WIE Z'H HOED Alcm. Victrix I A. F. C. I DE LAATSTE LES VAN LANGELO Spoel Jagezonden Stukken £cuuU enJmm&ouw Jiumt w Wetenschap JhtMicalies EGMOND AAN ZEE LANGENDIJK 's oat Dinsdagavond 1 October! Een wedstrijd met schit terende prijzen TEXEL Afscheid burgemeester Oort. ZIJPE De storm. PETTEN Herbouw opgedragen OM DEN K. N. V. B.-BEKER. COMPETITIE-INDEELING IN NOORDHOLLAND. ZONDAG a.s. 2 UUR DRAVERIJEN TE ENKHUIZEN. KLACHTEN OVER MELKCONTROLEURS. Min. Deckers zal onderzoek instellen. iepenziekte. alkmaarsche kamermuziekvereenigino. Greeuw Jr's Wijnkelder en magazijn aan den Holleweg. Hierbij waren o.a. tegen woordig <Je burgemeester jhr. van Foreest, de adm. G.E.B., bestuur V.V.V., de firma Ferwerda en Tieman, het bestuur van den Ned. Kruideniersbond (afd. Alkmaar), vele collega's en belangstellenden. In den kelder sprak de eigenaar, de heer A. Greeuw Jr. een welkom tot de vele aan wezigen, inzonderheid tot het hoofd der ge meente. De burgemeester verklaarde volgaarne hier een woord te spreken. De opening is voor spr. een bewijs dat het den cnderne- menden eigenaar en naar spr. hoopte den heelen middenstand goed gaat. Hij sprak de hoop uit, dat de zaak, waarin met energie en ijver gewerkt wordt, steeds meer in bloei toeneemt en hoopte dat de zaak, die een sieraad voor den middenstand is, moge bij dragen tot den bloei van Heiloo. (Applaus). Een lid van de firma Ferwerda en Tieman sprak namens zijn firma de gelukwenschen uit voor den gestadigen bloei van de zaak. Afloop van verkoopingen Door notaris mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, werd Woensdagmiddag bij op bod in veiling gebracht: het café .Zomer- lust" aan den Kennemerstraatweg te Heiloo. eigendom van den heer T. Helder, groot 10 aren Het perceel werd aangeboden in 4 perceelen bouwterrein en opstal en inven taris. In bod: Bouwterrein groot pl.m. 240 M2 f 1600, idem 1700, idem f 1700, idem groot 280 M2 1900, opstal en in ventaris f 350, totaal 7250. Een woonhuis aan de Burg. de Wildt- laan groot 1.82-aren. In bod op 2700. De afslag is bepaald op Woensdag 2 Oc- töber 's middags 1V, uur in „De Rustende Jager" De heer Haytema van Alkmaar sprak na mens den N.K.B. lederen dag spreekt men over den mid denstand, hoewel die niet altijd zich mag verheugen over de belangstelling der auto riteiten. Daarom deed het weldadig aan dat het hoofd der gemeente zijn belangstelling toonde. Dat een zakenman trots crisis en malaise hier een zaak durfde uitbreiden, ge tuigt van moed en vertrouwen. Spr. felici teerde het gezin. Na een dankwoord van den heer Greeuw, werd de eerewijn aangeboden, waarna een en ander werd bezichtigd. Een schat van bloemen vertolkte de sympathie voor den ondernemenden zakenman. Vergadering Oud-Katholiek Ver bond van Vakvereenigingen. Zooals wij Dinsdag hebben gemeld, is dezer dagen opgericht het oud-katholiek ver bond van vakvereenigingen. Dinsdagavond had nu in het oud-katholiek vereenigingsge- bouw een bijeenkomst plaats, waartoe 120 personen waren uitgenoodigd, met het doel om te komen tot oprichting van een plaat selijke afdeeling van dezen bond. Aan de uitnoodiging hadden ongeveer 90 werkne mers gevolg gegeven. Pastoor B. A. van Kleef, geestelijk advi seur van het onlangs opgerichte verbond, sprak een algemeen inleidend woord. Daarna hield de heer A. J. van Kleef uit 's Gravenhage, administrateur van het ver bond, een lezing over „De ontwikkeling der vakbeweging". Spreker gaf een historisch overzicht, hoe na het verval van het gilde- wezen de arbeidersbeweging in de verschil lende landen zich in den loop der negentien de eeuw ontwikkeld had, speciaal in Enge land en Duitschland. Hij stond stil bij den grooten invloed, den Karl Max in dezen heeft gehad en bij de groote rol, die de Marxistische levensbeschouwing en nader hand de Marxistische politiek in den loop der jaren, ook vooral in Nederland heeft ge speeld. De arbeidersbeweging moest volgens spreker los staan van partijpolitiek. Daar om is een eigen organisatie vereisclit, waar in een oud-katholieke arbeider, die tot nu toe onderdak moest zoeken bij een andere organisatie, zich geheel thuis voelt. Als tweede spreker van dezen avond trad op pastoor F. T. van der Steen, voorzitter van het verbond, uit Delft. Deze behandel de het onderwerp: „De kerk en de arbeiders beweging". Hij besprak de vraag, wat de kerk voor de arbeiders gedaan heeft, waar op het antwoord niet onverdeeld gunstig kan luiden. Daarne besprak hij de vraag of het noodzakelijk en verantwoord was in eigen kring te organiseeren. Hij beantwoord de deze vraag toestemmend, op grond van het feit, dat de geschiedenis en de feiten be wijzen, dat den geloovigen arbeider in de moderne arbeidersorganisaties vele geeste lijke gevaren dreigen. Bovendien kan een eigen organisatie minstens even veel garanties stellen als de bestaande bonden. Zijn conclusie was, dat alle oud- katholieke werknemers en werkneemsters zich moeten aansluiten bij den nieuw opgerichten bond. Nadat pastoor van Kleef de verschillen de kwesties, door beide stprekers aangeroerd, nog nader had toegelicht en nogmaals met klein en met voorbeelden uit de practijk het gevaar der marxistische levensbeschouwing voor het christendom in het algemeen en voor de kerken in het bijzonder had aange toond, werden uit de vergadering nog enke le vragen gesteld. Aan het einde der vergadering was er ge legenheid, zich voorloopig als lid te doen inschrijven. Ongeveer 60 personen gaven zich als lid op. In de verzending der post zal spoedig een verandering komen ten opzichte van den Zondagmorgen. Op Zon- en feestdagen geschiedt de post verzending met ingang van 6 October te Broek op Langendijk te 7.20, Zuidscharwou- de 7.26, Noordscharwoude 7.31 en Oud- karspel 7.36 uur. Eerste hulp bij Ongelukken. De Langendijker vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken heeft weer een tiental bevoegde E. H. B. O-ers er bij De opleiding van deze E. H. B O.-ers, welke onder leiding van den heer dr. de Wit van Oudkarspel is geschied, bestaat uit twee 0 gedeelten. Degenen die het aan het eind van den eersten cursus gehouden èxamen met goed gevolg afleggen, kunnen worden toege laten op den tweeden cursus, den z.g vervolg cursus. Wanneer ook deze cursus is doorge- loopen, wordt weer een examen afgenomen en de dan geslaagden zijn bevoegde E. H. B. O.-ers Van de elf deelnemers aan dezen vervolgcursus zijn tien geslaagd. Eén was niet opgekomen. De geslaagden zijn de dames: mej. C. Moolhuijzen te Zuidscharwoude, mej Troost te Broek op Langendijk; de heeren: J Kout A. Scholte, J. Bruin en C. Schrieken te Zuidscharwoude, G. de Boer te Noordschar woude en J. Peijs, C. van der Hoven en A. Kieft te Oudkarspel. Voor den leider der cursussen, dr. De Wit, een mooi resultaat. Aan bovengenoemde per sonen zal een diploma worden uitgereikt. Plaatselijk Crisis-Comité op Lan gendijk. Dinsdag 24 September 1935, des avonds acht uur vergaderde het plaatselijk Crisis- Comité ten genieentehuize. Wegens ongesteldheid van den voorzitter werd de vergadering geleid door den onder voorzitter. In zijn openingswoord wees hij er op, dat het Comité, dank zij den steun van burgerij en Nat. Crisis-Comité, veel heeft mogen doen tot leniging van den nood in veel gezinnen Naast de hulp van Burgerlijk Armbestuur en van de Diaconieën beteekent deze hulp veel, inzonderheid voor de crisis slacht offers. De penningmeester verkreeg daarna het woord voor het uitbrengen van het finan cieel verslag over het tijdvak 25 Januari tot 1 Januari 1935. Aan collecten uit de gewone wekeliiksche busjes werd ontvangen 1700.94. Aan gif ten 175. Extra collecten f 469 7814. Uitgekeerd werd aan kleeding en schoeisel f 2162.26, aan levenmiddelen 85.09, brandstoffen 38.46, voorts diverse kleine uitkeeripgen. De secretaris deelde mede dat met hulp van het N.C.C. verstrekt is. het meeste door de zorg van de dames van het Comité, 23 K.G sajet, 150 meter flanel, ettelijke luier- manduitzetten, 481 stuks kleedingstukken, waaronder tevens dekens, lakens en schoe nen. Voorts werden ongeveer 725 HL. eierkolen gedistribueerd. De voorzitter deelde mede, dat het Natio- naal-Crisis-Comité per 1 Mei 1936 wordt opgeheven. In den kemenden winter kunnen wij dus nog op volle kracht werken. Wij moeten echter nu de vraag overwegen of ons comité daarna zijn werk zal voortzetten of niet. Na eenige bespreking werd besloten ook na 1 Mei 1936 de hulp voort te zetten Hoe meer door de burgerij gegeven wordt, hoe meer ook het Comité kan doen. Het zal echter uitgesloten zijn, dat op dezelfde ruime schaal als tot dusver steun kan worden ge boden. Bovendien dient er voor gewerkt te worden, dat her Comité niet wordt een or gaan van armverzorging. Er zal dan ook nog meer dan tot dusver nagegaan moeten worden, dat de te steunen personen ook werkelijk crisis-slachtoffers zün. Medegedeeld werd dat op Zaterdag 5 October 1935 de extra-collecte zal worden gehouden met busjes. De gewone collecte zal dan niet plaats vinden. De meisjes zullen dien dag huis aan huis gaan. De burgers worden dan ook opgewekt om mildelijk te geven. Laten ook degenen die tot dusver niets of weinig gaven en toch nog wel iets kunnen missen, ditmaal eens diep in de beurs tasten. Als het kan moet het een goede col lecte worden. Laten allen Dinsdag 1 Octo ber des avonds naar de radio luisteren. We twijfelen er niet aan. dat het dan zeker in orde komt. Dank werd gebracht aan de dames en heeren die allen geheel belangeloos hun tijd aan dit goede werk hebben gegeven. PROV. BEGROOTING NOORD HOLLAND. Geen belastingverhooging voor 1936 Verschenen is de begrooting van de pro vincie Noordholland voor 1936. De belas tingen behoeven niet te worden verhoogd Met eeo heffing van 20 opcenten zoowel op de grondbelasting als op de inkomstenbelas ting en de vermogensbelasting kan wecerom worden volstaan. De opbrengst is evenwel lager geraamd. Tegenover een verhooging met 30.000 van de raming der opcenten op de grondbelasting wegens normaal acres van de belasting op de gebouwde eigen dommen, staat namelijk eene verlaging met 10 pet. van de raming van de opcenten op de inkomstenbelasting. De gegevens van de rijksadministratie doen weliswaar een ver dere daling in die mate niet voorzien, maar Gedp. Staten meenen met het oog op het feit, dat de toestanden steeds ongunstiger worden, den meest veiligen weg te moeten bewandelen. Het bedrag, dat als gevolg van een en ander aan ontvangsten minder is ge raamd wordt gecompenseerd door het hoogere batig salda van den dienst 1933 d^t aan den dienst 1936 ten goede komt. Het bedraagt f 1.436 694 Uit de gewone mid delen is een uitkeering aan het wegenfonds geraamd van f 250.000. Een extra bijdrage is opgenomen van 250.000 ten behoeve van werkverruiming en de verdere bestrijding van de werkloos heid. De dekking van deze exceptioneele uit gaven is gevonden door de ramimr van een uitkeering uit het fonds tot gedeeltelijke re serveering van batige saldi, waarin daarna nog f 750.000 aanwezig zal zijn. Voor on voorziene uitgaven blijft een bedrag van 549.654 beschikbaar. Bij besluit van de Staten dato 21 Decem- berber 1932 zijn de presentiegelden voor de leden der Staten voor de jaren 1933, 1934 en 1935 van 10.gebracht op 8.50. Nu de verwachte verbetering van den algemeenen toestand is uitgebleven zal deze tijdelijke maatregel, naar het oordeel van Ged. Staten, door een definitieve zijn te vervangen. Zaterdag zal in een openbare raadsver gadering dé heer W. B. Oort afscheid nemen als burgemeester van Texel. Zaterdagmid dag zal op het raadhuis voor alle ingezete nen gelegenheid bestaan om van den heer en mevr. Oort afscheid te nemen. Daar tot heden nog geen nieuwe burge meester is benoemd, zal de heer K. Vlaming, wethouder dezer gemeente, de functie van loco-burgemeester waarnemen. De storm van Woensdag heeft in deze gemeente op verschillende plaatsen zware boomen ontworteld. Een oude boom tegen over het perceel van dr. van Slooten te Sint Maartensbrug kwam dwars over den weg te liggen tengevolge waarvan het verkeer ter plaatse geruimen tijd werd belemmerd. Tele foondraden werden in den val meegetrokken, zoodat ook op dit punt storing ontstond. De herbouw van de onlangs afgebrande boerderij van den heer G. Belles alhier is opgedragen aan den aannemer E. Roozing, alhier. Voetbal. Zondag 20 October wordt de tweede ronde om den K.N.V.B.-beker gespeeld. Behalve de eerste-klassers komen dan alle nog aanzit tende clubs in het veld. O.m. zijn de volgende wedstrijden vastge steld BloemendaalWatergraafsmeer; H. R. C. -O. S. V.; West-Frisia-H. E. D. W.; B. K. C.Z. S. G. O.; Nieuwe Niedorp—Amstel W. F. C.Kinheim; ZilvermeeuwenOran je-Zwart; AI cm. VictrixJ. Hanzen- kwartier; Z. V. V.—Al km. Boys; Vo- lewijckersB. F. C.; Punnersteijn—D. W V.; de Germaan—Zaanlandia; Ooster park—Alkmaar; Vriendenschaar—O. V. V. O.; Rivalen—Assendelft; Zeeburgia—R. G A.KennemersTerlaak; V. V. A. Neerlandia. In 't geheel zijn 92 wedstrijden vastgesteld. Korfbal. De competitie-indeeling in Noordholland heeft nog gedurende het vorig seizoen de aandacht van het bestuur van den N.K.B. gehad. Het bestuurslid Mazure heeft in woord en geschrift warme pleidooien ge houden voor de instelling van een vierde klas. De competitie-pyramide zou dan wor den; een 1ste klas-afdeeling, twee 2de klas- afdeelingen, vier 3de klas-afdedingen en I acht 4de klas-afdeelingen. Dit oergezonde denkbeeld, vóór Mazure eenige jaren gele den reeds door de heeren Wilson en Heij- boer voorgestaan, stuit en stuitte steeds bij j de Amsterdamsche korfballers op zoon fa- 1 natieken tegenstand, dat tot verwezenlijking I niet kon worden besloten. Een tusschen-voorstel bij de korfballers als een lapmiddel beschouwd, de instellling van afdeelingen van reserveklassen vond algemeen en terecht o.i. weinig in stemming Het bestuur van den N.K.B. heeft nu den knoop als volgt doorgehakt: één lste klas afdeeling van 9 ploegen; drie 2de klas-afdeelingen elk van 8 ploegen en (in maximum) negen 3de klas-afdeelingen, even eens elk van 8 twaalftallen. Paarden. De uitslagen van de gisteren te Enkhui zen gehouden korte-baandraverij luiden: lste prijs Xuthus, 280 M., eig. Stal Gooi land (ber. J. van Leeuwen Sr.); 2de prijs Lady Bond, 300 M., eig. van der Veer, Haarlem (ber. H. de Vries); 3de en 4de pr. gedeeld door Johanna M., 295 M., eig. mevr. Kramer, uit Bergersdorf (ber. J. van Leeuwen Jr.) en Wilhelm, 285 M., eig. Bos veld, in Den Haag (ber. eigenaar). TE VEEL CONCURRENTIE? Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik eenige plaatsruimte voor 't volgende: Als antwoord aan mijnheer X vraag ik eerst: Waarom onderteekent U niet met uw vollen naam, beroep en adres? Ondergetee- kende doet dit wel U verzoekt de overheid en de burgerij om zooveel mogelijk vreemden re weren en er niet van te koopen. Vergeet u, dat u hier niet anders naar voren brengt dan een- zakenbelang of een persoonlijk belang? De belangen van de gemenschap behoort X te dienen en dus ook die van zijn medebu>- ger. Als er geen concurrentie was, dan werd 't nog treuriger met uw mede-arbeider, daar die koopen moest waar en bij wien 't het beste en 't goedkoopeste is. 1 Ware voor ons allen te wenschen, 'dat er vreemde broodbakkers, melkslijters, vischhandelaars en niet te ver geten vreemde huiseigenaars kwamen met concurrentie. Hoe kan X spreken over plaa:- selijk? Wij kunnen niet eens landelijk bestaan De saneering moet weg. Vrij de geneele han del, géén steun, doch arbeid' Recht voor al len en allen voor één Is X niet in staat brood te verdienen? Ga dan met uw mede arbeider aan den strijd om een gemeenschap pelijk bestaan te vinden. Ik ben pl.m dertig jaar koopman en kan 't niet anders, dan ga ik met mijn mede-arbeider ten strijde en aan de werkverschaffing. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte WIJBRAND KROONENBURO, koopman, Kooltuin 17A, Alkmaar Naar aanleiding van een door de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw bij den minister van Landbouw en Visscherij aanhangig gemaakte zaak betreffende klach ten over het optreden van meldcontroleurs. deelt men ons uit Den Haag mede dat door den ambtsvoorganger van den minister, zoodra hij deze klachten vernam, aanstonds een onderzoek hiernaar is bevolen De op dracht hiertoe was reeds verstrekt voordat de klacht den minister van de zijde van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw had bereikt. Er zijn reeds tal van personen gehoord, maar het onderzoek is nog niet beëindigd. Niets zai nagelaten worden en er zullen krachtige maatregelen genomen worden indien het resultaat van het onderzoek daar toe aanleiding zou geven, terwijl t. z t. na dere berichten hieromtrent kunnen worden tegemoet gezien. DE BESTRIJDING VAN DE Nieuw Kon. besluit inzake hel onschadelijk maken van zieke boomen. Bij Kon. besluit van 14 Seiptember 1935 is met intrekking van het desbetreffende Kon. besluit van 25 October 1933 (Stbl. no. 47) bepaald, dat de gebruiksgerechtigde van iepen, welke door den minister van land bouw en visscherij zijn aangewezen als dood of als gevaar opleverende voor verspreiding van de iepenziekte of voor vermeerdering van iepenspintkevers, verplicht is binnen een door den minister te bepalen termijn die iepen te vellen en de schors daarvan onscha delijk te maken door deze volgens door den minister te geven aanwijzingen, te verbran den of op andere wijze te behandelen. Voor gevelde doode of zieke iepen geldt hetzelfde ten aanzien van de vernietiging van ^Verder is het verboden tusschen 1 April en 1 October iepenhout te laten liggen, om gestapeld te houden of te vervoeren, terwfo de minister bevoegd is van.- zoodanig verbod geheel of gedeeltelijk en al dan niet vooj: waardel ijk ontheffing te verteenen. Dit ver! bod is niet toepasselijk op: a hout, zich be vindende in de door den minister aan te wij' zen gemeenten; b. geheel ontschorst hout- c hout, met een doorsnede kleiner dan c.M.; d. hout, dat onder water ligt; e. hout waarvan de schors in haar geheel op door den minister te bepalen wijze is behandeld Dit besluit treedt m werking op i (w ber. Tot laatstgenoemden datum blijft dus het oude besluit van kracht. De herfst is gekomen, en langzamerhand' gaan verschillende vereenigingen er toe over, voorbereiding te maken voor de con certen, die men in het aanstaande seizoen denkt te geven. De tijden zijn er niet gunstig voor. Sedert eenige jaren zijn allerlei moeilijkheden oor zaak, dat het concertbezoek zeer is achter uitgegaan En toch, wat zou velen onbe vredigd zijn. wanneer die muziekavonden vooral die men >ot de belangrijkste kan reke nen, er eens niet meer waren. En tot die avonden behooren zeker we! die, welke door het bestuur onzer kamer- muziek vereeniging ingericht worden. Elk jaar zorgt men, dat men hier «et slechts de beste artisten uit ons eigen land' te hooren krijgt, maar ook komen er buiten- landsche kunstenaars van de hoogste orde En daarom late men toch zoo ved mogelijk niet na de vereeniging door toetreding als lid te steunen, opdat het bestuur ook m dezen moeilijken tijd in staat worde gesield het schoone werk dat het reeds zooveel jaren onderneemt, met hetzelfde succes als voor heen kan voortzetten. In het komende seizoen zullen optreden de groote Beethoven-vertolker, de pianist Fred. Lamond (le concert 30 Oct met weiken van oen Meester), 2e avond onze Neder- landsche zangeres mej. To v. d. Siuys, 3c avond Budapester strijkkwartet, in nieuwe samenstelling, alleen dé altist ipoli is ge bleven. A.K. PROF. DR. H. A. VAN BAKEL 25 JAAR HOOOLEERAAR. Het zilveren hoogleeraarsjubileum van prof. dr. H. A. van Bakel, gewoon hoog leeraar in de geschiedenis der dogmatiek en in de encyclopedie der Godgeleerdheid aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en lioogleeraar aan het seminarium van het Ev. Luth Kerkgenootschap, is gistermiddag in een plechtige samenkomst herdacht DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrij stelling. De minister van defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens kostwinnerschap betreffende den hieronder genoemden persoon, de uit spraak gedaan, achter zijn naam vermeld: JACOB HARTLAND. lichting 1934. Uitspraak: voorgoed vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den benden dag na den dag dezer bekendma king in beroep woroen gekomen door; a den ingeschrevene, wien de uitspraat geldt of door diens wettigen vertegenwoor diger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschriit daartoe met, met rede nen omkleed worden ingediend bij den bur gemeester ter secretarie dezer gemeente, af deeling militaire zaken, die voor de door zending aan de koningin zorgt. Alkmaar, 27 September 1935. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. REKENING DER GEMEENTE BEDRIJVEN OVER 1934. Burgemeester en Wethouders van Alk maar maken bekend, dat de rekening derge* meente en de rekeningen van de afzónder lijk beheerde takken van dienst der gemeen te over het jaar 1934 van 27 September Lo lt) October 1935 voor een ieder ter lezmg liggen op de secretarie der gemeente en gen betaling der kosten algemeen verkrijg baar zijn. Alkmaar, 27 Septembe' 1935. Burgemeester en Wethouders voornoemt F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester A KOELMA, secretaris. 195. De tweede getuige was de rat. Die piepte alleen maar en maakte met gebaren te kennen dat hij er niets mee te maken had. Toen hij per ongeluk zijn staart in den rechter z'n oogen zwiepte, werd hij in een hoekje gezet. 196. Hier begon de rat aan de zwarte rechters en advocaten te knabbe en. Ze IH' 2e pas in de gaten toen de jassen al bijna op 'ben holden boos de zaal uit en werden door nog uitgelachen ook.

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 10