Aqwda Bervoets GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. Weec&eekfit PROEFLES ESPERANTO. Een enthousiaste avond. De heer Hoytink beëedigd. Mr. de Groot toegelaten als raadslid. Benoeming leeraren Avondschool. Commissie tot wering van School verzuim. Toelating leerlingen. Verbetering Hoeverweg. Gemeenterekeniog 1934. Vervoer van vuilnis. Verkoop grond. De Zaterdagavondmarkt. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Het ge beurde op een avond (rom.j; hoofdrollen Clark Gabie en Claudette Colbert. Op het tooneel Tummers en Angela. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het mysterie der wildernis (natuurroman), hoofdrol Jean Parker. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, eiken avond half acht, hoofdnummer Alleen voor U (rom.), hoofdrollen Jefke Bruymnckx en Pola Cor- tez. Toegang alle leeftijden. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dertiende gast (myst.)extra-nummer Het nachtleven der goden (hum.) Toegang bo ven 14 jaar. Donderdag 26 September. 8 uur, café Central, vergadering Kinder voeding. Landbouwfeestdag te P urmerend. deskundigen het gevaar van het neerkomen van den torenspits lang niet denkbeeldig achtten, wat tengevolge had, dat door de politie het plein rondom de kerk met touwen werd afgezet, waarbij een aantal agenten het talrijke publiek, dat met groote interesse dit buitengewone schouwspel gadesloeg, op een afstand hield. Toen tegen den middag de storm ging liggen, kon het gevaar als ge weken worden beschouwd, maar de vraag rijst, of deze toestand wel zoo bestendigd kan blijven en of geen tijdig ingrijpen noo- oig is om onaangename verrassingen in de toekomst te voorkomen. JONGEN VERDWENEN. Woensdagmorgen werd door den heer B. te Bergen bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 16-jarige zoon sinds den vorigen dag werd vermist. Het jongraensch, dat Dinsdagmorgen op den gewonen tijd per fiets van huis was ge gaan om de ambachtsschool te Alkmaar te bezoeken, was daar niet aangekomen. Toen hij na den middagschooltijd niet thuis kwam, begonnen de ouders ongerust te worden, en toog de vader per auto naar Amsterdam en Noordwijk, waar verondersteld kon worden dat de jongen zich bij familie ophield De jongen werd daar echter niet aangetroffen. Aan een ongeluk wordt niet gedacht. Op verzoek van de ouders is de vermissing met verzoek om opsporing en terugbrenging on der de ouderlijke macht per radio omgeroe pen. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan den heer K. Lek is wegens vertrek uit de gemeente Bergen als brandweerman bij 't Vrijwillig corps op diens verzoek door het gemeentebestuur eervol ontslag ver leend. FAILLISSEMENTEN. Door de rechtbank is in staat van faillis sement verklaard: Dirk Koster, manufac- turier te Berkhout, A 106. Benoemd is tot rechter-commissaris mr. J. Krabbe, tot cu rator mr. Winkel te Hoorn. Wegens gebrek aan baten is opgeheven het faillissement van S. van Steyn te Castri- cum. Voor een stampvolle bovenzaal in café „Central" is gisteravond een Esperanto- proefles gehouden door den bekenden Fran- schen leeraar Roland Dupuis. De talrijke aanwezigen, w.o. veel leden van diverse jeugdvereenigingen, hebben met zeer veel aandacht deze eerste les gevolgd en wij twij felen niet of het onderwijs in Esperanto zal na deze eerste proefneming in Alkmaar zeker toekomst hebben. Namens de Alkm. Neutrale Esperanto- vereeniging sprak mevr. v. Schagen een ope ningswoord, waarin zij in het bijzonder de heeren Toman en Dupuis welkom heette en haar voldoening erover uitsprak, dat de op komst zoo bijzonder groot was. Hierna gaf spr. het woord aan den heer Toman uit Zaandam, die breedvoerig uiteen zette doel en wezen van Esperanto. Reeds ten tijde van de Babylonische spraakverwarring werd zoo zegt de Bijbei behoefte gevoeld aan een wereldtaal en sinds eeuwen en eeuwen heeft men gezocht naar zulk een gebruiksmiddel. Nadat echter tal van projecten, welke eventueel een wereld- taak beoogden, mislukt waren, kwam de Pool- sche dr. Zamenhof, die met zeer veel moeite en strijd tenslotte een taal samenstelde, welke inderdaad door een ieder, onverschillig waar ter wereld, geschreven en gesproken kan worden. Spr. wees met eenige voorbeelden op ram pen, welke zijn voortgekomen uit het elkaar niet begrijpen en het was daarom van het hoogste belang, dat er een wereldtaal kwam, die door iedereen binnen betrekkelijk korten tijd geleerd kan worden. De gramatica is vrij eenvoudig en het is vrijwel de eenige taal, welke geen uitzonde ringen kent op vastgelegde regels. Na een vrij langdurige uiteenzetting hoe het eerste Esperantisten-congres te Bologne- sur-Mer gehouden was, verkreeg tenslotte de heer Roland Dupuis het woord, die op de hem eigene wijze door middel van een tolk een aanvang maakte met de proefles. Het bleek, dat hij direct den juisten toon en het juiste gebaar te pakken had, om een volle zaal enthousiast te laten meeleven met de allereerste beginselen van Esperanto. Het Esperanto wordt geleerd volgens de beroem de Cseh-methode en het is den heer Dupuis volkomen toevertrouwd aan een ieder de geniale schepping van dr. Zamenhof bij te brengen. Wat hiervoor noodig is, is slechts het begrip doordrongen te zijn van de nood zakelijkheid van Esperanto en een volhouden om door de eerste moeilijkheden heen te komen. Nogmaals, we twijfelen niet of de heer Roland Dupuis zal ook in Alkmaar zeer velen tot zich trekken, die Esperanto wenschen te leeren. De gelegenheid is er nu, grijp haar aan beide handen. De raad vergaderde hedenmiddag ten 1 ure onder voorzitterschap van den burge meester jhr. mr. van Kinschot. Twee vacatures. Afwezig de heeren Keijs- per en Sietsma. Na vaststeling der notulen, deed de voor zitter mededeeling van bericht vasi verhinde ring van den heer Sietsma. Ingekomen zijn: a. Een brief d.d. 11 September j.1., nr. 244, van Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen goedgekeurd raads besluit van 3 September 1635, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1635. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief d.d. 11 September j.1., nr. 170, van hetzelfde college, ten geleide van een af schrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1636, nr. 132, hou dende goedkeuring tot 1 Januari 1640 van de verordening op het heffen van rechten voor het gebruik van het beursgebouw tijdens de graanbeurs, welke goedkeuring werd ge vraagd krachtens raadsbesluit van 25 Juli 1635, nr. 5. Als voren. c. Een brief d.d. 11 September j.1., nr. 17S. van hetzelfde college, ten geleide van een af schrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1635, nr. 125, hou dende goedkeuring van de bij raadsbesluit van 25 April 1635, nr. 7, vastgestelde ver ordening tot wijziging der verordening op de heffing van rechten voor het gebruik va-i openbaren gemeentegrond of -water. Als voren. d. Een brief d.d. 11 September j.1., nr. 178. van hetzelfde college, ten geleide van een af schrift van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 28 Augustus 1635, nr. 125, hou dende goedkeuring van de bij raadsbesluit van 11 Juli 1635, nr. 11, vastgestelde tijde lijke afwijking van artikel 2 der verordening op het heffen van markt-, staan- en waaggel den. Als voren. e. Een brief d.d. 11 September j.1., nr. 304, van hetzelfde college, ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van 20 December 1634, nr. 20 III en 11 Juli 1635, nr. 18, tot vaststelling, resp. wijziging van de verordening, regelende de bezoldiging der ambtenaren, verbonden aan den keurings- diest voor waren in het gebied Alkmaar. Als voren. f. Een besluit d.d. 4 September j.1., nr. 14, van hetzelfde college, tot verdaging hunner beslissing omtrent het raadsbesluit van 11 Juli 1635, nr. 10, tot wijziging der veror dening op den gemeentelijken keurings dienst van vee en vleesch. Als voren. g. Een brief d.d. 1 September j.1nr. 5, van den minister van binnenlandsche zaken, daarbij goedkeurende de bij raadsbesluit van 3 September 1635, nr. 13, vastgestelde wijzi ging der tarieven en voorwaarden van aan sluiting bij het gemeentelijk radiodistributie bedrijf. Als voren. h. Brieven d.d. 11 en 17 September j.1. van het bestuur der Vereeniging St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen, verzoekende op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1620, de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolbanken en van leer middelen ten behoeve van de St. Joseph- school voor U.L.O. In handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. i. Een adres d.d. 18 September j.1. van het bestuur der afd. Alkmaar van den Algemee- nen Metaalbewerkersbond, verzoekende twee genoemde leden van zijn bond, vroeger werkzaam aan particuliere radio-centrales, en sedert de oprichting van het gemeentelijk radiodistributiebedrijf werkloos, aan passen den arbeid bij een der gemeentebedrijven te helpen. De heer B u 1 e n s bepleitte om de men- schen bij tewerkstelling ter wille te zijn. De loyaliteit en de moreele verplichting bracht dit volgens de fractie met zich. Spr. vereenig- de zich overigens met het voorstel. De heer Appel merkte op, dat de eige naren schadeloos zijn gesteld, terwijl de ar beiders blijven stempelen. Spr. wil hen ook aan passenden arbeid helpen en verzoekt daarom pi/ e-advies. Weth. B o n s e m a merkte op, dat het be treft een 78-tal gedupeerden. Men heeft het voor en tegen moeten afwegen. Spr. heeft geen bezwaar tegen een prae-advies, maar er is geen enkele vacature. Bij het bedrijf wordt steeds uit deze menschen gerequi- reerd. Rekening met de menschen wordt ge houden, doch het is niet mogelijk voor elke vacature deze menschen te nemen. Uitzicht op vaste aanstelling bestaat er voor hen niet. Waar mogelijk zullen ze echter ge holpen worden, ook bij de andere bedrijven. De heer Appel erkende de moeilijkheid, maar er is een tegenstelling in de behande ling van de eigenaren en de werkers. Spr. is echter met de gedane toezegging tevreden De voorzitter zeide, dat B. en W. bereid zijn aandacht aan de zaak te schenken. j. Een brief d.d. 6 September 1635 van den voorzitter van het Centraal-stembureau, hou dende mededeeling, dat het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad mr. C. A. de Groot zijne benoeming als zoodanig heeft aange nomen; Aangenomen voor kennisgeving, k. Een ontwerp-brief van B. W. aan Ged. Staten dezer provincie, ter beantwoording van den brief d.d. 14 Augustus j.1., nr. 162, houdende enkele opmerkingen omtrent de gemeenterekening 1633. Aan deze opmerkingen, strekkende o m. tot het wijzigen van enkele posten, is gevolg ge geven, zooals in den ontwerp-brief is aange geven. 1. Een brief d.d. 18 September j.1., nr. 61, van Ged. Staten dezer provincie, ten geleide van het door hen, voor zooveel noodig goed gekeurd raadsbesluit van 3 September 1635, nr. 10, tot het aangaan van een geldlee' ningsovereenkomst met het Rijk, ten behoeve van den bouw van een nieuw politiebureau en het aanleggen van een verbindingsweg Jan van ScorelkadeHeldersche weg. Voor kennisgeving aangenomen, m. Een brief d.d 23 September 1635, nr. 14374, afd. V. H. M. O. van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, hou dende goedkeuring van het raadsbesluit van 3 September 1635, nr. 5, tot benoeming van drs. P. Brommer tot conrector aan het Mur- melliusGymnasium voor het schooljaar 1635-1636. Als voren. n. Een brief d.d. 24 September 1635 van het lid van den raad H. C. Stoutjesdijk, ver zoekende in de vergadering van 26 September a.s. aan B. en W. vragen te mogen stellen omtrent het leggen van een trottoir in de Snaarmanslaan. Aan het eind der agenda zal cWt worden behandeld'. 0. Een brief d.d. 25 September 1635 van het oestuur der R.K. Meisjesscholen, ten geleide van drie aanvragen, om op grond van arti kel 72 der L.O.-wet 1620, de noodige gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de R.K. Meisjesscholen. In handen van B. en W. gesteld, p. Een brief d.d. 24 September 1635, nr 444, van den secretaris van den Raad van State, met betrekking tot het door den heer F. H. Ringers ingestelde beroep tegen het be sluit van Ged. Staten dezer provincie, waar bij ongegrond zijn verklaard zijne bezwaren tegen de weigering van den raad om hem als lid toe te laten. Voor kennisgeving aangenomen, q. Een adres d.d. 25 September 1635 van den Ned. Bond van marktkoopliedenvereenigin- gen, met betrekking tot de voorgestelde maat regelen ten aanzien van de Zaterdagavond- markt. Zal bij punt 11 behandeld worden. Hierop legde de heer Hoytink in han den van den burgemeester de door de wet vereischte eeden af. Als leden van de commissie belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van Mr. de Groot werden benoemd de heeren Govers, Venneker en v. d. Vall. Voor dit onderzoek werd de vergadering een poosje geschorst. Na heropening deelde de heer Govers mede. dat de geloofsbrieven in orde waren bevonden, waarop tot toelating van Mr. de Groot werd besloten. Aanbevolen werden: a. voor den duur van den cursus 1635-1636: 1. voor bouwkundig teekenen, de heeren A. Rauwerda en R. Rauwerda, beiden leeraren aan de Ambachtsschool alhier, en H. Taubei, wonende te Oudorp, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam waren; 2. voor werktuigkundig- en smidsteekenen, de heeren J. Jongens en J. Wiegers, beiden leeraren aan de Ambachtsschool alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam waren; 3. voor electro-techniek en electro-technisch teekenen. den heer ir. G. E. F. van Dijk, wo nende alhier; 4. voor materialen- en gereedschapskennis, verband houdende met electro-techniek dc heer G. Visschers, leeraar aan de Ambachts school alhier, die ook reefb den vorigen cur sus werkzaam was; 5. voor stoomwerktuigkunde en motoren kennis de heer D. W. Abelskamp alhier, die reeds als vast leeraar aan deze school is verbonden; 6. voor hand- en decoratief teekenen de heer J. F. Kuijper alhier, die ook reeds den vorigen cursus werkzaam was. b. voor vast, ingaande 1 October a.s. voor vaktheorie zetten en voor vaktheorie drukken aan den typografencursus, resp. de heeren P. A. de Munck te Amsterdam en P Schutte te Amstelveen. De heer Woldendorp vroeg waarom onder 6 alleen de heer Kuijper wordt voor gedragen, terwijl ook de heer Nap sollici teerde. De v o o r z i t t e r: Het is gebruikelijk, iemand die reeds een jaar tijdelijk werkzaam is geweest, te herbenoemen voor het volgen de jaar. De heer Woldendorp: Het vorige jaar is hiervan ook afgeweken. De v o o r z i 11 e r: Toen waren beiden nog niet bevoegd. Nu is dit wel het geval. De heer Woldendorp: Wettelijk kan de voordracht, nu er twee bevoegden zijn, niet zoo doorgaan. De voorzitter: Het geldt hier een continueering; de man is al een jaar werk zaam. De heer Stout jesdij k sloot zich bij de zienswijze van den heer Woldendorp aan. De voorzitter handhaafde zijn ziens wijze. Er zijn nu -324 leerlingen. Het vorig jaar 368. Waarschijnlijk zullen een paar leeraren dus niet noodig zijn. Gewacht moet worden op de officieele machtiging van den minister. Benoemd werden hierna de voorgedrage nen met algemeene stemmen. De aanbeveling luidde als volgt: 1. de heer C. Knaap, hoofd Wilhelmina- school 2. de heer H. A. van 't Laar, hoofd Julia- naschool (u.l.o.) Benoemd de heer C. Knaap, met 14 stem men. De heer Hoytink verkreeg 2 stemmen; een stem was ongeldig. Overeenkomstig het in bijlage 130 gedane voorstel werd besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de ge meente Broek op Langendijk omtrent de toe lating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare scholen in Alkmaar. Conform besloten. Voorgesteld werd te bepalen, dat ae ge meente, zoodra het Hoogheemraadschap zal hebben besloten, het onderhoud van den Hoeverweg te zijnen laste te brengen, we gens bevrijding van de onderhoudslasten der gemeente ten aanzien an den Hoeverweg aan het Hoogheemraadschap een jaarlijksche peering zal betalen, bedragende tot en met 1643 15.633 en daarna 13.888, mits het Denkt U er vooral aan tijdig te profiteeren van onze Speciale Jubileum-Aanbieding. Eén Dag Gratis Koopen in het tijdvak van 24 September tot en met 9 October a.s. Eiken dag iets koopen geeft U de zekerheid één dier aankoopen gratis te krijgen. ^ERCEN55I,QQgt rftfr Hoogheemraadschap aan de gemeente terug betaalt de bijdrage van de Provincie inge- vólge de Wegenbelastingverordening voor den Hoeverweg, welke thans 10.158 be draagt. Conform besloten. Voorgesteld werd de gem.rekening 1934 voor den gew. dienst in ontvangst en uitgaaf vast te stellen op 3.400.496.68, met een nadeelig slot van 88.427.89, en voor den kapitaal- dienst op 3.030.111.70, met een nadeelig slot van 300.119.96. In handen van de commissie gesteld. In verband met een ingekomen adres van den heer J. Jansen e. a.stelden B. en W., gehoord de commissie van bijstand, voor de met den heer J. Baars aangegane over eenkomst voor het vuilvervoer te besten digen tot het einde van December 1936 en daarna tot publieke inschrijving over te gaan. De heer Stoutjesdijk deelde mede, dat hij vernomen had, dat hij genoemd is als de zegsman van een artikel in een courant. Hij stelde er prijs op te verklaren dat hij daarmede niets te maken heeft gehad. Mr. Leesberg vroeg, waar men kans heeft bij besteding op concurrentie, of het, gezien de slechte finai.ciën, niet wen- schelijk is, om waar het contract met drie maanden opzegbaar is, het nog een jaar te verlengen. De man die het heeft kan toch later ook inschrijven. Spr. wil weten of het goedkooper kan. Het gaat over een bedrag vau 13000. Weth. Bonsema herinnerde er aan, dat mr. Leesberg destijds als wethouder den man het werk gaf voor 5 jaar, zonder ver laging. Thans verkregen B. en W. 20 #/o ver laging en zij achtten het billijk hem er nog een jaar bij te geven. Voor B. en W. staat niet vast, dat de laagste de geschikste zal zijn. De man heeft tot volle tevredenheid van het college gewerkt. Door He waarde daling is de man het kapitaal kwijt door hem in de vletten gestoken. B. en W willen hem dan ook eenigszins tei wille zijn. Mr. Leesberg wilde geen aanbeste ding voor een jaar. Er is hier echter een argumentatie die niet klopt. Als men in de bijlage had gezet, dat bij aanbesteding geen verlaging, te verwachten is, was het iets anders. Denkt men, dat het een redelijk laag bedrag is, dan kan spreker er -ich mede vereenigen. Weth. Bons e m a U hebt het voor 5 jaar. zoo zonder aanbesteding gegeven. Wij verdienen een complement dat wij er nu 20 af kregen en wij hebben de overtui ging dat dit goedkoop is. Er is uitgehaa d wat er uit te halen viel Weth. v. Slingerland constateerde, dat er tusschen Mr. Leesberg als wethouder en als raadslid een groot verschil is. Blijk baar heeft hij wat geleerd, maar voor spr. staat het zoo dat hi- op grond van de ver laging van 75 tot 60 cent per M., meent dat er een goede verlaging is verkregen. Mr. Leesberg: Wann. er ilc op het oogenblik wethouder was zou ook ik anders moeten handelen, omdat het tijdsverschil geweldig groot is en daarom gaat de aar dsheid om een tegenstelling te maken er af. De loonen zijn thans veel lager en B. en W. ladder, naar de verlaging moeten ver wijzen. Z. h. s. werd de bijlage hierop aangenomen. Voorgesteld werd 167 M2. grond aan de Dr .Schaepmanstraat te verkoopen aan de heeren C. de Bakker en C. de G 950. raaf voor Conform het voorstel werd besloten met aanteekening dat de heer Appel tegen'was omdat hij tegen grondverkoop is. De commissie van bijstand voor het markt wezen adviseerde om te bepalen dat de grootte der marktstallen wordt beperkt tot een maximum van 4 strekkende meter en na een bepaald uur geen marktkooplieden meer toe te laten. B. en W. doen dienovereenkomstig een voorstel. K De heer W o 1 d e n d o r p oordeelde het niet noodzakelijk om de maximum breedte nn 4 M. te stellen. In Amsterdam en den Haag wordt de verordening die dit bepaalt niet naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 26 September. TCtli s-' O 4 -vv* Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Andanes. Laagste barometerstand 743,9 m.M. te Danzig. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 27 September: Matige tot zwakke later weer toenemende westelijke tot zuidelijke wind; tijdelijk opkla- rend; weinig of geen regen in het oosten; in het westen later weer kans cp regen; kans op nachtvorst; later iets zachter. Weeroverzicht. De depressie, die gisteren noordwester, storm bracht, is naar de Oostzee getrokken en veroorzaakt nog storm uit west jn Duitschland met veel regen, terwijl het in de Oostzee krachtig uit oost waait. De hooge druk verplaatste zich van Ijs- land naar noord-Scandinavië en van de Golf van Biscaye naar Frankrijk. Daarachter verscheen weer een uitgebreide en vrij diepe depressie. In Scandinavië in het noorden is de temperatuur verder onder O graden daald. In Ierland zette de regen opnieuw in Engeland en Frankrijk hebben nog opkla' rend weer met vrij lage och ten d temperatuj^ in het binnenland en windstilte in Frankrijk. Na een korte opklaring zal ons weer ver moedelijk onder invloed van nieuwe wesfe- lijke depressies en de snelle daling van den barometer komen. In Ierland doet opnieuw verheffing van wind vreezen. LICHT OP! Hedenavond voor Hjwielen, m-Morrijtmgm en andere voertuigen 7.26 uur licht op. gehandhaafd, omdat de noodzakelijkheid er van is vervallen. In Alkmaar geldt het twee marktkooplie den, die burgerrecht hebben verkregen. Spr. gevoelde niets voor deze bepaling en ver klaarde er zich tegen. De heer de Raat bracht B. en W., mede namens den heer Keiisper, dank voor het voorstel en het deed hem genoegen, dat B. en W. de voorstellen van de commissie had den overgenomen. De heer Appel vond het voorstel klein tjes en onderschreef het betoog van den beer Woldendorp. Waarom aan hen die ruimte wenschen geen ruimte te verschaffen als die beschikbaar is en er voor betaald wordt? Ook kan men door autopech te laat komen, zoo dat ook de derde bepaling z.i. niet noodig is. Spr. zal tegen stemmen. De heer S t o u t j es d ij k wilde voor elke meter meer dan 4 meter het dubbele laten betalen. De heer v. D r u n e n sprak namens de meerderheid van zijn fractie. (Gelach.) Spr. had het voorstel niet verwacht en wel een antwoord op de vragen door den beer Vogelaar gesteld. De middenstandsor ganisaties hadden andere bezwaren en die zijn in de commissie weggewerkt. Met wat wordt voorgesteld spant men het paard ach ter den wagen. Z.i. is men den betrokken marktkoopman dank verschuldigd. Door dezen lapjeskoopman bloeit de markt. Hij staat hier van het begin der markt af en heeft meer ruimte noodig. Om terwille van een branche maatregelen te treffen, die ook anderen treffen, heeft spr.'s sympathie niet. Pas wanneer men marktruimte tekort komt, is de voorgestelde maatregel noodig. De heer v. d. Vall merkte op, dat een belangrijk deel van den middenstand zich voelt benadeeld en het is de taak van den raad te onderzoeken in hoeverre dit pus* is. In de commissie is getracht tot een op lossing te komen en die iag niet in progres sie. Wij meenden de markt als attractie m«t,e moeten tegenwerken. Worden echter groote belangen geschaad, dan moet er worden op getreden Als een koopman een geheelen winkel op de markt deponeert, is dit niet ge zond. De winkelier moet belasting opbren gen. die de prijs van de artikelen be- invluedt. De marktkooplieden behoeven hier mede geen rekening te houden. Er dienen dus grenzen te worden gesteld, opdat men op de markt geen waren-huis-combinatie kan krijgen. Vandaar het voorstel. Het onder 3 voorgestelde beoogt alleen niet-serieuse kooplieden te weren Spr. be sprak het adres van de marktkooplieden, die verwerping van de voorstellen verzoeken en oordeelde, dat er dan geen verordening noodig was Spr. drong er op aan de voor ste ien te aanvaarden. De heer Govers onderschreef het be- betoog van den heer v. d. Vall. De markt mag aan den middenstand geen schade berokkenen. De heer Vogelaar oordeelde, dat zijn vragen ook thans niet zijn beantwoord. Spr. zit thans in de commissie en heeft dus van de bezwaren kennis kunnen nemen. Inderdaad zijn er bedrijven, die het karakter overschrij den en belangrijke concurrentie aandoen aan den middenstand. De verordening geldt voor de toekomst Het is vervelend, dat er thans slechts 2 bij betrokken zijn, doch met het oog op de toe komst kan men zich met het voorstel vereeW- gen. Weth. Bonsema herinnerde aan e®j adres van de landelijke vereeniging va marktkooplieden en de Alkmaarsche mak daarvan, zoo hem later is gebleken, deel uit, zoodat hij door een misverstan zijn gegeven woord, dat de organisatie worden gehoord, niet heeft kunnen i11'099^ Drastische maatregelen werden voor*L staan B. en W. hebben het karakter v9" Zaterdagavondmarkt op het oog en met

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 2