Opzoek naar verzonken schatten. ^TELEFUNKEN JUiktsiaken ^Binnenland Mart yUoüUiciaai TUeuws ALKM AARSCHE COURANT van VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1935 Nieuwe bergingsmethode, welke vele moeilijkheden oplost. IN DE DUIKERKLOK. Steeds dieper. T oekomstgedachten. REVOLUTIONNAIRE GEZINDHEID? FRAUDE BIJ DEN GEMEENTE DIENST TE HILLEGOM. Cumulatie-wetsontwerp verschenen. Diverse meeningen. Positie van Kamerleden. Indische pensioenen. Non-activiteitswedden. DE G.-G. EN DE N.SB. INBRAAK TE 's-GRAVENHAGE. Een flinke buit. TUSSCHEN VEERPONT EN WAGEN BEKNELD. Aan verwondingen overleden AUTO IN BOTSING MET MOTOR. Motorrijder en duo-passagier in een sloot terechtgekomen en gewond. PRIJZENLIJST LOTERIJ PUZZLEWEDSTRIJD. COMITÉ ZOMERPOSTZEGELS. KINDEREN SPELEN MET VUUR. Felle brand bij Den Helder. BRAND TE ROSMALEN. TWEE KINDEREN AANGEREDEN. HEILOO 0 (Van onzen reisredacteur). Voor mij op tafel ligt een schelpje, af komstig uit een schelplaag, eenige meters in den grond onder den bodem van het water bij Spaarndam. Ik heb het daar zelf opgeraapt, zonder dat ik het water beroerde, alsof ik een steentje voor mijn voeten van den grond raapte, nadat ik in betrekkelijk korten tijd met een bij zonder toestel van nieuwe vinding tot zoover in den bodem was afgedaald. Dit toestel, dat het model heeft van een duikerklok en door een zeer eenvoudige constructie zich snel onder water in den bodem boort, is uitgedacht door den heer W. van Wieneri, technisch directeur van de Maatschappij tot het aannemen van bergingswerken te Amsterdam, die het gisteren voor het eerst voor enkele ge- noodigden gedemonstreerd heeft. Als een der eersten ben ik met den uitvin der in zijn duikinrichting omlaag geweest; tot nu toe zijn, buiten den heer van Wienen zelf en een van zijn arbeiders die hem steeds assisteert, misschien drie of vier per sonen met dit nieuwe toestel mede de diepte ingegaan Het is een sensatie, welke den schijn heeft van iets avontuurlijks, maar door de soliditeit der constructie van het model en het tamelijk snelle verloop der handeling den deelnemer het gevoel van zekerheid geen oogenblik doet verliezen. Toestel en werking. Het geheele geval ziet er uit als een groote flesch met een langen hals. De hoogte be draagt in totaal 11 meter, waarvan de onder ste breede gedeelte een hoogte heeft van 4 meter. De middellijn van het bodemoppervlak is ongeveer 6V2 meter, die van den „hals" van de flesch een halve meter. Het geldt hier nog slechts een model, doch uit de geslaagde werking ervan valt af te leiden, dat in de toe komst met zulk een toestel wellicht groote ondernemingen kunnen worden verricht, die tot nu toe den menschen steeds onoverkome lijke moeilijkheden in den weg hebben gelegd Het toestel hangt aan de kabels van een hoogen drijvenden bok in het water van de Nel bij Spaarndam en is door zijn groote hoogte en zijn roode meniekleur op een af stand duidelijk te zien Van boven is het luchtdicht afgesloten door een deksel met twee glazen venstertjes, van onderen is het open. Een drietal slangen voor lucht- en watertoevoer leiden van dit toestel naar pompinstallaties op de drijvende bok; eenige electrische geleidingsdraden zorgen voor een verbinding met de buitenwereld door een telefoon- en een belinrichting. Men moet er nu nog van onderen inkrui pen, hetgeen geschiedt door er met een vlotje onder te varen. Bij een definitieve uitvoering van grooter formaat zal een luchtsluiskamer worden ingebouwd, die het mogelijk zal ma ken van boven in het toestel te komen en ook er uit of in te gaan, wanneer het in den bodem van de zee staat en de lange hals alleen maar boven het water uitkomt. Rond om den«rand onderaan loopen dikke buizen met gaatjes, waardoor fonteinen van water' kunnen worden gespoten, zoowel schuin bui tenwaarts naar beneden als rechtstandig langs den buitenwand omhoog. Deze water stralen woelen den grond los en maken er een gat in, waarin de duikerklok zakt. Van binnen bevindt zich een groote regelbare douche, die tot het grondUak reikt en tus- schen de wanden den grond wegspoelt. Door de drukking van de lucht, welke er van boven met kracht wordt ingeblazen, blijft het water steeds beneden tot den rand staan; het te veel aan lucht ontwijkt beneden met groote bellen, die het water in beroering brengen en de losgewoelden grond medenemen. Naar beneden! Voor natte voeten behoeft men hier niet bank te zijn. Om mijn kleeren voor roest- en verfvlekken te vrijwaren werd ik in een leeren pak gestoken, dat men voor mij gereed had gehouden. Binnenin zijn drie platvormpjes aangebracht, op elk waarva neen persoon kan staan. Daar gaan we: Het vlotje is onder de klok weggetrokken en onder me zie ik het zwarte yeenachtige water, dat in zachte beweging is. Naar boven kijkende ontwaar ik een lad der, die in de verte eindigt bij twee kijk gaatjes, elf meter boven mijn voeten. Op manshoogte eenige kranen en manometers en •ets hooger een paar electrische lampjes, ge- v<*d door een batterij. Een telefoon en de V3n 5® ^'installatie hangen bi] den leider aan den wand. P teeken van den heer van nen beginnen de fonteinen onder ons ,®Pul'em Tegelijk suist boven de lucht- ,(~fv,oer> d'e ons droge voeten moet laten den. Het toestel zakt langzaam tot a i.w r' •<'a* nu °Peens door de erdoorheen dringende zonnestralen een eJ€,k,leu,r heeft gekregen. We dalen geleidelik. In een hoek zien we beneden de schaduw van het vlotje in het water, dat vlak naast de duikerklok is blijven liggen. Op den duur verdwijnt dit alles en is het water weer zwart geworden. Met een spade roert de helper in het water beneden zich; de steel steekt er steeds verder boven uit en nu zie ik ineens een kluit veen boven het water uitsteken. We zijn op den bodem aangeland. Met een spade worden de groote veenbonken verkleind, om zoo onder den rand te verdwijnen. Geweldig spuit de douche beneden in het midden en bij stukjes en beetjes dalen we, wanneer het sein daar toe wordt gegeven. Ik voel in mijn ooren, dat de luchtdruk voortdurend grooter wordt. Hoe diep zitten we nu? Drie meter tachtig. Het telefoontje geeft het gewenschte uit sluitsel, want binnen is de diepte niet meer te schatten. We zijn ongeveer twee meter onder de voeten. Een zandlaag met schelpen zijn we genaderd, die gemakkelijker wegspoelt Nog dalen we. Vier meter twintig, komt uit de telefoon In een goed half uur is de duikerklok met ons een 2V2 meter onder water in den bodem geboord, terwijl onze voeten kurkdroog zijn gebleven. Nu is het genoeg. De watertoevoer van de douche in het midden wordt afgesloten en het water stroomt snel weg naar de kanten. Ik stap op den drogen, ruim vier meter onder het wateroppervlak. Schelpjes liggen hier, waarin de dieren duizenden jaren geleden ge leefd hebben. Ik raap er een op en steek het in mijn zak. Het lijkt alles zoo gewoon en toch is het tevoren nog niemand mogen ge lukken zulk een kurkdrogen bodem in een duikerklok te verkrijgen, waarin zonder be zwaar gewerkt kan worden. Het stijgen gaat wat sneller; doordat het nu nog met handlieren geschiedt, duurt het echter nog ruim 'n kwartier, voordat we weer boven zijn en het vlotje onder de klok is ge schoven. Dan zien we de zon weer het water beschijnen en even later staan we aan den wal. Het principe van de duikerklok, dat hier toegepast is, is niet nieuw. Wel echter het resultaat, dat het mogelijk maakt gemakkelijk in den bodem te werken .Bij de pogingen om het goud van de Lutine machtig te worden en ook bij andere werkzaamheden met een dui kerklok heeft men steeds te kampen met de omstandigheid, dat het zand van den bodem door den druk van het water wordt opge stuwd en bij het graafwerk omhoog woelt. De vinding van den heer van Wienen maakt aan deze moeilijkheden een einde. Er schijnt dan ook een groote toekomst in te zitten Onder de genoodigden was gisteren ook de heer C. A. G. van der Boom, inspecteur voor de scheepvaart in het eerste district, die met belangstelling de demonstratie volgde en zich de werking volledig liet uitleggen In principe kon hij er zich zeer wel mee vereeni gen. Wat zijn nu uw plannen, vroeg ik aan den heer van Wienen, die tezamen met den heer A. Erzey de directie der bergingsmaat schappij vormt. Ik reflecteer in de eerste plaats naar de Lutine, was het antwoord, maar ook andere objecten wil ik aanvatten. In de baai van Vigo in Spanje ligt de in 1702 door de Engelschen tot zinken gebrachte zilvervloot en dan ligt er ook nog een schio met rijke lading gezonken nabij Tobermory op de Westkust van Schot land. Deze laatste schepen liggen in rustig wa ter en ik zal gemakkelijk door de alles bedek kende zandlaag heen komen. Maar eerst moei ik een grooter toestel maken. Op mijn vinding heb ik al patent aangevraagd, en we zullen naar ik hoop, spoedig kunnen beginnen. Het is misschien het ei van Columbus. deze vinding. Zij paart eenvoud aan doeltreffend heid, hetgeen er het beste van doet verwach ten. Amsterdamsche gemeente ambtenaar staat terecht. In het begin van dit jaar werd "de rail- veger bij de gemeentetram te Amsterdam, B. H. J. S. ontslagen wegens revolutionnaire gezindheid. Tegen dit besluit van B. en W. g'ng hij in verzet bij de commissie van be- roep te Amsterdam. Deze commissie stelde den arbeider in het ongelijk en verklaarde m naar overwegingen, dat het ontslag recht matig was verleend. De arbeider echter berustte hierin niet en bracht de zaak voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Als raadsman van den arbeider *rad op mr. W. Loeb en voor de gemeente mr. M. J. Prins. Mr. Loeb bepléitte de onrechtmatigheid van het ontslag en wel op de volgende gron den: Er is geen sprake van revolutionnaire ge zindheid bij klager. Deze is geen lid van een vereeniging, waarvan het lidmaatschap door B. en W. voor gemeenteambtenaren ver boden is. Noch in geschrift, noch in woord, heeft hij blijk gegeven van revolutionnaire gezindheid. Zyn publicaties in de „Tribune" bad hij gedaan om op misstanden en fouten bij zijn dienst te wijzen. Mr. Prins daarentegen was van meening, dat de arbeider zeer duidelijk zijn revolu tionnaire gezindheid had goteoid, weshalve hij het ontslag volkomen gerechtvaardigd achtte. Pleiter drong aan op handhaving hiervan De Centrale Raad zal over drie weken uit spraak doen. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft zich gistermiddag te verantwoorden gehad de 34-jarige gewezen directeur van den ge meentelijken dienst der steunverleening te Hillegom, J. B. V. wegens in de jaren 1933, 1934 en 1935 gepleegde fraude Hem was ten laste gelegd, dat hij uit de kas van den dienst een bedrag van ongeveer 400 had verduisterd en bovendien door het plaatsen van valsche handteekeningen op steunlijsten zich gelden had toegeëigend Blijkens de verklaringen van een 24-jan- gen ambtenaar gaf V. vaak opdracht om hem telkens bedragen uit de kas te geven voor huishuur, voor contributie van een voet balclub en voor het aanvragen van een rij bewijs. Bovendien moest de ambtenaa steunlijsten opmaken, waarop namen voor kwamen van personen, die niet werk jyarcö- Zijn chef plaatste achter deze namen een valsche handteekening en nam zelf de steungelden in ontvangst. Een boekhouding was er niet en de kas klopte dan ook nooit Een andere ambtenaar bij de steunver leening had verdachte er wel eens op gewe zen, dat de zaak wel eens vast kon loopen. Verdachte antwoordde toen: „Daarmee heb ben jullie niets te maken; de verantwoording is voor mij". Verdachte bekende zoowel de verduiste ring als de valscheid in geschrifte. Ongeveer 300 was hem privé ten goede gekomen, de rest van het bedrag was besteed aan thee en sigaren voor hem en de ambtenaren. Hij ver klaarde voorts, dat een der wethouders hem opdracht had gegeven, valsche handteekenin gen op de steunlijsten te plaatsen. Deze wet houder zou een deel van de op die wijze ver kregen gelden ontvangen hebben. De burgemeester van Hillegom, mr. D. F. Pont, die ook als getuige w^rd gehoord ver klaarde, dat twee rijkscontroleurs een rap port over de onregelmatigheden hebben op gesteld, dat juist dezer dagen gereed geko men is. De officier van justitie, mr. W. M. Paardekooper Overman, achtte dit rapport niet van belang voor de strafzaak. Spreker was van oordeel, dat verdachte een zeer ern stig feit gepleegd heeft. Hij werpt de schuld op een der wethouders, hetgeen spr. echter niet kon bewijzen. Wel had het hem zeer bevreemd, dat de bewuste wethouder na de tegen hem geuite beschuldiging zich nooit tot de justitie had gewend. De officier eisehte tenslotte vier maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. W. Huynen, verzocht de rechtbank eerst kennis te nemen van het rapport der rijkscontroleurs, dat z.i. een ge heel ander licht op de zaak zal werpen. Hij drong aan op de uiterste clementie. Voorts stond de 24-jarige ambtenaar te recht wegens valscheid in geschrifte. Hij had op dezelfde wijze als zijn chef valsche hand teekeningen op de steunlijsten geplaatst en zich daardoor 45 toegeëigend. Hij ver klaarde op advies van zijn chef gehandeld te hebben, die hem gezegd had, dat hij op die manier betaling voor overwerk kon krijgen. De ambtenaar zei, dat men langzamerhand op het kantoor niet meer wist wat goed of verkeerd was. Tegen hem eisehte de officier veertien da gen gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken op 10 October. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1922, van de wet van 28 Mei 1925, van de Gemeentewet, van de Provinciale wet, van de wet van 30 Juni 1923, en van de wet van 17 Juli 1923 anti-cumulatiewet. Hieraan ontleenen wij het, volgende De indiening van dit wetsontwerp, voor zooveel het gericht is op verdere beperking van cumulatie van pensioen met inkomsten of met pensioenen, genoten uit of in ver band met eenigerlei functie m publieken dienst, vond bij vele leden instemming. Ver scheidene leden wezen echter elke consequen tie af, welke men daaruit zou kunnen aflei den met betrekking van aantasting van ver kregen rechten bij het genieten van enkel voudige pensioenen. Andere leden deelden de bezwaren van deze leden niet. Vele leden wenschten zich bij de beoordeeling van dit ontwerp geheel los te maken van hetgeen den laatsten tijd op zeer overdreven voorstellingen gegeven. Verscheidene leden wezen erop, dat dit ontwerp met betrekking tot de verdere beper king van cumulatie door leden van de Twee de Kamer niet ver genoeg gaat. In dit ver band vestigden sommige leden de aandacht op de eigenaardige positie, waarin een Ka merlid bij aanvaarding van het ministers ambt komt te verkeeren. Bedankt hij voor het lidmaatschap van de Kamer dan geniet hij naast zijn salaris als minister, pensioen als Kamerlid. Deze leden gaven de regeering in overweging, bij een eventueele grondswets- herziening"ook art. 90 in de herziening te betrekken. Een lid achtte dit wetsontwerp volstrekt onbevredigend. Vele leden betwijfelden ten sterkste of, in dien aan een oud-wethouder of oud-lid van Ged Staten slechts een snel afloopend wachtgeld en een ouderdomspensioen op 65 jarigen leeftijd in het vooruitzicht gesteld zullen kunnen worden, in de toekomst wel een voldoend aantal geschikte personen be reid zal worden gevonden, een andere positie en de daaraan verbonden vooruitzichten te willen prijs geven terwille van het moeilijke en wisselvallige ambt van wethouder of ge deputeerde. Naar de meening van sommige leden heeft de regeering bij de regeling van de wachtgelden en pensioenen van gewezen wethouders en gedeputeerden gehandeld on der den druk van de eenzijdige en soms zelf demagogische anti-cumulatie-actie. Verecheiden leden, die het tegengaan van opeenstapeling van pensioenen ex art 2 uit overheidskassen het belangrijkste deel van dit ontwerp achtten, verklaarden dat het ontwerp juist op dit gebied het meest heeft teleurgesteld. Op deze wijze zal de cumula tiebeperking slechts weinig effect hebbetr Deze leden zouden het juister geacht heb ben. indien de regeering een regeling had voorgesteld, waarbij bijvoorbeeld was be paald dat in totaal niet meer dan 4000 aan pensioen uit de overheidskassen mag worden genoten, of, indien eenig pensioen hooger is dan 4000, niet meer dan het be drag van dat pensioen. Voor hen, die reeds in het genot van hoogere pensioenbedragen zijn, ware een overgangsbepaling van bijv. tien'jaar te stellen. Tegenover dezen aandrang tot forscher in grijpen bevalen verscheiden leden matiging aan, vooral ten opzichte van de Indische pensioenen. Men hoede zich hier in het bij zonder voor ruw ingrijpen. Andere leden deelden deze bezwaren niet. Verscheiden leden wenschten een eenvou dige regeling, krachtens welke aan pensioen, uit welken hoofde ook, nimmer 'meer dan 4000 zou mogen genoten worden. Zij acht ten het onjuist, dat het maximum-pensioen van een minister op 6000 gehandhaafd blijft. Aangedrongen werd voorts op een overgangsbepaling, inhoudende, dat de in art. 2 bepaalde beperking bij cumulatie van een burgerlijk pensioen met een pensioen als Kamerlid niet verder zal gaan dan tot het bedrag aan pensioenen, waarop bij het in werking treden der wet uitzicht bestaat. Verscheiden leden wenschten een regeling, waarbij de wachtgeldtijd verlengd en het wachtgeld verhoogd wordt, terwijl daar naast de leeftijd, waarop het ouderdomspen sioen zal ingaan aanzienlijk verlaagd zou moeten worden. Enkele leden achtten het (art. 6) onbillijk, reeds lang geleden verkregen pensioenen aan te tasten. Bij art. 7 wordt opgemerkt, dat het de in stemming had van vele leden, dat de regee ring een einde wenscht te maken aan de cu mulatie van non-activiteitswedden met de schadeloosstelling als lid van de Tweede Kamer, zij het ook slechts met ingang van dé volgende zittingsperiode. Eenige leden konden zich met het doen ophouden van de uitzonderingspositie, waarvan hier sprake is, niet vereenigen. De voorgestelde maatre gel houdt geen rekening met de vele uitga ven, waartoe het lidmaatschap der Kamer de leden noopt. Het komt voor, dat Kamerleden, in het ge not van een non-activiteitstractement, daar naast andere werkzaamheden gaan verrich ten, waartoe zij geen vergunning zouden hebben verkregen, indien zij ambtenaar wa ren gebleven. Naar de meening van deze le den behooren zulke Kamerleden voor het ver richten van zulke werkzaamheden evenzeer vergunning te vragen aan den minister, on der wien zij als ambtenaar gesteld waren, als voorheen. Minister Colijn heeft op de schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Schalker: „Is de minister bereid te onderzoeken of de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië lid is van de N.S.B. en de Kamer over den vorm, waarin dit onderzoek werd inge steld, en het resultaat mededeeling te doen?" ontkennend geantwoord. Naar thans eerst bekend wordt is op 15 September j.1. ingebroken ten huize van de weduwe F. aan de Laan Copes van Catten- burch 97. Gestolen zijn daar effecten ter waarde van 8000, een spaarbankboekje met 436, 100 gulden aan contanten, bene vens gouden tientjes en een groot aantal sieraden. Dit alles bevond zich in een brand kast, waarvan de sleutel in de linnenkast bewaard werd. Deze sleutel is door de in brekers gevonden en zoo kon men gemakke lijk zijn gang gaan. De heer Nieuwenhuis, die Woensdag avond te Olst tusschen de veerpont en een wagen bekneld raakte, is in het ziekenhuis te Deventer aan de opgeloopen verwondingen bezweken. Gisteravond is in den Houtrakpoltler te Halfweg op den hoek van den Machineweg en den Nieuwen Betonweg Amsterdam—Vel- s' een ernstig ongeluk geschied Uit de richting Velsen kwam een personen auto, welke werd bestuurd door den heer A v. H., inspecteur van het P.E N te Wormer- veer. Deze wilde naar links den Machineweg oprijden en stak daartoe de richtingwijzer uit Op dat oogenblik naderde eveneens uit de richting Velsen met groote snelheid naar schatting ongeveer 100 K M. een motor rijder met duo-passagier. Door het naar links uitwijken van den automobilist, kwamen beide voertuigen met elkaar in botsing, waar bij zoowel de motorrijder als de duo-passa gier voorover in de sloot langs den Ma chineweg terecht kwamen. Omstanders scho ten onmiddellijk toe om de helpende hand te bieden. Het bleek, dat de motorrijder, de 27- jarige A. Rademaker uit Amsterdam, er het ergst aan toe was De duo-passagier-, zijn broer C., werd slechts licht aan een der han den gewond en kon zich zelf uit het water redden. De motorrijder zelf echter was ge heel onder water verdwenen, doch kon spoe dig op het droge worden gebracht. Hij heeft een hersenschudding opgeloopen en klaagde over pijn in de borst. De man is naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overge bracht. Zoowel de motor als de auto werden ernstig beschadigd en moesten worden weg gesleept. Het Comité voor de Zomerpostzegels maakt bekend, dat het aantal goede oplossin gen van den door het Comité uitgeschreven puzzlewedstrijd 19264 bedraagt. Het aantal ter beschikking van het Comité gestelde prijzen bedraagt 1000. Er moest dus om die prijzen worden geloot. Deze loterij heeft Vrijdag 20 September te Amsterdam plaats gehad ten overstaan van notaris F. W. Ludwig. Het resultaat wordt aan alle prijswin naars bericht door toezending van een vol ledige trekkingslijst. De prijzen kunnen worden afgehaald ten kantore van het Comi té Tesselschadestraat 9 te Amsterdam of TELEFUNKEN geven muziek als nooit tevoren I Een serie radiotoestellen, apart van uiterlijk, subliem van weergave. Prijzen van f. 106.- af. voor rekening der winnaars onder rembours worden toegezonden. Indien een der winnaars op het zendien geen prijs stelt, of afhalen van het bureau te bezwaarlijk vindt, wordt door het Comité aangenomen dat betrokkene zijin prijs weeü ter beschikking van het Comité stelt. In dat geval zal het Zomerzegel-Comité deze prijzen aanbieden aan het Comité voor de Kinderpostzegels voor den in den winter weer uit te schrijven puzzlewedstrijd. De prijswinnaars zullen zich vóór 1 No vember moeten uitspreken. Wie vóór 1 October geen prijslijst heeft toegezonden gekregen, kan aannemen dat hij geen prijs getrokken heeft. Voor hen blijft een prijslijst ter inzage liggen op het kan toor van het Comité voor de Zomerpostze gels of bij de plaatselijke Comité's. Gisteravond te omstreeks zeven uur ont stond brandl in een zaadklamp staande bij het erf van den landbouwer J. v. d. Berg aan den Lange Vliet te Koegras bij den Helder. In een minimum van tijd stond een vijftal in de nabijheid opgestelde zaadklam- pen eveneens in lichterlaaie. Hoewel de brandspuit van Julianadorp in een kwartier ter plaatse was, viel er onmogelijk nog iets te redden. Dank zij 'het windstille weer liep de boerderij geen gevaar. De oorzaak is gelegen in het spelen met vuur van een der kinderen. De schade, die ongeveer 2500 gulden bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt. Gisteren ontstond te Kerkrijk brand in het woonhuis van den arbeider K. Ringe- ring te Rosmalen. De brand is te wijten aan het spelen met vuur door kinderen. Het ge heele huis .waarin ook een winkel in galan- teriën was gevestigd, stond in een omme zien in lichter laaie. Hoewel de politie en de brandweer spoedig ter plaatse waren, kon het pand niet behouden worden. Het brandde geheel ai. Twintig konijnen kwa men in de vlammen om. Van de inboedel kon niets gered worden. Gistermiddag heeft te Noorden onder de gemeente Nieuwkoop een droevig ver keersongeluk plaatsgehad, waarvan twee kinderen het slachtoffer zijn geworden. De beide zoontjes van de familie M. Kwaken- bos waren op weg naar school, toen zij door een kind aan de andere zijde van den weg werden aangeroepen. Op het oogenblik, waarop zij zonder uit te kijken, wilden oversteken .naderde een vrachtauto van de firma Goedhart uit Ter Aar, door welke beide kinderen werden gegrepen. De wie len gingen den jongens over het lichaam. Een va nde twee bleek er nog vrij goed te zijn afgekomen, doch de jongste, een ventje van zes jaar, is in zorgwekkenden toestand opgenomen en naar het R.K. Ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. Een lustrum. Woensdag herdacht het badhuis van het Witte Kruis zijn eerste lustrum. Deze dag ging niet ongemerkt voorbij. Van af het ge bouw woei de Nederlandtsche driekleur en in de Rustende Jager was het een gezellig sa menzijn. Om half 3 liep de zaal van de Rustende Jager vol. Voor de jeugd werd een komische film vertoond. Tevens werd de gelegenheid benut om <Je jeugd te wijzen op het baden. 's Avonds om 8 uur was de zaal behoor lijk bezet. Een 120 personen hadden aan de oproep gehoor gegeven. De Witte Kruis- film werd vertoond. Te voren opende de heer A. Hopman de bijeenkomst en deelde mede dat hef badhuis 5 jaar bestaat. De vergadering gaat niet door wegens ziekte van den heer van Diepen De secretaris is de ziel der Vereeniging. Welkom heette spr. allen, inzonderheid den heer Bos, lid van het hoofdbestuur. De heer Bos gaf eenige toelichting op de film en ook tijdens de vertooning liet hij zich af en toe hooren. De film is in 4 acten, een echte propagandafilm, die het mooie en hoogs' nuttige doel van het W.K. toont. Zij geeft een grafische voorstelling van den groei en toont mooie opnamen van bad huizen en zweminrichtingen, het zegenrijke werk van de wijkverpleegsters, ontsmet- inrichtingen, baby- en kleuterzorg, moeder cursussen en de sanatoria. Her is zeker een propagandafilm, doch een leerzame film en men toont hoe het niet moet en ook hoe het wel moet. Opening Wijnkelder en Magazijn. Woensdagmiddag had onder overgroote belangstelling de opening plaats van A-

Alkmaarsche Courant | 1935 | | pagina 9