ver, alsmede de raadsleden mej. Nierop, van Drunen, van de Vall, Bulens, Appel en Keijsper. De burgemeester sprak een begroetings woord: Meermalen, zoo zei hij, heeft ons gemeente bestuur dit jaar reeds in dit oude Stadhuis vereenigingen en personen welkom geheeten, welke hier in Alkmaar waren samengekomen ter bespreking van belangrijke aangelegen heden, voor deelneming aan wedstrijden e.d.. maar toch kan deze ontvangst als een bijzon dere worden beschouwd en wel in verband met het speciale karakter van de deelnemers, n.1. de jeugd. Toen het verzoek van het afdelingsbestuur van de A. J.C. te Alkmaar bij ons college bin nenkwam om alhier te worden ontvangen en voor het Stadhuis voorbij te trekken, was deze g dachte mij sympathiek, omdat ik deze niet anders kon beschouwen als de uitdrukkelijke wensch Uwerzijds, om bij het officieele gezag hier ter stede uw opwachting te komen ma ken. In verband juist met de jeugdorganisatie is het van zoo groot belang, dat aan de jon geren immers duidelijk wordt gemaakt, dat eerbied voor het wettig gezag zooveel moge lijk moet worden aangekweekt. Wijzende op het ook voor de jeugd klem mende probleem der werkloosheid, waaraan blijkens de door H.M. de koningin uitgespro ken troonrede door onze regeering meer dan gewone aandacht zal worden geschonken, zei spr., dat ook het stadsbestuur deze moeilijke materie met zorg gadeslaat en daarin tracht voorziening te brengen. Hoeveel kunen de jeugdorganisaties in deze tijden niet doen voor de jongeren en welke groote voldoening ligt in dit uitge strekte arbeidsveld! De jeugd is zoo bijzon der ontvankelijk voor indrukken en voelt zich spoedig geneigd allerlei, speciaal van oude ren, over te nemen. En daarin ligt juist voor de leiders een groote verantwoordelijkheid Allen voelen te samen voor het mooie doel van elke jeugdorganisatie: het streven naar idealen, het geven van kracht voor de toe komst, het opwekken van een groot saamhoo righeidsgevoel. Hoeveel onderwerpen zijn er niet, waar aan juist uwe leiders bijzondere aandacht kunnen schenken bij de opvoeding van de jeugd. Spr. dacht hierbij aan het bevorderen van goede kameraadschap en de onderlinge hulpverstrekking, het toonen van eerbied voor ieders eerlijke overtuiging en dan het belang rijke, het streven naar waarheid, naar rein heid in woorden en daden, naar soberheid en eenvoud. Welke bijzondere wijding gaat van deze gedachten uit en welk goed voorbeeld kunt gij hier als leiders persoonlijk geven. Gaat daarin voor en leef voor deze schoone begrippen! En daarnaast zoo ging spr. voort i3 door uwe organisatie voor de jongeren nog een terrein ontsloten, dat mijn bijzonder- sympathie heeft en dat is de liefde voor de natuur. De natuur brengt ons allen, en dat geldt voor jong en oud, terug tot ons zeiven en overweldigt ons. Haar schoonheid maakt ons stil en wij voelen ons klein en nietig tegenover de majesteit der schepping. Uwe organisatie heeft door haar jeugdkampen en haar wandelingen bij vele jongeren een liefde voor de natuur opgewekt, welke voor hun verder leven van ontzaglijke beteekenis moet worden geacht. Aan jonge menschen, gebukt onder de zor gen van de toekomst moet moreele steun wor den gegeven, zij moeten gevoelen, dat boven hen, maar ook naast hen andere belangstel lende personen staan, die hun uiterste best willen doen, de jongeren in deze zware tijden moed in te spreken en hen vertrouwen terug te geven. Laten deze jongeren indachtig zijn aan de bekende woorden: „geen nacht zoo donker, of er volgt toch weer een morgen" Aan het slot zijner toespraak sloot spr. zich aan bij den wensch uitgesproken in den oproep voor de jeugdfeesten: dat er meer vreugde, meer levensblijheid, meer gemeen schapszin zal zijn en het leven, het groote rijke leven zal beantwoorden aan datgene, wat wij menschenkinderen ervan verlangen. De heer Peters zag in de officieele ont vangst een erkenning van het belangrijke op voedkundige werk hetwelk de A.J.C. verricht De jeugd kon, naar spr. meende, geen vraag meer zijn, sinds de jeugd, dank zij verschil lende maatregelen der overheid, een eigen Elaats heeft verkregen en erkend werd, dat et begrip jeugdbeweging een groote betee kenis heeft. Zevenhonderd jongens en meis jes boven 16 jaar zijn uit tal van plaatsen uit Noordholland naar Alkmaar gekomen, om getuigenis af te leggen van wat er in de jeugd leeft: een drang naar recht en gerech tigheid, schoonheid en ontwikkeling, gezag en tucht van bifineh-uit. Wij willen opvoeden tot vrije menschen in een vrije gemeenschap en wij pogen bij onze jongeren interesse te wekken voor de historie I> spreuk op het mooie Alkmaarsche stadhuis „Als 't gemeen u roept, verzorg het als uw eigen" trok ons aan en wij vinden het prettig in dit stadhuis te mogen worden ontvangen Wij hopen pret tige herinneringen aan Alkmaar te zullen bewaren, het begi nwas al vast heel goed. Het voorbijtrekken van den stoet. Nadat ververschingen waren rondgediend, zochten alle aanwezigen een plaatsje op de groote stoep vóór het stadhuis, om het voor bijtrekken van den stoet A.J.C.'ers gade te slaan. Er behoefde niet lang te worden ge wacht en toen worden de tonen der muziek hoorbaar, die aankondigden dat de stoet in aantocht was. Daar kwamen ze, de jeugdige deelnemers, met veerkrachtigen, flinken tred achter de vlaggen marscheerend en meezin gend de opwekkende liederen, door de mu ziek gespeeld. Vanaf de stoep van het stad huis werd meegezongen en toen de voorbij trekkenden hun groet brachten, hieven ook de op de stoep staande geestverwanten hun rechterarm met gebalde vuist en klonk ook van hen de kreet „Vrijheid!" In de Korenbeurs. Bij de opening van het feest constateerde de heer P e t e r s, dat de deelnemers de stad kleur en fleur hadden gegeven bij den in tocht en hij deelde den aanwezigen (ruim 1700 menschen, doordat de Alkmaarders zich niet onbetuigd hadden gelaten) mede, dat de ontvangst ten stadhuize waardig en har telijk was geweest. De heer C. Couwenhove n, voorzitter van de afd. S.D.A.P. Alkmaar, sprak een welkomstwoord, zijn voldoening uitsprekend over de groote opkomst en de hoop uitend, dat het ledental der S.D.A.Phoewel in het laat ste twaaftal jaren sterk toegenomen, nog met sprongen zal stijgen onder de leus „tegen fascisme, vóór de vrijheid''. De driemaal herhaalde roep „Vrijheid!" onderstreepte deze woorden. De heer Peters bracht nog de Alkmaar sche partijgenooten dank voor de groote gast vrijheid, betoond bij het onder aak brengen van de ruim 700 deelnemers van het feest. AMSTERDAM - ROTTERDAM UTRECHT Dinsdag 24 September. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 9.— Ensemble Lismonde. 10.— Morgenwijding 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Lis- monde. 11.Mevr. R. Lotgering— Hillebrand: Keukentermen. 11.30 Gr.pl. 12.30 Cantabilé-orkest o.l.v E. Beeckman en gr.pl. 2.15 Gr.pl, 2 30 Benny Vreden, liedjes en imita ties, mmv. Mies Spruit, piano. 3.— Gr.pl. 3.104.De Avro Decibels olv. E. Meenk. 4.30 Radio-kinder koorzang olv. J. Hamel. 5.05 Voor kleine kinderen. 5.35 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7— Mevr. M. Kete laar—van Gogh: 10 jaar Zonne straal-collecte. 7.15 Gr.pl. 7.30 Dr. J. v. Essen: Stem en persoonlijk heid. 8.— Ber. 8.10 Gr.pl. 8.505de episode van „De blauwe smaragd", van L. Willink. Leiding K. Kleijn. 9.15 Omroeporkest olv. N. Gerharz, mmv. W. Strienz, bas-bariton en L. Walker, gitaar. 10.20 Causerie Gus- tav Czopp. 10.30 Verv. Omroep orkest. 11.Ber. 11.10 Gr platen. 11.15—12.— De Avro-Decibels olv. Eddy Meenk. Krettly. 9.05 Zang olv. Bonnaud. U 10—12.35 Dansmuziek. —2.20 Concert uit est. Ritz. 3.20 —5.20 L. Preil's orkest. 6.056.35 Gr.pl. 8.20 Operamuziek olv. Ree- sen. 8.55 Pianorecital. 9.20 Hoor- spel. 10.45 Fransche muziek o.l.v, Reesen. 11.2512.50 Dansmuziek. gramma. 10.20 G. Arnaldi, piano en Elena Cheli, sopraan. 12 20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1 50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 Gr. pi. 8.20Omroeporkest olv. Douliez 10.30-11.20 Gr.pl. 484 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest o.l.v. Douliez. 1.50-2.20 Gr.pl. 5.20 Salonorkest. 6.20 Gr.pl. 6.50 en 7.35 Salonorkest. 8.20 Spiphonie- concert olv. Defauw. 10.30—11.20 Gr.pl. Lijn I: Hilversum. Lijn 2: Hilversum II. Lijn 3: Keulen 8.8.40, Dsen- der 8.40—9.20, Keulen 10.20— 11.20, Droitwich 11.20—12 20 Brussel VI. 12.2014.20, Deutsch- landsender 14.2015.20, Kalund- borg 15.20—16.20, Deutschlsender 16.20—17.20, Brussel VI. 17 20- 19.20, Deutschlsender 19.20— 20.10, Droitwich 20.10—21.—, Ro me 21.—21.35, Beromunster 21.35 22.20, Rome 22.20-23.20, Parijs Radio 23.20-24.-. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.50, London Reg. 10.35—12.35, E>roit- wich 12.35—14.20, London Reg. 14.20—17.35, Droitwich 17 35 18.20. Brussel VI. 18.20—18.50 en London Reg. 18.5024. 520* G, P. BAKKER HOOFDSTUK III. De knecht bracht den maaltijd, een nap met gortenpap, op tafel, schoof een kande laar met brandende kaars naar den speel man, die zonder zich meer met den monnik te bemoeien met smaak begon te eten. Daar na sneed hij met zijn zakmes het spek en de worst op het plankje, spoelde het grauwe brood door met een flinken teug bier. De hond kreeg ook zijn portie en verorber de deze met groote graagte. De monnik keek naar 't forsche dier en merkte op: „Een flin ke Knaap. Hoe heet hij?" „Wolf", antwoordde de zwerver. „Hij is mijn beste kameraad". „Hm", sprak de ander. „Maar hij is hier niet uw eenige vriend". De speelman keek den monnik scherp in het gelaat. Hij kende hem niet en wist zeker dat hij den man voor de eerste maal ont moette. „Heb ik u eerder gezien?" vroeg hij. „Niet dat ik weet klonk het antwoord. „Is u hier bekend? Kan men hier behoor lijk overnachten?" „Misschien wel, maar als u geld wilt spa ren, kunnen we ook buiten slapen, 's Is een warme nacht. Onder de boomen in het mos liggen we zachter en frisscher dan in een duffe herberg met allerlei bedorven lucht jes". „Wij?" „Ja, waarom niet? 't Is veiliger buiten dan binnen. Vooral indien je niets bezit. En met dien hond zal niemand ons verrassen" Beiden zwegen. De speelman schoof de resten van zijn maal weg, keek rond. Zijn oog viel op een groep keizerlijke soldeniers, uitgedost met gepluimde hoeden en groote zwaarden aan de zijde. Ze zaten in een hoek van de zaal te dobbelen met groote kruiken wijn voor zich. Het spel liep hoog. Er ston den stapels goud op tafel. De monnik volgde den blik van den speel man, monsterde de soldeniers met heldere grijze oogen. „Dat zou mij ook smaken", sprak hij. ,,'t Is Gode geklaagd. Een dienaar des he mels moet zich behelpen met slap dun gerstenat, terwijl die satanskinder zich aan dien godendrank te buiten gaan". Zijn zware stem klonk door de geheele zaal. „Dun slap gerstenat", riep de schele waard beleedigd. „Satanskinder!" hethaalde een der solda ten nijdig. De zwerver nam de situatie eens op. Of schoon hij volstrekt geen angst gevoelde, was hij er toch niet op gesteld de algemeene aandacht te trekken. Hij trachtte het opko mende onweer te doen bedaren. „De monnik heeft het niet zoo kwaad ge meend", zei hij lachend „Een grapje om zonder betaling aan een beker wijn te ko Daarna nam het feest een aanvang. Een groot deel van den avond was gewijd aan zang, dans en muziek, terwijl voorts nog een fooneelstukje werd opgevoerd: „Het sprookje van het plan van den arbeid". De heer EvertVefmter uit Am sterdam, die een propaganda-speech hield, meende, dat een bijeenkomst als deze ver moet uitgaan boven hetgeen de A.J.C. als jeugdclub in de gewone bijeenkomsten geeft. Met een aanhaling uit het boek van Latsko zei spr., dat de haat en afgunst en het egoïsme door het kapitalisme in de wereld zijn gebracht. Men moet zich bewust zijn van de kracht der machten die deze elemen ten in de maatschappen brengen. De jongeren hebben na den wereldoorlog geen plaats kunnen veroveren in het proces van den arbeid en thans zien we in Italië or.ze generatie uitrukken naar Afrika, waar eer. oorlog zal worden ontketend als gevolg van de economische onmacht van het fas cisme. Het Duitsche fascisme maakte afschu welijke anti-joodsche wetten en keerde zich tegen het christelijk geloof. En ook in on6 land treden, ging spr. voort, de fascisti sche elementen aan de oppervlakte met de zelfde bedoelingen als in de genoemde lan den. Van deze dingen moet men zich op gewes telijke bijeenkomsten als die van thans, reken schap geven en wij moeten pogen lichtpun ten te vinden in dezen donkeren tijd. In dit verband wees spr. op het plan van den arbeid, dat, gedragen door jongen en ouden, in Nederland nieuwe welvaart, nieuwe moed en nieuwe hoop zal brengen, waarbij zeker velen zullen terugkomen van het fascisme naar de sociaal-democratische politiek. Spr. wees erop hetgeen de Engelsche eerste minister en de rransche minister van buiten- landsche zaken zeiden in Genève, waarbij zij wisten achter te hebben de geheele moder ne arbeidersbeweging in hun landen Beseft, zei spr., dat gij hier in Nederland uw jeugdfeest moogt vieren, maar dat in Duitschland en Italië de fascistische knoet eiken legalen arbeid der jeugd onmogelijk maakt. Strijdt daarom voor behoud van de democratie, bescherm de vlaggen, waarach ter indertijd de ouderen optroidten. Slaat de handen ineen voor een nieuwe jeugd en eer. nieuwe toekomst. Een fakkeloptocht. Het slot van den eersten feestdag was een fakkeloptocht der A.J.C.'ers, waarbij zich vóór het A.J.C.-gebouw aan den Koningsweg de afdeeling der S.D.A.P. en het arbeiders muziekgezelschap Excelsior aansloten. Er werd door verschillende straten gemar cheerd, totdat men op het Waagplein kwam, waar de stoet werd ontbonden. Detweede dag. De tweede feestdag zag de jeugdclubs om half elf verschijnen op het terrein De Korte- lingen in het Heilooërbosch, waar een paar uren gewijd werden aan zang en dans. Een gezamenlijken zang onder leiding van den door de radio bekenden Piet Tiggers was wel het voornaamste van dit deel van het pro gramma, omdat het zooals de leider uiteen zette, bedoeld was ook een les» welke moest worden doorgegeven en uitgevoerd in de afdeelingen (ook van dg jongeren). Hij wees op het zingen van «kpiocratische liede ren ais een belangrijk'onfieerdel van den strijd van het proletariaat. Des middags toen h4t zortnetje dat tot ruim elf uur vroolijk had geschenen, jamme: genoeg geheel was weggejaagd door donkere wolken werden op het Rochdale-terrein weder verschillende zangnummertjes gege ven en werd gedanst en ook werden leeke- spelletjes opgevoerd. Totdat te ongeveer half vier Jan Peters een slotwoord sprak, opwek kend tot aansluiting in den strijd voor de democratie. Floralia. De Rustende Jager staat in het mid denpunt van de Floraliateiltoonstelling. Doch naast de kinderplanten (oen mooie collectie en beduidend beter van kwaliteit dan het vorig jaar) is er huis vlijt, dames- en kinderwerk, schilder werk en inzendingen ter opluistering. Het middenvak is ingenomen door een fraai afgewerkt gazon, waarin de kin derplanten voordeelig zijn opgesteld. Bij de inzending ter opluistering vraagt de aandacht een inzending van mevr. Bak kervan Zuiden. De groote Agaves en Sterlitia en hertshoornvaren (woeker- men, daar is hij nu eenmaal bedelmonnik voor". „Waarachtig wel", stoof deze op. „Satans kinder heb ik gezegd en ik meen het. Ga maar mee naar buiten, maar ik zou je ra den eerst te biechten. Wien heb je vandaag weer vermoord? Om wiens goud speel je? Van wiens geld zwelg je? Zeker van die jonge vrouw die een paar uur geleden ver moord in het woud is gevonden. De koet sier van uit een hinderlaag doodge schoten. De paarden gestolen. De reiswa gen inet de mishandelde dame in het struik gewas verborgen. Ga mee naar buiten, moordenaars, als je durft", schreeuwde hij en de hooge breede gestalte in monnikspij baande zich een weg naar den uitgang. De gasten in de herberg hadden vol schrik naar de beschuldigingen geluisterd Er klonk een ontevreden gemompel, booze blik ken werden naar de soldeniers geworpen. De schele, rechtop achter de tapkast, de rechter hand in een lade, keek scherp door de zaal. De soldenier was opgevlogen, bleek van woede. Zijn makkers volgden zijn voorbeeld Ze drongen naar de deur. De zaal was zoo vol dat er geen ruimte was voor 'n gevecht. „We zullen je koud maken", schreeuwde een aer soldaten tegen den monnik. „Vervloekte leugenaar", riep de ander. Maar de speel man kreeg door de witte verschrikte gezich ten van een paar hunner den indruk dat ze niet heeleinaal vreemd waren aan de mis daad. Hij had het geheele geval met groote belangstelling gevolgd en toen ook aan de andere tafels een aantal tnanp«n naar bui ten gingen, volgde hij. plant) zijn planten die er mogen zijn. De heer C. Stofberg heeft een mooie inzen ding cacteeën, de heer H. Koel huisvlijt- aptikelen, mooi en ruim gesorteerd. De afdeeling schilderwerk, dames- en kinderhandwerken is uitgebreid en eenig mooi. De jury, de Alkmaarsche bloemisten O. Aster en P. Rusch, stond voor geen gemakkelijke taak om de prijzen voor de kinderplanten toe te kennen, doch na lang wikken en wegen is men daar in geslaagd. Van de planten waarvan geen groote in zending was, zijn minder prijzen toegekend De behaalde prijzen (lfe prijs enz.) zijn naar volgorde der namen en wel: Ster van Betlehem: A. van Nek, A. Som- broek, M. Holtes, D. Bruin; Coleus: W. Keuning, J. Tamis, Janny Akkerman, J. Zon neveld; Geranium* Co Haazelager, idem, J. van Stijgeren; Begonia Limunosa: J. Rus, C. Morsch, Th. de Gier, A. Boerma; Aspera- gus: C. Morsch, D. de Groot, A. Rus; Fu- chia's: W. Glas, J. v. Stijgeren, G. v. d. Berg, A. Boerma; Impatiens: A. v d. Lant, J. de Ruiter; Afrikanen: J. van Stijgeren; Cuphea: Wim Borjeson, J. van Stijgeren, H. Gijlswijk: Bolbegonia's: A. Morsch A. Huis man, F., van Weelderen; ter opluistering Bladbegonia's: Mevr. G. Bakkervan Zui den; Cyrtonium: Mevr. Boelhouwer—Keu ning; Azalia: Mevr. Breebaart; Trades cantia: Mevr. Keuning (Tuindorp); Varens: Mevr. G. Bakkervan Zuiden. Van de andere inzendingen was de uitslag nog niet bekend. De duisternis was inmiddels gevallen, maar de maan verlichtte het woud met een schemerig spookachtig licht. Op een groote open plek bij de herberg stonden de monnik en de soldenier tegenover elkaar. Er vorm de zich een breede kring om de beide te genstanders. De soldaten stonden dicht achter hun makker. Achter de monnik keken een paar mannen onverschillig toe, terwijl een groot aantal andere gasten, mannen en vrouwen, nieuwsgierig afwachtten, wat er zou gaan gebeuren. Het tooneel verliep snel. De monnik stroopte kalm zijn mouw op, zei: „Vooruit nu kerel", hief zijn arm op en liet zijn vuist met een harden slag neerko men. De ander stond gereed met opgeheven arm te pareeren, maar de vuist en de arm van den monnik schenen hard als 'n smids moker. Hij sloeg dwars door de verdediging heen, trof den soldenier op het voorhoofd, die neerviel als een geslachte os. „Nu jij?" vroeg de monnik bedaard aan een soldenier, die den degen in de vuist vooruit trad. Maar deze had genoeg gezien. „Mij neem je niet zoo, schurk", schreeuw de hij en ook zijn kameraden trokken hun degens en begonnen op te dringen. De zwerver zag hoe de monnik bliksem snel den degen van den tweeden aanvaller met den elleboog opsloeg. Een truc die slechts staalharde mannen konden leeren en ook hem met zijn ijzeren linkervuist neer velde. Van de vadsigheid van den bedelmon nik was niets meer overgebleven. De belangstelling van den speelman was tot het uiterste gespannen. Hij zag dat de andere soldeniers nu teglijk zouden aan Vereeniging opgericht. Door de vroegere leerlingen van den. landbouwcursu? te Lutjewinkel is opge richt een vereeniging van oud-leerlin gen. Het doel der Vereeniging is, het doen houden van lezingen en het ma ken van excursies, en voorts door on derling contact, hun landbouwkennis te vermeerderen. Feest- en Winkelweek V. V. V. Woensdagavond had op 't Lunapark de wedstrijd plaats in het Schortenloo- pen met boerenhoedjes voor dames. Doch vanwege de groote deelname was het niet mogelijk den wedstrijd geheel af te maken, zoodat Donderdag het ver volg plaats had. De uitslag hiervan luidt als volgt: le prijs Emma Duin, 2e prijs Cl. Teijken, 3e prijs M. Zuurbier. Don derdagavond had de wedstrijd plaats in blindroeien en tonnenrijden. Ook de deelname voor blindroeien was zeer groot, zoowel van de dames als van de heeren. Ook deze wedstrijd kon tenge volge van de groote deelname niet afge maakt worden, daar het alreeds z«er donker werd. Zaterdag heeft het ver volg plaats gehad. Woensdagavond had tevens een wed strijd in het mastklimmen plaats. Ook hiervoor was een flinke deelname. Pe uitslag hiervan luidt als volgt: le prü8 vallen. Zij vormden een gewapende haag tegenover hun vijand. Ze stonden schouder aan schouder. De uitslag zou niet twijfel achtig zijn. Dat gaat niet dacht de speelman Plotseling klonk zijn luide, scherp beve lende stem „Terug daar, of ik schiet je voor den kop- Geen moord waar ik bij ben. Een eerlijk ge vecht, prachtig". De speelman hief zijn beide armen <4>> zijn houding werd stram en in elke hand lag een nieuwerwetsch tweeloops vuursteen pistool. Hij plaatste zich ter zijde van de strijders. „Wie een gemeene streek uithaalt, is er ge weest. Mijn linker hand is even vast als mijn rechter". Maar zijn tusschenkomst was blijkbaar niet meer noodig. Het tooneel was als N tooverslag veranderd. De bedelmonnik had van de gelegenheid gebruik gemaakt, w3® achteruit gesprongen en stond in gevechts positie met 'n langen degen in de hand af te wachten. Naast hem stonden als uit den grond verrezen vijf mannen, eveneens Se wapend, in het zwart gekleed. De speel man mompelde: Ik heb ze niet in de zaal ge zien, misschien hebben ze buiten gewacht De nieuwsgierigen zakten af. „De satans monnik", klonk een angste vrouwenstem en de laatste toeschouwers slopen druip staartend weg. De speelman echter volgde het verder ver loop Vol M»"octel||nqr (Wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 6